BINNENLAND. gegaan, zou misschien Wladiwostok geval len zijn, maar ook dan zou Rusland niet onvoorwaardelijk tot den vrede gedwongen ge wees.', zijn. Het einde was niet te voorzien geweest, daarom gaven wij too in de kwestie van do schadevergoeding, die geen levensbe lang voor Japan beteekent. Juist is het in- tussoken, dat het volk er anders over enkt. Van een lid der Russische vredesdelegatie vernam deze correspondent, dat Rusland na zijne groote diplomatieke overwinning vrij gevig zou zijn in de bijzonder lieden, vooral in tie vergoeding van het onderhoud van de krijgsgevangenen. Geen ander dan Witte was meer geschikt om do taak tot een goed einde te brengen. Als erkend aanvoerder van de vredespartij voor den oorlog en tegenstander van do Russische uitbreidingspolitiek in Oost- Azië, gaf hi* de Japanners den waarborg, dat hij tot aan de grens van zijne volmachten ging, zoodat zijne verzekering, dat Rusland in geen geval eene schadevergoeding zou be talen, ernstig werd opgevat. Door de over legging van allo voorwaarden tegelijk te ver langen, kon hij eerst de voor Rusland aan nemelijke punten toestaan en daarna de Jar panners met de kwestie van de schadevergoe ding aan den muur zetten. Het vredesverdrag tusschen Rusland en. Japan zal omstreeks 15 artikelen bevatten. Ei' wordt een Engelsch en een Fransch exemplaar van gereed gemaakt. In het laatst van dezen of het begin van den vol genden week wordt het onderteek end. De verdeeling van den Oost-Chineeschen spoorweg tusschen Japan en Rusland ge schiedt bij Kwanschentsi, 250 KM. ten zuiden van Oh ar bi n. Het aan Japan toekomende gedeelte, dat loopt tot Port Arthur, is van elke internationale controle onafhankelijk. De Daily Telegraph bericht uit Tokio, dat de regeering het Japanscho parlement in buitengewone zitting zal bijeenroepen, om aan de natie een rapport over de gebeurte nissen op de vredesconferentie voor te leg gen. De zitting zal ongeveer eene week du ren. Stapels telegrammen van gelukwensching worden voortdurend door do vredesgevol- machtigden te Portsmouth ontvangen uit alle werelddeelon. Bijzonder talrijk zijn de gelukwonschemdiie aan Witte persoonlijk ge richt. worden uit Rusland, Frankrijk en Amerika. De correspondent van de Matin te Ports mouth gewaagt van de ontevredenheid, die de daar aanwezige Japanners aan den dag legden, toen bekend werd, dat do vrede ver zekerd was. Een van hen zeide tot den cor respondent, dat baron Komoera zelfmoord moest plegen; als hij 't niet deed, zou hij door het verwoede en vernederde Japan- sche volk gedood worden. Het was geen vrede, maar een krenkende wapenstilstand. Do Japanscho dagbladcorrespondenten lieten aan hunne ontevredenheid den vrijen loop. Do Japansoho marine-attaché te Washington die aan de commissie was toegevoegd, barstte in tranen uit, toen hij den uitslag van de onderhandelingen vernam. De Aimerikaansche geheime politie heeft strengo instructiën ontvangen om voor de veiligheid van Komoera en Takahira te zor gen, omdat do houding van hunne landslie den gevaarlijk scheen. Over do politieke gevolgen van den Rus- sisch-Japanschen oorlog en het vredesver drag. dat hem besluiten zal, sprekende, schrijft do Temps, dat die gevolgen van groote beteckcnis zijn. „Rusland bevindt zich naar Europa teruggeworpen, tot zich zelf in gekeerd, genoodzaakt tot een smartelijk maar noodzakelijk gewetensonderzoek. Het weet nu wat de politiek van avontuur, de bureaucratische zorgeloosheid, de traagheid in het bestuur en de eigenwaan kosten. Wat Japan betreft, de groote inspanning, die het zic'i heeft getroost, brengt het tot den rang der groote militaire mogendheden. Het heeft in den loop van dezen oorlog schitterende bewijzen gegeven