schouwingen over de Indische Specialiteiten in de nieuw geconstitueerde Tweede Ka mer De heer Thomson, kap. der infanterie, is te kort in Indië geweest, dan dat wij van hem veel kennis van Indische zaken ver wachten. De behartiging der Indische belan gen zal in hoofdzaak omvatten de belangen van 't leger. Nu, in dit opzicht kan hij veel goed' doen, ook al zal hij, zijne vooropgezette ideeën over een volksleger spoedig laten va ren. Een volksleger vloekt nog wel een beetje tegen de bestaande Indische toestanden. De heet' Van Kol, oud-ingenieur van den waterstaat, is een oud-bekende. Als Indisch man heeft hij onze volle sym pathie. Men moge van hem zeggen, wat men wil, de heer Van Kol heeft hart voor Indië. Zijne bekende „reisbrieven" getuigen voor uitgebreide kennis en een billijk oordeel over mejisoheu en toestanden in Indië. Zijn week hartigheid voert hem wel eens tot overdrij ving, maai- dan toch eene overdrijving, die goed is bedoeld. Als partij-man in de Staten-Generaai heeft de heer Van Kol onze sympathie niet. Hij is dan te hartstochtelijk en ziet hier door vele goede d;ngen over het hoofd. Van Kol als partijman is, durven wij haast zeggen, de tegenvoeter van Van Kol als In disch man. Jammer genoeg, want hierdoor wordt zijne actie in het Parlement vrij wel nutteloos. De heer Van Deventer, oud-advocaat te Semerang is, naar het ons voorkomt, meer een theoietious dan een practicus. Voor zoo ver wij hem te Semarang kenden, is hij de aristocraat op end' op. Zijne democrati sche neigingen na ommekomst in het vader land, lijken ons daarom wel wat vreemd. Als advocaat maakte hij zich vooral le kend door de verdediging in opiumdelicten. Het Chineesche element vormde zijn voor naamste cliëntèle. Door zijn herhaalde tusschentijdsche ver loven naar Europa, i9 de heer van Deventer betrekkelijk kort in Indië geweest, althans veel te kort om een algemeene en grondige kennis van Indische toestanden te hebbn In dit opzicht is zijn confrater Fock hem verre do baas. Het zal ons benieuwen, wat de heer Van Deventer van ziin „eereschuld" in de Kamer terecht zal brengen. De heer Van Deventer is een dier Zon dagskinderen, die na een kort verblijf in Indië, door een winstgevende praktijk daar toe in staat gesteld, als een schatrijk man naar Nederland kon terugkeeren, vennoe del ijk voor goed. Nochtans honen wij en hebben alle reden om dit van hem te verwachten, dat hij den dienst, welke Indië hem bewees, met gelijke munt zal weten terug te betalen, vooral nu alle kans om hem hier als „blijver" te be groeten, vrijwel is verkeken. Van de heeren Fock en IJzerman, vooral van den laatste, verwachten wij veel meer dan van do drie rccd's genoemde heeren te zamen. Beide heeren zijn gematigd liberaal, laten zich niet door blinde partijzucht mee sleepen, zijn dientengevolge redelijk, billijk en rechtvaardig in hun oordeel. Do heer IJzerman is bovendien iemand, die van al do Indische specialiteiten in de Kamer, hot meest van Indië afweet. Moge zijn actie in de Staten-Generaal daar om vruchtbaar en zegenrijk zijn voor Indië' Do verkiezing voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de kiesdistricten. Arnhem, Rotterdam I en Rot terdam V zal plaats hebben op Woensdag 30 Augustus, de stemming zoo noodig op Donderdag 7 Sept. en de herstemming zoo noodig op Donderdag 14 September. H. M.'m „Cvtrtera" gestrand. H.M.'s pantserdekscbip „Evertsen", dat voor IJmuiden lag tijdens het bezoek van het B'ritsche kanaaleskadër, is Vrijdagnacht tengevolge van den sterken zuidwesten wind van zijn ankers geslagen en op de kust ge worpen. Omstreeks kwart