BINNENLAND. Duitseh. Dan roept president Roosevelt- „Mijnheer Witte en baron Komocra, wilt gij meegaan oin de lunch te gebruiken?" Men begeeft zich naar de oetzaal van het jacht. Roosevelt gaat voorop. Witte en Ko mocra gaan zwijgend naast elkander; zij kunnen zonder tolk elkaar niets zeggen. Witte spreekt behalve zijne moedertaal en wat Duitsch alleen Fransch. Komoera kent alleen Japansch en Engelsch. Do attachés volgen twee aan twee, de Russen aan de zijde van de Japanners, ongedwongen en ka- jncraadschappelijk pratend- De lunch, die aan een buffet in den hoek van de iet zaal ojjgediend wordt, bestaat uit salade, ijs en zoete gerechten, geen vloesch <>f visch. Roosevelt, Witte, Komoera, Taka- liira en baron Rosen zitten aan de groote eettafel, die in 't midden staat van de'kleine zaal .Roosevelt zit tusschen Witte en Ko moera. lliji praat luid en levendig, niet over politiek, maar over sport en jachtlevon. Witte antwoordt in 't Frausch. Baron Ko moera, die do gesprekken wol kan volgen zonder deze taal te kunnen spreken, knikt- meermalen toestemmend met hot hoofd. Ba ron Rosen 011 Takahira praten als oude vrienden, zij spreken van familiebetrekkin gen, van de dochter van den heer Von Ro sen, vau Tokio, van hot corps diplomatique, van gemeenschappelijke kennissen. Do door Roosevelt uitgebrachte dronk is reeds vermeld. Een andere correspondent vult deze me- dedeolingen aldus aan: ,,Do beide delega tion werden gelijktijdig maar door verschil lende deuren binnengeleid. Het contrast was opvallend, toen de beide oudste onderhan delaars op elkaar toekwamen voor de begroo ting: do heer Witte van reusachtige grootte met zeer tevreden gelaatsuitdrukking, terwijl baron Komoera, nauwelijks vijf voet hoog maar lenig, zijn hoofd naar achteren moest buigen om den Rus in het gelaat te zien. Roosevelt stond met zijne krachtige gestalte in 't midden en reikte beiden de hand. „Mijn heer de baron Komocra", zei do de presi dent, ,,ik lveb de eer u den heer Witte voor te stellen", en baron Komoera stak zijne smalle hand uit-, terwijl do broede -handpalm van den heer Witte haar tegemoet kwam. Beiden bogen, doch daar do heer Witte bijna dubbel zoo groot is, maakte zijne buiging den indruk alsof hij zich naar den ander neer boog.*' Do staat. New Hampshire, in welks gebied do stad Portsmouth ligt, hoeft door zijn gouverneur het verzoek laten doen, de kosten van het verblijf der vredcsgevolmachtigdqn te mogen dragen. Het verzoek werd ingewil ligd. De door het inrichten van de verblij ven der gedelegeerden veroorzaakte kosten worden echter door de bondsregeering gedra gen. In do diplomatieke kringen te Weenen is men van oordeel, dat Rusland en Japan bei den don oprechten wensch koesteren vrede te sluiten Zij beschouwen dezo stemming als een goed voorteeken voor de vredesonderhan delingen. en zij drukken hun vertrouwen over don uitslag uit. Hot Fremdenblatt is van meening, dat de pessimistische oordeelvellingen van de laatste dagen in eene zekere vreemde jiers geen reden van bestaan hadden. Daar de Japanscbe voor waarden nog niet bekend zijn, beginnen de order handelingen eerder onder gunstige voor uil :chten. Allerlei vDe scheiding tusschen Zweden en Noorwegen heeft ook een quaestie doen ont staan omtrent het uitreiken van de Nobel prijzen Nobel was reeds lang ongerust over de verdeeldheid der beide volken. Hij wenschte een scheiding te verhinderen en daarom be paalde ook hij, de Zweed, in zijn testament, dat zijn groote