- door de menigte terug gedrongen, waarop hij een sotnia kozakken ontbood. De bevelheb ber van de kozakken trachtte de menigte te bewegen tot heengaan onder belofte, dat ei geeue arrestatiön zouden worden gedaan; 'te menigte antwoordde met luid geschreeuw Terwijl do ontruiming plaats had. werd met revolvers op do kozakken geschoten. Een deel van do rustverstoorders sloeg den muur van een naburig huis door en zette van daar het vuur voort, waardoor een kozak ©n een politieagent zwaar gewond werden. De solda ten opende toen het vuur. Na een kwartier waren 27 personen dood en 75 zwaar gewond Kenschetsend voor do stemming in Rus sisch Polen is het bericht uit Warschau, dat te MJodzina Lij Lodz twee inwoners, die voor tegenstanders van de revolutionaire beweging doorgingen, in hunne woningen door onbe kend gebleven daders met dolksteken afge maakt werden. Te Ostrowice, bij Radom, werd eo»o nieuw gebouwde kazerne door dynamiet vernield. Een dozijn gemaskerde mannen drongen des nachts binnon in het achtorpleiu van do kazerne, staken den schildwacht in een zak en wierpon do bommen in het gebopw. Toen verleden Maandag de gouverneur- generaal Skallon zich, naar aanleiding van een Russischen feestdage, naar de Russische kathedraal begaf, moesten in de straten, die hij doorreed, allo winkels, huisdeuren en kof fiehuizen gesloton worden. De op dat oogen- blik aanwezige gasten moesten alles laten staan on zich verwijderen. In do woning van den astronoom Kowale- zyk, don chef van liet sterrekundig labo ratorium van den staat, heeft de politi© een voorraad revolvers, munitie en dolken ont dekt. Allo leden van het gezin van den as tronoom zijn gevangengenomen. Ook is eene groote hoevoelhoid wapenen ontdekt in het vertrek van een apotheker aan de Sosnowa- straat. Kopenhagen, 15 Sept. Do Politiken bevat ccnc mededeeling, volgens welke de kapitein van de stoomboot John Grafton een broeder is van Eugenius Schaumann, den moorde- naar van den gouverneur-generaal van Fin land Bobrikow. Marokko. Ee vertegenwoordiger van den Sultan te Tanger heeft, gevolg gevende aan het ver langen van liet corps diplomatique, maat regelen genomen om do ordo te herstellen. Hij deelde aan eenige gezanten mede, dat hij de troepen van Tanger van nieuwe ge weren en patronen had voorzien en dat hij verder had bevolen, dat patrouilles de om geving van de stad zouden bewaken. Verder heeft hij aan 200 betrouwbare bewoners van Tanger wapens verstrekt en ten overvloede bevolen, dat de troepenaf dee ling van 1000 man. die op ongeveer twee uren afstand van Tanger kampeerde, dicht bij de stad werd gelegerd Japan. Elf pairs, met prins Nidscho aan het hoofd, richtten eene memorie aan do regee ring, waarin do onbekwaamheid van do re geering om de onlusten te voorkomen, die in do residentie van den Mikado hebben plaats gehad, wordt afgekeurd en gevraagd wordt, waarom de chef van de politie der hoofdstad in rang verlaagd is, terwijl do minister van binnenlandsche zaken, die zijn superieur is, zijn ambt kon behouden. Volgons de opga-ven van de politie te Tokio zijn bij do onlusten 388 politie-agenten, 16 brandweermannen en 2 soldaten gewond, terwijl van do rustverstoorders en het pu bliek, dat geen actief deel nam aan den strijd. 