van vaderlandsliefde, moed en bekwaamheid. Zijne overwinningen zul len het in de gele wereld oen prestige ver schaffen, waarvan het stellig partij zal we ten te trekken en die het kan maken tot een zeer gevaarlijken tegenstander in den economisohon en kolonialen wedstrijd. Maar ook Japan moet hebben geleerd wat eene militaire politiek kost en dat de modierne oorlogen den overwinnaar bijna evenzeer uit putten als don overwonnene. Allo natiën zullen overigens uit de tragi sche gebeurtenissen, waarvan wij getuige zijn geweest sints Februari 1904, heilzame lessen putten. Zij zullen leeren, dat do volken, om hunne belangen en hunne aanspraken te verdedigen, een eensgezind, aan tucht onder worpen on voor den strijd gehard leger 1100- dlig hebbenzij zullen leeren, dat alle vreemde politiek, iedere koloniale onderne ming gedoemd is tot mislukking en ban kroet, wanneer zij niet tot grondslag heeft don binnenlandschen voorspoed en den socia- lou vrede. Dat zijn zeer eenvoudige dingen. Zij zijn zoo eenvoudig, dat men zo vergeet." Overeenkomsten over het terugbrengen van de Russische gevangenen uit Japan zijn tot dusver slechts gesloten voor do in den ge- regelden dienst varende stoomschepen van do Norddeutsche Lloyd. De Hamburg-Ame- rikalijn stelt nu ook pogingen in het werk, om de opdracht daartoe te krijgen. Allerlei vDe Zweden beginnen zenuwachtig cn wantrouwig te worden. Een Noorsche dame, weduwo van een Noor van Zweedscke ge boorte, w-as dit jaar, gelijk als vele jaren vroeger, met haar dochters op de Zweedsche badplaats Strömstad. Daar gingen do dames druk oir met- Zweedsche officieren. En nu bobben die dame» een bevel gekregen om het land te verlaten, omdat zij de Zweedsche officieren naar militaire golieimen i^thoor den I vGewoonlijk meent men dat een postduif 's zomers gemakkelijk voor haar eigen voedsel en drinken kan zorgen, deze meening blijkt echter niet altijd juist te zijn. Een paar we ken geleden vonden een paar arbeiders op een open plek in hot Fernewalcl een duif met uit gespreido vleugels liggen. Toen zij haar op namen gaf zo nog teckenem van leven. Om haar hals hing een briefje, waarvan de inhoud wasIk kom pas over 14 dagen. De duif was te Berlijn opgelaten. Plaats van bestemming was niet aangegeven. De arbeiders droegen de totaal uitgeputte duif naar een beek, waar zij gretig dronk en zich baadde. Een ander haalde een stuk brood, waarvan zij dadelijk begon te eten. Nadat het diertje nog een poos heel vertrouwelijk op den schouder van een dor arbeiders had zitten uitrusten, steeg zijl plotseling op en was spoedig in do lucht ver dwenen. Hieruit blijkt dat een duif bij. gebrek aan voedsel en water zoo lang voortvliegt tot ze geheel is uitgeput. vTe Weenen is een opzienbarende moord gepleegd door een wagenbestuurder van de electrische tram. Prügel genaamd. Die man, gehuwd en vader van twee kin- •deren, heeft zijn minnares, die h'i beloofd had te trouwen en die het hem nu lastig maakte, in zijn eigen huis vermoord. Hij legde de doode in ©en koffer en droeg dien, met hulp zijner vrouw, die hij door vreese- lijke bedreigingen daartoe dwong, op klaar lichten dag naar het Schönbrunner Park, waar de koffer een paar uren later werd ontdekt. Den volgenden dag worden Prügel en zijn vrouw gevangen genomen. Beiden hebben b kend. vTe Essen is een buiten betrekking ver hoerend bediende. Pelludat- genaamd, in hech tenis genomen. Vroeger was P. bij voorname families in betrekking. Vóór korten tijd ging hij naar Essen, waar hi? trachtte mevrouw Krupp geld af te persen, onder het voorwend sel. dat hij brieven bezat van. haar overleden echtgenoot, die in zekeren zin zware beschul- digingen tegen den overledene bevatten. P. werd in