Uit den omtrek. te D© Italiaansche Operavoorstellingen zullen in October a. 9. een aanvang nemen, te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt. De tenor Silvano Isalberti is aan hot gezel schap verbonden. De tournee Godowsky-Mossel door ons land is vastgesteld als volgt1 October Am sterdam 2 Rotterdam3 Utreoht4 De venter j 5 Almelo6 Dordrecht7 Zeist 8 (2 uur) Den Haag, matinee; 9 Arnhem 10 Haarlem 11 Breda; 12 Nijmegen; 13 Zwolle14 Leiden15 (2 uur) Den Haag, matinee; 8 uur, Amsterdam, Paleis. Op het eerste concert in Den Haag, 8 Oct., zal do bekende violist H. W. Hofmeester, thans leeraar aan het Kon. Conservatorium aldaar, medewerken. Te Haarlem, op 10 Oct werkt Joh an Steenman, violist, mede, en op 15 October zal do algemeen geliefde tenor Sign or Isalberti medewerken- Voor Godowsky worden door de firma Bechstein te Berlijn nieuwe concertvleugels gezonden. Noorderlicht. Het is waarschijn lijk zoo schrijft de Tel. dat wij dit I jaar op onze breedte noorderlicht te zien zul len krijgen, er bestaat ten minste meer kans op dan vorige jaren. De reden hiervan ligt in het feit, dat er in de laatste maanden een maximum van zonnevlekken te zien is geweest Zooals bekend, wordt gemiddeld iedere elf I jaren een maximum bereikt, hetgeen altijd gepaaid gaat met NoorderLicht-verschijnse- I len, speciaal in September en October. De 1 jaren 1859 en 1870 met hun heerlijk Noor derlicht in de Septembermaanden zijn daar voor beroemde voorbeelden. In onze regionen treden de verschijnselen bij lange na niet 200 prachtig op als in de Poolstreken. Ze zijn hier soms alleen zicht baar aan de helderheid des hemels, waarover nu en dan witte of gekleurde lichten glijden. Het mooiste noorderlicht, dat zicb sedert lange jaren voorgedaan heeft, ging den 31en Maart van liet jaar 1894 over Duitschland i op. Ecu bloedroode lichtstraal t>chitterde toen geruimen tijd aan het firmament. Ook op de Amerikaansche zijde van het noordelijk halfrond is de magnetische sto ring voe'baar, hetgeen reeds bij vroegere groote noorderliohten opgemerkt is. Wij willen hopen, dat de te verwachten verschijnselen door een onbewolkteu hemel begunstigd worden. Het badseizoen aan de volkszeebaden te Scheveningen is gisteren middag 12 uur ge- j sloten. Het ongunstige weer na 21 Augustus oefende een merkbaren invloed uit op het gebiuik der baden. Aanvankelijk stond het j seizoen mooi. Ten behoeve van het bouwfonds, van het Doorgangshuis te Hoenderloo, werd nog van K. te H. een gift ontvangen groot f 1000. Verdrinken is huuvoorland. Opnieuw is een adres van E. H. Pronk en C. de Graaf, te Scheve ningen, bij den ge meenteraad van den Haag ingekomen, hou dende vensoek om maatregelen tegen de toe nemende duinverstuiving en het weghalen van schelpen van het strand. „Verdrinken 1 is de Hagenaars en ons voorland", zeggen de adressanten. „Zo laten bij millioen M3 meters de schelpen van het strand weghalen, die fijn zouden slijten door de eeuwigduren- den golfslag en met het zand vastliggende duinen geven. Daarenboven wordt de inhoud van de schelpen ook vernietigd, die het voedsel voor de visschen bevatten en die nu op de schelpenhoopen liggen te rotten. De visschen zijn met de toename der schel pen vij39cherij verdwenen, de betrekkelijk weinige visschen die men nog vangt', bevat ten in hun magen, het voedsel afkomstig vau schelpdieren. Dus is het geen wonder, dat de schrobnet-visscherij niets meer geeft, en alles op de 1 aringvangst loert, dat nu re delijk gaat om de gekke verhouding in de economie in Duitschland. die de haring duur maken. Maar als dat verandert worden wij een arme kolonie, dat wij te danken hebben