vredesprijs alleen door het Noorweogscho „Storthing" kon worden toe gekend. Dat deed hij, naar hij er bijvoegde, „om twee vijandige zusters tot elkander te brengen." Men vraagt zich af, wat Nobel's execu teuren nu zullen doen. Zullen zij zicb houden aan het testament, zoodat, ondanks de schei ding, do Noren blijven beschikken over het legaat van den Zweed? Of zal de Zwecdsclie Kamer zich liet recht aanmatigen tot toe kennen van den prijs? vTe Cleveland in- Noord-Amerika zijn bevolen gegeven voor een algemeeno staking tegen do American Bridge Company. De stac king zal zich uitstrekken van Maine tot Cali fornia en 15,000 arbeiders omvatten. v— Te Londen zijn twee Italianen voor den politierechter gebracht, beschuldigd in oen Italiaansch blad, te Londen uitgegeven, genaamd l'Insurrezione, aangespoord te heb ben tot moord en doodslag, met name op gekroonde hoofden. De beschuldigden bewe ren. dat het blad niet te Londen wordt uit gegeven, maar in Zwitserland. De zaak is uitgesteld. vVier gemeenteraadsleden van Malaga (Sp.) kregen twist over een zaak, die zoo hoog liep. dat zij elkander getuigen zonden. Do uitdagingen werden echter niet aangeno men, waarop de uitdagers op hun tegen standers schoten, toen rij deze ontmoetten in hun clubgebouw. De aangevallenen beant woordden het vuur. Een raadslid werd dood geschoten en twee liepen ernstige wonden op- vDo Duitfldho bladen bevatten ver schrikkelijke bijzonderheden over het spoor wegongeluk bij het station Spremberg op de lijn GürlitzBerlijn. I)o sneltrein 113 uit Berlijn, die 0111 3 uur 20 van daar was ver trokken en om 5.39 te Spremberg aankwam, had daar moeten wachten op don volgt rein. van den sneltrein 112 naar Berlijn. Door een vergissing naar men zegt van den stationschef kreeg trein 113 echter order om te vertrekken en was 1900 meter voorbij het station en in volle vaart, toen de trein naar Berlijn op dezelfde rails aan kwam stuiven Doordat de spoorbaan ter plaatse een sterke bocht maakt, bemerkten de ma chinisten het gevaar eerst toen do treinen elkaar op 150 meter waren genaderd. Toen weerklonk een donderend geraas, gevolgd door een ontzettend geschreeuw van de ge wonden I>e beide locomotieven waren geheel in elkander gereden en vormden nog slechte één gloeiende en stoomendo massa, die van den spoordam naar beneden viel. De beide bagagewagens achter de locomotieven waren in splinters ges'agen,, hun assen waren ge broken of geheel verbogen. De daarop vol gende personenwagens, vooral van den van Berlijn komenden sneltrein waren getclesoo- peerd en al de reizigers, die zich daarin be vonden, waren geheel vermorzeld. Van den anderen trein waren de drie eerste wagens verbrijzeld, doch daarin waren slechts twee passagiers, die met gebroken boenen en ar men bet leven er afbrachten. Onder de doo- den bevinden zicb een advokaat uit Görlitz met vrouw en kind, een dokter uit Landes- hut, waarschijnlijk ook met vrouw en kind, een eerste luitenant uit Berlijn, de 17-jarige Heinrich Pelas, graaf van Plauen, zoon van prins Heinrich XXVI van Reusz jonger linie. De directeur, zoowel als de minister van spoorwegen, hebben eerst zeer laat bijzon derheden bekend gemaakt, tot rechtmatige verontwaardiging van ongeruste familieleden en verslaggevers. In Spremberg weigerden de beambten, die geheel het hoofd kwijt waren, om telegram men te verzenden, zoodat deze berichten eerst na uren vertraging aankwamen. De Staatscourant van Donderdag 10 Augustus 1905 bevat de volgende