BINNENLAND. Uit den omtrek. STADSNIEUWS^ Waar hoofden op het voordeel van sawahs bovon ladangs verden gewezen nam de sa- wahbouw toe. Te Tamiai aan den weg naar Pangkalan Djamboe, word door de bevolking een pas- saoggrahan gebouwd. Aan den conununkw t ie weg naar Moeara Sako werd door de man schappen der genie voortogegaan met het doen springon van roteen en hinderlijke steenmassa's. V*n eeno reis, door do Viga H-lei Kain ondernomen, ten odnde den toestand en den voortgang der werkzaamheden aan de we gen 01 bruggen te inspecteeren, werd ge bruik gemaakt om aan don adjudant-ondcr- offic.«ir dor triangulatie-brigade, E. A. V. Lube^V d n noodigen steun te verleenen tot het l>ore:kon van den top van een gebergte, noodig voor de vaststelling van het drie hoek snot der eerste orde van Djambi en Ko- rintji. A dezen berg, Boekit (betooverde bc-rg) of Somandai Oerei (goudbeig) geuaamd, wor de»- <kor het volk allerlei fantastische ver- halv en sagen vastgeknoopt, o. a. betreffen- - do onbereikbaarheid van den top en het ongeluk, dat den bestijger zou treffen Vrije koelies waren dan ook slechts te verkrijgen togen verhoogd daggeld. Do borg vertoonde de formatie van een uitgedoofde krater; de top bleek oen reus achtige cylindervormigo steen prop te zijn van ongeveer 200 M. hoogte, met loodrecht neergaande wanden, rustende op een berg rug aan den mond van den klater. De hoog te van den berg bedroeg -744 meter boven don zeespiegel. De beklimming van den. top, niet geheel van gevaar ontbloot, word met behulp van aan do wanden bevestigde ladders en rotans bewerkstelligd. Door het vork regen succes werd aan het volksbijgeloof een gevoelige stoot toege bracht. Verder dient opgemerkt te worden, dat langs de berghellingen talrijke vorloopen tambangs on kilometer lange waterleidingen worden aanwezig gevonden, alle van zeer ouden datum en aanwijzingen opleverende van een belangrijke goudwinning in een vroegeren tijd. De Staatscourant van Zaterdag 23 September 1905 -bevat de volgende iKonirik lijko besluiten benoemd tot portier van 's Rijks Munt te Utrecht B. Gaasbeek aldaar; benoemd tot definitief ontvanger der direc to belastingen en accijnsen te IJmuiden W Schepers, waarnemend ontvanger benoemd tot curator der gemeentelijk© universiteit te Amsterdam, mr. Th. Wester- woudt op verzoek eervol onteLageni, jhr. mr. A F. do Snvornin Lobman, als buitengewoon lid van den üemtralen gezondheidsraad, met dankbetuiging voor de bewezen diensten, ou jhr. mr. H. van Asch. van Wijck als rechter in de reolitbank te Utrecht eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken de le luitenant der infanterie van het Indi sche leger met verlof, B. Lamberts; benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het Indische leger do arts H. Jacobs; ingetrokken de benoeming van P. G. Proustiug tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Franeker op verzoek eervol ontslagen H. Fluijt, als direc''- ur van hot post- en telegraafkantoor te Enschedé benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Weert. H. Smit, postoom mies 2e kl. te Leeuwarden te Terborg A. Lagerwey. pcstcommies le kl. te Harlingente Loosduinen G. Gijben, thans te Ierseke; tot directeur van het postkantoor ite Heer- en J. Drost, commies-titulair te Utrecht; bevorderd tot postcommiea lo kl. P. van Zuiden, thans 2e klasse; tot idem 2e klasse A. Gruttering thans 3e klasse tot post- en telegraafcommies 