53. 4de Jaargang* Woensdag 23 Augustus 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speelbal van Wind en Golven. KTO AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden toot Amersfoort f 1.35. Idem franco per post•••••- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. 6 Advertentiën, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: f 0.75. - 0.15. Van 1—5 regels Elke regel meer Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad t>ij abonnement Een» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. De -Burgemeester van Amersfoort maakt be tend, dat in de gemeente "Driebergen een geval ran vlekziekte is geconstateerd. Amersfoort, den 22. Augustus 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIHRN. Politiek Overzicht De vredesonderhandelingen, De vergadering van de vredesconferentie :e Portsmouth, die gisteren namiddag om drie uur was belegd, is niet doorgegaan. De offi- ;ieele reden, die daarvoor is opgegeven, was, dat. de secretarissen nog niet gereed waren met hunne protocollen. Dat kan ook wel waar zijn, maar de geheele waarheid is bet niet. De protocollen zijn nog niet gereed, niet omdat de schrijvers achterlijk zijn mei hun werk, maar omdat de overleggingen nog niet ten einde zijn gebracht. De drie dagen die men daarvoor daclit noodig te hebben na Vrijdag, zijn niet voldoende geweest; er moet nog wat meer tijd bij worden aangeknoopt Daarom is de vergadering, die op gisteren was bepaald, achterwege gebleven. De tijd, die sedert Vrijdag namiddag is verloopen, is echter niet ongebruikt gebleven. Men heeft toenadering gezocht en, dank zij de onverpoosde bemoeiingen van derden ten behoeve van 't herstel van den vrede, is'men daarmede een goed eind gevorderd. Wanne,." men vertrouwen mag schenken aan wat is uitgelekt over de tot dusver verkregen uit komsten, dan zullen van de vier punten, waarover men 't Vrijdag niet eens was, twee verdwijnen. Japan zou bereid zijn den eisoh te laten vallen van uitlevering der Russische schepen, die zich hebben kunnen redden van den ondergang en die nu in onzijdige havens van Oost-Azië geïnterneerd zijn, en ook den eiscli, dat Rusland zich moet verbinden zijne zeemacht in de Oost-Aziatische wateren to beperken. Het kan geen verwondering wekken, dat Japan aan die twee eischen hot minst blijkt te hechten. Het moge streelend zijn voor Ta pan's eigenliefde, wanneer de vijandelijke schepen, die zich door de vlucht van dm on dergang hebben kunnen redden, in zijn bezit overgaan, maar veel zal het aan dat bezit niet hebben. Een schip als het pantser9chip Cesa rewitsch, dat in zwaar beschadigden toestan 1 uit Port Arthur is ontkomen, zou misschien hersteld kunnen worden, maar het zou toch altijd blijven een opgelapte oorlogsbodem, die bezwaarlijk als volwaardig in den strijd zou zijn aan te merken. En wat de beperking van de Russische zeemacht in Oost-Azië betreft, daarvan leert de geschiedenis, dab dergelijke verbintenissen gemakkelijk ontdoken kunnen worden. Bij den vrede van Tilsit in 1807 moest Pruisen zich tegenover Napoleon I ver- binden, dat bet gedurende tien jaren zijn leger op eene sterkte van 42,000 man zou houden. Maar die verbintenis belette den genialen Scharnhorst niet een stelsel van oefening in den wapenhandel te bedenken, dat in 1818 't mogelijk maakte terstond 51 nieuwe bataillons met de daarbij behoorende hulp- troepen samen te stellen. Ook aan Rusland was bij het Parijsche vredesverdrag van 1856 opgelegd zijne Zwartezee-vloot tot zes oorlogs- I bodems van 800 ton en vier van 200 ton U- beperken, maar die verbintenis weerhield 1 het niet reeds vóór 1871, toen de te Parijs astgestelde bepalingen door de Londensohe conventie werden opgeheven, eene tamelijk aanzienlijke vloot in de Zwarte zee te onder houden. Dergelijke bepalingen beantwoorden dus niet aan hun doel. Voor Japan zijn zij te minder noodig, omdat toch reeds door de-jen oorlog een zóó groot overwicht ter zee aan Japan verzekerd is, dat