"buitenland. JS°. 83. Eerste Blad. 4" Jaargang. Zaterdag 23 September 1905. KOLONIËN. - ■*.bh«-"«H^H» i FOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden Toor Amersfoort f 1.89. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verechynt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTÜ5N: Van 16 regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad hjj abonnemonF Een» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie met I October a. sa op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Septem ber nog zullen verschijnen KOSTELOOS toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 26. September aanstaande, des namid dags te 1^ ure. Amersfoort, dein 22. September 1905. De BurgemeesterSttoornoemd, WüUTTEJHS. Politiek Overzicht Griekenland en RumeniS. Men wil het officieel nog niet weten, maar het is toch feitelijk juist, dat de diploma tieke betrekkingen tusschen Griekenland en Rumenië zijn afgebroken. De chef van de Grieksche legatie te Bukarest is vertrokken, zijn secretaris is sedert lang reeds afwezig en de Grieksche consuls in Rumenië hebben bevel gekregen, dat zij het voorbeeld van den gezant moeten volgen. Onder die om standigheden ligt het voor de hand, dat Ru menië zijne vertegenwoordigers in het ko- ninkriiik Griekenland ook zal terugroepen. Daarmede zal dan duidelijk gemaakt zijn, dat de beide staten geen prijs stellen op het onderhouden van vredesbetrekkingen. De oorsprong van deae onvriendelijke ver- houding is van nog betrekkelijk jongen da tum. Voor weinige maanden, in Med jl., is de gezant van Rumenië te Konstantinopel, Alexander Lahpvary, er in geslaagd van de Porte de officieele erkenning te verkrijgen van de Rumeensche nationaliteit in Turkije. Tot dusver werden de Rumenen beschouwd als behoorende tot de Grieken, en zij be klaagden zich te worden onderdrukt door het oecumenische patriarchaat, dat naar hun zeggen ijverde voor het panhellenisme en in zijn streven ora de Grieksche belangen voor te staan, den Rumenen het recht weigerde om hunne eigen kerken, scholen en kerkho ven te hebben. Het patriarchaat antwoord de. dat cr voor de klachten der Rumenen geen reden bestond, en liet bleef doof voor de verzoeken om daaraan tegemoet te komen. Toen bleek, dat van het patriarchaat niets te verkrijgen was, brak de heer Lahovary de onderhandelingen met dat lichaam af en wendde zich tot de Porte. Hier zag hij zijne pogingen met suooes bekroond; hiij eindigde met te triumfecren over de geheole linie. Deze triomf, die aan de gemeenten van de Rumenen of Koetzo-Walacben in Macedonië een zelfstandig wettelijk bestaan verschafte en hen op den voet van politieke, juridi sche en godsdienstige gelijkheid met de an dere rassen plaatste, heeft onder de Grieken groote ontevredenheid verwekt. De patriarch deed olie in het vuur, door zich te verzetten tegen de beslissing van de Porte. Er kwamen wrijvingen en botsingen voor tusschen Koet- zo-Walachische en Grieksche priesters en hunne volgelingen geregelde gevechten wer den geleverd tusschen leden van de beide rassen, waardoor een nieuw element van wanorde werd gevoegd bij de velen, die reeds in Macedonië bestaan. De Grieksche pers mengde zich in den strijdde Rumecnsche pers bleef het antwoord niet schuldig. Griek sche dagbladschrijvers werden door de Ru- meensche regeering uit Bukarest gezet; de Rumeensche zaakgelastigde diende bij de re geering te Athene een nadrukkelijk protest in, hetgeen van Grieksche zijde werd opgevat als eene bedreiging, dié men zich niet mocht laten welgevallen. Zoo werd dc verhouding steeds meer gespannen, totdat het nui tot het afbreken van de officieele betrekkingen tusschc de beide regeeringen gekomen is. Het is niet voor de eerste maal, dat de beide landen zich in eene dergelijke verhou ding bevinden. De gewezen Grieksche mi nister van