BINNENLAND. het schip zoolang blijven, dat er ruimschoots gelegenheid zal zijn voor kooplieden, tor plaatse om de monsters te bezichtigen. Agenten in de verschillende landen zullen vooraf kennis bekomen vam den tijd van aankomst en dan aan belanghebbenden uit- noodigingen uitzenden. Vertegenwoordigers der fabrikanten zijn. aan boord om do noodige inliahtingen te geven. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Donderdag 21 September. Geopend 11J ure. Aan den heer mr. dr. II. J. Romeyn, com mies-griffier der Eerste Kamer, is vergunning verleend op to treden als leeraar in rechts geleerde vak keu aan do Krijgsschool. Aan de orde is het gewijzigde ontwerp- Adrcs van Antwoord op de Troonrede (reeds gezonden). Algemeeuc strekking. De heer Van Houten zal zich onthou den van de bespreking van het werkplan dezer Regeering. liet verheugt hem, dat ten gevolge van den uitslag der verkiezingen de niet zakelijke overwegingen een minder groo ts plaats zullen iuuemen bij de bepaling van de stemmen der leden. Thans een vraag van constitutioneelen aard. die Spr. bij deze eerste aanraking met het kabinet niet- achterwege kan houden. De vraag is dezeis er onder dit kabinet een formateur, een bouwmeester? want bij het ontbreken van oen tusschenpersoon treedt de Kroon ongedekt te voorschijn. Spr. citeert hetgeen in do Zutphenscke Courant deze? dagen is opgenomen, let wel in de ,Zutphen scbe Courant", met hare bekende re lat" en In dat artikeltje wordt gesproken van pacifi catie in dien zin, dat zooveel mogelijk met al lo richtingen van het volk rekening \a' worden gehouden. Het komt Spreker voo*. dat in dien liefelijken zin eene tocnad?"ng ligt, die het moeielijk maakt den strijd v t te zetten tegen de verbrokkeling van onze nationale school. Do Minister van Financiën Me heer De Moester) zal beginnen met de phrase uit do Zutphenscho Courant. Namens zijr.e ajnbtgenooten kan de Min- de verzekering geven, dat er niet de minste band bestaat tusschen dit ministerie en de Zutphensche Courant. De verantwoordelijkheid voor die passage blijft geheel voor rekening van de Zutphen sche courant. Do minister treedt daarna in een© beschouwing, die aan den gedachten- gang van dit ministerie ten grondslag ligt. Dit kabinet is gevormd uit de verschillende nuances der vrijzinnige richting, uit man nen die wars zijn van partijzucht en geneigd rijn te regeeren in verzoenende richting, zonder ook maar eon oogenblik hunne be ginselen prijs te geven. Zij willen niet agres sief optreden tegen mannen, waanit dit kabinet niet is voortgekomen. Eerlijk en op recht wil dit kabinet den zoo oven aange geven weg volgen, hopende daarbij te kun nen rekenen op de medewerking der Volks vertegenwoordiging. Nu die vraag: is er ecu bouwmeester, eenkabineta-formateur gewoert? Ja, zoo iemand is er geweest. Spr. stemt toe, dat het wensohelijk is dat zulk een formateur zitting neemt in het kabire. wanneer er oen voldoende meerderheid is. Maar zulk een meerderheid is er thans niet cn daarom kan 's lands belang medebrengen dat die formateur geen zitting neemt in v.c- kabinct. Daarin riet de minister, zich daarbij beroepende op Thorbecko, niets in-oonstitu- tioneels Aan den heer Van Houten vraagt Spr. of het program dat deze regeering wil uitwerken, meer kans van slagen zou geha.l hebben wanneer mr. Borgesius als premier was opgetreden. Deze Regeering aanvaar\r, de volle verantwoordelijkheid voor haar op treden en staat niemaud ter rijde, voor o' achter haar. De heer Van Zinnicq Bergmann komt. op tegen do bewering, dat na 3 Aug. van hor vorige jaar de Eerste Kamer niet zakelijk do wetsontwerpen heeft overwogen. Tegen dio woorden van den hoer Van Hou ten toekent Spr. protest aan voor de eer der Eerste Kamer. Do heer van Wassenaer van Ro sa n d o wijst er op dat in 1907 de verkiezin gen moeten plaats hebben voor de Provin ciale Staten en hij vreest dat dan onder politieke brieven strijdmiddelen zullen wor den. gebruikt