I te LUIK. Mr. R. HËIDEMA Tzi„ Enorm succès. Geopend tot 5 November des avonds. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. Bataafsche Hypotheekbank zoekt plaatsing, Linieerder. De Landbouwbank te Utrecht, Grieksche Muscaat (Samos). Brillen en Pince-nez, Brillen op voorschrift van H.H. Doctoren bij W. F. A. GROENHUIZEN, KLEEF. pension ,.BET NEOERLANÜSCH TOONEEL", De Demi-Monde, Gaat de 108 Paleizen zien, bezoekt de ontzaggelijke hallen, de prachtige en grootsche machine-galerijen; de Paleizen van Oude Kunst, van de stad Luik, der Schoone Kunsten en van de Vrouw. Gij moet een voorstelling van de Muziek-Hal in de Luiksche Arena's büw°nen; het Senegalsche dorp, het Verre Oosten zien, La Bouclé, de Waterval, de Aéroplane. Kortom alle groote aantrekkelijkheden Tot op heden 55000 abonné's; 4.250.000 bezoekers. 'ÜP' v'l* voor het Scheveuingsche haringbcdrijf niet gunstig. De aanbrengst en het vertier zijn gering; voor de werklieden in 't bedrijf werkt dit ongunstig na. Wellicht dat de najaars maanden nog wat kunnen goedmaken. Maatregelen tegen de cho lera. Te Oldenzaal zal thans een barak ver rijzen op een open terrein tegenover het station der H. IJ. S. M. De zusters van het klooster der Francis canessen aldaar, zullen zich, zoo noodig, met de verpleging van oholera-lijlders belasten. De uitsluiting te Amster dam. De strijd in de bouwvakken te Am sterdam duurt voort De metselaars en op perlieden, die Zondag vergaderden naar aan leiding der gecombineerde vergadering van Zaterdag, van patroons en werklieden 111 het bouwbedrijf, om voor do regeling van het werk in grond- en heiersbedrijf een oommas- sie te benoemen, die een regeling zou ontwer pen, om aldus den strijd te doen beëindigen, besloten het werk niet te hervatten, alvorens het geschil met de beiers is opgelost. Der halve is gisterenochtend de uitsluiting door de patroons aangovaugen, waardoor ruim 3000 werklieden zonder werk komen. Sen laatste, doch flauwe hoop op een gun stige oplossing der crisis is gevestigd op de verzekering; van de commissie van 4 leden, 2 uit de heierspatroons en 2 uit de werklieden, ten einde een regeling in het heiersbedrijf te ontwerpen, die beide partijen bevredigt. Zij willen te zamen een vijfde lid aanvrar gen huiten het bedrijf staande. Heden heeft de eerste bijeenkomst De zaak Pa yen s-H o r t z. Op eene Zondagmorgen te Groningen gehouden protest-vergadering, waar de lieeren J. H. Schaper en N. van Hinte het woord voerden, werd de volgende motie aangenomen „De groote openbare vergadering, gehou- d n op Zondag 24 September in bet gebouw Krasnapolsky, protesteert met alle kracht tegen liet ontslag, door Burg. en Weth. ver leend aan de werklieden aan de gasfabriek, Groen en Hertz, als in strijd met aille be grippen van recht en billijkheid, mede op grond, dat nog niet eens een openbaar, doch slechts een geheim onderzoek in de zaak heeft plaats gehad, aan welk geheim onderzoek zeer weinig waarde valt te hechten. protest-, ert in het bijzonder tegen het ont slag aan Groen verleend, daar deze in hoofd zaak in de aanhangige kwestie niets anders deed dan zijn plicht als mensch, en als ge organiseerd arbeider, betreurt dat door Groen en Hertz, hetzij dan al of niet opzettelijk, ééne omstandig heid is verzwegen, doch meent dat dit feit in de verste verte geen ontslag wettigt, te meer daar ook andere personen in dezen niet zoo streng zijn behandeld. Constateert met verontwaardiging, dat hot gemeentebestuur, door den directeur