het haast ondenkbaar is, dat Rusland ooit weer in den Groeten oceaan dat overwicht aan zich zou kannen brengen, laat staan dat het dit zou willen. Maar aan den anderen kant zou het vooi l.usland uiterst vernederend zijn, wanneer het zich deze beide voorwaarden moest laten welgevallen. Al te duidelijk zou daardoor do stampei van. de geleden nederlaag op Rus land worden gedrukt. De onderstelling is misschien niet zonder grond, dat de in de artikelen 10 en 11 opge nomen eischen door Japan slechts zijn gestel a om in de onderhandelingen des te meer na. druk te kunnen leggen op de artikelen 5 en 9. Men kan zich daarmee de gelegenheid heb ben willen openhouden, om zich grootmoedig te toonen, door als het kritieke moment ge komen is, die twee eischen los te laten, maar dan ook met te meer kracht op te komen voor hanhaving van de eischen, die den afstand van Sachalin en de teruggave van de oorlogs kosten betreffen. Dat zijn de twee cardinale punten- in den strijd, die nu niet meer met het zwaard, maar met de wapenen der diplo matie wordt gevoerd. Over die beide punten zal voornamelijk het overleg geloopen heb ben, dat in de laatste dagen is gevoerd. Wat zal daaromtrent het resultaat zijn? De tele grammen laten doorschemeren, dat de hoop niet uitgesloten is, dat men hierover tob een gunstige uitkomst zal komen. Het einde van den oorlog zou dus in 't gezicht zijn. Maar voor 't oogenblik moeten wij nog leven in afwachting. Dultschland. Die rijkskanselier vorst Biilow is van Wit helmshöhe naar Norderney teruggekeerd, waar hij nog eenige dagen denkt te blijven. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung ver klaart aan het slot van een entrefilet over het bezoek van de Engelsche vloot in Duitsch- land„Het is niet alleen het verlangen van ambtelijke kringen in Engeland en Duitsch- land, maar ook van alle kalm denkende Brit ten en Duitscliers, dat het bezoek van het Engelsche smaldeel zal bijdragen tot bevesti ging van de achting tussclien twee groote vol ken. Wie dat doel, in welken vorm ook tegen werkt, leent zich tot aspiratiën, welke even min in overeenstemming zijn met de ©isclien van de gastvrijheid als met de port tie van een machtige natie." Frankrijk. De verleden Zondag tot lid van den senaat gekozen afgevaardigde Léon Bourgeois, wordt door verscheidene bladen beschouwd als de toekomstige president der republiek. Indien echter, schrijft de Figaro, de tegenwoordige voorzitter van den senaat Fallières bij oe aanstaande verkiezing in Versailles gekozen mocht worden, dan zou voor Bourgeois het voorzitterschap van den senaat verzekerd zijn. Noorwegen. Chrütiania22 Aug. De Storthing mach tigde de regeering aan Zweden het resultaat der volksstemming mede te deelen en het te verzoeken do opheffing dei' rijksacte te bewil- ligc alsmede tot een vreedzame afwikkeling der vragen op de Unie betrekking hebbende, te willen medewerken. De Noorsche vereeniging voor vrouwen stemrecht heeft onder de vrouwen een refe rendum gehouden over de ontbinding /an de Unie met Zweden. De voorloopige uitkomst is, dat er 190.000 stemmen voor de ontbin ding uitgebracht zijn en geen enkele stern tegen. Rusland. Het manifest van den Czaar over de in stelling van de rijksdoema is in den morgen van den 20en Augustus in alle kerken van Sint-Petersburg voorgelezen. In de Izaak- kathedraal hoorde oen talrijk publiek deze lectuur zwijgend aan. Er waren geen autori teiten aanwezig. Overigens is de afkondiging van deze wet door geen enkele officieels plechtigheid gekenmerkt. Te Moskou werd een Tedeum gezongen in de Oespenski-kathedraal. Daar werd ook ge vlagd en de uitvoering van het volkslied ver langd Behalve in oeuige kleine steden van het binnenland is er overigens geen enkel teoken van blijdschap voorgekomen. Eene ka- rikatuur-teekening, die in 't geheim ver spreid wordt en een krokodil voorstelt met een aantal duiven in den bek, drukt de mee ning uit van de liberalen te Petersburg. Te Warschau en in