om aan te toonon dat de te genwoordige politieke toestand weinig aan beveling zou verdienen. Do hoer van Houten dankt voor do gegeven verklaring. Hij heeft volstrekt niet dat verband tusschen do Zutpliensche Cou rant en dit kabinet gezocht dat de minister van Financiën zoo beslist afwees. Do toe stand van 1868 was niet gelijk aan don hui- digen toestand. Het gold toen een alge- meene strijd van een parlementair ministe rie tegen een koninklijk ministerie en Thor- bocke trad toon op als formateur van een parlementair ministerie. Thorbecko was echter ton aanzien van de koloniale politiek van eeno andere opinio dan de grooto meerderheid van rijn eigen partij die aan de zijde van den toenmaligen minister dc Waal stond. Onder die omstan digheden kon Thorbecko geen zitting nemen iu het kabinet. De Minister van Financiën be weert volstrekt niet dat do omstanddghedon gelijk zijn met die van 1868 maar hij heeft alleen hot voorbeeld aangehaald om aan to toonon dat er niets inconstitutioneels in lag dat mr. Goeman Borgesius niet als premier is opgetreden. 9pr. herhaalt dat een ooncili- aiito politiek gevoerd aal worden en hij her haalt do vraag of meer succes te wachten zoude zijn wanneer mr. Borgesius als premier waro opgetreden. De algemeen o strekking wordt goedge keurd zoomede de verschillende zinsneden waarna het goheele ontwerp wordt goedge keurd. Het zal H. M. de Koningin worden aangeboden door dc Commissie van redac tie met den voorzitter der Kamer. De Kamer is verdaagd tot nadere bijoen- roeping. Berichten. 1De Staatscourant van Vrijdag 22 Sep tember 1906 bevat dc volgende Koninklijke besluiten benoemd tot Voorzitter der Tweede Kamer der Staieu-Generaal, jhr. mr. J. Roëll, lid dier Kamer; op verzoek eervol ontslagen de kapitein der genie Forbes, thans op non-activiteit; mr. J. Paulus, laatstelijk le gouvernemente secretaris is benoemd tot vertegenwoordiger van Ned.-Indië op het- te Bergen te houden Congres International d'expansion economi se mondale; bevorderd bij het hoofdbestuurder der pos terijen en telegrafie tot le klerk J. Lamcrs, thans tweede klerk; benoemd tot adspirant-administrateur der zeemacht G. van Driel, H. Hijlkema, A. Le- gaay en H. Verschuur. belast met het bevel over Hr. Ms. schoe ner „Zeehond" de kapitein-luitenant ter zee H. Schoonhoven met 10 November, ter ver vanging van den kapitein-luitenant tor zee T. Stam die eervol is ontslagen over het wachtschip te Willemsoord de ka pitein ter zee P. Wol terbeek ter vervanging van den kapitein-luitenant H. Schlutor tij- del ij k bevel voerder benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht A. Kamerling, arts te Herwijnen De nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, de heer Idènburg, is heden door H. M. ontvangen, tot het afleggen van den ambtseed. Z. K. H. Prins Hendrik heeft gisteren- voormiddag in audiëntie ontvangen den ge zant van Japan bij ons hof, den lieer Mit- suhasji die aan Z. K. H. heeft overhandigd liet grootkruis der Chrysanten-orde met een daarbij gevoegd eigenhandig schrijven van Z. M. dien Keizer van Japan. Do gezant was vergezeld door den secre taris van het Japansche gezantschap te 's Gravenhage en beiden waren voor deze gelegenheid in gala-tenue. Aan -het diner ten hove zijn heden Luit.-gen er aal Bdganrius, minister van Staat, lid van den Raad van State: de heer Idenburg, benoemd gouverneur van Suri name en mevrouw; de heer Knobel, minis ter-resident en consul-generaal te Teheran jhr. mr. De Sturler, consul-generaal te Smyr na on mevrouw, De audiëntie van den minister van wa terstaat, handel en nijverheid zal Dinsdag 26 dezer niet plaats lebben. Intrekking van wetsontwer pen. Daartoe gemachtigd door de Koningin kondigt de minister van Landbouw, Nijver heid en Handel de intrekking aan van de volgende door het vorige Kabinet ingediende wetsontwerpen tot instelling van landbouwradenomtrent bepalingen tot bescherming van den arbeid; tot verplicht