BINNENLAND. liet sclliip zonk. Het aantal slachtoffers be draagt 599; diarondcr zijn ook zeelie<len van andere schepen, die hulp kwamen bie den Naar dó oorzaak van den brand wordt onderzoek gedaan. Tweede telegram. Admiraal Togo bevond zich niet aan boord van de Mikasa. Derde telogram. l>e Mikasa lag hij Sa9ebo voor anker, toen de ontploffing plaats had. Vierde telegram. Het onverwachte verlies van de Mikasa, het licvelingsschip van bot volk als vlaggeschip van admiraal Togo, hoeft overal diepe ontroering ver wekt. De brand ontstond te middernacht van 10 op 11 «lezer aan den voet van den groo- ten mast en breidde zich met buitengewone snelheid uit Toen liet vuur de bergplaats van het buskruit bereikte, ontstond eene ontploffing. linnen hot uur was het 9cliip gezonken- Daar dit geschied is in niet diep water, gelooft men het schip wel te kunnen herstellen. Do schepen Sjikisjima. Asahi, Tat- socto, Morrakoemo. Kasocmi, Nippon-Maroe, Tailiokoe-Maroe. Riojocn-Maroe boden hulp. Een groot gedeelte hunner bemanning kwam bij deze pogingen om. Men schrijft, den brand to© aan electrische kortsluiting, maar zeker heid bestaat- daaromtrent niet. Oe oorlog. Tokio, 12 Sept. In de richting van Ilsing- tsjing begon Madrikow gsiteren mot onge veer drie regimenten een aanval op Soosjan. Hij werd onmiddellijk teruggedreven door de Japanners Er wordt bericht, dat de troe pen van Madrikow grootendeels bestonden ■uit vrijbuiters. De vredo. New-York, 12 Sept. Komoera is iets beter hij heeft besloten Donderdag a.s. uaar Ja pan te vertrekken, zooals oorspronkelijk was bepaald New-York, 12 Sept. De Russische vredes- onderhandelaars zijn vertrokken met het •Duitsche stoomschip Wilhelm II. Voor hun vertrek brachten de liecren Witte en Ro9en een afscheidsbezoek aan de Japanscbe diplomaten. Baron Komoora, die riek is, zond e^i hartelijke» afscheidsgroet door den heer Takahira. Het bezoek duurde een half uur De menigte in het dok juichte Witte too, die later door dr. Ro6en do ver tegenwoordigers van de pers liet bedankeu, waarbij bij o.a. zcide, dat hem nooit te voren zóó overtuigend gableken was, dat de pen machtiger is dan het zwaard. Maarschalk Yamagata heeft in de „Nishi- Nishi Shim boen als zijne meening over den vredo gezegd, dat er verschil van meening kan bestaan over dc vredesvoorwaarden, maar bet volk dient niet te vergeten, dat de hals starrigheid van Rusland en de door dit land betoonde lust om de vijandelijkheden voort te zetten aan de hoop om de door Japan ge maakte kosten vergood, te krijgen den bodem liad ingeslagen. Overigen» was de staking der vijandelijkheden voor Japan even voor- deelig als de voortzetting schadelijk zou zijn geweest, omdat daardoor d© middelen van het land al te zeer uitgeput zouden ziju go- worden. Tokio, 12 Sept. In do groote vergadering to Osaka werd gisteren eene motie aange nomen, d.ie verlangt dat het vredesverdrag ongedaan zal worden gemaakt en dat de regeering zal aftreden. Er kwamen eenige ongeregeldheden voor; veertig personen wer den licht en oen ernstig gewond. Het ontslag van den minister van binnen- landscho zaken Joshikawka is niet aangeno men. In overeenstemming met het geijkte gebruik, hebben de ministers den Mikado officieel kennis gegeven van hunne tekort komingen, oil terwijl zij de noodzakelijk heid der afkondiging van de krijgswet ken baar maakten, onderwierpen zij aan het oor deel van den Keizer do vraag of zij aan het bewind zouden blijven of hunne portefeuilles zouden neerleggen. De Keizer antwoordde lieden, dat hij het raadzaam vond, dat zij hunne respectieve ambten behielden. Allerlei vTo Marseille zijn Zaterdag 20 „hande laars in blanke slavinnen" gevangen geno men, met 15 jonge vrouwen van allerlei landaard, die scheep zouden gaan naar Zuid- Amerika. vBij den beer v. Lioben, vice-gouver- neur der Oosten rij k sell - Hon gaarsche Bank te Weencn, zijn twee schilderijen ter waarde