VJ. 36. Eerste Blad. 4" Jaargang, Zaterdag 5 Augustus 1905. JHJITENLAND^ FEUILLETON. Speelbal van Wind en Galven. AB0OTEMENT8PRIJS: Per S maanden roor Amersfoort f 1.35. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 regels0.75. Elke regel meer- «1.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement'Een* circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzlcbt De volksbeweging in Rusland. II (Slot). Het waren geene revolutionairen, die in Moskou op bet congres der zemMwo's en doema's vergaderd zijn geweest, riet beste bewij9 daarvan levert het manifest, dat het congres besloten heeft tot het land te rich ten. Van dit manifest, dat door ICO leden is onderteekend, heeft de correspondent van de Standard te Moskou eene vertaling aan zijn blad gezonden. Eerst worden :e gebeur tenissen sedert het eerste zemstwo-cengres in Petersburg van 19 tot 22 Novem'-er 1904 geschetst. Dan wordt er op ge-wezen, dat eene volksvertegenwoordiging, zooals de re geering heeft ontworpen, niets zal baten, omdat de volksvertegenwoordigers r echts het recht zouden krijgen, wat de wetten betreft, den C'zaar raad te geven, terwijl de werke lijke macht steeds in handen van d- ambte naren, de tschinowniks, zou blijven. Daar entegen verlangen de zemstwo's en doema's eene werkelijke vertegenwoordiging van het volk op den grondslag van het algemeen stemrecht Daar echter de pogingen van de zemstwo's en van de steden alleen onvol doende zijn, worden alle mannen ultgenoo- digd in harmonie met hen samen te werken. Daarna gaat het manifest woorde'Tk aldus verder „Laat ons daarom met vereen'gde krach ten streven naar ons gemeenschappelijk doel. Wat wij moeten doen, is kalm en vrijmoedig bijeenkomen, om onze behoeften te bespre ken en onze wenschen uit te drukken, zon der vrees, dat iemand zal beproeven ons in dit werk te belemmeren. Het is voor het volk volkomen wettig er over te beraadsla gen hoe de hervorming, die voor de deur staat, moet zijn ingericht. Overal zullen le den van de zemstwo's en doema's ie vinden zijn, die hieraan tegemoet willen, komen en bereid zijn-met landslieden en buren te spreke» over de beste middelen boe Rusland kan worden gered van het gemee.i.schappe lijk ongeluk. Wanneer allen 't er ver eens worden wat er gebeuren moet, dan zal zich achter hunne woorden zulk eene macht be vinden dat geen onwettigheid en willekeur van de overheid daartegen kan optornen. De weg, dien wij aanbevelen, is een needzame weg. Hij moet het 'and tot de nieuwe orde van zaken brengen zonder groot iproer, zon der het vergieten van stroomen bloeds en zonder de nuttelooze opoffering van duizen den menschenlevens." Onder den indruk van de besljiten van het Moskousche congres worden thans te Peterho* opnieuw beraadslagingen gevoerd over het door den minister Boelygin samen - gestelae plan van eene rijksdoema. Het re sultaat daarvan zal over weinige dagen be kend wordenhet schijnt nu vast ie staan, dat do Czaar den 12en Augustus, op den geboortedag van den grootvorst-tro„ nopvol- ger Alexis Nikolajewitsch, het ma ïifest wil uitvaardigen, waardoor de in de ukase van 3 Maart toegezegde bijeenroeping an eene volksvertegenwoordiging zal worden verwe zenlijkt Behalve de zeer gematigde elem nten, die den toon aangaven op het congres van de zemstwo's en doema's te Moskou, doen zich echter ook andere elementen gelden in de beweging, die het Russische volk in beroering brengt. Op die elementen beeft prof. von T snor het oog in een geschrift, dat hij on langs in 't licht gegeven heeft over den strijd in Rusland voor recht en vrijheid. De Schr. drukt zijne overtuiging uit, dat de Russische partijen allen te zamen met vereenigde krach ten tegen den gemeenschappelijken vijand zullen optreden. Hij zegt„De tijd is niet ver meer af, waarop zij de banden van het