IV0. 64. Tweede Blad. Zaterdag 2 September 1905. KOLONIËN. BINNENLAND. 4de Jaargang. FOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoort 1.25. Idem franco per post1./5. Afzonderlijke nummers<1.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagon. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgons bij de Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. intercomm. Teleohoon nummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 15 regels0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald advertooren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 *ler gemeentewet, Brengt, tor kennis ran de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dxns dag, den 5. September aanstaande, des namid dag» te n re. Amersfoort, den 1. September 1905. De urge mees ter voornoemd, WUIJTIHRS. Burgemeester en Wethouders van Amers foort Gelet op rat. 182 der gemeentewet Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1904 ter Secretarie in aftlruk algemeen verkrijgbaar is gesteld tegen betaling van f 2.50. Amersfoort, 28 Augi# tus 1905. De Burgemeester. WUIJTIIRRS. De Secretaris, J. G. STENiFHRT KROESE. OOST-IN Dl Uit Pangkadjene. Van het ge vecht aan de Pangkadjene-rivier vernemen wij, het volgende Een gewapende bende, bestaande uit lieden van Labakkang en .Boengoro, had zich des middags op den 12en j.l. bij de overvaart op gesteld, met het doel om eerst de kampong Palampang in brand te steken, dan au ok tó maken en in de verwarring de contro'eurs- woning binnen te dringen en dien ambtenaar te vermoorden, waarop men verder de hoofd plaats zou verbranden. De bende bestond uit een 30 a 40 man, doch op den grooten weg tusschen Labakkang en Boengoro stonden er zeker wel over de hon derd gewapenden. Juist was de controleur met een patrouille, sterk 100 man, onder den militairen comman dant en twee officieren teruggekomen van een nachtelijken tocht naar Labaroepa, waarbij men twee Goareesche, doch te Labakkang ge boren prinsen, gevangen had genomen. Heit garnizoen liep terstond te wapen en toen de bende verder wilde doordringen, ont stond er aan de overzijde der rivier een hand gemeen. De sergeant Bruining kreeg 2 kris- steken in borst en buik en was dadelijk dood, de sergeant Anchütz werd licht gewond. Nadat er eenige salvo's op den vijand waren afgevuurd, bekwam deze 5 dooden en een aantal gewonden. De bende ging nu op de vlucht en werd nog geruimen tijd achtervolgd. Later bleek, dat zich vele voorname per sonen van Boengoro en Labakkang onder de bende hadden bevonden. Ouder de gedoode vijanden waren ook een oom van den regent van Boengoro en diens zoon. Den 13en is een sterke patrouille vergezeld i de cavalerie naar Labakkang en Boen goro vertrokken, met liet doel de hoofdleiders vu het verzet te arresteeren. (De Makassar). Een brief van den Radja van Boni. Door het Persbureau wordt ons aan geboden de volgende vertaling van een, door den resident Brugman ontvangen schrijven van den radja van Boni, welks inhoud weder een duidelijk bewijs is van de onder de boegi- eesche radja s bestaande neiging om alles wat cr gebeurt, op rekening van het gouver nement te stellen en alle schuld van zich af te werpen. Het schrijven luidt „Voorts deel ik den resident mede, dat ik zijn Tirief van den lsten Juli 1905, overeen komende met den 27sten Rabioelaohir 1323, gebracht door den Sabandar Daeng Paroto, ontvangen heb, houdende de mededeeling dat van dien dag af de in- en uitvoer in mijn landschap belet zou worden. Daarom doe ik u dus vooruitweten, dat bij het verbieden van dien in- en uitvoer van