voor drie klonken over IJmuiden noodschoten. De heer Reigesberg. agent van Lloyd en vice-consul van Groot Brittannië, werd gewekt, waarschijnlijk ook omdat men vreesde dat aan een schip van het Britsche eskader een ongeluk kon ziju overkomen. Hij verzocht den gezagvoerder van den kruiser „Sapphire", die in de haven ligt, per draadlooze telegraaf te informeeren wat er aan die hand was en vernam toen dat het Nederlandse he oorlogsschip op strand zat. Dadelijk werd de commandant der marine te Amsterdam gewaarschuwd en zoo spoed? doenlijk werden sleepbooten. waaronder de „Hercules", uitgezonden om de „Evertsen" zoo mogelijk af te brongen. De Britsche admiraal Sir Arthur K. Wil sou seinde aan de „Sapphire" dat hij zijn goheele eskader beschikbaar stelde om hulp te verleenen en stelde in verband daarmede het vertrek van het eskader uit. Do „Evertsen" zat met den kop op he' strand, vrijwel in de branding. Vijf slem booten waren in de nabijheid om te beproe ven liet schip af te brengen. Teven zeven uur kwam er wat beweging in en te acht uur was liet oorlogsschip los. Intusschen was uit Amsterdam de diro- tour-commandant der marine, baron Sweerts de Landas Wyborgh. overgekomen. De „Evertsen" wei-d in do haven gesleept, en vooïlloopig gemeerd aan den noordelijken, dam voor de nieuwe sluis. Het schip heeft zijn beide ankers verloren, de vlet is weg geslagen en er is veel water ingenomen. Do Tongroom der officieren stond geheel blank. Do Evertsen heeft, een sleeptros van een der sleepbooten in de schroef gekregen, waar door deze onklaar werd, terwijl ook schade aan het roer werd bcloopen. Overigens kreeg het schip, zoover bekend, geen schade, hoe wel het zwaar gewerkt moet hebben. Do bo vengenoemde sleenbooten hebben de Evert sen binnengebracht. Het Eng. eskader liahtte veiligheidshalve de ankers en liet deze iets verder uit den wal opnieuw vallen. Toen de „Evertsen" voorbij den Britschen kruiser „Sapphire" werd gesleept, paradeer de do bemanning van het Britsche schip in het want en werden de gebruikelijke eerbewijzen gebracht. Aan boord van de „Evertsen' werd deze beleefdheid dadelijk beantwoord. Nog voordat hot schip gemeerd lag, begaf de schout-bijrjiaoht zich aan boord om te be raadslagen, welke maatregelen genomen moes ten worden. De ooi-zaak van de stranding moet waar schijnlijk gezocht worden in het feit, dat Hr. Ms. „Evertsen" dichter onder de kust gean kerd was dan de schepen van het Eugelsche eskader, waardoor hare ankerkettingen do schokken van de zwaardere werking der zeeën to verduren hadden. Nader meldt men: De „Evertsen" lag onder stoom voor één anker. Zoodra bemerkt werd, dat het schip naar de kust afdreef, werd de machine aangezet om af te houden. Echter was het vaartuig reeds te dicht bij het strand, dat deze maatregel nog uitwerking kon hebben. Voordat het schip gang kon krijgen, zat het reeds vast. De beide ankers heeft meai laten slippen. De schade aan Het schip is niet groot. Het Engelsche Eskader is tegen 12 uur Zaterdagmorgen weggestoomd, alleen de kruiser Sapphire en de torpedo- booten zijn te IJmuiden achtergebleven en vertrokken heden. De begrafenis van den Britschen matroos van de ,Göod Hope" die Zaterdag zou plaats hebben is, wellicht om de hooge zee, wellicht ook om het ongeval aan de Evertsen over komen, niet doorgegaan. Naar het Hbld. ver neemt zal ze plaats vinden in do volgende haven die het Britsche kanaaleskader zal aandoen. Behalve de officieren en het scheepsvolk van de Evertsen had ook de minister va» marine een krans gezonden. Men meldt uit 's Gravenhage Eeue sloep met bemanning behoorende