9 personen gedood en 387 gewond werden Venezuela. Volgens een bericht van de New-York Tri bune hebben Duitschland en Frankrijk pre sident. Roosevelt verzocht, tegen Venezuela op to treden. Intusschon wordt in Washing ton officieus verklaard, dat zulk een verzoek nog niet gedaan is, ofschoon de beide staten zeer verontwaardigd zijn over president Castro De vredó. Koehiatien(Mandsjoerije), 14 Sept. Gene raal Oranowsky en zijn gevolg keerden hier heden morgen om acht uur terug, nadat hij gisteravond om zeven uur in het open veld bil Sjahotzu het protokol van den wapen stilstand had onderteekend, na negen ach tereenvolgende uren van onderhandclon. De wapenstilstand treedt don 16. in werking. Zij 9luit do staking in zich van alle daden van vijandschap en bepaald eene onzijdige zone van vier Kilometers breedte tusschen de le gers. Sjahotzu ligt midden in do onzijdige streek. Er zullen kenteekenen aangebracht worden om do zone te onderkennen. Alleen burgers mogen in do onzijdige zone komen. De Sjahotzu-weg is de eenige gemeenschaps- weg tusschen do beide legers. Het protokol van den wapenstilstand tus schen Rusland en Japau bevat do volgende zes artikelen: J. Er zal een strook gronds afgebakend worden tusschen de voorposten der beide le gers in Mandsjocrijo en in het stroomgebied yan do Toornen (Korea). 2. De zeemacht van een'der beide partijen zal geen gebied, aan de andere partij bohoo- rendo oI door deze bezet, beschieten. 3. Het in beslag nemen van schepen met oorlrgsoontrabando wordt niet gestaakt. 4. Gedurende den wapenstilstand zullen geen versterkingen naar liet oorlogsterrein gezonden worden. Do troepen, die met dat doel reeds onderweg zijn, zullen niet noor delijker gaan dan Moekden, wat de Japan ners, niet zuidelijker dan Charbin, wat do Russen bot reft. 5. De bevelhebbers van do legers en vloten der beide mogendheden zullen onderling de voorwaarden van den wapenstilstand rege len in overeenstemming met hot hierboven bepaalde 6. Do beide regeeringen zullen onmiddel lijk na do bekrachtiging van het vredesver drag bevelen zenden aan hun legercomman danten. ter uitvoering van dit protokol. Het protokol is onderteekend door Witte, Rosen. Komoera en Takahira. Allerlei Dakar15 Sept. De Afrika-reiziger Savorg- nan de Brazza is overleden. vDe Fiansche commisie, die in Algorië de totale zonsverduistering van 30 Aug. heeft waargenomen, vermeldt in haar voor- loopig verslag aardig© bijzonderheden O. a. wat dc uitwerking op de dierenwereld be treft. De duiven keerden in de tillen terug de roofvogels vlogen onrustig rond en ver scholen zich daarna in rotsholten. Bij Oon- stontine liepen de runderen uit de weide naar de stallen, als op een gewonen avond, en keerden terug zoodra de zon weer achter de maan te voorschijn kwam. Toen begon nen de hanen te kraaien. De bekende luchtreiziger De la Vaulx was met zijn ballon opgestegen vóór de verdui stering, om waarnemingen te doen. Toen do zon geheel bedekt was, daalde dc tempera tuur s! :chts 3 tot 4 graden, maar de lucht- verdichti.ng daardoor teweeg gebracht, was voldoende om don ballon snel 300 meter te doen dalen. Men had de bijgeloovigo inboor ling© zooveel mogelijk ::igelicht. om hen rustig te houden. Maar toch waren er die, toen zij den ballon zagen opstijgen er op schoten in de meening dat de luchtreizigers de zon ging uitblazen. Bij het nederdalen kostte het veel moeite de inboorlingen te be wegen hulp to verleenenzij durfden eerst niet dicht bij komen, maar toen zij ten slotte hun angst hadden afgelegd, bleken zij dit meer dan lief was gedaan te hebben, want de reizigers vermisten later een paar phobografiEcho toestellen met een reeks van licht Widen, die zij uit de hoogte hadden genomen van de landschappen waarboven