Koninkl. besluiten benoemd tot ridder 4e klasse M. W. O. de tamboer der infanterie van het Ned. Ind. leger, P. Slagter, algemeen stamboek no. 39133, ter zake van zijn gedrag op 27 Sep tember 1903 bij de overvalling van de lab aai g Pantej Tjermin (Atjeh). op verzoek wegens lichaamsgebreken eer vol ontslagen de adjunct-inspecteur der pos- terijuii A. J. A. baron Mulert te Utrecht; od verzoek eervol ontslagen de directeur van het post- en telegraafkantoor te Torberg J. J. K. E. Heringa benoemd tot broeder in de Orde vau den Nederlandschen Leeuw, de gewezen brieven gaarder A. B. Vuyk te Strijen. is aan J. W. F. baron van Utenhove te Utrecht, ontslag verleend als lid der'commis si van het examen voor eesaieur. bedoeld sub A van het Kon. besl. van 14 Juli 1903, no 30 en zijn in die commissie benoemdtot lid dr. W. J. van Heteren te Utrecht, le schei kundige der Generale Controle van 's Rijks Munttot plaatsvervangend lid J. W. A. Haagen Smit te Utrecht., essaieur der direc tie van 's Rijks Munt; benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Enkhuizen M. P. Goedhardt, eervol ontslagen ontvanger der registratie en oomeinen te Kaalte tot ontvanger der registratie en domeinen te Oirschot W. Smits, thans surnumerair bij dat dienstvak. vergunning verleend tot het aannemen van den titel van „Officier d'Académie", hem door den Minister van Openbaar Onderwij j en Sohoone Kunsten der Fransche Republiek ver leend, aan den Oost-Indischen ambtenaar V. J. F. de Rijk. De heer mr. Goeman Borgesius begaf zich gister ochtend met den trein van 9 uur 40 van 's Gravenhage per Staatsspoor ander maal naar Het. Loo. De oud-minister van Justitie mr. Van der lxaay vertrok eveneens met denzelfden trein in geze'schap van den heer Borgesius naar Apeldoorn. Ook mr. P. R'"nk begaf zich gistermidda; naar Het Loo. De heeren Borgesius en mr. De Meester zijn gisteren door H. M. de Koningin op Het Loo ontvangen er werd langdurig geconfe reerd. Zij vertrokken eerst to half zes. Ver volgens hield H. M. een bespreking met mr. Rink, die tegen half zes ten paleize was aan gekomen. Prof. Van Hamel was reeds vóór de bekendmaking der voorloopige lijst van het ministerie op liet Loo ontvangen. (Vad). Ook mr. J. D. Vecgens was gisteren op het Loo. Men meldt aan het Hbld. Dat prof. Kraus het ministerschap zal aan vaarden, is zoo goed als zeker. Als zijn opvolger als rector-magnificus der Technische Hoogeschool wordt genoemd prof. dr. S. Hoogcwerff. Waarom prof. Van Hamel be dank t e. Naar het Nwsbl. v. Nederl. ver neemt, is het terugtrekken van prof. Van Hamel aan het volgende toe te schrijven: De heer Goeman Borgesius had prof. Van Hamel uitgenoodigd zitting in het nieuwe Kabinet te nemen, hetzij voor binnonJandsche zaken hetzij voor justitie. Na eeuig overleg en nadat enkele bezwaren waren overwonnen, had prof .Van Hamel zich bereid verklaard. Daarop was hem definitief bericht, dat hem de portefeuille van justitie zou worden toe gewezen. Nadat prof. Van Hamel zijne aanvanke lijke bereidverklaring had bevestigd, ontving hij kort daarop bericht, dat het tooh bij na der inzien beter word geacht hem de porte- fouille van binnenlaudsche zaken op te dra gen. Ook daarmede nam de heer Van Hamel genoegen en hij meende de zaak daarmede nu beklonken, toen hem werd medegedeeld, dat ten slotto toch de portefeuille vau justitie hom toegewezen was geworden. Met dezo wijze van handelen meende prof. Van Hamel geen genoegen te kunnen nemen. Zij scheen hom in strijd met den ernst der belangen, die het gold, on hij antwoordde der halve, dat hij beter vond zich terug te trek ken. Naar de Prov. 