het hotel Royal, waar hij afgestapt was, in hechtenis genomen, vermoedelijk op aanklacht van mevrouw Krupp. vBij een plotseling opkomend onweder, werd in een voorstad van Berlijn, de ijzeren paal, waarover de electrische geleiding der trambaan loopt, door den bliksem getroffen. Het bovenste gedeelte en een stuk draadge leiding kwam naar beneden. Daar piomand er door geraakt werd en ook het onweder verder geen schade aangericht had, zou men. waar schijnlijk het heel© geval gauw vergeten heb ben, indien zich niet een hoogst eigenaardig verschijnsel had vertoond. Wel twee meter in den omtrek bleef gedurende eemge uren do grond geladen met electriciteit. Wie daar over het trottoir, ging kreeg een vrij sterken electrischen schok. Al heel gau -' apprecieerde de lieve straatjeugd het grappige van de situa te. Er verzamelde zich een kringetje, dat het plotselinge opspringen en het verschrikte ge zicht van iederen argeloozen voorbijganger, als hij den voet on de betooverde plek zette, met een waar vreugdegebrul begroette. vUit bet zuiden van Frankrijk komt bericht van groote bosohbranden. Bij Maures in het departement Var zijn 150 H.A. kurk eiken- en dennenhout vernield, en bij Mole stonden Dinsdagavond 1200 H.A. in vlam. De troepen, helpen blussahen. Koninginnedag. Allerwege is gisteren de verjaardag van H. M. de Koningin met groote opgewektheid gevierd, waartoe het, vooral in den avond, zoo gunstige weder niet weinig zal hebben bijgedragen. Beginnen we met te vermelden, wat er in do hoofdstad alzoo voorviel. Van alle openbare en zeer vele particuliere gebouwen in drukke verkeerswegen en langs grachten wapperde daar de driekleur met wimpel aan, top, terwijl de carillons uit onderscheidene torens, door vroolijke wijsjes, al vroeg de stemmiug er in brachten. Het program der feesten, door de Vereenaging tot veredeling van het Volksver- maakt gegeven, was weder rijk aan afwisse ling. Te halftien ving de pret aan met een muziekuitvering in bet Vondelpark, door het muziekkorps der Post- en Telegraafbcambten „Willem van Zuylen". Dan volgden volkswedstrijden op 't Museum terrein voor mannen boven 18 jaar, voor jon gens van 16 tot 18 en van 13 tot 15 jaar, bestaande in wedloopen, mastklimmen. hoog- en ver-springen, blokjes-oprapen, kemphanen spel enz., om gouden, zilveren en nikkelen horloges, hammen, kazen, sigarenkokers, por tefeuilles, zakmesjes,, enz., welke spelen opge luisterd werden door de stafmuziek van het 7e regiment infanterie en 2e regiment vesting artillerie, enz. Op verschillende punten der stad werd muziek gemaakt. Op bet feestterrein werd tusschen 1 en 5 uur door het specialiteitengezelschap uit Flora oen voorstelling gegeven, terwijl buiten het terrein een volslagen kermis was voor het volk, niet deelnemende aan de wedstrijden, en waar tevens onder begeleiding eener Beijer- sche Kapel ot> een expres daarvoor gelegd plankier a-u de dansmuze hulde werd ge bracht, en. do luchtreiziger Gheude met zijn ballon opsteeg. Gisterenavond tusschen 8 en 10 uur werd een groote gondel vaart gehouden met verlich te vaartuigen door de Prinsengracht van Westerooksdijik tot aan den Amstel, waaraan verbonden was een wedstrijd tusschen ver lichte vaartuigen, in het midden van welken stoet op 5 motorbooten muziek de feestvreug de verhoogde. Bij aankomst der vloot werd op den Am- stel een schitterend- vuurwerk ontstoken uit de fabriek van den heer Ruijsch te Utrecht. Een en ander vooral de gondeltocht bood een fraai en fantastisch schouwspel werd door duizenden en nog eens duizenden bij gewoond. Jammer dat de feestvreugde aan het slot van den avond docr een ernstig ongeluk werd verstoord. Men zie daarover het bericht in een ander gedeelte ran