4de Jaargang. Dinsdag 26 September 1905. BUITENLAND. W°. 86. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden voor Amersfoortf 1.25. Idera franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 'b morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—5 regels0.75. Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteèren in dit Blad" tij abonnement- "Bami circulaire, bevattende cfe voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie met I October a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Septem ber nog zullen verschijnen KOSTELOOS toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. Bast en Zonen ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van eene zuiggasmotor van 20 paardekrachten, in het perceel alhier gelegen aan het Groote Spui, no. 5, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, no. 4636, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 12. October aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raad-huize wordt gegeven om, ben overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te been gen. Amersfoort, den 25. September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester. J. G. STENFERT KROESE. WULJHERvS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. F. Graw nieuw ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene rund- en varkensslachterij, in het perceel alhier gelegen aan den 'Utrechtschenweg, no. 51', bij het Kadaster bekend onder Sectie C\ no. 1373, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 12. October aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raad-huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 25. September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT vRRiOESE. WULJTIERS. Politiek Overzicht De ontbinding van de Zweedsch- Noorweegsche unie. Eind goed, al goed. De onderhandelingen, die te Karlstad gevoerd werden tot regeling van de voorwaarden^ waaronder die door den Noorweegscihen storthing bij zijn besluit van 7 Juni uitgesproken scheiding tusschen Zwe den en Noorwegen zal worden voltrokken, -zijn. tot een goed einde gebracht. De confe- rentiën hebben drie weken geduurd en zijn. voor de gevolmachtigden, die er aan hebben deelgenomen, geen sinecure geweest. Op een zekeren Zaterdag heeft de conferentie zelfs twaalf uren achtereen zitting gehouden. En er zijn dagen geweest, waarop men zich ern stig bevreesd maakte, dat de pogingen tot scheiding in der minne zouden mislukken. Die vree3 is nu gelukkig afgewend; de unie zal vreedzaam worden ontbonden. Ho© de regeling precies luidt, ziet men uit de mededeelingen, die onder de telegrammen zijn gedaan over de onitwerp-overeenkomsten, die aan de vertegenwoordigingen van de beide staten zullen; worden voorgelegd. Nu eenmaal de zaak beklonken is, zal het verdere met- bekwamen spoed in orde werden gemaakt; de Zweedsche rijksdag is reeds tegen aan staanden Maandag biipen geroepen. Het groote struikelblok, dat aan het komen tot overeenstemming in den weg stonid, was, zooals bekend is, de kwestie vain de Noor- weegsche vestingen. De Noor wegers hebben aan de grens, die hen scheidt van het broe dervolk, een aantal veisterkingen, sommigen zeer oud, anderen van nog jongen datum. Van deze vestingen eischte Zweden de vol ledige en onverwijlde slechting als voorwaar de voor zijne toestemming tot de ontbin ding van de unie. Daartegen hadden de Noorweg'ers aanvankelijk groot- bezwaar. De nieuwe versterkingen, die zijl hadden aange legd, haddien hun drie millïoeni gekost. Zij meenden ze niet te kunnen missen als middel om zich te beveiligen tegen een eventueelen Zweectecheni aan va1. Eindelijk waren onder de oude versterkingen twee, de vestingen Frederiksten en Kongsvinger, monumenten van historische bet-eekenis. E<eze versterkin gen hebben der conferentie veel hoofdbreken gekcat. Zij is er ten slotte in geslaagd eene regeling te ontwerpen, waarbij beide paitijen zich kunnen neerleggen. Do forten en ver sterkingen va-n moderne constructie zullen