3e kl. A. de Vries, thans 4e klasse; tot luitenant ter zee 2e kl. de adelborsten le kl. S. Leeastra. J. Warnsinck, D. Vroede. T. Mollema, A. Vos, C. Morzer Bruijn, J. Jentink, .T. van der Linden, W. Maas, J. Wyn, jhr. M. van Geen, J. Bloera, C. ter Poorten, P. Jager, li Carbin, F. Gastmann en K. Schmitt. H. M. de Koningin heeft gister voor- raiddag 10 uur ontvangen de commissie uit de Eerste Kamer, bestaande uit den voor zitter, baron Schimmelpenninck van dor Oyo en do heeren Stork, 's Hooft, Regout, Van den Biesen en Van Nierop, ter overhan diging van bet Adres van Antwoord op de Troonrede. Hot wederantwoord der Koningin luidt aldus: „Mijne heeren! „Met voldoening verneem Ik Uwe instem ming met Mijnen wensch, dat uw arbeid, onder Gods zegen, ten nutte strekke van et Nederlandscho volk. „Ik verzoek u aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal Mijnen dank te botuigoa voor haar Adres van Antwoord." Do benoemde gouverneur van Suri name. de iheer Idenburg, heeft gister in han den van H. M. de Koningin den eed ba; de aanvaarding van zijn ambt afgelegd. H. M- do Koningin geeft, heden nog een diner waaraan genoodigion zijn Baron Mackay, minister van Staat; baron Gericko van Herwijnen, gezant to Londen met mevrouw jhr. Van der Staal van Piem- hil, gezant te Bruasol met mevrouwde heer Vau Lonnep, zaakgelastigde te Athene. H. M. de Koningin vertrekt met Z. K. IL den Prins aanstaande Maandag ten 9 14 v.m. van 's Gravenliage, station Holl. Spoor, naar Friesland en komt Woensdag 27 September 's avonds 8.53 in do residentie terug Het Koninklijk bozoek aan Friesland Hieronder volgt eeno meer juiste opgave dan tot dusver gepubliceerd is b-treffondo het gevolg van H. M. de Ko ningin in Friesland. Dat gevolg zal bestaan uitbaronie se Van Hardenbroek, grootmeesteressebaronesse Van Burmania Rengers, jankvr. Van Haer- sma de With, beadem hofdames; baron Sir- tema van Grovestius, grootmeester; baron Bentink, opper-stalmeester, majoor graaf Schimmelpennincke adjudant, jhr. Van Geen, particulier secretaris, luitenant ter zsz le kl. hr. Hooft Graafland, adjudant van Z. K. 3. den Prins, den hoer Loudon, kamerheer, baron Van Heemstra, ordonnance-officier. Gedurende Hr. Ms. verblijf in Friesland zal dienst doen de kamerheer in buitenge wonen diénst baron Van Heemstra. De directeur van het kabinet der Koning in zal H. M. vergezellen op deze reis. H. M. de Koningin-Moeder van Italië bevindt zich sedert- gisterenavond in de re sidentie. Koningin Margaretha kwam met twee hofdame1; in een automobiel uit Rot' terdam in het hotel des Indes aan, alwaar H M. intrek nam. In het Hotel des Indes is gisteren avond aangekomen Hr. Ms. gezant te Lon den, baron Gericke van Herwijnen en echt- genoote. Het buitenlandsch veriof Ihier te lande vaai dén heer Knobel, Hr. Ars. minister-resi dent te Teheran, is met drie maanden ver lengd. Sedert het vorige zittingjaar is nog bi> de Tweede Kamer ingekomen een wets ontwerp betreffende eene overeenkomst met België, betreffende verbetering van de ver lichting der Wester Schelde. De luitenant ter zee der lste klaöse H. J. Albarda, officier van politie bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Wil lemsoord, wordt met 1 October a.s. ontheven van deze functie en tijdelijk werkzaam ge steld bij voormelde inrichting, ten einde zich voor te bereiden tot do vervulling der be trekking van officier-instructeur in de zee- artillerie. De