aan het inzicht van de elkaar bewonderende waterstaat.':ngenieurs die onze duinen laten vernielen en de visschorij uitroeien. Wanneer zal de gemeenteraad van Den Haag besluiten, hierin verandering te bren gen en ons van het stuiven te verlossen of de strandmuur door to trekken tot Katwijk om daardoor de kanalen van de waterleiding te beschermen. Geen stormpje of er spoelt van een tot vijf meters duin weg, dus het nadert steeds, zoodat men op een moment zeewater in het duinwaterkanaal zullen heb ben." Cider. Op 31 October en 1 en 2 November o. k. zal in „Artis" te Amsterdam eene tentoonstelling worden, gehouden van ciderappels en -peren en van cider. 1 net bezoek van vertegenwoordigers vau de Engelsche landbouwpers in liet voorjaar, spraken deskundigen onder hen. hunne ver wondering er over uit, dat in Nederland zoo weinig aandacht werd geschonken aan 2e fabricage van apipel- en perenwijn. In het midden, van October wordt te Lon den een belangrijke tentoonstelling op dit gebied gehouden en op verzoek van dr. Van Rijn. landbouwconsulent van Friesland in Engeland hebben de Engelsche inzenders zich bereid verklaard ook te Amsterdam te expo- seeren. Een commissie die de zaak na bespre kingen met den directeur-generaal van land bouw ter hand nam, kan rekenen op een niet onbelangrijk rijkssubsidie en zal nu nog circulaires voor geldelijken steun verzenden. Nederlandsche bereiders van appelwijn zu1- Jen 'tot inzending worden u:tgenoodigd, en men zal trachten een collectie Nederlandsche fruit, geschikt voor cider fabricage, bijeen te brengen. Aan de tentoonstelling zal een openbare vergadering worden verbonden, waarin over liet cider-vraagstuk van gedachten zal wor- ('ea gewisseld. Het tijdelijk rijkstelegraafkantoor te Wijk aan Zee wordt heden 15 September, na aflooo van den dienst, gesloten. aBij de Nederlandsche Centraalspoor- wegmaatschappij werden op de dd. 9 Septem ber gehouden verkiezing voor de Groepsver- tegenwoordiging (Groep III) gekozen tot loden de heeren C. J. Drijver, W. J Kmis hoop, K. Douma. A. Oosterwijk en W. N. Prinsen als plaatsvervangende leden de heereti M. P. Bode. J. C. Woutcrse, C. Zweers, J. W. Bals en J. C. H. Bolhecm. Anderhalf millioen op de h e i. De treinen AmsterdamParijs loopen tot nu toe over BredaIiozendaal, doch zul len in de toekomst, gelijk men weet, over Tilburg -Baarle Nassau--Turnhout loopen Wij deelden reeds dezer dagen iets mode over het complex gebouwen met rangeerter reinen, dat op de Hollandsch-Belgische grens wordt gemaakt tussclien BaarleNassau en Weelde. Nu vinden wij in liet Dbl. van Nbr. nog een interessante beschrijving van die werken, welke anderhalf millioen gulden zul len kosten, en ontleenen aan dat- artikel on der bovenstaand opschrift nog eenige bijzon derheden. Na erop gewezen te hebben hoe primitief thang de toestand aan liet grensstation Baar le Nassau is, geeft de schrijver als volgt weer, op welke wijze in die toekomst liet verkeer aan het nieuwe station zal plaats hebben. Daar rolt een trein uit Nederland het station binnen. Grensstation, uitstappen. Het perron is dadelijk vol reizigers, waarheen met deze menigte Zie ze trekken vanzelf één richting nit. Want ze staan daar op Belgisch gebied, zien voor zich door de hooge vensters de wachtkamers en corridors van ons stationsdeel, maar er is nergens een deur daar. Onwillekeurig zoekt het oog naar een deuropening; daar in de vestibule is er een. Reeds strcomen er meuschen binnen, de rest volgt. Want nergens elders is een deur. Zoo dat de reizigers allen vanzelf in de vestibule komen en vandaar naar de Belgische douane worden voortgestuwd. Komt er een trein uit