deze rubriek. In den Stadsschouwburg had de feestvoor- steliing van „Hofgunst", blijspel van Thili von Trotha groot succes. De Oranjebond „Wat ook val, trouw staat pal" trad hier als gast heer op en had vele vrienden en weeskinderen te gast. Voorts zijn in de hoofdstad nog verschillen de buurtfeesten gehouden, wel een bewijs dat de Koninginnedag daar met veel brio is ge vierd. Men schrijft <uit 's Gravehag© Het jaarfeest onzer Koningin is gisteren af ge loop nacht te twaalf uren op waardige wijze ingewijd door de uitvoering van koraal- muziek, op den ITaagschen toren door de jagerkapel onder leading van den directeur Hendriks, cu op het Pieui 1813 door de Kon. Mil. kapel, ouder leiding van den 1. lui tenant-directeur Bouwman. Juist tegen twaalf uur werd het weder, dat nog kort te voren hoogst ongunstig was, uiterst fraai, zoodat een onvermengu genot werd gesmaakt door de du zenden, die op liet ruim© Plein 1813 waren Samengestroomd. Een goede gedachte van heit Haagsche co mité voor volksfeesten, dat deze uitvoeringen had georganiseerdi, was het om deze hulde- betooging daar waar het monument onzer onafhankelijkheid bevindt, te doen plaats hebben ter cere van Haar, die het levende symbool is van ons onafhankelijk volksbe staan. De kapel was aan den voet van het monument opgesteld en werd fantastisch belicht door een aantal lampen, door grena diers gedragen. Voor de leden, donateurs en genoodigden en voor het comité was rondom het gedenkbeeken een open ruimte, door palen en touwen afgesloten, gereser- veer 1. Er waren een paar openingen gelaten, waardoor het verkeer van do electrisch tram ongehinderd kon plaats hebben. De volksliederen, het „Nun danket allen Gott" en een danklied ter eere van de Ko ningin werden met wijding en bezieling uit gevoerd de talrijke menigte gaf door luid gejubel blij'k van hare instemming De uitvoering werd besloton met het Wil helmus in de oud© toonzetting. Nadat de heer Driessen, lid van het co mité, den directeur Bouwman had dank ge zegd voor de uitstekende uitvoering, verliet de kapel het monument. Zoowel bier als bij den Haagsohen toreil was de orde voorbeeldig. Loodjgrijs was giaterenochtend' de lucht, weinig goeds voorspellend! voor den feest dag. Het Oranijezomiietje hield zich schuil achter zware regenwolkeu. Gelukkig bleef het bij dreigen; het weder was gunstig en ver stoorde de vreugde niet van de vele feest gangers van, buiten en uit de residentie, die reeds vroeg op pad waren om door de vroo- lijk valggende straten te wandelen en in be wondering te staren naar de fraaie toepasse lijke etalages in de uitstalkasten der winke liers. Van den toren, van het stadhuis en de an dere openbare gebouwen wapperde blijde liet dundoekfcestgedruisch vervulde de stad. Reeds in de vroegte hoorde men opgewekte muziek weerklinken. Onder de tonen dier muziek gingen ongeveer 350 kinderen, allen versierd met Oranjevlaggen, de nationale lie deren ringend, naar buiten. Het waren de kinderen die onder geleide van den directeur der spijskokeri? en werkinrichting den Metro pool, den heer L. J. Tjaden, daartoe door vele goede kindervrienden in staat gesteld, zich naar Leiden begaven, om daar een pret- tigen dag door te brengen en des avonds :n de residentie terug te koeren. Het kinderfeest is uitnemend geslaagd. Om streeks elf uur trok de stoet van duizenden kinderen naar het feestterrein. Tegen 12 uur werd op het terrein „verzamelen" geblazen en begon de opstelling der kinderen onder de opwekkende muziek ook van het korps va-n den R. K. Volksbond- en van het Wilhelmina- korps. Zulk eene opwekking was noodig, omdat een friseh buitje iet of wat ontmoedigend ging werken, althans bij de grooberen. Bij ae kindertjes