UT 44, Tweede Blad. 4ie Jaargang. Zaterdag 12 Augustus 1905. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGRLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden roor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post. 1./5. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 0.75. Elke regel meer «.is. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeeliffe bepalingen tot het herhaald ajlverteeren in dit Blad bij abo&nement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. oost-indiëT Het Bat. Nbld. van 6 Juli bericht: Van den gouverneur van Sumatra's Westkust is gisteren door de regeering het navolgende tele, gram ontvangen: Hoofden federaties zes en vijftig kota's heb ben controleur Sidjoendjoeng unaniem hun wensch te kennen gegeven om onder ons direct bestuur gesteld te worden. Zij staan in voor veiligheid ambtenaar die hun gebied zou ko men bereizen, hebben alle mogelijke hulp toe gezegd voor militairen die naar hun gebied gedetaeeerd worden. Geef in overweging oon- troleur Obrien op te dragen ook daarheen te gaan tot vreedzame annexatie en afnemen korte verklaring. Wenschelijik hoofden mede- deelen dat kwestie indeeling bij welk gewest later beslist zal worden. Reorganisatie van bestuur. De Deli Ct. meldt: De commissie, bestaande uit den resident L. G. Welsink en den kapitein van den ge- neralen staf H. Colijn, belast met het ont werpen van voorstellen aan de regeering tot reorganisatie van het bestuur en de troepen- indeeling, alsmede voor gezagsuitbreiding in de residentie Tapanoeli, heeft haar taak be ëindigd. Der regeering werd in hoofdzaak voorgesteld Afscheiding der residentie van het gouver nement Sumatra's Westkust; inlijving van alle, nog onafhankelijke Batak-landschappen, zoodat de grenzen van Tapanoeli zullen aan sluiten aan die van Atjeh en Sumatra's Oost kust. Voor liet nieuw verworven gebied zal geen uitbreiding van burgerlijk bestuurspersoneel plaats hebbenlo. door officieren aan te wijzen als civiele gezaghebbers2. door op heffing der contrale-afdeelingen Klein-Man- deling en Sipirok; Opheffing der garnizoenen te Padang 9i Deanpoean, Lagoe Boti, Baros en Goenoeng sitoli (Nias), waardoor een bezuiniging zal verkregen worden van f 125,000; Invoering in de geheele, aldus geconstitu eerde residentie Tapanoeli van een hoofde lijke belasting, tegen opheffing van de ver plichte koffielevering aan het gouvernement. De opbrengst der belasting wordt geschat f 925,000 te zullen bedragen, of ruim f 6 per werkbaren man. Hier tegenover staat de, door de vrijlating der koffiecultuur gedor- ven winst ad f 125,000 a f 150,000. Met de bezuiniging zal dus meer in kas komen dan thans plm. f 600,000, waardoor het nadeelig saldo van plm. 3 ton, dat het gewest nu wordt geacht op te leveren, ver andert in een even groot batig saldo. Voorloopig wordt Nias van het heffen van hoofdgeld uitgesloten zoo spoedig mogelijk zal echter ook op dat eiland de invoering plaats hebben, waarvan 3 ton bate verwacht wordt, het batig saldo opvoerend tot ruim een half millioen gulden. Ingevolge den wensch van den resident zal Sibago wederom de residentieplaats worden. Kapitein Colijn is met een gelijksoortige opdracht over Rokan en Goenoeng Sahilan naar Sumatra's Oostkust vertrokken. De resident van Palembang seinde on der dagteekening van 5 Juli het volgende: Vergezeld door eenige gewapende politie dienaren bezocht oont-rotleur Boven-Batang- Hari