luitenants ter zee der 2e klasse J. J. M. Baart en D. E. Keus worden met genoem den datum respectievelijk geplaatst als offi cier van politie bij meergenoemd Instituut en bij het departement van Marine. De luitenants ter zee der 2e klasse A. N. van Santen en E. G. Wesselink worden met 3 October a.s. respectievelijk geplaatst aan boord Hi-. Ms. schoener Zeehond en Hi*. Ms. wachtschip te W:llem90ord en de adelborst der 1ste klasse bij de Koninklijke marine reserve C. W. Koenderink met 30 dezer aan boord Hr. Ms. instructeeohip Gier. Bij de regimenten veld-art. wordt een proef genomen met de korte rijbroek en beenstukken van Engelsch model met rijg schoenen in hoeverre deze te verkiezen zijn met de korte rijbroek met beenstukken van cavalerio-modiel met gewone sahoenen in ver band met de invoering daarvan bij de bere den artillerie. Krachtens art. 7 van het Koninklijk besluit van 14 Mei 1900 no. 37 is H. J. Limbotto Beek gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, can te worden benoemd tot adspirant- houtveoter bij het boechwezou daar te lande. Middeneeuwsohe toestan den. Vanwege het gemeentebestuur van Watergraafsmeer worden pogingen aangewend tot een afdoende opruiming van varkens hokken, stallen, enz. in de bebouwde gedeel ten. Reeds zijn stappen in die richting ge daan. aGroepsvertego n w oordiging N. C. S. Bij de op 16 September 11. gehou den verkiezing van groepsvertegenwoordigers voor groep VI (de beambten en werklieden, werkzaam bij de centrale werkplaats van den dienst van tractie en materieel en bij de werkplaatsen van den. dienst van weg en werken, met uitzondering der schrijvers), worden de volgende personen gekozen tot leden: M. B. Marree, ambachtsmanH. W. Tap. ambachtsman; F. van Kouwen ploeg baas; G. de Reus, ambachtsman; J. W. H. Raadgever, ambachtsmanterwijl als hunne resp. plaatsvervangers gekozen werdenH. J. Vermeulen, ambachtsman; W. van Dijk, idemP. Donker, idemF. J. van Domse- laar, idem; en C. Verhaar, idem. Naar Duitse h land terug. De heer Catz van Aalten, de uit Prui sen gezette Borlijnsche correspondent van het Handelsblad, is Dinsdag te Hamburg aangekomen en aal, naar verluidt, zich in die stad vestigen tor voortzetting van zijn werkzaamheden aan het. Amsterdamsche blad. Do arrestatie van Domei Nieuwen huis. Uit Jena wordt geseind dat de sociaal-democratische partijdag de Keulsche partijgenooten telegrafisch heeft op gedragen, op kosten van de partij, voor Do- mela Nieuwenhuis rechtskundige hulp in te roepen. De zaak Payen8Hertz. De gasfitter Hertz en de werkman Groen zijn door B. en W. van Groningen ontslagen. Do z a a k-He r t z. In verband met het ontslag van den gasfitter Hertz, maar in het bijzoader van Groen, heeft reeds gisteren avond het bestuur van de afdeeling Gronin gen van den Ned. Bond van Gemeen te-werk lieden een vergadering gehouden. Weusche- lijk werd geoordeeld, dat er een openbare vergadering plaats had over het besluit van burg. en weth. Voorts vernemen wij, dat hedenavond weer eene samenkomst plaats heeft van genoemd bestuur, waarbij ook uitgenoodigd is de secre taris van den Bond, do hoer N. van Hinte, van Leeuwaiden. Het Kamerlid Schaper werd gisterenavond telegrafisch op de hoogte gesteld van het ontslag en uitgenoodigd in een openbare ver gadering op te treden. Nader vernemen wij nog, dat Groen ont slagen is, omdat h:; invloed op Hertz zoude hebben uitgeoefend, waardoor deze valsche