stellen van ziekteverzekering; tot wijziging van de ongevallenwet; tot ver plichte ouderdoms- en invaliditeitsverzeke ring. Do minister van Binnenlandsche Zaken trekt de wetsontwerpen im tot: wijziging der wet op besmettelijke ziekten (vaccine), tot wijziging van de gemeentewet; tot verplichte zekerheidstelling door gemeen te-ambtenaren, wijziging van de bcgrooting voor binnenlandsche zaken (voor de centrale middelbare technische school)wijziging van tie geneeskundige wet en' die op de bevoegd heden van arts, tandmeester apotheker enz., en tot wijziging van de begrooting voor de landsdrukkerij (bezoldiging van het losse personeel). De St.-Ct. nr. 221 bevat een Kon. be sluit van 12 September 1905, tot vaststelling van nadere bepalingen nopens de akte van aanstelling van bijzondere ouderwijzers en nopens de samenstelling en werking der com missie van beroep voor deze onderwijzers. Do St.-Ct. nr. 221 bevat een Kon. be sluit van 12 September 1905, tot vaststelling vau de regelen omtrent den bouw en de in richting van schoollokalen, bedoeld in het vijfde lid onder A van artikel 59 der wet tot regeling van het lager onderwijs, waar van de gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij Kon besluit van 26 Juni 1905. De antirevolutionaire leden van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal hebben zich als antirevolutionaire Kamerclub gecon stitueerd. In de vergadering van Dinsdagavond werd als voorzitter der club aangewezen mr. Th. Heemskerkals secretaris de heer A. S. Tal- ma als tweede voorzitter de heer J. H. de Waal Malefijtals tweede secretaris mr. H. A. van de Velde, en als penningmeester jhr. mr. F. W. van Asch van Wijck. (Stand.) Bij beschikking van den minister van marine zijn, met ingang van 2 October a.s., benoemd tot adspirant-administrateur bij de zeemacht, de jongelingenG. H. van Driel, H. Hijlkema, A. A. Lagaay en H. P. Ver schuur. De heer A. C. A. van Vuurende be kwame schrijver van de Kameroverzichten in do Residentiebode, aan welk blad hij sedert de oprichting, in i894, als redacteur verbon den is, hecfi die betrekking neergelegd-, en afscheid van zijn collega's genomen. Zooals men weet, is de beer Van Vuuren tot lid van de Tweede Kamer voor Zeven- ergen gekozen. Do Residentiebode wijdt een warm gesteld afscheidswoord aan haar „even bekwamen als scherpzinnigen, even vluggen als wcrkzamen medewerker", wien zij nog gevraagd heeft de Kameroverzichten te blijven schrijven, doch die daartoe om redenen, wier gewicht hot blad erkent, niet te vinden was. Hot was Woensdag 25 jaar geieden, dat een van de oudste parlementaire verslagge vers de heer M. va» Raalte, zijn taak aan vaardde als schrijver van de Binnen hof-over zichten van het N. v. d. D. (L. en V.) De heer dr. P. N. van Kampen te Amsterdam, is bestemd voor den Indischen dienst, om to warden benoemd tot zoölogisch assistent bij het departement van Landbouw te Buitenzorg. Op de voordracht voor prosector-bac terioloog aan het stedelijk ziekenhuis te Rot terdam, in de plaats vaii den als professor opgetreden dr. Tendeloo, zijn geplaatst dr. R. Josselin de Jong te 's Gravenhage en dr. R. P. J. Hulst te Leiden. De Raad van Toezicht op dc Spoorwe gen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot plaatsing van een drietal district-inspecteurs der spoorweg diensten. Dientengevolge worden personen opgeroe pen voldoende aan de volgende vereischten lo. benoembaarheid tot die betrekking als gevorderd in art-. 