geheel Polen is men uiterst verbitterd, omdat de wet de rechten van de Polen geheel negeert en hen op ge lijken voet stelt met de onbeschaafde stam men van het rijik. Men vreest, dat de ver ontwaardiging van het volk zioh in hevige onlusten zal uiten. Te Kiscliinew zijn onlusten uitgebroken in den avond, volgende op de afkondiging van de wet. De betoogers, die verscheidene dui zenden in aantal waren, werden door bere den politie verstrooid. Petersburg22 Aug. De politie arresteerde eergisteren in de bij Petersburg gelegen bad plaats Udelnaja tien personen, waaronder den geschiedschrijver Miljoekow, den ingenieur pref. r -andt en eenige andere schrijvers en ingenieurs. Petersburg22 Aug. Het hoog militair ge rechtshof verwierp heden het hooger beroep, dat door Wrokoge, den moordenaar van den kolonel der gendarmerie Kamare-ko, was aangeteckend tegen het door den krijgsraad tegen hem uitgesproken doodvonnis. Warschau, 22 Aug. Hoewel tengevolge van do krachtige stakingsbeweging er groote oj> gewondenheid in de stad heerscht, is de dag van heden zonder bloedvergieten voorbijge gaan. Eenige pogingen om betoogingen op touw te zetten, zijn verhinderd. Te Lodz is de staking algemeen. Te Pa- bi anioe had een groote betooging plaats, zon der dat het tot een botsing kwam. De toestand op den Warsehau-Woenen- spoorweg is nog onzeker. De dagbladen zijn niet versohenen. TarkljOi In Smirna is eene Armenische samenzwe ring ontdekt, die niet alleen in Yildiz kiosk, maar ook in diplomatieke kringen ongerust heid heeft teweeg gebracht, omdat zij eene aanwijzing is, dat de boramenaanslag in Yil- d'z slechts een gedeelte van eene wijde ver- t. kte samenzwering geweest is. Bij eene huis zoeking zijn ontdekt 115 bommen, drie helsche machines en eene groote hoeveelheid dynamiet en andere ontplofbare stoffen. U t de brieven, die in beslag genomen zijn, moet blijken, dat het plan bestond, den 31en Augustus, op den verjaardag van de troons beklimming van den sultan, den konak, de consulaten en de bankinstellingen in de lucht te laten springen. Men heeft ontdekt, dat het rmehische comité een winkeltje had ge huurd, van waaruit eene mijn kon worden ge legd naar het bankgebouw, zooals de Macedo- niërs hebben gedaan te Saloniki. De inst-ruc- ti- duurt nog voort; een veertigtal personen zijn in hechtenis genomen. Het paspoorten bureau wordt streng bewaakt, oven als de spoorwegstations. De Armenische wijk is door troepen bezet- In de stad heerscht groote opgewondenheidmen vreest voor moord- tooneelen. Marokko. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Rooivier heeft de diplomatieke verte genwoordigers van Frankrijk in het buiten land opgedragen alle staten, die de Madrid- sche conferentie van 1883 onderteekend heb ben, te verwittigen van de wederrechtelijke arrestatie van twee Algerijnsche mohamme danen in Marokko. Zij moeten tevens de ver klaring afleggen, dat Frankrijk voornemens is, zich volledige voldoening te verschaffen. De mededeeling van de Nordd. Allg. Zei tung, dat de vertegenwoordiger van het Duit- rdie rijik te Fez geïnstrueerd is de bemoeiin gen van den Fransclien gezant bij bet maghzen te ondersteunen, wordt door de Temps begroet als een stap, waarvan de be leefdheid niet kan worden miskend. ,,Dc poli tie kvan graaf Tattenbach heeft ons zoo vele verrassingen bereid', dat wij van de goede ge zindheid van de Berlijnsche regoering niet anders dan met voldoening kennis kunnen nemen. De nota van de Nordd. Allg. Zeitung kan overigens geen andere beteekenis hebben dan die van eene beleefde verzekering, die aan Frankrijk wordt gegeven, dat Duitschlaud niet van plan is tegen de Europeesche be langen in te werken. Het incident met de in hechtenis genomen Algerijnen is eene zaak, die slechts Frankrijk en Marokko aangaat zij zal tusschen deze beide landen behandeld en beslist worden, zooals tot dusver al derge lijke zaken beslist zijn." Brltsch-Indtëb De Engelsche bladen melden, dat de on middellijke