artikelen, de boosdoe ners, waaronder de opiumschuivers, wanneer dezen opium willeu koopen en geen opium te koop is en ik hun ook niet daarvan kan voorzien, eendrachtelijk zullen zijn om kwaad te stichten, terwijl ik mij mot deu liadat van Boni er buiten zal houden, want ik kan niet voor alles wat hun aangaat, instaan De opiumschuivers toch wenschen liever te ster- vn, dan te lijden (wegens gebrek aan opium). Ik doe u dus vooruit weten dat, mochten de boosdoeners buiten Boni gaan en hetzij kleine of groote daden uithalen in 'sgouvernemeuts gebied of in andere bondgenootschappelijke landen, het gouvernement mij daarvan geen rekenschap behoeft te vragen, want de boos doeners kunnen kleine en ook groote daden uithalen. Wanneer er slechts twee of drie schuldig zijn, dan kunnens zij slechts iets kleins beginnen, doch zijn er velen aan elkaar verbonden, dan kunnen zij iets groots ver- riahton. De resident toch weet zeer goed, dat in de boegineesche landen meer slechte dan goede menschen zijn. Dientengevolge waarschuw ik vooruit, omdat ik later niet verantwoordelijk wil zijn. Omtrent uw verzoek om bekendma king der belommering van, in- on uitvoer aan het volk, zij u medegedeeld, dat daaraan vol daan zal worden, omdiat u er om verzocht hebt, maar mij zult u daardoor de keel dichtknijpen, want alleen wat in- en uitge voerd wordt, neem ik aan als iets wat mij lichamelijk baat. Wanneer het zoo is, dan kan ik mijn familie en mijn naasten van niets meer voorzien en nu ik dat niet meer zal kun nen doen, zullen zij het goede verwerpen en tot het kwade overgaan. Het zal u niet on bekend zijn, hoe pijnlijk het is, wanneer men naar iets verlangt en men het niet kan krij gen. Daarom doe ik het den resident vooruit weten. Geschreven te Boni, den lsten Juli 1905. 27 Rabiociachir 1323." (Java-Bode). WEST-IN Dl Gouverneur Lely'o bestuur. De N. Surin. Ct. zegt over liet bestuur van gouverneur Lely „Oog, ooien en handen van den heer Lely richten aich sedert hij de 9oepter van het bestuur over deze kolonie zwaait met zulk een belangstelling en doorwrochte ken nis over en van de kolonie, met het doel haar productiviteit te verhoogen, als wij) zel den van zijpi voorgangers in den laatsiten tijd hebben ondervonden. „Ieder heeft gezien hoe rusteloos zijn stre ven is geweest om den kleinen landbouw tot groote productiviteit te voeren, hoe hij nog onlangs den grooten landbouw met de Ba cove-verordening heeft trachten te redden van zijn ondergang. „Eu thans de goudindustrie „Kleine en groote landbouw en goudin dustrie, d. z. d!e bronnen van inkomsten der kolonie, worden dus door hem, koste wat het wil, gevoerd tot meerdere productiviteit „Wat wil men meer. „Het zijn toch juist deze groote zaken, van welke het wel en wee der kolonie af hangen, waarmede een gouverneur, van de hoogte waarop hij staat, zich in hoofdzaak heeft bozig te houden omdat worden de productieve krachten der kolonie maar groot ontwikkeld, de heele kolonie daarbij nood wendig wel varen moet maar niet met allerlei kleine zaken, waaromtrent men dik wijls klaagt op zulk een wijze alsof de be stuur smachine drijven moet op de kruk van futiliteiten en bisbillee. „Daarom moet het ook als een groot voor recht worden beschouwd, en de kolonie moet daarvoor dankbaar zijfn dat gouver neur Lely een man is, die de gewichtige be stuurstaak als gouverneur anders opvat zoo juist als een gouverneur diende te zijn dau velen zouden wenschen, nl. dat hij af daalde om het oor te leonen aan allerlei kleine dingen, die met bloei en welvaart der kolonie absoluut niets te maken hebben, maar