4de Jaargang. Maandag 11 September 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Vreemde Histories. TS'. TO. DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden roor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiên, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 urn 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Van 15 regels •••••f 0.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eemi circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Ce ramp van Bakoe. Wat in deze dagen in Transkaukazie ge schiedt, kan geen verrassing opleveren voor hen, die de gebeurtenissen in dat deel van het Russische rijk raet eenigo aandacht heb ben gevolgd. De keten van oorzaak en ge volg verbindt ook deze geweldige uitbarsting niet hetgeen daaraan is voorafgegaan. Trans kaukazie is bevolkt door verschillende ras sen Russen, Perzen, Joden, Armeniërs en Tartaren leven er naast elkander. De beide laatste rassen vormen de overwegende meer derheid der bevolking. Behalve door rasver schil worden zij nog door godsdienstverschil gescheiden. Tusschen deze rassen woedt nu de burgeroorlog; Tartaren (mohammedanen) en Armeniërs (christenen) leveren elkaar formeele veldslagen, en de verliezende partij is tot den ondergang gedoemd. Het vreeselijkst zijn de tooneelen, die zich in Bakoe en omstreken afspelen. Reeds in Februari was het daar tot botsingen geko men, waarbij de overheid niet alleen werke loos heeft toegekeken, maar zelfs de Tarta ren tegen de Armeniërs heeft opgehitst. Nu is de strijd opnieuw uitgebroken, maar bij neemt nu verhoudingen aan, waarbij het vroeger gebeurde kinderspel is. Vroeger schijnen de verschillende deelen der bevolking rustig naast elkander geleefd te hebben. Maar toen de Armeniërs door de sluiting van hunne scholen en de verbeurd verklaring van hunne kerkelijke goederen tot verbitterde vijianden van de regeering werden geimaakt, begon de overheid de mo hammedanen tegen hen uit te spelen. Men handelde naar den stelregel, de verschillende elementen van het bonte mengelmoes der Kaukazische bevolking tegen elkaar op te hitsen. Het Armenische revolutionaire co mité wapende rich van zijn kant om een op stand- voor te bereiden. Het vaardigde dood vonnissen uit tegen Russische ambtenaren en off'cieren, die ook gedeeltelijk tot uitvoer zijn gebracht, en zorgde voor dynamiet en wapenen. Zoo werd de brandstof verzameld, die slechts op de gelegenheid wachtte om in vlammen op te gaan. En nu is het daartoe gekomen. A Vat in Bakoe geschiedt, herinnert aan wat kort geleden in Odessa is voorgevallen. Do overheid is eindelijk tot het besef ge komen van haren plicht om te zorgen voor handhaving van de orde, en zij doet dat op Russische wijze. De rustverstoorders en brandstichters worden met kanonnen (in Odessa werd er marinegeschut voor gebruikt) bij honderden en duizenden afgemaakt. De artillerie moet herstellen wat de bestuurs organen vorzu-md hebben. Wanneer, ten koste van ontzettende offers aan menschen- levens, de schrik onder de bevolking is ge bracht, dan zal er weer tot nader order rust komen in het land. Maar op de plek. waar eene belangrijke industrie heeft gebloeid, blijft een doodsch veld van puinhoopen ach ten. In Odes.va werden de havenwerken en de graanpakhuizen verbrand; de uitvoerhandel van de voornaamste stapelplaats van den Russischen overaeeschen handel ondervond daardoor eene schade, waarvan hij nog lang de gevolgen zal onderv'nden. Van nog in grijpender aard zijn de verwoestingen, die in Bakoe zijn aangericht. Do raming der ge leden verliezen bereikt het ontzettende cijfer van 193.7 millioen roebel. Het bedrijf zal minstens oen half jaar moeten stilstaan, voordat de verwoesting in zóó verre hersteld is, dat het werk weer kan worden begonnen. En wellicht zal het daarbij nog niet eens blijven. Er wordt in de telegrammen alleen gesproken van de naphtabronnen, die zijn uitgebrand. Er bestaat