1 tl78. Tweede Blad. 4de Jaargang. d? Zaterdag 16 September 1905. KOLONIËN. BINNENLAND. ting. AMERS OORTSCK DAGBLAD. *2. ABONNEMENTSPRIJS: blei. 'er 8 maanden Toor Amersfoort 1.25. Idem franco per post- 1./5. ifzonderlijke nummers0.05. leze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. idvertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C«. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot bet herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag OOST-INDIË. Aan de Tel. wordt uit Batavia geseind, at op het huurland Kenajan, waar het volk jeigerde te arbeiden, het werk thans is her at Voorts dat de post te Kokos door Alfoeren l afgeloopon. Er zijn 5 dooden. Ie- itaine n het Bij Kon. besluit van 14 September Ml. 905 no. 19 is machtiging verleend aan den n be- pmmissaris der Koningin in de provincie ielderland tot het bijeenroepen van de Sta- ïn dior provincie in buitengewone zitting, p Dinsdag 26 September 1905, ten einde pdan aan de orde to stellen de verkiezing an een lid van de Eerst© Kamer der Staten- pneraal ter voorziening in de vacature ont- iaan door bet overlijden van C. W. graaf an Limburg Stirum. Am ster dam sc lie Ka ad. In de isteren gehouden vergadering van den ge- leejuteraad van Amsterdam werden do ge- pofsbrieven van het n.euw gekozen lid mr. de Vries van Buuren onderzocht en goed- g ekeurd en werd tot diens toelating beslo- en. fl Ingekomen was do mededeeling van mr. C. Post, waarin hij ontslag nam als raads- id. Dit gaf de.i burgemeester aanleiding te Fggou, dat het hem met zorg vervulde, als lersonen als mr. Post zich in de toekomst liet meer voor het lidmaatschap van den laad beshikbaar stelde wegens gebrek aan ijd. De voordracht tot demping van het be- taaude gedeelte van de Van Oldenbarne- 'eldsgracht werd goedgekeurd, evenals die er overneming (voor f 12.000) van de tram- EH| ijn naar Sloterdijk. Op het verzoek van de vereeniging „Het Coggeschip" tot wijziging van den plantsoen- anleg op het Rembrandt.plein (verwijdering an liet ijzeren hek en het maken van breede andelpaden) werd afwijzend beschikt. Een voordracht tot wijziging van den aan- ïg van de Sarphaistraat en hare omgeving rerd aangehouden. r* Aan het slot der vergadering hield de heer en joopuyt een interpellatie naar aanleiding an de bekende quaestie der circulaire van et bestuur der kweekschool voor Zeevaart e Leidon aan de hoofden van scholen, inzake Ie dienstneming bij de marine. 1 De interpellant vroeg, wat B. en W. voor- lemens waren te dier zake te doen. De voorzitter antwoordde dat B. en W. hiets zouden doen. De hoofden der scholen socli mogen wel circulaires ontvangen, maar L faiet uitreiken en bovendien kon van uit- L Peiken geen sparke zijn, daar ieder hoofd r Bechts één circulaire had gekregen. f De heer Loopuvt verklaarde zich hiermede tevreden. Ten slotte werden nog cenige benoemin- gen gedaan. O.a. werd benoemd tot tijde- lijk leeraar in do Staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes, den heer I. Stibbe. leeraar in de Staatsweten schappen a-in de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht. Ocngre» voer Openbare gezondheids- regeling. fGistermiddag 1 uur wend in d'e Thea terzaal van het Kurbaua te Soheveningen bet tiende congres voor openbare gezond- heidsregeliug geopend, door den waarn. voorzitte- prof. dr. C. II. H. Spronck, wien evenals verleden jaar te Nijmegen weder de eer te beurt viel de openingsrede te houden. Dat mr. Goeman Borgesius beden niet kon presideeren, stelde zeker te leur, maar den ïooggesckatten voorzitter was zeker wel eenige rust gegund. Intusschen zou hij ge lukkig wel de zitting van morgen kunnen bijwonen. Zieker zou zonder hem de woning- quaestie niet wel kunnen worden behandeld. (Applaus) Hulde braolit prof. Spronck aan den eer sten secretaris, dr. Ruyscli j men noemt dit congres wel een9 het congres van dr. Ruyscb. En zeker is aan zijn werkkracht voor een groot deel