"BINNENLAND. Tot verklaring daarvan zeide de lieer Sato Het is noodig, niet alleen voor de bevelheb bers in het veld, maar ook van de schepen, dat zij van den wapenstilstand in kennis gesteld worden, en dat vordert tijd. Japan wenscht niet, dat de wapenstilstand in wer king zal treden, voordat alle bevelhebbers te land en ter zee er kennis van gekregen hebben, en do inachtneming van de overeen komst verzekerd is. Do heer Witte lieeft zijne ontevredenlieidi over de houding van do Japanners gelueht. Hij zeideHet 's eone dwaze regeling, die do zonderlinge opvattingen van do Japan ners aantoont, waartegen ik steeds te strij den heb gehad. Op den keper beschouwd ben ik er ecliter zeker van, dat de overeenkomst dezelf h waarde zal hebben al9 een onvoor waardelijke wapenstilstand, die terstond van kracht wordt. Do handelwijze van de Japan ners levert alle stof tot kritiek, maar is te verklaren uit liet wantrouwen van Tokio met het oog op de teleurstelling, die door Petersburg aan den dag gelegd is over het ©luiten var. den vrede. Van de goedkeuring der voorloopdgo vre desvoorwaarden ia nu door dien Czaar aan liet leger kennis gegeven in cone boodschap aan generaal Linewtsoh. Het stuk getuigt van een merkwaardig talent om de onaan gename werkclijklieid door een handige woor denkeus te verbloemen. Kostelijk is b.v. de mededeel ing, dat de helft van Sachalin is afgestaan op verzoek van Japan- Over do kosten van den oorlog van Rus land met Japan worden de volgende opga- wq gedaanDe door den oorlog veroor zaakte uitgaven werden niet in de algemeene begrooting opgenomen, maar krachtens eene keizer1 ijke beschikking door een hijzonder besluit van de hoogste leden van den rijks raad en de betrokken ministers toegestaan Het geheele bedrag van zulke in het jaar 1904 toegestane eredieten bedroeg 621 mil- lioen roebel. In het laatste jaarverehg van den Russischen minister van financiën werd wel is waar vermeld, dat een deel van deze eredieten nog niet was verbruikt. Het be drag daarvoor was echter niet vermeld, en men mag aannemen, dat dit- met al te groot was cu dat de werkelijk© uitgaven voor den oorlog minstens op dat bedrag neerkomen. Dat zou dooreen genomen omstreeks 2 mil- lioen roebels voor iederen dag zijn. Van het begin der oorlogsoperatien tot in den zomer van 1904 was echter het getal der Russische troepen in Mandsjocrije gering en de vloot was werkeloos, zoodat do dagelijkshe uitga ven destijds minder dan 2 millioen bedroe gen. Daarna kwamen het tweede ©n het der de eskader, en het Mandsjoerijsclio leger be reikte eene 9terkte van 400.000 man. Dat vorderde eene dagelijksche uitgave van meer dan 3 millioen roebels. De aanhoudende troe pentransporten en de verliezen van schepen in Port-Arthur en in de straat van Korea (in 't geheel voor meer dan 300 millioen roebels) hebben hu dit jaar de dagelijksche uitgaven nog verhoogd, zoodat zelfs bij de besohed- densto raming de uitgaven in dit jaar nog minstens 1200 millioen bedragen. Hierbij voegende de uitgaven van het vorige jaar adi. 621 millioen en de voor de terugzending van de troepen benoodigde uitgaven (ruim 200 millioen) komt tot een totaal bedrag van on geveer 2000 millioen roebel als uitgaven voor den oorlog. Daar deze som vorkregen moest worden door leeningen, waarvan de rentevoet gemiddeld niet boneden 5 pet. is, moet het Russische volk, wanneer men rekening houdt met het koersverlies en aanneemt dat de aflossing gcschiodt in twintig jaren, in dat 2O-jarige tijdperk ongeveer 220 millioen roe bels por jaar voor den oorlog betalen, het geen voor iederen mannelijken