echter groote vrees, dat ook de in de reservoirs aanwezige voor raden niet te redden zullen zijn. In Bakoe bestaan dertien steenen reservoirs, die te za- men omstreeks twee millioen tonnen ruwe naphta bevatten; verder zijn in ongeveer 800 ijzeren bassins ongeveer 4,300,000 ton ge raffineerde petroleum aanwezig. Men ziet, de ramp kan nog oen veel grooteren om vang aannemen dan rij reeds heeft. Het gel urd'e te Bakoe heeft eene uitwer king, die zich "er buiten do plaats, die door het onheil getroffen is, uitstrekt. Een groot aantal Russische spoorwegen, en ook de stoomschepen op de Wolga gebruiken naplita- als brandstofvele fabr:ekcn doen hetzelfde. Men is dus voor de vraag gesteld, waar men de brandstof voor de locomotieven en stoom machines vandaan moot halen, nu de naph- tabronnen van Bakoe zijn uitgebrand. Voor het veranderen van de machines, om ze voor het gebruik van andere brandstoffen ge schikt te maken, is tijd noodig, en inmiddels zal het verkeer stremming ondervinden. Evengoed als voor het binnenlandsch ver bruik, zal voor den uitvoerhandel het pro duct» van de naphtabronnen van Bakoe in den eersten tiid ontbreken. En ook recht streeks i-; het buitenland betrokken bij deze ramp, want in do ondernemingen, die den naphta-rijkdom van de omstreken van Bakoe exploiteeron, zij n talrijke millioenen vreemd kapitaal gestoken. Bij al de ellende, die deze ramp wederom uitstort over liet reeds zoo zwaar geteisterde Rusland, is er intussohen iets wat men als een lichtpunt zou ktinnen aanmerken. Even als in Japan, heerscht ook in Rusland onte vredenheid over den te Portsmouth overeen gekomen vrede. Eene partij, die ondanks al het onheil dat zij over Rusland heeft ge bracht, toch nog over macht en invloed be schikt, beweert-, dat die Russische gevolmach tigden voorbarig het vredesverdrag hebben onderteekendhad men Linewitsch gelegen heid gegeven zijn talent te toonen als bevel voerder over liet halve millioen soldaten,dat in Mandsjoerije bijeen is, misschien zou dan de oorlogskans zijn gekeerd. Die partij zal wel niet in staat zijn, de ratificatie van het vre desverdrag te verhinderen en dus het te Portsmouth verrichte werk ongedaan te ma ken. Maar blijft wellicht het gevaar bestaan, dat de zucht naar revanche het vredewerk van korten duur zal doen zijn De rookende puinhoopen van Bakoe kunnen strekken om ong in dat opzicht gerust te stellen. Zoolang het Russmhe rijk in eene zoo ernstige bin- nenlandsclie crisis verkeert, zoolang zijne be volking in vijandige kampen verdeeld is, die in blinde woede elkaarbevo.cliten en in d:en strijd togen elkander de bronnen der volks welvaart venretigen. is er geen gelegenheid de revanche-grdachte te koesteren. Dat Rus land zooveel met zich z<4f te doen beeft, is een goede waarbof"- dat de vrode. die nu ge lukkig gesloten is, een eerlijke en duurzame vrede zal zijn. Dultschland. Berlijn, 9 Sept. De minister van land bouw had gisteren met den president van den Duitscbcn VleescliEouwersbond een on derhoud over den tegen woord igen toestand der vee- en vleesolim ar kt, waai'bij liij te ken nen gaf, dat hij die verfïooging van het aan tal in te voeren Russische varkens en de openstelling van de Holland- sche grens in overweging zou nemen en den rijks-kanselitr daaromtrent voorstellen zou doen De periodieke verhoog-'ng van het aantal Russische varkens met- 200 stuks per maand wa3 reeds een onderwerp van bespreking geweest toen de agitatie losbarstte. Hiji zou, als die zaak opnieuw onderzocht is bij den Bondsraad, welke aan het einde dezer maand bijeenkomt, de noodige voorschriften geven. Berlijn9 Sept. Volgens de Norddeutsch© Allgem. Ztg. werd gisteren in het ministerie van onderwijs een bijeenkomst gehouden on der voorzitterschap van den minister van on derwijs, betreffende de cholera en haar be strijding. Er werd geconstateerd, dat tot nu _oe slechts sprake was van op zich zelf staande gevallen van