KOLONiÊN. BINN EN LAN D de m» vernielde putten zijn hersteld en we der nieuwen voorraad naphta kunnen aan voeren. De productie van de petrolemn-industrie in Bakoe was reeds in de eerste maanden van dit jaar belangrijk achteruit gegaan. De productie van Januari tot het laatst van Mei was 30 millioen poed minder dan in dezelfde maanden van het vorige jaar. Reeds toen hadden de Russische spoorweg- en stoom vaart-maatschappijen, die hunne machines stoken met het residu van do naphta-distil- latic, de mazoet, met moeiolijkheden te strij den. In den eerstvolgenden tijd zullen le prijzen voor mazoct, als die te krijgen i-s zoo hoog zijn, dat er haast, geen aankomen aau is. Do voor het branden van mazoet in gerichte stookinrichtingen zullen met groote tosten ve anderd en voor het branden.xin ihout f steenkolen ingericht moeten worden, of we de transportondernemingen zullen hot vervoer moeten staken. Het zal lang du ren, voordat de pet.rdleum-industrio te Bak e zich zal hebben hersteld van de slagen, die haar in deze dagen zijn toegebracht. In een onderhoud liet Eduard Nobel, de vertegenwoordiger te Petersburg van de groote naphta-firma van dien naam, over den toestand in Bakoo zich aldus uit: „De ramp is eene volledige, want do helft van de naphta-industrie is vernietigd. Bala- cbani brandt; het geheel© rayon is aan anarchio ton prooi; bewaking is er niet. Do revolutionaire beweging was reeds se dert December van het vorige jaar aan het werk. Reeds toen verklaarden do werklie den, dat zij dezen strijd tot het eind© too zouden voeren. Hun wachtwoord was: „Of hervormingen, öf de naphta-industrie gaat ten onder Hervormingen konden wij hun niet geven, want dat hangt niet van ons af; wij moeten nu de naphta-industrie prijs ge ven. De overheid heeft tegen de ontwikke ling der gebeurtenissen geene maatregelen, genomen. l>o bevolking van Bakoe werd door de werklieden geterroriseerd. Vele inwoners verlieten reeds weken geledon de stad, om dat de uitbarsting dagelijks verwacht werd. Nu 1 tobben de Tartaren de geheelo naphta- industrie in brand gestoken en de Armeniërs voltooien het werk. Slechts hervormingen kunnen het razend geworden volk tot rust brengen. Eene eigenlijke petroleum-krisis is geluk kig nie* te verwachten. Alle pakhuizen langs de Wolga zijn goed voorzien. Dezo voorraden zullen minstens veor een jaar voor Rusland voldoende zijn, zoodat hier geen petroleum- nood zal intreden; maar aan export is niet te denken." Volgens dezen zegsman zouden dus de ge volgen van de ramp minder ernstig zijn, dan mea zich voorstelt; dank zij den grooten voorraad, die aanwezig is in Bakoe zelf en op de plaatsen van afzet, acht hij de vr^es, dat er petroleum-nood zal intreden, niet ge grond. Daarentegen vermeldt de Vossische Ztg. als toeken des tijds uit de Russische bladen een bericht, dat dezer dagen te Wilna in de winkels de verkoop van petroleum heeft opgehouden. De handelaars verklaarden geen petroleum meer te bezitten. Vermoedelijk is ill vele ander© steden van Rusland hetzelfde het geval Moskou, 9 Sept. (Petersbuigsch telegraaf- ageaitechap). Koelikowski, de moordenaar van den prefect van politie te Moskou graaf Scèioewalow, heeft gratie gekregen van de doodstrafzijne stral is veranderd in levens- •langon diwangarbeid. Sebastopol9 Sept. (Petersburgscli tele- graaafgentschap.) Na een proces vau tien da gen zijn 75 matrozen va'1 het pantserschip Georgi Pobjodouoszew door den zeetkrijgsraad gevonnist. 