of- ficieele Rusland zullen verbreken on de poli tieke opvoeding van het Russische volk op zich zullen nemen; in het vrije Rusland en in vrijen strijld zullen zij hunne sociale macht en kratH beproeven en het land de politieke en sociale vrijheid en gelijkheid tegemoet voe ren." Hij verklaart, dat de meeste Russische partijen onder de vlag van het socialisme op treden. „Wanneer zij deze vlag trouw blijven, zullen wij niet alleen eene politieke omwen teling doormaken, maar ook eene sociale re volutie hebben te verwachten." Hij eindigt met de woorden „De sombere vesting van het absolutisme zal vallen onder de slagen van den volks- toorn. Het zegevierende leger van het volk zal op de puinhoopen van het stelsel der m:s- d ad de vlag der vrijheid planten. Door de souvereiniteit van het volk zal Rusland zich waardige vertegenwoordigers verschaffen en een leger van trouwe dienaren des volks doen opstaan. Nog meerHet Russische volk zal zich niet met eene burgerlijke revolutie naar het oude model vergenoegen; het - >1 in zijn staat streven naar de verwezenlijking van de sociale idealen, die ons door de West-Euro- peesche broeders zijn overgeleverd. Wij zul len de Europeescke geschiedenis aan hot ein de van de 18e en het begin van de 19e eeuw niet slaafs copieeren. Wij zullen trach ten de ideeën van gelijkheid, broederschap en vrijhei niet alleen op het gebied van het recht, maar ook in het. sociale leven van de massa's in te voeren. Wij willen niet alleen West-Europa inhalen, maar het ook vooruit snellen. Aan kracht daartoe zal het ons niet ontbreken." Dat wil dus zeggen, dat met de invoering van eene volksvertegenwoordiging en eene grondwet naar West-Europeesch model, zelfs op den grondslag van het algemeene, gelijke, diree en geheime kiesrecht, het Russische volk zich .niet zal tevreden stellen.; het wil te vens aan de wereld toonen, hoe de sociaal-de- mocratische toekomststaat in Rusland zal zijn te verwezenlijken. Of prof. von Reusner en zijne geestverwanten daartoe de kracht bezit ten, zal de toekomst moeten leeren. In ieder geval leveren deze woorden het bewijs, dat de tijd nog ver is te zoeken, waarop de in Rusland gewekte volksbeweging tot rust zal komen. Ou.tschland en Engeland. Over den tocht van het Engelsche eska der naar de Oostzee bericht de offieieuse Süd- deutsohe Reichscorrespondenz uit Berlijn: Men ueeft in do besturende Duitsehe krin gen van do Oostzec^eia cener Engelsche vloot niet eerst vernomen door het in zijne Le- teekeuis zeer overschatte bericht van Ren ter's agentschap. Het was reeds bekend. Jat althans sedert Mei van dit jaar in de Eugcl- sohc marine gesproken werd van voorge nomen oefeningen van het Oostzoo-eskader. Toen dit plan don vorm van bepaalde te- schikkingen van de Rritsche marine-autori teiten had aangenomen, gosohiedde ook in correcte» vorm de gebruikelijke kennisge ving aan Duitschland langs diplomatiaken weg. In het verband der hooge politiek wordt deze vloottocht door geene de bedde regee- ringen gebracht. Voor zoover de Engelsche eskaders Duitoohe kusfcpunten mochten aan roeren, kunnen zij rekenen op de gastvrij heid, die beantwoordt aan de bereidwillige ontvangst, welke bij herhaling aan Duitscne oorlogsschepen in Britrohe havens wordt ver leend. België. Brussel, Jf Aug. De Kamer heeft goedkeu ring verleend aan de conventie van 5 April 1905 tusschen België en Nederland, betreffen de de verbetering der verlichting van de Schelde en hare monden. Engeland. In het lagerhuis duurt het spelletje tus schen regeering en oppositie voort om elkaar bij verrassing een vlieg af te vangen. In de zitting van Maandag bad de regeering bij twee stemmingen meerderheden van 104 en 101 stemmen gekregen. Blijkbaar was de opposi tie opzettelijk in gering aantal opgekomen om de ministerieeion in slaap te