BETKE's CACAO Ambachtsschool. G G. Hl L Boon's Cacao AANBESTEDING. Rustig Herstellingsoord, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIEN. Alpeeie Wiet- en Voorschotliant Aardappelen, Aanbesteding. v Mevrouw C. W. H. VERSTER—Bosch Reitz Huize Wulverhoraf' Kannesheuvel- park Hilversum vraagt met 1 Nov.voor winter en zomer buiten eene flinke Keukenmeid een bekwame KEUKENMEID, een bekwame Huisknecht, P. G. Leeraar V001' Lijn en Vakteekenen a f 1— per '|2 K.C. f 0 55 '|4 f 0.25 !|io Fijne Likeuren en Zeer Oude Genever Erven Lucas Bols, STEARINE-K AARSEN van 3e Stearine Kaarsenfabriek „Aprtlo" 1e soort Wol, WOLINDUSTRIE te Njjensleek. injjgedécoreerde bus. sen. - - Onovertroffen kwaliteit. bussen Ito Kg. f I.- ".55 ".25 W. J. BOON COMP. a Duurte der varkens. Uit Lei den wordt gemeld, dat aJdiaar een achttal varkensslagers wegens duurte dér varkens, waardoor hun zaak niet meer opneemt-, hun ne zaak tot nader order hebben gesloten, evena's dit te Amsterdam, den Haag eai el ders plaats had. Een schadepost. Bij de bommen d'e dezer dagen in de haven te Scheveningen van de haringvissckerij binnenkwamen, was ook de bom Sch. 82, schipper P. Ros, van den reeder Jasper Knoester, die 40 netten met toebehooren kwijt was, welke hem wa ren afgesboomd door een stoomtrawler toen de bom aan de vleet lag te vissollen. Een dreigend conflict. Vrij dagmorgen hebben de metselaars en opper lieden van den heer D. Schut, te Amsterdam op diens, werk aan de Nederlandsohe fabriek van werktuigen en spoorwegmatcrieel, het werk neergelegd. Het Hd'bl. schrijft omtrent deze staking: Ze kan het voorspel zijn van een ernstig conflict in de Amsterdamscho bouwwereld en daarom is het noodig de geschiedenis der zaak war nader uiteen te zetten. Nu vier weken geleden staaikten de beiers te Amsterdam den arbeid. Z>ij ei9cihten van de patroons zes man in de ploeg in plaats van vijf, zooals tot heden gebruikelijk was. De patroons weigerden beslist daarop in te gaan en verbonden zidli zelfs bij contract f 1000 boete te betalen, bijaldien een hun ner toegaf. Tot heden hadden in gang zijin de bouwwerken van de-zo staking geen last, natuurlijk wel die, waarbij pqg goheid moet worden In de stad staan thans ongeveer 34 heistellingen werkloos. De lieer D. Schut heeft een belangrijk werk aangenomen voor de bovengenoemde fabriek, belangrijk en apoedeisollend, omdat de bouw dier werkplaatsen moet ten dienste komen aan den bouw van machinerieën, die de Nederl. faibriék heeft aangenomen voor het nieuwe stoomschip der Maatschappij Ne derland. Adhtor dien bouw werd dus spoed gezet. De patroon, die het heiwerk daarvoor had aangenomen, had tot dusverre heiers aaai den arbeid, die zicih niet bijl de stakers (hadden aangesloten. Dé metselaars en opperlieden, werkzaam in dat gedeelte der put, die reeds af-geheid is, verklaarden Vrijdag niet verder te wil len werken, omdat dit heiwerk, door niet bij de stakers aangeslotenen verricht, besmet moet bee ten. De iheer Söhut nu is aangesloten bij de Algemeene Patroonsvereeniging en krach tens de statuten dier vereeniging moet het bestuit. wanneer bij een lid wordt gestaakt, bij loting andere leden-patroons aanwijzen, die lie1 lid bij wien staking is uitgebroken, met werklieden steunen. Weigeren zijn werk lieden bij den patroon, waar gestaakt wordt, te arbeiden, dan worden zij