cholera. Van een epidemie was geen sprake. Berlijn, 9 Sept. De Reichsanzeigor meldt Van 8 tob 9 September 's middags kwamen in Pruisen 19 nieuwe gevallen van cholera voor, waarvan 7 met doodelijken afloop. Het totale aantal gevallen bedraagt tot dat oogenblik 139, waarvan 46 met doodelijken afloop. Homlurg afd Höhe, 10 Sept. De Keizer, de Keizerin en de keizerlijke prinsen zijn naar Coblenz vertrokken. De kroonprinses blijft vcorloopig nog hier. Hamburg, 10 Sept. Officieel wordt mede gedeeld, dat er geen verdore ziektegevallen van cholera zij,n geooaistateerd. Duitschland en de Vereenigde Staten. Uit Berlijn wordt bericht, dat president Roosevelt de van Duitsche zijde gedane voor stellen tot het sluiten van een handelsver drag heeft verworpen. Hij heeft den gezant, baron Speck von Sternberg, laten weten, dat Duitschland voordeelen vroeg, die het Dingley-tarief niet vergnr.de toe te staan. Hij heeft ook de vrees uitgedrukt, dat de rijksdag niet alle posten van een conven tioneel tarief zou bokrachtigen. De Vereenig de Staten zouden dan van Duitsohland min der ontvangen dan de natiën, genietende van de bepaling der meest begunstigde natie. De conclusie van den president is, dat on der die omstandigheden de Vereenigde Sta ten geen belang hebben bij het sluiten van een handelsverdrag met het Duitsch© rijk. Intusschen maakt president Roosevelt geen einde aan de gedachtenwisseling; hij ver zoekt den gezant de door hem te berde ge brachte punten te beantwoorden. Frankrijk. Daar president Loubet in 't laatst van October naar Madrid reist om liet bezoek van den Koning van Spanje te beantwoor den, scheen heb noodig het bijeenkomen van het parlement uit te stellen tot na zijne te rugkomst. Het zou dus begin November moe ten worden, voordat de parlementaire werk zaamheden worden hervat. De ministerraad heeft, besloten de voorzitters van den Senaat en de Kamer hierover te raadplegen. Al naar hun advies uitvalt, zal het parlement tegen den 17en of den 30en October bijeengeroe pen worden. Het onderzoek van den rechter van in structie naar den dynamietaanslag tegen den Koning van Spanje tijdens diens bezoek aan Parijs, heïft tot uitslag gehad, dat de ver moedelijke dader D'A vino, bijgenaamd Far- ra3 bij verstek verwezen i3 naar de i echtbank om terecht te staan wegens poging tot moord tegen den Koning van Spanje, den President ider Republiek en 18 kurassiers van het es corte Naar dezelfde Kamer rijn wegens medeplichtigheid verwezen Malato, Caussa- nel, 'rallina en Harvey. Do zesde verdachte Caoo, de kamergenoot van Farras, zal op vrije voeten worden gesteld Rusland. Petersburg, 10 Sept. (Peterslburgsch tele- graaf-ageutsobap). De bevelhebber van hét militaire district Odessa, generaal Kashanow, is wegens ziekte ontslagen. In zijne plaats is benoemd generaal Kaulbars, de comman- deerendc- generaal van bet tweede Mandsjoe- rijsche leger. Volgens een bericht uit Peteraburg van de Scblesische Ztg. zou Witte met. ondersteu ning van de Joodsche bankiers in Amerika eene leening tot een bedrag van 400 millioen roebel tegen 3 pet. gesloten hebben. Voor waarde hierbij moet zijn, dat de Russische Joden liet recht krijgen rich overal in Rus land te vestigen. Petersburg, 10 Sept. (Petersbuigsch tele- graafagentschap). Volgens een voorloopige schatting wordt de vermoedelijke opbrengst van den oogst in 72 gouvernementen van Rusland aldus opgegevenwintertarwe 325, voorjaarstarwe 564winterrogge 1017 voorjaarsrogge 23, gerst 379, boekweit 50, gierst 99, mais 77 millioen poed. Te Peteraburg is thans onder leiding van denadjunct van den minister van biunen- landsche zaken eene commissie werkzaam ge weest ter beraadslaging over maatregelen om de door misgewas geteisterde provinciën van levensmiddelen te voorzien. Op grond van de overgelegde verslagen werd vastgesteld, dat de nood vooral groot is in de provinciën Saratow, Rjesan, Samara, Penza, Tambow, Orel, Woronesch, Toela