zo gezweefd hadden Nog wordt vermeld, dat een Fransch ge leerde, den invloed van do gedeeltelijke zonsverduistering bij St. Nazaire had nage gaan, waar wegens den golfstroom vele zui delijke planten in de open lucht kunnen worden gekweekt. Bij de inlandsche planten werd niets bijzonders opgemerkt, maar exo tische, zooals de nenuphar uit Amerika, de mimosa uit Turkije en de acania dealbata toonden eigenaardige, zeer ongewone bewe gingen en verschijnselen. vAan het derde Internationale Congres voor Openbare Kunst, hetwelk van 16 tot 21 September te Luik wordt gehouden in de groote zaal van liet Feestpaleis der Tentoon stelling wordt deelgenomen door 800 effec tieve leden. Er zullen ruim 100 rapporten worden uit gebracht, onder welke er zijn uit allerlei landen, alsBelgië, Frankrijk, Duitschland, Nederland. Engeland, Italië, Zwitserland, Oostenrijk-Hongarije, Zweden, Turkije, Ame rika, enz. Er worden 60 vertegenwoordigers van lan den, steden, academiën en genootschappen en 200 mannen van naam van Europa en Amerika verwacht. vA s. Zondag is groot feest te St. Dizier, een stadje in de vroegere provincie Cham pagne. Dan wordt een gedenkteeken onthuld ter oer© van de roemrijke verdediging der stad in 1544, toen de kleine bezetting hot leger van keizer Karei V, 45,OOQ man sterk, dat op Pari is aantrok, gedurende 44 dagen ophie'd, zich eerst overgaf op een valsche boodschap van koning Frans I en met volle militaire eer mocht uittrekken. De Fransolie koning had in tusschen zijn troepen kunnen aanvullen, zoodat de tocht naar Parijs moest worden opgegeven. De Fransche regeering heelt aan de stad nu een bijzondere onder scheiding toegekend die tot dusver slechts aan enkele andere is verleend, zooals Belfort, nl. de decoratie van het Legioen van Bei", waarvan het kruis dat in het stadswapen zal worden opgenomen bij de woorden die er nu in staan: Regnura sustineat (zij stutten het rijk). vBij Wladikawkas heeft een trojp van 30 mannen een posttrein doen ontsporen en vervolgens daarop geschoten. Een reiziger werd gedood en 34 werden gewond. De mi litaire macht, die den trein beschermde, ver- droef den troep. vEen jonkman, die in spec'alitolten- theaters is opgetreden als „hanaboeieiiko- ning" en „uitbreker", is te North amp to i op een inbraak betrapt en naar de gevangenis gebracht, waar hij nu kan beproeven zijne talenten practiseh toe te passen. vUit Amerika hoorde men in den laat- sten tijd nog al eens staaltjes van polygamie van mannen. Maar thans is te New-York Miss Heloise Darmas danseres in een schouwburg en te vens lid van een kerkelijk zangkoor, deswege iiv hechtenis genomen. Hot hebben van meer dan één echtgenoot liret in dit geval poly-audrie. Zij is gehuwd met vier mannen, die allen neg leven en do laatste, een Fransch prui kenmaker, diende een aanklacht tegen haar in. Do ontrouwe Heloise verklaarde bij haar verhoor, niet te hebben geweten dat zij kwaad deed en zij weet hare afdwa'ing aan haar half-Iersche, half-Cubaansche afkomst. Een andere vrouw te New-York, Mrs. Forrcts, die ook vier mannen had, is dezer dagei veroordeeld tot 4 jaren gevangenis straf een jaar voor iederen man. vAan het strand te Malofoniany, bij Odessa, is ceno grondverzakking ontstaan over eene uitgestrektheid van circa 300 meter lengte en 200 meter breedte. Een aantal villa's zijn ingestort of, gescheurd; en gesple ten, op het- punt van in te storten. De inwoners laten have en goed in den steek en vluchten naar Odessa. vBij Budapest zijn twee