aanleiding tot Lord Curzon's ont slag als onderkoning van Indië is geweest «lo weigering van de Engelsche regeering, om zijne benoeming van generaal-majoor Barrow tot military supply member, een nieuwen en minder belangrijken post, die in de plaats is gekomen van military member (militair lid van den raad van Indiè), goed te keuren. De eigenlijke reden zit echter niet in eene pe-r- sonenkwestie. Lord Curzon is metterdaad tot het laatst toe gekant geweest tegen de nieuwe legerorganisatie eti hij heeft onder den in druk verkeerd, dat de regeering zich in Juli vereenigd had met zijn wensch, om aan het militaire lid, als raadsman van den Onder koning betreffende voorstellen van ieu leger bevelhebber, een grooten invloed toe te ken nen. Dit blijkt niet het geval te zijn geweest, en van daar zijn aftreden. Afrika. Do gouverneur van Duitsch Zuidwest- Airika, kolonel Leutwein, wiens verzoek om ontslag is aangenomen, bevond zich met ver lof in Duitschiand. Feitelijk is dus thans het civiele en militaire bestuur vereenigd in gene raal von Trotha. Daarin zal nu verandering komen door de benoeming van den consul- generaal te Kaapstad von Lindequist tot gou verneur, worden het burgerlijke en het mili taire gezag weder gescheiden. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog «jn de volgende berichten Portsmouth, 22 Aug. De tegen hedenmid dag belegde zitting van de vredesconferentie is tot morgen uitgesteld. Als reden daarvoor wordt opgegeven, dat de .secretarissen niet gereed zijn met de protocollen. Tweede telegram. Men bericht dat- de ware reden van het uitstel der conferen tie is, dat de heer Witte nog de eind-instruc- tiën uit Petersburg wachtende is. Er zijn sterke aanwijzingen, dat de Japanners mor gen zich bereid zullen verklaren de eischen te laten valleu, opgenomen in artt. 10 en 11 (betreffende de uitlevering van de gciuter- ncerde schepen en de beperking der Russische zeemacht iu het Verre Oosten), maar men gelooft niet, dat zij zullen afze'n van de artt. 5 en 9 (betreffende den afstand van Sachalin en de teruggave van de oorlogskosten). Derde telegram. Hedenmorgen werd in het marine-arsenaal eene conferentie ge houden tusschen de lieeren Witte en Rosen en een vertegenwoordiger van president Roo sevelt. Londen, 23 Aug. Do correspondent van de Times te Portsmouth haalt eene verklaring aan van een hooggeplaatsten Japanner, in houdende dat het gisterenavond meer dan mogelijk was, dat de gevolmachtigden het eens zouden worden over de schadevergoeding, en over Sachalin. Hij voegt er bij, dat er niet aan valt te twijfelen, dat de Japanners dien vrede wenschen en hun beat doen den vrede voor Rusland gemakkelijk te maken. Hij eindigt met te zeggen, dat er eene go- dachten wisseling geweest is tusschen de Rus sische en Japansche regeeringen en dat er nu hoop gekoesterd wordt, dat het tot eene sckikkiug zal komen, die den vrede herstelt. Portsmouth, 22 Aug. (Morning Post.) Het vredesverdrag zal weldra onderteekend wor den. Rusland zal aan Japan een bedrag be talen, da tniet groot is, voor het onderhoud van de Russische krijgsgevangenen en de ver pleging van de zieken en gewonden. Rusland zal de noordelijke helft van Sachalin behou den en de zuidelijke helft aan Japan af staan. Japan ziet af van den eisch der uitle vering van de geïnterneerde oorlogsschepen en laat ook den eisch vallen van de beper king van de Russische zeemacht in hot verre oosten. Groote lof komt toe aan president Roose velt-, omdat hij de conferentie op het kritieke oogenblik voor mislukking heeft behoed. Allerlei vMad. Galley, de ongelukk:ge vrouw van den Parijschen bedrieger, die nu op den Atlantischen Oceaan vaart, heeft zioh naar het Comptoir d'Escompte begeven en den bestuurder de juweelen, die zij van haren man had gekregen in de laatste maanden en eene som van 3000 fr., die hij haar uit Haivre had gezonden, willen overhandigen. De bestuurder wenschto haar geluk met hare handelwijze, maar weigerde die