tot het Engelsche eskader, is Vrijdagnacht door den storm op het strand geslagen. Een matroos kwam daarbij om. Zijn lijk is met militaire eerbewijzen, ook va.ni wege Hr. Ms. Evertsen, te IJmuiden ter aarde besteld. Het Engelsche eskader te IJmuiden. Men schrijft uit IJmuiden: De ontevreden gezichten der neringdoen den over het niet leveren van het benoodigde voor de Engelsche vloot zijn bereids opge klaard, nu die vloot hier menschen beeft gebracht als nooit te voren. Met de komst van den Duitschen Keizer was het druk. dooh dat duurde slechts en kele urenthans duurt het reeds twee da gen door en vandaag belooft het aantal be zoekers niet minder groot te zijiu dan de beide vorige dagen. Ei- wordt veel geld verdiend. De vletterlui, die menschen aanboord brachten van den kruiser Sapphire en die den overzettings- dienst bij de Visschershaven bedienden, heb ben dagen gemaakt van f 40 en meer. Traw lers, die in dezen tijd meestal niet meer be sommen dan een f 100 per dag, maakten, door naar de vloot te var-en, dagen van f 700 en f 800; de koffiehuizen hebben reeds „neen" moeten verkoopen; sigaren winkels, banketbakkers, venters op straat, zij liebbon geen handen genoeg, in één woord allen verdienen en verdienen pleizierig ook. Want hoewel de straten zwart zien van de menschen en in de koffiehuizen soms geen stool is te krijgen, ging tot nu toe alles orde lijk toe,'zelfs als tegen den middag een 3000 Engelsche matrozen aan land kwamen. De matrozen laten den indruk achter van goede discipline, doch niet van hoogstaande netheid op kleeding en uiterlijk. Daarin evenaren zij onze matrozen geenszins, even min als hun schepen dit doen; de torpedo- vernielers althans, die zien er van binnen en van bu ten erg vuil uit. Niet nagelaten mag worden melding te maken van de uitstekend getroffon maatre gelen van orde. Geen aanlegplaats voor boo ten of er was een rijksveldwachter aanwezig om het lossen en laden te regelen, geen over zetveer, of een rijksveldwachter zorgde er voer dat nooit meer dan acht personen in één vlet plaats namen, en vanmiddag was zelfs zorg gedragen, dat bij het bezoek van het publiek aan de Sapphire de vletten de een op den ander wachtten alvorens hun lading daar te lossen. Het verkeer aan de haven was voor voet gangers absoluut vrij gehouden. Rijwielen, auto's en rijtuigen hadden ieder hun plaats, in één woord, de rijkscommissaris van po litie, de heer De Ridder, die voor het eerst bij zoo'n drukte optrad, heeft als regelaar van orde, op schitterende wijze zijn sporen verdiend. Hem en zijn mannetjes daarvoor de hulde die huu rechtmatig toekomt. Het publiek heeft ook kunnen genieten van het schouwspel, hoe een vloot van dezen omvang aan proviand wordt geholpen. Buiten de sluizen lag een enorm groot platbodem vaar tuig, waarop zeker dertig a veert'g geslachte runderen, kaas, brood enz., en van ieder schip kwam een sloep met een kwartiermeester on de noodige mannetjes het zijne halen, dat eerst minutieus door doktox-en werd gekeurd en daarna even se cuur door do kwartiermeesters werd afgewo gen. Tegen vier uur begon het conoert van de stafmuziek van het admiraalschip Exnxouth. De kapelmeester, de heer E. Schofield, had de beleefdheid eerst het Nederlandsohe volksüd te doen hooren, can daarna een uit gelezen programma te doen uitvoeren, waar onder werken van Sousah, Gounod, Strauss en anderen. Te oordeeleu naar het applaus van het uit duizenden bestaande pxibliek, werd de uitvoering op de waarde geschat die zij terecht verdiende. Yreemdelingenbezoek aan IJ muiden. Als een bewijs dat de Engel sche vloot in IJmuiden