en Wjatka. De pro vinciën Witebsk en Kazan lijden minder. De provincie Pskow zal zich vermoedelijk zelf kunnen bedruipen. Uit de provincie Sim birsk is noig geen bericht ingekomen. Volgens een ruwe schatting zal men de eerstgenoemde provinciën met ongeveer 36£ millioen poed graan (1 poed 16.38 K.G.) voor voedsel en 12A millioen poed aan zaai- koren moeten helpen, het. in de gemeente lijke voorraadschuren opgestapelde graan niet medegerekend. Voor de overige provin ciën zal men ten naaste bij 22 millioen poed voor voedsel en 3i millioen poed voor zaai goed noodig hebben. Tot aankoop van heb benoodigde graan zal de schatkist meer dan 36 millioen roebels moeten betalen. Petersburg, 9 Sept. Keizer Nioolaas heeft don stadhoudier van den Kaukas-: telegram fisoli gelast krachtige maatregelen te nemen tot onderdrukking van de onlusten in Bakoe. Petersburg, 9 Sept. De directiën van de hier gevestigde banken ontvingen van hunne filialen in Bakoe het volgende telegram Ondanks den wapenstilstand, die is afge kondigd, duurt het wederziidsche wantrou wen voort. Elk oogenblik wordt eene uit barsting van de hartstochten van het ge peupel verwacht. Naast de vijandelijke na tionaliteiten is een en acnder zeer gevaarlijk element opgekomen in de werklooze arbei ders, die bij tienduizenden zijn te tellen. De overheden zijn blijkbaar machteloos. Wij verzoeken u bij de centrale regeering aan te dringen op de bescherming van de bank filialen. Ook moet gij uwe ernstige aandacht er op vestigen, dat aan do naphta-industrie reeds een vreeselijken slag is toegebracht cn dat het voortduren van de onlusten de in dustrie geheel vernietigen zal. De industrieel© inrichtingen, waarvan Ba koe het middelpunt is, verspreiden zich over eene groote oppervlakte in den omtrek. Om streeks 2000 boortorens verheffen zich daar. Daar rijn de boormachines opgesteld, die de ruw© na.phta ophalen uit eene diepte van idikwij'i meer dan 100 Meter. De ruwe naphta is eene bruine, kwalijk riekende vloei stof, die gemakkelijk brandbaar is. Men raf fineert haar om er de petroleum (kerozine in het Russisch) uit te halen, die aangewend wordt voor do verschillende, bokende doel einden wat na doze bewerking overblijft is een speciaal product (de mazoet), die ge bruikt wordt als brandstof. De exploitatie geschiedt dun in twee ge deelten 1. het halen van de naphta uit den grond; 2. de bereiding van de petroleum. De velschillende bewerkingen worden allen gelijktijdig verricht; liet eeno grijpt in het andere en alles wordt benuttigd. De petroleum wordt door distillatie ver kregen op verschillende plaatsen in den naas ten omtrek van Bakoe: inzonderheid in do Zwarte stad (Tscherny Gorod) op 2£ K.M. zuidoostelijk van Bakoe, waar de grootste in richtingen zijn, die van Nobel, en in deWitte stad (Biely Gorod), 4 K.M. ten oosten van Bakoe, aan den oever van de Kaspische zee waar dc inrichtingen zijn van do met kapi taal van Rothschild werkende Caspian and Black Sea. Society, de Caspian Society, de- firma. Sdhibajjew enz. De naphta wordt uit den grond gehaald uit tamelijk ver van Bakoe verwijderde stro ken rij wordt naar de raffinaderijen ge bracht door reusachtige ijzeren buisleidinge i van verscheidene uren lengte, waar dagelijks een onafgebroken strooan van de kostbare vloeistof doorgaat. De voornaamste naptha- bronneu bevinden zich op het schiereiland Apsctheron, 15 K.M. noordoostelijk an Ba koe. in het district Balakhani-Saboentsc d- Romana. en 5 K.M. ten zuiden van Bakoe in bet district Bibi-Eybat.. Blijkens eene van, 1901 dateerende opgave, bevonden zioli toen ruim 1800 naphta-putten in deze beide dis tricten, die 675 millioen poed ruwe naphta opleverden (een poed is 16,4 KG.). Die putten zijn nu voor hot grootste ge deelte verwoest. Het district Balakhani werd het eerst aangetast. De hoop, dat het dis- rict Bibi-Eybat gered zou kunnen worden, is ijdcl geblekenvolgens later ontvangen te