sussen. Een vol genden dag was zij talrijk opgekomen, en bij eene stemming over de onderwijsbegrooting had de regeeriug slechts eene meerderheid van 30 stemmen een voorstel, dat de ver mindering van de uitgaven voor onderwijs verlangde, werd met slechts 250 tegen 220 stemmen afgewezen De Engelsche kanaalvloot,, die den kruis tocht in de Oostzee zal ondernemen, staat on der opperbevel van admiraal Sir Arthur K. Wiliam, wier vice-admiraal Sir Arthur Moere en schout bij nacht Sir Richard Pooi© a's onderbevelhebbers zijn toegevoegd Zij be staat i acht linieschepen le klasse en drie kruisers. Het kruiseskadcr bestaat uit vijf pantserkruisers. Tusschen de bezoeken aan de havens is eene tusschenruimte van 28 Augustus tot 4 September. Gedurende die dagen zal de vloot vertoeven in het Kattegat of de Groote Belt, maar dit zal tegelijk de eigenlijke periode van leeren en zien zijn. Do Britsohe admiraliteit heeft 12 torpedo jagers met turbinebeweging en eene waterver- plaats' ng van 230 ton voor den kustdienst besteld. Londen, Aug. D© dagbladen-schrijver Brailiford en do tooneelspeler Max Cullod, die beschuldigd waren door bedriegelijke voorstellingen van het departement van bui- tenlandsche zaken een pas te hebben gekre gen, welke in Rusland moest worden ge bruikt, zijin schuldig bevonden r i veroor deeld tot betaling van eene boete van 500 p. st voor elk. Ziij zullen in hechtenis ge houden worden totdat de boete 's betaald. Zweden. Stockholm, Jf Aug. Bij het feestmaal, dat gisterenavond in het koninklijke slot gehou den werd ter eere van dc officieren van het Duitsehe eskader, bracht dc Koning een dronk uit op den Duitschen Keizer, waarin hij zijne dankbaarheid uitdrukte voor de vriendschap, die Keizer Wilhelm hem sedert zijne troons beklimming heeft bewezen. Hierna dronk de Koning op dc Duitsehe marine. Admiraal Koester antwoordde met een „hoch" op den Koning van Zweden en Noorwegen. Hij de sluiting van do buitengewone zit ting van den rijksdag verklaarde de president va.i de Tweede Kamer in zijn slotwoord, dat de toestand steeds ernstig is. De Kamer is echter kalm in het bewustzijn, dat zij door hare medewerking een vasten grondslag heeft gelegd voor eene goede, vreedzame oplossing van de uniekwestie. Wanneer de toestand ernstiger mocht worden, dan zou de verant woordelijkheid daarvan niet drukken op Zweden. De president kondigde aan, dat de rijksdag weldra weer zal worden bijeenge roepen. Spanje. Madrid, J/. Aug. De infant Fernando \9 hedenmorgen om 8 uur gestorven. (Deze prins is het tweejarige zoontje /an de overleden oudste zuster van den Koning van Spanje.) Rusland. Over de wijze waarop de nationale ver gadering zal werken, wordt bericht, dat de Czaar het recht zal hebben haar te verdagen en te ontbinden en den duur van de zittingen te bepalen naar mate van de zaken, die te behandelen zijn. De vergaderingen zullen niet openbaar zijn, maar de voorzitter zal dagbladschrijvers kunnen vergunnen de vergaderingen bij te wonen. De vergaderingen zullen geheim ver klaard kunnen worden door een minister om redenen van staat, of door de voorzitter, of op verzoek van dertig leden. De vergadering zal ach kunnen uitspre ken over alle door de regeering ingediende wetsontwerpen, over alle voorloopige regelin gen, betrekking hebbende op de begrooting, over alle door den staat geopende credieten, over het rapport van de staatsrekening, over eiken afstand van eigendommen of domei nen, over de oprichting van maatschappijen, die buitengewone voorrechten vragen, einde lijk over alle andere bijzondere vragen, die de Czaar zal rneenen aan haar te moeten on derwerpen. De bevoegde minister zal belast zijn met de herziening van de door de vergadering en den rijksraad verworpen wetsontwerpen. De wetsontwerpen, die zijn goedgekeurd door de meerderheid, hetzij