waarover slechts geklaagd wordt ter wille van het individu zonder aan het be lang der kolonie te denken. „Onze schuld is heb echter niet, dat men zoo laag bij den grondi het bestuur van den gouverneur beoordeelt en critiseert. „Wij zijn nooit in gebreke gebleven om er op te wijzen, dat men van het hoofd eens Staats, in ons gevalden gouverneur, niet vergen kan dat hij| persoonlijk wenschen zal gaan vervullen, maar dat een gouverneur tot taak heeft om de meeste welvaart te bevor deren van het meeste aantal menschen en dil wordt bevorderd in de allereerste plaat» door de ontwikkeling van de productieve krachten der kolonie, hetgeen echter ge schieden moet binnen do grens van een be paald stelsel en met vasthouden van een be ginsel. „Juist hiermede zien wij den gouverneur zich het meest bezig houden en alles met zulk een goed gebouwd stelsel, dab de critiek tevergeefs werk doet om het fundament daarvan te verzwakken en bij de pogingen daartoe zich zoo onbeholpen aanstelt, dat men, buiten staande, niet anders dan mede lijden gevoelen moet voor dit monnikenwerk der critiek. Bij gouverniom©nts-beschik(kiiiig d.d. 9 Aug. 1905 is aan den hoer J. II. M. Chu- macciro, pred. en voorlezer bij de Nedcrl.- Portiugceoch Israëlitische g cancan te alhier, op zijn verzoek met ingang van den 13. de zer, eervol ontslag uit den dienst verleend. De 20e jaarvergadering van den „Ned. Vrouwenbond, tot verhooging van het zede lijk bewustzijn" zal gehouden worden te De venter, den 12en October a.s., des voormid dags te 12 uur Voor de namiddagvergadering, die om half twee aanvangt en die toegankelijk is voor vrouwen (niet-leden) bevat do agenda Deventer: „Waarom is de bond aan-' g sloten bij het Wetten-comité Freule van Hogendorp. A 1 p h e n a/d. R ij n„Kan de lxmd geen blijk van waardeering geven aan dienst boden, die lang in dezelfde betrekking blij ven?" Mej. Scholten. Verslag congres te Keulen ter bestrijding van slechte boeken en prentbriefkaarten. Mevr. Van Herwerden. Verslag Congres voor ontslagen gevange nen ©n vorwaarloo&de kinderen te Luik. Mej. Vau der Moer. Verslag Congres de Federation Abolitio nist©, en viering van haar 30-jarig bestaan. Afdeelings- en correspondentie-verslagen. Met eene openbare samenkomst, des avonds half acht, toegankelijk zoowel voor mannen als vrouwen, wordt de vergadering besloten. Gesproken zal worden door ds. Scheps, die met de opening is belast; door ds. H. J. C. Pierson, over „de reglementeering en haar bestrijding"; door mej. Abbink over: „do bond en zijn streven"door mej. Titia van der Tuuk over „het aandeel van de vrouw in dezen strijd"door mr. A de Graaf, advo caat. en procureur te Utrecht, over „Puritu- nisme en moraal." Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van M. O. De 40ste algemeene vergadering dezer ver eeniging is Maandag en Dinsdag te Almelo ge houden. Met een kort woord werd Maandagavond te ruim 7 uur in de koffiekamer der sociëteit Tot Nut en Vermaak" de vergadering door den heer dr. A. Borgman, van Enschedé, voorzitter der vereeniging, geopend. Spreker bracht een woord van dank aan Almelo's burgerij voor haar gastvrijheid, en wees er op, dat de heeren E. A. Kingma, burgemeester van StadsAlmelo, en K. ten Bruggencate, inspecteur van het middel baar onderwijs, door hun tegenwoordigheid toonden belang te stellen in het streven der vereeniging. Van de inspecteurs, de heeren dr. Campert en Van Hoek, was bericht, ingekomen, dat zij wegens ambtsbezigheden verhinderd wa ren deze vergadering bij te wonen. Vervolgens werd door den secretaris uitge bracht het verslag over den toestand en de werkzaamheden der vereeniging. Daaruit bleek, dat sedert 1 September 1904 het ledental met 130 is vooruitgegaan, en thans 976 bedraagt, hetgeen vooral wordt toegeschreven aan de uit gave van het weekblad en de gevoerde propa ganda. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat in het afgeloopen vereenigingsjaar de ontvangsten bedroegen f 3066.50 de uitgaven f 3117.09 nadeelig saldo f 50.59, welk bedrag nog met f 75 moet verhoogd worden wegens nog verschuldigde gelden. Het verslag der Pers-commissie werd onder dankbetuiging voor kennisgeving aangenomen. Bij applaus werd vervolgens aangenomen het voorstel om een subsidie van f 50 te verleenen aan het Nederlandsch Schoolmuseum te Am sterdam. Zonder discussie werd aangenomen het voor stel van het hoofdbestuur, m art. 7 der statu ten te wijzigen als volgt,,De gewone leden be- tale jaarlijks een contributie van f 3.50, terwijl mede na eenige discussie met 45 tegen 5 stem men werd goedgekeurd, om art. 11 te lezen ,,De departementen ontvangen uit de kas der vereeniging jaarlijks f 0.25~van de contributie van elk hunner leden." Daarna las de voorzitter voor een schrjjven van den heer M. Thiel Amersfoort), behelzende de vraag: „Wat is er gedaan, of zal er gedaan worden door het hoofdbestuur, met het oog de a. s. invoering der wet van 5 Juni 190E>, Staatsblad no. 154 (Pensioenwet)? De voorzitter deelde naar aanleiding dezer vraag mede, dat het hoofdbestuur nog geen tijd heeft gehad, aan dit onderwerp zijn aan dacht te wijden. Na een korte discussie werd goedgevonden dit onderwerp in de straks te houden geheime zitting nader te behandelen. Vervolgens werd beraadslaagd over het voor stel van het hoofdbestuur tot wijziging van eenige artikelen van de statuten en het huis houdelijk reglement, in verband met een reor ganisatie der vereeniging. De meerderheid van het hoofdbestuur stelde voor, dat een 14-tal departementen zullen wor den gesticht. Bij de indeeling h eft voornamelijk de overweging gegolden dat het wenschelijk is, die leden in een departement samen te bren gen, die gemakkelijk kunnen samenkomen. Daarvan mag voor de werkkracht der departe menten in den bloei der vereeniging veel wor den verwacht. Na eenige discussie werd besloten een schrif telijke stemming in de departementen te hou den over do vraag: Acht gij een splitsing van uw departement wenschelijk?' Met 30 stemmen werd daarna aangenomen een voorstel van den Ver W. Toose (hoofdbe stuur) om gelijktijdig 1.'ermede een „referen dum" te honden over do voorstellen van het hoofdbestuur in zakede samenstelling van het hoofdbestuur, de candidaatstelling voor het hoofdbestuur, de kosten der algemeene verga dering, de vertegenwoordiging op de algemeene vergadering, de verhouding der departementen tot de vereeniging, het bijeenroepen van bui tengewone atéemeene vergaderingen. Het voorstel van den heer dr. B Dijksterhuis, lid van het hoofdbestuur, om de behandeling van deze punten uit te stellen tot de volgende algemeene vergadering, verwierf slechts 5 stem men. Op voorstel van het hoofdbestuur werden daarna wegens hun bijzondere belangstelling, die zij steeds voor de vereeniging betoond heb ben, bij acclamatie tot eereleden benoemd de heeren prof. dr. C. P. Burger, te Leeuwa-dcn dr. F. G. Groneman, te Groningen J. W. Wee vers, te Rotterdam, en C. Knapner Kzn., te Hilversum. Als plaats waar de volgende algemeene ver gadering zal gehouden worden, werd met i.