verklaringen aflegde. Dit laatste wordt door Groen ten sterkste ontkend. N. Pr. Gr. Ct. De Haagsche rechtbank verklaarde in staat van faillissement J. Wilkens, gedeti neerd ter zake van verduistering van den wis sel der Duitscho Bank, curator is mr. J. C. R. M. van Gils. Kindermoord. De rechtbank te Assem heeft L. K_. te Peeloo, die het pasge boren kind zijner ongehuwde dochter worgde en achter zijn huis begroef, tot 3 jaar ge- angenisstraf veroordeeld. Kindermoord. Uit Arnhem wordt gemeld dat aldaar wegens kindermoord "earresteerd zijn de weduwe K. en de 19jari- *e kostganger H. K., die het pasgeboren eind worgde en in den Rijn wierp. Beiden bekenden. O wettige gevangenhou ding. De Br. Ct. meldt, dat door den plaat selijken commandant te Breda., den luit.-kol. Nauta Pietcr, bij den officier van justitie der arr.-rechtbank een aanklacht tegen de Bredasclie gemeentepolitie is ingediend we gens mishandeling en onwettige gevangen houding van den milicien R., op 31 Augustus. De brand te Bruten. Gisteren vertrok de Tielsche justitie n. ar Druten, naar aanleiding van den brand, die voor drie weken de groote boerderij van den heer J. Dericks aldaar in asch legde. en oplichters familie. In oen hotel van den eersten rang te Rotterdam werd verleden Zaterdag intrek genomen door een familie, bestaande uit een heer, een dame en een 8-jarig meisje, zich noemen de do familie A„ uit Utrecht. Er werden goede verteringen gemaakt, en de hotelhou der aneonde met een gegoede familie te doen te hebben. Na vier dagen in het- hotel ver toefd te hebben, verdween zij plotseling. Den laatston avond leende de dame nog geld van den ober-kelner, voorgevende dat zij haar man., die naar het circus was, moest gaan ha len. Zij lieten een schuld van f 66 on een handkoffer achter, die, toen men niets meer van de familie hoorde, geopend werd Er zat niets meer en niets minder dan een dozijn lange Friosclie turven in... De politie is in den arm genomen om te trachten de familie op te sporen. (N. R. Ct.) Baldadigheid der jeugd! In een hoofdartikel in de Kampioen, het orgaan van den Algemeenen Nederlaudsohen Wiel rijder sbond, wordt „Een beroep op het groo te publiek" gedaan. Het blad schrijft o.m. Een onzer vrienden, had in zijn tuin aan den weg een prachtig bloeienden heester, die hem e'k voorjaar groote vreugde, maar te vens ook groote ergernis bereidde. Als de heester in vollen bloei stond, trok hij de aan dacht der jeugd. Baldadige jongens inkten en scheurden er de bloeiende takken af, ouderen ontzagen zich zelfs niet, den tuin binnen te loopen en 't boompje te plunderen. Dit werd ten laatste zóó erg, dat onze vriend een paaltje bij den heester sloeg, met een briefje er aan geplakt, waarop het verzoek, den heester niet te schenden door er takken af te scheuren, maar ze er liever voorzichtig af te snijden met het aan den paal tot dat doel opgehangen mee. Of het beleefde verzoek hielp? Denzelfden dag nog werd het mes gesto len! Dezelfde soort baldadigheid nu wordt da gelijks gepleegd ten aanzien onzer Bondsweg- wijzers. Herhaaldelijk komen klachten in over moedwillige vernieling. Nu eens worden de armen met- ruw geweld kromgebogen, dan weer dient het gevleugelde wiel tot mikpunt voor steenengooiers. Zou het publiek an Nederland onze weg wijzers niet, in bescherming willen nemen? Zouden do hoofden van scholen in ons land der jeugd niet eens kunnen wijzen op de lafheid van zulk doen? Wij