e Uit den omtrek. (h- >r- p- et m si te »j er ar at 3"» ids °P ran go- an H. *ril oil a.t- ijn or- eze de le- de nd er- ek er, ne e- De rekening van den penningmeester bloot) met een batig slot van f 2200 en werd goed gekeurd. In het hoofdbestuur werden gekozen: dr. F. G Lagers, Groningendr. B. Tidernan J.zn., em. predikant te 's Gravenhage, (se cundus de heer dr. P. J. B1. K. Simon van der Aa, em. pred. te 's Gravenhage), en voor de vacature-Storkde 'heer mr. Joosting, Assen, (secundusJ. J. Heerma van Voss, te Rotterdam). j Het departement 's Gravenhago stelde I voorDe uitgave en inriohting van een vol gend propaganda-nummer. Na eenige discussie werd dit voorstel in stemming gebracht en met 25 tegen 6 stem men aangenomen. Alvorens te pauseeren werd onder applaus j besloten tot H. M. de Koningin een tele- gram van eerbiedige hulde en aanhankelijk heids betuiging te richten. Na heropening van de vergadering kwam aan de orde een motie van de heeren Krop, Van Woerden, c. s., bedoelende den wensch uit te spreken, dat het huidig liberale Kabi net beslist front make tegen Rome. N? discussie werd deze motie gewijzigd als 1 volgt: „De Evangelische Maatschappij, vergaderd in algemeene vergadering te Delft; protesteerende tegen elk verbond) met. I Rome, tegen elke kniebuiging voor den ultra- 1 montaanschen geest spreekt den wensch uit, dat het huidige ministerie met haar front make tegen het ultramontanisme als „den vijand onaer gods dienstige en maatschappelijke vrijheden" en de heilige traditiën der Hervorming moge voortzetten." Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen en zal ter kennis van het mi nisterie worden gebracht. De vraagof een speciale propaganda-com- missie in het leven zal worden geroepen, met een afzonderlijke propagandaka9, werd veler- zijd9 onder de oogen gezien en toegelicht. Besloten werd met één stem tegen, het hoofdbestuur voor den tijd van een jaar te machtigen, een zeker aantal mannen te be noemen, die als commissie van propaganda zullen samenwerken. Daarna was heb woord aan den heer ds. G. A. van den Brugghen, predikant te Brus sel, tot het doen van mededeelingen over „De Evangelisatie te Brussel". Na deze voordracht dankte de voorzitter den spreker voor zijn bijdrage tot de kennis van de wijze waarop in het Zuiden het Evan gelie wordt verbreid de afgevaardigden voor hun tegenwoordigheid. De meesten der -afgevaardigden brachten daarna een bezoek aan het Prinsenhof en aan de Nieuwe Kerk, ter bezichtiging van het praalgraf van Prins Willem I van Oranje. In het bedehuis werd ter eere van de be zoekers het orgel bespeeld. Een gemeenschappelijke maaltijd besloot den dag. Nal. Chr. Geheelonthoudere- Vereeniging. Woeusdage hielid bovengenoemde veree- uig.ag haar 25e algemeene vergadering te Steenwijk in de zaal „Varrenhorst", nadat den avond te voren een bidstond had plaats gevonden in de zaal van het Geheelonthou derskof fieh nis, die geleid werd door dr. J. R. Sloteinaker do Bruine van. Nijmegen. Te ongeveer kwart over tien opende ds. C. L. v. d. Broek, w.n. voorz. der vereen., de vergadering met gebed en een toespraak, waarin hij den nadruk legde op het begin sel der vereeniging, dat haar het eigenaar dige en geheel eenige karakter deed behou den sinds Lire oprichting. Hij herinnerde er aan, dat de Ver. het volgende jaar haar zil veren feest zoude vieren en naar spreker hoopte met nog grooter getal dan heden. Deze vergadering werd door ruim 70 afge vaardigden bijgewoond en 100 leden. Eveneens had de Ned. Ver. t. Afsch. v. Al- eoholh. Dranken ©en afgevaardigde, de heer Jansonius, gezonden. Na de samenstelling der verschillende oommissiën voor het stembureau, het nazien dier boeken "an den penningmeester en het nazien der geloofsbrieven, verkreeg de se cretaris, ds. D. van Krevelen, het woord, die in een uitvoerig, animeerend verslag, den toestand der Vereen, deed uitkomen. Wij stippen er uit aan, dat de Ver. steeds in bloei toeneemt. Het laatste jaar was het aantal afdeelingen met 23 vermeerderd en gestegen tot 150. In bijna alle declen van oris land was actie waar te nemen en in 't verschiet zag de spre ker den dag naderen, waarop gansch Neder land het juk van den alcohol vloek zou af schudden. Een besluit van de vorige jaarvergadering te 's Hage was in de eerste periode van uit voering, n.l. het oprichten van een asyl voor drankzuchtigen. Spoedig kon men do meer gedetailleerde plannen tegemoet zien. Het verslag van den penningmeester sloot in ontvangst en uitgaaf met een batig saldo van f 592.34. Uit 't v -slag der commissie voor geschrift- verspreidiug, bij monde van mej. H. W. Crommelin, bleelc, dat duizenden geschrif ten waren gedrukt en verspre'd. Ben nieuwe uitgave der commissie was het boekje van ds. den Boer, in leven pred te Doetinchei.i, „De veilige weg", overgeno men van 't prov. -comité voor Gelderland. Andere uitgaven waren uitverkocht, som migen herdrukt. Verder werden mededeelingen van het. werk gedian door de heeren M. J. van Zome- rc agent en H. J. Bulten, adjunct-secretaris. Iri de ontstane vacatures door "t bedanken van dr. Pont en ds. van Noppen werden met. meerderheid van stemmen gekozenDs. J H". Ledeboer te Breedevoort en ds. A. J. Mon- tijn te Haarlem terwijl in de vacature dr. Brants, die voortduurde door 't bedanken van dr. Adrïani, dr. Brants weer opnieuw werd gekozen. Een telegram van hulde werd aan H. M. de Koningin verzonden. In den loop van den dag kwam een telegram van dankbetuiging in. Als plaats voor de volgende vergadering werd Amsterdam aangewezen. Na de pauze kwamen verschillende voor stellen van huishoudelijken aard aan do orde, aan welker bespreking algemeen met de meeste belangstelling werd deelgenomen, waaronder wel als voornaamste besluit mag gelden, dat de prijs van de Nat. Onth.-bode, het. wekclijksch orgaan der Vereen., werd verlaagd tot 'n bedrag van f 1.25, terwijl voor propaganda-nummers in meerdere en goedkoopere mate zal worden gezorgd. De uitgifte van een G. O. Scheurkalender werd afgewimpeld, terwijl daarentegen werd aangenomen een verspreiden op groote schaal van geschriften op lotings- en nationalj feestdagen. Te half zes had een gemeenschappelijke maaltijd plaats, terwijl in de avond-vergade ring do heeren ds. v. d. Broek, ds. v. Kreve len, ds. Mon.,ijn en ds. Eykman, uitnemende toespraken hielden, die blijkbaar op de tal rijke aanwezige schare grooten indruk maak ten. 't Waren woorden tintelend van leven en gloed; de argumenten voor de onthouding en togen don drank beukten als zoovele on genadige slagen op de langzame en trage 'gewetens, dat wij dachtener blijft geen spaan meer van heel. Maar daarvoor waren zo weer te ernstig en... in groote liefde werd de boodschap gebracht, zoodal alles z.sor aannemelijk werd gemaakt voor ieder. Ook het zangkoor dor afd. Steenwijk werkte mee onder directie van mej. van Essen. De groote stilte werd geen oogenblik ver broken onder de woorden der sprekers of van den zang. Te 10 uur was deze goedgeslaagde dag af- ge loepen, terwijl gisteren morgen de ver gadering werd voqrtgezet