- stemmen, Alkmaar gökozen. Zeventien leden waren voor Amsterdam. De vergadering ging daarna kwart voor elf in comité-generaal ever. In de vergadering van Dinsdag werd mede gedeeld dat de heeren Horn en Thiel belast zijn met de zaken betreffende de in te voeren Pen sioenwet. De heer A. Engelsman sprak voorts in deze bijeenkomst over ..De inrichting der Tweed© Middelbare School", dit z. i. moet voortbouwen op de grondslagen dertegenwoordige M. School. Zjj is van een tweejarigen cursus en splitst, zich in twee afdeelingen, een waar de literarisch© vakken op den voorgrond staan en oen tweede die meer in een mathematische richting zal geleid worden. Evenals op de Eerste M. 8. moet ook in boide afdeelingen der Tweede M. S. het onderwijs dienen tot verhooging -an de algemeene ont wikkeling, die kan dienen tot grondslag voor voortgezette studie tot verkrijgen van Rijks- of andere betrekkingen. Naar een be-paalde proep of kern van vakken voor alle leerlingen verplichtendkunnen de leerlingen ook nog eenige andere vakken volgen, die met 't oog op eene beroepskeuze facultatief kan gesteld worden. Aan het einde van den cursus wordt aan d© leerlingen een oinddiploma uitgereikt. Spr. st©lt ten slotte deze drie vragen le. Waarborgt de Tweede M. S. een voldoen de. algemeene ontwikkeling? 2e. "Kan er bij -erdere studie op vorden voortgebouwd 3e. Vinden de a. s. ambtenaren bij Rijk, Pro vincie of Gemeente op de Tweede M. S. een vertrouwbare voorbereiding? Wanneer op deze drie vragen een bevestigend antwoord moet worden gegeven, zal de onder vinding leeren, dat de denkbeelden van de Tweede M. 8. in de toekomst voor verwezenlij king vatbaar zjjn. Uit die discussie bleek niet, dat iemand tegen het hoofdbeginsel van de Tweede Middelbare School was. Daarna was i.an de orde punt 2 van 't pro gramma, „Klasse-voogden", in te leiden door den heer dr. M. G. de Boer van Amsterdam. Terwijl de inleider zich gereed maakte om het podium te beklimmen, stonden vele leden op met» het doel om de vergadering te verlaten, wat den heer Heijman aanleiding gaf het voor stel te doen om of de voorgenomen wandeling uit te stellen of het punt "door den heer De Boer in te leiden, aan te houden tot de volgende vergadering. De heer De Boer verklaarde zich bereid, hot punt klasse-voogden in het weekblad te zullen behandelen, waarmede de vergadering genoegen nam. Voor het uiteengaan zeide do voorzitter een woord van dank to willen spreken aan allen, die het hunne hebben bijgedragen tot welslagen der 40e vergadering, welke hij hoopt ook het hare zal bijdragen tot den bloei van het M. O. De heer dr. "Groneman bracht een woord van dank aan den voorzitter, voor de uitstekende leiding der vergadering en verder voor al het geen aeze heeft gedaan in het belang der ver eeniging. Onder daverend applaus werd hierop de ver gadering gesloten. Na afloop der vergadering werd onder geleide van de regelingscommissie een bezoek gebracht aan eenige fabrieken, o. m. aan de Chemische ververij en vasscherij van Gebrs. Palthe. terwijl deze tweede dag besloten werd met een diner in de groote zaal der sociëteit „Tot Nut en Ver maak." 32ste algemeene vergade ring van den Volksbo nd. Donderdag avond te 8 uur had in het Brongebouw te Haarlem de ontvangst plaats van het hoofd bestuur en de afgevaardigden ter algemeene vergadering van den Volksbond, die heden te Bloemendaal wordt gehouden. Mr. A. A. v. d. Mersch, voorzitter der af- deeling Haarlem, riep allen het welkom toe, er op wijzende dat de vergadering, buiten de adat om eerst wordt gehouden in den na zomer, omdat de afdeelingsbesturen waren gezwicht voor de argumenten, daarvoor door het hoofdbestuur bijgebracht. Waar de ontvangst der heeren plaats had