kntapjes in 'het veld gedood door oen slang uit de dior- gaarde. Toen men de kinderen vond meende men, dat zij door een wild dier waren gedood en er heersohte groote schrik onder de bewoners van den omtrek, dae haast niet uit hunne huizon durfden komen. Maar eindelijk werd de slang slapende op een weiland gevonden, en nu bleek het, dat een oppasser in de dier gaarde, die vergeten had de slang te voede ren, en meende dat ze door zijn nalatigheid was gestorven, het dier in de rivier had ge worpen en verteld had, dat het ontsnapt was. Toen dat bekend wend, trok een verwoede volksmenigte naar het huis van den oppas ser sleepte hem mede en gaf hem eon zoo geweldige afstraffing dat hij, naar men vreest aan de gevolgen zal sterven. vHet Russische badplaatsje Pollanger, aan de Oostzee, niet ver van Memel, is door brand vernield. BINNENLAND. De Staatscourant van Zaterdag 16 Sept. 1905 bevat dc volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen J. Pel, ont vanger der directe belastingen te Leiden (buitengemeenten) benoemd tot essaieur bij de belasting dor gouden en zilveren werken te Leeuwarden D. Bondam, essaieur te Groningen; benoemd tot plaatsvervangend voorzitter j der plaatselijke ongevallen-commissie te Zoo- termeer J. Scheer, wethouder aldaar, ter ver vanging van P. M. Lammen, die op verzoek eervol is ontslagen benoemd tot gouverneur van Suriname de oud-minister van Koloniën A. Idenburg; op verzoek eervol ontslagen B. Meyboom, laatstelijk magazijnmeester bij het Marine établissement te Soerabaia, en H. Vrijheid, laatstelijk overgeplaatst openbaar onderwij zer 2e klasse in Nod.-Indië; overgeplaatst bij het 6e en 4e regiment infanterie hier te lande de 2o luitenants, be stemd vcor den Indischen dienst, L. Thonus en J. van Voorthuysen; eervol ontslagen uit den zeedienst de offi cier van administratie 2e klasse F. Beze- mer bevorderd tot le luitenant bij het korps mariniers de 2e luitenants L. Spiegelberg, G. van Loenen, P. Haitsma Muiier en C. Dorren. benoemd bij de infanterie tot 2e lui tenant de sergeanten J. Hamel, C. Muhlradt, J. Croon, jhr. F. Graafland, J. Veenbaas, W. baron van Ittersum, V. Weber, K. Sie- perda, C. Bruckel, A. van Loon, M. Harts, G. Wouters, T. Dieleman, B. Tersteege, T. Lagerwerff, C. Zaayer, H. van. der Bijl, C. van Wijk. C. Thieme, H. van Loo, P. Dinge- mans, W. Scheffer, P. Wilod Versprille. F. Feuerstein. A. Tuinman. H. van Ede van der Pals. A. Thijssen, D. van Nahuijs en P. Grill- mans; tot 2e luitenan t-k wartiermees- t e r de sergeanten H. Koole, K. de Jong, II. Schofaers, C. van der Linden en P. van Aoperen bij het Indische leger bij de infan terie de sergeanten A. Odewald. H. Du- bourg, W. Hogervorst, H. Muller, A. Huyer, L. Engles. H. Le Maire, C. Gerhards, L. Meijer, J. de Vries, C. Beukers J. de Wille- gen, J. Ohl, R. Vries, F. Geerligs, F. Romp- winckel, J. van Arkel en W. van Lakervela tot 2e luitenan t-k w a r t i e r m e e s- ter de sergeanten H. Wolff, G. de Reuver. W. Janszen, W. Marinissen, D. Spanjaard, E. Stieltjes, C. Bal en J. Haspels. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend-voorzitter van de ingestelde plaatselijke commissie als bedeeld in art. 86 der Ongevallenwet 1901, welke haren zetel heeft in de gemeente Zoetermeer, aan P. M. Lam mens, en als zoodanig benoemd J. Scheer, wet houder te Zoetermeer verlof verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2e klasse der Huis orde van Peter Frederik Lodewijk, hem geschon ken door Z. K. H. den Groothertog van Olden burg, aan den luitenant ter zee der le klasse jhr. J. C. F. von Mühlen, adjudant van H. JVl. de Koningin. Koninklijk bezoek aan Marken. Vrijdagnamiddag bracht H. M. de Ko ningin-Moeder met den vorst en de vorstin van Waldeck een bezoek aan het eiland, Marken. Omtrent dit bezoek bevat het Hbld. de volgende bijzonderheden „Ongeveer één uur zette het hoog gezel schap voet. aan wal, terwijl eene groote me nigte gereed stond H. M. te begroeten. Langs de met vlaggen versierde buurtjes ging het gezelschap naar de Kerkbuurt, waar, na een kort oponthoud in het huis van den burgemeester, een bezoek werd ge bracht aan het nieuwe kerkgebouw der Ned. herv gemeente, waar H. M., opgewacht door den president-kerkvoogd on den predikant, zich met den laatste onderhield over de een voudige en keurige inrichting van het nieuwe gebouw. De Marker-woningen van den wethouder L. Borland en van P. van Alteua werden be zichtigd, nadat eenige inkoopen waren ge daan bij den antiquair K. Simons. Na een bezoek aan de openbare en bijzon dere school, van welke laatste de ingang nog inderhaast met groen en vlaggen ver sierd was, werd de terugtocht naar de haven aanvaard. Het hoog gezelschap voorop en half Marken jubelend in het gevolg. Het daverende gejuich, dat opging toon de motorboot afvoer om H. M. naar Volendam te brengen, toonde dat Marken de oer van zulk koninklijk i.ezcek weet te waardeeren. Door het dochtertje van den burgemees ter werd een ruiker aangeboden. Hierop volgde een bezoek aan Volendam en Edam. Een groote menigte was op den „Dijk" samengestroomd, om bij de aankomst tegen woordig te zijn. Eindelijk kwam de motor boot, in dienst van de Noord-Hollandsche Tramweg-Maatschappij, uit de richting van Marken zachtjes aanstoomen. Het Christe lijk fanfarecorps had zich bij de landings plaats opgesteld. Lu:de hoora's verkondigden de aankomst van de voorname bezoekers. Het fanfarecorps hiéf 't „Wilhelmus" aan. De burgemeester, do heer H. J. Calkoen, trad Hare Majesteit te gemoet. De jong© dame© H. Spaander en G. Buys boden rui kers aan. Heb gezelschap begaf zich naar 't „Hotel Spaander", alwaar de keurige ver zameling schilderijen mot alle belangstelling bezichtigd werd. Vooraf werden de Hooge bezoekers rondgeleid op 't zoogenaamde „Landje", het meest eigenaardige gedeelte van het typische visschersdorp. H. M. en hare gasten toonden groote be langstelling bij het zien der bewoners in hun eigenaardige kleederdracht en der houten huisjes, waarvan een drietal van binnen werd bezichtigd. Een dier buisjes is daarom zoo merkwaardig, omdat 'i zoo klein is, dat voor tafel en stoelen volstrekt geen plaats is, zoodat de bewoners altijd op hun „hur ken" moeten zitten. Het werd nu tijd om de aanlegplaats van 't trckschuitje, dat op Edam vaart, op te zookon. Ook op den weg daarheen waren velen samengekomen, die de Hooge bezoe kers eerbiedig toejuichten. Te Edam boden do jonge dames Calkoen en Conijn bouquet-ten aan. Daarna werd 't Museum bezocht, waar de directeur, de heer W. Jz. Tudjn, de gasten rondleidde en alles toonde. Belangstellend bezichtigde H. M. het schilderstuk van jhr. J. C. Snoock, die den achtergevel maalde. Uit alle huizen woei de vaderlandsche driekleur. Het bestuur van de afd. „Edam" van den R.