op staanden voet geschorst. De statuten der Patroons vereeniging luiden in dit opzicht zeer streng en bedreigen den weigerachtigen patroon met belangrijke boete. Doet dus de heer Séhut een beroep opzijn vereeniging, dan moeten andere patroons hem metselaars en opperlieden leverenwei geren dezen in de besmette put te werken, dan worden zij geschorst en kan dus een uitsluiting van metselaara en opperlieden niet uitblijven. Koant er zoodanige uitslui ting, dan is natuurlijk gevolg, dat spoedig de timmerlieden ook zullen moeten uitsohei- den, want de Patroonsvereeniging omvat ook de patroons in het timmervak. Dat is dus het ernstige conflict dat in de Amsterdam- sche bouwwereld dreigt. Men hoopt dat het nog maar bij dreigen zal blijven. Het be stuur der Patroonsvereeniging hoopt dat het gevaar door besprekingen te houden, eerst met de werklieden des heeren Schut, daarna anet do besturen der oganisati.es van metse laars en opperlieden, alsnog zal kunnen wor den afgewend. Zaterdagavond! had de aan gekondigde conferentie plaats van het be stuur der Algemeene Patroonsvereeniging tot vaststelling en handhaving van arbeids voorwaarden, met de besturen der zes daar ter stede gevestigde vakvereenigingen van metselaars en opperlieden, te weten de met- selaarsvereeniging D. V. V., de opperlieden vereeniging Nieuw Leven, St. Marinus, de vakafdeeling van de R. Kath. Volksbond, de vakafdeeling der St. Jozefsgezellenvereeni- ging, de opperliedenvereeniging Recht en Orde en de vakafdeeling van Patrimonium. De Algem. Patroonsvereeniging wenschte namelijk, voordat zij uitvoering gaf aan haar reglement men herinnert zich, wat we mededeelden omtrenj. de verplichting van de leden om het werk van den patroon, wiens personeel in staking is, af te maken de meening der diverse werkliedenorganisaties te leeren kennen. Daarom stelde zij in deze vergadering den besturen der werklieden ver eeniging pertinent de vraag: „Hoe denkt gij over de handelwijze van de stakende werklieden des heeren Schut?" en „Keurt gij die handelwijze al of niet goed?" De metselaarsvereeniging D. V. V. en de opperliedenvereeniging Nieuw Leven keur den de houding der genoemde werklieden (die nieb wenschten saam te werken met de plaatsvervangers der stakende hciwerkers) be slist goed. Do besturen der andere vier ver- eenigingen waren echter nog niet in staat, definitief antwoord op de gestelde vragen te geven. Hun werden daarom de vragen schriftelijk meegegeven, met bepaling dat het schriftelijk antwoord uiterlijk Maandag avond in het bezit der Algemeene Patroons vereeniging moet zijn. Daarna zal deze ver- eoniging hare verdere houding bepalen. Mochten onverhoopt, de vier laatste vereeni- gingen zich op hetzelfde standpunt der beido eerstgenoemde plaatsen, dan zal, naar wij vernemen, een groote uitsluiting onvermij delijk zijn. N. R. C. De vergiftig! ngszaa k-V a n der K a a ij. Het gerechtshof te Amsterdam zal Dinsdag 26 dezer in hooger beroep behan delen de strafzaak tegen H. van der Kaaij, den koffiehandelaar, die vervolgd is geworden wegens poging tot vergiftiging van zijn boek houder Hoekstra door middel van arsenicum, en te dier zake door de rechtbank is veroor deeld tot 8 jaar gevangenisstraf, nadat het O. M. 15 jaar had geëischt. Voor den beklaagde zal. evenals in eerste instantie ceschied is, mr. L. W. van Gigch