3 werden ter dood veroordeeld, 19 tot dwangarbeid, 33 tot inlijving bij de arrestanten-compagnie20 werdlen vrijge sproken. Hel sing fors, 10 Sept. (Petersburgscli tele- graafagentschap.) Ambtenaren van de belas ting hebben op een onbewoond eiland in de Bothnische golf, op 3 K.M. afstand van het vlek Kami gelegen, 33 kisten ontdekt, be vattende 660 cavallerie-karabijnen met bajo netten, en 60 kisten met 122.000 stuks pa tronen. De karabijnen hebben liet kaliber van 10 m.M. Zwitsersoh fabrikaat en zijn meerendeels reeds gebruikt. Balkan-Staten. Wernen, 9 Se ut. Een telegram uit Boekarest aan de Neue Freie Presse meldt, dat de ge zant van Griekenland te Boekarest met on bepaald verlof is vertrokken, zoodat de di plomatieke betrekkingen schijnen afgebroken te zijn. Tusschen Bulgarije en Turkije is do ver houding nu weer gespannen. Uit Sofia wordt aan de Pol. Korr. bericht, dat do Turksch- Bulgaarscho betrekkingen van zorgwokken- den aarl worden. Als uitwendig toeken daar van werd onlangs beriaht-, dat de diploma- tieko agent van Bulgarije, Natscbowits, niet genoodigd was tot liet feestmaal, dat de Sultan gegeven heeft ter eere van het met bi jamde- onderscheiding behandelde Griek- Bcl»o prinsenpaar. Dit wordt nu tegengespro ken Natsdhowits was uitgenoodigd, maar verontschuldigde zich wegens ongesteldheid. Eene „politieke" ongesteld head dus. Terwijl van Turksche zijdo het steeds stout moediger optredende bedrijf van Bulgaar edie benden, die nu weer onder de auspiciën van Zcntsahew eene onderneming van groo teren omvang scliijnt voor to bereiden, nieu we ongerustheid en ontstemming heeft ver wekt. is daar nu nog als verzwarend© om standigheid bijgekomen do weigerende hou ding van de Bulgaarsche regeering tegenover het veriangen van de Porte tot uitlevering van dv oampromitteerende Armeniërs. In Bulgarije is de opembaro meening verbitterd door he* kwetsende onderzoek, dat is inge steld in do kanselarijen van het oxardhaat en door de gevangenneming van aan dcee kanselarijen verbonden ambtenaren. Want juist odit punt zijn de Bulgaren in hooge mate gevoelig. Do geruchten, dat de Porto streng! maatregelen op het oog heeft tegen het exarebaat en de daartoe beboorend© Bulgaarsche scholen in Macedonië en in het vilajet Adrianopel, hebben in liet vorsten- doau groote opgewondenheid verwekt, of- pchoon geen ernstig staatsman aan de mo gelijkheid van de opheffing van het exar- ohaat kan denken. Het Seridht, dat de in specteur-generaal Hilmi Pacha last heeft ge geven de geheele correspondentie uit Bulga ria do officieel© correspondentie van de handelsagenten daaronder begrepen aan eene nauwkeurige controle te onderwerpen, is tot dusver neg niet bevestigd.'indien het juist moebt blijken, zouden er, zoo wordt verklaard, ernstige verwikkelingen te vree zen zijn. Volgens de opgaven, die de consuls hebben verzameld, werden bij den brand in Adria nopel 1350 huizen, 800 winkels, 13 scholen, 6 kerken, 1 synagoge cn 1 moskee vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Venezuela, President Castro heeft Brun, den verte genwoordiger van de Fransche Kabelmaat schappij, uit het land geaet, wegens zijn pro test tegen de sluiting van do kantoren van de maatschappij. Castro vindt dat Brun te kort is geschoten in eerbied voor de wetten en het gezag van de Veneaolaansche repu bliek. Oost-Afrika. Herlijn9 Seat. Graaf Goetzen seinde gis teren, dat volgens een over Kaapstad bij hom mgekomen bericht van