België aan, die ar riveert aan de andere zijde van het station. Daar, op Hollandseh terrein weer geen an dere deur dan die dor vestibule, nu aan den tegenovergestelde» kant. En vanzelf geraken reizigers uit België nu naar do Hollandsche douane. Hoogst praktisch, gelijk men merkt. Het lastige perrononderzoek vervalt, dat ia een fortuintje voor die douane-beambten, en de reizigers loopen nooit mis, dat is een gemak voor dezen. Naast het hoofdstation vraagt allereerst de groote douane-loods de aandacht. Twee breedo perrons van 150 meter lang het er- tusscheii een dubbel spoor en een glazen ver kappingeen spanning van 25 meter. Twee Belgische goederentreinen komen binnenrijden. D.w.z. tussclien de twee per rons in. Naast die perrons staan do treinen naar het noorden. Dus geschiedt die overla ding gemakkelijk verschillende richtingen uit. De perrons zijn door een rol brug ver bonden. Er is nog een z.g. vrije loods, voor vrijgemaakte goederen en een ander© voor aangehouden zaken. Voorts werkkamers en zalen voor de diverse ambtenaren. De overkapping heeft niet minder dan 96 openschuivende deuren, zoodat er, als deze open zijn, een onbelemmerd verkeer kan plaats hebben. Eu dan die -rangeerhouveleen eenvou dige, maar hoogst practische inrichting. Meu schen, die dichtbij een station wonen, kla gen steen en been over dat eeuwige rangee ren der treinen. Ze moeten vragen om een rangeer-heuve) als nu aan de grens wordt gemaakt. Zij bestaan in enkele plaatsen hier te lande iu 't buitenland veel meer. De naam zelf zegt. wat 't voor 'n ding is. Een hoogte met rails erop. Stel, dat daar een goederentrein op wordt getrokken van 25 wagens, die iu achten verdeeld moot wor den, omdat hij acht verschillende richtingen uit moet. Do locomotief duwt de eerste drie wagens, bijv. voor lijn 3, naar het begin der helling, de koppeling wordt losgemaakt, do wagens rollen naar beneden. Daar staat een wisselwachter. die lijn 3 opent. De wagens erheen, lijn 3 gesloten. Vier andere wagens voor lijn 5 ziin intusscheu losgelaten. De wissel wachter opent lijn 5, de wagens rol len erheen. Zoo kunnen twee ma.n in korten tijd het! een trein verdoelen, en dat verve lende op en neer rijden is voorbij. -- Hoe langerhoo vroeg er! Sedert Woensdagmorgen zitten mannen, vrouwen en kinderen nabij de Hofzaal op 't Binnenhof om bijtijds c 1 plaatsje te kunnen verhande len voor de publieke tribune bij de Kamer opening, die a.s. Dinsdag zal geschieden. (L. en V.) fEen automatische lantaarn opsteker. De gemeente Klommen ie is thans geheel voorzien van de uitvinding van den directeur der gasfabriek aldaar, den heer Do Rooijde automatische lantaarn opsteker. Met het donker worden gaan allo lan taarns gelijk aan, om elf uur gaan ze om de ander uit, de rest 's nachts om 4 uur, alleo uitsluitend ten gevolge van het ver meerderen of verminderen van druk. Een schrander jongmensch. De 23-jarige Elzinga, te Suameer, die een kunstig mechaniek, voorstellende „Salomo's eerste recht", gewrocht heeft, heeft een nieu we uitvinding gedaan, 't Is een scheepje op rollen, dat recht in den wind opgaat, waarbij van zeilen gebruik gemaakt wordt. Iloe har der het waait, hoe vlugger het vooruit gaat. E. deelde mee dat zijn vinding o. a. op lor ries tcc te passen zou ziin. Voorloopig laat hij zijn schip niet zien, om zijn geheim niet te verraden, daar een en ander zeer eenvou dig is. Hij is in onderhandeling met het oc trooibureau te Amsterdam. (Vad.) Een kras oudje. „Jautjomeu in 't veen," zoo noemt men algemeen de oude vrouw te Strackholt, een Oost-Friesch grens- plaafcsje, die binnen enkele dagen haar 102e levensjaar zal hebben