van 70.000 kronen gestolen- Men is nog niet op h.t spoor vw.n de dieven. vTo Bamberg hebben zes boeven een aanval gedaan op het redactie-bureau der „Neueete Nachtrichten" en de woning van den redacteur Schmdtt, om wraak te nemen over een artikel van dien redacteur betref fende een inbraak door hen gepleegd. Zij aioegen vensters en luiken stukmaar do voorgenomen moordaanslag werd ver ijdeld door de politie eu ter hulp geschoten buren, door wie een der boeveu, die reeds binnengedrongen was, gevangen genomen werd. vUit den dood© herrezen is een 25-jarig moisjo te Hof in Beieren. Men achtte haar roc<Ls eenige dagen gestorven Maar toen men het gewaande lijk kisten wilde, maakte •het een kleine beweging, 't Block, dat zij slechts schijndood was geweest en tot onuit sprekelijk© vrougdo dor ouders, herwint het meisje thans gaandeweg al haar vroegere levenskracht. vLa Loio Fuller, de bokendo serpen tinedanseres, die op het. oogenblik te Ber lijn optreedt, werd Zondag 1.1. in het Spreo- wald uit haar auto geslingerd. Ofschoon heb voertuig, even vóór hot omsloeg, de respec tabele snelheid van 70 KM. per uur ont wikkelde, kwamen de danseres en haar me derijder met den schrik vrij. vIn de Zwoedscbo stad Götcborg of Gothenburg zijn twee electrischo tramwagens bij Jiet Sterchankanaal in botsing gekomen, waarbij een wagen in het kanaal stortte De wagenbestuurder en co» passagier kwamen om het loven ep acht passagiers werden meer of minder ernstig gewond. vStormen op de groote Amerikaanscho binnenzeeën hebben, naar uit Now-York ge meld werd, zware schade aangericht. Drie en veertig personen kwamon om. Do handels vloot verloor in dit- jaar door noodweer reeds elf schepen. De Staatscourant van Woensdag 13 September 1905 bevat de volgende Konink lijke besluiten benoemd tot secretaris-generaal bij het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. J. Versteeg, administrateur bij het departement van BinnenlaJidsche zaken bonoemd tot Rcgeeringsgedelegeerden bij het van 17 tot 23 Sept. te Weouen te houden internationale congres voor arbeidersverzeke ring mr. K. Macalester Loup, te Hilversum, voorzatter der Rijksverzekeringsbank, en dr. C. A. Verrijn Stuart te 's Graveubage, direc teur van liet Centraal Bureau voor de Sta tistiek Zondagmiddag maakte H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins een rijtoer, zonder gevolg, naar Hoog-Soeren, E'speet en Utteld. Het Koninklijke Echtpaar zal, naar men verneemt. het openen der Kamers niet meer vóór November op het Loo terug- keeren, doch naar Dobbin vertrekken H. M. de Koningin vertrok heden morgen te 3.50 van Apeldoorn naar Maas tricht, alwaar Zij te 7.54 aankwam. De te rugreis is bepaald' op 4.15 nm. van Maas tricht, aankomst te Apeldoorn, te 8.22 nan. Z. K. H. de Prins is Maandag per rij tuig naar Zutphen gegaan en verder per extra - trein naar Maastricht. Het gemeentebestuur van Maastricht gaf gisterenavond in het Stadspark een con- oert, met medewerking van de Kon. Zang- vereeniging Mastreechter Staar en van het symuhonieorkest der Stedelijke Muziek school. Z K. H. Prins Hendrik woonde dit concert bij. Ook werden gisteren de officie ren der aan do manoeuvres deelnemende troepen op het stadhuis ontvangen, waar de Maastreechter Staar een paar zangnummers ten beste gaf. HedeLavond zal het goheele Vrijthof wor den geïllumineerd en zal door de sociëteit Mom us een groot vuurwerk worden afgeeto- keu. Het Koninklijke bezoek aan Leeuwarden. De voorbereidende maat regelen voor een luisterrijke ontvangst van de Koningin en Prins Hendrik gedurende hun bezoek aldaar van 25 tot 27 Sept., ne men, zoowel vanwege het gewestelijk en liet gemeentebestuur, als van de zijde der inge zetenen dagelijks groote re afmetingen aan. De buurtcomm issies hebben haar taak voor de algemeene illuminatie den tweeden avond en ook voor de versieringen nagenoeg vol bracht. Onder anderen zal de geheele