gine de pret er niet zoo vlug uit, te minder toen al het in de tenten aan het oog onttrokken lekkers in het zicht kwam. Dat lekkers, in den vorm van krentenbrood jes, smaakte wel. Er werden geduchte gaten in de volbeladen manden geslagen. De kleine kleuters kregen er niet gauw genoeg van. De eigenlijk pret begon eerst toen de spelen voor de kinderen aanvingen. Voor de meis jes: muilbjes-loopen en baldragenvoor de jongens zakloopen en ringsteken. Toen bereikte de vreugde haar toppunt. Het Haagsche Comité voor Volksfeesten had andere feestelijkheden georganiseerd. Des middags werd een tweetal orgeluitvoe ringen in de Groote Kerk en de Kloosterkerk gegeven, coor de organisten Koopman en De Zwaan, met medewerking van mej. C. van Starrenburg (zang), Joh. Adams (fluit) en het meisjeszangkoor dor Hervormde Weezen. Een overtalrij-ke schare vulde de beide ruime kerkgebouwen en luisterde in stillen aandacht. Maar ook voor de jeugd had het comité weder uitnemend gezorgd. In den Koekamp vonden de kinderen ge legenheid tot allerlei spelen e.n wedstrijden die bijzonder in hun smaak vielen. Daar was o. a. een vliegerwedstrijd, waarbij prijzen wer den uitgeloofd voor den mooisten, den hoogst- gaanden, den eigenaardigsten en den grootsten vlieger. De jury had geen gemakkelijke taak met het aanwijzen der uitverkorenen, wien de eerste prijzen ten deel vielen. Dan waren er wedstrijden in hardloopen, hinken, kussen- tjeloopen en wat niet al meer. Een aJider kinderfeest had plaats in het Theatre „Scala", waar de directie aan de kinderen van de leden van de .Oranjever- een iging buiten het viaduct" en aan d-e kin doren van het persconeel een feestvoorstel- ling aanbood. Ook de „Nationale Vereeni ging" had een kinderfeest georganiseerd. De kermis op het Voorhout leverde een vroolijik schouwspel op. Lustig genoten de kinderen in talrijke menigte, die in al haar kleuren heel aardig deed- tegen de donkere boomen. Ook aardige afwisseling boden de electri sche trams, die met geheel gepavoiseerden beugel reden. Te Scheveningen werden in de versierde kurzaal bijzondere feestconcerten gegeven. Over het avondfeest, meldt men In drommen van duizenden zijn de Hage naars naar de „licliies" gaan zien, zooals het in den volksmond heet. Zoo'n tocht naar heb Bos>ch gaat altijd voetje voor voetie of hos send en dansend, puffend en dringend. Maar gewoonlijk loont net de moeite, ook dezen avond. Want wel zag de lucht aschgrauw, maar daaraan stoort zich geen illuminatie, als 't maar droog blijft en dat bleef liet. Do verlichting der boschvijvers misto ook ditmaal haar effect niet. De gekleurde ballons tusschen bet volle geboomte deden 't best en de vetpotjes langs den zoom van den vijver deden hun dienst- en zorgden voor een phan- tastisch geheel. En dan het groote stuk, dit maal een getrouwe nabootsing van bet Mui- derslot. Op den tweeden vijver, langs alle lij nen verlicht, was de indruk inderdaad g~oofsch. Mes brandde. Gaten- waren er, dank zij de volkomen windstilte, niet te zien, over het algemeen een welgeslaagd avondfeest dus. Ruim tien uur joeg een- frisch buitje de feestgangers liet bosch uit, hen verstrooiende in de overvolle straten, waar de gebruike lijke verlichtingen voor rijks- en gemeente- gebouwen, voor hotels en winkels, het cen trum der stad een feestelijk aanzien gaven. De koffiehuizen waren flink gevuld en de kermis in het Voorhout kreeg een deel van de drukte. Het was vroolijik in de stad maar heel ordelijk- Een gezellig feest. Te Rotterdam zijn d-e Koning.'aunefeeste-n op een buiten verwachting succesvolle wijze ingezet. Het eerste nummer van het rijke programma d-oor de vereenaging tot verede ling van Volksvermaken opgestld omvatte een vlaggen