heel wat drukte heeft veroorzaakt, diene dat op Vrijdag van daar 23,000 prentbrefkaarten zijn verzouden In het weekblad „De Ingenieur" werd ■onlangs» auiedegedeeld, dat prof. J. Kraut binnenkort naar Washington zou vertrekken om zitting te nomen in de internationale com missie ter beoordeeliug van de plannen van het Pauamakanaal, ingevolge een uitnoodi- ging door president Boosevelt tot de Neder- landscho regeering gexickt. Tengevolge van de benoeming van prof. Kraus tot xninister van waterstaat, handel en nijverheid heeft deze Nederlandscho inge nieur do reeds door hom aanvaarde opdracht moeten neerleggen en in zijn plaats zal a.ls Nederlandsch lid in do internationale com missie zitting nemen de hoofdingenieur-di recteur van 's Rijks waterstaat J. W. Weiaker. De commissie zal op 1 September a.s. te Washington voor het eerst bijeenkomen en vermoedelijk gedurende een volle maand aldaar zitting houden. Daarna zal zij ?en bezoek brengen aan de landengte van Pana ma, dtn ten slotte wederom te Washington bijoen te komen en haar eindrapport in te dienen. De heer J. W. Welcker is 19. Aug. per Holland-Amerikalijn naar New-York ver trokken. Door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zijn aangewezen tot leden van den raad van bestuur der Rijk> hoogero land-, tuin- en boschbouwschool a. met aftreding op 31 Augustus 1906, A H. Berkhout, J. Jurling en H. C. Rei- mers, allen te Wageningen b. met aftreding op 31 Augustus 1907, dr. A. van Bijilert, S. Lako en dr. D. van Gulik, allen te Wageningen, en prof. dr. J. Rit> zema Bos, te Amsterdam; c. met aftreding op 31 Augustus 1908, J. H. Abcrson, dr. E. Giltay, dr. O. Pitsch en S. Koenen, allen te Wageningen. Aan den beer dr. G. Morre, tijdelijk archivaris der gemeente Öclft, is op diens verzoek met ingang van 1 September door B. en W. eervol ontslag verleend. Een pover resultaat. De St.-Ot. no. 193 bevat het verslag omtrent het in Juli/Augustus 1905 gehouden examen voor de betrekking van surnumerair der poste rijen en telegrapliie. Van de 26 candidaten, die ter mededin ging naar 25 plaatsen aan het examen deelnamen, zijn er 8 geslaagd; 3 van hen hebben volkomen aan de eisohen van het programma voldaan, de overigen hadden in één vak een onvoldoend aantal punten, doch behaalden in het geheel meer dan 1/24 17/24 van het maximum, waardoor zij volgens art. 20 van het reglement als ge slaagd konden worden beschouwd. Van de 18 niet geslaagden hadden er: 2 onvoldoende in vier, 6 onvoldoende in vijf, 3 onvoldoende in zes, 3 onvoldoende in ze ven, 2 onvoldoende in acht, 1 onvoldoende in negen en 1 onvoldoende in elf (alle) vak ken. Niet voldeden van deze 18 inNeder landscho taal 11, Fransche taal 16, Engel sche taal 13, Duitsche taal 10, aardrijkskun- dc 12, rekenkunde 4, stelkunde 6, meetkun de 13, natuurkunde 14, Staatsinrichting 10, bovendien in handschrift 9 candidlaten. De 92e alg. verg. der „Mij. tot b.-v. der Bouwkunst" zal 23 Sept. e.k. te Maas tricht worden gehouden. Op Zondag 24 September zal een gomeei- scbappelijk bezoek worden gebracht aan de wereldtentoonstelling te Luik. Te Maastricht zullen de kristal-, plas- en aardewerkfabrieken „De Sphinx" van den heer Petrus Regout bezichtigd worden, waar na te Valkenburg evenals ten vorigen jare de maaltijd gebruikt en overnacht zal worden. De algemeene vergadering der Pcnsiocu- verccniging van Rijksambtenaren zal 24 Sept. te 'sGravenliage worden gehouden. Voor de verkiezing van drie bestuursleden zijn de volgende drietallen opgemaakt: 1. M. Van Eerde, inspecteur der directe belastingen te Harderwijk (aftredend); L. De