van den rijks raad, hetzrii van de vergadering, zullen door de voorzitter van den rijksraad aan den Kei zer worden voorgelegd, die daarbij tevens de motieven zal mededeelen. Wanneer dertig loden den president den wensch kenbaar maken om eene nieuwe wet uit te vaardigen of eene bestaande wet te ameudeeren, en wanneer zij bij hun verzoek den tekst van hun voorstel voegen, zal de president de zaak aan de bevoegde commissie onderwerpen en vervolgens aan de vergade ring, die er over zal beraadslagen. Wanneer do bevoegde minister oordeelt, dat een voorstel in overweging moet worden genomen, aal de maatregel den gewonen wet- gevenden weg volgen. Wanneer, ondanks het afwijzend advies van den minister, twee der den van de vergadering liet voorstel steunon, zal de voorzitter der vergadering de zaak aan den voorzitter van den rijksraad doen toe komen, die haar zal onderwerpen aan den Keizer. Wanneer Z. M. toestaat, dat het voorstel den gewonen weg volgt, zal de mi nister de zaak in studie moeten nemen en een wetsontwerp moeten samenstellen. Wat het recht van interpellatie betreft, is bepaald, dat de leden der vergadering onder de aandacht van de ministers kunnen bren gen, dat de wet geschonden is, en ophelde ringen kunnen verlangen. De aanvrage daar toe zal door dertig leden onderteekend moe* ten worden. De voorzitter zal dan de zaak onderwerpen aan de vergadering en aan den minister, wien bet aangaat, die gehouden aal zijn binnen eene maand ophelderingen te geven. Wanneer twee derden der vergadering geen genoegen nemen met de verstrekte in lichtingen, zal de voorzitter de zaak aan den Czaar onderwerpen. De leden der vergadering zullen tien roe bels per dag als toelage ontvangen, behalve vergoeding van reiskosten. De conferentiën over het sluiten van een nieuw Fransch-Russisch handelsverdrag zijn ten einde gebracht. De Fransche en Russi sche gedelegeerden zijn omtrent alle punten tot overeenstemming gekomen. New-York, J Aug. De Herald verneemt, dat Witte geconfereerd heeft met dc verte genwoordigers van een paar der voornaam ste Amerikaansche bankiershuizen, om hen te polsen over eene nieuwe leeniog. Er zal nog eene nieuwe conferentie ge hou Jen wor den. Men gelooft, dat als Wi^e bevredigen de voorwaarden biedt, hij in staat zal zijn de leening gelijktijdig in de Vereea;ede Sta ten en in Duitschland te plaatsen. Dit kan eene gewichtige verandering brengen in de positie van Rusland op de vredesconferentie, omda» bet mogelijk schijnt, dat de ban kiersbuizen bereid rullen zijn de voorwaar den van eene oorlogsleening te overwegen. Eene vredesleening zal intusschen vemakke lijker te sluiten zijn en zal goed ent vangen worden. New-York, Jf Aug. Do Russische financieele agent Willekin spreekt de berichten in de pers tegen, dat Witte do Amerikaansche finan. ciers zou polsen met het doel eene Russische leening in de Vereenigae Staten te plaatsen. Marinski, A Aug. (Petersburgsch telegraaf- agentschap.) Volgens een officieele mededee- ling staakt de Siberische spoorweg den 14 Augustus het vervoer van particuliere vrach ten. De bevolking wordt aangespoord hare vrachten op den ouden Siberischen spoorweg te laten vervoeren. Turkije» Het antwoord van de zes. gezanten op de mededeeling van de Porte betreffende het financieele bestuur van Macedonië, is thans aan «le Porte gezonden. De gezanten hand haven hunne meening, betreffende de nood zakelijkheid van het uitoefenen van toe- zi t, en drukken hunne verbazing uit over het verzet van de Porte tegen een maatregel, die zeer stellig in het belang van het land is. Ofschoon het antwoord geen tijd bepaalt voor do toestemming van de Porte, denkt men, dat de gezanten niet onbepaald op deze toestemming zullen wachten, maar na een behoorlijken termijn zullen overgaan tot de benoeming van hunne