de bloei van dit oongres te dan- cen. Spr. hield vervolgens eene beschouwing ever de bacterieele infectieziekten. In de eersto plaats behandelde hij de Genickstarre meningitis oerebrospenilis epidemica). Het verleden gaf Spr. het vertrouwen, dat de ziekte zich niet of slechts sporadisch in ons land zal uitbreiden. Toch blijft waakzaam heid geboden. Doch niet minder is zulks het geval met de cholera asiatica, die ons uit ©uitecliland bedreigd. Intusschen, al zou Spr. Jiiet willen voorspellen dat ons land geheel verschoond zal blijven van cholera, wij moe ten ons niet te ongerust maken, waar do noodigc sanitaire maatregelen genomen zijn. Ook do pest behoeft ons niet meer ongerust te maken. Terwijl Amsterdam reeds een pest- laboratorium heeft, heeft het Rijk de noo- dige gelden toegestaan om een pestlaborato- arium te Utrecht te bouwen, die, naar Spr. fertrouwt, het volgende jaar in gebruik zal unnen. worden genomen. Ten slotte wijdde Spr. een woord aan de dysenterie, waarbij Spr. onderscheidde de epidemische, de endemische en do amorbe of tropische dyssenterie. Om de eerste soort, de boosaardigste, te voorkomen, is tijdige herkenning daarom noodzakelijk. De autori teiten hebben reeds maatregelen genomen om ook hiertegen op te treden. In de hoop, dat rijn vertrouwen op de woorden en mid delen tot voorkoming der genoemde infectie ziekten niet beschaamd moge worden, open de do voorzitter bet tiende congres, met den wensch, dat de arbeid die het congres wacht te, vruchtdragend moge zijn. De eerste secretaris, dr. W. P. Ruysch, bracht hierop verslag uit over het jaar 1904—1905. Onder voorzitterschap van den heer P. H. J. IJssel de Schepper vergaderde te Arnhem het hoofdbestuur van het Sanato rium voor weinig vermogende Nederl. long lijders te Davoz-Platz. Als Dagel. bestuur werden herkozen de hoeren 1'. H. J. IJssel de schepper te Arn hem, en P. Plantenga, vice-consul der Ne derlanden te Davos-Platz. Do exploitatie van het Nederl. Sanato rium te D'avos gaf in het afgeloopen jaar reden tot groote tevredenheid. Het aantal verpleegd agen over 1904 bedroeg 2000 meer dan in het vorige jaar, eene aanwijzing, dat in medische kringen in ons vaderland we derom eene reactie begint in te treden ten gunste van het zenden van longlijders naar het hooggebergte. Niettegenstaande door de patiënten van het Sanatorium oen gemiddeld lagere ver- plecgprijs werd betaald dan in 1903, bedroeg het exploitatie-déficit over 1904 belangrijk minder dan in de voorafgaande jaren, welke uitkomst voor een overwegend deel te dan ken is aan de uitmuntende leiding van den geneesheer, den heer dr. H. C. Schuurman, hieri i bijgestaan door de directrice, zuster J. Meesters. De contributies ondergingen in 1904 eene kleir.e vermeerdering. Aan giften werd ont vangen f 6728,40, waaronder eene bijdrage van H. M. de Koningin-Moeder, en eene som a f 4000 van den anoniemen landge noot in Zwitserland, die reeds gedurende vier jaren de inrichting op zoo edelmoedige wijze steunt Versterking der geldmiddelen blijft zeer dringen:1 ge wensch t, tot aflossing van den zwaren hypothecairen schuldenlast. De verpleegprijs voor het nieuwe jaar werd wederom vastgesteld op f 2,90 per dag, ter wijl ook thans reductie tot op een minimum a f 1,80 zal kunnen verleend worden, zoo de geldmiddelen dit toelaten. Besloten werd tegelijk met het jaarver slag aan de leden en begunstigers toe te zeirden het in de Geneeskundige Bladen ver sohenen artikel van den heer dr. H. Buringhi Boekhoudt te Velp: moet de borstlijder uit sluitend in zijn eigen vaderland genezing zoeken? Aangenomen werd het voorstel, in 1907 bij het 10-jarig bestaan van het Sanatorium, eene inzameling te houden tot vorming van een fonds tot tegemoetkoming in den ver pleegprijs van die patiënten, die steun het meest noodig hebben. Besloten werd een verzoek tot den minister van Binnenl. Za ken te richten, om, evenals een aantal an dere Nederl. vereenigingen