'sHert. Ct. uit hoogst vertrouwbare bron verneemt, is de porte feuille van justitie, na het terugtreden van prof. Van Hamel aangeboden aan mr J. Ph. Suijling, raad-adviseur aan gemeld departe ment. Mr. Suijling heeft zich een korten bedenk- ti/1 voorbehouden. Onze gezant te Berlijn jhr. mr. van Tets van Goudriaaoi vertoefde dezer dagen in do residentie. Dc heer D. K. Harrowor. ingevolge Koninklijke machtiging benoemd tot vico consul te Borrwstoness, is in die hoedanig heid door de Britsche rogeering erkend. Burge meeste r-R aadslid. De gemeenteraad te Woudrichean besloot om burgemeester Verhagen, die onlangs tot lid van den Raad werd gekozen, niet als zoo danig toe te laten, omdat, ::aar het oordeel van den Raad. de burgemeester zijn woon plaats niet te Woudrichem, maar te Hardinx veld heeft. De beslissing van de Gedeputeer de Staten wordt met belangstelling tegemoet gerien. In verband met bet bezoek van Hr. Ms. de Koningin aan de uit Oost-Indië thuis varende divisie oorlogsschepen vertrekkende torpedobooten „Gl", „G2" en „G4" morgen van Niouwendiop naar Vlissingen tot het plegen van overleg door de commandanten der booten met do autoriteiten aldaar, voor de regeling der ontvangst. Blijkens bij het departement van mari ne ontvangen bericht is Ur. Ms. pautserschip Ever teen, under bevel van den kapitein ter zee P. C. Swaan, 9 dezer van Lerwick ver trokken. Het Vad. verneemt, dat Hr. Ma Noord- Brabant, behoorende tot de Javardivisie, thans op de thuisreis naar Nederland, bij aankomst hier te lande van nieuwe ketels zal worden voorzien. De officier-machinist der 1. klasse S. Taaie, uit Oost-Indië in Nederland terug- gekeend, wordt op non-activiteit gesteld. Van de 27 jongelingen die voor ieue benoeming tot adspirant-machinlst bij de opleiding te Hellevoetsluis in aanmerking zijn gebracht, hebben er 3 bedankt, nl. G. A. L. Lutz, D. J. G. van Steenbergen en C. Ouwehand. De minister van L lomën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor gedi plomeerde Nederlandsche artsen, niet onder dan dertig jaar, die zioh vóór 1 November e.k. daartoe schriftelijk aanmelden bij liet departement van koloniën, de gelegenheid bestaat om bij Hare Majesteit de Koningin in aanmerking te worden gebracht voor be noeming tot officier van gezondheid der '2 le klasse bij het leger in Nederlandsch-Indië, onder genot van eene gratificatie voor eerste uitrusting van f 8000 (acht duizend gulden) en onder de verplichting dat zij den Staat gedurende e«i tijcivak van acht jaren in i e betrokking zullen diénen, terwijl zij, na eventueel ontslag uit den militairen dien t, bij vestiging in Nederlandsch-Indië, nog ge durende vier jaren, als reserve-officier van gezondheid ter beschikking moeten blijv.m van de Regeering aldaar. Bij het request moeten worden overge legd .a het artsdiploma; b. een extract-geboorteregister of, ter ver vanging daarvan, eene akte van bekendheid c. een bewijs van Nederlanderschap; d. een certificaat of certificaten van goed gedrag, afgegeven door het hoofd der ge meente (of door de hoofden der gemeenten), waar request rant gedurende de laatste zes maanden gewoond heeft; e. een bewijs van voldoening aan de wet op de nationale militie. Krachtens art. 1 van het Koninklijk besluit van 11 Januari 1905 no. 18 is bij be schikking van den minister van koloniën van 