financieele gedelegeer den, daarmede den weg volgende, die werd gekozen bij de benoeming van nieuwe vreem de officieren voor de gendarmerie, een weg i. meer indruk maakt, op de Porte, dan alle diplomatieke nota. De Mlarokko-kwestie. Over het memorandum, dat door het Fran sche departement van buitenland3che zaken aan den Duitschen gezant prins Radolin ter hand is gesteld, bericht de Temps, dat het de aanvulling is van de den 21en Jrii overhan digde nota. Het bevat een volledig exposé van liet programma van hervormingen, waar van de invoering in Marokko door Frankrijk 36 ROMAN VAN ANNA WAHLENBERG. Nu wandelden zij weder naast elkander langs de slingerpaden van het plantsoen. Maar dezen keer vergat Sven Grabo te vra gen of zij al eanc betrekking had, hoewel hij baar verzocht had te komen om hem dit te vertellen. Maar dat deed er niet toe. Zij '«ad liet zelf ook vergeten dat zij daarvoor hier heen was gegaan. Toch hadden zij elkander dien dag zeer weinig te vertellen. Zij spra ken over het weer, over de drukte in .'en trein, over het rumoer in de straten; ja waarover al niet? Over doodgewone dingen. Vooral Sven was veel stiller dan anders. De doorgaans vr ooi ijk en spraakzame ;ongeman lieo nu some zwijgend voor zich op den gromt te zien. En toen zij eindelijk op eon bank in het meest afgelegen gedeelte van het plant soen Waren gaan zitten, werd hij nog stiller en zat hij mot zijn stok figuren in het zand te teekenen, terwijl Ada de plooien van haar parasol recht streek en plat legde, alsof de vouwen noodzakelijk alle geheel gelijk moes ten zijn. Plotseling hief hij het herfofd op: „Ik wilde, dat ik u mee naar Knutstorp nemen kon." „Naar Knutstorp? Neem daar kom ik nooit meer," antwoordde zij een weinig aarzelende, want in zijne cogen flikkerde een buitenge wone plans. „Natuurlijk zouden wij eerst moeten trou wen." Ada stond op. Het visioen van het gloei ende aangezicht van Ruth verrees öp nieuw voor haar, en dat aangezicht lachte op een geheel bijzondere manier. Maar hij greep haar bij de hand en dwong haar weer le gaan z'tten. „Zullen wij dat dan niet. doen?" vroeg hij. Zij wendde het hoofd van hem af on zeide schuchter „Ik dacht dat u eone ander© liefhad Ruth." „Rutli Hij liet op-eens haar hand los; het was alsof het noemen van dien naam hen scheid de. „Ja, 'k wil niet ontkennen dat ik vroeger aan haar gedacht heb," zeide hij. „Wij zijn van jongsaf altijd de beste vrienden gewees*. Maar zij is gewoon alles in de ruimte <m zich heen te hebben, goed en gemakkelijk en mooien zulk een tehuis kan ik haar niet aanbieden. Daarom moest ik zwijgen en wachten Maar het is voor mij duidelijk ge worden, dat mijn gevoelens voor haar peen ware liefde vormen waarbij men kan zwijgen en wfccliten. Nu kan ik dat niet dat moet ik u zeggen." Hij 'bukte zich tot Kaar over; zij meende dat hij haar naar zich toe trok zonder haar aan te raken, en Ruth was ten eenenmale uit hare gedachten. „Toegestemd?", vroeg hij. Of zij haro hand in de zijne 'legde of dat hij ze genomen had, wist ziji niet. Maar zij liet die stil liggen, en de vaste greep van zijne hand' doortintelde haar met eene onuit sprekelijke, bedwelmende, blijdschap. Het was alsof zij hare oogen opsloeg tot een nieuw leven HOOFDSTUK XIV. Er zijn memschen die hunne blijdschap verbergen kunnen, zoodat men hun die niet aanziet; dit kon Sven Grabe niet; ten min ste niet voor zijn naaste omgeving. Hij; kou bij zijme moeder en zusters niet uit- en in gaan, zonder dat hiji haar van zijn geluk liet blijken. Hij kon er niet over zwijgen, hoewel Ada en hij overeengekomen waren, hun geheim trouw te bewaren, zoo mogelijk tot dat hun ne verloving voor het eerst van den kansel bekend zou worden gemaakt. Vooral was Ada er sterk vóór geweest, opdat de praatjes over Svanelund zouden bedaard zijp, eer do nieuwe