niet te schorsen, dezen alle gelegenheid heeft gege ven om togen de aanklacht te konkelen en op aanklager en getuigen ongeoorloofde pres sie uit te oefenen, van welke gelegenheid hij volgns Hertz gretig gebruik maakte, keurt, niettemin af de intrekking van de aanklacht door Hertz, op welke motieven ook, doch eischt met klem, dat alsnog de Justitie den directeur Payens openbaar ver volgt, opdat een openbaar onderzoek plaats hebbe, of anders Hertz wegens valsche aan klacht voor het gerecht worde gedaagd en roept ten slotte den moreelen steun in van ieder weldenkend mensch, die gejoel heeft voor waarheid en gerechtigheid." De invrijheidsstelling van W iebren Hogerhuis. Te Leeuwarden zal aanstaanden Donderdag, ter gelegenheid der invrijheidsstelling van Wiebren Hoger huis, vanwege het Ilogerhuis-oomité een „Hogerhuismeeting" worden gehouden. Ver scheidene sprekers zullen daarbij optreden. De Mindrineti. Gisteren diende voor het gerechtshof te 's Gravenhage het hooger beroep van den heer Verloop tegen de Naamlooze Vennootschap Mindrineti. De heer V., bij vonnis van de Haagsche rechtbank veroordeeld tot betaling van 358000 aan den curator van de Mindrineti. wr - van dat vonnis in hooger beroep geko men, maar inmiddels was bet faillissement van de Mindrineti geëindigd door het ver bindend worden van de eeruige uitdeelings- lijst, waarbij aan de schuldeisckers der Min drineti 100 hunner vorderingen was uit gekeerd. Door den procureur in hooger beroep van den heer Verloop, mr. C. J. de Vries, was geconcludeerd tot ontzegging der vordering van de Mindrineti, op grand dat de recht bank had voorbijgezien, dat art. 43 K. niet verbiedt dat het bedrag, waarvoor een deel nemer in een naaml. vennootschap zioli beeft verbonden door derden wordt gestort, in plaats van door den deelnemer zelf. Eu dit was hier geschied. Namens de Mindrineti werd nu door haar procureur mr. Ed. Belinfante de juistheid erkend van hetgeen voor appellant was aan gevoerd., en eveneens tob vernietiging van liet vonnis dor rechtbank en tot niot-ontvan- kolijke verklaring of ontzegging van de vor dering geconcludeerdalleen verzocht de Mindrineti buiten de proceskosten te blijven. Uitspa-aak over 6 weken. Monte Carlo te Amsterdam. De Justitie schijnt termen gevonden te heb ben om tegen de houders van het Speelhuis in do Vondelstraat te gaan ageeren. Zooals men weet is in dat huis gevestigd de Koninklijk goedgekeurde Club interna tional de bienfaisance en wordt in de zalen van die club roulette gespeeld. Deze club is tegen 19 October a.s. gedaagd voor de eerste kamer der rechtbank (civiele zaken), waar zal worden behandeld de eisch van het Openbaar Ministerie tot vervallen verklaring der Club van hare hoedanigheid van rechtspersoon. Deze eisoh. is gegrond op art. 10 van de wet op vereeniging en verga dering, dat het O. M. de bevoegdheid geeft bij den burgerlijken rechter de vervallen verklaring te vorderen in geval van afwij king van de goedgekeurde statuten. De club is gedagvaard in de persoon van haar president en de overige bestuursleden. Van de zijde van het O. M. zijn een twin tigtal getuigen, bestaande uit personeel van de inrichting en politiebeambten, gedag vaard (N. v. d D.) De zaak van den herbergier Wester hof in de Jan Blankenstraat te 's Graven hage, die onder de bekende omstandigheden den bezoeker van zijn café Van Leeuwen van het leven beroofde, is, naar men verneemt, verwezen naar de openbare terechtzitting der Haagsche rechtbank. Weer