buitenlandsclie zaken Skouzes, die zich nu te Weenen bevindt, heeft 'n een in terview aan een vertegenwoordiger van het Neue Wiener Tageblatt verklaard, dat er om streeks 1890 ook een breuk is voort gekomen. Tijldenszijn ministerie is hij in 1895 er in geslaagd, dank zij de hulp van den minister van buitenland sclie zaken graaf Goluohowski, de goede betrekkingen tusschen de beide landen te herstellen. De heer Skouzes beschouwt Rumenië als de oorzaak van de nu bestaande spanning Dat getuigt van zijn Grieksch hart, maar bij komt er voor uit, dat het te betreuren zou zijn als het tot een volledige breuk kwambij zou dat eene dwaasheid noemen, want de b id© landen hebben er belang bij volkomen samen te gaan in de Balkanlanden, ter wille van de gemeenschap pelijke belangen, die zij daar hebben. Naar buiten zal men van een vredebreuk tusschen Griekenland en Rumenië niet veel merken, want de beide landen hebben geene grenzen gemeen, en hunne vloten zijn van elkaar gescheiden door den Bosporus en de Dardanellenzij kunnen dus niet met el kaar slaags geraken. De daden van vijande lijkheid in het geval van een oorlog zouden zich bepa'en tot het boycotten over en weer van personen en goederen. Dat zou trouwens niet geheel zonder beteekenis zijn, want er zijn in Rumenië een- aantal Grieken geves tigd en evenzeer Rumenen in Griekenland, en er wordt van beide kanten een levendi ge handel gevoerd. Het nadeel, dat bijzon dere personen door een oorlogstoestand zul len lijden, komt dtws wel degelijk in aanmer king. a-e Grieksche regeering kan zich overigens niet er mee vleien, dat zij er in slagen zal de overwinning van Rumenië wat den rechts toestand van de Koetzo-Walaohen iu Mace donië betreft, ongedaan te maken. De cor respondent van de Frankf. Ztg. te Konstan- tiiuopel heeft uit het Phanar, den zetel van den oecumenischen patriarch, waar men in nauwe betrekking tot Athene staat, verno men dat de Grieksche regeering de groote mogendheden heeft gepolst over deze zaak, maar tot de overtuiging gekomen is, dat de overwegende meerderlieid van de groote mo gendheden eene houding inneemt, die gun- sti» is voor de Koetzo-Walachen en hunne aspiratiën. Duitschland* Berlijn, 22 Sept. Van 21 tot 22 September des middags werden i" Pruisen 9 gevallen van vermoedelijke cholera aangegeven. In een van deze gevallen werden cho'era-bacil- ien gevonden. Twee sterfgevallen werden aan gegeven. Het geheelo aantal choleragevallen be draagt tot dusverre 236, waarvan 80 met doodelijken afloop Engeland. Volgens de Birmingham Daily Post onder handelt de Engelscbe regeering met Zweden en met Noorwegen over eane hernieuwing van het tractaat van 1855, waarbij Engeland met Frankrijk samen de nu ontbonden Unie vrijwaarde tegen een Russischen inval. En geland zou, na de scheiding, tegenover elk der twee staten afzonderlijk dezelfde ver plichting aangaan. Tegelijkertijd wordt met Denemarken on derhandeld over een tractaat tot regeling van de handels- en landbouwbetrekkingen. Zweden en Noorwegen. Stootoholms Tidningen verneemt, dat de nieuwe Rijksdag op 10 Oct. bijeer geroepen zal worden. Op denzelfden datum zal de herfsbzitoting vau het Storthing van Noor wegen beginnen en in beide parlementen zal men dan onmiddellijk een aanvang maken met de besprekingen naar aanleiding van het congres van Karlstad. Rusland. De heer Witte maakt zich de dagen, die hij nu te Parijs doorbrengt, ten nutte om met het persoonlnk aanzien, dat hij geniet, de openbare meening in Frankrijk te bewer ken, die zich in de laatste maanden tegen over Rusland wel wat koel heeft gedragen, en teven eene vriendelijke buiging te maken tegenover Duiitschland. In een interview, dat een medewerker van de Temps met hem had, verklaarde hij, dat door den vrede met Japan in de algemeene politiek van Rusland niets zou worden veranderd; hij voegde