Fouw, idem, te 's GravenhageH. Helling Wz., di- xecteur van het postkantoor te Veuloo; 2. J. A. Corneliseen, leeraar aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Nijmegen (aftre- dexxd); J. A. Smits, inspecteur der registrar tie en domeinen te Leeuwarden; M. Gerdes, verificateur der directe belastingen te Rotter dam 3. vacature A. De Ruyter van Steve- niuckC. G. J. A. Van Genderen Stort, in specteur der directe belastingen te Gronin gen W. J. Verhoeven, landmeter van het kadaster te 's GravenhageH. Te Kolstee, beambte bij de posterijen te Utrecht. Ten einde aan de nieuwe categorieën van deelgerochtigden in het pensioenfonds gelegen heid te geven tot de vereeniging toe te tre den, stelt het bestuur voor de statuten als volgt te wijzigen Art. 1, le lid, te lezen„Het doel der ver eeniging is het bevorderen der belangen op peaisioengebied van de burgerlijke Rijksamb tenaren en van hen, die bij de wet als zoo danig woi"den aangemerkt, zoomede van hun weduwen en weezen." Artikel 3, lid 2„Tot leden der vereeni ging kunnen toetreden alk ambtenaren en oud-ambtenaren, bedoeld bij artikel 1." De afdeeling Zutphen stelt voor bij de re- gecring aan te dringen: 1. dat het pensioen van weduwen en weezen en dat van de ge pensioneerde ambtenaren in het vervolg per maand in plaats van per di'ie maanden worde u; betaald, daar de lange termijn van uitbe taling oorzaak is, dat de gepensioneerden in groote zorgen en schulden geraken2. dat spoedig worden ingevoerd do bepalingen om trent het recht tot inkoop van de dienstjaren der Rijksklerken, vóór hun 30-jarigen leeftijd in burgerlijken dienst doorgebracht. Uit met maandbci-icht van het Ncderl Zendeling-Genootschap blijkt dat de inkom sten in de maand Juni bevredigend kunnen genoemd worden: ze beliepen f 8900.96 en maken met hef bereids in den. loop van dit jaar ontvangene, een bedrag uit van f 28611.70Dewijl d raming, met het na deelig slot een totaal bedrag aanwijst van f 105.553, moet, zal er op het einde des jaars geen tekort zijn, nog f 76941 ontvangen wor den. Don 15 en 17 Juli werd ito Utrecht examen gehouden voor de Nederlandscho Zendingsschool en werden 3 adspirant-leer lingen tot het proefjaar toegelaten.. In de jongste mededeelingen van de Vereeniging voor Evangelisatie onder de Mili tairen in Ned.-Indië, deelt het bestuur mede dat liet werk der vereeniging voorspoedig voortgaat en dat er al weer ernstig sprake is van uitbreiding van het arbeidsveld. Ook de marine roept om hulp. Daar evenwel de kas ledig en er nog steeds een aanzienlijk tekort is, terwijl cr nog grootere bezwaren dreigen door het streven naar bezuiniging bij de In dische regeering, vraagt het bestuur ru'me bijdragen. Dc staat der kas van de Vereeniging voor Evangelisatie onder de militairen in Ned. Indië, gevestigd te Harderwijk, was op 1 Augustus 1905ontvangsten f 4069,61 en de uitgaven f 7442.11, alzoo oen te kort van f 3372,50. Penningmeester van genoem de vereeniging is do heer M. A. Rouwcn- horst te Leersum, pxov. Utrecht. De Nationale Cliristen-Geheclonthou- dersvereeniging houdt hare °5e algemeene vergadering op Woensdag en Donderdag 6 en 7 September a. s. te Steenwijk. Op den eersten dag wordt de huishoudelijke vergadering gehouden, en daarna des avonds m de groote kerk eene openbare vergadering, waarin het woord zal gevoerd worden door do lieerends. O. L. van den Broek, uit Schiedam, waarnemend voorzitterds. D. van Krevelen, uit Beekbergen; ds. A. J. Montijn, uit Haarlem, en ds. J. C. Eijkman jr. uit Steenwijk. De Steenwijksche Geheelonhouders- zangvereeriging zal cenige liederen zingen. Voor den tweeden dag zijn do volgende on derwerpen ter bespreking aangekondigd 1. Openingswoord door den waarnemend- voorzitter van het hoofdbestuur, ds. C. L. van den Broek, te Schiedam. 