hopen het! Doodgevallen. Donderdagavond viel te Arnhem in de Spoorwegstraat zekere dood10 traP' ma" WaS onillid<ielliik Tusschen de buffers. Op het rangeerterrein der Staatsspoorwegen nabij Hilleshua, gemeente Rotterdam, kwam de sein wachter C. V. Woensdagavondtot wijl men bezig was met rangeeren, bij ongeluk tusschen de buffers van twee wagons be kletndi Per brancard naar zijm zoning vei voerd, bleek hij bij aankomst aldaar overlc den te zijn. Ongeluk bij den arbeid, de stoom houtzagerij en kiste-nmakerij van de firma H. Nijman en Co. aan de Voorhaven te^ Rotterdam, is een krullejongen, terwijl hi") met een dot poetskatoen bezig was kru len weg te vegen, te dicht bij een stoambei- tel gekomen, waardoor hem de rechterarm plotseling boven den elleboog totaal werd afgehakt Vervoerd naar het Diaconessehuis is hem die arm tot aan den sohouder geam puteerd. Een zonderlinge zwerver. Woensdagmorgen werd nabij Buitenpost (Fr.) aan een slootkant gevonden een man van pl. m. 50 jaar, met een zeer haveloos voor komen. Lompen hingen om z'n lichaam, haar hing hem bijna op de schouders, de nagels zijner anden waren ongeveer 1 cM. boven de gewone lengte. Nooh de vinders, noch de burgemeester, nooh iemand kon een woord uit den man krijgen. Eeten wilde hij niet gebruiken. In z'n zakken werd gevonden: een psalm- boekje, een half Testament, een gezangboek je en een tractaatje. Nadat alle andere po gingen om den man onderdak te bezorgen mislukt waren, werd hij naar Leeuwarden gebracht Er is nog niets naders bekend ge worden (Stand.) Br and te Haarlem. Gisteren- avond ruim half zeven brak een hevige uit slaande brand uit bij den heer D. van Brec- meu, drogist in de Korte Begijnestraat te Haarlem. Het vuur vond in het perceel over vloedig voedsel en woedde hevig. De brandweer richtte verscheidene stia- lej| op de vlammen en was den brand spoedig meester. Naar de ii. De A. S. C. „Olympia" geeft Zondag 24 September een vossenjacht in de bosschen van Bredius alhier. Chn 10 uur rijdt men van het Rijksmuseum af. B u s s u m. Het herbouwde Doorgangshuis aan deu Mec-rweg alhier, van do vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaar loosde of verlaten kinderen in het Huisge zin, gevestigd te Amsterdam, zal op Donder dag 5 October wonden geopend. H o o g 1 a u d. Voor eenige dagen was in verschillende bladen het volgende beticht te lezen: Een zeldzame vlinder. „Een vlinder, welko in zuidelijker landen thuis behoort, doch in Nederland vrij zeld- zaam als .^trekvogel' voorkomt, werd in Friesland dezer dagen gevangen. Het is de doodshoofdvlinder (Aeterontia Atropos), op vallend door zijn ongewone grootte. Na den MexicaanschenAeterontia Mtedor, heeft hij een omvang grooter dan eenig ander lid van zijn orde. Hij heeft een vlucht van 100 a 130 ni.M., terwijl de lichaamslengte tot 56 m.M. bedraagt. „Twee eigenaardigheden hebben dezen vlin der een zekere beroemdheid verschaft. Op den rug diraagt hiji een okelgele tookening d!ip veel gelijkt op een doodshoofd met twee gekruiste beenderen er ondier en voorts kan deze vlinder een unicum in de insecten wereld een sterk piepend geluid maken, 't welk voornamelijk wordt voortgebracht, in~ diien het dier verontrust wordt." Hierop wordt nog eens de aandacht ge vestigd, omdat in dlenaelfden tijd alhier zoo'n prac1 texemplaar gevangen is van dezelfde afmeting. Het sterk piepende geluid hebben wij ook waargenomen. Vergat'..