waar nog verschil lende onderwerpen van socialen en maat- schappelijkcn aard werden besproken. Do afdeeling 's Gravenhage van de Nederla ndsch-Zuid-Afrikaanscbo Vereeniging houdt Dinsdag 12 September a. s., des avonds 8£ uur, in de Leesinrichting aldaar eeue buitengewone algemeene vergadering ter bespreking van de vraag, of het al dan, niet wenschelijk voorkomt op dien geboorte dag van wijlen President Kruger eeue natio nale collecte te houden ten behoeve van heb Christelijk Nationaal onderwijs in Zuid- Afrika. Algemeeneu Nederland se hen Politiebond. De 24. algemee ne vergadering van den „Algieimeenen Neder- lanidischen politiebond" werd Donderdag te Nijmegen galiouderi. De vergadering wei d ge opend met ten welkomstgroet van den voor zitter, den heer J. P. Engelman, waarna de rekening en verantwoording van den pen ningmeester werd goedgekeurd. Over do verschillende punten der agenda werden langdurige dilsoussiën gevoerdiin, 't bijzonder was zulks het geval met het ont- werp-reglement op het beheer der stichting bedoeld in art. 2 der statuten, betreffende een ondersteuningsfonds vcor politiemannen bij ernsêige of langdurige ziekten, welk reg lement werd aangenomen. Vervolgens werd aangenomen een voorstel der afd. Zuid-Hol land om de loden van den Bond gratis tc doen deelneunen aan het examen voor het politie-d'ploma. Voorts kwam in bespreking een voorstel van de afd. Noord-Brabant, bedoelende zich te wenden tot de betrokken ministers en Kamerleden, ten einde te verkrijgen dat de gemeentepolitie worde opgenomen in het pen sioenfonds van Burgerlijke Ambtenaren, als ook van de afd. Utrecht, om bij de regee- ring stappen te doen tot het verkrijgen eener wettelijke regeling, waarbij aa,2i de ambte naren en beambten van de gemeente-politie en hunne weduwen en weezen pensioen zij verzekerd. Beide voorstellen werden aange nomen, eveneens voorstel-Ut recht, luidende om bij de regesring stappen te doen dat voor de gemeente-politiedienaren worde vastge steld een mümtmum-traktement met perio- 1 dieke verhoogingen. Benoemd werd tot lid vau do commissie van beheer voor de stichting bedoeld in art. 2 der statuten, de heer B. Koker, burge meester te Krimpen a. d. IJseltot lid van het hoofdbestuur herkozen de heer G. Udo, hoofdagent van politie t> Dordrecht. Visschersbelangen. In eene vergadering van de afd. Scheveningen der Vereeniging tot bevordering van de Nederl. viescherii is besloten zich met de afdeelingen Vlaardingen en Maassluis tot het hoofdbe stuur te wenden in zake de wijze van behan deling van een voorstel van Rotterdam be treffende de zeewaardigheid der visschers- v aar tuigen. Een nieuwe buitengewone ver gadering zal worden gevraagd en casu quo een afzonderlijke sectie van de afdeelingen voor d«- Noordzee-vissoherij worden gesticht. Voorts werd besloten zich in betrekking te stellen met het Haagsche gemeentebe stuur. om te verkrijgen verbetering van den toestand der binnenhaven, welke blijkt als los- en berghaven bij weste- en noordweste winden niet aan haar doel te beantwoorden en op den duur gevaar op te leveren voor de visschersvloot. Ook ten opzichte van den sleepdienst worden verschillende grieven ont wikkeld en de wenschelij/kheid werd bespro ken tot invoering van monstering-boekjes, ter voorkoming van desertie van zeevolk. Te Dordrecht is in Hotel Ponsen do 3e jaarvergadering gehóuden van den Ned. Stucadoorspatroonsbond. Ruim 100 patroons uit alle declen des lands waren tegenwoor dig. De voorzitter, de heer Steenken, riep allen een hartelijk