het districts-bestuur in Langenburg, de Wangonistam iu opstand gekomen was. De vrede. Godsiada», 9 Sept. (Petersburgscli fcele- graaf-agentschap). Heden namiddag om 1 uur kwam bij een Russischen militairen post- aan den spoorweg een Japansche parlementair met eene witte vlag, vergezeld van 50 solda ten, die aan den wachthebbenden Russischen officier een brief van Oyama aan Linewitscli overgaf. Daarin zendt de maarschalk aan den Russische legerbevelhebber zijne groeten en zijne gelukweuschen naar aanleiding van liet sluiten van den vrede en het einde van den oorlog. Hij verzocht Linewitsch een Russi schen gevolmachtigde te zenden voor do za ken van den wapenstilstand; hij zelf be noemde tot Japansche gevolmachtigde gene raal Foekoeschima en stelt als plaats van samenkomst voor het station Schakhedse. De wapenstilstand van 1 September af is te Tokio eergisteren officieel afgekondigd. Tokio, 8 Sept. Uit eene mededeeling, die de minister-president graaf Katsowa heden deed in eene belangrijke jwilitieke vergade ring, blijkt, dat Japan er in toestemt, dat de Le Pérousestraat vrij zal zijn, maar zich niet heeft verbonden daar gene versterkin gen aan te leggen 'Men gelooft dat deze mededeeling in verband met de verzekering, dat Japan volkomen vrijheid van beweging in Korea zal genieten, er toe zal bijdragen de opgewondenheid onder het publiek te doen bedaren. Tokio, 8 Sept., des avonds. Alles is hier rustig. Tokio, 9 Sept. Heden nacht is er niets ge beurd en van morgen is het rustig. Het ge loof wint ''old, dat de onlusten voorbij zijn. 10 Sept. liet publiek blijft, rustig. De opgewondenheid is belangrijk bedaard, maar de politieke beweging duurt voort. Er worden gee no verdere gewelddadigheden verwacht. Het is onmogelijk to schatten hoevele dooden en gewonden er bij do onlusten gevallen zijn, want vele gewonden zijn naar huis gebracht en worden voor de overheid verborgen ge houden. De politie maakte gebruik van sa- bols, in plaats van revolvers; vandaar de vele minder beduidende verwondingen. Het verdient opmerking, dat sedert de krijgswet werd afgekondigd geen daad van geweld is gepleegd, die gewapende tusschenkomst noo- dig maakte. De trams rijden weer. Londen, 11 Sept. De Daily Telegraph be richt uit Tokio, dat markies Ito voor een cavallerie-<--corte en eene wacht voor zijn huis heeft bedankt. Men bericht, dat de generaals Nogi en Nodizoe hun ontslag geno men hebben. I berichten u;t de provinciën toonen, dat or talrijke rustverstoringen hébben plaats ge had-. Door het geheele land zijn betoogingen gehouden rn op openbare vergaderingen zijn booze motiën aangenomen. Morgen zal er eene groote botooging gehouden worden te Osaka; waarschijnlijk zal die door 100,000 personen worden bijgewoond. Over alle tele grammen naar het buitenland wofdt nog de oensuur uitgeoefend. Nexv-Torlc, 10 Sept. Baron Komoera is plotseling ziekgeworden aan oene ingewands- aandocning, waardoor alle gemaakte schik kingen zijn uitgesteld. De dokter denkt, dat eene operatie waarschijnlijk niet noodig zal zijn. Allerlei vDe gemeenteraad van Weenen besloot tot een adres aan president Roosevelt. Ook is voorgeste'd oene straat naar hem te vernoemen. vIn de „Premier"-diamantmijn bij Pre toria is weer een groote diamant gevonden, wegende 460 karaat en nagenoeg zonder barst. Bij Howard in Texas is weer eens eeni neger, d^e zich aan een blanke vrouw ver grepen had, door het volk opgepakt en in 't openbaar levend verbrand. Men