Zaterdag 16 September 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Vreemde Histories. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 'b morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regel.f 0.73. Elke regel moer- U.15. Groote letters naar plaatsrnii&te. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeron in dit Blad bij abonnement Eens circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan Baendie met I October a- s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Septem ber nog zullen verschijnen KOSTELOOS toegezonden. Politiek Overzicht De crisis in Hongarije. Goon crisis, die rijker aan verrassingen is dan de crisis in Hongarije. Men komt van de eene verrassing in de andere. In het begin van het jaar is in den rijksdag de meerder heid gekomen aan de oppositie, waarin het overheerschende element wordt gevormd door de partij, die, zooals haar naam „onaf hankelijkheidspartij" aanduidt, streeft naar losmaking van den band tusschen Oosten rijk en Hongarije. Naar parlementair ge bruik, had nu een ministerie moOten optre den, gevormd uit de nieuwe meerderheid. Maar over het regeeringsprogramma kon geen overeenstemming verkregen worden niet die Kroon. Keizer Frans Jozef gaf toe aan de eischen van de meerderheid geworden oppo sitie, zoover hij meende te kunuen gaan maar op één punt was hij onverzettelijkin don eisoli tot» invoering van het Hongaarsch als commandotaal in de Hongaarsche troe penafdeel ingen van het rijksleger kou hij niet toestemmen; hij meende aan de een heid van het leger, waarvan de handhaving ham zeer ter harte gaat, verplicht te zijn, dat offer nïeb te brengen. De Keizer deed toen een beroep op de persoonlijke verknochtheid van baron Fejer vary, die vroeger gedurende een aantal jaren minister van landsverdediging in Hongarije is geweest en als commandant van de gardes du corps aan zijn persoon verbonden was, om aan liet hoofd van de regeering op te treden. Dit geschiedde; Fej er vary verscheen als voorzitter van een voorloopig en extra-parle mentair kabinet voor den rijksdag. Do eerste ontmoeting was tevens de laatste; de ont vangst was zoodanig, dat de nieuwe bewinds man zich haastte gebruik te maken van de machtiging, die hem was gegeven, om den rijksdag voor drie maanden te verdagen. Dezo maatregel is het sein geweest tot eene beweging van zeer bedenkalijken aard. De Kamer had geweigerd aan de regeering cre- dietwetten toe te staan, hetgeen meebracht, dat de belastingen niet konden worden ge- ind. Sterk door deze wegering, spoorden de leiders van de oppositie de gemeentebestu ren aan een lijdelijk verzet te organiseeren en de aanneming van belastingpenningen te weigeren. De gemeenteraad van de hoofd stad Boedapest gaf het voorbeeld. Het gevolg bleef niet uit; in Juli vloeiden er 5 millioen minder in de kassen, vergeleken bij het vo rige jaar. De regeering deed haar best de gemeentebesturen aan bun plicht te herin neren en stelde hen verantwoordelijk voor de gevolgen. De oppositie antwoordde met een manifest aan de natie, waarin verklaard werd, dat aan eene in const itutioneel© regee ring geen belasting betaald behoefde te wor den en dat aan geen oproeping om onder d'o wapenen te komen, van die regeering uitgaande, gevolg behoefde te worden gege ven. Eene uitvoerige instructie werd aan de gemeentebdsturen gezonden over de wijze waarop het lijdelijke verzet bet best kon worden geregeld. En tegen het ministerie werd de bedreiging geuit, dat het, wanneer de rijksdag den 15on September weder bij eenkwam, wegens schending van de consti tutie in staat van beschuldiging zou worden gesteldeene commissie werd belast met het- opstellen van een daartoe strekkend voor stel. Gisteren is de rijksdag weder bijeengeko men. Baron Fejervary heeft in die vergade ring medegedeeld, dat hij en zijne ambtge- nooten ontslag bobben gevraagd en dat dit hun