legrammen zijn alle inrichtingen van de firma Mamantscbew, de derdo in grootte van de petroleum-finna.'s van Bakoe, in de streek van Bibi-Eybat vernield. De Witte en do Zwarte stad 9chijnen tot dusver ongedeerd gebleven te zijn. Op deze beide plaatsen heeft de dépêche betrekking, die door de bedreigde ondernemingen tot do centrale regeering te Petereburg is ge richt om te verzoeken, dat eene speciale troepenmacht zal worden belast met de te- waking van de groote vergaarbakken, waar in de voorraden naphta en petroleum worden bewaard Wanneer ook dezo reserve mocht kamen te ontbreken, dan zal de Russische petroleum va.n de markt verdwijnen, totdat Naar het Engelsr.h ran Grant Allen, 6 door J. L. VAN DER MOER. „Van tijd) tot tijd kwamen verschillende personen 'n bezoek aan 't gesticht brengen, en men vertelde hun dan altijd als '11 zekere merkwaardigheid, dat ik zoo zeldzaam nauwkeurig op do hoogte was van de ge schiedenis van de achttiende eeuw. Men stel de mij vragen over-feiten, die 'k zoo vast in 't geheugen, heb, als waren, ze in deze maand voorgevallen, en. men stond verstomd over mijn duidelijke eni juiste antwoorden. Maar men vond! 't wel vreeand, dat zoo'n knap man zóó volslagen krankzinnig kon zijn; dat 'k zoo uitmuntend op die hoogte was van gebeurtenissen, die jaren hen- haddeal plaats gevonden, terwijl 'k van den tegenwoordigen tijd zoo wat niets af wist. De dokter bleef intusschen steeds overtuigd, dat m'n bekend heid met ai datgene wat vóór 1781 voorviel, juist, 'n bewijs was voor m'n krankzinnig heid Hij beweerde maar, dat 'k de geschie denis van de achttiende eeuw zóó grondig on zóó lang bestudeerd had, dat 'k me ver beeldde werkelijk in. dien tijd te leven. Vol gens hem was 't alleen zelfbedrog dat 'k on bekend zou zijn met de tegenwoordige toe standen." De arme kerel zweeg eenige oogenblikkon en veegde zich het voorhoofd weer met rijn mouw af. Wanneer men hem zoo aankeek, was het onmogelijk te gelooven dat hij wer kelijk gek was. „En hoe is 'bu gelukt uit dat gesticht te ontsnappen?" vroeg ik. „Dit gelukte mij boden avond," Was zijn antwoord. „Ik rukte eenvoudig de deur open en liep de straat op in de richting van „Strand", tot 'k op 'n plein kwa.ni, dat) eendgsrins op St. Martins Fields gelijkt, met 'n groot© zuil oq eemigo fonteinen, en in de buurt daarvan heb k u ontmoet, 't Scheen me maar 't boste de omnibus van York te nemen en zoo spoedig mogelijk de stad t-e verlaten. Ik kwam u togen, en uw uitzicht en uw naam boezemden me eenig vertrouwen in. Ik ben overtuigd, dat u 'n afstammeling van m'n boston broer is." „Ik twijfel er geen oognblik aan," ant woordde ik ernstig, „dat elk woord van. uw vea-baal volkomen waar is, en dat u m'n óver-oud-oom is. Wat ik van onze familiege schiedenis weet, klopt nauwkeurig met het geen u me verteld hebt, Ik -zal me dlan ook geen moeite sparen, om doze buitengewone kwestie tot klaarheid to brengen en u in uw rechtmatige positie te verzekeren." „"Wilt u me beschermen riep hij: opge wonden* uit, mijn handen in de zijne ne mend en ze zenuwachtig schuddend- „Zult u me niet weer onder do bewoners van t ge sticht laten opnemen?" „Jk zal alles voor u doen, wat ter wereld maar mogelijk is." Hij bracht mijn hand aan zijn lippen cn kuste d'ie oenige keei'on, terwijl hoeto tranen hem over dó wangen liepen. Van welke zijde ook bezien, was de toe stand) voor mij al zeer zonderling. Aangeno men zelfs, dat ik de dupe was van een krankzinnige, was het toch reeds iets buiten gewoons en wonderbaarlijks, vooreen oogen blik te gelooven dat ik, een man van bijna vijftig jaar, daar tegenover den broeder van mijn overgrootvader stondi, welke man naar alle waarschijnlijkheid wel een twintig jaar jonger was dan ik. Wij waren beiden te zeer onder dbn indruk om op het mement to kun nen spreken. Het duurde dan ook enkele minuten., alvorens wij weer iets zeidon, en toen deed plotseling een heftig kloppen op