ingezetene neerkomt op omstreeks roebel per jaar of 70 roebels in 20 jaren. De oorlogskosten van Japan geduronjde do eerste es maanden bedroegen volgens of- ficieele opgaaf 20 millioen. De oorlog heeft, op een week na. negentien maaiideu ge duurd. Hadden de uitgaven de 40 millioen pond 'sjaars niet oversell reden, dan zou Ja pan thans 63.333.333 uitgegeven hebben. Maar de uitgaven zijn sterk opgedreven, zoo dat ze te» slotte 200.000 beliepen, d- w. z. 1.400.000 por week of 73 nüllioeii) 's jaars, bijna het dubbele van de raming in de eerste zes maanden van den oorlog. Graaf Okoema deelde October 1904 aan de ban kiers to Tokio mede, dat naar zijn moaning coii oorlog van twee jaren Japan tusschon do 120 en 130 millioen zou kosten, en met inbegrip van de uitgaven na do c:genlijke krijgsverrichtingen nog noodig, zou het be drag wel 200 millioen zijn. Mot deze enor me uitgaaf heeft het land stoffelijke voorde©- len behaald schepen die op een waarde van verscheiden milliocnon ponden geschat wor den, krijgsvoorraad en materieel, het (halvei eiland Sachalin. benevens andere voordeelen, d:e niet gemakkelijk in gold te schatten zijn, maar in mindering komen van do uitgaven. Deze blijven intusschen nog zeer hoog. Allerlei vHoewel het natuurlijk nog niet moge lijk is van do zonsverduistering van 30 Au gustus, de wetenschappelijke resultaten die verkregen zijn, te beoordeelen, kunnen de omstandigheden waaronder de waarnemin gen der eclips plaats hadden, naar de plaat sen van waarneming aldus ^egroepeerd wor den Zeer bevredigend: Guelma (Algerië). Sfax (Tunis). Tripoli, Assuan, (Egypte), New foundland. Twijfelachtig Palma (Majorca). Burgos. Castellon (Spanje). Ongunstig: Sarragosaa, For rol (Spanje). De twijfelachtige schijnen eerder tot de ongunstige to naderen. De telegrammen van Lockyer. Oallendar en Evorshed gewen al thans niet veel hoop. Daarentegen ia hot waarschijnlijk, dat de waarnemingen op Labrador gelukt zijn. Stoelhnlm, 2 Sept. Prof. Nathorst heeft een britf uit Reykjavik van 24 Augustus ontvangen van den Zweedschen luitenant Berge I'd ahl, die deelneemt aan do expeditie naar Groenland van den hertog van Orleans. Den 27en Juli werd bij hot passeeren van kaap Bismarck een nieuw onbekend land ontdekt. Ook bleek, dat kaap Bismarck op een groot eiland ligt en niet op het vaste land, zooals tot dusver werd aangenomen. Het laud is zoo goed mogolijk" in kaart ge bracht het kreeg den naam Terre de Fran ce. Men ging daarop verder noordwaarts tot- 78 graden 16 minuten N B.verder kon men niet doordringen. Het schip stuurde daarna weer zuidwaarts. Do expeditie wordt den lOen September te Ostende verwacht. vAnthony Friala, leider der pas terug gekeerde Noordpool-expeditie van Ziegler, heeft verklaard, dat naai' zijne meen ing de Noordpool nooit bereikt zal worden dan door oen groot© expeditie van minstens tien sche pen, welke elkander helpen. De expeditie zou moeten bestaan uit erva ren reizigers en zij zou berekend moeten rijn op een duur van 5, 7 of 10 jaren. Dc Noordpoolreizigers worden meestal door het gevoel van verlatenheid en de angst voor gebrek aan levensmiddelen ontmoedigd en lot terugkeeren gedreven. Daarom zou oen talrijke expeditie, in staat om jarenlang alle moeielijkheden en gevaren t© bestrijden, naar Friala's meening meer kan* op slagen hebben. vVier inspecteurs van politie zijn uit Parijs naar Bahia vertrokken, om den oplich ter Galley, van het „Comptoir d'Escompte" te halen en naar Frankrijk te brengen. Men. verwacht dat zij den 7on October met Gall ly en rijii beide gezellinnen terug zullen zijn. Aan boord