tot bestrijding der tuberculose, van den staat subsidie te mo<ren ontvangen. Christ. Nat. Werkmansbond. Woensdag werd te Rotterdam de tien de jaarvergadering geopend', welke Donder dag werd voortgezet, beide dagen in het Soci- teitsgebouw van de Rotterdamscke Dier gaarde. De voorzitter, de heer W. A. Gonneke, opende met het lezen van Psalm 103 en ge bed de vergadering. De vergadering zong Ge zang 2 1. In een korte rede schetste Spr. de gebeurtenissen van eten Bond, die na in Oost en West geweest te zijn wederom in de plaats van uitgang van de oprichting van den Bond vergaderde, en heette allen har telijk welkom. Aanwezig waren 40 afdeelingen. Dr. J. Th. de Visser, eere-voorzitter van den Bond, kwam ter vergadering en werd met applaus begroet. De voorzitter heette hem namens de ver- gaderiug hartelijk welkom, waarop dr. De Visser met eenige hartelijke woorden de ver gadering dank betuigde, en vroeg om ook even ds. Berckelbach v. d. Sprenkel te ge denken, die dezer dagen 25 jaren als ambts broeder werkzaam heeft mogen zijn. Spr. stelde voor hem een telegram van ge- lukwenseh te zendon, tevens een telegram aan H. M. de Koningin. Met toejuiching werd daartoe besloten. De aftredende hoofdbestuursleden de hee- ren A. Broen_ EnschedéG. J. van der Ploeg Bols ward, en J. C. Goedman, 's Gravenhage. werden met groote meerderheid herkozen en namen de benoeming aan. Uit het verslag van den secretaris, den heer A. van Ooij. bleek, dat de Bond steeds in sterken mate bloeit en thans 96 afdeelia- gen met ruim 10,000 loden telt. Slechts 1 nfdeeling kon zich iu den strijd niet staande j houden27 afdeelingen kwamen er bij. Uit het jaarverslag van den penningmees ter den heer Meiier bleek, dat. de inkomsten bedroegen f 1,529.124, de uitgaven f 696.97. De brochurehandel gaat steeds vooruit- Het fonds „Ubo" neemt verbazende spron gen vooruit. Sinds haar 3jarig bestaan is er een saldo van f 10,658.96J. Ds. Slotemaker de Bruine kwam hierna ter vergadering en werd met geestdrift be groet. Het algemeene ziekenfonds telt 29 afdee lingen met 790 leden en heeft sinds baar 17 maanden van bestaan een saldo van f 1,216.32. Hierna kwam aan de orde het voofted t n de afd. Utrecht: 1. Het hoofdbestuur zorgè voor een „regle ment- van orde" voor de eventueel te houden jaarvergaderingen, waarin o. m. de bepalin gen voorkomen voor de wijze enz. van stem men, regelen voor de te houden discussie, al- of niet behandelen van voorstellen, enz. enz. Het hoofdbestuur had een zoodanig regle ment van orde opgesteld en op de agenda doen afdrukken. Het voorstel werd urgent verklaard voor deze vergadering en na eenige discussie en redactiewijzigingen, goedgekeurd. Nog werd medegedeeld dat de afdeeling Rotterdam op den tweeden dag een boot tocht aanbiedt. Hierop werd gepauzeerd tot 2 uur. Na de pauze verkreeg het woord dr. E. H. Limborgh, tot het houden van een referaat: „Hoe zullen wij liet best onze beginselen pro- pageeren onder het jonge geslacht.'' Na gehouden referaat werd breedvoerig over de zaak gediscussieerd, terwijl de refe rent de verschillende sprekers beantwoordde. Besloten werd dat het hoofdbestuur een kort doch zakelijk geschrift zal opstellen en dit aan de hoofden der afdeelingen te zen den en hen te verzoeken het noodige fce deen verrichten. Thans werd overgegaan tot behandeling van de voorstellen der afdee'ingen. A. van de afdeeling Amsterdam 1. Het hoofdbestuur zorge voor een volle dige opgave van alle besluiten, welke door de gehouden jaarvergaderingen reeds werden genomen, en doet telken jare opnieuw op gave van die besluiten. Na gehouden discussie werd hierop gun stig beschikt. In overweging werd gegeven de verdere punten van Amsterdam tot den tweeden dag Hit te stellen. B. van de afdeeling Rotterdam: Het hoofdbestuur stelle pogingen in het werk, om afdeelingen te stichten onder de Hollanders in Duitschland. of om aldaar vertegenwoordigers te krijgen voor onzen Bond. Dit