is verleend. Zij hebben den strijd tegen den rijksdag opgegeven, niet omdat zij) zelf dezen strijd moede waren geworden, maar dit is liet verrassende in den nieuwen keer dicu de crisis in Hongarije beeft genomen omdat ae Kroon hun haar vertrouwen had1 opgezegd. Hoe is dat in zijn werk gegaan? Fejervary en zijne ambtgenooten hebben gezocht naar een uitweg, die het land zou kunnen verlos sen uit de impasse, waarin het is geraakt. Zij hebben gemeend, dat een radicaal middel moest worden aangewend om den grondslag, waarop het parlement in Hongarije rust, te verbeteren. Door litbreiding van bet kies recht wilden zij komen tot gezonder verhou dingen in het parlement. Dat aan die verhoudingen thans inder daad veel ontbreekt, is duidelijk, wanneer men do bevolkingskaart van Hongarije na gaat. Daaruit blijkt, dat de Magyaren, die het heerschende ras zdjii, eigenlijk eene min derheid in de bevolking uitmaken. De bevol king is sterk 15,133,494 zielen. Daarvan zijn 7,356,874 Magyaren. De overige volksstam men, Duitschers, Slowaken, Rumenen, Ru thenen, Kroaten, fkirven en Wenden, zijn ieder voor zioh in de minderheid tegenover liet heerschende ras, maar te samen zij» 7,776,620 zielen sterk, dus 400,000 meer dan de Magyaren. Het bestaande kiesstelsel, waarbij nauwelijks een millioen ingezetenen het kiesrecht bezitten, is echter zoodanig in gericht, dat de Magyaren schier alles te zeg gen hebben en de andere rassen niets hebben in te brengen. Op dit feit steunende, is het kabinet-Fejer- vary opgetreden met de leus van kiesrecht- uitbreiding. De minister van binnen la ndsclie zaken heeft onlangs in eene rede, die hij als candidaat voor den rijksdag hield, gisteren werd bericht, dat hij gekozen is tot rechtvaardiging van dit optreden gezegd, dat in het Hongaarsche parlement de ob structie heeft gezegevierd, omdat de meer derheid, ten gevolge van de nauwe beper king van het kiesrecht, in 't geheel niet het volk vertegenwoordigt. Wanneer de breede volkslagen in het Hongaarsche parlement vertegenwoordigd waren geweest, dan zou de rijksdag er nooit toe gekomen zijn den kost baren tijd met staatsrechtelijk gekibbel te vermorsen Uitbreiding van het kiesrecht werd door hem aanbevolen als het middel tot de ontwarriiig, waarnaar het gansche land smacht, en om den grondslag te vormen voor een vruchtbaar en zegenrijk samenwer ken tusschen Kroon en natie. Het is intusschen gebleken, dat dit middel door de Kroon te radicaal werd geacht. On der den invloed van de toongevende kringen aan het hof en in de andere rijkshelft, die in den rijksminister van buitenlandsehe za ken graaf Goluchowski en inden Oostenrijk- sohen minister-president baron Gautsoh pleit bezorgers vonden, is Keizer Frans Jozef te rug gekomen op de aanvankelijk door hem verleende toestemming tot 't programma van regeeringsboleid, waarmee liet kabinet-Fejer- vary den 15en September voor den rijksdag wilde tieden. Zijnerzijds was het kabinet on gezind om zij|n programma te wijzigen, cn zoo is het gisteren voor den rijksdag versche nen met de mededeeling, dat het zijn ont slag gevraagd en gekregen had. Deze episode in den strijd tusschen Kroon en rijksdag in Hongarije is dus afgedaan. Hoe de krisis zioh nu verder zal ontwikkolen, zal men moeten zien. Voorshands is do rijksdag maar weer verdaagd op koninklijk bevel, thans tot den lOen October. Dultschland. Berlijn15 iSept. De Reichsanzeiger meldt, dat van 14 tot 15 September 's middags in Pruisen 9 ziektegevallen, die men verdacht van cholera tj zijn, en 3 sterfgevallen aan Aziatische cholera officieel zijn aangegeven. Frankrijk. De regeering heeft besloten het parlement tegen 17 October weder bijeen te roepen. De keuze stond tusschen 17 en 30 October. Ten gunste van den laatsten datum werd aange voerd, dat dan rekening kan worden gehou den met do reis van president Loubet naar Spanje, waarbij: zich liet