juist op den nationalen feestdag, oordeelde hij het zich een plicht, waar de Koningin steeds blijk gaf belang te stellen in alles wat edel is, goed on schoon en in het belang vam het volk, een hulde te brengen aan Haar op dezen dag. Ten bli jke van instemming met deze woor den verhieven de aanwezigen zich van hun zetels en stemden een hoera aan. Spr betoogde verder, dat de vergadering van den volgenden dag een belangrijke, ook vermoeiende zal zijn, waar zeer belangrijke onderwerpen aan de orde komen., L.v. de vraag van Winterswijk: Wat kan gedaan worden in bet belang eener goede werking van de nieuwe drankwet. Maar vooral daarom is de vergadering van belang, omdat die eigenlijk is een propa ganda voor den Bond, daar heel Nederland leest wat op die vergadering is geschied. Na den wensch te hebben uitgesproken, dat het geboden© naar genoegen zou zijn, eindigde Spr., luide toegejuicht. Prof. Pekelharing zegde dan-k voor de ont vangst en het gesprokene. De vergadering kon gerust worden tege moet gezien, waar zij zal gehouden worden onder de auspiciën van Haarlem en Bloe mendaal, afdeelingen, die reeds hun sporen hebben verdiend. (Applaus.) Daarna begaf men zich naar den tuiu, tot bijwoning van bet concert. L y c e u m-c 1 u b. Omtrent de ten toonstelling van werken van leden der Neci. afd van de Lyceum-club te Londen gehou den. wordt in „The Lyoeum", het orgavi van genoemde club medegedeeld, dat de Ned. schilderijen nu in die verschillende zalen van het clubgebouw hangen. Er is groote belang stelling voor de verscheidene uitstekendo exenipïaren van de moderne Holl. school, vooral voor do portretten van Théroso Schwartze. Twee der ingezonden portretten zijn geleend door mr. Sussmann, uit Man chester, wiens eigendom ze zijn. Een kleiner maar even mooi exemplaar is haar; „Stu die van een Hollaudsch boerinnetje." De verzameling teekeningen van Nelly Bo denheim wolxlt genoemd als het werk van een van Holland s jongere artisten, d:e k meest populaire is in dit genre. Ingezonden is door: Mevr. Bankema Phihpse (3), mej. Nelly Bodonheim (3), tej. Jacoba Bosscha (1), mej. Edmée Broers (3), mej. Marguerite de Clercq (3), mej. Met-a Cohen Goeschalk (2), mevr. Corneldor Dof- fegnies (2), mej. Marie Heineken (2), baro nesse A. van Hogendorp's Jacob (2), .nej. G. W. ten Hoet (2), mevr. Hulshofde Vries (1), mevr. S. JansenGrothe (3), mej. -Jo Koster (1), mevr. S. Mesdagvan Houten (3), mej. C. Pruys van der Hoeven (2), mej. M. E. van Regteren Altena (1), mej. B. Re- peliua (2), mej. Coba Ritzenia (2), mevr. Schaapvan der Pek (1), mej. Thérèse Schwartze (3), mej. H. Tellekanip (2), mevr. TerpstraReerink (2), mej. Maric Wana- scheer (3). Museum van Kfinstn ij ver beid te Haarlem. Zondag 3 September zal de afdeeling der tentoonstelling betref fende de kunst bij de opvoeding van het kind, welke in de school is ondergebracht en voornamelijk betrekking heeft op het tee- kenonderwijs, voor het laatst te bezichtigen zij.n. De afdeeling welke in het Museum is on dergebracht en het restrospectieve gedeelte, het speelgoed en de platen en prentenboeken bevat, zal op algemeen verlangen tot 1 Oct. geopend blijven. Gedurende de maand Aug. werd het Museum van Kunstnijverheid be zocht door 1244 belangstellenden. Do boekerij, verbonden aan hot mu seum van Kunstnijverheid te Haarlem, was gedurende de maand Augustus gesloten, van. af 4 September zullen weder boek. en plaat werken op aanvrage in bruikleen wordort toegezonden. De catalogus dor boekerij is thans gereed en wordt in due afzonderlijke deelcn ver krijgbaar gesteld. Het eerste deel bevatKunstgeschiedenis en Bouwkunsthet tweede deel, de theore tische vakken die in verband staan met <lo decoratieve kunsten, alsniodo do decoratieve beeldhouwkunst en schilderkunst. Het derdo deel omvat de kunst, toegepast op de verschillende ambachten. Op aanvrage bij den directeur van het museum den heer E. A. von Saher, wordt het reglement der boekerij aati belangstellenden kosteloos toegezonden. School- en Kerknieuws. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt in herinnering, dat do examens ter ver krijging ran akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs (met uitzondering van die voor het hand- en rechtlijnig teekenen en boetseeren, de gymnastiek, de Hoogduitsdhe en Engelsche talen, d© landbouwkunde, den tuin bouw ©n de houtteelt) en die voor het lager on derwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 65 van de wet op 'het lager onderwijs, dit jaar in de maanden November en December en zoo noodig in de laatste helft van October zullen wonl'en gehouden. Zij dóe zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 10 September e. k. bij het Departement van Binnenlandsche Zaken aanmelden, bij schrprcn op ongezegeld papier, daarbij nauwkeurig en' duidelijk opge vende naam, voornamen (voluit, geschreven), woonplaatsadres en de negeerde ;.u©met aanwijzing tevens van letter en nummer der programma's, vastgesteld bij Koninklijke beslui ten van 2 Februari 1864 («Staatsblad no. 8). 11 October 1869 (Staatsblad no. 156) en 14 October 1884 (Staatsblad no. 216). Bij de aanmelding voor het examen middel baar onderwijs in de Fransche taal behoort t© worden overgelegd do reeds venkregen akte van bekwaamheid, waaruit het recht on de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het examen moet blij'ken. Bij d© aanmelding voor het examen lager u- derwijs in de wiskunde moet de aflete van be kwaamheid worden overgelegd, waaruit de wet telijke bevoegdheid om aan het examen deel to nemen, moet" blijkem De volgende circulaire is a3n de arron- dissements-schoolopzuner6 gezonden door den Commissaris der Koningin Naar aanleiding van een desbetreffend schrij ven van den minister van Binnenlandsche Za ken heb ik de eer u te verzoeken mij mede te deelen of er in uw arrondissement op 1 Juli 1905 openbare scholen waren, waar niet was voldaan aan de voorschriften van art.' 24 .-or wet op het Lager Onderwijs, wat betreft het daarbij voorgeschreven ntal onderwijzers en wat betreft het getal dier onderwijzers, voor wie het bezit van de hoofdakte verplicht isen indien er ziulkc scholen waren, tevens op te geven welke dat zijn, hoeveel onderwijzers nan elk dier scho len ontbraken en waaraan do onvoltalligheid was toe te schrijven. Indien aan een school een of meer onderwij zers ontbraken, voor wie het bezit van de hoofd akte verplicht is, gelieve u mede te deelen of die plaats of die plaatsen al dan niet vervuld werden door onderwijzers, die met in het bezit van de hoofdakte zijn. Tevens verzoek ik u, indien aan eene soliool oen onderwijzersplaats op genoemd tijdstip on vervuld was tengevolge van toevallige vacature, waarin on do gewone wijze wordt voorzien, daar van mededeeling te doen Notarieel Staatsexamen, 28 Aug,1 Sept. Geslaagd, eerst© gedeelte: F. K. Hauer. t© Utrecht 8. Terpstra~Rz., t« Ber- eum J. van Wcly, te 's-Gravenhage, en J. Hoekstra, te IJsselmonde. Tweede gedeelteII. Haga, te Schagen J. Laarman, 's-Gravenhage G. I>. Verwey, Arn hem L. K. van Giffen, Zuidhorn N. II. W. S. Whitton. Amsterdam G. 11. C. ITooghwin- kel, Amsterdam.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1