worden geslecht, maar F re de-riksten en Kongs vinger zullen in wezen blijven om als histo rische gedenkstukken voor het nageslacht, te worden bewaard. Eindelijk zal er een acrid - trage-verdlrag tussclien de bei-de landen ge sloten worden. Elk geschil, dat voortaan tusschen Zweden en Noorwegen mocht ont staan, zal langs vreedzamen weg beslecht worden. Deze laatste bepaling wordt zeer gunstig beoordeeld door de pers van de beide landen, en is voor Noorwegen blijkbaar het middel geweest om over de be7.waren, die het eerst deed gel-den, heen te komen. In een artikel van Fridtjof Nausien, dat is opgenomen in de beide voornaamste organen va-n Cbristia- nia, Morgenbladet en Verdensgang, roemt de bekende ontdekkingsreiziger, die in den thans volstreden strijd met- kracht voor Noorwegen's recht op volledige zelfstandigheid is opgeko men, de bezadigdheid, die do politieke leiders aan den dag gelegd hebben, en den moed, waarmee zijl zijn opgetreden tegen het chauvinisme, dat dreigde het hoofd op steken. Hij zegt„Men moet wel bedenken wanneer men van vernederen de voorwaarden spreekt, dat Noorwegen de eerst© en gewichtigst© voorwaard© heeft ge steld namelijk de ontbinding van de unie, ©n dat het groote Zweden daarin wel heeft- moeten toestemmen. Wij verlangen evenmin t© vernederen als vernederd te worden. Een goed arbitrage-verdrag is een beitere waar borg, dat aan o-uze grenzen niet za-1 worden geraak* dan vestingwerken." Do unie tusschen de beide Skaudinavïsche staten zal dus over weinige dagen tot de geschiedenis beboeren, want er valt wel niet aan te twijfelen, dat de beide vertegenwoor digende lichamen, die in de volgende week geroepen zullen worden de eindbeslissing re nemen, het werk van de gevolmachtigden; der beide regeeringen zullen bekrachtigen. Eene ondervinding van negentig jaren heeft ge leerd. dat het werk, dat bedoelde Zweden en Noorwegen te vereenigen, in werkelijkheid oen bron van twist en strijd is geweest. Dat werk is nu ongedaan gemaakt-, en men mag wel aannemen, op grond van de opgeda-no ondervinding, dat de schei-ding, die nu weldra voltrokken zal zijn, is een© scheiding voor goed. Dat is ook de overtuiging '-an Koning Oscar, den 1-aa-teten Koning van Zweden en Noorwegen-, die in een onderhoud met een medewerker van- de Temps waarin het leed, dat bem door dezo scheiding is aangedaan, nog natrilt-, heeft gezegd: „Neen, de unie zal niet hei-steld worden. Zij, die de ongerechtigheid gezaaid hebben, zullen er nu de vruchten van oogsten. Per soonlijk ben ik overtuigd, dat nooit een van mijne zonen of kleinzonen Koning va-n Noor wegen zal zijn. Noch de Koningin, noch ik zouden ons willen scheidien van een -onzei- kinderen. Wanneer een van de mijnen den troon van Christian-ia bezette, dan zou men hem verwijten te handelen niet- als Koning van Noorwegen, maar als mijn zoon. Het zou hetzelfde zijn voor mij." Men 2Ïet- hieruit, dat de scheiding tusschen Noorwegen en Zweden volledig zal zijn. Ook de dvnastieke banden tusschen de beide lan den zullen wonden geslaakt; zelfs in den uiterst lossen vorm, door Noorwegen voorge steld, dat een der zoons van Koning Oscar den troon va-n Noorwegen zou bezet-ten, z; 1 do band niet bestendigd worden. Noor wegen zal, geheel los van Zweden, zich in richten- als zelfstandigstaat. Duitschland. Berlijn, 25 Sept. De rijkskanselier ontving heden, voormiddag een bezoek van den heer Witte. Bij den staatssecretaris van buiten- lan-dsche zaken had heden ter eere van Witte een déjeuner plaats, dat ook dioor den rijks kanselier werd bijgewoond. Berlijn, 25 Sept. De hesr Witte is heden avond om elf uur naar BominUn vertrok ken, om den Keizer te bezoeken. Berlijn, 25 Sept. De Staatsanzeiger be richt: Van 24 tot 25 September werden in Pruisen 2 vermoedelijke gevallen van chole ra en 2 sterfgevallen aan cholera aangegeven. Zweden en Noorwegen. Stockholm, 25 Sept. Dè Zweedsche en Noorwee,gsch© gedelegeerden zijn te Karlstad het eens geworden over het volgende ont werp van eene overeenkomst