werd na eenige discussie door de af deeling Rotterdam ingetrokken. Door een afgevaardigde van Amsterdam, de» heer Van Gelderen, werd een geluk- wensch in dichtmaat uitgesproken ter gele genheid van het 10-jarig bestaan. Na eenig© regeling van huishoudelijke!) aard, werd de verdere behandeling der agen da tot den volgenden ochtend half elf ver daagd. Om 6 uur werd een gemeenschappelijken maaltijd in een der zalen van het sociëteits gebouw Diergaarde gehouden. Donderdagochtend! te half acht had een boottocht plaats tot bezichtigen, van de ha venwerken. De tweede dag van de 10e jaarvergadering werd aangevangen te kwart voor 11 uur, met zingen van Psalm 25 vers 2 en gebed door den ©cre-voorzitter dr. J. Th. de Visser. Ten aanzien van liet bij vergissing wegge laten punt betreffende den arbeidsraad, werd besloten, op voorstel van dr. De Vis ser, dat. het h.vofdbestuur een circulaire op zal stellen en deze aan de afdeelingen zal zenden met verzoek deze binnen twee maan den beantwoordt terug te zenden, waarna dan het verdere, zoo noodig, zal worden ver richt. Aan de orde werden hierna gesteld de voorstellen van de afdeelingen: A. Van de afdeeling Amsterdam: De Chr. Nat. Werkmansbond spreke zich tiit over het al of niet wenscbelijke van het oprichten van vakbonden. Indien wel wen- scliclijk, zoo neme het hoofdbestuur maatre gelen daartoe. De afgevaardigde van Amsterdam lichtte het voorstel uitvoerig toe en betoogde het wenschelijike om tot het oprichten van vak bonden over te gaan, waarna bij aan he slot van zijn betoog de volgend© conclusies stelde 1. Samenwerking tusscbon plaatselijke vak-afdeclingen, om ook hierin te komen tot eenheid 2. verkrijging van maximaleu arbeid en daarmede gepaard gaanden loonstandaard. 3. het oprichten van vakbladen. 4. het instellen van scheidsgerechten en ondersteuning bij werkloosheid. 5. het hoofdbestuur diene van advies, in zake sociale wetgeving, als anderszins. 6. te komen tot opheffing van Zondag en nachtarbeid. 7. tot afschaffing van het stelsel aange nomen- of stukwerk. 8. voorkoming van samenvloeiing van plaatselijke vakafdeelingen. Na breedvoerige discussie werd het vol gende voorstel van dr. De Visser aangeno men Het hoofdbestuur roepe de besturen der vakorganisaties van den Bond bijeen, om voor hen het plan van een zoogenaamden vakbond, te ontwerpen en zoo mogelijk het in eene buitengewone algemeene vergade ring tot uitvoering te brengen. B. Voorstel van de afdeeling Leeuwarden „In het orgaan van den Bond „de Voor zorg" worde eene vaste rubriek geopend voor vraag en aanbod, waarin door de af delingsbesturen tea* kennis der leden kan worden gebracht, in welk vak werkkrachten worden gevraagd of aangeboden in hunne gemeente. Besloten werd, dat men zich bij de be trokken afdeelings-secretarissen kan wenden tot verkrijging van advies. Hierna werd gepauzeerd. In do namiddag-vergadering, welke werd aangevangen met het zingen van Gezang 83 vs. 3, kwamen de volgende voorstellen in be handeling Van do afdeeling Sliedreabb: De afdeeling Sliedrecht acht het gewensoht dat de Bond zicli uitspreke over wat wordt verstaan onder „politiek", en over „de Bond blijve buiten de politiek". Nadat behoorlijk toegelicht was wat de af deeling Sliedrecht beoogt met dit voorstel en na gehouden discussie, verklaarde het hoofdbestuur, bij monde van dr. De Visser, dat het van harte de conclusies onderschrijft van dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die aldus luiden dat d.j zedelijke kracht van een volk ligt niet allereerst in zijn. wetten, maar in do volksovertuiging dat dus de eerste taak is, op die volksover tuiging leidend en beterend te werken door middel van de Heilige Schrift, als de bron ook van onze aardse he levenswijsheid; dat echter de wetten van grooten invloed zijn op de maatschappelijke toestanden en de steun van goede wetten gaarne wordt aanvaard dat de scheiding tusschen staatkundige en staathuishoudkundige