2. „Alcoholisme en Gemeentewetgeving". In te leiden door den heer M. G. J. Kern- .pers, burgemeester van Harderwijk. 3. „Kapitaal en drank". In te leiden door ds. P. Veen, te Lichtenvoorde. 4. „De Geheelonthouding in Indië". In te leiden door den heer S. J. Mijzen, te Rotter dam. 5. „Gevangenis en drinkgewoonten". In te leiden door ds. C. Be ets, te Arnhem. 6. Slotwoord door den voorzitter. Gedenkteeken voor Da Costa. Men meldt aan „De Nedi.": „Do oommissie tot het bestuur over de kerkgebouwen enz. der Ned. herv. gemeente te Amsterdam heeft aan het bestuur der „Vereeniging ter verbreiding der Waarheid" vergunning verleend tob het plaatsen van een gedenkteeken voor wijlen mr. Isaac da Costa in de Nieuwe Kerk". Een zonderling geval. Men schrijft uit Rotterdam aan het Volk: Een eigenaardig geval doet zich voor bij de gehouden verkiezing voor de Kamer van Ai*beid voor de Drukkersbedrijven. De ge kozen werkman F. H. van Hees is toch niet gekozen, omdat de voorzatter van het stem bureau, blijkbaar niet lettende op de voor letters, H. F. van Hees, gekozen verklaarde Een typograaf van dien naam bestaat en hem zijn do stukken thuis gezonden. Voor zitter was het raadslid D. de Klerk I Een ambtenaars handigheid. De Haagsohe briefschrijver van het N. v. d. D1 srix rijft Al lang is men aan de postkantoren, even zeer als 't publiek tegen de belaclxelijke pla gerij van 't met strafport belasten van bui- tenlandsche prentbriefkaarten niet „schrift" op adreszijde. Maarde voorschriften Onlangs echter kwaxn nu zulk eeu prent kaart aan 't- adres vaneen der hoogste postautoriteiten aanen de ambtenaren lie ten ook hun chef strafport betalen. Met 't gevolg, dat, naar men zegt-, nu eer lang die plagerij wordt afgeschaft. He.t nieuwe grensstation. De Tumhoutsche correspondent van het Handels blad van Antwerpen meldt over de werken aan het station Merksplas-Weelde, voor de aifieuwe spoorwegverbinding Amsterdam Parijs Wij hebben voor geruimen tijd reeds een woord gezegd over de nieuwe statie te Weelde. R-eds menigmaal werd ons gezegd, dat men zich onmogoliik een gedacht kan vormen van de uitgestrektheid dier werken, daarom kon den wij dom lust niet weerstaan eens ter plaatse een kijkje te gaan doen. Men weet, dat de Belgische en Hollandsche gouvernementen besloten hebben de lijn A uister damRo zendaalAntwerpen»- -Brussel te ontlasten van een deel van het vervoer, daar dit op genoemde lijn te groot is gewor den. Daarom zal de spoorbaan Tflburg-Turn- hout—LeuvenBrussel weldra met dit doel gebezigd worden. De reis AmsterdamParijs zal langs Turnhout met 22 kilometers ver minderen. En naar wij vernemen zou de Hol landsche Spoorweg-Maatschappii voornemens ziyi reeds het toekomend jaar in het zomer seizoen groote exprestreinen. in te richten langs do nieuwe lijn. Om dit te kunnen ver- we :nlijken zullen er nog vele werken moe ten uitgevoerd worden. Overigens is men hier- m-xo reeds volop in gang. Hot dubbel spoor is reeds gelegd tot Herenthals. uu moet dit nog voltooid worden van Hereuthals tot Turn hout. Ook zullen er nog veranderingen gebeu ren te Turnhout, doch wat men nu aan de grens verricht, bcwijist wel dart, men een nieu wen grooten weg gaat openen. De statie Weeldf Merksplas-Baerlc-Nassau wordt schrijlings op de grens gebouwd. Het Hollandsch gedeelte is merkelijk grooter dan hot Belgisch. Beide vormen nochtans maar enkele standplaats, doch van onitzaglijke afmetingen,. Het. gebouw, dat nu op ruim 2 nieters hoogte uit den grond oprijdt, heeft een lengte van 200 meters. De statie zelf is 3200 meters lang; waarvan hri Hollandsche ge deelte 2 kilometers beslaat. Er zullen 55 spoorbanen aangelegd worden. 