reveil le voor kinderen, waarvoor een 1000-tal kinderen was ingeschreven. Een heerlijke zonneschijn joeg allen reeds vroeg uit do vecren en droeg tevens zeer veel tot het sucocö van deze vlaggen-reveille bij. Ver schillende kinderen waren gecostumeend want er warm prijzen uitgeloofd voor het fraaiste costuum. Jammer dat de oranjezon weder zoo spoe- d':g schuil ging en d-e wolken zich even na 8 uur weer begonnon te ontlasten, want er stond nog heel wat op het programma, als wedstrijd en spelen voor kinderen, een vlie gerwedstrijd, een poppen tentoonstel ling, op stijgen van Katchen Paul us met h-aar lucht ballon, orgelconcerten, kinderzanguitvoerinig en voor gisterenavond een bioscoop-vertoonuig twee vuurwerken en een tiental muziekuit voeringen op do openbare ple'nen der stad enz. Doch gelukkig viel het weer nog al mee De parade welke door de schutterij zou gehouden worden, moest al reeds wegens het ongunstige "-©der worden afgecommandieerd. Parades van het korps Kon. Scherpschutters en der mariniers kon-den wegens onvoltal- ligheid niet plaats hebben. Te Haarlem begonnen gisteren-ochtend de Koningimiofeesten, nadat koraalmuizok van den toren der Groote Kerk was ten gchoore gebracht, inet een aubade van schoolkinde ren op de Groote Markt. Daarna bad o.m. in den Hertenkamp een kinderfeest plaats en werd op de Groote Markt een festival van fanfarecorpsen en zangvereomgingen gehoudfen. ;s Middags steeg de luchtreiziger Pottum op. Snel stijgend bereikte dleze ten slotte eene hoogte van pl. m. 3000 Meter. Het weer was prachtig, maar boven zeer koud, zooda-t de reiziger, die eerst va-n plan was geweest van de windrichting profiteeren- de, naar Luik koereen, boven Noord-Bra bant er aan begon t© denken te dalen. Dit ging zeer voorspoedig, zoodat de ballon om 3 uur bij do gemeente Veen bij Heusden weer vasten grond had en de terugreis per as kon worden aanvaard. Te Leiden werd, hoezeer op bescheiden schaal aangelegd, de verjaardag van H. M. van de zijde der bevolking in opgewekte stemming gevierd. Do feestelijkheden bepaalden zich in hoofdzaak tot een muzikale reveille, uitge voerd door de kapel van de schutterij langs ©en zeer groot deel der stadswijken, militaire parad© en des avonds concert op do Koren- brug, te dezer gelegenheid schitterend ge ïllumineerd, mede door de muziek der schut terij Een. 1200-tal leerlingen van alle openbare en bijzondere scholen maakten een uitstapje naar Katwijk aan Zee- in zes booten en bege leid door drie muziekkorpsen. Vanwege de Leidsche vereeniging tot die renbescherming was in bet Invalidenhuis een tentoonstelling georganiseerd van trekhon den, waarbij een aantal geldprijzen waren uitgeloofd. Te Arnhem was de, clou der feestelijk heden de historische optocht, waarvan wij de samenstelling vroeger reeds mededeelden. Dte optocht, het glanspunt van den dag, waaraan kosten noch moeiten zijn gespaard, was opgesteld op het Willemsplein en trok door het meerendeel der stadsstraten. De bedoeling van den optocht was to schetsen hoe het Nederlandsche volk met en door het Huis van Oranje zich gelukkig heeft gevoeld in het bezit der vrijheid en daarbij roem en welvaart mocht verwerven. Met de gebruikelijke concerten en een vuurwerk werd te Arahcm de feestdag be sloten, terwijl voor de leden van „Oranje- dag" in Musis Sacrum een groot feesthal plaats had. In de legerplaats bij M i 111 g e n werd de Kcninginneverjaardag door het 10e regi ment infanterie gevierd. Na de reveille met muziek werd een feestgave uitgereikt en na dat te 11 uur parade was gehouden, werden verschillende wedstrijden om geldprijzen ge houden. De dag werd besloten met een fak keloptocht en taptoe met muziek. Rest ons, wat het binnenland