bezoek aan Portu gal zal aansluiten, en waarop de minister president hem moet vergezellen. Den door slag voor de vroegere bijeenroeping zal de wensch gegeven hebben om meer tijd be schikbaar te hebben voor liet werk, dat moet worden afgedaan, in de eerste plaats voor liet wetsontwerp tot regeling van de schei ding van Kerk en Staat, dat nu bij den Senaat aanhangig is. De gemeenteraad van Parijs zal in Octo ber gevolg geven aan eene uitnoodiging van den Londenschen graafschapsraad. Het pro gramma van de ontvangst is nog niet in bijzonderheden vastgesteld; maar de Temps bericht, dat van de 80 leden van den ge meenteraad 60 aan den. tocht zullen deelne men en den 16en October op reis zullen gaan. Zweden en Noorwegen. Christiania, 15 Sept. In tegenspraak met het door het „Svenska Telegrambureau" uit betrouwbare bron medegedeelde bericht, dat Noorwegen in toenemende mate gaat mobili- seeren, verneemt het „Norsk Telegraaf bureau", dat er slechts troepen zijn, opge roepen om de bezettingen van vestingen en kampementen af te lossen. Stockholm, 15 Sept. Het „Svenska Tele grambureau" houdt tegenover de tegenspraak van het „Norsk Telegraafbureau'de juist heid vol van zijne mededeeling over de Noor- weegsche mobilisatie. Het officieuse Zweedsche telegram-bureau heeft eene nota verspreid, die het standpunt doet kennen van de Zweedische regeering in de thans weer begonnen besprekingen over de ontbinding van de unie te Karlstad. Deze nota luidt aldus: ,.De toestand wordt door de leidende po litieke kringen in Zweden als zeer ernstig beschouwd, want men verlangt tot eiken prijs, dat Noorwegen het Zweedsche vredes- programma aanneemt, dat onder andere eischen ook de slechting van de grens ver ster kin gen bevat. Men hoopt echter op eeno gelukkige uitkomst, omdat Noorwegen be paald den vreedzamen inhoud van de Zweed sche voorwaarden moet begrijpen. Men zegt overigens ook, dat het plan van een arbi trageverdrag, waarvan de Noorwcegsche pers spreekt, op geene bezwaren van de zijde van Zweden zal stuiten, wanneer de Noorweeg- sche gedelegeerden liet voorleggen. Men is echter van meening, dat een arbitragever drag eerst na de aanneming van de Zweed sche voorwaarden door de Noorwegers geslo ten zal kunnen worden en nadat Zweden de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van Noorwegen zal hebben erkend. Hoogstens kan cr sprake zijn van de vraag der voor- loopige onderhandelingen over vorm en in houd van dit verdrag. Alles duidt aan. dat Zweden eene vreedzame afdoening wensch t en dat een breuk slechts dan te vreez-n is als Noorwegen zich weigerend mocht gedra gen." Een nader bericht van het Zweedsche te legrambureau houdt in, dat het bericht on gegrond is, dat de Zweedsche gedelegeer den cn ultimatum zouden hebben gesteld, dat door de Noorwegers was aangenomen. Het Noorweegsohe telegrambureau spreeku een bericht uit Zweedsche bron tegen, dat het Noorweegsohe leger is gemobiliseerd. Slechts enkele afdeelingen zijn in de nabij heid van de Noorweegsohe grens opgesteld tot bewaking van de grens. Uit Christiania wordt bericht, dat de Noor- weegsche regeering zich in het geschil over het slechten van vestingen tot concessien heeft laten vinden, waardoor het gevaar van een gewapend conflict wordt vermeden. De oude historische vestingwerken in Kongsvin- gcr en Fredrikstcen blijven in hun tegen- woordigen toestand behouden, terwijl de iu dc tien laatste jaren bijgebouwde verster kingen en alle overige nieuws grensverster- kingen gesloopt worden In Stockholm deden een aantal groote mogendheden hun bemid delenden invloed gelden. Men hoopt nu, dat het verzoenlijke einde van den strijd het sluiten van een zoo uitgebreid mogelijk ar bitrageverdrag gemakkelijk zal maken. Hongarije. Boedapest15 Sept. In de Kamer deelde minister-president Fejervary mede, dat het ontslag van het ministerie door den Koning is