Sint Jacobstraat electrisch worden verlicht en zal in het midden, tusschen de Klokkenstraat en het- Mariannestraatje, een groote eere poort worden opgericht. De hulde, den tweeden morgen het Ko ninklijke Echtpaar aan te bieden, zal be staan in een aubade van een mannenkoor, onder directie van den lieer P. Koerman, en begeleiding van het stafmuziekkorps van het 9e regiment infanterie. Gedurende de feestdagen zullen, behalve dit korps, het ste delijke muziekkorps en de rogimentsmuziek uit Assen zich op onderscheidene plaatsen doen hooren. Maandagmorgen is grootmeesteres me vrouw baronesse van Harderbroek ten Pa- leize aangekomen. Gistermorgen is een gedeelte van het stalpersoneel met paarden en rijtuigen naar Maastricht vertrokken. De Zwiteerscbe gezant bij ons Hof, de hoer Oarlin, resideerende te Londen., was te 'sGravenhage in het hotel des Indes gelo geerd. Hij vertrok gisterenavond weer naar zijn post. Mr. A. F. L graaf van Rechteren Limpurg, Hr. M. 1. Minister-Resident te Bern, lieeft met buitenland&ch verlof zijn post verlaten. De consulaten van Ecuador te Am sterdam en Rotterdam zijn opgeheven. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagmiddag 19 September ten 3 ure. Gewogen en te licht bevon den. De Maasbode is niets gesticht over de verkiezmgsrede di© de katholieke candidaat die in herstemming komt te Rotterdam ge houden heeft en daar nu de Maasbode zich teleurstellingen wil besparen eu het hem niet onverschillig is hoe de katholieke Kamer club versterkt zal worden, ziet hij zich ge noodzaakt 'ch van aanbeveling van den heer Van Term, die met den vrija-dem. P. R. Mees in herstemming komt-, te onthou den. Arnhem en Rotterdam I. De sociaal-democraten zullen bij de herstemming te Arnhem den heer Eland, en te Rotterdam I den heer Van den Berg steunen. Rotterdam V. De katholieke can didaat in hot district Rotterdam V, de heer Jac. P. van Term is zooals wij gisteren reeds mededeelden, door den Maasbode ge wogen en te licht bevonden. Naar aanleiding hiervan meldt men aan liet Hbl. „Ter waarschuwing van de vrijzinnigen ia het district V zij meegedeeld, (lat de R.-K. Kiosvereeniging „Hecht en Orde'' en met liaar de andere kerkelijke kiesvereenigingon de candidatuur van den heer Jac. P. van Term handhaven en blijkens hedon ondier de kerkdijken verspreid strooibiljet ook warm aanbevolen, niettegenstaande het advies van de Maasbode, die eensklaps tot de conclusie is gekomen dat de politieke denkwijze van den lieer Van Term noch specifiek christe lijk, noch specifiek roomsch is, een slotsom te verrassender waar de heer Van Term lange jaren een leidende positie aan het blad zelf heeft bekleed en nimmer vernomen is dat zijn denkwijze aanstoot gaf. Trouwens, zoolang do beer Van Term te Rotterdam was, bekleedde hij zelf het voor zitterschap van een der districtsbcsturen der katholieke kiesvereeniging en zou dat waar schijnlijk nog doen als hij niet als zoovele andere redactieleden van de Maasbode een goed heenkomen had moeten zoeken on zich een positie elders scheppen. Waar het af scheid van het blad dus niet bijzonder teo der kon zijn, wordt de afwijzende houding van dit laatste thans jegens hom niet bijzon der in overeenstemming met de kieschheid geacht." Naar men verneemt zijn'reeds tal van sollicitataën ingekomen voor een© plaatsing bij het nieuwe departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Het moet mtusschen do bedoel"ng zijn slechts zeer weinig nieuwe ambtenaren op dit departement te werk te stellen, daar de afdeelingen, waaruit het is te zamen gestold, reeds voldoende zijn bezet en deze in hoofdzaak onveranderd zullen blijven. Als secretaris generaal van het nieuwe mi nisterie wordt genoemd de heer mr. J. W. S. A. Versteeg, thans administrateur, chef der afdeel:ng arbeid. Onlangs werd gemeld, dat de heer P. W. Sutorius voor het lidmaatschap van den gemeenteraad van Amsterdam zou "bedanken. Dit nu is, volgens de Tel., geheel onjuist, de heer but-orius is zulks volstrekt niet van. plan. En had hij al het voornemen gehad zijn mandaat neder te leggen, dan zou hij daar zeor zeker niet mede gewacht hebben tot na al de verkiezingen, die we nu achter den rug hebben maar zou hij practisch als altijd zijn ontslag op een dusdanig tijdstip ingediend hebben, dat tege lijkertijd met de andere verkiezingen in zij» vacature had kunnen voorzien worden. De heer Sutorius heeft nog tot 1907 rit ting in den gemeenteraadhet zou kunnen zijn, dat hij dan geen hernieuwing van zijn mandaat wenscht. Gevolg gevende aan oen op initiatief van den heer Edenheun uitgebracht raads- votum betreffende een reorganisatie van den dienst der openbare werken, hebben B. en W. van 's Gravenhage den raad in overwe- ging gegeven te besluiten, dat het personeel van den d'enst der gemeentewerken zal worden uitgebreid met twee ingenieurs en een bouwkundige, allen in vasten dienst, De daaruit voortvloeiende kosten zijn te stellen op f 10.000 a f ^12.000 per jaar. De commissie van fabricage, te dezer zake ge hoord, beeft ontraden het denkbeeld om een afzonderlijken tak van dienst in 't le ven te roepen. Met den directeur voor de gemeentewerken is zij van oordeel, dat dit zou leiden tot een niet te verdedigen ver deeling van verantwoordelijkheid, dienstver- warring en groote vertraging in de afdoe ning van zaken. Ook het denkbeeld tot aan stelling van een adjunct-directeur werd op dezelfde gra..den ontraden. Het voorstel van B. cti W. is ten slotte gegrond op de conclusie van het rapport der commissie van fabricage. Do oudste wethouder van Nederland. De raad der gemeente He kelingen herkoos tot wethouder den 93-jari gen landbouwer, den heer L. Sohipper. Mr. J. C. Post, het vrijz.-dem. gemeen teraadslid voor district IX van Amsterdam heefl, door de ervaring geleerd, dat hij voor dó functie niet voldoenden tijd kan beschik baar stellen, zijn ontslag genomen. Hij was eersti verloden jaar tot lid van den raad ge kozen. Het Kamerlid Schaper deelt in de Volksstrijd" mede, dat hij besloten heeft jach metterwoon in Holland t-e vestigen, maar dat hij in ieder geval te Groningen blijf.t, totdat de aanhangige ernstige geschillen in den Groningschen gemeenteraad- uitgevoch ten zijn. Den matineuzen gemeente raad. W/ij hebben melding gemaakt van het berioht, dat de gemeenteraad van Gein- dringen do vergadering op den eersten Dins dag van deze maand gehouden had 's mor gens om half zes. Zóó matineus zijn de raadsleden echter niet- geweest. De vergadering had wel plaats om half zes, maar niet 's morgens, doch 's avonds De stranding van Hr. Ms. „E vertsen". Naar het Hbld. verneemt is aan een commissie van hooggeplaatste of ficieren der zeemacht een volledig onderzoek opgedragen naar het gebeurde met Hr. Ms pantserscbip „Evertson" voor IJniuiden in den nacht van 18 op 19 Augustus jl. aReuter bericht-, dat, naar aanleiding van het bezoek van den Koning van Enge land aan Mariënbad, de heeren E. J. B. H. M. Engenngh, chef van de exploitatie, en A. G. A. Everts, chef van het mouvement bij de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, benoemd zijn tot leden 4e klasse van do Koninklijke Victoria-orde. Met zekerheid wordt gemeld, dat de heer Van Hall, inspecteur voor den land bouw voor Suriname en Curasao, naar dit eiland uit Suriname was vertrokken, doch wegens ongesteldheid de reis niet kon voort zetten en terug heeft moeten keeren. Op grond van afgelegd groot ambte naars-examen zijn ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië voor administratieve liet rekkingen in Ned.