vragen doenlijk en noodzakelijk is en de Bond zich uitsluitend op het laatste terrein beweegt dat dus voorstellen van wet door den Bond worden overwogen en beoordeeld en do Bond van deze overwegingen en beoordee lingen blijken doet in het openbaar, afge zien van liet politieke standpunt of de poli tieke partij van de voorstellers. De vergadering vereeuigde zich hiermede. Van de afdeeling Amsterdam: De Chr. Nat. "Werkmansbond spreke zich. thans uit over het beginsel en het al of niet wensohelijke in den Bond van coöpe ratie. In verband met bovenstaand voorstel werd gelijktijdig behandeld een voorstel van Nij megen van gelijke strekking. Do welsprekendheid over dit vraagstuk kende bijna geen grenzen. Geen enkele afdee ling, voor of tegen, of men wilde over dit onderwerp zich uitspreken. Ten slotte werd met 132 stemmen voor, 10 tegen en één blanco, het navolgende besluit genomen De jaarvergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond, vergaderd in het Sociteits- gebouw van de Rotterdamsclie diergaarde léttende op de samenstelling van sommige afdeePingen, waardoor bij volledige toepas sing van coöperatie in al zijn vormen, ver schillend^ bondsleden ernstige stoffelijke schade zouden lijden; spreekt, over het al of niet wenschelijko van coöperatie in onzen Bond geen oordeel uit; en geeft den afdeelingen in dezen volko men vrijheid van handelen. Van do afdeeling Goes: De afdeeling Goes van oordeel, dat door de toetreding van nieuwe afdeelingen, het in het belang van den Bond is dat het hoofd bestuur wordt uitgebreid, lettende op art. 15 van de statuten, dat het bestuur zooveel mo gelijk de verschillende afdeelingen vertegen woordigt, stelt vóór, een of meer leden aan liet tegenwoordige hoofdbestuur toe te voe gen en voor Zeeland, met het oog op de ve e afdeelingen in deze provincie, de heer J. J. Kerkmeijer te Middelburg, als zoodanig aan te bevelen. Uit hoofde van moreel© en financieel© redenen wordt in deze besloten het hoofdbe stuur niet uit breiden, dodh bij ©ventueelo vacatures in het hoofdbestuur op liet voorstel van de afdeeling Goes te letten. Als plaats, waar de volgende jaarvergar dering zal gehouden worden, werd door do vergadering Apeldoorn aangewezen. Na gehouden rondvraag werd met bet zin gen van Gezang 96 en gebed door ds. Karree uit 'sGravenhage deze 10de jaarvergadering gesloten. In den loop van den dag werd een tele gram vau H. M. de Koningin ontvangen, waarin H. M. Haren dank uitsprak voor de hulde Haar gebracht door deze jaarvergade ring. Ook van ds. Berckelbach v. d. Sprenkel kwam een telegram van dank en zegenbede School- en Kerknieuws. Voor een talrijk gehoor, het College van Curatoren, waarnemend rector magnifi cus, docenten, studenten en talrijke belang stellenden, werd Donderdag door prof. H. ter Meulen. benoemd hoogleeraar in de analyti sche scheikunde aan do Technische ITooge- school, zijn© ooileges geopend met het uit spreken oenor rede, nagaande het ontstaan: en de ontwikkeling der analytische scluei- kunde ook in verband met de ontwikkeling der chemie en van andere natuurwetenschap pen en waarin in heb licht Werd gesteld do groote waarde, die hare beoefening heeft bij de studie der scheikunde. Professor G. Brouwer, werktuigkundig ingenieur, benoemd hoogleeraar in de werktuig bouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft-, opende gisteren zijn colleges met het uit spreken eener rede over „Beschouwingen over de middelen, aangewend ter verhooging van het rendement der stoommachines.'1 Notarieel Staatsexamen, 1115 Septem ber. Geslaagd eerste gedeelteH. A. R. Vos- maer, te Arnhem J. M. Schaffers. te Dor drecht A. M. A. Jentink, te Delfzijl A. van den Bergh, te Amsterdam H. J. Hage, te Wa gen ingen. Tweede gedeelteR. Middelkoop, te Ca- pelle A. Schaap, te DordrechtA. Blomhert, te Zaltbommel T. Breedveld, te Lekkerkerk. Aan het te Amsterdam gehouden examen voor het politie-diploma namen 14 