13 vau het Koninklijk be sluit van 9 Juli 1876 (Staatsblad uo. 159), waarvan de tekst nader is bekend gemaakt bij Koninklijk besluit van 13 December 1892 (Staatsblad no. 281) 2o. eene goede gezondheid, volgons schrif telijke verklaring door een bevoegd genees kundige afgegeven. Zij die in het bezit rijm vam het diploma civiel-ingenieur van de Polytechnische School te Delft en gedurende eenige jaren werkzaam zijn geweest, zullen bij voorkeur in aanmerking komen. Aan die betrekking zal verbonden worden een minimum jaarwedde van f 2000, bene vens een vast abonnement als vergoeding vcor bureaukosten, schrijfloonen enz. van f 400 's jaars, terwijl als vergoeding voor reis en verblijfkosten bij dienstreizen kan worden gedeclareerd in dc 3de klasse van het tarief, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 5 Januari 1884 (Staatsblad no. 4.) Zij die voor eene benoeming tot die be trekking in aanmerking wenscheu te komen, hebben zich bij gezegeld eai vrachtvrij adres te wenden tot den raad voornoemd te 's Gra venhage, vóór 10 October 1905. Louis Bouwmeester gaf Woensdagavond in den Koninklijken Schouwburg te 's Gra venhage rijn afscheids voorstelling met „Se non e véro" Van afsclieidsvoorstelling kan men eigenlijk niet spreken, want Zondag avond gaat het stuk wéér, wegens de talrijke aanvragen. Daaruit volgt dus, dat gisteren avond het gebouw tot den nok was uitver kocht. Een élite publiek vulde den schouw burg. Bouwmeester, die bij elke gelegenheid warm werd toegejuicht, kreeg eenige bloem stukken. De jaarvergadering van den Alg. Ned; Diamanitbewerkersbond zal te Amsterdam Maandag 6 November aanvangen. Met het oog op de waardeering welke de directie dor maatschappij! „Zeebad" mocht onderwinden met de concerten, gege ven met medewerking van jeugdige Neder- landscbe artisten (gisterenavond besloot me juffrouw Cato Kolb de reeks) is besloten dab weder in liet volgende jaar de beste vrouwelijke en mannelijke leerlingen van Nederlandsch Conservatoria en van bij zondere leeraren in staat zullen worden ge steld in de Kurzaal op te treden. Een incident in het Concert gebouw. De heer Mengelberg die gisteren avond voor het eerst weer im het concertge bouw te Amsterdam het orkest dirigeerde, werd bij zijn verschijning door een aantal per sonen achter in de zaal uitgefloten. Als tegen- manifestatie werd door anderen krachtig ge applaudisseerd, dat ten slotte het gefluit onderdrukte. Er heerschte groote opschud ding. De menschen stonden op de stoelen. Nadat de fluiters de zaal uitgezet waren kon het concert beginnen. De bloemen- en plantencom- missie Woensdag te Amsterdam in JrAir- tis" vergaderd bekroonde een mooie em nieu we kamerplant in den vorm van Ce- ra pegia Woodii, met een getuigschrift van verdienste. Zij was ingezonden door den heer H. van Dam te Baarn. Mr. H. C. Hacke te Baarn ontving een ge tuigschrift van verdienste voor een hybride van Laslio-Cattleya „Minister van Sport" en voor een prachtplant van Cattleya Atalanta. De laatste met een bloemtros van 8 lila-roze bloemen. De heer H. D. Willink van Oollen vestigde de aandacht op een heester voor de gematigde kas nl. Malvaviseus arborexens vau brop. Amerika. Het is een dankbaar bloeiend gewas, dat zich tooit met karmijn- roode bloemen. Er waren verder 50 soorten van Clematis uit Boskoop en een schitterende collectie nieuwe Cactus-Dahlia's van 1905, van de heeren E. H. Krelage en Zoon te Haarlem. Nijmegen vooruit. De bevol king van Nijmegen is sedert 1 Januari 1905, toen zii 49,341 was, met ruim 1000 gestegen, zoodat Nijmegen thans de negende gemeen te des lands is, met meer dan 50,000 inwo ners. Op 1 Januari 1895 was het aantal 35,795 De Leidsche groentijd. Men schrijft uit Leiden aan de N. Ct. Heden ving hier de groentijd aan, met de inschrijving bij do pedels. Ofschoon als ge woonlijk do „groene" verschijningen zich op de straten vertoonen, en ook verder voor de buitenwereld geen verandering van de over geleverde mores te bespeuren valb, is de ont groening dit jaar toch een nieuw tijdperk ingegaan door de instelling der groentafels. De groenen zullen niet langer aan de club tafels mee etende tijden der tafelwetten en van 't „wijnmannetje" rijn voorbij. In idyllische rust genieten zij voortaan geza menlijke maaltijden, wat ook bevorderlijk is voor onderlinge kennismaking dan het oude stelsel. Geen strafport- meer op prentbriefkaarten die aan do adreszijde beschreven zijn! Do