voleindigd. Het nog steeds krasse oudje ontvangt voortdurend veel bezoek, en dit neemt nog steeds toe. Belangstellenden uit alle klassen der maatschappij trekken op naar haar kluisjo tussclien heide en veen, 0111 haar te zien cn to spreken. „Ik weet ganz nicb, wat dat volk woll al wil, an mie oil wief is toch nieh so völ to bekieken," zegt zij maar toch is zij altijd vriendelijk en heeft zij spoedig een kopje thee voor den bezoeker gezet. Zeer gaarne vertelt zij het een 011 ander uit haar aan ervaringen rijke leven, en de humoristische uitvallen, die zij daaraan vast knoopt, geven blijk van haar merkwaardigen levensmoed. Hare lichaamskracht is nog maar weinig afgenomen. Zij rooit nog zelve hare eigen aardappelen en haalt het benoodigdo water zelf uit den put. Dagelijks leest zij. nog zon der bril in den bijbel; en wie daarover zijn verwondering, te kennen geeft, kan van haar hooren „Ook mien Baasohm weer all 95 jahr und kunn noch ohno Brill lasn as'n Avkaat." N. v. d. D. De uitzetting van den heer Catz van Aal ten. Naar aanleiding van de uitzetting van don Berlijnschen corres pondent van liet Alg. Handelsblad wordt van deskundige zijde omtrent den gang vau zaken bij dergelijke verbanningen ge schreven De „Angelcgenheiten der hohcren Polizei und der Presse" behooren in Berlijn tot do bekende zevende afdeeling van liet Polizei- prasidium. Deze afdeeling is ook belast" met de internationale anarchisten-bewaking en heeft bovendien zorg te dragen voor de per soonlijke veiligheid des Keizers. Aan 't hoofd staat een Geheime;- Regierungs Rat" met den titel Diligent, aan wien zijn toegevoegd 36 hoogere en lagere ambtenaren, met nog 144 politie-officieren en manschappen van de „Kruninal-Polizei", (detectives). Wat de pers-aangelegenheden betreft, heeft deze afdeeling per jaar 74.000 nummers van couranten en tijdschriften na te zien, hetgeen geschiedt door eenige hoofdambte naren en 9 lectoren, die inhoud en vorm toetsen aan het Pressgesertz van 1874, cn nauwkeurig nagaan of de in al die perio dieken opgenomen berichten ook van belang zijn voor cenigen tak vau dienst, die onder toezicht staat van de politie. Niet alleen te Berlijn verschijnende drukwerken staan on der controle van dit bureau, maar ook vele buiten Berlijn verschijnende periodieken en enkele couranten en brochures iu vreemde talen, vooral die, welke een geprononceerd politieke kleur heiben. Dat ook het Han delsblad hiertoe zou behooren, is niet waar schijnlijk, zioodat het vermoeden voor do hand ligt, dat de zevende afdeeling, door wien dan ook, is attent gemaakt op de cor respondenties van den heer Catz. De uitwijzing van vreemdelinge;; behoort niet t-ot de zevende, maar tot de vijfde af deeling, die „Fremdenwesen und Auswei- sungen" als haar gewichtigste werkzaamheden heeft op te vatten. Niet de „Ortspolizei", maar dé „Landespolizei verbant „Reichs- auslander, welcbe sich lastig machen", bui ten den Pruisische» Staat. Intusscheu, niet, dan nadat zij i» de „Verhözimmer" in ken- uis zijn gesteld van het omtrent hen geno men besluit, en nadat hun namen in een alphabetisch register zijn opgenomen. Om allerlei redenen werden 11a onderzoek door do vijfde afdeeling uitgewezen het vol gende aantal vreemdelingen: in 1897: 430; in 1898- 374; in 1899: 169; in 1900: 281. In de plaatselijke bladen van Zaan dam wordt melding gemaakt van het gerucht dat de brandspuitmeesters aldaar hunne functiën willen neerleggen, bij wijze van pro test, wegens het optreden van een groot deel van den gemeenteraad tegen hun chef, den oud-wethoudev-gedelegcerde voor luet brand- wezen, den heer Latenstein. Omtrent de crisis in de bouw- akken