van de „Catarina" werden, bi; een hernieuwd onderzoek, nog waarden teu. bedrage van 581000 francs, ettelijke stellen kleeren benevens vele manden champagne gevonden. De Staatscourant van Zondag 3 en Maandag 4 September 1905 bevat de volgen de Kon. besluiten»: benoemd tot post- en telegraaf-directeur te Amersfoort J. Gunthermohr, thans adjunct inspecteur der posterijen en telegrafie te Arn hem tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Franeker G. Preust-ing, tlians ixn gelijke betrekking te Naarden; tot lid van den raad van toezicht op de Rijkspostspaarbank J. Teilegen, directeur van het gemeentelijke bouw- en woningtoezicht te Amsterdam. I e verjaardag van H. M. de Koningin in het buitenland. Men schrijft uit Bad Haraburg: „Het is ook hier, in het sclioone Hamburg, ieder jaar de gewoonte om den verjaardag van Ko ningin Wilhelmina feestelijk te herdenken. Reeds vroeg in den morgen woei van het Kurliai'S de Hollandsohe vlag, ten teeken, dat de feestdag aangebroken was. Des avonds vereenigde de geheele Hollandsche kolom., alsmede tal van badgasten zich in de zalen van het Kuxhaus om liet concert der Kur-kapel bij te wonen. Op het pro gramma prijkten Hollandsche nummers en o.a. speelde Willy Henckerot een paar violon cel-sol L, terwijl verder oude-Nederlandsche liederen werden uitgevoerd. Het concert werd met het Hollandsche volkslied geopend. H. M. de Koningin-Moeder vertrok Zaterdagavond kwart over 8 per rijtuig naar Amersfoort, om d'aar haar zuster, do her togin van Albany te begroeten op haar door reis van Duitschland naar Engeland. H. M. reisde met Haar tot Utrecht mede en keer de van daar por locaaltrein te 10 uur op Soestdijk terug. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zoudagvoormiddag de godsdienstoefening bij iu de kerk te Baarn onder gehoor van ds. H H. Meulenbolt, aldaar. De Vorst van Waldeck, broeder van H M. de Koningin-Moeder, wordt met zijn familie a.s. Woensdag op Soestdijk verwacht. De Minister van Justitie, de heer Van Raait©, vrtrok Zaterdag naar Het Loo voor de wekelijiksche audientei ib ijH. M. Bij hun vertrek van 't Gravemhag©, Zaterdagmiddag per Staatssp. naar het Loo reisden de Spaansche Zeeofficieren, gekleed in de groote tenue, in een salonrijtuig der S. S. Maatschappij. De Minister van Marine, de leden der Spaansche legatie en de Adjudant-Generaal, Chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, reisden mede. De Minister van Buitenlandsche Zaken was eenige uren. vroe ger vertrokken. - Aan' 't diner dat -Zaterdag ter eer© va,ni den Spaauachen schout-bij-nacht Santaio, die II. M. de Koningin namens Z. M. den Ko ning van Spanje te Vlieringen is komen be groeten, ten paleize Het Loo plaats had, waren uitgenood igd die leden der Spaansche legatie, de minister van Buitenlandsche Za ken, de minister van Marine, de kapitein ter zee le kl. De Manterola, luitenant ter zee le kl Duenas, de adjudant van den schout bij-nacht Boado en de aan. den schout-bij nacht toegevoegde luitenant ter zee 2e kl. R. R. van Meerlant. Voor het diner ten Hov© heden middag zijn, uiitgenoodigd do minister van, Oor log en do hoofdofficieren met de kapiteins- adjudant in d© legerplaats te Millingen aan wezig. Dt Spaansche gezant bij ons Hof, de heer die Baguer, vereenigde Vrijdag aan een luncheon in het Palaoe Hotel te Sohevenin- gen do Spaansche zeeofficieren en den mi nister van marine, kapt. ter zee Cohen Stuart met diens adjudant luit. ter zee le kl. S. do Ranitz. Zaterdagmiddag bood de minister van marine in het Hotel des Indes te 'sGraven- hage den Spaanschen schout-bij-nacht San taio en do overige a'daax vertoevende Spaan sche marine-officieren een diner aan. Aan den disch waren tevens genoodigd <1© hee.