Staatscourant no. 222 bevat een Kon. besluit van 15 Sept. 1905. tot aanvulling van artikel 11, 4a. van het Kon. besluit wn 14 Decem ber 1895, tot uitvoering van onderscheidene bepalingen der wet van 15 April 1891 tot regeling der brievenposterij. Bovenbedoeld K. B. bevat de volgende bepalingen Art. 1. Tusschen het eerste en het tweede lid van artikel 11, 4a, van het Kon. besluit van 14 December 1895 wordt een nieuw lid gevoegd, luidende als volgt: „Indien dc voorzijde der Tariefkaarten daartoe op zichbare wijze is ingericht, d. w. z. door een staande lijn in twee helften is verdeeld, is alleen de rechterhelft voor het adres bestemd en mag de linkerhelft door den afzender gebezigd worden voor mededeelin- geu. Art. 2. Dit besluit treedt in werking op den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad en de Staatscourant, waarin het is geplaatst. Door de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Twentlie en elders, werd inder tijd het verzoek gedaan om den sneltrein, die ten 3.35 van Amsterdam vertrekt, tot Salzbergen door te voeren. Van de H. IJ. S. is thans bericht ontvangen, dat de Re geering, met het oog op de locale belangen van de stations der lijn ApeldoornAlmeloo, zich hiermede niet heeft kunnen vereenigen, zoodat de in uitricht gestelde verbetering van verkeer niet kan plaats hebben. Dienstregeling spoorweg personeel. De minister vam waterstaat, handel en nijverheid Gelet op de artt. 122 en 123 van het Alge meen Reglement voor den dienst op de spoor wegen, zooals dit werd vastgesteld bij Kon. besluit van 27 October 1875 (Staatsblad no. 183) en laatstelijk gewijzigd en aangevuld bij Koninklijk besluit van 13 Juli 1905 (Staats blad no 235) Heeft goedgevonden te bepalen, dat, met ingang van 1 October 1905 en totdat dienaangaande nader door hem zal zijn beschikt, van de na te noemen beambten en bedienden van de Nederland- sche Centraal Spoorwegmaatschappij de diensttijden zullen worden geregeld a. overeenkomstig het bepaalde in artikel 122 van bovengenoemd reglement de diensttijden van de wachters van den dagdienst van seinhuis B te Utrecht li overeenkomstig het bepaalde in artikel 123 van dat reglement de diensttijden van de wachters van den dagdienst van het seinhuis nabij het kruispunt en do aanslui ting te Blauwkapel, en van den telegrafist-wissel wachter van den dagdienst van het seinhuis te de Bilt. Een vierde Chr. stichting voor krankzinnigen. Naar men ver neemt, ds door de vereen, tot chr. verzorging van krankzinnigen besloten de vierde stich ting te Wolf hezen te doen bouwen. Daar voor zouden voorloopig ruim een dertigtal gebouwen noodig zijn. N. C. Aan het Koloniaal museum en aan het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is door den heer J. W. Post elk gelegateerd f5000. Belangrijk legaat. Mevrouw de wed. E. van Sen us geb. Hilbrands, de vorige week te Amsterdam overleden, heeft aan de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee een bedrag van ongeveer f 20,000 (belast met vruchtgebruik), zijnde het van haar vermogen, vermaakt. De Weesinrichting te Neer- bosoh, ontving van een onbekende een gift, groot f 1000, voor aanklop vaoi winter provisie. De crisis in de bouwvakken te Amsterdam. Na een langdurig; ver gadering is gistermiddag door dl© gecombi neerde metselaars- en opperlieden-organisaties besloten aan de patroonsvereenigingen het volgende schrijven te richten „Hierdoor hebben wij de eer ter uw r ken nis te brengen dat in de gehouden gecombi neerde bestuursvergadering van Metselaars en Opperlieden de volgende motie is aange nomen. Wij verzoeken u daarvan goede nota te nemen. Motie. „De vergadering van besturen \in Metse laars- en Opperlieden-organisaties op 20 Sep tember, besproken hebbende het ultimatum der organisatie van Patroons, is va-n oordeel dat tot nu toe de stand van zaken, waarover het <"*"flict. loopt, in het geheel niet is be sproken tusschen de Patroons-organisatie eenerzijds cn