praatjes over Knutstorp beginnen zouden. Maar Sven Grabe kon nu eenmaal niet zwijgen met zijne oogen en met zijn ge laat; daarom moest zijn mond ook wel spre ken. Zoodra bij aan dien drang gervolg gegeven had, berouwde het hemwant een onver kwikkelijke stilte heerschte daarna in de ka mer, en toen die verbroken werd, was het .niet door hartelijke gelukwenschem, maar door koude, beredeneerde vragen omtrent het meisje, dat voor hem de grootste schat van de wereld was. Do praatjes, die op Svanelund de ronde gedaan hadden, waren ook naar de stad overgewaaid en tot in de woning van me vrouw Grabe doorgedrongen. Natuurlijk ant woordde hij op al haar vragen vol veront waardiging, en hiji liep boos weg. Maar hij begreep toch best, dat hij zijne moeder en zusters niet van Ada's blanke onschuld had kunnen overtuigen. Dit was de eerste wolk die over hun. zon nig pad dreef, en Ada merkte die schaduw dadelijk bij hun eerstvolgende ontmoeting Toen zij op hare vraag naar de reden hier voor geen voldoende ophelldering kreeg, durf de zij niet verder aandringen. Zij vreesde dat dit een onweer zou doem losbarsten, want zij w-'st dat hij met zijne moeder gesproken had. Deze zoude haar dus niet gaarne als de verloofde van Sven welkom heeton? Waar schijnlijk had zij in haar verbeelding die plaats reeds door eene andere ingenomen ge zien, en de tegenzin jegens de indringster zou hare ooren zeker wel geopend hebben voor de ongunstige praatjes, die over Ada Sundell de ronde deden. Hierover zou zij na tuurlijk met haar zoon gesproken hebben en nu dacht hij daarover, al hechtte hij er zeflf geen geloof aan. Zij zag er tegen op dat hiji misschien naar sommige dingen vragen zou. Daarom tracht te zij hem met een ander middel van zijn verdrietige gedachteu af te leiden en dit was niet moeilijk zij behoefde zelf maar vroo- lijk en onbezorgd te zijn, en die kunst had zij iiv de laatste dagen zeer goed geleerd. „Ik had er een geheim vermotxlen. van.," begon Sven, toen hij haar een poosje li ad zitten aankijken, „dat die neergeslagen wim pers, die, als waren ze nog vochtig van pas gevallen tranen, de straalbundels daarachter bewaakten, niets waren dau een masker. Ik heb altijd gedacht dat er iet3 zonnigs achter verscholen lag, en nu weet ik zeker dat ©r geen tranen geweest zijnalleen maar een paar zeeën van licht, die blonken alsof het tranen waren." Zij zaten op een beplanten heuvel, be schermd tegen nieuwsgierige blikkenzij mocht zich dus gerust tegen hem aan vlijen, in eene halfliggende houding, haar hoofd! te gen zijn arm geleund «n haar gezichtje opge heven tot het zijne, dat hij tot haar over- boog. Op die wijze, van boven-af, moet men het bekoorlijke in een gelaat ziendan komt dit het allerbest tot zijn recht. Zóó ziet eene moeder het kind op haar schoot. De lijnen worden dan zoo bevallig en zacht, de tinten zoo doorschijnend frisch en blozend. Dan verbeeldt men zich naar niets anders te kun nen zien dan maar die tot ons opgeslagen oogen. Dat is alsof men in. een verlicht too- verpaleis mocht kijken met schoone, aan trekkelijke zalen. „Maar zij zijn toch waarlijk nog niet oud die lichtzeeën," lachte zij. „Niet ouder dan mijn geluk!" En de beide lichtzeeën schitterden, met verdubbelden glans. Sedert den dag toen Sven Graibe, na met zijne moeder en zusters over zijne verloving te hebben gesproken, zonder door deze te zijn gel ukge wc nacht, was weggeloopen, had hij ze niet weder opgezocht, hoewel hij om den anderen dag in de stad kwam. Maar het duurde niet lang of er kwam een brief van zijine moeder, waarin zij haar verlangen te kennen gaf, Sven zoo spoedig mogelijk bij zich te zien en als plichtgetrouw zoon ge hoorzaamde hij aan die roepstem bij de eer ste gelegenheid de beste. Wordt otroolfd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1