- Indiè J. Bastiaans. A. Mühlenfeld, F. Slan gen, C. Laseur, H. Schouten, J. dó Leeuw, J. Viehoff, L. Ludolph, R. Koppenol, A. Versteegh, S. Wieling, C. Staargaard, J. de Roock, Th. Grivel, G. Gerlach, W. Winökel, A. Barthelemy en R. Krauss. Do minister van Binnenlandsche Za ken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn departement eene vacature in den rang van t weede-klerk bestaat en dat ter vervulling daarvan een vergelijkend on derzoek zal gehouden worden. Do benoeming zal geschieden op een jaar wedde aanvankelijk van vier honderd gul den Belanghebbenden moeten niet ouder rijn dan 23 jaren. Alle aanvragen tot toelating door belanghebbenden eigenhandig geschre ven op gezegeld papier, moeten bij het depar tement zijn ingeleverd uiterlijk op 8 Octo ber a. s. en vergezeld zijn van bewijsstuk ken, dat de belanghebbenden zijnNeder lander, van good gedrag en onbesproken wandel, voor zooveel noodig hebben, voldaan aan de wet op de nationale militie en vol gons schriftelijke verklaring van een bevoegd geneeskundige, afgegeven na heden, eene goede gezondheid genieten. Het bedoelde onderzoek zal omvatten a. het vlug schrijven van goed schrift; b grondige kennis van de Nederlandsclie taal, o. dj rekenkunde; d de beginselen der aardrijkskunde en vaderlandsche geschiedenis e. eenige proeven van oordeelkundig werk. Bij gelijkheid van kennis in bovengenoem de vakken zal de voorkeur worden gegeven aan liem, die tevens proeven van bekwaam heid kan afleggen in de Fransche, Engelsche en Hoogduitsohe talen. Zij wier handschrift onvoldoende wordt bevonden komen niet- voor eene plaatsing in aanmerking. Ir de te Amsterdam gehouden verga dering van de Tariefvereendging werd tot haar voortbestaan beslaten. Het bestuur werd in zijn geheel herkazen. Vrijdag 8 September is te Wil nis opgericht de afdeeling „de Ronde Veenen" van de boofdafdeeling „Zoetwatervdssóherij" der Nederlandsche Heidemaatschappij. Staan de de vergadering tiaden 1 begunstiger en 23 leden toe Het bi] de genoemde hoofdafdeeling aange sloten aantal afdeelingen is hiermede geste gen tot 30 met totaal 1215 leden. Bovendien telt rij nog een 200-tal ver spreids leden. De Nederlandsclie Bond van gemeen te-werklieden heeft o,p zijn jl. Zondag te Amsterdam gehouden buitengewoon congres met op één na algemeen© stemmen een motie aangenomen, waarbij de in een vergadering van de zg. meerderheid van liet personeel der gasfabriek te Groningen, zich noemende vereen. „Recht en P'icht" aangenomen motie gekwalificeerd wordt als karakterloos, krui perig en in strijd met alle goede trouw en eergevoel. Bij de motie betuigt het congres voorts zijn diepe verontwaardiging over liet onbe hoorlijk, verachtenswaardig gedrag van den directeur der gasfabriek te Groningen, D. A. Pavens Overvegend© dat deze zaak bij den open baren rechter en gemeenteraad van Gronin gen in onderzoek is, wordt 't bij de motie raadzaam geacht, om den uitslag van het onderzoek niet vooruit te loopen. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen om in overleg met de afdeeling Groningen te treden, om met de krachtigste middelen Hertz reek* te doen verschaffen. Van Hint© werd benoemd tot bezoldigd secretaris. Hij zal rich vestigen te Rotter dam, waar de Bond rijn hoofdzetel heeft en het dagelijkse li bestuur zal wonen, dat met Hinte zal bestaan 1 it König en Lindemans. Te 'sGravenhage worden sedert ©eni gen tijd pogingen aangewend om te kennen tot een openbare leeszaal, gelijk deze ook in andere gemeenten, op het voetspoor van Dordrecht, is opgericht. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is te IJniuiden binnengeloopen en zal Donderdagmorgen naar Amsterdam op- stoomen. Aan boord is alles wel. De Amsterdamsche Studen tensociëteit. De Telegraaf heeft ten kijkje genomen in de.nieuwe Studentenso ciëteit in het café .de Iioode Leeuw" op den V gendam en schrijft er van Het moet gezegd het zal er den heeren in het begin wel wat tegenvallen. In plaats van de breede zaal, boven het restaurant „De Kroon" in gebruik, moet men zich thans met een langwerpige zaal be helpen. Het groote buffet is ingekrompen tot een klein d'to, de gemakkelijke leuningstoelen veranderd in