* De Baguer, gezant van Spanje bij ons Hof. de heer De Galazza, secretaris der Spaansche lagatio; jhr. Testa, Hr. Ms. gc- zant te Madrid, schout-bij-nacbt J. G. Sne- thlage kapitein ter zoo J. J. Hissing, kapi tein te* zee R. O. J. Verschoor, de adjudant van don m: nister van marine, luit. ter zee lo kl. t>. de Ranitz, luit. ter zee 2e kl. R. H. van Meerlant, toegevoegd m» den vreem den schout-bij-nacht en de adjudant aan boord van de Princosa de Astasias, do heer C. Boada. Men verzekert aan do Residentiebode, dat tijdens de jongste Ministerraden, do heer nir. Veegens het departementsgebouw van justitie niet is binnengegaan. Het blad con cludeert daaruit, dat zijn opmerking tot deze veranderde houding heeft geleid. De heer mr. J. D. Veegens heeft zich doeu afvoeren van do lijst der procureurs bij den Hoogju Raad. Door de vereenigjing „Onderlinge V rouwen bescherm ing" is een. adres gericht tot den minister van justitie, verzoekend© om, me* het oog op liet gtnoote belang dat do samenstelling van de voogdijraden uiet alleen voor de uitvoering der kinderwetten, doch ook. voor de behartiging der belangen van het buiten echt geboren kind. zal kun nen hebben, de leden van die voogdijraden te benoemen voor de helft uit vrouwen, opvoed sters en moeders. Met ing'-ng van 14 Sept. worden ge plaatst aan boord van de „Friesland' de kït- pitein-Iuitenajit ter zee J. Termijtelen, de lutiten&nts ter zee le klasse N. wan den Worm; J. van Wickevoort Crommelin en C. Noord-hoek Hegt; de idem 2d»e klasse A. va» Braam Houckgecst, J. Wiehtrs Holth, O. Bender; de 1ste luitenant der mariniers P. Michielseusde officier van gezondheid le klasse F. Broers; de officier van administra tie lo klasse A. Schiltde officieren-machi nist 2de klasse L. Vries en E. Buijck. Verder worden geplaatst de luitenants ter zee 2<Jo klasse P. Calle, M. van Daim en W. Vink, respectievelijk aan boord van het in structieschip „Gier", het logementsohip „Neptunus" en het instructieechip „Nauti lus". Aan boord van de „Piet Hein" de ad junct-administrateur T. Appels en de officier van administratie 2do klasse O. Grullemaus. Op non-activiteit worden gesteld de offi cier van gezondheid le klasse F. Bennik, ge plaatst in de» marine-directie te Hellevoet- sluis. In deze directie wordt geplaatst de of ficier van gezondheid 2de klasse T. Sikkom a. De off icier-machinist 1ste klasse J. Walcson, aan boord van de „Piet Hein" wordt op non activiteit gestold, en vervangen door den of ficier-machinist 2de klasse A. dén Hamer De benoemde officier-machinist 2de klasse A. Elshove wordt geplaatst bij den torped odieus* in de marine-directie te Hellevoetsluis. Ingevolge een verzoek van de Euro- peesche Don a u-commisrie is naar de „In genieur" verneemt, de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat P. A .Jolles c. i. te Rotterdam, door de Nederlandsch© regee ring aangewezen om genoemde commissie te dienen van advies in zake de haven te Sulina. De heer Jolles zal daartoe op 5 September e.k. naai* Rumenië vertrekken. „De Ingenieur" meldt, dat volgens een hier te lande ontvangen particulier telegram de hoofdingenieur 2e kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederl. Indië J. C. Heyning o. i. benoemd is tot hoofdingenieur le kl. Do h oo f dredaot ie van het Volk. Door dien heer P. L. Tak is een brief geschreven aan het parti'bestuur, waarin hij zegt, nu met meer functies belast te zijn, dan in één persoon in de partij moeten vor- eenigd