le Amsterdam, valt enkel mede te deelen, dat van een groot aantal werklie den door onderscheidene patroons aangezegd om stakersdiensten te verrichten op het werk van D. Schut, aan de Kon. Fabriek, slechts 6 gevolg gaven en de overigen dus werden uitgesloten, volgens overeenkomst der pa troons. Gister werden andere patroons aan wezen, can heden werklieden te zenden. De heer Schut- heeft 16 a 20 werklieden noo- dig om voort te kunnen werken. Staking. Aan de sigarenfabriek van de heeren Mast van Belle en Zonen en Co., te Ginneken, is eene staking uitgebro ken. Een der werklieden was wegens slapte van werk ontslagen, en nu eïschten de siga renmakers dat niet deze, doch een ander ontslagen zou worden. Toen de firma hier aan niet voldeed, legden allen het werk neer. Alleen de meesterknecht bleef aan den ar beid. Twaalf sigarenmakers hebben gestaakt. De zaak Payens te Gronin gen. Het Nbld. v. h. N. schrijft: Gisteren kwam in onderscheidene bladen heti bericht voor, dat het justitieel onderzoek in deze zaak tot resultaat had gehad, dat de justitie geen termen aanwezig achtte om tob een ver volging over te gaan. Wij kunnen echter uit de beste bron mededeelen, dat het onderzoek in deze zaak nog niet is afgeloopen, in elk geval, dat die stukken nog in handen zijn van den rech ter-commissaris, zoodat de offioier van justitie nog geen beslissing in dezen heeft genomen. Het spoorwegongeluk te Purmeren d. Door den rechter-commissa - ris zijn ter zake van het spoorwegongeluk te Purmcrend gehoord, een 5-tal getuigen o. a. de heeren Brutel de la Rivière en de lieer Niestrasz, beiden deskundigen op het gebied van spoorwegen. Verduistering wan obligatiën. Voor bet Haagsch© gerechtshof is gis teren behandeld <te zaak tegen P. J. van Eijk, 46 jaar, zouder beroep, wonende te Leiden, die indertijd terechtgestaan heeft en veroordeeld is geworden wegens eene "belang rijke oplichting van de kassiersfirma Efoeling en Co. te Utrecht. Men herinnert zich dat hij eenigen tijd daarna naar 's Gravenhago vervoerd werd, onderweg uit den. trein sprong en ernstig werd verwond. Bekl. wa§ door de rechtbank te 's Graven hago vrijgesproken ter zake vau verduiste ring van 250 obligatiën der Algemeen© Ne derlandsche Maatschappij tot exploitatie van .Onroerende goederen benevens een groot aantal effecten, zoomede van desubsidiair ten laste gelegde oplichting. Blijkens het rapport-, uitgebracht door den raadshecr-rapporieur mr. Sterck, heeft, be klaagde opgericht de Leidsche Landbouw- bank en de Algemeene Neder'andsche Maat schappij tot exploitatie van Onroerende goe deren, beide op zeer onsolieden grondslag. I>e laatste maatschappij is i» 1904 failliet verklaard. Bedoelde maatschappij had een aandeelenkapitaal van f 500.000, waarvan beklaagde voor f 490.000 aandeelen kreeg tegen inbreng van een stuk land cn 4 huizen te Leiden, alles zwaar verhypothekeeerd. In een brandkast lag het geld van de Land- bouwbank en do maatschappij door elkaar en als beklaagde geld noodig had, putte hij uit die brandkast-. De maatschappij had- 4i obligaties uitgegeven cn "beklaagde heeft een aantal van die obligaties voor eigen schuld in onderpand gegeven. Van een betaalmees ter te Assen wist beklaagde voorts f 26000 los .te krijgen al9 surplus voor den aankoop van f 75.000 effecten van eene Compagnie Auxiliairo voor spoorwegaanleg. Later gaf beklaagde 100 obligaties van de Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende goederen in onderpand voor fondsen, door de zuster van den betaalmeester tot een bedrag van ruim f 50.000 afgestaan om daarvoor Japara-petro- leumaandeelen te koopen, waarvan beklaagde groote winsten