rieten exemplaren van grooten eenvoud. Wij twijfelen echter niet, of de heeren zullen in hun tijdelijk verblijf wel spoedig eeiiigo gezelligheid brengen. Onteigening. De St. Ct. bevat den staat van eigendommen, die ten behoeve van de ophooging van een gedeelte der Stap horster Stouwe, tusschen Hamingen en Baar- lo, onder de gemeente Staphorst, ten alge- meenen nutte en ten name van het water schap Hasselt en Zwartsluis zullen worden onteigend. Te Nijmegen arriveerden gisteren uit Luik do Fransche minister van Koophandel en diens kabinetschef met den automobie len fabrikant Darracq en diens secretaris. Het plan was een tocht door Nederland to maken. Eerst zal een bezoek aan de hoofdstad worden gebracht. Tel. Hondekarren voor de post. Naar do Leeuw. Ct. verneemt, moet bij de administratie der posterijen het voornemen bestaan om voor het vervoer van de post ten platten lande gebruik te maken van hondenkarren. Reeds zijn de directeuren aangeschreven op te geven, welke bodediensten hiervoor in aanmerking komen. De stoom pont te Velsen zal met 1 October weer worden in dienst ge steld. Op 28 dezer zal worden aanbesteed heb amoveeren van de Velservoetbrug en het maken daar ter plaatse van twee nieuwe har vens. De raming is f 110,000. De Soheveningsche baring- vloot. Uit Scheveningen wordt gemeld, dat de eersto reis van de Scheven in gsohe haring vloot langzamerhand is volbracht. Men mag zeggen, dot de reederij tot hiertoe er vrij goed voorstaat. De tweede reis is thans reed9 in volkvi gang. Er zijn reeds eenige vaartui gen met tamelijk goede vangsten terug, maar voor he» oogenblik blijven de aanvoeren ge ring, zoodat de prijzen der haring zeer naar de hoogte gingen. De aanvoer tot 6 dezer bedroeg in totaal 165516 ton, tegen 277056 in 1904. Do prijzen waren tot 7 dezer f 19,75 k f 20,25 volle; f 16,75 maatjes en f 15,75 ijle baring, tegen in 1904 reap, f 10,50 a f 10,25 en f 7. De verschvissoherij van de schokkers, die in Augustus te Scheveningen markten, be- soinden te zaïnen f 6145,60. Choleragevaar. Uit Oldenzaal schrijft men aan de Zw. Ct. Dat het transport van Russische landver huizers over deze plaats enorm is gestegen door 't verbod der Duitsche regeering van 'n- scheping te Hamburg wegens de cholera, kan o.a. hieruit blijken, dat over de afgeloopea week door den agent van 't Angelo Continen tale Reise bureau alhier aau zijn maatschap pij is afgedragen de som van sirca 70.000 mark, hier ontvangen- Eu dan nog liet zeer groot© getal emigranten, hetwelk hier pas seert voor d'e N. A. S. M. Barakken voor ontsmetting zijn hier niet aanwezig; geneeskundig onderzoek heeft niet plaats, daarbij komt nog, dat hier nacht op nacht in verschillende logementen tientallen van landverhuizers overnachten. De loods bij 't station alhier, waarin honderdien emigran ten soms uren verblijven, is alleen wat ge- carboliseerd". Ter geruststelling van velen zou liet zeer zeker wensehelijk zijn, dat onze regeering hier andere maatregelen nam. De crisis in de bouwvakken te Amsterdam. De Fed. van Chr. Tim- merl.-Ver. te Amsterdam publiceert de vol gende verklaring: „De Federatie van Ohr. Timmerlieden- Vereenigingen t© Amsterdam, gehouden den lien Sept. 1905, gehoord de besprekingen over de staking den- metselaars op het werk van den heer Schut, spreekt uit, dat zij do genoemde staking, noch in haar opzet, noch in hare gevolge kan aanvaarden, omdat het besluit tot staking genomen is, zonder dat de Clir organisaties in deze gekend zijn." Destrijd n de bouwvakken te Amsterdam. Nadat gisterenmorgen de antwoorden van de religieus© organisaties van bouwvakarbeiders op de, in de confe rentie van Zaterdagavond tot haar gerichte vragen in zake het conflict met den aanne mer Schut waren ingekomen, heeft het be stuur der algemeene patroousvereeniging in een langdurige vergadering zijn houding vastgesteld. Alvorens de gevallen beslissing publiek te