terug gave aan te nemen. Mad. Galley heeft dan geld en juweelen aan den onderzoeksrechter op het paJeis van justitie overhandigd. vTe Breslau zou Maandag de ingenieur Schornburg een door hem uitgevonden toe stel om vloeibare brandbare stoffen in gas om te zetten, aan belangstellenden vertoo- 50 ROMAN VAN ANNA WAHLENBERG. Maar bij dit laatste mocht zij vooral niet dieper nadenken; dit ondervond zij al spoe dig; want daarmede ontrolde zich eene ge heele reeks van tafereelen uit het verledene voor hare verbeelding. Zij waande zich dan weer op Svanelund, op dien onverge tel ijken dag, toen zij hem had terug' gezien en< toen hij zoo volkomen over schaduwd was geworden door dien anderen. En ook thans drong deze hem nog steeds naar den achtergrond. Zij wist- het nog zoo goed... zij herinnerde het zich zoo duidelijk, hoe dap per zij ook haar best deed, die gedachten te onderdrukken en heur hart begon onrustig en pijnlijk te kloppen. Als die akelige herinneringen zich maar niet zoo aan haar hadden opgedrongen, zou zij zich beter hebben kunnen beheerschen. Maar zij keerden onophoudelijk terug, en dik wijls werden zij juist opgeroepen door hem, die dit minder dan iemand zou wenschen. Zijne brieven deden haar denken aan andere brieven, waarin een enkel woord vaak pitti ger was dan de ganscbe regels van de zijne. Dó kostbare geschenken, die hij haar stuurde, gaven haar aanleiding om kleine, verwelkte ruikertjes te voorschijn te halen, d;e zij met hare tranen bevochtigde. Maar liet ergste was het nog. toen hij ziin pas vervaardigde photo graphic zondzij kon 't niet nalaten, deze te vergelijken met dat andere portret, dat zij in lang niet had durven aanschouwen. En dat- geestige gelaat op het oude carton won het zoo ver in uitdrukking van het nieuwe portret, dat dit laatste zielloos en dof geleek ondanks de fraai besneden trekken. Ziji kon het haast niet meer aanzien en bo- sohouwdle veel liever het andere; eni zij her- innerdó zrioh hoe zachit en liefdevol die scherpe trekken in oogenblikken van t-eeder- heid voor haar geworden waren. Zij dacht er aan, lioe zeer zij hem had liefgehad. Ja, zij had hem bemind met haar gansche hart en ziel, omdat hij ook haar had bemind maar daarom- niet alleenzij had hem mis schien -het vurigst liefgehad toen hij haar verstootte, omdat hij bemerkte dat zij an ders wias dan hij' gemeend bad. Anders zou h ij niet geweest zijn die blij Was. Iets van de reine, onbesmette, echte mannelijkheid, die hem tot haar idéaal maakte, zou dan verlo ren zijn gegaan. Zij verlangde zoo innig en onuitsprekelijk naai- hem. Soms kon dit ver langen zioh uiten in eene stille bede, om tooh eenmaal tegenover hem te mogen staan en dat hiji haar dan vriendelijk mocht aan zien en, haar liefkoozend over het haar strij kende, zeggen mocht: „Lieve Ada, wij zullen er niet meer over spreken elkander lief te hebben, maar ik beoordeel je nu niet langer zoo hard. Ik weet nu, dat je niets anders bent dan een arm verdwaald kind." Maar zij was zich er maar al te wel van bewust, dat het zich verdiepen in zulke droombeelden een soort- van waanzin Was een opgraven van 't verledene, dat vóór al tijd' begraven moest blijven. Ilaar lot was beslist. Zij moest verstandig wezen. En zij, haalde de oude brieven en de ver welkte ruikertjes niet weer te voorschijn. Het. gevaarlijke portret werd in een verbor gen hoekje van de kast gelegd, en er verlie pen verscheidene weken zonder dat zij naar hare scliatten omkeek. Maar het smachtend verlangen er naar en hare dwalende gedachten kon zij; toch niet opsluiten. Als zij die het eene oogenblik ver joeg, kwamen zij 't volgende weer terug. Zij- maakten haar de dagen zoo langzaam krui pend en de nachten eentonig en somber; want het grootste gedeelte van den verge telheid brengenden slaap ontroofden zij haai*. Eens op een nacht, toen zij den slaap maar niet had kunnen vatten, hoewel de ochtendschemering reeds door de reten der gordijnen merkbaar was, wilde zij door