500 a 600 werklieden zijn er dagelijks werkzaam. Het Belgische gedeelte is aangenomen en wordt uitgevoerd door den Antwerpschen aannemer Janssens-Van der Veken. Er zullen in deze statie, die te mid 'en in do heide gebouwd wordt, natuurlijk talrijke beambten gebezigd worden. Die dient men te huisvesten, daarom bouwen beide gouvernementen ook een veertigtal woningen voor de beambten. Vijf of zes zijn» er reeds onder dak, zij hebben geheel het uitzicht van lusthuizen, zoo fraai aangelegd. Naar men ons ter plaatse zegt, moeten de werken binnen vier jaar voltooid zi^n. Zonder twijfel zal deze uitgestrekte eento nige en onbewoonde heide weldra in oen druk bezochte en vol beweging zijnde gemeente herschapen worden. Trouwens, er worden reeds aanstalten gemaakt om den omtrek hotels en winkels te bouwen. O f f i c ice 1 h o 11 a n d sc h. Als curiositeit diept de „Tijd" 2 zinsneden uit een Koninklijk besluit op, waarbij een. besluit van Gedeputeerde Staten cener provincie in, zake de drankwet werd vernietigd. O. dat volgens het 2e lid van no. 15 van art. 8, lo lid dier wet ten aanzien van oen vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor het gebruik anders dau ter plaatse van verkoop als andere win- kolnoring moet worden beschouwd de verkoop van anderen, dan sterkeni drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, in aansluiting waar aan art. 36 4e lid 40 belet, dat verkoop van anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop geschiedt in een locali- teit, waarvoor een vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop is verleend. Dat, waar de wet ten, deze slechts deze beido soorten van drankhandel tegenover elkander als andere winkelnering beschouwt, hetgeen blijkens de geschiednis der .totstandkoming van art. 36 is geschied om tegen te gaan den verkoop van sterken drank voor gebruik ter Elaatse van verkoop in strijd met de wet door era, die een vergunning heeft voor den ver koop van dien drank elders, de woorden nooh de geest van de wet vordei*en, dat die onver- eenigbaarheid ten aanzien van een vergunning voor den verkoop van sterken drank in liet klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop wordt uitgebreid tot andere vormen van verkoop van anderen dan sterken drank. Begrijpe wie het begrijpen kan. Bij een te Ochteu (Neder-Betuwe) ge houden verkooping van appelen werden zeen hooge prijzen Ixisteed, naar gissing f 4 H f 5 per ILL. op het hout. Twee booingaarden van verschillende eigenaars brachten respec tievelijk f 1200 en f 1300 op. Ook te Eilst worden de appelen zoor diuiur gekocht, toi"wij|l de kooplust groot is. Dage lijks gaan van daar honderden manden vroege peren over Rotterdam naar Engeland, waar de fruitoogst ook beueden het middel matige is gebleven en hooge prijzen woixlen besteed. Watergebrek. Oi> het eiland Urk is een met water geladen schip uit Kampen aangekomen, om te voorzien in de behoefte aan drink- en waschwater. Door de langdurige droogte zijn op het eiland bijna alle regen bakken en tonnen ledig. Nachtarbeid van typogra fen. Men schrijft aan dc N. G. Ct. De gezamenlijke gezellen der drie oouran- tendrukkerijen te Wildervank en Veendam vragen van de resp. patroons geheelo afschaf fing van nachtarbeid. Dbzo wijziging in de uitgaven brengt natuurlijk een bcolo lioop onkosten voor de couranten mede. 