maken, wensch-te het bestuur nogmaals met vertegenwoordigers der werk lieden ver eenrigingein te confereeiren, welke conferentie op gisterenavond was bepaald. Deze conferentie duurde langer dan vier uur. Het resultaat ervan was dat het be stuur der Alg.meene Pat roon s ver een igi n 2 be sloot in overleg met de commissie van advies, tot g zamenlijike overname van het werk des heeren Schut, aan welk besluit Vrijdagmor gen e.k. te zes uur uitvoering zal worden ge geven. Deze termijn werd opzettelijk zoo ruim genomen, om do werklieden alsnog ge legenheid1 te bieden van bun ingenomen standpunt terug te komen. Geëindigde staking. De sta king onder do aardappeldel vers te Nieuw>- Buinen (Dr.) is geëindigd naar den zin der stakers. Meer dan duizend werklieden hebben ge durende een week zoo goed als niet© gedaan. Alle? is zeer redelijk en kalm toegegaan. Politiehonden. In na /olging van andere steden is voor het politiecorps te Enschede een zwarte herdershond aange schaft. Het is een nieuweling in het lak en moet nog het noodige onderricht ontvangen. De Kootwijker maalschap. Adls.-generaal mr. Ort heeft gister voon den Hoogen Raad gerequireerd tot niot-ontvan- kelijjk-verklariug van het revisie-verzoek van J v. d. T., landbouwer te Essen, onder Bar- neveld, bij arrest van het gerechtshof t© Amsterdam van 1 Nov. 1904 veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf wegens het weder rechtelijk doen doorsteken en afgraven van den dijk onder Kootwijkerbroek, waaruit ge vaar voor overstrooming kon ontstaan. In eerste instantie was deze zaak voor de Utrechtscho rechtbank behandel d. Adv.- gen. was van oordeel, dat het revisieveraoek niet inhoudt een omstandigheid, die aan den eersten rechter niet bekend was. Mr. C. de Wilde, advocaat te Utrecht, voerde aan, dab het revisieverzoek nog an dore omstandigheden inhaald, die dien eersten rechter niet bekend waren. Waar de Koot- wij ker maalschap een gemeentachappelijk, onverdeeld eigendom was, meende pl. dat ieder dier eigenaren alle daden van eigendom mag verrichten ten aanzien van de maal schap, behoudens besluiten van het bestuur der maalsohap. Het bewuste dijkje, door dó twee bestuursleden opgericht zonder machti ging van het bestuur, behoefde dus door den verzoeker niet als dijk te worden gerespec teerd Valt nu de verklaring van die toweó getuigen weg, dat in een bestuursvergade ring i3 besloten tot het versterken van den dijk, dan valt. weg het element van het mis drijf, dat de verzoeker een dijk, een werk in den zin der Strafwet, heeft doorgegra ven. Er blijft dus slechts over, dat gegra ven is in een verhooging, die niet als dij|k kon worden aangemerkt. Uitspraak 9 Oc tober EeD aardig staaltje van preciesheid van een onzer rechtscolle ges bleek Maandag bij de behandeling van een cassatiezaakje voor d'en Hoogen Raad Het betrof een klompenmaker te Zelhem, wegens brandstichting veroordeeld tot een paar jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Arnhem liad bij di© veroordeeling tevens gelast de vernietiging van eenige in beslag genomen lucifers. Het Arnhemsche gerechts hof bevestigde dit vonnis, behalve ten aan zien van dit laatste punt, daar volgens art. 219 strafvordering <ie vernietiging of on- bruikbaarmaking slechts kan worden gelast van in beslag genomen voorwerpen, vervaar digd, geschikt, gemaakt of gediend hebben de tot het plegen van het strafbaar feit. Daar do ongebruikte lucifers onder geen dezer categoriën vielen, werd het vonnis op dat punt vernietigd en kreeg de veroordeelde die kostbare voorwerpen terug. Wat het ingesteld cassatieberoep zelf be treft, aangezien geen gronden tot cassatie waren voorgedragen of aanwezig bevonden, werd tot verwerping geconcludeerd. Uitspraak 18 September. Onteigening te Haarlem. Het O. M. bij de rechtbank te Haarlem nam gister conclusie Ln, oen aantal onteigening»-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2