zijn. Daarom vraagt hij zijn ontslag als hoofd redacteur van „Het Volk" tegen 15 Octo ber Tot het eerstvolgende sociaal-democrati sche congres wil hij die betrekking, als de partij heb wenscht, nog wel blijven beklco- den, mits hem dan alleen de politieke lei ding en die behandeling der belangrijke par ti jaangelegenheden zal zijn opgedragen. Hij zal dan ovenwei als voorztter van het partij bestuur rijn ontslag nemen. Te Breda is opgericht de afdeel ing Breda en omstreken van den Vrijzinnig-de mocratisch en Bond. Voorts heeft zich bij dien Bond aangesloten de Vrijzinnige Kies- vereeniging te St. Maartensbrug (district Den Helder). Congres voor Handelsonderwijs. Het Congres voor Handelsonderwijs, dat Vrijdag en Zaterdag te Amsterdam werd ge houden iu de Openbare Handelsschool, is Vrijdagmorgen te ruim 9 uur door den voor zitter, mr. C. Pijnacker Hordijk, geopend. De voorzitter sprak ter opening een kort woord van welkom, verheugde zioli in het welslagen der pogingen onn dit congres tot stand to brengen en in de reeds ondervon den belangstelling. De Spr. bracht vervolgens hartelijk dank aan Amsterdam's gemeentebestuur voor do medewerking, daarbij zich richtende tot den burgemeester en wethouder Van Hall, die ter weerszijden van den voorzitter hadden plaats genomen, mr. Van Leeuwen als eere voorzitter van het congres, mr. Van Hall als wethouder van onderwijs. Deze woorden werden met applaus begroet. Aan die orde werd gesteld het eerste vraagpunt„Welke organisatie behoeft ons handelsonderwijs in zijn verschillende ver takkingen hoogeir, middelbaar en lager on derwijs?" Dr. A. Borgman, voorzitter der „Ver. van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs" en directeur van de school voor Handel en Nij verheid te Enschedé, die dit otnderwerp in leidde, ving met eenige algemeene opmer kingen aan, waarvan hij aldus bet resumé gaf: Do organisatie van ons handelsonderwijs zij zoodanig, dat het lager handelsonderwijs aansluit© bij het gewone lager onderwijp het middelbaar onderwijs zij gebaseerd op een 3-jarige H. B. S. Om niemand uit te sluiten omvatte voor- loopig het toelatingsexamen tot middelbare handelsscholen slechts Ned., Franscli, Eng., Duitsch, aardrijkskunde, rekenen. Het hoogere handelsonderwijs hobbo als grond een 5 j. H. B. S. Het zij mogelijk, althans voor sommigo vakken toegang te verlcenen tot een hoo gere handelssahool hun, die van een middel bare komen en toegang te verleenen tot een middelbare handelsschool, die van een lagere komen. Omtrent het Lager Handelsonderwijs, dat wel in den breedsten kring belangstelling wekken zal, zeide dr. Borgman De aansluiting van lager handelsotnderwijs vinde plaats aan de gewono lagere volks school. Het lager handelsonderwijs moet aatï veel meer kinderen ten goede komen. De kleine neringdoende, en wie is dit op een dorp niet, uitgezonderd enkelen, hebben juist daaraan behoefte. In velo opzichten gaat het leven op de dor pen achteruit. Sommige bedrijven verdwij nen. Andere hebben een slepend bestaan 1 omdat de personen, die aan 't hoofd staan, dikwijls geen overzicht hebben van hun eigen zaak en van haar onderdeelen; 2. omdat zij niet weten welke de plaats van hun bedrijf is in hun omgeving, en 3. omdat de middelen van vervoer zooveel beter zijn dan vroeger en nog steeds worden verbeterd en vermeerderd, worden de dor pen bijna van alle artikelen voor dagolijksch gebruik, van uit de steden bediend, waar door het arbeidstotaal op de dorpen telkens minder wordt. Ofschoon dit tot op zekere hoogte is goed te keuren en niet te veranderen, toch moo- ten zij, die op dorpen