-ring van den raad der gemeen te Amersfoort op Dinsdag den 26. Sept. 1905. des namiddags ten half 2 ure. Punten van behandeling: lo. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de natuurkunde aan het gymnasium (va cature A. Winter) voor den cursus 1905/1906 (Met adviezen). Aanbevolen wordt de heer Z. G. de Lange-, tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool. 2o. Voorstel van burgemeester en wethou- houders tot benoeming van eene onderwijze res aan de school Puntenburgerlaan (met adviezen). Op de voordracht staan: I Mej. C. Holsteijn. II Mei. J. W. E. Daarnen III Mej. M. Kerk kamp. 3o. V o: stel van burgemeester en wethou ders tot het geven v n eervol ontslag aan den onderwijzer J. H. van Drie, met ingang van 1 November a.s. (met adviezen.) 4o. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot opheffing van de onbewoonbaarver klaring van het perceel aan den Hof, no. 32 sectie E no. 552 (met adviezen.) 5o. Voorstel van burgemeester en wethou ders om de lessen van de burgeavondschool dit jaar aan te doen vangen op 1 Nov. 1905. 6o. Vaststelling kohier straatbelasting 1905. 7o. Voorstel van burgemeester en wethou ders bot het geven eener subs'die voor de ten toonstelling op administratief gebied met ont werp-besluit tot wijziging der begrooting. Naar wij vernemen, zal het op 8 Oct. a.s. 90 jaren geleden zijn, sinds het korps werd gesticht, waaruit het tegenwoordige 5e regiment infanterie is voortgekomen. De officieren van liet regiment houden daags te voren een kameraadschappelijken maaltijd. Of er op dezen gedenkdag nog bijzondere feestelijkheden zullen plaats hebben vernam men wij niet. Naar wij vernemen zal het sympho- nie-orkest „Jubal" Woensdag 11 October a.s. een Volksconcert geven en Donderdag 12 Oct. een uitvoering voor donateurs en kunst lievende leden. De temperatuur van het water in de zwemschool was op 23 September, des och tends 7 uur 54 graden Fahrenheit. Bij vonnis van het kantongerecht te Amersfoort d.d. 20 dezer is zekere K. v. d B., wonende alhier, veroordeeld tot een geld boete van f 5 subs. 3 dagen hechtenis we gens overtreding van art. 4552 van het straf wetboek. (Hij die 't vervoer door trek- of lastdieren doet plaats hebben op een noode* loos pijnlijke of kwellende wijze wordt ge straft enz....) Hedennacht werd onze anders nogal rustige stad, uit haar zachte slaap gewekt door het luiden van de brandklok. Niet min der dan de keuken van een perceel en twee groot-e huizen werden een prooi dér vlammen. Te ongeveer een uur werd brand ontdekt in de keuken van het winkelhuis, bewooud dóór den) heer J. M. vanl Munster in dó Lan gestraat. Deae keuken grens onmiddellijk aan het fotographisch atelier van den heer J. W. Wentzel, dat door het vele brand bare wat -n een dergelijke inrichting voor handen, is, dan ook in minder dan geen tijd in lichte laaie stond. Spoedig deelde het vuur zich aan het groote woonhuis van den heer W. mede, dat nagenoeg geïieel in vlammen opging. Alleen de voorkamer en de wijnkel der die in gebruik is bij de fTtrma Gybels- Pels Co., bleven gespaard. Zes brandkranen waren intusschen in wer king gesteld om het belendende perceel van den heer B. ruraal te behouden, tgeen ech ter niet mocht baten, daar te ongeveer drie uur de vlammen dit huis hadden aangetast. Nog feller dan in het huis van deu heer Wentzel woedde hier het vuur dat ruim schoots in den grooten voorraad hoeden, pet ten en kleedingstukken