tusschen de beide rijken A. Wat betreft de verwijzing van y -dril len naar een scheidsgerecht, verbinden beide rijken rich alle geschillen, die niet de on afhankelijkheid, de integriteit cn de levensbe langen va-n beide landen raken, voor het Hof van Arbitrage in Den Haag te brengen. In dien beide landen het er niet eens over kun nen worden over de vraag of een geschil, dat gerezen is, de- levensbelangen van een der beide staten raakt, dan wordt deze vraag aan do beslissing van het scheidsgerecht onderworpen. Geschillen echter over de uitlegging of de uitvoering vaar de over eenkomst, die in verband met de ontbinding der Unie gesloten werd, zullen niet aan liet Haagsche Hof worden voorgelegd. De over eenkomst zal gelden gedurende 10 jaren, ge rekend van den dag der onderteekemng af, en zal telkens voor een zelfde tijdsverloop worden verlengd, wanneer zij niet door eene der bei-de partijen ten minste twee jaren voor het einde der 10-jarige periode wordt opgezegd B. Wat de neutrale zone, het slechten der vestingen enz. betreft, is het volgende be paald Op beid© rijden van het zuidelijke gedeel te van de grens der beide rijken wordt een neutrale zone van 15 K.M. breedte aan elko rijde vastgesteld, zich ook over de eilanden en de scheeren uitstrekkende, maar niet over de deelen van de zee zelf met de baaien, die binnen de grenslijn vallen. Versterkin gen, oorlogshavens, voor het leger bestemde voorraad-diepots mogen niet blijven bestaan en mogen binnen de neutrale zone niet wor den aangelegd. Deze bepalingen zijn echter niet van kracht voor heti geval, dat de rijken elkander tegen een gemeensehappelijken vijand bijstaan; ook zijfn zij, wanneer een der rijken met een derden staat in een oorlo-g wordt gewikkeld, voor diit rijk niet bindend, vootr zoover rijn zone-gebied betreft, of voor het andere rijk in zoo-verre het de handhaving van zijne on zijdigheid geldt. Op den gro-n-dslag dezer be palingen zullen de vestingen, die zich bin nen de zone bevinden, geslecht worden, nl. de Noorweegsche vestinggroepen Frederik sten met het fort Gyldenloeve, Ovebjergetve- den, Hjelmkollen, Oerje met Kroksund be nevens Urskog (Yingsrud). De genoemde versterkingen zullen binnen een tijdsruimte van 8 maanden als zoodanig onbruikbaar worden gemaakt; de oude vestingwerken bij Frederiksten, Gyldenloeve en Overbjergetve- den zullen blijven bestaan, maar niet als-ver sterkingen. Nadere bepalingen over de daar voor noodige maatregelen zullen bij bijzon dere overeenkomst worden vastgesteld. Het toezicht op de uitvoering dezer maat regelen za-1 worden uitgeoefend door eene commissie, bestaande uit 3 buitenlandsche, noch Zweedsche, noch Noorscbe officieren. Zweden en Noorwegen kiezen elk een dezer officieren en de twee aldus gekozenen kiezen een derden. Wanneer deze beide officieren het over de keus niet eens kunnen worden, dan wordt de -derde officier door den presi dent van den Zwitsersclien bondsraad geko zen. De vestxnggroep Kongsvinger mag niet worden uitgebreid, noch wat de bewapening, nooli wat de bezetting betreft. Nieuwe versterkingen mogen als uitvloei sel hiervan niet binnen ecu afstand van 19 K.M. van de oude Kongsvinger vesting wor den a-angelegd. De overeenkomst treedt zoo spoedig mogelijk in werking en kan niet een zijdig worden opgeheven. De punten C, D1 en E bevatten nadere he palingen over het weiderecht der Lappen, het transito-verkeer tusschen de beide lan den en het gebruik maken van de gemeen schappelijke waterwerken. Aangaande de wijze, waarop de Unie zal worden ontbonden, zijn de gedelegeerden tot overeenstemming geraakt over het vol gende voorstel Aan den Rijksdag van ieder der beide rij ken zal een voorstel tot goedkeuring va-n de boven omschreven ontwerp-overeeinkomst worden voorgelegd met bepaling, dat de van beide zijden goedgekeurde overeenkomst van kracht zal worden, nadat Zweden Noorwegen heeft erkend als een staat, die niet meer met Zweden is verbonden. Wanneer dit ont werp door de Rijksdagen van de