wonen ©n in eenig artikel handel drijven: 1. een keuze doen uit verschillende arti kelen, waarvoor zij warenkennis moeten heb ben 2. zij moeten daarover correspondeeren 3. zij moeten deze met bun leverancier en hun cliënten verrekenen, d. i. zij moeten boekhouden. Hierin ligt de grond van de organisatie voor zoover de aard en omvang der leerstoel betreft van 't lager handelsonderwijs in dorp en stad voor den kleinen winkelstand, of neringdoend©. De organisatie van dit lager handelson derwijs wenscht d© inleider aldus: 1 Do regeering stelle verkrijgbaar een akte voor boekhouden en handelsrekenen, lager onderwijs. 2 De regeering stelle verkrijgbaar oen akte voor handelsoorrespondlentie in hot Ne- derlaudsoh, lager onderwijs. 3. D© regeering stelle verkrijgbaar een akte in warenkennis, lager anderwijs. 4. In de gemeenten worde na of verboa- den met het herhalingsonderwijs cursorisch onderwijs gegeven in handelsrekenen, boek houden. handelscorrespondentie (Neder- landsch) en warenkennis, uitgaande van do gemeenten, mot subsidie en onder control© van het Rijjk. 5. De inrichting dier cursussen houde zoo veel mogelijk rekening met plaatselijke toe standen. 6. Waar het lager handelsonderwijs kan worden verbonden aan uitgebreid lager on derwijs, kan wellicht de correspondientie zich tevens uitstrekken tot een of meer vreemd© talen. En ten aanzien van het Middelbaar Han delsonderwijs merkte hij op: Het middelbaar handelsonderwijs beginne niet eerder, dan nadat) een algemeen© ont wikkeling is verkregen, welke een H. B. school met 3-j. c. af de eerste 3 klassen eener H. B. school met 5-j. c. kunnen geven. Het omvat de vakken: Nederlandsch, Fransch, Du'tsch, Engelsoh, zoo mogelijk een of meer ander© talon, wis kunde (enkel© hoofdstukkon, b.v. assuran tiën), natuurkunde en natuurl. historie, scheikunde en technologie, warenkennis, aardrijkskunde, handelsgeschiedenis, boek houden, handelsrekenen, staathuishoudkun de, handelsrecht voorafgegaan door een;2o hoofdstukken uit het Burgerlijk Recht, eeni ge facultatieve vakken, als stenografie, tee ltenen, gymnastiek. De cursus zij tweejarig. Overweging verdient in sommige groote handelssteden dezen cursus te verlengen, hetzij met dag-, hetzij met avond-onderwijs, waarin eenige capita selecta worden behan deld». Dit kan evenwel als taak gesteld worden v'an het hooger handelsonderwijs. Het middelbaar handelsonderwijs worde van rijkswege gegeven, ressorteerend ander het ministerie van Waterstaat, Handel tn Nijverheid». Het lager handelsonderwijs behoort geheel naar plaatselijke toestanden ingericht te zijn, het middelbaar handelsonderwijs zij min der afhankelijk van plaatselijke toestanden. In eenige plaatsen: Amsterdam, Rotter dam, Groningen, Utrecht, Arnhem, En schedé, waarin wereldhandel is, dienen zulke scholen te zijn. Hooger Vakonderwijs. Aangaande dit onderwijs verwijst inleider naar de Handelingen der commissie door de „Nationale vereeniging voor Handelsonder wijs" tot het samenstellen eener schets van lessen, welke aan een Nederlandsohe handels- hoogeschool kunnen gegeven worden. a. Ook dit onderwijs worde gegeven van Staatswege, geheel universitair. b Voorloopig is daarvoor Amsterdam aangewezen. Dr Borgman besloot zijfn inleidfiog met opmerkingen over de opleiding van leer aren voor middelbaar vakonderwijs en die tot leeraar of leerares aan middelbare han delsscholen. Na de inleiding, die met applaus werd be loond, vingen die debatten aan. Na een zeer geanimeerde gedachten wisse ling keurde de vergadering het voorzitters- voorstel goed om het initiatief hietrtoe over te