aangenomen, die hem tevens machtigde te verklaren, dat het zijn wensch is een nieuw ministerie te vormen uit de meerder heid van het parlement met een aanneme lijk program, opdat de verbonden partijen h^*3 voorstellen kunnen voorleggen aan den souvereiu. De Koning verdaagde de zitting tot 10 October. Kossuth protesteert tegen de verdaging. Minister Fejervary verzet zich tegen dit pro test, daar hij het onvereenigbaar acht met den eerbied verscbu'digd aan den souverein. Daarna verlaat hij de zaal, nadat hij nog had te kennen gegeven, dat hij slechts was gebleven om het protest van Kossuth af te wijzen. Na een lang debat nam do Kamer eene motie van Kossuth aan, waarin tegen de verdaging wordt geprotesteerd. De opgewon denheid is groot. Boedapest15 Sept. In de Magnatenkamer werd een brief van den Koning voorgelezen, waarbij de verdaging werd bevolen. Het voorstel om den leden van hot kabinet- Fejervary in staat van beschuldiging te stel len, dat ter voldoening aan eene opdracht van de meerderheid ter indiening bij den rijksdag is gereed gemaakt, legt- aan de re- gcering ten laste, dat zij zonder toestemming van den rijksdag openbare gelden heeft uit gegeven, -dat zij onderhandelingen over een handelsverdrag met Bulgarije en met Zwit serland beeft gevoerd, voorts dat zij. de rech ten van de autonome besturen heeft geschon den, door de besluiten van dezen tot niet- aannemmg van vrijwil cpsebrachte belas tingen te vernietigen- Den minister-president it 1 -<ie 2* lc?<ï- dit hij eene konink lijke boodschap heeft gecontrasign.erd, waar in de Koning verklaart, dub h»i geen ministe rie uit de meerderheid kan benoemen, omdat deze een programma hecfb voorgelegd, dat hij niet kan goedkeuren; baron Fejervary heeft zich daardoor schuldig gemaakt aan schen ding van de constitutie, omdat de Koning alleen het recht van bekrachtiging of verwer ping van wetsontwerpen heeft, maar niet de samenstelling van een ministerie uit den boezem van de bij de verkiezingen verkregen meerderheid! kan beletten. Rusland. De handelsafdeeling van het ministerie van financiën heeft de verzekeringsmaat schappijen bijeen geroepen tot eene confe rentie om te beraadslagen over de verzeke ring van goederen tegen benadeeling tenge volge van volksoproer in den tegenwoordi- gen moeielijken tijd. Er zijn thans besprekin gen gaande met Engelsohe maatschappijen over de regeling van de herverzekering. Wan neer dio besprekingen tot een gunstig resul taat leiden, dan zijn de Duitsche maatschap pijen bereid zich bij de herverzekering aan te sluiten. De minister van financiën heeft te Peters burg eene deputatie van petroleum-raffina- deurs ontvangen, die kwamen vragen, dat de fabrieksinrichtingen door troepen zouden worden bewaakt-, do politie zou worden verbeterd, en do woelige ele menten uit het district verwijderddat voorts leeningen met langen aflossings termijn en waarvoor geene rente verschul digd zal zijn, aan de door de onlusten ge troffen maatschappijen zullen worden ver strekt. De minister heeft geantwoord, dat hr- in bcrinsel cFze maatregelen goedkeurde en dat hij bereid was met de raffinadeur^ samen te werken. De beurzen van Astrakan en Zaritsin heb ben den minister van financiën geseind, dat de geringo voorraad naphta de stoomvaart op de Wolga bedreigt; de minister heeft de vertegenwoordigers van de naphta-onderne- -mingen bij zich ontvangen, die hebben toe gestemd in de hervatting van de naphta- ievcringen aan de stoomvaartondernemingen. Ti f lis, 15 Sept. Generaal Sjirinkin ont ving heden het volgende telegram uit Ba koe: Op enkele plaatoen werd geschoten: er hadden kleine botsingen plaats, waarbij düoden vielen. De toestand is zorgwekkend, omdat de opgewondenheid onder de Tarta ren groot is. Over het gebeurde in de raadszaal te Tiflis, dat volgens het gisteren onder de telegram men vermelde bericht het gemeentebestuur aanleiding