liet den man eerst nog con paar uren tijd (om tele fonisch) afscheid te nemen vau ziin fami lie vEen deel der Falaisen, de steile rots kust van Noord-Frankrijk, is bij Havre in gestort. Het toestel voor zoeklichten en do batterij op do rots zijn iu de diepte gestort en de vuurbaak op de rots moest ontruimd wordon. Twee, vermoedelijk nog meer per sonen zijn omgekomen. Het ingestorte stuk is meer dan 200 meter lang en 40 meter diep het land in, op een hoogte van ongeveer 100 meter. Men vermoedt dat deze aardstorting ver oorzaakt is door het regenwater, dat in sple ten zakt tusschen steencn en grint. OOST-INDIÊ. De corespondent der N R. Ct. te Bata via seinde Zaterdag: „Officieel. Den zesden is een colonne naar Pitoenpahoewaé, noordelijk, van Wadjo, ver trokken, vervolgens Lapawawooi (vorst van i Boni). Den achtsten ging de helft van het 15e bataljon met 300 man landingsdivisie naar Paloppo in Loewoe". Het blad teekent hierbij het volgende aan „Omtrent het Noordelijk van Wadjo gele gen Pitoempanoewaé valt mede te deelen, dat het begrensd wordt ten N. door Loewoe en Sidcnrcng, ten Westen en Zuiden door Wadjo en ten Oosten door de Golf van Boni. Pitoempanoewaé is een encla-'S van Boni en 1 ehoort tot de Palili of vazalstaten van Boni bestuurd door vazallen door bloed- of aanverwantschap (dus niet door kracht van wapenen). Het bestaat uit de hoofanegorijen Siwa, Leworang, Axvo. Passalarang Goelete, Batoo, Tanette. Kaloekoe en Lasewa. Aangaande de actie tegen Loewoe, dat ook onze eicchen verwierp, brengen wij in herin- d" t de minister van koloniën bij liet jongste begrootingsdebat verklaarde: „Blijft de leenvorst van Boni, die reeds een veel te lang zondenregister heeft, nog langer voort gaan met het schenden van zijne contrac tueel© verplichtingen en volhardt het zelfbe stuur van Loewoe in zijne beleedigende hou ding tegenover het gouvernement, dan zal do gedragslijn, welke door den nieuwen gouver neur-generaal zal worden uitgemaakt, na iu Indië den staat vau zaken nauwkeurig te hebben overwogen zeker geen vredelievende kunnen zijn." De assistent-resident A. J. N. Engelenberg, dio indertijd mede ondervonden had den smaad, onze regeering in den persoon van resident Brugman bij zijne zending naar Loe woe aangedaan, was geheel die door den mi nister uitgesproken meening toegedaan Hier vinde ook plaats het gedeelte uit de 1 lekende rede van den heer Engelenberg, waar deze spreker er op wijst, dat do datoe van Loewoe voor den To-radja feitelijk de hoogste macht- is. die hij zich denken kan en hij kan zich nauwelijks voorstellen, dat de Koningin van Holland niet aan Loewoe is onderworpen. De datoe van Loewoe is voor hem allesdat Loewoe een vervallen rijk is, samengesteld uit heterogene best-anddeelen, daarover bekommert hij zich niet; do datoe blijft voor hem een voorwerp van godsdien stige vereenng. Een lioofd zeide eens tot den zendeling Kruyt - ..Het woord van God. dat ge brengt is goed. maar onze God is de datoe van l/ocwce." Bij zulk een vereering van volk tot vorst is het moeielijk te voorspellen wat onze troe pen in Loewoe wacht. Uit de afgezonden macht zou echter af te leiden vallen, dat de expeditie-commandant de zaak niet «oo zwaar inziet. Paloppo is-de hoofdplaats van Loewoe." De Staatscourant van Zondag 10 en Maandag 11 September 1905 bevat- de vol gende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen M. Meyers als eerste-luitenant bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam op verzoek eervol ontslagen als inspecteur- generaal der rijkswaterstaat, onder dankbe tuiging vcor de gedurende eene reeks van1 jaren bewezen gewichtige diensten, C. Schneb- belie te Den Haag, en daartoe benoemd B. Hoogenboom, thans hoofdingenieur, directeur le klasse; op verzoek eervol ontslagen de luitenant ter zeo tweede klasse bij de marine-reserve J. Boerma de schout-bij-nacht J. Snethlage wordt 14 September in activiteit gesteld bij het depar tement van marine; Gisteren voormiddag was het Kon. Echtpaar, met gevolg, tegenwoordig bij de godsdienstoefening in de Luth. kerk, waarbij dr. J. W. Pont, hoogleeraar te Amsterdam, optrad en tot tekst had gekozen Lucas 5 33—39. Gisteren was H. M. de Koningin-Moe der, vergezeld van don heer jhr. Van Tets en frl. Van Ittersum, in de Ned. herv. kerk te Baarn onder het gehoor van pref. Baljon. Het gevolg van H. M. de Koningin bij d© manoeuvres in Zuid-Limburg zal bestaan uit dè dames: baronesse van Hardenbroek, A. J. Juckama van Burmania baronesse Rengers baron Schimmelpenninck v. d. Oye, baron Bentinok, graaf Schimmelpenninck, graaf Dumonceau en jhr. Va.n der Wyck. De commissie uit do vereeniging „Neêr- landa Werkman", die zich reeds geruimen tijd ten doel stelt, de vroegere werklieden van do Amstel-suikerraffiuaderij te steunen, is naar de Tel. meldt verrast gewor den met een gift van f 300, door H. M. de Koningin voor dat doel geschonken. De Staatscourant No. 211 bevat een Kon. besluit van den 7den September 1905, tot instelling van een Departement van Al gemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, en tot wijziging van den naam van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Dit besluit is van den volgenden inhoud Wij Wilhelmina, enz. Op het rapport van den Raad van Minis ters van 23 Augustus 1905; Den Raad van State gehoord (advies van 29 Augustus 1905, no. 12); Gezien het nader rapport van den Raad v; n Ministers van 5 September 1905; Gelet op artikel 77 der Grondwet; Hebben goedgevonden en verstaan I. met ingang van heden in te stellen een Departement van algemeen lestuur, dat den naam zal dragen van Ministerie van Land bouw, Nijverheid en Handel TI. aan het hoofd van dat Departement de -yrg op te dragen voor de uitvoering van: a. de wetten en koninklijke besluiten, die thans behandeld worden bij de afdeeling „Landbouw" en „Handel en Nijverheid" van het Departement van Waterstaat, Han del en Nijverheid en voor welker uitvoering de zor^ thans bij het hoofd van dat Depar tment berust; b. de wetten en koninklijke besluiten, die thans behandeld wordon bij do afdeeling „Arbeid" van het Departement van Binnen- landsche Zaken en voor wolker uitvoering de zorg thans bij het hoofd van dat Departe ment berustj c. de verdere bestuurshandelingen, die ver band houden met de onder a of b bedoelde wetten of koninklijke besluiten: oen en ander voor zooveel noodig onder voorbehoud van wettelijke voorziening en in elk goval met dien verstande, dat de zorg voor do uitvoering niet op liet hoofd van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel overgaat, zoolang die uitvoering door eene wet of een algemeenen maatregel van bestuur aan het hoofd van een ander depar tement van algemeen bestuur is opgedragen, en dat de zorg voor de uitvoering van de bc- grootingswetten voor de dienstjaren 1904 en. 1905, voor zoover deze betrekking hebben op de aangelegenheden, die thans behandeld worden bij do afdeelingen „Landbouw," „Handel cn Nijverheid" en „Arbeid" voor noemd, voorloopig blijft berusten bij hot thans daarmede belaste Departement III. te bepalen, dat do naam van hot Ministerie van Waterstaat, Handel en Nij verheid mot ingang van den dag, waarop die naam in de wetten, waarin hij voorkomt, door de anderen mocht worden vervangen, op gelijke wijze zal zijn "eranderd als dit in die wetten mocht geschieden. Onze Ministers van Binncnlandsche Zaken en van Waterstaat, Handel en Nijverheid z'j.n belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staatsblad zal worden geplaatst, en waarvan afschrift zal worden gezonden aan de "beide Kamers der Staten-Generaol, aan alle Departementen van Algemeen Be stuur, aan den Raad van State en aan de A'gemeene Rekenkamer. De nieuwbenoemde minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. Yce- gens, heeft Zaterdagmiddag zijai ambt aan vaard, na in den voormiddag afscheid te heb ben genomen van de leden van den Raad van Toezicht op do Spoorwegdiensten, van welk college mr. Veegens deel uitmaakte. De heer J. Clark, bij Koninklijk be sluit van 17 Februari jl. no. 31 benoemd tot consul der Nederlanden te Brisbane voor Queensland, is in die hoedanigheid door de Brit- cbe Regeering erkend. Aan den hoer Clark moet in het Engelsch geschreven worden. Het N. v. N. verneemt, dat mr. M. W. F. Treub zich in liet eind van dit jaar te 's Gravenhage metterwoon zal vestigen. D e o u d-w ethouder Latenstoin te Zaandam heeft heden zijn ontslag als lid van den Raad ingediend. Als gevolg daarvan hebben thans ook de overige 8 anti-havenmannen hun mandaat neergelegd en daarvan in het volgend schrij ven mededeeling gedaan: „Wij ondergeteekenden en do heer J. A. Buije, die bij afzonuziiijk schrijven adhesie aan deze missive hecht, nog onder den n- druk van en ten diepste verontwaardigd over de in de geschiedenis ongekend onheusch© behandeling iu de Raadsvergadering van 5 September j.l. ons in onze qualitoit van ver trouwensmannen der burgerij aangedaan, ne men als gevolg daarvan ontslag als lid van den gemeenteraad van Zaandam. „Wij achten ons in ieder opzicht geroepen en verplicht dit ontslag te moeten nemen, omdat de hoeren Brinkman, Van Doesburgk, Eilmann, Pauw, Smit, dr. Van de Stadt, Ver kade, Visser en Windhouwer (de heer Men- dels was afwezig en treft hem dus geen ver wijt) de gevolgtrekking, die wij uit hun on gehoorde daad in dio vergadering zeer dui delijk trokken, stilzwijgend en zonder eenig teekeu van verzet hebben geaccepteerd. „Ja erger, die heeren hadden nog boven dien den t.reurigen mood om het middel tot verzoening hun op datzelfde oogenblik naast ons protest aangeboden, hooghart'g af te wij zen (of willen zijstilzwijgend voorbij te gaan.) „Dornr die houding rust de geheele vei"- antwoordelijkheid van hunne daad op hunne schouders, en alle daaruit voortvloeiende gevolgen hebben zij cn zij alleen te aanvaar den." Volgen de onderteekeningen vau de heeren Henri van Pelt, J. van Heek, K. de Vries Cz.. K. Baas Oz„ C. Th. Kamphuijs Gz., E. van de Stadt Cz. en G. van Heijningon. (Hbld.) De raad der gemeente Voorst benoem de Zaterdagmiddag tot gem.