een moord in bet don kere Zuiden. Zondagavond omstreeks half tien werd in Heer, nabij Maastricht, een afschuwelijk moordtooneel afgespeeld. Tusschen eeuige jongelingen bestond se dert «enigen tijd een veete, die thans met het noodlottig uiteinde van een hunner schijnt gekoeld te zijn. Beide elkander vijan delijke troepjes, ongetwijfeld wederom door den drankduivel bezeten, ontmoetten elkan der in de Dorpstraat, alwaar het bloedige tooneelbjo weldra was afgespeeld. Met messen ging men elkander te Lijf. Een hunner, een zekere J. Depuits, werden verscheidene steken toegebracht, waarvan een in den buik, dio den dood tengevolge had. In alierijil werden dokter Hoeberechts en do pastoor ontboden, die den ongelukkige de laatste H.H. Sacramenten toediende. Dr. Hoeberechts was spoedig ter plaatse en verklaarde de aan genoemden D. toege brachte wonden levensgevaarlijk. Te ongeveer 2 uur in den nacht overleed het slachtoffer, na afgrijselijke pijnen te hebben dooi-staan. Dr. Hoeberechts had geen gemakkelijk werk. daar er nog meer gewonden waren, die behandeld moesten worden. Ook zekere J. H. en H. E. ontvingen menige messteek. (L. K.) Noodlottige val. Een schilder die op do Spiegelgracht te Amsterdam van een ladder was gevallen, is in hopeloozen toestand naar het Wilhelmina-gasthuis over gebracht en aldaar aan de gevolgen overle den. Ongelukken. Aan den 's Graven- weg, gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel, is een kind van bijna twee jaar iu een breed© sloot, naast de ouderlijke woning geraakt, en leven loos daaruit opgehaald. De moeder was er tweemalen bijgesprongen, doch kon haar kind niet redden. Te Bellingwolde (Gr.) geraakte een 14- jarigte knaap onder een geladen boerenwagen en was onmiddellijk dood. Te Osdorp, onder de gemeente Sloten (N.-H.), is een lGjairig meisje lijdende aan. toevallen, in een sloot achiter de woning, waar zij eenige werkzaamheden verrichtte, verdronken. Op den Sloterstraatweg is de petten- koopman C. van A. met zijn karretje, ver moedelijk in beschonken toestand, in de sloot geraakt, en levenloos daaruit opgehaald. Uit den omtrek. B a a r n. De liberale kiesvereniging heeft den heer -n A Stoker candidaat gesteld voor den gemeenteraad (vacature-jhr. v. d. Brandelcr). Zooals wij reeds meldden, stelde de arberderskiesvereeniging den heer A. Hei mans. Baarn. Vanwege de plaatselijke afd. van den Bond! van Nederl. Onderwijzers zal, bij voldoende deelneming, m den aanstaan den winter een cursus voor volwassenen wor den gehouden. Hilversum. Het nieuwe gebouw „De Vereeniging" aan den Ouden Eng weg, o.m. bestemd voor de godsdienstoefeningen van de afd. van den Nod. Prot.-bond, alhier, zal op Zondag, 1 October a.s., worden ingewijd. Ds. J. C. Voorduin uit Naarden zal dan een toepasse'ijiko rede houden. In de Eempolder, die een groot deel van Utrecht en Gelderland van hooi voorzien, is thans ook het nahooi binnengedaald. Men kan zich niet herinneren dat de hooioogst zoo uitstekend is geweest- als dit jaar. Daar op andere plaatsen de opbrengst tegen viel, beginnen de prijzen sterk te stijgen; men besteed reeds 18 a 20 gld. per 500 K G. Morgen zal een groote manoeuvre wor den gehouden door het 5e regiment infante rie van, hier en het 4e regiment, dat in het kamp va,u Zeist gelegerd is. Ook het 2e bat. van het 1 le reg uit Utrecht zal hieraan deel nemen, benovens de He afcL van het le regiment veld-artillerie. Naar wij vernemen zullen de luitenant- generaal Snijders, inspecteur