gegeven heeft en corps ontslag te nemen, deelt het Petersburgsche telegraaf- agentschap mede, dat een aantal werklieden en andere personen de raadszaal binnen- drong, die op dat oogonblik ledig was. Do gouverneur gelastte den burgemeester do zaal te laten ontruimen. De burgemeester verklaard© daartoe dc middelen niet te be zitten, waarna de politie bevel ontving op te treden. De commissaris van politie werd Naar het Engelsch tan Grant Allen, 9 door J. L. VAN DER MOER. Ik moet thans een enkel woord over Har ry Vernor 'zeggen. Hiji was een planter pur saaiig, en Agualta was een van dé weinig werkelijk bloeiende suikerplantages, dio nog op het eiland waren overgebleven. Daarom werd Ilarry natuurlijk eenigszins als ,,'n goede partij" beschouwd. Maar wat mij be treft, ik kon ndet veel gevoelen- voor een man voor wieu slechts drie onderwerpen van ge sprek bestonden namelijk: lo hij zelf; 2e suikerriet en 3e (het verderfelijke van liet Franscho premiestelsel, dat den armen plan ter niet geeft wat hem toekomt. Ik danste dus met Carvalho, eendeels om dat ik reeds 'n beetje van hem hield, zooals men weet, maai* ook voor een deel, en ik wil dit ronduit erkennen, omdat Harry Ver- iner or het land' over had. Na den vierden dans. wandelde ik met Carvalho onder de breodgetaktc boomen op het terras, in het heerlijk schijnsel van do tropische maan, teen Harry Verner door een van de open staande dieuren naar buiten trad en regel recht op ons aankwam. „Ik vermoed, Editlh," zeide hij, „dat je vergeten hebt dat je mij de volgende lan siers hebt gegeven. Meneer Carvalho, ik weet dat u die met miss WodSe zult. dansen zou 'tiniet gewonsclit zijn dat u die dame gingt opzoeken? Hij sprak met lcort afgebroken u-oorden, eigenlijk 'n beetje grof, en1 de heer Carvalho begreep den wenk oogenblikkelijk. Zoodta deze zioh verwijderd: had, wendde Harry zich driftig tot mij om en zei misnoegd ..Je zult diq lanciers niet dansen, maar zoo lang met mij in. den tuin blijvenkom mee naar dé bank daar ginds in dien hoek." Zonder verzet, liet ik mij door hom buiten het feestgewoel brengen, en wijl namen op de bank plaats, hij op het eene e nd, zoo ver mogelijk van mijl van daan ik op 't an dere. Hij, deed al dadelijk als 'n echte brom beer. „Je heibt je zelf van avond al heel dwaas aangesteld met dien vent, Edith," zei hij mot ingehouden woede. „Weet je wel wie hij ip, juffrouw? Weet je wel wie hij' is?' „Nee,'' aaitwoordde ik flauwtjes, vreezendJo dat hij op 'tpunt stond mij de verzekering te geven, dat mijn knappe, nieuwe kennis, de eene of andere bekende zwendelaar of een weggeloopen galeiboef was. „Nu, dan zal ik 'tje vcrtelleu," sohreouw- de hij me nijdig toe ,,Ik zal 'tje vertellen 'tis n kleurling, juffrouw, dat is ie'" ,,'n Kleurling? vroeg ik verbaasd. „Wat wil je me inu vertellen? Hij) is minstens even blank als jij en ik. Ilarry." .yUat mag zoo schijinen," anhwooidd© mijn neef, „maar ik zeg dat 'n zwarte, altijd zwart blijft, daar gaat niets van af, al mag ie dan nog zooveel Europocscb bloed in- zich heb ben; maar die neger gaat er nooit uit. De duivel hale 'm met z'n onbeschaamdheid, J om jou vier maal op één avond ten dans to durven vragen Jou, juist jou te kiezen on der al de meisjes van 't eilandDe duivel hale zoo'n vont! Z'n moeder was nota bene ii slavenkind op de plantage Palmettos!" „Kom, Hairy, dat. meen je niet." zei ik. want ik was in mijn gevoelens nog genoeg West-Indische, om een zekeren aangeboren afkeer van een kleurling te hebben, en. het. stond mij waarlijk tegen, te moeten denken dat ik zoo onvoorzichtig was geweast, vier maal met een kleurling te dansen. „Ja, dat meen 'k wol degelijk," was zijn antwoord, „ik zeg je, 'n slavenkind en Car valho is haar zoon. De ouwe Jacob Oarval'ho, z'n vader, 'n joodtsch handelsman aan de an dere zijde van t eiland', is gek genoeg ge weest om haar te trouwen. Nu zul je zelf wel begrijpen wat voor 'n mooie grap je hebt uitgehaald, 't Zal mij .niet verwonderen, als heel Kingston er morgen over spreekt, dat juffrouw Hazleden. 