landschappen Batoe-Kankong en Sena- mar (indamar?). Deze werden voorloopig on der bestuur Debo gebracht, nadat inlandsch bestuur geregeld en doesoenpassen uitgereikt, waren. Bevolking leverde hare vuurwapens ten getale van 95 in. Bij Demang te Tand jong meldde zich gezantschap van Si Goen- toer onder Datoe Gedang, dat namens Ba- ginda Ratoo onderwerping aanbood. Hoof den van Soengei Lengkok, Sipangkoer, Ti- oembang en Kota Bringin (Padang Lawas) verzochten schriftelijk onder direct bestuur te worden gebracht. Zij deelden mede, dat uitgeweken Djambiërs verblijf hielden nabij negri Padang Lawas en dat Radja Padang Lawas medeplichtig aan moord spion Sipat naar Kwantan is gevlucht. Radens Mat Ta- hir, Achmad, Hamzah en Pangeran Hadji Oom ar staken medio Juni bij Senamar Djoed- joehan-rivier over. Op aanwijzing hoofden Soengei Limau werd hun schulplaats, tel lende 24 pondoks, op weg naar Tebo-streek, waar zij thans zijn gesignaleerd, opgeruimd. Paugerans Ratoe, Drachman c. s. zijn nog bij negri Padang Lawas, Pangeran Depati ver moedelijk overleden. Een bende onder Ra den Dris komende uit Reteh verbrandde doesoen Moeara Kemoemoe in Boven-Lang- sisip. JavarCfc. De Nieuwe Courant schrijft nog: „Dat de rijksbestierder van Boni zich on derworpen heeft, is vrij belangrijk nieuws. Want in de rijkjes van Zuid-Celebes is deze w aardigheids bek leoder, die den titel to-ma- rila.lang (de man, die „binnen" is, te weten binnen den kring van 's vorsten vertrouwen) draagt, de eerste staatsdienaar, de persoon, die het geheele bestuur in beweging brengt en die daarop een groot en invloed ten goede of ten kwade kan oefenenhet gewicht van zijn betrekking kan blijken uit de omstan digheid dat hij, in Boni tenminste, door den gouverneur van Celebes moet worden be noemd en ontslagen, in overleg natuurlijk met de vorsten en landsgrooten. In sommige rijksjes is de macht van den rijksbestierder zelfs veel grooter dan die van den vorst, die zich zelf slechts weinig met staatszaken mag inlaten. In Boni echter, waar een bijzonder krachtig en eigenzinnig vorst aan het bewind staat, waren de rijksbestierder en de hadat (raad van rijksgrooten) waarvan hij het hoofd was, naar het schijnt door den vorst vrijwel aan den kant gecet. De onderwerping van den rijksbestierder is, onder dezo omstandighe den, misschien niet zulk oen gewichtig feit als het anders zou zijn geweest; maar het moet toch alweer niet onderschat worden, want als hoofd van den hadat en van de par lili's of leenvorsten is hij een man van in vloed, waarvan men mag onderstellen, dat hij een meer of min talrijke partij achter zich zal hebben. De hadat, waarvan vijf leden zich volgens het regoeri ngstelegr am onderwierpen, be staat uit zeven leden (Aroempitoeng of zeven vorsten); do rijksbestierder is er, gelijk wij zeiden, het hoofd van. De hadat-leden zijn met den to-marilalang verplicht, de belangen van den vorst, het land en het volk te behar tigen, zoodat alle zaken (met enkel© uitzon deringen) aan hun bestuur onderworpen zijn. Lazen wij uit een onlangs door ons bespro ken telegram, dat de hoofden van Zuid-Boni zich hadden onderworpen, terwijl die van Noord-Boni zouden volgen, thans zien wij, dat dit inderdaad althans gedeeltelijk gebeurd is. Want de Tjenranarstreek, in ons telegram van heden genoemd, ligt in het noorden van Boni, en de rivier van dien naam vormt gedeeltelijk de grens met het noorderlijker gelegen Wadjo. Blijkbaar