de betrokken Werklieden-orga nisaties anderzijds, „is van oordeel dat alsnog zoo een derge- l'ike conferentie dient plaats te hebben en geeft de organisatie der natroons in overwe ging die conferentie te doen plaats hebben". Het schrijven is onderteekend door de be sturen der Opperlieden-Vereeuiging „Nieuw Leven" en der Metselaarsvereeniging „D. V. - De arrestatie van Domela Nieuwen huis. Een der medewerkers van liet Hbld. te Hilversum had een onder houd met mevrouw Domela Nieuwentouis, naar aanleiding van de gevangenneming van haar echtgenoot te Keulen, waarvan de fei ten in hoofdzaak bekend rijn. Men kan zich den angst, voorstellen van de familie van den heer D. N., die rijn laat ste berichten uit Parijs had ontvangen, waar hij, als lid van het congres van de Vrijie Ge dachte, vertoefd had; op uitnoodiging van den sociaal democratischen dr. Michels te Keulen aou hij dezen daarna bezoeken en eenige dagen zijn gast zij.n. Nu vermoedt mevrouw D. N., dat haar echtgenoot 9edert het Parijsohe congres bcspionneerd werd, of dat het telegram, meldende zijne komst te Keulen, aan de Duitsche politie bekend moet ri"*in geweest. Toch liet deze hem eerst vrij in Keule>n met dr. M. rondloopenzoo be zichtigde hij den Dom en at in het vegetari sche restaurant, doch toen hij aan het station rijn kaartje kocht, werd bij gearresteerd. Do omstandigheid, dat hij zij(n reis over Marburg en Ehrenbreitstein nam, waai- juist de leger manoeuvres in tegenwoordigheid van den Duitschen Keüser werden gehouden, en niet langs een kortoren weg, welke veron derstelling is aangevoerd, om de arrestatie van den Hollandschen anarchist anders geen van de daadte verklaren, schijnt weim'f steek te houden, als men verneemt, dat buiten het station te Keulen de gqvan- genwageu reeds te wachten stond, toen de Dolitiebeambten den heer D. N. voor liet loketje arresteerden. De familie van den gearresteerde vernam het gebeurde pas uit de bladeneen bericht van de.i gevangene zelf bereikte Hilversum eerst dezen Maandag, een week na rijn ar restatie, hoewel hij zeker dadelijk na rijn komst in de gevangenis geschreven heeft, hetgeen blijikt uit zijn verwondering, dat hij nie'? van huis vernam. Zijn behandeling in de gevangenis getuigt overigens van eenige voorkomendheidrijn bagage en boeken gaf men hem na eenige dagen terug; zijn notitieboekje en papieren werden naair Berlijn opgezonden. De heer D. N. mag brieven schrijven en terwijl hij de eerste dagen van zijn gevangenschap om zeven uur naar bed moest, stelde men hem later eeu lamp ter beschikking om 's avonds bij te werken. De&a bijizonderheden vernam mevrouw D. N. pas deze week, na de terugkomst van mej. D. N., die naar Keulen reisde en ver lof bekwa haar vader in zijn oei op te zoeken, waar rij zich een half uur, in tegen woordigheid va.n een beambte en in de D'uit- sche taal sprekende, met haar vader mocht onderhouden. Dezen Zondag ontving de gevangene een bezoek van den Nederlandscben consul te Keulen, welk bezoek niet onwaarschijnlijk in verband gebracht moet worden met een tele gram, dat mevrouw D. N. den dag te voren aan onzen minister van buitenlandsche za ken richtte. Het waarom dezer arrestatie, die ook bui ten den kring van partijgenooten van den lieer D. N., zoo kort na het scherpe optreden der Pruisische regeering tegen onzen oorres pondent, een onaangenaam gevoel heeft ge wekt, biijft zoo schrijft het Hbld. voor alsnog een raadselde familie van den heer D. N. weet het niet en de beer D. N. even min. In herinnering zij hier gebracht, dat D. N. zeventien jaar geleden door de Duit sche regeering is uitgewezen. Na dien tijd hield hij meermalen verblijf in Duitschland, zelfs vertoefde hij vier jaren na zijn uitwij zing en hoewel liet der politie bekend bleek, eenigen tijd ongemoeid te Dresden. Bij het optreden van mej. D. N. te Berlijn, die daar haar muziek-studiën voltooide en er ook de buteerde. bevond de heer D. N. zich meer dan eens onder