betreft, mede te deelen, dat de parades, gisteren te 's Gravenliage gehouden, tevens bestemd was t-ot. uitreiking van het ridderkruis 4e klasse der Militaire Willemsorde aan den kapitein van het Oost-Indische leger J. van Leijden. Vele ridders der Willemsorde waren bij de plechtigheid tegenwoordig, o. a. de generaal Segov, generaal Van Ermel Scherer, gouver neur der residentie, vergezeld van generaal jhr. Van der Goes, met de hem toekomende eerbewijzen ontvangen, inspecteerde daarna de troepen onder de tonen van het „Wilhel mus" (in oude zetting). Hierna werd carré geformeerd een flank open, en werd op de gebruikelijke wijze door den generaal Van Ermel Scherer aan den kapitein Van Leijden het ridderkruis uitgereikt. De nieuw benoemde ridder ontving dien eersten ridderslag van generaal Segov, en verder van de aanwezige ridders. De gouverneur der residentie hield hier na een toespraak tot don geridderden kapi tein en tot den troep, welke toespraken met een driewerf „Leve de Koningin door do troepen overgenomen, werden besloten. Hierna werd gedefileerd en het défilé be sloton met een mooi uitgevoerde charge der cavalerie. Ook te Amsterdam werd in tegenwoordig heid van alle troepen oen ridder geslagen, n.l. do gegageerde sergeant van het leger in Ned.-Indic J. van loggen. Nadat het vaandel voorgebracht, de wa pens gepresenteerd waren en het oude Wil helmus over het exercitieterrein der Oranje- Nassau-kazeme had weerklonken, werd de ban gqopend en gaf de kolonel een levendige beschrijving van het heldenfeit, waarvoor Van Loggen door H. M. de Koningin werd onderscheiden. Kolonel Nierstrasz spelde hean het eere- kruis op do borst, drukte hean de bandl en stelde hem aan allen ten voorbeeld. De rondom de groop geschaarde ridders der M. W. O. gaven hun makker den ridderslag. Van Loggen is nog een jonge flinke man met een energiek uiterlijk. Een driewerf „leve de Koninginbesloot deze plechtigheid, waarmede do troepen zich opmaakten naar de Stad houderekade, om onder bevel van overste Willems, voor kolo nel Nierstrasz en den ridder Van Loggen te défileeien. Te Utrecht hadden na afloop der parade in de Maliebaan openbare muziekuitvoeringen plaats in het Hoogeland en het Park Nieu- weroord. Verder waren er lichaamsoefeningen in de open lucht, kinderfeest in het Oranjepark en wedrennen. Des avonds werd van gemeentewege een -concert op het Vreeburg gegeven, dat gevolgd werd door een prachtig vuurwerk. Omtrent de viering van den 25sten geboortedag van H. M. de Koningin te Apel doorn, kan worden medegedeeld, dat reeds vroeg in den morgen over de geheel© gemeen te, uit welker huizen de vlaggen wapperden, was waar te nemen, dat de lang verbeide dag was aangebroken. De feestelijkheden werden te half 9 ure geopend met. eene uitvoering der Chr. Mu- ziekvereeniging „Wilhelmina" in kefc Oranje- paik, terwijl door de Apeldoornsche Muziek- vereeniging „de Harmonie" een aubade aan H. M. de Kouingin ten Paleize werd gebracht en een 4-tal nummers uitgevoerd Koraalmu- ziek Ps. 134 3; Dankgebed uit Valerius; Wilhelmus van Nassauwen, en Mecklenbürg- scher Gr en ad ier m arsch De felicitaties-registers ten paleize werden druk geteekend, terwijl tal van bloemstukken H. M. werden aangeboden, o. a. namens de gemeente Apeldoorn, de Oranje-vereeniging, de Vereeniging tot veraangenaming van het verblijf te Apeldoorn, de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer „Naar Apeldoorn", enz. enz. Te half 10 ure had de opstelling van pl.m. 4000 schoolgaande kinderen, allen voorzien van vlaggetjes en. getooid met oranje, plaats, welke aan den optocht met muziek naar het feestterrein deelnamen, alwaar om I0i uur de kinderspelen als sprietloopen, blaastrappen