-secretaris den heer W. A. J. Lucas, gemeente-secretaris te Hoerde, met Ij stemmen tegen 5 stemmen op don heer J. A. H. van Leenhof, gemeente secretaris te Hattem. Tot degenen die ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin door II. M. be giftigd zijn met do zilveren medaille voor Verdienste in de Huisorde van Oranje be- hooren de portiers bij het Koninklijk Stal departement Hulleman en Van den Berg, de koetsier Essonstam '.ion do medaille door H. M. op het Loo persoonlijk werd overhan digd en de rijknecht lor Maten. De heer G. L. de Goedere, opzichter der gemeentewerken te Leiden, heeft be dankt voor de benoeming van gemeente architect te Harderwijk. De heeren J. Zeevaarder, te War mond©; P. J. van Griethuyzen, H. F. F. Kools, J. Kaas en M. de Leeuw, te Amster dam H. Zimmermann, te 's Gravenhage; F. W. A. van West, J. L. Meyer, F. C. do Hosson, F. van Esveld en J. H. de Broekert, te Rotterdam; J. C. Bal, te Zierikzee; D. Klaasseus Balk, te Helmoud; L. van Brakel, te Ncuze; C. A. J. van Splunter, te Leiden; E M. Beruson, te Gouda; B. de Groot, te Zwolle en C. Masselman, te 's Gravenhage, zijn bestemd voor den Indischen dienst om te worden benoeand tot oommies der 3e klasse bij den post- en telegraafdient in Neder- landsck-Indië. ter beschikking gesteld van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië P. Voss, R. Rin ser, Clir. Mengers, H. Döpke, de beide eer sten als kabelvoorwerker, de beide andoren als kabellasschors bij den post- en telegraaf dienst in Ned.-Indië. Aangewezen zijn als candidaat Indisch ambtenaar de heeren M. Adrian! Van Aken, W. Allard. L. Alsdorf, C. Barre, G. Beck, Ch. Beets. W. Bosschart, J. Dozy, G. Gonggrijp, S. Göpner, B. van Gorkom, F. Heckler, W. Horningo, L. van Klaveren, T. Lekkerkerker, F. van Lith, M. van Loon, J Pino, G. Terpoorten, G. Pynaeker Hordijk M. Sanders, C. Schnitzler, C- Snell, F. Storm van 's Gravesande, J. Swaab, A. van Vloten J. Devos en P. Westra. Peter van Anrooy heeft jl. Woensdag op het eerste door hem te Groningen gediri, geerde concert groot succes behaald. De groote concertzaal was stampvol en de jonge dirigent werd met warmte na ieder nummef toegejuicht. Het speelseizoen der Koninklijk* Fransche opera te 's Gravenhage, onde: directie van de heeren Van Bijlevelt en Le fèiro, zal 30 September a.s. geopend wordei c a duurt tot 1 Mei 1906. De directie bericht dat het grootste ge dieelte der artisten van liet vorige seizoen ojp nieuw geëngageerd zijn en dat zij veel zoi] heeft besteed aan de vervanging van hei die niet behouden konden worden. De Koninklijke Nationale Zangschoo te 's Gravenhage zal een onderlingen zang wedstrijd houden voor gemengde kwartetten en wel op Zondag 24 September a. s. in he' Gebouw Diligentia aldaar, des namiddags 2 uur, De wedstrijd zal geopend worde nmet hel, zingen van een gemengd koorwerk „Woud gedachten", van Th. Abt. Voor dc deelne mers zijn uitgeloofd verg. zilveren en zilve ren medailles. Rotterdamsch Trio. De heer A. B H. Ver key deelt aan de N .R. Ct. mede, dat dezen winter de heer I. Mossel in het Trio zal medtwerken. aangezien de heer An ton Boiunan nog niet hersteld is. Opnieuw heeft het Trio een uitnoodiging van de Société philharmonique te Parijs onti vangen om daar op te treden, en wel 23 Januari. Zaterdagmiddag werden door den voor] zitter der Kon. Vereen, van Nederl. Scherp schutters, den heer W. van Wanink, de prij zen uitgereikt, behaald in den XII. grooten nationalen schietwedstrijd, van 16 tot 24 Augustus jl. te Loosduitien op dè Ocken-' burger banen gehouden. Alvorens tot dé uitreiking over te gaan bracht de voorzitter dank aan H. M. de Koningin-Moeder vooij de betoonde belangstelling en steun, even-I zoo aan de hoofden der departementen van algemeen bestuur, en