-Kabh. Volksbond begroette Hare Majesteit met banier, en zijn president, den heer Eel tink, werd dank gezegd voor de be leefdheid. Bij de tram had zich Edam's fan farecorps opgesteld, dat de vaderlandsche lie deren liet hooren. Inmiddels waren ook hier velen toegestroomd, om de algemeen beminde Koningin-Moeder met hare gasten toch even te zien en too te juichen. H. M. nam met een handdruk afsoheid van dien burgemeester en toefde daarna nog eenige oogenblikken op liet> bordes van den salon wagen. Do kennis making met Edam had op H. M. een hoogst aangenomen indruk gemaakt. Daar klonk 't signaal tot vertrek. Met luide hoera's werd het Hooge Gezelschap een afscheid toege juicht, totdat de tram uit 't gezicht verdwe nen was. Dit onverwachte bezoek zal bij de bewoners van Volendam en Edam nog zeer lang in herinnering blijven. Gistermiddag is Z. K. H. Prins Hen drik per auto op het Loo teruggekeerd, ver gezeld van zijn adjudant en jhr. van Pelser Berensberg, Nederlandsch consul-generaal te Aken. Heden brachten H. M. de Koningin- Moeder en de Vorst en Vorstin van Waldeck een bezoek op het Loo. Gisteren vertrek die grootmeesteres barones Van Hardenbroek, weder van Het Loo. Gisteren waren voor het middagmaal ten paleize het Loo uitgenoodigd de lieeren mr. L. M. de Sitter, president- van het ge rechtshof te Arnhem, mr. J. J. de Meyier, proc.-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, jhr. M. von Pelser Berensberg en de gep. luitenant-kolonel der rijdende artillerie an Es. Te Enkhuizen heeft zich een commis sie gevormd ter voorbereiding van huldebe toon, vooi zoover daartoe gelegenheid zal zijn aan H. M. de Koningin op haai* tocht naar Friesland Gisteren, verjaardag van; den Prins van Piemont, wappert -te 's Gravenhage te Italiaansche vlag van de woning van den gezant van Italië en den consulair-agent van dat rijk. De gewone audiënties van de ministers van Justitie en van Waterstaat, Handel en Nijverheid zullen in do volgende week niet plaats hebben. Baron Falkenbergi gezant van Zweden en Noorwegen bij ons Hof, wordt heden och tend in het Hotel Den Ouden Doelen re 's Gravenhage verwacht. - M r. Harinxma thoe S 1 o o t e n- Men .meldt uit Leeuwarden aan het Hbldl. Het bericht betreffende de ontslag-aan vraag van den Commissaris der Koningin in Friesland, is ten eenenmale ongegrond'. De N. Gron. Ct. meldt Gisteren werd te Groningen, onder presi dium van het Kamerlid mr. Smeenge, een enquête-zitting gehouden van de onderafdee- ling van de staatscommissie, betreffende het onderzoek naar den toestand in de schippe rij,. Er waren een tiental scheepsbouw-onder nemers opgeroepen. S o f Z. Men weet dat dit een bekend blijspel van wijlen Justus van Maurik is S. of Z. zal men nu voortaan ook in de Tweede Kamer kunnen vragen als de heer Van den Bergh het woord vraagt- of voert. Dat twee broeders tegelijk als Kamerlid debuteeren, zooals thans met S. en Z. van den Bergh het geval is, zal hoogst zelden voorkomen. Hiertegen bestaat geen grondwettig be zwaar. De luitenant ter zee der 1ste klasse K. J. Karseboom, en de officier van gezondheid der 2de klasse A. G. Theunisse, behoorende tot de rol van Hr. Ms. instructieschip Van Galen, en gedetaclieerd aan boord van Hr. Ms. brik Pollux, eerstgenoomde als ooinman- dant, worden met 22 dezer op non-activiteit gesteld, eerstgenoemde onder eervolle ont heffing van het door hem gevoerde bevel. De officier v. gezondheid le kl. M. van der Weerd, arts, chef van het Militair Hos pitaal te Schoonhoven, wordt met ingang van 2 October overgeplaatst bij het Militaii Hospitaal te Arnhem. Bij bescliikking van den Minister van Ooi-log wordt met ingang van 1 October, de burger-geneesheer dr. K. E. do Jong, arts te Schoonhoven, belast