als verdediger optreden. Zes getuigen en twee deskundigen zijn b charge gedagvaard; a décharge zullen ook getuigen en deskundigen gehoord worden. Zooals men zich herinneren zal, heeft de beklaagde in eerste instantie tot het laatst toe met nadruk zijn onschuld volgehouden. Belêediiging. Door de arrondis- sements-rechtbank te Zierikzcc zal op 22 de zer behandeld worden de zaak van M. S. P., drogist, en jhr. J. F. S. B., administrateur, beiden wonende aldaar, beklaagd van biji de jongste Kamerverkiezing als strooibiljtt te hebben verspreid een artikel uit de „Zienk- zeesche Nieuwsbode", beleedigend voor het niet-herkcaen lid der Kamer jhr. mr. Pomp© van Meordervoort. *- Kinderexploitatie. In een der Haagschc bladen komt de volgende adverten tie voor Gevraagd een knaap, (niet jonger dan elf jaar), die lust heeft om artist te worden, door een beroemde artistenfamilie, welke thans in Scala werkzaam is. Arme dieren! Men schrijft uit IJmuider. aan do Tel. Aan boord van het Vrijdagmorgen gear riveerde stoomschip Astrologer, herkomstig van Leith, bevond zich o.m. een transpo't paarden De toestand, waarin de dieren ver keerden, lokte niet alleen uitroepen van me delijden uit, maar ook van gerechtvaardigde verontwaardiging. Van de 18 paarden waren vier onderweg gestorven. Slechts vier konde j 't nog op de beenen houden, terwijl de ove rige 10 in deerniswaardigen toestand hingen of zich ter zijde hadden moeten werpen. Pe vier. di'j er het minst bij geleden hadden, stonden van blijkbare pijn op de beenen te trillen, doordien zoowel de schoften als de billen geheel ontvelde plekken vertoonden, waaruit het bloed langzaam sijpelde, 't Is te wensclien, dat deze schandelijke wijze van vervoer bij aankomst te Amsterdam do aan dacht trekt van autoriteiten of dierenbe schermers, opdat aan een dergelijk gruwelijk transport al is 't- dan maar van slachtveo voorgoed een einde worde gemaakt. De verontwaardiging er over was hier algemeen. Een woesteling. Men meldt uit Scheveningen 's Nachts bezocht een als lastig bekend staande Schweninger, zekere B, een bier huis in de Maaswijkstraat. Hij kreeg er twist en werd door den eigenaar uit het café verwijderd, waarop B. een ruit stuk sloeg. Eén politieagent., wiens hulp wérd ingeroe pen, arresteerde hem. Onderweg kwam ech ter een Duitscher die poogde hem te ontzet ten. De politieagent gebruikte toen zijn sa bel en joeg den Duitscher cp de vlucht, waarbij echter de arrestant ontsnapte. Wat later trof de agent dezen, gewapend met een geopend knipmes, in de IJmuidenstraat aan. De agenti raakte toen aan 't worstelen, bracht hem eenige sabelslagen toe en ver wondde hem de hand, waarin hij het mes hield. Met zeer veel moeite gelukte het toen (waarbij burgers hielpen) B. het mes tie ont wringen, waarna hij naar het commissariaat werd. overgebracht en aldaar verbonden. Een volledige bekentenis is afgelegd door de dienstbode A. S. te Del den. ir zake den diefstal te Bentelo, ten nadeele van haar broer, van ruim 450. Deze heeft de aanklacht tegen zijn zuster in getrokken. Ze is pp vrije voeten gesteld. Een ondankbare neef. Een circa 18-jarig Duitsch jongmensch, genaamd Herman S., was sinds cenigen tijd gelogeerd bij zijn tante mej. K., te Oldenzaal. Donder dagavond, terwijl mej. K. even afwezig was, was hij plotseling verdwenen met medene ming van een