'n dochter van 'u Haz- Leden en van 'n Vemer, n gansehen avond aan 't flirten is geweest met zoo'n schuimer, den zoon van 'n slaveuimeidl van de plantage Palmettos van der eigen grootvader, 't Is werkelijk aangenaam voor de familie! „Maar Harry, bracht ik er verontschuldi gend tegen in, „hij, is in z'n manieren eai in z'ni spreken volmaakt 'n lieer, en hij staat ven-o boven 'n massa jongelui hier op t eiland." „Voor mijn part hangt-ie," zei Harry eigenlijk bezigde liiji eon nog krasser uit drukking, want hij zag er niet tegen op om in tegenwoordigheid van dames te vloeken maar ik zal al dat gevloek hier .niet weerge ven „laat 'm hangenDat is nu de mander van doeu vau al die meisjes, die in Enge- i land' zijn geweest. Al had ik vijftig dochters, dan stuurde ik er nog niet één daarheen. Jullie gaat naar Europa „voor je opvoeding", zooals je dat noemt, en jc leert er 'n massa moois van zoogenaamde gelijkheid en broe derschap, on meer van dien onzin. En als jullie terugkomt, dan versmaadt jelui je eigen meuschen, die al van af den goeden, ouden tijd van de slavernij, gedurende vijftig ge slachten, werkelijk heereu, of zoons van hee- ren waren. O, kwa/m die tijd maar weerom, dan joeg 'k dat beer, dien carvalho 'tpaar- denpad op en ik zou 'an met n zweep van ongolooid leer afranselen dat er geen stuk aan 'm heel bleef." Ik was al te zeer aan de mooie manieren van Harry gewoon, om ook maar in het minst op to komen tegen zijn heftige wraakplan nen- Ik nam bedaard zijn arm. „Laat ons teruggaan, im de danszaal," zei ik kalm en zoo overredend als mij mogelijk was, want in mijn hart. verfoeide ik dien man „en maakt in 's hemels naam geen scène. Er is niets waaraan 'k zoo vreeselijik 't land' heb." Den volgenden morgen was ik wat koort sig, en het lieve dikke mevrouwtje Venn maakte er zich ongerust over. „Als je zoo ziek naar Üguanea teruggaat, lieve," sprak ziji, „dan kom je nog met de gele koorts thuis. 'Schrijf .maar liever gauw aan je moeder en vraag of je 'n paar weken hier mag blijven." Ik vond het .natuurlijk dadelijk goed, waait het spreekt van zelf dat een meisje van achttien jaar het volstrekt niet onaange naam vindt om een poosje in 'het gezelschap van jonge officiertjes te zijn, en die van het 99ste waren werkelijk aardige, beschaafde I jongelui. Maar ik nam mij voor dat, als ik bleef, ik er zorgvuldig voor zou waken niet met Carvalho in aanraking te komen. Hij. was knap, gezellig, sympathiek, maar tooli hij was een kleurling. Dit was een hinder paal, waarover geen enkel West-Indisch meisje zou kunnen heen stappen.. Maar nu wilde het ongeluk ik zeg 't maar zooals ik er toen over dacht dat ongeveer drie dagen laten* mevimuw Venn tot me zeide„Ik heb meneer Cameron, een van onze luitenants, van middag te dinccren gevraagd, en ik moest, zijfn gast, don jongen 'Carvalho, natuurlijk ook vragen. Maar. in 't voorbijgaan gezegd, Edie, als 'k jou was, dan aou 'k niet zóó druk met 'm redenceren als onlangs 's avonds. Je weet. liefste, d'at io 'n kleun*ling is, ofschoon men 'm dat niet zou aanzien. „Ik wist 't niet," gaf ik ten antwoord; „voor op 't laatst van don avond, toen Har ry Venier 't me vertelde. Als. ik 't geweten had, dan zou 'k zeker niet meer dan eens met 'm godanst hebben." 'Ms verwonderlijk, hoe dat jongemensch zich in alle gezelschappen heeft weten in te dringen," zei de majoor, van zijn botok op kijkend. ,,'tls verduiveld vreemd. Zoon vam den ouwen Jacob Carvalho, die hem z'n beetje geld! naliet; wat ie weet., zoo te hooi en te gras opgepikteerst in gouvernemente- dienst gegaan, toen op de officieel© bals ge vraagd, en nu komt io overal. Ik begrijp car niets van." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1