September 11 candidaten deel. Het diploma met aanteeke- ning verwiervenG. Kuster, Amsterdam W. van Marion, E. Westra, A. Peppinck, allen Den Haag en het gewoon diplomaTh. Sohou- ten, BredaJ. Witte, TerneuzenB. Veth, A. Alewijnse, beiden DordrechtJ. N. van Schelle' eek, Den Haag, en T. Mulder, Nijme gen. Examen politie-diploma, te Amsterdam, 15 Sept. 15 deelnemers. Het diploma met ann- teefoening werd behaald doorL. van Koeve- ringe, Terneuzen J. Kans, Schiedam J. Louisse, Blocmendaal J. Smid, Wageningen, en het gewoon diploma door C. de Buyzer, Am sterdam W. Schotvanger. Heemstede P- Peetoom, SliedrechtC. H. Gast, Dordrecht. Door liet provinciale kerkbestuur van Overijssel zijn tot dé evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren A. Fccn- stra en D. J. Lasonder. Moderne predikanten. Op Vrijdag 22 September a. s. zal te Leeuwarden gehouden worden de gewone jaar- hjksche vergadering van moderne predikanten in de drie noordelijke provincies. Ter vergadering zuilen de volgende punten van behandeling worden ingeleid I. Mogen wij in onze prediking, ten einde den eisch, Gods wil te volbrengen, meer kracht bjj te zetten en de christelijke levensbeschou wing beter ingang te doen vinden, een beroep doen op der menschen verlangen naar geluk en hun afkeer van smart? Dit punt zal worden ingeleid door ds. A. B. van der Hoeve, predikant te Pietersbiorum (Fr.), die daarbij de volgende stellingen zal ontwikkelen lo. De menschelijke wil is van nature eudaimonistisch. 2o. Bijna iedere levensleer, die in den loop der eeuwen ontwikkeld is, was een beantwoor ding van de vraag: „wat moet ik doen om zalig te worden? of wat moet ik doén om het leven dragelijk te maken?" 3o. De Modernen hebben, door in hun predi king den eisch van zedeljjke vernieuwing en den plicht Gods wil te volbrengen, op den voorgrond te plaatsen, een -verkeerd© richting ingeslagen. 4o. Wij moeten de christelijke levensleer aanprijzen door den -rollen nadruk te leggen op het feit, dat het de levensleer is, die den cenig waren weg aanwijst tot ons tijdelijk en eeuwig geluk en de christelijke levens- en wereld beschouwing als de eenige levensbeschouwing, die den last des levens verlicht. 5o. Ten einde de leer der Voorzienigheid („niet bjjgeval komen voorspoed en tegenspoed over ons, maar van Zijn vaderlijke hand") tot haar recht to doen komen, moet het moder nisme zich losmaken van het naturalisme. II, De verhouding van predikant en gemeen te, in verband met hun godsdienstige overtui ging. Dit tweede mmt van de agenda zal wordon ingeleid door or. .T. H. de Roode, predikant te Stadskanaal (Gron.), die dit onderwen aan do hand dor volgende stellingen zal uiteenzetten: lo. Het is de taak van den predikant, om leiding te geven aan en toezicht te houden op het godsdienstige leven zijner gemeente. 2o. Zijn arbeid 1 ,uwt op: het bewustzijn van zijn roeping bjj den predikant en het vertrou wen in haar predikant bij de gemeente. Hij wordt meestal verricht in opdracht van het. kerkgenootschap, waartoe do gemeente behoort. Zulk eon genootschap is bevoegd grenzen vast te stellen, waarbinnen do overtuiging zjjner leden zich behoort te bepalen. 3o. Verandering van zijn godsdienstige over tuiging legt een predikant niet de verplichting op, zijn gemeente te verlaten, tenzij hij daar door: a. geen roeping meer gevoelt voor zijn arbeid 1». het vertrouwen van zijn gemeente heeft verloren c. de grenzen heeft overschreden, die zijn kerkgenootschap hom steide. 4o. Iedere gemeente behoort gelegenheid to hebben, haar predikant wegens verandering zijner overtuiging te citslaan. 5o. Ieder kerkgenootschap heeft het recht een predikant die zijn grenzen heeft overschre den. te ontslaan. 6o. Practische bezwaren staan de toepassing van deze beginselen in den weg. Men wachto zich evenwel voor overschatting daarvan en ver- trouwe op Gods leiding om zo te overwinnen.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1