der infanterie, en de generaal-majoor jhr. van der Goes, commandant van dë le divisie, de oefening bijwonen. Wij brengen nog eens in herinnering dat de heer C. P. T. Bigot, die zijn 45-jarig jubileum als tooneelist viert, Donderdag avond met zijn gezelschap een voorstelling zal geven in Amictti'a. Opgevoerd wordt het blijspel „Oom Brae- sig", door den beer Bigot getrokken uit Fritz Reuters meesterwerk „Ut mine Stromtid." Wie nu eens hartelijk lachen wil, verzuime niet dit vroolijke stuk te gaau zie». De heer Bigot speelt zelf de titelrol, dus is verdere aanbeveling zeker overbodige Wij verwachten vast een volle zaal te zul len zien. Bij do te Hengelo gehouden athleti- sche wedstrijden behaalde de heer L. W. van der Weide den, eersten prijs in het nummer „Harcfloopen met hindernissen over 300 Me ter." (1 minuut 41 2/5 sec.) Vergadering van dë vereen iging „Am bachtsschool voor A ersfoort en Omstreken, op Maandag 25 September, des avonds te •half negen in De Arend. Aan de orde is de agenda: Punt 1. Begrooting 1906. De voorzitter zegt dat 't zeker als een bewijs van vertrouwen mag worden aange merkt, dat de begrooting, 'gedurende den tijd dat deze tor inzage lag, door niemand is ingezien. O.m. deelt hij mede, dat op 't oogenblik evenwicht in le financiën bestaat, en dat er uitzicht is, dat dit evenwicht blijvend zal zijn. Enkele onderwijzers komen voor f 100 ver hooging van tractement. in aanmerking. De bagrooting sluit in ontvangsten en uit gaven op f 18946.66. Prof. F. Kenninck heeft met genoegen in de troonrede gelezen, dat de regeeriug een open oog heeft voor vakonderwijs. Onder meerdere vakken, die n°g niet" worden onder wezen, moet in de eerste plaats genoemd worden het metselen. Spr. vraagt of met, een verhoogde subsidie geen gelegenheid zou zijn te maken om ook in dit vak onderwijs te geven. Do voorzitter zegt, dat een dërgelijko uit breiding ook reeds in den boezem van het bestuur is overwogen. Voor drie jaren cen ter zijn pogingen in d:e richting reeds afge stuit op het advies van den inspecteur. Het denkbeeld van hoogere rijkssubsidie is ook reeds door 't bestuur overwogen, doch dit zal dan waarschijindijk pas voor 1907 zijn. Nadere plannen hiervoor zullen in oen vol gende vergadering wel ter sprake komen. De heer W. van Schaik dringt ook nan op uitbreiding voor 't geven van onderwijs in het metselen. Daarop wordt de begrooting, zooals die is ontworpen, vastgesteld. Punt H. Benoeming van een commissi» tot nazien der rekening en verantwoording over 1905. Benoemd worden de hoeren A. M. Tromp van Holst, J. H. C. F. Tecngs, .1. C'. Pels Recken en tot plaatsvervangend' lid do heer J. C. van der Meer. Punt III. Verkiezing van vier bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren F. Wesseling, G. J. Buys II J. Wolter en H. Gerritsen. De aftredende leden worden herkozen en namen allen de benoeming aan. Punt IV. Mededeelingeii. De voorzitter zegt dat door dë vraag in t begin van de vergadering gesteld door Pr°f- Kenninck, do mcdedeelingen eigenlijk zijn vervallen en hij zich alleen kan bepalen tot oen ingekomen brief van het negen-uut- sl uitingscomité, die door den secretaris wordt voorgelezen en voor kennisgeving wordt aan genomen. De voorzitter laat daarna (dit gebeurde door omstandigheden) de notulen der vorig© vergadering lezen, die onveranderd worden vastgesteld. Prof. Kenninck zou gaarne zien, dat zoo mogelijk oen uurtje in de week werd gevon den, om daarvan gebruik te maken, de leer lingen