welkom tioe in deze grijze veste, en dankte voor de talrijke opkomst. Voorgelezen word eon telegram van den Duitsclien Bond. Het werd met oen telegram beantwoord. Uit het verslag van den secre taris bleek, dat de Bond in bloei toenam; drie afdeelingen hadden zich weder aange sloten, te wetenVlissingen Leiden en Delft, zoodat de Bond bestaat uit 15 afdee lingen met ruim 200 leden. Als plaats voor do volgende jaarvergadering werd aangewe zen Zwolle. Ook het Vakblad, orgaan van den Bond. nam in bloed toe. Aan de beurt van aftreding waren de heeren Steenke, Am sterdam; Vermeer, Rotterdam; Jansen, Haarlem. Als commissie van redactie voor het Vakblad waren aan de beurt van aftre ding dj heeren J. J. W. Wolffvoets, Don Haag. en H. van Zaan, Amsterdam. Allen werden herkozen en namen hunne benoe ming aan. Verschillende onderwerpen werden behan deld, o. a.zekerheidsstelling van aanne mingssommen. partieele besteding, het con- curreeren van patroons in andere plaatsen, het stichten van scholen voor vakonderwijs, verbetering van teekenonderwijs, enz. Met een rijtoer, aangeboden door de afdeeling Dordrecht, en ©en gemeenschappelijken maaltijd werd deze 3e jaarvergadering be sloten. In het trapportaal van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, rijm thans tentoongesteld een twaalftal teekeningen van Toorop, d'e betrekking hebben op den werk kring in de Stearine-kaarscnfabnek „Gouda"' en aan den directeur aldaar, dr. H. IJssel de Schepper, bij ziju 25-jang jubileum worden aangeboden. De tentoonstelling in verband met de kunst bij de opvoeding van het kind, blijft tot 1 October geopend. De heer N. van Es, gepensionneerd lui tenant-kolonel der rijdende artillerie te Arn hem, die ten behoeve van de Koninklijke Bi bliotheek te 's Gravenhage de eerste deelen van zijn fraai en belangwekkend werk „Hetl historisch museum van het korps rijdende I in Februari van dit jaar een adres tegen den moordkuil werd aangeboden met bijna 2000 handtcekeningen, meest van visschers. uit 16 plaatsen aan de Zuiderzee gelegen, heeft zich in hare jongste vergaderiug permanent verklaard onder den naamCommissie tot bestrijding van het uitmoorden der Zuider zee. Tevens werd besloten zich met een adres te wenden tot den minister van waterstaat, ten einde dezen bewindsman te wijzen op het adres der 2000 en te verzoeken dat de minister zijne aandacht aan deze zaak moge wijde-) Te gelegener tijd hoopt de oommissie zich tot de Tweede Kamer te wenden, om ook bij haar de belangen der visschers te beplei ten. Voorzitter en secretaris der commissie is de heer J. J. H. Klomp te Marken. De 1ot e r i toepassing der nieuwe t. Uit Zaandam wordt aan Het artillerie", hetwelk een overzicht geeft van 1 Volk geschreven de geschiedenis der rijdende artillerie van I Volgens de nieuwe loterijwet, waarbij alle hare oprichting (in woord en beeld), aan i kansspe' is verboden kreeg de heer B. Schoen, bood, heeft thans het laatste deel van ge- sigarenfabrikant alhier, die zijn sigaren ver noemd werk ten behoeve der Koninklijke koopt in twee winkels, waarvan een geves- Bibliotheek ten geschenke gegeven, en wel tigd te Zaandam en een te Leiden, waar iedere kooper van een dubbeltje sigaren kans heeft op het winnen van een prijs, aanzeg- het Xde deel (deel V IIIc) (geheel geakuarel- leerd), hetwelk een overzicht geeft van de geschiedenis der rijdende artillerie, geduren de het tijdvak 1881 tob 21 Februari 1903. Aan den schenker is de bijzondere dank der regeering voor dit kostbare prachtwerk betuigd. Efen