laten aan de „Ver. voor Handelsonder wijs", daar het congres een permanente cor poratie is. Om 1 uur 's middags vergaderden de sec ties. Eerste sectie. De heer J. C'. Holtzappei. hoofd eener school te Rotterdam, trad als inleider op van het vijfde vraagpunt: a. Is onderwijs in de Ne- derlandsche handelscorrespondentie op inrich tingen voor handelsonderwijs noodzakelijk? b. Waarin moet het dan bestaan c. Hoe kan. het in verband gebracht worden met de han delscorrespondentie in vreemde talen? Hij vatte zijn oordeel samen in- deze stel lingen 1. Onderwijs in Nederlandsohe handelscor- i spondentie op inrichtingen w>r handelson derwijs is noodzakelijk. 2. Het moet bestaan ina. het aanbren gen van kennis aangaande daden van koop handel b. het bekend maken van handels termen c. het opgeven van methodisch ge rangschikte oefeningen, die van den leerling steeds meerdere zelfstandigheid eischen. 3. Het moet het onderwijs in de handels correspondentie in d® vreemde talen steunen, doordat bet kennis van handelszaken aan brengt, die dienen kon als centrum, waar omheen de oefeningen in het sohrij»ven van koopmansbrieven zijn gegroepeerd. De heer Daniels, uit Nijmegen, die over het punt ook heeft gepraeadviseerd, wenscht© de vraag aan de vergadering voor te leggen, of hier niet dienstig was een accountant of- leeraar in het boekhouden met liet onder wijs in de Nederlandsche handeslcorrespou- tie, en den leeraar met een middelbare acte Nederlandsch meer speciaal het taalonderwijs in 't algemeen over to laten, het gemakkelij»k zich uitdrukken in de taal, enz. Bij de besprekingen bleek dat de meerder heid een scheiding voorstaat van het onder wijs in handelscorrespondentie en de taal in. het algemeen. De handelsschool heeft tot taak den leerling voor te bereiden tot de practijk en het zal wel door ieder erkend worden, dat een jongen op het kantoor eerder bruikbaar is om brieven te schrijven, als hij op de school daarin geoefend is, dan een jongen, die het op de school nooit heeft gedaan. Vervolgens leidde de heer Tijmstra, uit 's Gravenhage, het onderwerp in: doel, om vang en inrichting van het handelsonderwijs in vreemde talen aan de verschillende soorten, van handelsscholen. Tweede sectie. De tweede sectie werd gepresideerd door dr. Blink. Eerste spreker was mr. dr. S. Za- doks te Amsterdam, die het vraagpunt be handelde „Wat moet uit het burgerlijk recht genomen worden als grondslag voor het onderwijs in het handelsrecht van handels scholen Naar sprekers meening dienen uit het Bur gerlijk Recht slechts drie onderwerpen be handeld te worden, waarvan het Wetboek van Koophandel kennis veronderstelt en waar over het, hoewel zij voor den handel onmis baar zijn, of zwijgt of waarvan, het eene na dere uitwerking geeft. Als zoodanig noemde spr. de overeenkomst met de veroischten voor hare bestaanbaarheid (speciaal de noodzake- lijke eerlijkheid en goede trouw in den han del), de verbintenis als gevolg daarvan; de bewijsleer, enz. Over het vraagpunt: „In welk opzicht ver schilt het onderwijs in de oeconomie aan de handelsscholen van dat aan de 5-jarige H. R S.?" was gepraeadviseerd door de Beeren D. Stigter te Amsterdam, mr. dr. Charles Raay- makers en dr. H. Blink. De heer Raaymakers was van meening dat het onderwijs aan bei de inrichtingen van onderwijs in hoofdzaak moet overeenstemmen, want, evenals de H. B. S. zal ook de handelsschool altijd op de eerste plaats moeten geven een beknopt over zicht van de geheele staathuishoudkunde, en het zou een groote fout zijn, indien, men zich op de handelsschool tevreden wilde stellen met de bespreking van slechts eenige voor den. handel meer rechtstreeksch belangrijke on derwerpen.. T%" H. "Rlink besloot ziin praeadvies ten op zichte van vraagpunt 12: „In welk opzicht verschilt het onderwijs in de xmomie aan de handelsscholen van dat aan. een vijfjarige H. B. School met de volgende stellingen 1. Aan de Middelbare Handelsscholen moet een algemeen overzicht der staathuishoudkun de voorafgaan om economisch te leeren inzien ana'yseeren en om de terminologie te leeren. begrijpen. 