de deur dien vervolgden vreemdeling snel en in grooton angst opspringen. „Groote God! riep hij uit, „ze hebben m'n spoor gevolgd en komen me nu halen! O. verberg me toch ergens, verberg me voor die ellendelingen Terwijl hiji sprak, werd) de dieur geopend, en traden twee bewaarders met een politie beambte binnen. „Ha, hier is ie!" zei eeni vain lieu, op dien vluoh teling toetredend, die zich bij hot ven ster terugtrok. „Raak 'in niet aan!" riep ik don bewaar der toe, terwijl ik hean in den weg trad. „Ieder woord, dat. die man spreekt, is vol komen waar, en hij is evenmin gek als ik." Do bewaarder lachte luid en onhebbelijk, zeker om mij te toonen, dat hij mij niet ge loofde. „Ik geloof dat jelui 't allebei bent," zei hij. „Jij bentevon gek als de andere." En hiji duwde mij ruw ter zijde om zijn plan. It© gaan volvoeren. Maar toen de arme kerel liem op zich toe zag komen, scheen, hij plotseling reuzen kracht te krijgen. Hij pakte den bewaarder op en smeet hom van zich weg alsof hij met een schoothondje te doen had. Daarna stap te hij, vóór wij konden, begrijpon. wat rijn voornemen was, op hot. kozijn van het open staande venster, riep twee maal achtereen luide „vaarwel" en sprong vervolgens naar beneden, waar hij op straat terecht kwam. Wij holden allo vier die drie hoog© trappen af, en toen wij buiten kwamen, zagen wij slechts een misvormd, verminkt lichaam op het bemodderdi plaveisel liggen. Er was geen teeken van leven moer in. Zelfs de politie man was er van ontdaan, toen hij zog hoe akelig verminkt het lichaam was. Ook scheen het geheel onverwachte en snelle af spelen van hot treurige drama indruk op heni te maken. Wij namen het lijk op en brachten het op mijin kamer. Het werdi, na het onderzoek, van uit mijn huis 'begraven, met al den eer bied, dien ik aan een. goed' bekend: familielid ook zou hebben bewezen*. Oj) zijn graf op hot Kensal-Green-kerkhof heb ik eon steen dlocn plaatsen mot dit een voudig opschrift-: „Jonathan Spottiswood, overleden in 1881." De toespeling, die do bewaarder op mijn kamer gemaakt had, weerhield er mij van mijn geloof aan de waarheid) van de zonder linge historie openlijk te helijdon, maar ik vroeg vergunning de ixgrafenis voor mijn rekening to nemen, omdat de overledene den zelfden naam droeg als ik, te meer daar nie mand kwam opdagen om die taak van mijl ever te nemen. Do autoriteiten van do Pa rochie waren blij} genoog, dat zijl de koeten niet op de belastingplichtigen behoefden te verhalen. Bij het onderzoek gaf ik beknopt en een voudig mijn getuigenis, waarbij ik vooral den nadruk legde op het toevallige van onze ontmoeting. Ik vormoldde de feiten, zooals ze zich hadden voorgedaan, doch ik sprak niet over de bekond© verdwijning --. n Jona than Sjx>ttiswood is 1781, en evenmin noem de ik de zaken, welke zij.n vreemd verhaal geloofwaardig maakten. Maar van af dien dag lioud ik er mij mede bezig, de waarheid van de geschiede nis te bewijlzeai, ou tracht ik d!o schitterende scheikundige ontdekking te volmaken, welke zulk een groot nut voor dc menschheid zal opleveren. Om het eerste dool te bereiken, heb ik ©en groote belooning uitgeloofd voor do ontdek king van een geheime trapdeur in een kolen kelder te Hampetead, waardoor men in een onderaardschc gang en vervolgens in een laboratorium kan komen. Jammer genoeg, heeft anijai ongelukkige bezoeker mij, om trent de ligging van bet huis niet die minste aauwijjzioig gegeven. Wat heli andere betreft, hob ik tal van proeven genomen, ten eind© do eigenschap pen te leeren kennen van de olie uit de al- chemilla, en om de mogelijkheid na te- gaan of eem ver binding met koolzuur en gips tot oen gewenscht resultaat zou kuuiun leiden. Zooals men weet, waren ongelukkigerwijoe rijn mededeelingen betreffend© den eigenlij ken aard van hot proces oven vaag als die in zake de verhouding der verschillende stof fen. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1