nieuw Haagsch dagblad? De Standaard deelt mede, dat het bericht alsof met 1 Januari te 's Gravenhage een anti-revolutionair volksblad zou verschijnen onder de leiding van den heer H. de Wilde, geheel onjuist is. Waarheid is, dat van anti revolutionaire en christelijk-histori9che zijde ernstige pogingen worden aangewend om to komen tot oen goedkoop christelijk volks dagblad, dat meer nieuwsblad dan politiek orgaan zal zijn. Dat de heer De Wilde de ging van de politie, dat zijn loterij geen voortgang mocht hebben. Dientengevolge kreeg het personeel, bij den heer Schoen werkzaam. Maandagmorgen aanzegging, dat zij a.s. Zaterdag over een week ontslagen zijn. Bil de ontslagenen zijn 8 gehuwden, waarvan vaders van groote gezinnen. De meeste'i zijn 15 jaren bij denzelfden patroon werkzaam De sigarenfabrikant Geerts, die op de zelfde wijze zijn sigaren aan den man brengt, is op 'i oogen blik nog doende over een aan vraag tot het houden eener serieloterij. Ook daar zijn echter voorloopig 2 menschen ont slagen. Een inwoner van Culemborg hetft een leiding van dat blad zal hebben, kan be- adres gericht aan den minister van justitie, slist worden tegengesproken. Een christel ij k maand schrift. De Standaard' verneemt, da.t met 1 October a. s. een nieuw maandschrift zal verschijnen bij de bekende firma Neder- bragt, ondier redactie van de heeren prof. mr A. Anema, ds. D. G. Postma, mr. G. J. Sybrandy en H. de Wilde. „Christelijke Stemmen" zal het maandblad heeten. Jhr. Lycklama a Nijeholt zal onder het gebied van het dorp Duurswoude 'n de ge meente Opsterland eene groote uitgestrekt heid grond men noemt ruim 250 H.A. gaan bebosschen. Ontginning van woeste gronden. De heer Wassenaar Heere ve°n heeft besloten tot het droogleggen en egaliseeren van eene groote uitgestrektheid water en woeste gronden, gelegen ten zuiden van het dorp Oudesohoot, in de buurt van het Tjongerkanaal. De kosten van het werk worden geraamd op 10 a 11000 gulden. Op deze gronden meest uitgeVeend liggen circa f 10,000 sl-'1 «relden, die na cultiveèring der gronden do eigenaar te vorderen heeft. Het werk moet 1 Maart a.s. gereed zijn. Overproductie van kom kommers Men schrijft uit Loosduinen aan L. en V., dat door het voortdurend bij bouwen van komkommerkasson de productie zoo groot geworden is, dat de binnenland- sche markt, overvoerd is. Het buitenland heeft ons product, niet. meer noodig, daar de teelt ginds ook goed is geslaagd. De koop lieden geven nu nog wat ze kwijt willen zijn. Vele tuinders plukken het gewas op, werpen die vruchten op de mesthoop of in de vaart en poten nog andijvie of een andere najaars groente, maar geven tevens velen arbeiders gedaan om ook hun onkosten te verminde ren. De veilingsdagen zijn reeds ingekrom pen tot vier, maar nu wordt de markt weei overstroomd. P o s t e r ij e n. De directeur van het postkantoor to Amsterdam vestigt er de aandacht op, dat dagelijks groote hoeveelhe den kaarten worden ter post bezorgd, waar aan oplegsels van mica, gestampt glas of der gelijke zelfstandigheden zijn gehecht en waarvan de verzending naar bet binnen- en betreffende de verloting te Vianen op dezer van vee, landbouw-producten, gereed schappen enz., waarvan bij vermoedt dat ze niet voldoet aan artt. 3 en 4 van de nieuwe loterijwet. Ad rem. Men schrijft aan Het Volk: Voor de eerste maal na den afgeloopen vei kiezingszomer trad in de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam Zondagmorgen hst gewezen Kamerlid ds. De Visser op. Er i was nog al wat publiek, dat