met de waarneming van don militairen geneeskundigen dienst bij het garnizoen aldaar, wegens opheffing van het Militair Hospitaal. Door den minister van waterstaat is bepaald dat de inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat R. van Manen zal dienst doen in de 2de en idem B, Hooge- boom in de 1ste inspectie; Toen Donderdag de Fransche minister van koophandel met den automobiel-fabri kant Darraoo te Scheveniugen was, ontving Z.Exc. het telegrafisch bericht van het on geluk gisteren te Parijs in de Champs Ely- sées met een rijtuig en een automobiel voor gevallen. waarbij de heer Louis Juttet, chef van 's ministers kabinet, werd gedood. De heer W. N. F. Sibmacker Zijnen te Rotterdam, is benoemd tot muziekredac teur van het Alg. Handelsblad te Amster dam. ter vervanging van den lieer S. van Milligen, die zijn betrekking aan dat dag blad neerlegt, omdat zij hem geen voldoen den tijd 'liet voor ander werk. In verband met deze benoeming is den heer Sibmacher Zijnen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid dor redactie van de Nieuw© Rotterd. Ct. tegen 1 Jan. a.s. Onder groote belangstelling is gisteren op do begraafplaats Oud-Ei'k-en-Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den heer F. N. Carabain, hoofldcommies aua het departement van ko loniën. Tal van ambtenaren van het departement voornamelijk van de afdeeling waarbij do heer Carabin werkzaam was, woonden de pleoht-igheid bij. Aan de geopende groeve schetste de admi nistrateur b:; het departement, do heer Vi- choff, de verdiensten van den ontslapen hoofdambtenaar, waarna de heer A. C. van den Byllaardt als voorzitter van het college, dankbaar do werkzaamheid en toewijding van Carabain herdacht in de functie van commissaris van het Kon. Zool. Botanisch Genootschap. Beide sprekers legden kransen neder op het graf. Hedenmiddag wordt in het gebouw voor toegepaste natuurkunde en ©leotrotech- niek door de vakafdeeling van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, aan den Senaat der Technische Hoogeschool te Delft, overge dragen de bronzen buste van professor J. A Snijders Gz., geboetseerd door professor A. W. M. Odé. Opmerkingen over heft ontwerp Arbeidswet. D© Maatschappij van Nijverheid heeft aan de Tweed© Kamer een adres gericht, waarin zij, naar aanleiding van het ontwerp- arbeidswet 1904 als hare meening te kennen geeft lo dat alle beperkende bepalingen om trent den arbeidsduur van volwassen arbei ders in de verschillende bedrijven voor eiken tak van industrie op zichzelf bchoore.n te worden vastgesteld, en zulks niet voordat de door deze maatregelen te treffen takken van bedrijf zullen zijn gehoord; 2o dat zij beter acht dat de Zondagsrust- buiten deze wet worde gehouden en daar mede gewacht worde totdat de Zondagsrust opnieuw bij de wet geregeld zal worden; dat, mocht nochtans aan regeling bij des© wet de voorkeur worden gegeven, dan a. de uit zonderingen, die in- elk geval zullen moeten worden toegestaan, in de wet bebooren te worden genoemd; b. aan den werkgever het recht moet worden verleend, op eigen gezag, des Zondags het noodige reparatie- en der gelijk werk te doen verrichten, opdat de werkzaamheden in het hoofdbedrijf des Maandags ongestoord kunnen aanvangen; c. de algemeen erkende christelijke feestda gen niet met den Zondag gelijk gesteld moe ten worden 3o dat zij voor sommige takken van nij verheid ernstige bezwaren en kosten ver wacht van de verhooging van den leeftijds grens van jeugdige personen, in