en blokrapen, werden gehouden, zoomede een rijiwielwedstrijd met hindernis, voor jongelui boven de 15 jaar. Van 1112 uur had de Groote Brillante Feestvoorstelling a la Cagliostro op het feest terrein plaats, waarvan het programma, be staarde uit een 8-tal nummers, zeer verdien stelijk werd uitgevoerd en door de aanwezi gen, getuige hunne opmerkzaamheid, zeer werd gewaardeerd. Tevens werd door de muziekvereeniging de Harmonie te Apeldoorn een matinee gegeven, welke te ongeveer half één eindigde. Te half 2 werden de kinderspelen en. volksstrijden voortgezet, waarna van 23i uur weder eene voorstelling werd- ge geven coor prof. Giovanni Don Bosco, waar van het programma een 10-tal nummers be- vat. Van 24 uur werd door het Stedelijk® or- chest uit Boclium, directeur de heer Frans Merkert, een matinee gegeven. Van 9Ir uur wordt op hetzelfde afgeslo ten terrein door het evengenoemde oreliest een concert gegeven, terwijl gedurende dit concert door den heer H. ter Hall eene voor het publiek on eene afstand- goed zichtbare bioscoop vertoond wordt. Na afloop dezer feestelijkheden wordt een groot schitterend vuurwerk ontstoken, ver vaardigd door de firma Ruvsch te Utrecht. Onder de cadeaux H. M. aangeboden, be hoort een sierlijke Bechsbedn-vleugel van II. M. de Koningin-Moeder, en van de Kon. in tendance en de Kon. houtvesterij prachtige bloemstukken Tegen 3 uur werd bet bezoek van de Vor stelijke personen op het feestterrein verwacht. Bij de aubade was zeer veel publiek. Be stuur en directeur der Harmonie werden ten paleize genoodigd en mochten van beide Ko ninginnen eu den Prins den dank ontvangen voor de attentie, benevens een betuiging van tevredenheid over da goede muziek. Ter gelegenheid va.n den verjaardag van H. M. e Koningin hadden de gezant- sobapsgebou won te 's Gravenbagc do vlaggen van hun rijken ontplooid. Gister veresnigde die minister vaar bui- tenlandsche zaken, jbr. mr. Van Tets van Gou- driaan, ter viering van den verjaardag vara H. M. de Koningin, verscheidene diplomaten en andere .utoritieten aan een diner. De deken der gezantschapshoofden, de beer de Baguer, gezant van Spanje, bracht den dronk op het welzijn van H. M. de Koningin uit, waarop de gastheer antwoordde. De gouverneur van Surina me. Aan het bericht van het Hbld. dat de oud-minister van koloniën, de heer Idenburg, aangezoc' is om den heer Lely op te volgen, als gouverneur van Suriname, kan het Va derland toevoegen, dat de gouveraeursbenioe- ming binnen enkele dagen is te verwachten. In hotel des Indes te 's Gravenhage zijn aangekomen de Spaansche admiraal E. Santaio, met kapifceiun v. Manterola, adju dant C. Boado en luitenant ter zee J. Fort alsmede de eerste luitenant ter zee R. H. van Meerlant. De begrooting der gemeente 's Gra venhage voor 1906 krijst in ontvangst een bedrag aan van f 11,305,329.05J en in uit gaaf f 11,252,829.05^. Het percentage, voor den koofdelijken om slag bedraagt, evenals voor het loopendie jaar, 2 pet.., terwijl voorts evenals tot dusver* zullen bedragen de opcenten voor die perso neel© belasting 50 tob 102 en die voor do grondbelasting 10 voor do ongebouwde en 40 voor de gebouwde eigendommen. Een ontevreden gemeente. Uit Nijevecn wordt aan de N. R. Ct. ge schreven Deelden we onlangs mede, dat de heer Eyck van Zuylichem alhier bedankt had als secretaris dezer gemeente, thans vernemen we, dat genoemde heer ook eervol ontslag beeft gevraagd als burgemeester dezer ge meente, en wel met ingang van 1 Oct. a. s. Waaraan het is toe te schrijven, dat onze burgemeester zoo plotseling wensobt te ver trekken, durven we niet met zekerheid zeg gen, maar hot is niet onmogelijk, dat heb

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2