heeft ons optreden onder de be volking grooten indruk gemaakt. Zoolang de rijkssieraden niet in ons bezat zijn, mag echter niet worden gezegd, dat het pleit ge wonnen is." De gouverneur van Celebes seinde 13 Juli Maandag zijn wegens welbewezen heulen met een roovers bende uit Lam oer oe en een trawant van den radja van Boni de regen ten van Lebakkang en Boengoera, beide uit de onderafdèeling Pangkadljéne, in hun be trekking geschorst en opgenomen in de ge vangenis te Wakassar. Gisterenochtend heb ik twee in Lebakkang wonende Goareesche prinsen, waarvan een eon kleinzoon van den hoofdvorst van Wadjo, in hun woning doen oplichten. Tegen den middag deed een met geweren gewapende bende een aanval op Pangkadjéne. Bij de verdrijving der bende is gesneuveld de sergeant Bruining, licht ge wond de sergeant Auschotz. De Goareezen zijn in de gevangenis te Makassar opgeno men. De gouverneur verzocht, ter voorkoming van rustverstoring ter hoofdplaats door Goa reezen machtiging tot opzending der prin sen naar Soerabaja, met het heden vertrek kende gouvernementsstoomschip Kwartel. De jongste broeder van den radja van Goa zond uitnoodigingen tot den heiligen oorlog aan onze regenten te Bonthain en Biuamoe. De regenten leverde die uitnoodigingen in. De regeering heeft telegrafisch den gou verneur de gevraagde machtiging verleend. Bat. Nwsbl. De Hertog Hendrik. Aan het Soer. Hdsbl. wordt gemeld, dat men er op de volgende manier in geslaagd is het bij Balangnipa vastgeloopen pantserschip Her tog Hendrik vlot te krijgen. Uit het kanon van 24 centimeter vooruit werden eemge schoten gelost, die, zooals men weet, een re- cul veroorzakentegelijkertijd stelden de De Ruijter, de Koningin Regentes en de Zee land pogingen in het werk om de Hertog Hendrik van het rif af te trekken. Toen eenige schoten uit het genoemde kanon wa ren gelost, werden deze pogingen met goed gevolg bekroond en de Hertog Hendrik af gebracht. Ambon. De resident van Ambon sein- de via Makassar dd. 7 dezer het navolgende telegram Algemecne politieke toestand op West- Ceram bleef dezelfde. De Alfoeren van Hoeni- tetoe en Hoekoenia worden echter onrustig. Volgens bericht posthouder Wetter is wegeus het dooden van een swanggie tusschen de negorijen Arwala en Toetoenohon een gevecht uitgebroken, waarbij 7 lieden werden gedood en 2 gewond. De bevolking van Perai (Wet ter) trad vijandelijk op tegen Tomliapat, waar bij 6 mannen het leven verlorenoorzaak van het conflict is onbekend. Met den gewes telijken militairen commandant worden voor zieningen genomen. Op Sjera (Tenimber-eilanden) zijn de nego rijen Öeraten en Tamil in oorlog met Roe- mahsalah Oe loc toe en Kamatoeloeng. Het go- schil is in onderzoek, Overigens is de politie ke toestand onveranderd. Gezondheidstoe stand In de onderafdeel in gen Groot en Klein Klei is de pokziekte uitgebroken Toeal is besmet verklaard. Van 323 aangetasten stierven reeds 116, twee hulp-vaccinateure aan gesteld ter adsistentie, de bevolking is gedeel telijk naar de bossohen gevlucht en is de vaccineering niet gunstig gestemd. Op Zuid- Ceram en in de onderafdceling Babber komt de pokziekte ook voorverscheidene nerso- nen stierven aan die ziekte. In de onderaf- deeling Lctti heerschte veel koorts, enkele gevallen met doodelijken afloop. (Bat Nbl.) WEST-INDIÊ j Wie gouverneur! De „Surinaaoi- aohe Bode" bespreekt de candidaten die ge noemd zijn als eventueele opvolgers van