beide landen is goedgekeurd, wordt-, onder voorwaarde dat de overeenkomst in den vereischten vorm is onderteekend, de Zweedsche Rijksdag uitge- noodigd, ook van de zijde van Zweden den Koning te machtigen de Rijksakte op te hef fen en Noorwegen te erkennen. Nadat deze erkenning heeft plaats gehad, worden de verdragen in overeenstemming met liet be sluit va-n -den Rijksdag onderteekend; rati ficatie is niet noodig. Na onderteekening der verdragen deelt Zweden zoo spoedig mogelijk aan de buitenlandsche staten mede, dat het Noorwegen heeft erkend als een staat die niet meer met Zweden verbonden is. Elk van de beide rijken richt daarop tot de buitenland sche staten, waarmee het geldige, wederzijds bindende verdragen heeft gesloten, het ver zoek te erkennen, dat de gemeenschap tus schen Zweden en Noorwegen heeft opgehou den wat de rechtem en plichten betreft, uit deze verdragen voortvloeiende, zoodat het ééne rijk niet langer de verantwoordelijkheid draagt voor de vervulling van verplichtin gen, die op het andere rusten. Hongarije. Budapest, 25 Sept. Bij hun terugkomst uit Weenen zijn de leiders der oppositie, Kossuth Andrass" eu- Bauffy het voorwerp geweest va,n geestdriftige toejuichingen. Budapest, 25 SeM. Het besturend comité der coalitie verklaart ten zeerste te betreu ren, dat die door dit comité aangewezen staatslieden door den souverein niet zijn ge hoord; het spreekt zijne afkeuring uifr over de raadslieden van den Koning en keurt de houding goed van de vertegenwoordigers der coalitie, die weigerden met graaf Goluchowsky te onderhandelen. Weenen, 25 Sept. De bladen houden zich druk bezig met den politieken toestand en houden pessimistische beschouwingen. Het Budapesther Tageblatt zegt, da-t er een lcatastroplie voor de deur staat. Over do besprekingen van den gemachtig de van den Keizer met de leiders van de coalitie, die de meerderheid in den rijksdag heeft, wordt bericht, dat dezen in een on derhoud van anderhalf uur de voorwaarden mededeelden, waaronder zij eventueel bereid zouden zijn de regeering op zich te nemen. Graaf Oziraky beloofde met den Koning te zullen spreken en om drie uur 's namiddags het antwoord te zullen brengen. Hij kwa-m tien minuten na den bepaalden tijd en hoor de toen tot zijne verbazing, dat de hecren vertrokken waren. Op de vraag van een dag bladschrijver of de onderhandelingen zouden worden voortgezet, antwoordde Cziraky kort met neen. In een telegram uit Pest aan de Köln. Ztg. wordt gewaagd van de verbittering, die liet gebeurde bij de audiëntie te Weenen in geheel Hongarije heeft teweeg gebracht. Het -door de Kroon voorgelegd© programma wordt opgevat als eene ontkenning van het natio nale standpunt; bovendien heeft de vorm, waari-n de Koning zijn programma aan de leiders van de meerderheid mededeelde, ont stemd. Men neemt het den Koning kwalijk, dat hij de leidei's van de meerderheid in het geheel niet heeft uitgenoodigd te gaan zitten, hun niet de hand gaf en hen in het D'uitsch aansprak, en hen na enkele minuten ontsloeg, zoodat zij niet eens aan het woord konden komen. Dagbladen en staatslieden spreke-n van eene beleediging van de Uon- gaarsche natie, van vernedering van het va derland en va-n eene oorlogsverklaring aan Hongarije. Opmerkelijk is het, dat ook in •d© liberale partij deze opvatting gedeeld wordt. Van de aanhangers der gematigde op- positio-part-ijen willen veilen zich terstond bij de onafhankelijklieidspartij aansluiten. Rusland. In strijd met de verwachting, i3 prins Louis Bonaparte nog niet naar Kaukarië vertrokken. De Birsliewija Wjedomosti be richt, dat de regeering meer en meer geneigd is prins Louis Bonaparte aan het hoofd va-n het bestuur van Kaukazië te plaatsen, die bemind is bijl zijne soldaten en den geest van de troepen kent. Zijne benoeming heeftr echter op het laatste oogenblik tegenkanting ondervonden bij een zeer hoog geplaatst man, die deed opmerken, dat, ofschoon prins Louis Napoleon Russisch onderdaan was, het niet aanging om een generaal van