daaraan toe ,.Gij zegt mij, dat men in Frankrijk den indruk heeft van eene toenadering tusschen Rusland en Duiitschland. Hoe zoudt gij wil len. dat deze toenadering niet bestond? Kei zer Wilhelm is gedurende d n ganschen loop van den oorlog meer dan correct, allervrien delijkst geweest. Bij elke gelegenheid heeft hij zijn verlangen kenbaar gemaakt en bewezen, om ons volstrekt geen ongelegenheid te ver oorzaken, ons zelfs te helpen zooveel dit van hem afhing, ons elke complicatie te besparen. Wanneer men in moeielijkheid zit, dan is men gevoelig voor eene goede behan deling. Dat was bij ons het geval. Daaren tegen heeft, ik zeg het openhartig, de houding van eon deel van de openbare meening van Frankrijk in de laatste anderhalf jaar ons onaangenaam aangedaan, vooral na de reeks Fransch-Russische betoogingen, waar aan men zich in de voorafgaande jaren bij elke gelegenheid, soms zelfs zonaer aanlei ding overgaf. Inituaschen aijm, ik herhaal het, in het wezen der zaak de betrekkingen tus schen Rusland en Frankrijk niet veranderd. Ik zeg zelfs niet. dat de sympathieën ver minderd zijn. Ik merk alleen op, dat de Rus- siscli-Duitsche sympathieën vermeerderd zijn. Wanneer van twee hoeveelheden de eene vermeerdert en de andere opéén hoogte blijft, dan heeft men den indruk, dat de tweede vermindert. Daar is echter niets van aan. Deze vergelijking verklaart, wat den indruk betreft die is teweeg gebrachit, mijne gedaeb te. Wanneer men de zaak op den keper b? schouwt, dan blijft het Fransch-Russische verbond in overeenstemming met het belang van de beide volken. Er is niets verandert in dat bondgenootschap. En men moet er niets in veranderen. Dat is mijne oprechte meening.'' De Yossische Ztg. toekent hierbij aan. d: zij den heer Witte het getuigenis niet kan onthouden, dat zijne verklaringen handig en van Russisch standpunt „meer dan correct" zijn. Overigens zullen noemenswaardige ver anderingen in de groepeering van de mo gendheden niet te verwachten zijn. Alleen zal men aan de westzijde van tie Vogeezen na den Oost-Aiziatischen oorlog nog duidelijker dan te voren zich er van bewust zijn, dat Rusland voor een oorlog met Duitschland in afzienbaren tijd niet te krijgen is. In deze overtuiging zullen de verklaringen van deni heer Witte de Fransohen kunnen versterken. De correspondent van de Neue Freie Pres- sc te Petersburg bericht, dat het voornemen bestaat tot eene groote mobilisatie ter be strijding van de binnenlandsche onlusten Uit elk der militaire districten Petersburg en Moskou zullen 25.00U mail ypor dit doel be stemd worden. In Warschn a zal het militaire gezag ver scherpt worden wegens het hand over hand toenemen van de politieke moorden en de telkens voorkomende aanrandingen van amb tenaren der politie. Verleden Zondag wer den verscheidene Joodsche synagogen door politie en soldaten omsingeld, die van de daarin aanwezige personen een twintigtal in hechtenis namen. Toen den Czaar het rapport over dj laat ste dynamiet-ontploffing te Tavastehus (Fin land) werd voorgelegd, schreef hij daarop de kantteekeningWanneer zulke voo/villen zich herhalen, wordt de staat van beleg af gekondigd." Op het rapport over dc stoom boot, die bij Jakobstad is gestrand, schreef de Czaar„Er moet nauwkeurig toezicht uit geoefend word.n op den invoer van wape nen; voor het opsporen van wapenen mopfceu belooningen uitgeloofd worden." Warschau, 22 Sept. Uit particuliere "bron wordt bericht, dat heden middag in den Sak- sischen tuin een bom is geworpen, waardoor ©enige personen gekwetst en geringe mate rieel© schade aangericht werd. De aanleiding is onbekend. Warschau, 22 Sept. Uit particuliere bron wordt bericht, dat de dader van den aanslag van heden b* den Saksischen tuin zelf werd gewond en gevangen genomen is. Bakoe, 22 Sept. De stadhouder is dien 20en hier aangekomen. Hij