gou- j verneur Lely. De regeering dient, meent z;j, zeer omzichtig te werk te gaan. Wat .nr. j Wesenhagen aangaat, het blad acht zijn hoo- gen leeftijd een bezwaar. Mr. Van Emdèn en mr. Barnet Lyon wenscht het blad buiten bespreking te laten, omdat het niet geloo- ven kan, dat de regeering personen zou be noemen, die hier aan de spits van partijen hebben gestaan. Mr. Schooh noemt het blad j streng calvinistisch, autocratisch en bijster trotsch; zijn benoeming zou juist geschikt zijn om hier een „groote beweging" uit te lokken. De kolonie moet, zoo verklaart het blad, een liberaal en volbloed Hollander heb ben. Bij de benoeming van een Surinamer zou de boel in 't honderd loopen. Van de genoemde candidaten meent de „N. Surin. Ct." dat mr. Gastman en mr. We senhagen het meest de eischen die gesteld moeten worden, nabij komen. Personen dis nog kort geleden ambtenaar waren in de kolonie, acht het blad minder geschikt im tot gouverneur te worden benoemd. Zuikp personen kunnen zich moeielijk, zooals het den vertegenwoordiger dier Koningjin be taamt, boven de partijen stellen. De Gouverneur van Surin a- m e. The Nickerie Pionier van 9 Juli 1.1. schrijft nu ook onder de candidaten voor het gouverneurschap van Suriname mr. A. C. Wesenhagen genoemd wordt, dat liet groot ste en het beste deel van de bevolking der kolonie het een groot geluk zouden achten, zoo het hem in zijn geboorteland nog eens mocht welkom heeten als gouverneur. Het blad herinnert aan een feit uit de advocateu-praJctijk van mr. Wesenhagen in Suriname, hoe hij, in 1869 zoowel voor het Hof van Justitie als in lager instantie met schitterend succes de dusgenaamde werksta king van arbeiders verdedigde. Ook hierom was hij in de kolonie zeer populair. Prijsvraag Carnegie-stichting. Het programma der prijsvraag, uitgeschre ven door het bestuur der Carnegiestichting voor het ontwerpen van het Vredespaleis, be stemd voor het Permanente Hof van Arbi trage met bibliotheek (bouwsom f 1.600.000) luidt Artikel 1. De mededinging wordt openge steld voor bouwkundigen van alle landen. Het bestuur der Carnegie-Stichting zal even wel eenigeu hunner speciaal tot deelnenr ng uitnoodigen. Art. 2. De mededingers moeten zorgen, dat binnen zeven maanden na uitgifte van dit programma, blijkens daarop vermelde dagteekening, bij het bestuur der Carnegie stichting te 's Gravenhage zijn ingekomen. a. Het situatie-plan van het gebouw met omgeving, op schaal van 1:500; b. De plattegronden van verschillende ver diepingen, op schaal van 1:200; c. Teekeningen van de vier gevels, op schaal van 1100 d. Twee verticale doorsneden, waarin zichtbaar zijn het Trappenhuis, de groote Rechtzaal, de kleine rechtzaal en het maga zijn der bibliotheek, óp schaal van 1:100; e. D© midden-travee van den hoofdgevel met doorsneden op schaal 150 f. Een travee van het inwendige der groo to rechtzaal, op schaal van 1 :50; g. Teekeniug van de hoofdtrap, op schaal van 1:50; h. Een përspectief-teekening van het ga- bouw met zijn omgeving. De perspectief moet worden genomen van uit het oogpunt, dat op de bij de stukken gevoegde terrein-teekenina is aangeduid. Deze perspectief moet worden geteekend co e<?n blad ~»ier, lang 0.80 meter, hoog 0.60 meter. Uit deze teekeningen moet cL distributie van het gebouw in alle onderdeelen duidelijk zijn na te gaan De bestemming der vertrekken moet cd de plattegronden in de Fransche taal dui delijk worden ingeschreven