voedsel vond. Twee brandspuiten en eenige straatkranen richten daarna hun waterstralen op de aan deze win kel grenzende bakkerij van den heer J. H. A W. Yeenendaal. Met vereende krachten mocht men er in slagen den brand tot daar toe te beperken. Bijna niets kon wonden gered. Naar men verneemt was alles verzekerd. Do autoriteiten waren allen aanwezig. Al het betsohikbare bdusdhmaterüaal alsmede een brandspuit van het 5e reg. inf. was in werking. Naar wij vernemen zijn de predik beurten voor Zondag 24 September ais volgt Evang. Luth. kerk. Voorm, 104 uur; Ds. Bohringer, em. pred. te 's Gravenhage. Remonstr.kerk. Voorm. 104 uur: Ds. vau Loenen Martinet, om. pred. te Bussum. Geref. kerk. (Langegr.) Voorm. 10 uurde heer Bouwman, cand. van Nijkerk. fgyfOjlds 5£ uur: de heer Bouwman. Geref. kerk. (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur: Ds. Teerink, s avonds 54 uur: Ete. Teerink. Vrije geref. getm. Voorm. 9£ en 's avonds uurL^zen. Op verzoek vau de A. IC. nemen wij dó pre dikbeurten voor de Herv. Gem. niet op. Boekbeoordeeling Het kind van Staat, dramatisch tafe reel in drie afdeelingen door H. J. Schimmel (tweede druk) door den schrijver hermen) uit gave van C. A. J. v. Dishoeck te Bussum, pr. 0.75 Do geschiedenis van Willem Hendrik van Oranje, den verschoppeling van 't lot, zooals hij genoemd is, is genoeg bekend. Schimmel voert ons hier het tafereel op, hoe hij ge maakt werd tot „Kind van den Staaf', een uitdrukking die 9inds spreekwoordelijk is ge bleven in de verbastering „stadskind". En toch, juist in de smeltkroes der verdrukking is hij gelouterd en zóó is hij groot geworden. Eeu merkwaardige episode in zijn leven is dan ook de striidT tusschen den raadpensiona ris en den zwakken jongeling, die door zijn partij slechts tot werktuig zou zijn gebruikt ware zijn innerlijke kracht niet door den strijd gestaald!. Schimmels Kind van Staat vertegenwoordigt eeu belangrijk stuk van Lands historie. Napoleon de Groote, door H. Th Cbappu's, (compleet in 10 afl. a 25 ets.) uit gave van P. Kluitman te Alkmaar. Het ge- heele werk zal versierd zijn met een 60-tal platen en, 6 kaarten. De thans verschenen eerete aflevering han delt over afkomst, geboorte en jongfc jaren van den held vau 't verhaal en geeft ons voorts een beknopt overzicht van de trou wens genoeg bekende Fransche omwenteling. Als meer afleveringen verschenen zijn, zal beter over het werk te oordeelen zijn en kom ik gaarne op zijn inhoud enz. terug. Hygilëniische vlugschriften, uitgegeven door de redactie van het tijds schrift „Deutsche Praxis", bewerkt door dr. H. Pinkhoff, uitgegeven bij F. van Rossen te Amsterdam, prijs 20 ct. per deeltje. Een soort „Eubiotiek" vormt deze serie boekjes, die bedoelen in ruimen kring inlichtingen te geven, wat de leek doen kan om ziekte te voorkomen. Van menige ongesteldheid of kwaal is de oorzaak eigen schuld of onwetendheid. Voorkomen is gemakkelijker en beten dan geniezen tal van raadgevingen vindón wij in deze vlugschriften bijeen, het opvolgen er %-an zal menigeen voor onheil behoeden. Geen kwakzalverij, maar leering wordt hier aan de hand gedaan. Die de boekjes leest, zaï er veel in vinden dat hij niet wist ea noo- dig moet weten. Dertien deeltjes verschenen reeds, handelend! over gezond' zenuwstelsel, oogen, longen, keel e» ooren, spijsvertering, tanden, huid en haren, enz. enz. En allen hebben ten doel een leiddraad te zijn voor een verstandige