nam de stad en de naphtabedrij[ven in oogenschouw, om den toestand persoonlijk nauwkeurig te onderzoe ken Hij ontving verscheidene deputation en hield een aantal conferentiën, waarin hij vcrstei king van de politie en van de troepen beloofde en uitzicht gaf op maatregelen tot herstel van geregelde toestanden. Er zijn nu di-ie dagen verloopen zonder dat gewelddadigheden zijn gepleegd, maar de toestand is nog steeds gespannen. Er komt weer verkeer in de stratende meeste win kels zijn geopend. Er komen troepen-afdee- lingen in de stad. De stadhouder heeft het verzoek van de industneelen om eene burgerwacht te mo gen vormen, geweigerd. Er is een onderzoek bevolen over de beschieting van het hospi taal Do industrieelen verklaren, dat het drin gend noodig Is, dat de werklieden op het congres te Petersburg vertegenwoordigd wor den. H eising fors, 22 Sept. Den 21 en Sept., des avonds om half tien, had te Wasa in het Marienpark een hevige ontploffing van een bom plaats, die in de stad en de omgeving' werd gehoord. In de zich in de nabijheid- bevindende regeeringsgebouwen werden 55 vensterruiten verbrijzeld. De bom was, naar het schijnt, met dynamiet gevuld. Er zijn geen menechen gedeerd. De dader bleef onbekend. Eene statistiek van de politieke misdrij ven, loopende over de maanden April en Mei is opgenomen in d- Birshewija Wjedo- mosti. In deze beide maanden zijn op niet minder dan 116 bestuurs-ambtenaren aansla gen gepleegd. 42 werden terstond gedood, 62 werden meer of m'nder zwaar gewond en 12 aanslagen mislukten. In Warschou wer den tegen 13 ambtenaren aanslagen ge pleegd, in Lodz op 9, in Riga en in Peters burg op 7, in Tiflis, Bjolostok op 6, in Duna- burg op 5, in Jekaterinoslaw op 4, in Ber- ditschew, Mitau, Narwa, Kowarsk op 3, in Minsk, Kiew, Niskni Novgorod, Roatow, Se- bastopol, het district Gori en het district Sohoescha op 2 en in 23 plaatsen op 1. De meeste ambtenaren, op wie de aanslagen ge pleegd werden, waren bij de onderdrukking van onlusten betrokken. Marokko. De grievenlijst van Frankrijk tegen (ie Marokkaanse he regc-ring wordt steeds groo- ter. Thans zijn er weer twee nieuwe gevallen van aan Fransche burgers toegebracht na deel, waarover* moeielijkheid met het magh- zen ondervonden wordt. Een Fransche vee arts te Tanger is door ecu krankzinnigen in boorling met een steenworp gewond, en een Fransche koerier is op den weg tusschen Te» tuan en Tanger uitgeplunderd. In beide ge vallen is het magh-m onwillig; den veearts wil het geen schadevergoeding uitkeeren in de zaak van den koerier heeft het nog geen onderzoek ingesteld. De Spaansche minister van marine heeft besloten oorlogsschepen naar Ceuta te zen den, om do Marokkaansche roovers, die alle visschersnet'en van de Spanjaarden hebben weggenomen, te bestraffen. Blijkens een bericht, van de Petit Marseil- lais uit Melilla, bereidt de pretendent Mulei Mohammed eene groote beweging tegen den Sultan voor. Dc pretendent wil de verbin ding tusschen Fez en Tanger afsnijden en de tussohen deze beide steden wonende stam men voor zich winnen. Den 4. September heeft hij zijn kamp bij Sidi Melluk, ten wes ten van Oedsjda verlaten en is afgetrokken naar het westen, waarschijnlijk naar Tesa. Van zijn eerste rustplaats is bericht ont vangen sedert is niets meer van hem be kend geworden, evenmin als vari het verblijf yan Boe Haanara. Waarschijnlijk zijn zij naiv Fez tegen den Sultan opgerukt. De Daily Telegraph schrijft: Men kan er zeker van zijn, dat. iedere overeenkomst tus schen Frankri. en Duitschland door de con ferentie, die op d© komst is, zal worden goed gekeurd. In geen deel der wereld zou eene goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitschland meer welkom geheeten worden, dan in Engeland. Engeland wenscht bovenal vrede en bevrijding van de aanhoudende ge ruchten over oorlogen, die