verwijzing naar een renvooi is niet veroorloofd. De teekening van den voorgevel en de perspectief-teokening moeten in kleuren zijn uitgevoerdde overige teekeningen moeten alle in zwarte inktlijnen zijn geteekend. Pleisterwerk mag bij de gevels niet wor den toegepast. Art. 3. De plannen moeten vergezeld zijn van een korte memorie van toelichting, ge schreven met goed loosbare letters in de Fransche taal en, ten einde met den inzen ders te kunnen correspondeeren. zonder diens naam te weten, van een gesloten en verzegel den naambrief, van binnen vermeldende naam des ontwerpers en voorzien aan de buitenzijde van een adres en een motto, welk motto tevens moet vermeld staan op de tee keningen, d* memorie en de verpakking. Art. 4. De inzendingen, die later dan zeven maanden na de uitgifte van het pro gramma zijn ingekomen te 's Gravenhage, worden niet geopend en blijven ter beschik king van den afzender. Art. 5. Bijaldien de ven-aardiger van eenig ontwerp een der bepalingen van het programma niet behoorlijk nakomt, blijft zijn ontwerp buiten aanmerking voor eenige onderscheiding. Arte 6. De naambrieven van alle inzen ders, aan wier ontwerpen een onderschoiding wordt toegekend, zullen door de jury worden geopend. Art. 7. De jury bestaat uitden voorzitter van het bestuur der Oarneg^e-stichting en de heeren Th. E Collcutt, Londen; dr. P. I- H. Cuypers, Roermond; Goh. Ober-Hof-Bau* rat Ihne, Berlijn; professor K. König, Wee- nNénot, lid van het Institut de Franc©, Parijs; professor W. R. Ware, Milton, Mas sachusetts. Art. 8. Door de aanvaarding van de op dracht hebben de leden der jury zich ten volle vereenigd met alle bepalingen van het programma der prijsvraag en van de mede dinging geheel afgezien. Art. 9. Door de jury zal de voorkeur ge geven worden aan de ontwerpen, die het best aan de eischen van het programma beant woorden en uit het oogpunt van kunst en constructie het meest uitmunten. De volgen de prijzen worden uitgeloofdeen prijs van f 12,000, een priyj van f 9000, een prijs van f 7000, een prijs van f 5000, twee prijzjn van f 3000. Art. 10. Na bekendmaking van de uit spraak der jury worden alle ingekomen plan nen gedurende een maand te 's Gravenhage in het openbaar tentoongesteld, terwijl het rapport der jury wordt openbaar gemaakt en tijdens de tentoonstelling der plannen daar bij ter inzage gelegd. Art. 11. Ter voorkoming van inlichtingen zullen de mededingers zioh kunnen wenden tot den heer D. E. C. Knuttel, architect e '8 Gravenhage, no. 16, Fluweelen Burgwal. Art. 12. De bekroonde ontwerpen worden eigendom der Carncgie-stichting. Indien aan den bekroonde uitvoering van zijn ontwerp wordt opgedragen, zal de ver worven prijs in mindering komen van zijn belooning als bouwmeester. Art. 13. Het gebouw zal worden gesticht zooveel mogelijk ter plaatse als op de ter- reinteekening, bij dit programma behooren- de, met arceering is aangeduid. Art 14. Het Vredespaleis zal de volgende localiteiten moeten bevatten A. Hof van Arbitrage .Onderhuis. 1. Con ciërgewoning, 4 kamers en keukeu enz., direct Van het Park toegankelijk en door een dienst trap verbonden met de verdiepingen. 2. 2 reoervevertrekken, goed verlicht en in elkaar loopend. 3. Lokaal voor de centrale verwarming, met bergplaats voor brandstoffen. 4. Stenografenkamer. Verder jassenkamers, toiletten, knechtska mers, wachtkamers en bergplaatsen, naar ge lang de ruimte toelaat en de constructie mede brengt. Bel étage. De vloer mag hoogstens 2.50 M. boven den grond rondom hot gebouw liggen- 1. Groote vestibule met hoofdtrap. 