zeker met ver- baring zal hebben vernomen het tekstwoord1 i dat dominee voor a'n preek had gekozen. Het I was het wijze woord van den spreukendich- tea-: „Die zich zeiven overwint, is sterker dan die een 9tad inneemt". I Had de spreker dat maar een paar maan den vroeger bedacht, toen hij drie „steden wilde innemen" en geen „zelfoverwinning" genoeg toonde om zijn verwijt aan een col- I lega over „een nachtje logies" en „drie rijks daalders laten verdienen", in te houden. De doodslag te 's raven- h age. E*e rechtbank heeft heden tegen Wester hof f, dij Zaterdagavond jl. in de Jan Blankenstraat, Karei van Leeuwen dood schoot, rechtsingang verleend, met bevel tot :nci:.c en gevangenhouding. Verduistering. De eisoh tegen don bekenden oplichter Nijland, wegens ver duistering van 12 gouden kettingen en 6 ringeni, Donderdag door de rechtbank tc Gro ningen door het O. M. gesteld, luidt 2§ jaar. Wilde jacht. Omstreeks een half uur na middernacht kwam Donderdag de agent-ma j. W. Hartman in d'e Westerstraat te Rotterdam 'n, main tegen, die een gevuMen zak droeg. Toen Hartman hem aansprak, gaf de man te kennen dat de zak zink bevatte, hetwelk bij een schipper in de Spoorwegha ven moest gebracht worden. Gelast om den agent te volgen, wierp de onbekende den zak met zink weg en wilde vluchten. Hij werd evenwel door Hartman gegrepen, waarop een worsteling ontstond, die wel een kwartier duurde, terwijl vier burgers er naar stonden te kijken, zonder een oogenblik er aan te denken den agent hulp te verleenen, hoewel hij er om verzocht. Ten laattste gelukte het don onbekende boven op den op den grond liggenden agent-majoor Hartman te komen buitenland niet ia toegelaten. Deze kaarten c." «ju sa1»1, dit tijdens de worste- worden als onbestelbare stukken ter zijde gelegd en dus niet verzonden. Met deze opmerking kan men ook elders zijn voordeel doen Een Hollandsch werktuig kundige heeft naar men ons meldt een zeer vernuftig stelsel van veeren en wie len uitgevonden, waardoor automobielen zonder de kostbare caoutchoucbanden zich even geruischloos en zonder schokken voort bewegen als de beste auto's, die nu in 'ti wiereldgebruik zijn opgenomen. De wielen zullen slechts een tiende deel kosten van hetgeen voor de tegenwoordige wielen met luchtbanden meet uitgegevon worden. De uitvinder stelt zich voor binnen eenige weken met zijn nieuw geconstrueerde auto mobiel te 's Gravenhage, te Berlijn, te Brus sel en Parijs een proefrit te houden. Een be di enkel ij ke zaak. Men schrijft aan De Tel. Van Puitsche zijde is men begonnen het tarief voor turfschepen langs de Drentecho kanalen over Georgsdorf naar Koevorden te verlagen, en wel tot één derde van het be staande. Men riet hierin een poging om schepen over de Duitsclie kanalen te lokken en de mogelijkheid van heb welslagen is te ling gevallen was, oen slag in het aangezicht te geven. Toen wierp hij de sabel weg en zette het op een loopen. Een heer, die op de juist passeorende proefritrijdende electri9che tram stond zag uit de verte de worsteling, sprong van de tram, liep naar den politiepost aan de Veerkade en gaf daar kennis van het ge beurde. Twee agenten van politie zetten nu den vluchteling na. Een hunner, de agent C. van Asperen, viel daarbij en kneusde zich zoodanig, dat hij buiten dienst is gesteld moeten worden. Eindelijk werd de vluchte ling op het Willemsplein gegrepen. Iti den loop van den dag is thans gebleken dat het zink, ongeveer 30 kilogram, is gestolen van de lading van het inmiddels van de Wes terkade te Rotterdam