levenswijze. De Bergrede, door ds. H. Oort, uit-- gave vanwege den Ned. Protestantenbond, bij L. Hansma te Assen, prijs 60 ets. Een 19-tal hoofdstukjes, te samen 100 bladzijden, die voor 't meerendeel reeds een plaats von den als artikelen ia „de Hervorming", han delend over dat gedeelte van het Nieuwe Testament-, dat bekend staat als de Bergrede. De naam van den schrijver is reeds borg voor den inhoud, wetenschappelijk is dit boekje, maar zonder hinderlijke geleerdheid, ernstig en toch gemoedelijk, een stichtelijk werkje in den besten zin van het woord. Dit laatste kan ook gelden van een ander boeks- ken, mede bij den heer L. Hansma versche nen en getiteld Van God, Geloof en Geluk. De schrijver zegt in- zijn „voorwoord" hoe hij in veeljarige ervaring als predikant gezien heeft, hoe bij velen het geloof aan God wan kel staat. In dit boekje wcfrden aangegeven de gronden waarop het Godsgeloof berust en uit den weg geruimd dó bezwaren, die hier en daar tegen dat geloof bestaan. Althans de schrijiver tracht er naar dit tweeledig d'oel te bereiken in zijn geschrift en hartelijk ho pen wij met hem, dat hij zegen op zijn pogen moge hebben, dat ook door dit zijn woord velen gebracht mogen worden tot God, dat is ook tot geloof e"- geluk. Gaarne bevelen wij jong en oud de lezing van dit voortreffelijk boeksken aan. Voor het Kerstfeest, een zestal lie deren voor de Zondagschool, op bekende wij zen door C. B. (uitgever als boven, prijs 10 ct.) Er kan van deze versjes gezegd worden, wat lang niet van alle kerstliederen die door kinderen gezongen moeten worden geldt, dat zij geheel in den kindertoon gesteM zijn, eenvoudig, ongekunsteld en toch ligt er poëzie in en straalt er een zekere warmte van uit. Aan directies van Zondagscholen ter kennis making aanbevolen! Van Czaaren Volk door Alex Ular verscheen bij uitg. Schel tens eu Giltay de 4. afl. De schrijver gaat voort met ons te ont wikkelen de Russische toestaaiden, zooals die in waarheid bestaan mannen als Witte en Plehwe leert men hier kennen, hun strijd begrijpen, en bij dat al verstaan, hoe nood lijdend- een groot en machtig rijk kan wezen. Cosmos, revue illustrée mensuelle poly glotte, editeurs Schel tens en Giltay te Am sterdam. De jongste aflevering van dit tijd schrift, zoo rijk aan verscheidenheid,, bevat o.a. een art. over le Cyrano de Bergerac de Rostand et le Cyrano de la réalité, een art. over Geloof door Joh. PolakSteketee enz. enz. Cosmos blijft bij velen in den smaak vallen al was 't alleen reeds als middel tot het onderhouden van de moderne talen de wedstrijden, die de redactie uitschrijft, verhoogen de aantrekkelijkheid. Voor de Kinderkamer, De Kin derwereld, Voor 't Jonge Volkje, de drie bekende en „gerenommeerde" tijd schriften voor de jeugd, onder red. van P. Louwerse, uitgave van. P. v. Belkum te Zutphen, behoeven sleohts vermelding, geen aanbeveling meer. Het laatste dei- drie ein digt zijn 31ste jaargang. Een vogend maal hopen wij 't dus heil te wenschen bij den intrede van het 32ste levensjaar! Nog zij hier vermeld, dat bij denzelfden uitgever binnenkort versohijinen zal een nieuw boek van Marie Honig, wier „Mies zooveel opgang maakte, getiteld Van Twee Meisjes en voorts dat bij de uitgevers Van Noofen te Schoonhoven eerlang verschijnen zal een nieuwe roman van Victor Ido (Hans van do Wall) getiteld: In Vreemde S'feren. F. W. DR.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2