8 Augustus 1905., no. 22, de heer E. deKruyff gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, om te wor den benoemd tot afdeelingschef-bacterioloog bij het departement van landbouw daar te lande. Krachtens art. 1 van het Koninklijk besluit van 26 Januari 1884 no. 12, rijn, bij resolutie van den minister van koloniën d.d. 8 Augustus 1905, no. 42, de heeren K. Baart, E. J. Keizer, W. Keizer, K. A. Piek, H. Groen. H. T. de Yries, P. A. E. Junod, F. Buis, T'T. W. Hakkert, J. Keizer, J. P. J. van den Heuvel, C. Swarts, H. J. J. Bergman. J. H. Groenewout en J. Woudstra gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3e klasse biji het open baar Europeesch lager ouderwijs daar te lande. Naast het stoffelijk hulsel van zijn echtgenoote mevrouw Elisa van Calcar, werd gisteren voormiddag onder veel betoon van belangstelling het stoffelijk overschot bijge zet van den heer H. C. van Calcar. Aan de groeve werd een woord van af scheid gesproken door den heer mr. van Hol- the tot Echten en dr. de Jong. Verscheidene kransen dekten do kist. De Nederl. Slagersgozellenbond heeft rich tot den minister van oorlog gewend met een schrijven, waarin wordt medege deeld. dat het de aandacht heeft getrokken, dat de vleeschwaren voor het garnizoen te Haarlem, benoodigd voor den Zondag, steeds op Zondag worden ingekocht. In verband hiermede verzoekt het hoofd bestuur van den Bond don minister het daarheen te leiden, dat het fourageeren op Zondag wordt afgeschaft en in den vervolge plaats zal hebben des Zaterdags. Landbouwfeesten te Zutphen. De Geldersch-Overijsselsche Maat schappij van Landbouw houdt thans hare 62e algemeene vergadering te Zutphen, ter gelegenheid waarvan in deze gemeente eene landbouwtentoonstelling en meerdere feeste lijkheden zijn op touw gezet. Maandagavond tegen half zeven werden het hoofdbestuur, do afgevaardigden en le den aan het station te Zutphen feestelijk ontvangen. Voorafgegaan door de schutterij- muziek, trok de stoet naar het gemeente huis. Hier voerde de burgemeester, de heer C. Storm Buijsing, hot woord, die don aanwe zigen een hartelijk welkom toeriep. Het is nu 15 jaar geleden, zoo zeide hij, dat hier in Zutphen een landbouwtentoonstelling is gehouden, en als wij de expositie van heden vergelijken met die van voor 15 jaar, dan riet men een enormen vooruitgang. Men werkt meer wetenschappelijk en dat is de goede weg. Spr. uitte ten slotte de beste wenscben voor den groei en bloei der Land- bo u win aatsohappij Vervolgens sprak de voorzitter, mr. J. G. ridder Van Rappard. De Landbouw, zei hij, gaat vooruit; het bedrijf wordt meer en meer op wetenschappelijken voet gebracht. In de 60 jaar dat onze Maatschappij bestaat, zijn wij gestadig vooruitgegaan. Verder bracht de heer Van Rappard nog eenige woorden van hulde aan den vorigen burge meester van Zutphen, jhr. Coning, die steeds zoovei 1 voelde voor den landbouw. Voorts werd cr nog op gewezen, van hoe groote be- teekenis de.landbouw is voor den bloei van een stad als Zutphen, waar bijna ieder van den landbouw leeft. Met eenLang leve het gemeentebestuur en de ingezetenen van Zutphen eindigde de heer Van Rappard zijn luid toegejuichte woorden. Hierna begaf men zich naar de grooto so ciëteit, waar de 185e hoofd bestuursvergade ring zou gehouden worden. Vóór de voorzit ter de vergadering opende bracht hij hulde aan de nagedachtenis van jhr. O. C. J. C. L. M. van Nispen tot Pannerden, van Zeve naar, lid van 't dagolijksch bestuur der