haar gehoor, zonder bemoei- lijkfc te worden. Zou men dus toch moeten aannemen, dat de Duitsclie politie, zenuwachtig door do aanwezigheid van den Keizer te Koblenz, den Hollander, in wien men een anarchist van den daad scheen te vermoeden, tijdelijk onschadelijk heeft meenen te moeten mar ken? Een dergelijke vergissing tusschen ge vaarlijk-* en ongevaarlijke anarchisten mag men anders van de Duitsche politie slechts aarzelend veronderstellen. De zaak Payen sH e r t z. Door B. en W. van Groningen werden in hun gis terenmiddag gehouden vergadering in de zaak Payens-Hertz gehoord de gasfitter Hertz en de voorzitter van de afdeeling Groningen van den Bond van gemeentewerklieden, Groen, eveneens werkzaam aan de gasfabriek. Uit een onderhoud met deze beiden bleek de Pr. Gr. Ct.. dat de beschuldiging van mis handeling tegen den directeur der gasfabriek in elk geval schromelijk is overdreven, zoo niet geheel is gefantaseerd. Deze overdrijving zou in hoofdzaak geschied zijn door toedoen van Groen, met het doel tegen den directeur der gasfabriek te ageeren. Met dit doel zou Groen een advies van dr. W. Schutter, dat de keelaandoening van Hertz uitsluitend een gevolg van een zenuw aandoening is, hebben doen veizwijgen en slechts aan een tegenovergesteld advies van dr. H. Huizinga Mat de keelaandoening een gevolg van dichtknijpen van de keel kan zijn) ruchtbaarheid hebben gegeven. De Pr. G. Ct. verneemt, dat de beide ver hoorden in de bedoelde vergadering is mee gedeeld, dat zij voor ontslag zullen worden voorgedragen. Staking. Aan de twee aarJappcl- meelfabrieken te Veeudam, hebben de schip pers en scheppers het werk gestaakt. Zijl eisohen een halve cent per hectoliter meer. Gevaar voor stoomvermo- gen. Het .gerechtshof te 'sGravenhage ver nietigde gister het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij een arbeider uit Rhoon tob 1 maand gevangenisstraf werd veroor deeld, wegens het doen ontstaan van gevaar vüor het verkeer door stoom vermogen van een spoorweg door tusschen de gemeenten Rotterdam en Spijkenisse opzettelijk tusschen de halten Rhoon en Rijsdijk een zwaar hou ten schot op de rails van dien spoorweg te leggen. Het Hof deed opnieuw recht en verhoogde de straf tot drie maanden. Yalsche munt. De Rotterdam- sche rechtbank veroordeelde gisteren B. F. Kiesman, graveur, tot 2 jaar gevangenisstraf E. de Clercq, stalhouder en A. M. va nGils, werkster, wegens het uitgeven van valsch geld de eerste tob 8 maanden en de laatste tot 6 maanden gevangenisstraf, allen met af trek van preventieve hechtenis sinds 21 Juni 11. De vergunning van August den Domme. De rechtbank te Haarlem deed gisteren uitspraak in tal vaai appèlza- ken, de drankwet betreffende, waaronder ook die de zaak aangaanden August den Domme Deze had, zooals bekend., in het perceel te Haarlem, waarvoor hij vergunning heeft, een zetikastelein aangesteld en deze was nu bekeurd, en door den kantonrechter veroor deeld wegens het tappen zonder vergunning. De rechtbank oordeelde, dat artikel 24 der drankwet wel aangeeft, wie de vergun ning heeft, doch geenszins bepaalt, dat die vergunninghouder zelf zou moeten tappen, doch dat hij gerechtigd is, z!ch te doen ver vangen, hetzij tijdelijk door een bediende, hetzij doorloopend door een zetkastelein, waarom het vonnis van den kantonrechter werd vernietigd en vrijspraak volgde. Mishandeling van bestede- 1 i n g e n. De rechtbank te Groningen sprak gister vrouw Mulidèr in de Warmoes straat vrij terzake va.n de beweerde mishan deling van bestedelingen. De rechtbank over woog, dat beklaagde wel Lenige stampen en slagen h^eft toegebracht, doch de rechtbank heeft niet do overtuiging gekregen dat dit gebeuld is met do bedoeling lichamelijk let sel toe te brengen., en dus die stampen en sLagen als tuchtmiddelen moeten worden aangemerkt. Kwartjesvinders. Met de groot ste onbeschaamdheid blijken de kwartjesvin-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2