voorspelde. Die fondsen heeft de betaalmeester of zijn zuster echter nooit teruggekregen, want beklaagde heeft zo ge bruikt om er voor eigen rekening mede te specnlecren. Later heeft beklaagde nog twee maal f 50.000 weten los te krijgen van de zelfde personen onder bedriegelijko voorspel lingen en deze ten eigen bate gebruikt. Tot zijn verdediging had beklaagde opge geven, dat hij meende, dat hij als eeuig aan deelhouder in de Maatschappij tot Exploita tie van Onroerende goederen met de obliga ties mocht doen wat hij wilde en dat liij- Je effecten had ontvangen om er zaken mede te doen. Tegen "beklaagde was 3 jaar gevan genisstraf geëischt. De rechtbank had hem echter vrijgesproken, o. m. omdat niet bleek, dat hem de effecten waren gegeven met ver bod om zc te verkoopen of er zaken mede te doen. De officier van justitie was van die vrij spraak in hooger beroep gekomen. Uit het verhoor van beklaagde bleek, dat hij van zijn 16e tot zijn 26e jaar was werk zaam geweest bij 3 notarissen. Daarop was hij te Breukelen met. zaakwaarneming beg'on- nen, was getrouwd, en in 12 jaar een ver mogend man geworden. De president merkte op, dat beklaagde dan zeker erg nauwkeurig was geweest, steeds orde op zijn zaken had gehouden. „Wanneer zijt gij begonnen de menschen te plukken en zulke schandelijke zaken te doen?" vroeg de president. „Nooit", ant woordde beklaagde. „Hadt ge verstand van een landbouw- bank?" vroeg de president. „Neen", zeide be klaagde. „Hoe noemt ge dan het feit, dat ge een bank hebt opgericht waarvan ge geen ver stand hadt?" Beklaagde antwoordde niet, waarop de pre sident verklaarde, dat feit schandelijk te noemen, evenals het feio. dat beklaagde, die geen verstand van boekhouden had, geen boekhouder had aangesteld. Het inbrengen van verhypothekeerde goederen zonde- op te geven dat zij. verhypo thekeerd waren, noemde de president even eens allergemeenste feiten, echte oplichters feiten. Beklaagde antwoordde, dat de notaris de acte zóó had opgemaakt. Wat beklaagde voor de rechtbank gezegd had, verklaard© hij zich niet meer te her inneren. Intusschen erkende hij, dat hij de effecten, die hem waren ter baud gesteld, had ver kocht zonder ©r Japara-petroleutmaandeelen voor te koopen. Dat hij die bepaalde opdracht had, om er deze aandeelen voor te koopen, ontkende beklaagde. Hij geloofd© niet, dat de getuigen a charge opzettelijk onwaarheid spraken, maar ziji konden best. te goeder trouw waarschijnlijkheid voor waarheid uitgeven. De raadsheer-rapporteur wees den beklaagde er op. dat beklaagde een akte had geteekenó, waarbij hi' zich verbond om 9 Februari 1904 de effecten terug te geven. Hij vroeg hem waarom beklaagde aan die verplichting niet had voldaan. Beklaagde antwoordde, daarop thans geen antwoord te kunnen geven. Hij had geen advocaat genomen, e» stond hier om bij te "brengen wat itot zijn verdediging kon strekken. Dlaartoe moesten de zaken in hun verband door hem worden voorgedragen; anders raakte hij in de war. Na langdurig heen- eu weer praten verklaarde beklaagde eindelijk, dat die akte „een pro-form a-be wijs" was. Voorts gaf beklaagde op, een jaar geleden, „buiten zinnen te zijn geweest", doch nu weder geheel hersteld- te zijn, zoodat hij het vroeger door hem verklaarde kon „aanvullen en uog krachtiger bekrachtigen". Beklaagde beweerde, de eenige aandeelhouder te zijn geweest in de maatschappij. Do raadsheer- rapporteur wees beklaagde er echter op, dab de maatschappij, als zijnde een Koninklijk goedgekeurde naamlooze vennootschap, een rechtspersoon was en dus niet één en dezelf de persoon als beklaagde. Hierop antwoordde beklaagde, di>t vroeger nooit- te