2. Trap naar het onderhuis, 3. Portierskamer. 4. Groote Rechtzaal, met of zonder anti chambre 280 a 300 v.k. M., met los podium en met een galerij, hetzij langs een zijwand, hetzij aan het einde. 5. Kleine Rechtzaal 140 a 150 v.k. M. 6. Bij elke rechtzaal een raadkamer, ieder groot 40 a 45 vk. M., met spreekkamer en toilet en jassonkamer. (Wanneer de raadka mers bij elkaar liggen, zal één spreekkamer met toilet en jassenkamer voor beide vol doende zijn.) 7. Twee kamers voor partijen in het ge ding, ieder groot 40 a 45 vk. M. 8. Griffiekamer met kluis (2 bij 2 M.) 40 45 vk. M., en boekenlift naar de verdie ping- Verder jassenkamers, toiletten en boden kamers. De raadkamers moeten ieder afzonderlijk een uitgang hebben, hetzij rechtstreeks, het zij door het onderhuis, naar het Park. Verdieping. 1. Zaal voor het Conseil Ad ministratief van het Permanente Hof van Arbitrage pl.m. 90 v.k. M. (De zaal dient tot vergaderkamer voor 30 a 35 personen rondom een tafel.) met antichambre en met kamer voor president 20 a 25 vk. M. 2. Kamer voor secretaris-gen oraal 40 a 45 vk. M.. met wachtkamer en toilet 15 a 20 v.k. M. 3. Twee kamers voor secretarissen, ieder groot 25 a 40 v.k. M., met één wachtkamer en toilet. 4. Twee kamers voor bureaupersoneel, ieder groot 20 a 35 v.k. M. 5. Archiefkamor (of twee kamers) te zamen groot pl.m. 80 vk. M. 6. Vier studeerkamers, ieder groot 20 a 25 vk. M. Voorts jassenkamers, toiletten en boden- kamers. B. Bibliotheek. (Zoo te bouwen, dat zii een afgeschtiden deel van het Vredespalm vormt., met eigen hoofdingang van het park en inwendigen toegang van uit de bel-etage van het Hof van Arbitrage.) Onderhuis. 1. Conciërgewoning. 4 kamers met keuken enz., direct van het Park toe gankelijk en door een diensttrap verbon den met de verdiepingen. 2. Bergplaatsen en pakkamers. 3. Binderij. 4. Lokaal voor centrale verwarming met bergplaats voor brandstoffen. 5. Reservekamers. 1 Bei-étage. De vloer mag hoogstens 2.50 M. boven den grond rondom het gebouw liggen. I 1Portierskamer. 2. Magazijn der bibliotheek, brandvrij 500 vierk. M. (met 10.000 M. boekenplank in 5 verdiepingen) aan minstens twee tegen overgestelde zijden verlicht door vensters. j 3. Twee leeszalen, ieder groot pl.m. 60 vk. M. 4. Daarnevens bureau voor uitgifte var de boeken 40 a 45 vk. M. 6. Wachtkamer pl.m. 20 vk. M. 7. Twee kamers voor ambtenaren ieder groot pl.m. 25 vk. M. 8. Kaartenkamer pl.m. 60 vk. M. 9. Catalogiseerkamor pl.m. 60 vk. M. Jassenkamers, toiletten en bodenkamers. Verdieping. 1. Bestuurskamer van de Car- negic-stiohting pl.m. 40 v.k. M. Met spreekkamer pl.m. 30 vk. M. 2. Kantoor pl.m. 40 vk. M. 3. Reservekamers. Jassenkamers, toiletten, bodenkamers Bij deze stukken zijn nog gevoegd een situatie-teekening van het terrein en twee photo's van de t>lek, waar het paleis zal ver schijnen. School- en Kerknieuw*. Notarieel Staatsexamen 711 Augustus, te 's-Gravenhage. Geslaagd eerste gedeelteG. F. M. Roozen, te 's-Gravenhage W. J. J. Everts, te IJssel- stein J. Th. A. Hermans, te Amsterdam J. E. J. Th. Verheggen, te Maasbracht. Tweede gedeelteMr. J. 8. Nijhoff, te Farn- sum S. J. Ruizeveld, te Boskoop A. T. van der Leeden, te Ouderkerk a/d. IJssel. Examen Engelsch, M. O. 