een vlug besluit een einde maken aan dien on houdbare» toestand. Zij wilde alles, wat ou der haar bereik lag van die herinneringen aan 't verledene, doen verdwijnen. Ze te ver bergen was immers niet voldoende? Ze moes ten aan het- vernielend vuur ten prooi ge geven wardenmisschien zou dat helpen, om haar vrede en gemoedsrust terug te geven. En om er latei* wellicht niet weer anders over te deuken, stond zij op, sloot hare kistjes open, nam er de brieven en gedroog de bloemen uit, wierp alles in de kachel, stak een kaars aan en bracht met- koortsach tig bevende handen de kleine gele vlam in aanraking met het- papier. Het vatto dadelijk vuur en de vlammen speelden, op de meubelen en tegen de zólde ring, terwijl ziji, in haar nachtjapon in el kander gedoken zat- en met de oogen het vernielingswerk volgde. Zij zag hoe ze gloei den en verteerd werden, die kostelijke, Revo woorden, die zoo vaak heur hart hadden ver warmd en het sneller en blijder hadden doen kloppen. Zij luisterde naar liet- knette- ep oip 'sar^joqrruuraoiq ouop outo[h aop iioj dragers geweest, waren van vele tranen en van vele gloeiende kussen. Spoedig was van dit alles alleen een hoop je glimmende asch overgebleven. En Ada zat nog altijd op dezelfde plaatst, in elkaar gedoken. Nog was niet alles geofferd!! Het. liefste had ziji nog krampachtig tusechen beide handenhet zoo vurig beminde por tret. En de rossige gloed in dien zwarten, ga landen oven grijnsde haar als met begeerig flikkerende oogen aan. Het verleden wildo nu alles bij elkaar hebben anders zou het geen rust vinden in zijn graf. Welnu, daim ook dat nog! Maar dan moest zij eerst een krachtige vlam maken, zood'at het vlug op brandde. Zij nam een pakje briefpapier uit de lade van hare schrijftafel en wierp het eene vel voor, het andere na, in den opvlam mende» gloed. De geheele kamer was ver licht en nu moest die kaart- in het- vuur haar laatste, haar dierbaarste schat. Ze moest er in zonder dat zaj, het zag; anders zou aij niet kunnen. Het was aan een moordl gelijk. O, had zij het straks maar gedaan, in de schemering van het half uitgebrande vuur. Toeu zou zij het niet hebben kunnen zien. De verzoeking zou dau niet zoo ontzettend groot geweest zijn. Maar nu het in hare hand te houden, en er zelfs goou blik op te .mogen werpen voor het allerlaatst! Misschien zou zij die lieve trekken nooit meer zien, noch op het portret, noch in dó werkelijkheid1. Eu onwillekeurig ontsloten zich hare han den bij die gedachte-, en daar lag het vurig beminde aangezicht door die 1 je weging der vlammen als oplevend voor haar. In eene plotselinge opwelling drukte zij het vast tegen hare 'ippen, daarbij haastig en gedempt, maar telkens en telkens weer, ziju naam noemende. In de kachel verflauwde liet vuur en tooh eisch to de verdoo vencto gloed gulzig zijn prooi. Maar zoodra Ada dit zag, spreng zij op. snelde naar het ledikant en verborg haar schat onder het hoofdkussen. Zij hijgde als of zij met groote inspanning haar eonig dier baar eigendom tegen een dreigend gevaar had behoed. En met haio wang op de plek, waaronder het- portret lag, sliep zij weldra in, zoo rustig en vast als zij sedert vele nach ten niet geslapen had. Den andei*en morgen werd het portret niet weder op zijn vorigo plaats gelegd. Zij stale het onder haar lijfje, dicht tegen hare box*st. Daar was het veilig. En nu, bij- elke ademhaling zijne aanwe- ziglieid voelende, liep zaj rond door dat- goe de vriendelijke huis, dat eene nieuwe Refdo haar bereid hadnam zij de bewijzen van genegenheid waarmede Von Hclert haar omringde aan, ent dankte zij hem daarvoor in bijna warme woorden. Maar daarbij' was elke ademtocht haar pijnlijk. Zij| verachtte zich zelf als eene, die zoo diep gevallen is, dat zij zich nooit weder kan oprichten. Zij had de gewaarwording van al dieper en die per te zinken in een bodemloos moeras. Toch bleef bet portret op haar borat rus ten. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1