voorts aan allen die tot het welslagen van het concours hadden) medegewerkt, zoomede aan de Pers voor liet publiceeren der resultaten. Spreker 'ein digde zijn toespraak met een „Leve de Ko ninginwaarmede de aanwezigen instem den. Met een toepasselijk woord overhandig de hij daarna de behaalde prijzen aan de overwinnaars of hunne vertegenwoordigers. Op de meeting, welke op Zondag 24 September a. s. te Delft belegd is door het Algem. Nederl. Werklieden-verbond zullen naar wij vernomen als sprekers optreden de heeren m H. P. Merchant lid der Tweedo Kamer, J. Wallcman, Van der Linden en De Rot. Deze lijst zal vermoedelijk nog' aange vuld worden. Rotterdamsche tram-voor zorgen. Aan het politiepersoneel te Rot terdam zijn boekjes verstrekt, houdende tal van voorschriften hoe te handelen in geval van accidenten of van storingen in het ver keer van de clectrische tram. Voorts zullen aan alle politieposten, gele gen aan het tramverkeer, guttapercha, over schoenen en sleutels voor de uitschakelaars worden verstrekt. Deze schoenen worden ook op meerdere plaatsen beschikbaar ge steld en moeten aangetrokken worden, wan neer men de rails wil naderen bijaldien er door het breken van een draad van de bo- I vengrondsche geleiding een ongeval mocht gebeurd zijn op die rails. C holer a-gevaar. De N. Arnh. Ct. schrijft „Zooais bekend is, heersebt iu Rusland en Duitscthland de aholera in ernstige mate. Dagelijks nu komen te Zeven aar Duiitsehe en Russische landverhuizers aau, waarvan velen den nacht aldaar verblijvennu eens vijf, dan twintig, soms dertig en meer. Van geneeskundig onderzoek is geen sprake. Zij worden ongehinderd toe- en doorgelaten. Wij meenen de aandacht der bevoegde autoriteit hierop te moeten vestigen. Maat regelen aan te geven, welke dienen te wor den genomen om het gevaar van besmetting te voorkomen, ligt niet op onaen weg; wij bepalen er ons toe te wijzen op het gevaar, waarvan het bestaan zeker niet zal worden ontken©. De mogelijkheid bestaat voorts, dat Ame rika weldra zijne gremzen zal sluiten voor deze emigranten, die dan ten laste van Ne derland zouden kunnen kamen. Er 9dkijnt dus al ie reden te zijn thans handelend op te treden, om te voorkomen, wat anders al licht spoedig te laat zou kunnen blijken." Ook over Oldenzaal komen tal van Rus sische landverhuizers en ook daar moeten de noodig" barakken ontbreken. .9^°^er^ne" üit Dongen wordt aan De Tijd geschreven Er doen zich eenige vrij kwaadaardige ge vallen van cholerine voor in deze gemeente. Donderdag is een jong meisje aan de gevol gen overleden. Ook, de heer J. Snoek, pastoor der wijk Klein Dongen, is door de ziekte aangetast; men twijfelt ten zeerste aan zijn behoud. Typhus. Wejjens de te Oudkarspel (N.-H.) heerschende febris typhoidea is, op advies vau den inspecteur dor Volksgezondr lieid te Utrecht, besloten petroleum on car bol in de vaarten en slooten te werpen, ten einde te voorkomen, dat de ingezetenen dat water tot schoonmaken van vaatwerk enz. gebruiken. Ook zullen de faecaliën der typhus-lijders tweemaal per dag worden opgehaald, ter voorkoming van besmetting. De aardappeloogst. Men schrijft uit Lcxmcnid: De aardappeloogst is zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft, ver beneden 't mid delmatige en de gevolgen van den buiten gewoner hagelslag op 2 Juli jl., zijn zeer treurig Men schat die sdliade in deze ge meente op pl. m. f 50.000.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2