vertrokken vaartuig „Soli Deo"', waarop de broeder van den aan gehoudene schipper is. De aangehoudene W. v. d. II. is op het politiebureau in de Witte de Withstraat opgesloten. N. R. Ct. Het spoor we ^o n g e 1 u k te Purmcrend Ns„r men verneemt is de toestand van het echtpaar Clarion, dat b--1 't spoorwegongeval te Pnr» ,-end moest wor den uitgezaagd, niet zoo gunstig als men aan vankelijk dacht. Van den heer C. zijn de heenen zeer gc- gonwoordig niot uitgesloten, daar de toe- zwollen en ook zijn armen zijn opgeloopcn en stand van de Drentsche kanalen van dien mevrouw C. heeft een versplintering aan den aard is, dat geladen schepen niet meer kun nen passoeren. Over dien onhoudbaren toestand is door schippers en verveners meermalen luide ge klaagd, zonder gowenscht gevolg, zoodat een verplaatsing van de scheepvaart over Duitschland niot tot d*> onmogelijkheden be hoort. Tegen den moordkuil. Do com missie op het eiland Marken, van welke in het laalri van het vorige jaar de actie tegen het visschen met den moordkuil uitging, met het gevolg dat aan H. JL de Koniugio enkel, die het aanleggen van1 een gipsverband noodzaker'k maakte. A u t o in o b i e 1 o n g e v a 1. De heer Hou ben, uit Tilburg, is tv Dongen met zijn automobiel. Hen hij wilde uitwijken voor een verhuiswagen, in eene sloot terechtge komen. Zijne zuster werd ernstig aan het hoofd verwond. De eigenaar en de chauffeur kregen slechts lichte verwondingen. Aan brandwonden overle den. Door het in brand geraken van een petroleumtoestel vatten Donderdag te Ain- sterdam do kleeren van n 24-jarige dienst bode vlam. Na uit de woning te zijn gehaaldi werd zij door omstanders in de Prinsengracht geworpen, waaruit zij door tusschcn komst van eon turfschipper weer gered werd; wel waren toen haar klccreu gedoofd, maar zij had zulke hevige brandwonden bekennen, dat zij naar het Binnengasthuis moest vervoerd worden, waar zij hedennacht- 12 uur is over leden. Omtrent don brand te Schie dam meldt de Sch. Ot. ondipr meer Omstreeks kwartier over elf uur Donder dagavond) werd nagenoeg tegelijkertijd door do 'bewoners van d© Dam laan en personen op do Noordivest. ontdekt dat er ibrand was ont staan in de drijfriemen fabriek en leerlooierij van de firma Lutterbach en Co., aan den Noordvestsingen en heel spoedig daarna sloe gen reeds de vlammen naar buiten. Toon men voor de brandende fabriek staande den toegang wilde forceeren, word die juist aan de binnenzijde geopend en tui melde een man naar buiten, die door don schrik en den rook geheel in de war was. Later bleek dit te zijn de 33-jarige M. IJpelaar, thuisbehoorende te Waalwijk, waar zijn gezin woont, doch di© reeds sedert een paar maanden in de fabriek den nacht door brengt, waartoe aan de voorzijde in het ge bouw een bed voor hem was geplaatst. Deze man vertelde ons, dat hij te 9 uur ongeveer 'b vuur onder do machine had weg gehaald en in den daarvoor bestemden put govorpen, en hij veronderstelde dat dit vuur rich had medegedeeld aan vet, dat daar wordt gebruikt en waarvan de ketel in de on middellijke nabijheid van die machine is ge plaatst. Dit vet was natuurlijk in den loop der tijden in het hout getrokken, zoodat eenmaal het vuur rich mededeelende aan wat buiten den steenen put ligt dit een ge makkelijk e vei spreiding had. Dit bleek ook wel uit het verloop van den brand, want al heel spoedig nadat die was ontdekt, stond de geheele fabriek in licht© laaie Het dak was spoedig doorgebrand en een felle gloed kleurde den hemel in een gloeienden tint, zoodat reeds op verren af stand koi wordien gezien, dat het vernielend element een ware verwoesting zou aanrich ten. Het was gelukkig, dat het brandende pand geheel op zichzelf stond, zonder aangrenzen de gebouwen, want de brandweer kon maar heel zwak den gevaarlijken vijand bestrijden. Al heel spoedig nadat de standpijp op do waterleiding was geschroefd, sprong de grondbuis der leiding ter hoogte van do branderij van den heer C. H. Windhorst, wat! bovendien nog het nadeel had, dat de weg daa.