maatschappij, onlangs plotseling gestorven. Alsnu kwam aan do orde een bespreking der regeling van het zuivelconsulentschap. De bedoeling is aan den zuivelconsulent een vastere positie te versohaffen, zooals dit reeds ook in andere provinciën is geschied. Over een en ander is o. a. ook gecorrespon deerd met den directeur-generaal van land bouw, den heer Lovink. Een voorstel werd nog niet ingediend. Daarom verzocht het hoofdbestuur aan hem de verdere regeling te willen opdragen. Dit zal aan de alge meene vergadering worden voorgesteld. De heer Reimers, uit Wageningen, steun de dit voorstel sterk en meende ook, dat den zuavel-oonsulent een laboratorium toekwam. Het voorstel van het hoofdbestuur werd aangenomen. Herbenoemd werd tot lid van de zuivel- commissie do heer D. van Wijk Heuff, te Zoelen O rt de rekening bleek, dat de inkomsten over 1904 waren f 11.748, de uitgaven f 11.702, zoodat er een batig saldo was van f 46. Het kapitaal van do Maatschappij be draagt f 16,262. Door den heer Scheffer werd, als lid van de daartoe benoemde commissie, rapport uitgebracht over de rekening 1904de in komsten bedroegen f 11,748,51 de uitga ven f 11,702.49, zoodat er een batig slot is van f 46,02-L De rekening werd goedge keurd. Voorts werd nog medegedeeld, dat in 1904 een ledenvermeerdering plaats had van 105. Bij bespreking van een der posten van uitgaaf (begrooting 1906) wees de heer Rei mers op de wenschelijkheid om de subsidie landbouwbiblotheken te verhoogen. Deze post bleef echter gehandhaafd. De begroe ting werd goedgekeurd, sluitende in ontv. en uitg. tot een bedrag van f 11,582.50. Daarna ging de vergadering over in comité- generaal Dinsdagmorgen werd de 62e algemeene vergadering van de G. O. Mij. van Land bouw in de Budtensocieteit gehouden. Aan het slot zijner openingsrede herinnerde de voorzitter, dat het aantal leden is geste gen van 4256 in 1904 tot 4500 in 1905. Ook het kapitaal is, trots de vele buitengewone uitgaven, van ruim f 15,000 op ruim f 16000 kunnen gebracht worden. Vertegenwoordigd waren 40 afdeelingen. Tot leden van verdienste werden benoemd de heeren H. J. Lovink, directeur-generaal van LandbouwA. D. Duijs, voorzitter der afd. Neder-BetuweC. W. Vrijland, voor zitter der afd. Doesburg; H. C. Reimers, voorzitter der afd. Neder-Veluwe; H. A. Huender, voorzitter der afd. Eibergen; E, Duitshof, voorzitter der afd. Doetinchem. De begrooting voor 1906 werd vastgesteld tot een cijfer van f 11,582. Over 1905 werd geraamd f 11,552. Het verslag over 1904 van den algemee- nen secretaris luidde over al de werkzaam heden der Maatschappij zeer gunstig. Met het optreden van den heer Van den Barg, zuivel-consulent, heeft de wetenschap haar intrede in de Maatschappij gedaan. De voorgangers van genoemden heer werden te zeer als mannen van de praktijk beschouwd. Het verslag brengt echter groote hulde aan die mannen, die hun beste krachten aan de Maatschappij gaven. De hoefbeslag-commissie gaat voort ver betering te brengen op dit gebied. Cursussen in paardenkennis werden in het afgeloopen jaar niet gehouden. De zaak der veeverze- kering-maatschappijen gaat voooruit. Met het geven van landbouwonderwijs had het bestuur gehoopt in September te kunnen aanvangen, doch „Oorlog" stak een spaak in 't wiel, daar liet geen lokalen kan be schikbaar stellen. De conclusies van het rapport der oom missie in zake de vervalscliing van voeder artikelen zal ter kennis worden gebracht van den betrokken minister. Voor de tweede maal werd f 30,000 be schikbaar gesteld voor aankoop van vee voor Zuid-Afrika. Het' boteroontróle-station gaat goed vooruit. De vraag naar rijksmerkboter vermeerdert, ook de ministerieele departe menten geven in dezen een goed voorbeeld. De jaarlijksche productie der aangeslotenen wordt op 4J millioen Kg. geschat. Toch wordt meerdere aansluiting gewenscht. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Nijmegen aangewezen. De heer Lovink, directeur van Landbouw, kwam ter vergadering; hij werd welkom ge- heeten en geluk gewenscht met rijn benoe ming tot eerelid. De heer L. bracht daar voor dank. Hij stelt die benoeming te meer op prijs, omdat de G. O. Mij. niet zoo ruim is in het toekennen van zulk een. onderschei ding. De heer Lownk sprak ten slotte de beste wenschen voor de Mij. uit. In de plaats van den heer A. W. Soholten te Nijbroek, niet herkiesbaar, werd tot lid van het dagclijksch bestuur benoemd de heer C J. Schimmel te Voorthuizen. In de vacature van wijlen den heer jhr. Van Nispen tot Pannerden de beer J. J. Weesels te Notterden. Nog werden benoemd voor de Heidemij. in do plaats van de heeren H. M. Hartog (bedankt) en Job van der Hove (overleden) do heeren D. van Wijk Heuff te Zoelen en C W. Vrijland te Hoog-Keppel. Na de pauze kwam in afwijking van de agenda, eerst aan de orde punt 13, een in leiding van den heer H. M. Kroon, rijksvee arts te Deventer, over „Verbetering yor Rundveestallen en de Verpleging van melkvee op stal is dringend noodig." Aangenomen werd diens voorstelj De vergadering drage het hoofdbest op een commissie te benoemen, die, zy njr het noodig is, een onderzoek instelt in bestaande toestanden in onze rundvee neI len, verder overweegt wat ter verbet» on, kan worden gedaan en de middelen i geeft, die de Geldersch-Overijsselsche JJ schappij van Landbouw kan aanwenden ^i in haar gebied betere stalinrichtingen meerdere reinheid in de stallen te krij en de goede verpleging van het melkvet stal te bevorderen. Alsnu kwam aan de orde de overeen kt, met liet Rijk en de provincie over het D« velconsulentschap in Gelderland. dc Uit de mededeelingen van den voorjj m bleek, dat er gegronde hoop bestaat dat wj regeling tot stand komt, waardoor de pot bi van den zuivelconsulent gewijzigd worde.; m zou dan niet meer in den engen zin l k< woords dienaar der Maatschappij zijn, A ri provinciaal ambtenaar. in Een laatste, financieele, regeling is i G hangende en de vergadering machtigde jt dagelijksch bestuur deze zaak verder af k wikkelen. De vergadering werd hierna geschorst r gisterenochtend 10 uur. Landbouwfeesten te Z: p h e n. In de plaats van den heer Wees 1 die bedankt had voor rijn benoeming tot d stuurslid der G. O. Mij. van Landbae werd gisteren als zoodanig verkozen de h d W. A. R. de Bruyn, te Rammel. I Om 12 uur gisterenmorgen werd de tr 1 toonstelling geopend door den directeur-J z neraal van landbouw, den beer H. J. I vinck, die landbouwtentoonstellingen in 1 algemeen verdedigde als leerrijke bij een ko sten, die langen tijd zullen nawerken. A: gen aam zou het Spr. rijn geweest wanne de afdeeling „landbouwonderwijs" hier v meer ruimte had ingenomen. Hier mo. een flinke winterlandbouwschool aanwej zijn, en dat zou vooral hier kunnen, waar gemeente zelf groot-grondbezitster is en t vau publieke lichamen bestaan, die v< gronden bezitten. De spreker hoopt, dat 2x phen spoedig een landbouwschool zal krijge en dat de genoemde lichamen rich daan niet onbetuigd zullen