vreemden oorsprong de opperste leiding op te dragen van militaire operat-iën, waa-rvan de eer va-n Rusland afhing. Volgens een bericht aan de Londenscb© bladen heeft de gouverneur-generaal van Fin land, prins Obolenski, zijn ontslag ingediend Dertien, leden van den senaat van Finland zijn te Helsingfors in hechtenis genomen on der beschuldiging van hoogverraad. Twee regimenten va-n de reserve rijn naar Finland gezonden. •De Damiebrog, een officieus Kopenha- genscli blad, bevat een artikel, dat de strek king heeft het bewijs te leveren, dat die Keizerin-moeder van Rusland, eene gebo ren D-eeji scire prinses, geen verantwoordelijk heid draagt voor het tegenover Finland ge volgde beleid. Het blad verzekert, dat de Keizerin-Moeder de in de laatste jaren tegen over Finland gevolgde politiek heeft trach ten te verhinderen. Door hare bemoeiingen was, toen de gouverneur-generaal Bobrikow werd vermoord, reeds tot. diens ontslag be sloten en was prins Swiatopolk-Mirsky be stemd hem op te volgen. Ook wendde zij haren invloed aan om het buiten werking stellen van de ukase over den militairen dienstplicht to verkrijgen- Het gelukte haar gedurende een jaar tegen te houden, dat aan Bobrikow dictatorsmacht werd verleend hare pogingen waren echter door Plehwe en Bobrikow verijdeld. De minister van financiën Kokowzew, die thans te Moskou vertoeft, heeft aan verte genwoordigers va-n den handel medegedeeld, dat hij de verlaging overweegt van de spoor wegtarieven voor steenkolen, niet slechts voor het vervoer van de Russische kolenmijnen, maar oo-k van de grens en van de Oostzeeha- vens tot bevordering van den invoer van bui- tenlanidsche ri.onkolen. Voor takken van industrie, die naphta onvermijdelijk noodig hebben, zal de invoer van naphta uit Rurae- nië en Galicie toegelaten worden, waarbij het spoorwegtarief verlaagd en het invoer recht kwijtgescholden zal worden. Petersburg25 Sept. Volgens de door den minister van biiinenland&che zaken voor het Zem&two-congres te Moskou gestelde voor waarden, moet de voorzitter de zitting slui ten, wanneer er gebeurtenissen mochten voorkomen, die in het ministerie©le schrijven zijn aangegeven. Blijft de voorzitter daarmee in gebreke, dan zal dit geschieden door den vertegenwoordiger van den gouverneur-gene raal, die het recht heeft in geval van verzet der leden de hulp der politie en zelfs die der gewapende macht in te roepen. Alle groote Russisohe bladen on vele buitenlandsche zijn bij het congres vertegenwoordigd. Graaf Heyden werd tot president gekozen. De Mos- kousche bladen mogen onder de oen&uur van de kan.se1 arij va-n den gouvernour-generaa.1 bijizoinderilieden over het congres opnemen. "Het congres beraadslaagde allereerst over het rapport va-u het bestuur, betreffende het d elnemen der loden va-n de Zemstwo's en der vertegenwoordigers van de steden aan de Doema. Na een langurig debat werd de vol gende motie aangenomenHet congres van Zemstwo-afgevaardigden en stedelijke bestu ren; beschouwt de Doema volgens de wet van 19 Augustus niet als oene volksvertegenwoor diging in den waren zin des woords. Het congres overweegt verder, dat gekozen ver gaderingen, die een groot deol der sociale elementen overhet goh eel e rijk omvatten, de aaneensluiting zullen bevorderen en de naar politieke vrijheid strevende maatschap pelijke beweging zullen kunnen steunen. Daarom acht hot congres het noodzakelijk, dat de Russische burgers, die het politieke program, dat in de oonferenities van de Zemstwo's en gemeentebesturen is opgesteld, hebben aangenomen in zoo groot mogelijk aantal als een gesloten groep in de Doema zullen optreden met het doel de waarborgen voor dc burgerlijke vrijheid en gelijkheid, zooals zij in vroegere besluiten van dit con gres zijn aangegeven, te verkrijgen en ver der met het doel om te geraken rit eene nationale vertegenwoordiging, zooals zij door het Zemstwo-congres wordt gewenscht. Aan heit congres nemen 113 zenistwoleden. en 66 vertegenwoordigers van gemeenten deel. Volgens