hebben be dacht. Het deed- trouwens niet ter zake, daar hij, beklaagde, alle aandeelen had. Wel had de directeur, v. R., 5 aandeelen, doch daar voor was nooit gestort. Bewijzen van aandeel waren nooit uitgegeven. Men had verzuimd die te drukken: dit was ..versloft." Na dit verhoor werden als getuigen ge hoord de benadeelde dame en. haar broeder, die verklaarden, dat wel degelijk overeenge komen was, dat Japara-aandcelen zouden worden gekocht; beklaagde had die als zeer gunstig staande fondsen aan de dam© voorgespiegeld Voorts werd gehoord J. C. van Rossum, 52 jaar, particulier te Hillegom, die «ven- eens iu 1902 ,.het ongeluk had gehad met beklaagde in aanraking te komen" en er ook veel geld bij inschoot. Nadat rok .nog een bediende der Leidsche Landbouwbank was gehoord, nam advocaat- generaal mr. Reitsma zijn requisitoir. Aanvankelijk meende advocaat-generaal, dat het zwaartepunt in deze zaak lag in de door beklaagde geploegde oplichting. Dit .s ook het misdadigste in de zaak. Bekl. heeft langzaam zijn netten uitgespreid om de be nadeelde getuigen in zijn macht te krijgen- Intusschen staat de verklaring van den bena deelden betaalmeester op zich zelf en kan deze dus niet leiden tot veroordeeling ter zake van oplichting. Wel daarentegen meende advocaat-gene raal, dat het bewijs is geleverd van de ten laste gelegde 4 misdrijven van verduistering en dat heb daartegen door beklaagde g© pleegd verweer geen steek houdt. Waar beklaagde Zaterdag zal worden ont slagen, achtte advocaat generaal het ge-- wenscht, maatregelen te nemen, opdat be klaagde rich niet door de vlucht aan een veroordeel'ng zal onttrokken- Gerequireerd werd derhalve veroordeeling van beklaagde tot twee jaar gevangenisstraf wegens 4 mis drijven van verduistering met bevel tot on middellijke gevangenneming. Beklaagde hield een uitvoerige verdedi gingsrede, waarin hij betoogde, dat niet ten laste gelegd is, waar, wanneer en wat ver duisterd is. Ook ontkende beklaagde de aan» wezigheid der e'ementen van het misdrijf: verduistering. Beklaagde zette uiteen, dat in het "bewijs, door hem afgegeven voor de ontvangen effec ten. geenszins gesproken is van Japara-aan- deelen. De president vroeg, beklaagde in de redo vallende, hoe lang hij neg noodig had. Bek'aa.gde antwoordde, toch wel wat fe mogen doorspreken, waar de officier van iustitie zich maanden op deze zaak heeft voorbereid. Do president merkte op, dat dan de zaak op een volgenden dag zou kunnen worden voortgezet-, wanneer beklaagde nog veel tijd noodig had. Het Was reeds laat. Na in raadkamer te zijn gegaan, lx-val het- hof de gevangenneming van beklaagde, wan neer deze den 16 September a. s. uit het ar rest zal zijn ontslagen, dat hij thans onder gaat. Hierop werd te 6 uur de zitting verdaagd tot Zaterdag a. s. 10 uur. Beklaagde kan dan zijn verdedigingsrede voortzetten. De orde in hot rij)ksopvoe dingsgesticht Veldzicht bij Om men schijnt nog steeds te wenschen te laten. Uit de gevangenissen te 's Hertogenbosch en meer andere plaatsen zijn bewaarders naar genoemd gesticht gedetacheerd. Inden drank gestikt. Te Vaals zou een 47-jarige timmerman om een wed denschap een later jenever uitdrinken. Bij heb drinken is hij echter gestikt. Een vrouw en zee kinderen blijven onverzorgd achter. Tramongeluk. Te Winschoten is gisterenar rgen de passagiers-, post- eai goe derentram van OldambtPekela ontspoord. Zij logt onderstboven. De materieel© schade is groot. Automobielongeluk. Donder dagnamiddag had op den Scharnderweg, bij Maastricht-, een ernstig ongeluk plaats. De heer H., uit Maastricht kwaui met zijn mobiel in aanraking met een kar, ten ge volge