laten. Ook in ande opzichten zou veel verbetering kunnen wc den aangebracht. Voor kunstmest is er n een ruime plaats. De tuinbouw kan macht ontwikkeld worden in deze streek; tuint» wers, riet naar de inzending van het W« land en werkt in die richting. Ook voor h zuivel is nog veel te doen, zou een flink school voor land- en tuinbouw hier niet nu tig kunnen werken om de jeugd te leeren w: ze voor de toekomst noodig heeft? De het Lovink wees. verder met vreugde op de inzet ding van de Ned. Heide Maatschappij. Sn cdaal wordt gewezen op de afdeeling visscher. van deze Maatschappij, en Spr. begroette des nieuwe organisatie met ingenomenheid. R zet het belang der visscherij uiteen voor landbouwers. Ten slotte wees de heer Lc vink op de inzending van het Vorsteliil Huis, die hij zeer toejuicht, met den wensch dat de Geldersch-Overijselsclie Landbouw Mij. moge groeien en bloeien en binnen haat bemoeiingen ook den tuinbouw moge betrek ken. Vrijdag zal op de Cloeze bij Looheit een gedenkteeken worden onthuld voor wij len. den directeur-generaal van landbouw, mr. C. J. Sickesz, waarbij de heeren Vac Rappard, voorzitter der G. O. Maatschappij vau Landbouw, en de beer Lovink, direc teur-generaal van landbouw, heb woord zul len voeren. M u z i e k-c omcours. Vijftig mu ziekkorpsen met ongeveer 750 leden, allen be hoorende tot den „Bond van Christelijke har monie- en fanfarekorpsen in Friesland," kwa men Woensdag, des voomriddags om 10 uur, te Leeuwarden op het Wilhelminaplein bij een. Na in marschvorm te zijn opgesteld, trok ken zij in optocht door de voornaamste ge deelten der stad naar de Nieuwe Ijsbaan, al waar, onder directie van de heeren W. Bel- graver en B. Wielinga, het 9e Christelijke muziekfeest, festival èu concours zal gehouden worden. Engelsch-Deensch-Holland- sclie zo merb ij eenkomsten. De deelnemers aan deze bijeenkomst maakten, gisteren een opgewekt tochtje naar Volen- dam, dat onder leiding van den „minister van sport", den heer Dudok de Wit, uitmun tend slaagde. Poppenwedstrijd. Gistermor gen vervoegden rich in het Nutsgebouw aan den Oppert te Rotterdam naar schatting! wel 4000 personen, om een van de 500 pop pen machtig te worden, die vanwege de Vereeniging tot veredeling van Volksverma ken aldaar beschikbaar worden gesteld, om aangekleed te worden en alsdan mede te dingen in een poppenwedstrijd, te geven ter gelegenheid van Koningin'9 verjaardag. Een aantal politie-agenten met oen paar inspec teurs moesten er aan te pas komen om liet verkeer in den Oppert, dat gestremd was door den toeloop, te heratellen. Naar „Land en Volk" verneemt houdt het soc.-dem. weekblad „Vooruit" binnen kort op te bestaan. Een electriscbe automo biel-brandspuit. Door de brandweer te Amsterdam zal binnenkort in gebruik ge- 1 nomen worden een brandspuit in haar meest modernen vorm, nl. als eleotrische automo- 1 biel. Dinsdagmorgen kwam deze nieuwe aan winst voor de brandweer aan, en, deed, ge trokken door vier paarden, hare ommetoebt door de stad. Volgens statistische opgave werden dit jaar te YmuïHen tot lieden 60.000 ton haring minder aangevoerd, dan over het zelfde tijdvak in het vorige jaar. Een slecht jaar dus voor de visscherij. Treurige toestanden. Men meldt uit Maastricht aan de Tel. Dinsdag zijn er in do zoogenaamde „Mo lentjes" een aantal gecrinnen op straat gezet. De woningen waren onbewoonbaar verklaard. De stadswerklieden, die het „huisraad" op

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2