- al heel spoedig geinundeerd was. Vier handspuiten en een paar waterlei dingkranen werden in werking gebracht, doch waar aan blusschen toch geen denken was, werden alle stralen gebezigd om het vuur binnen hét brandende perceel te houden. Hierin is men dan ook geslaagd. De ge heel e fabriek was daarentegen, één groote vuurmassa en is volkomen uitgebrandniets dan de 4 kale murèn zijn van het geheel overgebleveneen verkoolde massa op den grond is alles wat van vloeren, balken en inventaris overgebleven. Het gebouw met machineriën eni do inven taris waren verzekerd op beurspolis voor een bedi-ag van f 30,000. B ij het uitbaggeren van het Noordzee ka naai ten behoeve van den ketting der stoompont „Kennemerland", be gon het zand in de onmiddellijke nabijheid der Velservoetbrug zoodanig te vloeien, dat de wal op bedenkelijke wijze begon tc bres sen. Dadelijk werd het werk gestaakt. Na een nauwkeurig onderzoek door middel van peilingen meent men, dat er geen gevaar voor verdere instorting bestaat. N. v. d. D. Het stormscin de ronde zwarte bal. hing gisteren te Scheveningen aan. De heer mr. Y. van Nooten, hoofd commies ter provinciale griffie te Utrecht, heeft, met ingang van 1 Jan. 1906 als zoo danig eervol ontslag gevraagd. De 17e Centrale Diaconale Conferentie zal tc Utrecht worden gehouden op Woens dag 13 September a.s. in de Weeterkerk, des 's morgens te 10 ure. Ter gelegenheid van het driejarig be staan van do Utr. Voetbal-vereeniging, wor den er morgenmiddag een tweetal wedstrij den gespeeld op het groote grasveld in het Wilhelm'napark te Utrecht, waarvoor me dailles beschikbaar zijn gesteld. Van 1 tot 2A uur speelt U. V. V. II tegen Prins Hendrik" uit Soesterberg. terwijl van 3 tot 41 uur U. V. V. I de Amersfoorlscho Voetbal-vereeniging „Quick" zal bekampen. Laatstgenoemde vereeniging is kampioen der 2e klasse Oostelijke Competitie N. V. B zoodat een spannende wedstrijd vrerwacht wordt. Hilversum. De tuinbouwvereeniging „Theorie en Practijk" heeft besloten, dat de leden gedurende de wintermaanden beurte lings een voordracht zullen houden over het kweeken van planten. Laren. Bij den gemeenteraad is een ver zoek ingekomen van baron Van Ittersum, electro technisch ingenieur te Amsterdam, om concessie voor het aanleggen van een electrische geleiding voor licht en drijfkracht. De raad der gemeente Maarsseveen. heeft besloten beroep in te stellen bij H. M. de Koningin van het besluit van Gedeputeer de Staten, van Utrecht, waarbij goedkeuring werd onthouden aan do bouwverordening voor deze g mconto, in verband met den daarin opgenomen eisch van 30 vierk. M. oppervlakte aan woonvertrekken in elke wo ning. Voortihuizen. Dr. W. Hoeksema 1 ïeeft bedankt voor het beroep bij do Ned. Herv. kerk to Wouterswoude. El speet. Op haar verzoek is aan mej. Jacobs, onderwijzeres aan de openbare lagere school, tegen 1 Nov. a. s. eervol ontslag ver leend. Harder w ij k. Iir de plaats van mej. Farmanay, die wegous voortdurende onge-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3