bankbiljet van f 25 en twintig rijksdaalders, welke hij door het verbreken van een kistje met een valschen sleutel had weten machtig te worden. Mej. K. deed van dezen diefstal aangifte bij de politie en gis teren i9 S. door de maréchaussee te Hengelo ngehouden. Hij had een nieuwe regenjas, overhemd en schoenen aan, die hij daar ge- kocht had, en heeft volledig bekend. Kwartjesvinders. Een vreem deling te Amsterdam had zich door eenige kwartjesvinders laten verlokken cm met hen mede te gaan naar een huis in de Dirk van Hassdtsteeg en werd daar cp de gebruike lijke manier met kaartspel uitgeplunderd. Reeds had hij 250 mark verloren, toen de politie verscheen. Eerst weigerde de bende den inspecteur en zijn mannen binnen te laten, doch toen de ambtenaren zich met geweld toegang hadden verschaft, kozen de kwartjesvinders eieren voor hun geld en be taalden 50 mark terug. Een zonderlinge a a r di g- h e i d. In de grensplaats Bocholt werden Woensdagnacht aan verschillende openbare gebouwen groote biljetten aangeplakt, waar op een nieuwe oorlog tusschen Rusland en Japan en de bestorming van Wladiwostok werd aangekondigd. Zelfs voor de couranten- bureaus werd dit nieuws aangeplakt, of schoon de uitgevers niets daarvan wisten. Men heeft den bedrijver nog niet ontdekt. Omtrent de zoogenaamde aanranding van den hulppostbode van Oud-Vossemeor op Tliolen, Zaterdagavond, meldt men nader aan de Mid. Ct. het vol gende Toen de postbode per rijwiel zich Zater dagavond op zijn heenreis naar Oud-Vosse- meer bevond ter hoogte van den Langendijk, even voorbij de hofstede „De laatste stui ver", ontmoette hij twee personen. In zijne bezorgdheid voor den welgevulden postzak keek hij om, daar hij die twee personen wantrouwde, en stootte daardoor met den linkerpedaal tegen een boom. Hierdoor viel hij van tien dijk en geraakte verward in de riemen van den postzak. Hij meende daar door, dat er iemand op hem zat en probeer de daarom zich los te werken uit de handen van den vermeenden aanrander. Toen hij los was, kroop hij tegen den dijk op en vond daar bij de nog brandende carbidlantaarn, zijn portemonnaie, waaruit zilvergeld was verdwenen, terwijl nog kopergeld achterge laten was. In de overtuiging aangerand te zijn, meen de hij, dat het geld hem ontstolen was. La ter heeft hij verklaard, dat het best moge lijk is, dat het geld, door de slechte sluiting en den schok, uit zijn portemonnaie gevallen is. Tot heden is echter nog op de plek, noch in den omtrek oenig geld gevonden. Boven aan den dijk zittend, passeerde hem een visscher9knecht uit Tholen, die op den terugweg derwaarts was. De postbode vroeg hem om hem naar Oud-Vossemeer te willen vergezellen, aan welk verzoek werd voldaan. De postbode hoeft zijne eerste aanklacht omtrent de aanranding ingetrokken en ver klaard in zenuwoverspanning zijn verklaring afgelegd te hebben. Aan de stoomhoutzagerij „de Prins van Oranje" van Gebr. De Vries te Zaandam is een stapel hout omgevallen. De werkman B. werd onder bet vallende hout bedolven. Toen hij er onder uitgehaald was, bleek, dat hij ernstige inwendige kneuzingen had be komen. Door een molenwiek getrof fen Gisteren namiddag had to Egmond aan den Hoof een treurig ongeluk plaats. De meelmolenaar Berkhout aldaar nam zijn 3- jarig dochtertjo mede naar den molen, Toen het kind weder naar huis zou gaan