's-Gravenhage11 Aug. Geëxamineerd voor akte A 5 vrouwelijke en 2 mannelijke can didaten. Geslaagd mejuffrouw W. van Veen, van Rotterdam, en mevrouw A. de Zwaan, van 's-Gravenhage. Afgewezen 5. Examen Fransch, L O. '«XJravenhage11 Aug. Geëxamineerd 26 candidaten. Toegelaten 16, afgewezen 10 can didaten. Toegelaten de heerenP. J. Koole, van TerneuzenN. J. Zimmervan, Hillegers- berg G. J. van Oyen, Varsseveld J. N. H. Braam, TilburgP. Keegstra, SliedrechtJ. Tiesema, Zwammerdam, en J. van Manen, ^er- likum en de damesE. S. Eland, Den Haag S. J. Pott, Zetten T. Das, UtrechtJ. J. W. Vermeulen, Woerden; J. P. M. Beuninck, Breda A. A. M. van der Kruk, Barneveld A. C. L. de Grave, Noordwijkbinnen A. G. M. Laats, en Th. 0. H. M. L. H. Döppler, Maas tricht. Ds. G. van Wyhe, sedert 20 September 1896 predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Voorhout, heeft tegen 1 October a. 6. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Van WYjhe diende achtereenvolgens de gemeenten te Hoofdplaat, Willemsoord, N.-Dordrecht, Grolloo, Maasdam, O. en N. Asselt, Oosterdijk en Arkel. Algamsane Synode. Nadat de agenda »a aangevuld, rappor teert de heer prof. Gooszen over de bepaling, dat het reglement op de vacatures ook zal toe passelijk zjjn op nieuw gestichte standplaatsen. Het rapport «telt voor deze weer onveranderd rast te stellen. Het wordt ter inzage gelegd. Daarna spreekt dezelfde over 47 adressen bij de vergadering ingediend, die alle ten doel heb ben, dat de Synode bepalingen zal maken, waar in wordt uitgesproken, dat het lidmaatschap der Staten-Generaal onvereenigbaar wordt ver klaard met de waarneming van de betrekking van predikant. In enkele adressen wordt daarbij de uitdrukking gevoegd „alleen bij hooge uit zondering." In enkele adressen wordt dit uit gebreid tot het verzoek, om predikanten te ver bieden als politieke agitatoren op te treden, in andere wordt gevraagd de goedkeuring van den kerkeraad zijner gemeente te eischen, terwijl weder andere dit willen uitbreiden tot alle takken van volksvertegenwoordiging. Sommigen willen verandering van het reglement op de kerkeraden. anderen op dat van de vacaturen. De heeren M. J. en F. H. van I ennep vragen m een adres aan de Synode, deze adressen niet in behandeling te nemen, anders te verdagen. Het rapport raadt aan alle tespiegeling te laten Taren en zich te stellen midden in het leven. Met blijdschap spreekt de rapporteur het uit, hoe hooge waardeering van het ambt van predi kant aan de ingediende adressen ten grondslag ligt. Een predikant is niet in de Tweede Kamer noodijj, zoo spreekt het rapport. Een lid der oommissie is voorstander van de vrijheid, ter wijl de overige leden eenparig voorstellen in art 1 reglement op de vacatures een toevoeging te plaatsende vacature ontstaat mede door het optreden als lid van een der Kamers der Staten-Generaal, of het zitting nemen als lid in eenig vertegenwoordigend lichaam. Vier leden stellen voor als 2de alinea toe te voegendis pensatie van die bepaling kan worden verleend met goedkeuring van den kerkeraad, de kerke lijke besturen gehoord, door de Algemeene Sy node. Het rapport wordt met hulde aan den rapporteur voor de leden ter inzage gelegd. Het rapport komt in behandeling, vroeger ingediend naar aanleiding van de Terzoeken om pensioenen of wachtgelden aan eervol ontslagen godsdienstonderwijzers. Deze zaak komt niet tot beslissing. Wegens synodus ..ontracts heden voortzetting. (Vad)

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1