een mededeel itug, die eene stede lijke deputatie van Moskou uit Petersburg ontving, zullen de veikiezingen voor do Doema den 4en December beginnen. Moskou, 25 Sept. Het congres beraadslaag de verder over liet verkieczingsprogram en de verkiezingscampagne. Een rapport- over het zelfbestuur van Polen, werd van de agenda afgevoerd. Voorts zal nog beraadslaagd wor den over het politiek program, de burger en mensdhenrechten, het plaatselijk zelfbe stuur, de rechten der nationaliteiten, de or ganisatie der rechtspleging, de agrarische quaestie, het openbaar onderwijs en het eco nomisch program. Marokko. Over den stand van de ouderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland over de Marokko-kwestie, bericht de Temps, dat men aan het ministeie van buitenlandsche zaken van oordeel is, dat het onderhoud van Zater dag namiddag tusschen minister Rouvier en den li-eer Rosen de gelegenheid hoeft ver schaft den vorm te omschrijven, waarin de definitieve overeenstemming zal kunnen wor den verkregen. Maar men duid. niet aan op welk oogenblik die overeenstemming zal komen. Dr. Rosen heeft verklaard, dat naar zijne meening de overeenstemming over de beginselen over de geheele linie was verkre gen en dat men alleen nog maar rich moest verstaan over de redactiehij wenschte, dat die radactie zoo aangenaam mogelijk zou zijn voor de Fransclie regeering en had in dien zin naar zijne regeering geseind. Op de vraag, of hij docht dat alles afgedaan zo-u kunnen worden in zijn onderhoud van Maandag met Rouvier, antwoordde dr. Roeen, dat het bet-er was geen termijn te bepalen, want bij onderhandelingen komt men nooit zoo vlug tot een einde als men hoopt. Ook een correspondent van de Köln. Zl-g. verzekert op grond van inlichtingen uit het Duitsche gezantschap te Parijs, dat de on derhandelaars het ovér de n-cg hangende vraagstukken eens zijn geworden en dat die overeenstemming, „ank zij de ver ziende op vatting van minister-president- Rouvier," reeds Donderdag verzekerd was. Het is nog slechts noodig, de overeenkomst in haren bindenden vorm op te stellen, „om het werk te bezegelen, dat de grondslag van de han deling n vas de conferentie en van de toe komstige Duitsch-Fransche betrekkingen in Marokko zal zijn." China. Peking, 25 Sept. Vier ondergeschikte Chi- nee&che ambtenaren werden gedood en meer dan twintig andere personen gewond t i, de ontploffing in den wagon, waarin de lier- vormmgs-coniniissie zich bevond. Prins Tsa lts je, de leider der commissie, werd gewond. Het- gebeurde wekt groote vrees voor de vei ligheid der leden van het Hof en de leiden^ do regeeringsambteaiarende rögeerings-ge- bouwen en de spoorwegen worden streng be waakt. De oorlog. Dr. Adolf Brentano, eerste geneesheer van de chirurgische afdeeling in het Berlijnsche stedelijke ziekenhuis aan den Urban, die na een verblijf van zeven maanden te Gbarbin, waar hij de lazaretten van d© Duitsche af deeling van het Roode Kruis heeft bestuurd, is terug gekeerd, heeft over zijne ervaringen op het corlogstooneel mededeelingen gedaan aan een medewerker van het Berliner Tage blatt. Over den aard van de verwondin gen zegt hij „Men heeft beweerd, dat de moderne oor logvoering humaner is dan tot dusver, d. w. z. dat de tegenwoordige projectielen gemakke lijker te .genezen wonden veroorzaakten Vol gens de ondervinding in den Russisch-Japan- sclien oorlog 19 -dat niet het geval. Bdjua al tijd waren en slirapnell-verwondingeu te eon- stateeren, en deze leidden meestal tot ern stige complica-tiën, die operatief behandeld moester, worden. Een projectiel, dat tot dus ver niri bekend was, de handgranaat van de Japanners, richtte ontzettende verwoes tingen aan. De wonden van de in den slag bij Moekden gekwetsten warén bijna allen geïnfecteerd. Deze infectie is ongetwijfeld toe te schrij-.en aan dc gebrekkige transport-toestanden.'' De vrede. Do oorspronkelijke tekst van het vredes verdrag cn van de pTOfcokollen der bijeen-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1