werd het door een molenwiek getroffen en gedood. Woensdagmorgen werd te Aalteen de wed. Br. aangereden door iemand, die op een motorrijwiel de Landstraat uit kwam rijden Juist kwam van de andere zijde een melk wagen aanrijden, zoodat de vrouw op het waarscliuwingsteoken niet genoeg kon uit wijken. Zij werd opgenomen in bewusteloo- zen toestand, waarin zij Zaterdag nog ver keerde. Een geneesheer constateerde hersen schudding. Door een adder gebeten; Ter wijl een vrouw te Smilde bezig was heide voor hare geitjes te snijden, werd ze door oen adder in het been gebeten. Zoo spoedig mogelijk heeft- ze zich onder behandeling van een dokter gesteld. Voet en enkel zijn heel wat opgezwollen en doen erg pijn. Brand. Zaterdagnacht is het koffie huis vau den heer F. van Berkcl aan den Heikant te Tilburg geheel afgebrand. School, en Kerknieuws. De lieer L. C. T. Bigot, hoofd eener open bare school te Amsterdam, is benoemd tot direc teur der Kvreeksohool voor Onderwijzeressen te Arnhem. Bussum. Do 16-jarige S. II. is door de politig te Haarlem gearresteerd en naar hier overgebracht. Hij deelde medé op Koninginnedag een rijwiel ontvreemd, en dit te Amsterdam voor f 5 verkocht te hebben. B a r n e v e 1 d. De heer J. M. Hagenbeek is benoemd tot hoofd van eene bijzonders school, Prinsengracht te Amsterdam. Do reserve le luitenant D. H', Schil ling, van het le bataljon 5e regimemt infan terie, is voor den tijd van 3 we'keni voor her halingsoefeningen ondér de wapens geko men. Bij hét plaatselijk te'lephoionnet zijhi aangesloten do heeren H. de Jong, Kamp straat- met no. 128, mr. S. A. Vening Mei- uesz, huize Heiligenborg, met 110. 140 en P. J. B. Jacobs, Langesfcraat, met no. 148. Van dé bijenvolken nabij den vroege- ren 2en tol, op den Utrechtschen straatweg, zijn, naar wij vernemen, in dé vorige week twee korven ontvreemd. Burgerlijke stand. Overleden: Janna Alberta van der Horst, oud 21 jaar, ongehuwd. Ondertrouwd: A. Breed,vel di en A Overwij-k. □e Begrooting over 1906 ligt voor de leden in de School ter visie. HET HESTCriS. Gevestigd te Utrecht. KantoorHeerenstraat No. 46. Maatschappelijk Kapitaal i 500.000.—. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit. Raad van Commissarissen Mr. A. C. CRENA DE JONGH, lid van don Centralen Raad van Beroep voor de ongoval- lenverzokering te Utrecht. J. FRANSEN VAN DE PUTTE, bankier, correspondent der Ned. Bank te Goes. Mr. J. GELINDE VAN BLOM. referendaris bij het Ministerie van Justitie te 's Gravenhage J. E. C. VAN GEUNS, civiel-ingenieur, direc teur der Utrechtsche Asphaltfabriek te Utrecht. J. H. IIUIJBERS, Notaris te Utrecht. Jhr. Mr. K. J. SCHORERadvocaat en procureur te Utrecht. J. H. K. 8MEETS, directeur der Vereeniging „Onderl. Pharmaceutische Groothandel" te Utrecht. Mr. Dr. J. P. v. TIENHOVEN, de Bilt. H. P. WITSEN ELIAS, oud-administrateur bij de Deli-Maatschaappij te 's Gravenhage. Directie: Mr. B. L. Pu. VAN LIER, advocaat on procureur to Utrecht. Geeft Schuldbrievon uit in stukken van f 1000.-, f 500.- en 100.