waarvan hij nogal ernstige verwondin gen bekwam, en naar Calvariënberg is ver voerd geworden, terwijl de automobiel zoo danig beschadigd werd, dat zij haren verde ren dienst weigerde. Aan wie de schuld van dit ongeluk moet worden toegeschreven, is nog niet bekend. (L. K.) Instorting. Gisterenmiddag bij vijven stortte .te Dordrecht een va.n de zijge vels der olieslagers van de firma. L. Vlicgcnt- hart en Zonen, aan het Maartensgat, met donderend geraas op straat. De graanzo'ders bleken te zwaar belast te zijn, zoodat de groote massa oliezaad zich een weg gebaand en daarbij de muren omver geworpen had. Het vallende graan en puin vormde een heelen berg op de Korte Gelder- sche Kade. Groote brokken muur lageu tot bij bet zakkendragershuis, maar gelukkig zijn er geen jersoonlijke ongelukken te .betreuren. Zak kendragers, die voor hun lokaal op de bank zaten en een passeerende dame met kind kon den zich nog juist in veiligheid stellen. Spoedig waren twee wethouders, benevens politie ter plaatse, die heb terrein deden af zetten, aangezien ook de andere muren scheu ren vertoonden en het dak doorgezaaid was. De materieelc schade is groot-, daar ook oen gedeelte van het zaad in de haven gevloeid is en het overige met puin en het hout van een verbrijzeld urinoir is vermengd. Men heeft den stoom van de machine laten ontsnappen en de lichter, die aan het. zaad lossen was verhaald om verdere ongelukken to voorkomen. De directie der gemeentewerken treft voor zieningen voor het mogeliik verder instorten. (D. Ct.) aOnder presidium van den heer H. Oortman Gerlings, vergaderde gisteravond in „Buitenlust" te Utrecht de afdeeling Utrecht en Omstreken van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Dó voorzitter opende te ruim 8 uur de bijeenkomst, riep den leden bij don aanvang van de winter-campagne een hartelijk wel kom toe en hoopte, dat de bijeenkomsten goed bezocht worden en zij nuttig en leer zaam mochten zijn. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den wandelleeraar Schuttevaer, die meldde van het hoofdbestuur opdracht te hebben gekregen voor de afdeeling een drietal lezingen te houden en hij stelt zicb voor dat te doen in November, Januari en Maart. Een circulaire, met een aantal vra gen aangaande den toestand van onderge- sohikten, met verzoek die wel te willen be antwoorden, werd in handen van de heeren P. L. Baudet, Nienhuys en Kuyk gesteld, om daarover in een volgende vergadering te rap porteeren Nu werd de agenda van do algemeene vergadering behandeld, nadat tot afgevaar digde was benoemd do heer J. K. Budde, en tot plaatsvervanger de heer J. Nienhuys. Do meeste punten van do agenda gaven aanlei ding tot interessante discussies cn werd den afgevaardigde nu eens dit, dan weer dat op gedragen. Ook moest hij trachten de winter- bijeenkomst te Utrecht te doen plaats heb ben. Op de vraag van den voorzitter of cr dezen winter weer een punten wedstrijd zou worden gehouden, echter op een anderen grondslag dan do vorige, werd in bevestigenden zin beantwoord en werden do heeren Hoender- daal. Houtvester on Dirksen benoemd om een programma met de bepalingen klaar te maken en in October to rapporteeren. De lieer Budde vestigde ten slotte nog do aandacht op eenige bloeiende takjes. Wij zagen Phvsostegia virginica met verplaats bare bloemen, Hoide-takjes mot gevulde bloemen, die langer mooi blijven dan de gewone Heide. Een bloeiend takje van do Melatti van Java, Jasminum Sambac, een Russische kamerplant bi' uitnemendheid en dio hier te lande als zoodanig niet wordt aangetroffen. Do zuiver witte bloempjes rud-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3