't. Spreekt daarom van zelf, dat de patroons gaarne wil len medewerken om den nachtarbeid in te krimpen, doch tot geheel e afschaffing zal men niet spoedig overgaan. Wat de gevolgen zullen zijn weten we niet; de gezellen han delen in overleg met het hoofdbestuur van den bond. Aan staking denkt echter momen teel nog niemand. Staking. Sinds Donderdag staken 27 werklieden van dë steenfabriek der hee ren Kolenbrander en Mutter, te Dooru- werth. Vrijdagmiddag zijn die mannen ontslagen Zaterdagmorgen zijn twee hunner naar Millingen gegaan om te onderhandelen met de patroons. Kindermishandeling. Door do gemeentepolitie te Eist is proces-verbaal op gemaakt tegen zekere vrouw W. aldaar, die op schandelijke wijze hare kinderen mishan deld on verwaarloosd had. Zij stuurt ze den ganscken dag dc straat op, zoodat de kinde ren, van honger schreiende, bij do buren om brood vragen en ten slotte soms om twaalf uur 's nachts eerst worden binnengelaten, om dan nog te worden mishandeld, zoodanig, dat door de buren bij de politie is geklaagd. Arnih. Ot. Diefstal. Op het politiebureau in de Pauwcnsteeg t« Rotterdam is in bewaring teld do kantoorbediende C.. wonende op West-Kruiskade, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een geld kistje met, f 547.55, en ecnigc documenten, voor den dief van geen waarde, gepleegd ton kantore vanj de Intern. Transport Gesell- schaft in de Wijnstraat aldaar. Vechtpart ij. Vri jdagnaclirt had in de Bokelstraat te Rotterdam tusschen ecnige beschonken kermisgangers een vechtpartij plaats, waarbij een zekere J. Korsten zware verwondingen bekwam aan hoofd, rug en be'1- de armen, zoodat hij per raderbrancard naar het ziekenhuis moest worden overgebracht De dader werd gearresteerd. Wakker getoeterd. Men schrijft uit Katwijk aan het L. D. Vrijdag was een gedeelte van ons dorp in rep en roer; er werd nl. vermist een onge huwde vrouw van ongeveer veertigjarigen leeftijd, d;o reeds des morgens om 10 uren duinwaarts was gegaan om, zooals velen in dezen tijd doen, aldaar de zoo gewilde braam te zoeken Dos avonds was zij nog niet teruggekeerd, waarop haar familie, bij wie zij. inwoont, echter zonder resultaat, een onderzoek bx do duinen instelde. Benige jongelui van ons „Fanfare", die van de repetitie huiswaarts keerden, gingen daarop, voorzien van hun instrumenten en de noodige lantaarns, de duinen verkennen, met het gunstig gevolg dat de vrouw, die blijkbaar vermoeid, itx slaap was gevallen, door het blazen onzer mui- zikanten werd gewekt, en hoewel doox- do zoekers niet ontdekt, op eigen gelegenheid met de door haar verzamelde bramen is huis waarts gekeerd. Na midderixacht kwaxix zij, in do woning aan, waar zij natuurlijk met blijdschap werd begroet. Omtrent het verdrinken der twee militairen te Goud-a wordt nog het volgende gemeld; De 2e compagnie van het te Gouda in garznizoen liggend bataljon infanterie trok Zaterdagochtend uit tot het doen van. go- vechtsoefeningen in den omtrek, tusschen Waddingsveen en Reeuwijk. Tijdens deze oefeningen zou een afdeeling van 8 militairen trachten den Reeuwiikschcn plas over te steken, waarvoor men zien wilde bedienen van een schouw, een» zeer rank vaar tuig met- platten bodem. Dc acht mannen namen er dan ook in plaats, doch direct bij het van wal stooten sloeg het vaartuigje om en alle acht geraakten te water. Dtadelijk werd hulp geboden en konden zes personen worden gered, doch de beide anderen kon men niet spoedig genoeg vinden-. Toon men ze na cenig zoeken ophaalde, waren dc levens geesten reeds geweken. Het waren de korpo-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3