-, rentende 41/2 Voor voorschotten worden soliedo en ijverige agenten govraagd. AMSTERDAM. Deze bink geeft 4 pCt. Pand brieven uit en leent daartegenover Bold op Eerate Hypotheek tegen bil- ijke voorwaarden. Nadere inlichtingen le bekomen ten kantore van da STICHTSCHE BANK te UTRECHT. De Directie J. J. S. R. ZIMMERMAN, Mr. H. PQXJW. Het College van Regenten der Vereenigdo Gods- en Gasthuizen te Utrecht zal op Woeus- <lag 20 September 1905, des namiddags te 3 uurin het Algemeen Gasthuis, Lango Smeostraat 40 bij inschrijving in het openbaar aanbesteden: de levering van de voor acht maanden, ingaande I Novem ber 1905 tot ultimo Jnni 1906 benoodigde waarvan de hoeveelheid bil raming bedraagt: Voor het Voor liet Ziekenhuis Algemeen Gasthuis 525 Hectoliter. 110 Hectoliter. De voorwaarden van inschrijving, levering en betaling liggen ter lezing in het Algemeen Gasthuis De Secretaris-Rentmeester, E. II. J. JANSEN. Het bestuur van het waterschap Hoog en Lang Laag Raven zal op Zater dag 16 September 1905, voorm. 11 nre, in het koffiehuis „de Goldersche Bloem" te Utrecht, aanbesteden: Het vergrooten der machinist woning v. h stoomgemaal a. d. Liesbosch met bijbehoorende werken. Aanwijzing Vrydag 15 September 1905nam. 3 ure. Bestek met taekening tegen franco toezen ding van ƒ1.— verkrijgbaar ten Kantore van den Architect E. G. WEXTINK Junior, Poortstraat 33te Utrecht. die zéér goed kan koken en werkenniet jonger dan 30 jaar en van goede getuigen voorzien. Loon 130.en waschgeld 30.— Brieven aan bovenstaand adres. Tegen 1 November wordt gevraagd zonder g. g. onnoodig zich aan te meldeu. Br onder lett. K. E. aan VALKHOFF's Hofboekhandel, Amersfoort. Leeraar in PIANO en ZANG, Utrschtsche straat, hoek Hellingstraat Wordt gevraagd te Utrecht met 1 Nov. 1905 Zonder goede getuigen en opgave van vroegere diensten onnoodig zich aan te melden. Brieven letter S., aan Erven J. BIJLE- VELD, BoekhUtrecht. Aan de Nuts-Teekenschool te Wijk bij Duurstede wordt ten spoedigste gevraagd eeil Salaris naar bekwaamheid tot een maximum van f 300.per cursus van 1 October 8 Apriltwee avonden per weekvan 6 lt/s ure. vriendelijk Tehnls a a n g e b. voor zennwzv. en hnlpbeli. by 2 ervaren verpleegsters. Badk. in hnis. Villa PiekeniniWoudenbergsche Wog 3 Zeist. VRAAGT merk „AMERIKA" in gedec. bussen. Maatschappij tot Exploitatie van Betke's Bollandsche Cacaofabriek Amsterdam. Onze Afnemers den beleefd verzocht er op te wiile letten, dat zij ontvangen de van ouds bekende en NIET ongeveer geiijk-~.#Lru.„. AMSTERDAM Harde, Witte en Znlvere te HCHIEDA M. BEKROOND te Weenen in 1873 met de Verdionste-Medaille t3 Parijs in 1878 met de Gondon Medaille, te Amsterdam in 1883 met de Gouden Medaille, te Antwerpen in 1885 mot het Eere-Diploma te Parijs in 1900 met Grand Prix. (Hoogste ouderscheidingen). Deze kaarsen vonken niet na en geven zeer weinig rook bij het uitblazen. Zjjn vorkrijgb tar bij alle voorname winkeliers. kleur naar verkiezingfijn of zwaar gebreid. Lengte van den voet opgevend is voldoende. Heeren Sokken 50Kousen 79Dames Kousen, lange 05, korte 59, Meisjes en Jongens Kniekouson 3059 et. Aanbreien van Kousen 9 9 10 et.bijle vering van Wol tot fabrieksprijs. Gebreide Ondergoederen zeer goedkoop naar elk model. Beslist 't beste adres in Nederland. H Bij deze bussen worden CADE4U gegeven de fraaie repro tnc ties van de „niBTOKISLHE GALERIJ" te Amsterdam. Deze plaatjes, verzameld In liet ALBUM „DE VADERLANDMIIE GESCHIEDENIS IX WOORI) EN' BEELD", door ons verkrUgbaar gesteld 25 Ct., gevea een getroaw overzicht vau do geheele Vaderlandsche Geschiedenis. WORMERVEER.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3