voor de deur staan. Thibet r'olgens de „Echo de Chine" heeft de naar Tibet gezonden Ghineesche gevolmachtigde met- de Engelsche rogeering in Indië de vol gende overeenkomst over Tibet gesloten: lo. Engeland erkent en keurt goed bet oppergezag van China over Tibet; 2o. Engeland verklaart zich in het ver volg niet meer in het Ghinee&ohc beheer over dit. land te zullen mengen; 3o. China mag aan geen enkel volk rech ten op Tibetaansch gebied toestaan. Indien heit in strijd met deze bepaling bandelt, dan moeten aan Engeland dezelfde rechten wor den toegestaan 4o. Alle keizerlijke oammissarissen, hetzij ze in Tibet of in China wonen, aan wie de uitoefening van ©enigerlei gezag is opgedra gen, moeten Ohineezen zijn. Japan. Tokio, 23 Sept. De Retvisan is gisteren in de haven van Port Arthur weer vlot ge maakt. Venezuela. Het incident van de Fransche kabelmaat schappij in Venezuela schijnt eene regeling tegemoet te gaan. President Castro is pp zijne eerste, al te brutale beslissing tenig gekomen, en heeft de uitvoering verdaagd van het besluit, dat de sluiting beval van de bureau's der maatschappij, to rekenen van. den 16en September. Men leidt daaruit af, dat hiii zich niet wil verzetten tegen eene onderhandeling, ten d-oel hebbende de recht matige belangen en de rechten van de Fran sche miaaitschappdj in overeenstemming te brengen met het plan, dat hij koestert om de binnenlandsche telegrafische gemeenschap voor den staat te monopoliceeren. De maat schappij is er niet op tegen haren kabel langs do kust af te staan, mits de staat liaax de kosten, die zij voor het leggen van den kabel gemaakt heeft, terug geeft. De vraag zou dus hierop neerkomen, dat de wijze en de voorwaarden der overdracht van dezen kustkabel aan de Vcreoolaaiiieclue autoritei ten zou moeten geregeld worden. Allerlei vDe Errur van Bokhara, een groot be wonderaar van Tolstox, heeft dezen onlangs een prachtig paard ten geschenke geconden. Ongelukkigerwijs is het dier zóó wild, dab graaf Leo, die reeds 78 jaar is, het niet kan berijden. Uit Landen kamt bericht van het sterven van dr. Barna rdo, dien bekenden vriend van verwaarloosde kinderen en den stichter van tehuizen voor zwervende jon gens. Hij overleed to Surbiton op eerst 60- jarigen leeftijd. vLeoncavallo zal een gebed componee- ren, lietwelk hij zal uitgeven ten voordeel© van de noodlijdenden door de aardbeving in Italië. De Paus vergunde den toondichter, dat gebed aan hem op te dragen. vDe bedreigde muur aan de Ledeganck- kacLo te Antwerpen, kan, volgons de jongste berichten van ambtswege, als gored worden, beschouwd. Het verzakken is echter nu wel aan den eenen kant gestuit; maar nu dreigt weder gevaar aan de andere zijde, en men is onaf gebroken bezig met versterken van de kade door groote steenbrakken. B3et -zal,, naar men denkt-, nog wel een jaar duren vóór de kade weder bruikbaar zal zijn. vLiebgatt, een Zweed, vroeger bankwer ker van zijm ambacht, heeft een boei uitge- vinden, waarmode men reizen kan. Hij zelf met drie anderen heeft zich in het toestel van Linhamn op de Zweedsche Sondkust, op d( stroom 1 ten afdrijven. Het gezelschap h .vam na anderhalve dag dobberens te Char- lottenlund op de Deonsche kust an. De boei heeft den vorm van een ci, waar de kop af geslagen is. Er i9 een dek op met- ecu ver schansing, een mast met een zeil, een katte- kop «m noodschoten te doen. Onder het dek moeten de reizigers zich bergen. Daar is ook nroviand enz. Liebgott hoopt zijn patent duur te verkoopen. Wat 't nut van zijn uitvinding is, is niet recht duidelijk. De bekende schrijver Gabriël d'An- nunzio heeft zich als Zwitser laten naturae liseeren, om van zijne vrouw, de Prinses Gallese, te kunnen scheiden. vTc Londen is groote opschudding ver wekt door drie olifanten, die, voor eene voor stelling van bet Lyoeum-theater op weg, door blaffende honden verschrikt op hol ge slagen zijn, het Trafalgarplein, het Strand, Coventgarden, enz. door. Eindelijk kwamen ze uitgeput en hijgen de tot staan juist bij den schouwburg waar ze moesten wezen en nu bedaard bin nenstapten. OOST-1NDIÊ. Blijkens b:* het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- eneraal van Nederl.