2. Het algemeen overzicht dient tot inlei ding in de meer toegepaste economie op de middelbare handelsschool. Hier werden van de schoolstukken uit de algemeene staathuis houdkunde het munt-, crediet- en bankwezen dieper en uitvoeriger behandeld dan op de H. B. scholen met vijfjarigen, cursus. 3 Op de handelsscholen, moet het onder wijs in de economische geographie ft"" be langrijke plaats innemen, omdat de economi sche geographie een reeks van kundigheden omvat, welke de grondslag vormen, waarop de handelsoperatiën berusten. 4. Om het onderwijs in de economische geo- raphie in Nederland tot zijn recluÊ te doen omen, is het noodig, dat de wetenschappe lijke beofening daarvan van staatsweg worde bevorderd, zooals dat in naburige landen het geval is, opdat hierdoor bewerkt materiaal en bruikbare resultaten worden geleverd die op de middelbare en lagere handelsscholen kun nen worden, gebruikt als leerstof. De beide laatste stellingen werden door den heer Blink uitvoerig toegelicht. Er volgde nog eenig debat. Om 3 uur werden de sectie-vergaderingen gesloten en werd een boottocht over het IJ gemaakt, ter bezichtiging van de handelsin richtingen der hoofstad. Volksbond, Veroen. tegen Drankmisbruik. De 32e algemeene vergadering van den Volksbond, voreendging tegen Drankmis- bruik, werd' Vrijdagochtend gopendi in die za len van het hotel Duin en-Daal te Bloemen- daal- De voorzitter van het hoofdbestuur, prof. dr. C. A. Pekelharing, hield de openings rede, waarin spr. hulde bracht aan zijn voor ganger, dr. Ruysch, die zijn ontslag nam. Namens het hoofdbestuur werd medege deeld, dat de heer Goeman Bargesius verhin derd was de vergadering bij te wonen. Uit het jaarverslag van den algemeemen secretaris, den heer W. O. van Haeften, bleek dat het aantal af deelingen van 88 tot 100 steeg. De rekening over 1904 wijst oen batig sal do aan van f55.38. De leden van het hoofdbestuur mr. J. Bool, L. P. Walburgh Schmidt en A. L. Wolters, die aan de beurt van aftreding war ren, werden herkozen. Aan de orde kwam nu het rapport, uitge bracht door de heeren S. Lulofs, prof. dr. C. A. Pekelharing, dr. H. Posthumus. A. v. d. Voort Az. on mej. W. C. v. d. Hoeven, over het denkbeeld tot oprichting van een herstellingsoord voor vrouwelijke drankzuch tigen. De commissie had zich voor haar ondier- zoek gowend tot tal van politiecommissaris sen, directeuren van gevangenissen, medici), predikanten, R.-K. geestelijiken enz., om in lichtingen. De meeningen liepen zeer uiteen. Het hoofdbestuur verklaarde zioh bereid de zaak nog eens te overwegen en verzocht den afdeelingssecretarissej, vóór 1 Januari 1906 mededeeling te doen van die vrouwen die aan dranlczucht lijden, zich bereid ver klaren tot verpleging en waarvan een medi cus verklaart, dat genezing mogelijk is. Ook is het hoofdbest-uur bereid geldelijk te steunen voor verpleging te Hilversum. Eenige afgevaardigden zagen meer heil in een verplegiiiy van vrouwen op klein© schaal te Hooghullen, doch het hbofdbobtmirsliidf Van der Voort zette uiteen, dlat door de af-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2