verhand met de vermindering van het aantal arbeidsuren, en dat zij, zoo daartoe wordt overgegaan, moet aandringen op een splitsing van jeug dige personen in de categorie van 12, 13 en 14 en een van 15 en 16 jaren- Voor de eersb- bedoelden ware dan de arbeidsduur zoo mo gelijk nog verder in te korten, terwijl dan voor de tweede categorie de arbeidsduur in bepaalde bedrijven op ten hoogste 11 uren bepaald kou blijven 4o dat zij voorts van meeuing is, dat ten opzichte der overtredingen de arbeiders medé" aansprakelijk kan worden gesteld, vol gens het beginselstraf wie schuld heeft 5o dat zij. er ten slotte op aandringt, behalve de Zondagsrust ook het leerling-wezen buiten deze wet te houden. en dit belangrijk onderdeel afzonderlijk te regelen. Adressant meent deze bezwaren alsnog on der de aandacht der Kamer te moeten bren gen, vertrouwend dat daarmede bij de toe komstige behandeling van 't onderwerp reke- ining zal worden gehouden. De werving bij de marine. Door het hoofdbestuur van den Algem. bond van Ned. Marinematrozen is aan de hoofden dér openbare en bijzondere lagere scholen in Nederland een circulaire gezonden, waar in zij, naar aanleiding van de bekende cir culaire van de Commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, hun met ernst meenen te moeten wiijzen op de groote verantwoordelijkheid, welke zij op hunne schouders laden indien zij aan het in de bovenbedoelde oirculaire gedane verzoek gevolg geven. „Immers" wordt in bedoelde circulaire gezegd „afgescheiden van de vraag of de toestanden bdji onze marine dusdanig zijn, dat inderdaad „voor jongens die goed oppas sen willen een goede toekomst, een goed bestaan op de zee ligt", moet het toch aan ieder, die even nadenkt, duidelijk zijn, dat niet alle jongens, die, 't zij geheel uit eigen aandrang, 't zijl op het advies van anderen, dienst nemen bij onze zeemacht, aan boord van het oorlogsschip vinden wat zij gehoopt hadden er te zullen vinden. Het is dan ook een onloochenbaar feit wij zullen dit aanstonds nader aantoonen dat vele jongens reeds vrij spoedig na hun indiensttreding berouw hebben van den ge- danen stap. Do een kan niet tegen het scheepsleven, een ander heeft karaktereigen schappen die hem ongeschikt maken om zich te onderwerpen aan de militaire tucht, weer anderen kunnen noch tegen het een, noch tegen het ander, kortom, er zijn tal van jongens die zich ernstig teleurgesteld zien en niets liever wenschen dan maar zoo spoe dig mogelijk weer heen te gaan. Maar dat gaat niet! Het kind, bij do in die nsttrteding 13 a 14 jaar oud, soms iets ouder heeft, vóór hij werd aangenomen, schriftelijk de verklaring moeten afleggen, dat hij tot zijn 25e levensjaar zou blijven doordienen in actieven dienst eu daarna nog drie jaren in dienst der marine-reserve. Van terugtreden kan dus geen sprake zijn. De verbintenis is, ook al begint de"diensttijd pas met ingang van het 17e levensjaar to tellen, van af den dag der indienstreding bindend Geen dag proeftijd wordt toege staan." Aan het slot van de circulair© worden verschillende uitspraken van Kamerleden van verschillende richting aangehaald om te bewijzen, dat deze wijze van werven niet deugt, en onzedelijk is. Ook wordt aangehaald hetgedh geschreven is door den oud-kolonel der marine J. I'. ▼an Rossum, den oud-luitenant ter zee Do Jonchecre en do gep. overste van het Indi sche leger jhr. Graafland. zulk te A De scha lairi ster veh 8 (S 10 Zw< mat

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2