-Indië, is de vorstin van Loewoe in onderwerping gekomen, en toeken*, de zij eene verklaring als die, waardoor de verhouding van de Atjehsche zelfbestuurders tot het gouvernement tegenwoordig wordt beheerschit. De correspondent te Batavia van de Tel. seint De ontevredenheid der bevolking- van da Djocdjasche landen houdt aan. Een telegram van den gouverneur vaa Atjeh, d.d. 15 dezer bericht Gisteren rukten drie brigades marechaus see van Seulemeum onder bevel van kapi tein Geerteema Beckering over Semilieu over de Barisan naar bovenstroomgebded Kroeëng si Koeli, met opdracht de uitgeweken groot Atjehsche ern Pidiëscbe Oelamas op te 8po- - reu, daar zij zich volgens bericht moeten ophouden aan de Boren Kroeëng Sabé. Het is overigens geen prettig bericht dat wij heden morgen reeds per bulletin bekend maakten. Luitenant Donner, met zee en der tig man uitgerukt - naar Bakongan, zuidelijk in het gebied van Tapa Toean, om ook daar do registratie met kracht door te voeren, splitste zijffi toch reeds kleine troepje en werd 'j nachts door den vijand overvallen. De klewang-aanval in de duisternis moet ver schrikkelijk geweest zijn: luitenant Donner sneuvelde met 22 man, zes mam werden ge wond. waarvan twee sedert overleden: eeni totaal verlies derhalve van 24 man dooden en vier gewonden. Men kan dus gerust zeg gen dat do troep bijna geheel in de pan ia gehakt; van de 36 zijn er niet meer dan acht ovc en daarbij gingen vijftien geweren met munitie verloren. Deze overwinning, ten koste van 24 doo den, zal den vijand weer overmoedig maken en zet het werk in Tapa Toean weder een flinken stap achteruit. En opnieuw dringt zich de vraag op, of het niet beter ware Atjeh wat meer troepen te geven dan het precies toereikende aantal van nu. opdat men gevrijwaard blijve van onaangename verrassingen als de overvaJlin- gen van kleine troepen, e»n waardoor het werk der onderwerping beter en grondiger kan worden gedaan. Het staat mooi dat wij met kleine detachementen overal kunnen komen, doch deze geschiedenis bewijst we der, dat het niet alleen zaak is ergens te komen, maar ook te blijven. Een bijzonderheid die het lot van luite nant Donner nog tragischer maakt: juist gisteren werd het besluit van zijn overplaat sing naar Java geteekend. D© gouverneur van Atjeh seinde 17 Aug. Heden vertrekken drie brigades marechaus see onder* bevel van luitenant Ten. Klooster naar Bakongan en Limbang. Deze macht is natuurlijk bestemd om den overval van de patrouille-Donner te bestraf fen. Nog een tragische bijzonderheidLuite nant Donner zou 17 Aug., blijkens de Soe ra ba-ja-bladen, in het huwelijk getreden zijn en in verband daarmede had hij zijn over plaatsing naar Java gevraagd. Inderdaadhet lot is wreed (B. N.) A.v- een kort verslag van net landschap Kori.itji over de maand Juni 1905 zijn de navolgende bijzonderheden ontleend De politieke toestand v. is gunstig en liet niets te wenschen over. De militaire patrouille, elke d 17don April jl. van Telantom vertrok, op Iet be richt van den assistent-resident van Djambi, a's zouden kwaadwilligen, onder pangeran Hadji Oernar en Soman, het plaai hebben in de Merangin-otreek te vallen, vertoeft nog steeds aldaar. Van de aanwezigheid dier kwaal willigen werd tot heden nog niets ver namen. De e-ondheidstoestand was over het al gemeen bevredigend. Met de vaccinatie werd I geregeld voortgegaan. Dvoedingsmiddelen zijn in ruim voldoen- I de hoeveelheid aanwezig.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1