onder 'toog te brengen, welke slechte en nadeelige gevolgen het gebruik van alco hol medebrengt. De voorzitter juicht dit denkbeeld zeer toe en. zal het in de eerstvolgende bestuurs vergadering ter tafel brengen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Do temperatuur van het water in de zwemschool was op 26 September, des och tends 7 uur 54 graden Fahrenheit. Burgerlijke stand. Geboren: Hermanus, z. v. P. van Veen en C. M. Iïavighorsfc. Wilhelmina Hendrika, d. V. W. Wismeijor en T. van. der Meijdou. Willem, z. v. W. van Eeden en J. G. de Gans. STAATSLOTERIJ, hoogste prijzen «Ier 5. Idasse. Trekking van 26 Sept. 5000 No. 19255 1500 No. 8793 1000 No. 16587 2047 400 No. 10642 8288 20585 5595 14690 19976 200 No. 20465 2938 21000 15555 11905 7009 7731 2720 1016 100 No. 4684 19733 12313 5425 8392 19866 16457 Prijs r.f Prijs v. f Prijs v. f Prijs v. 1 Prijs v. f Prijs v./ Advocaat en Procureur, Utrecht. Spreekuur te Amersfoort Vrijdags 9—1 ure Hotel „Poort van Kleef", Langestraat. Kromme Nieuwe Kracht 46, Utrecht Koopt en verkoopt Effecten Coupons en lïuilenlHiidscli (Jeld en Baak- papiersluit prolongatiën togen don koers van den dag on opent rekening» eon ran 1 met rentevergoeding h 3 pet. Neemt gelden in depót voor 3 maanden vast 3V« pot., in met 14 dagen opzegging 3 in 2 »2„,, voor één maand tegen de geno teerde prolongatie-rente io depót op langer termijn tegen nader overeen te komen conditiën, in hare Spaarkas A3 Belast zich met het in bewaring neinen van waarden in haro brandvrije Inrichting. De Directie J. J. VAN ASCH VAN WIJCK. G. J. W. HOOFT. te Amsterdam. Opgericht A°. 1889. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 1,000,000. (Reserves ruim 1 113.000.) De Bank verstrekt gelden op Eerste Hypo theek uitsluitend op panden in Nederland ge legen en geeft 8>a en 4 pCt. Pandbrie ven uit. Een JUFFR., met alles op de hoogte tot huish. gemakvraagt i. e. kl. deftig Burgergezin een betr. al» HUISH.. ni. behulp van een klein daguieieje. Omtrek Driebergen. P. G. Zoo spoedig mo gelijk. Br. fr. lett. Z.Stoomdrukkerij C. VONK, Wijk bij Duurstede. Keukenmeid. Tegen 1 November a. s. biedt zieli aan oen eenvoudige KEF HEN MEI1> ineen klein gezinleeftijd 30 jaar, v. g. g. v. Brie ven fr. letter Z. aan Firma VAN DAM VAN DER MARCK, Culeraborg. Een bekwaam brood- en beschuitbakker liefst in eene flinke kleingoed bakkerij. Br. fr. lett. A 2, ZWIERZINA's Alg. Adv. Bureau, Utrecht. Een bekwaam Linieerdcr goed bekend met de Wilsche machine, kan direct geplaatst worden Br. fr. motto „Linieerder", met uit voerige inlichtingen, bij II. J. T. MATVELD Papierh. Wagenstraat 127, Den Haag. Oudegracht bd. Drieharingstraat68. Verstrekt Credieten enz. Neemt gelden in dépötmet drie dagen opzeggens rentevergoediug op heden 3 De Directie: M. TH INNEN. O. E. HE E E K. le soort f 0.75 per fl„ f 30 per Anker. Een heerlijke zoete Wijn. Is bü dames zeer gewild. Wordt aan vischdiners veel gebruikt. Velen mengen dezen met rooden wjjn. De smaak is dan zoetzuur. Deze heerlijke Wijn leveren wij voor f 0.75 de fi. Monsters gratis. HUIS DE VLIJT. - Voorschoten. f 1200.00. f 1200.00. Vraag uwon winkelier oen VERHlGB.ü'e* Verzekvringg-Ontbijtkoek a 25 cent. Onovertroffen iu kwaliteit!!!! Elk kooper van deze kook is gratis verzekerd voor f 1200 bij „The Ocean" tegen spoor- en tramongelukken on heeft het recht haar kosteloos te laten onderzoeken door Dr. VAN HAMEL ROOS en HARMENS to Amsterdamdie voortdurendo contróle uitoefenen op hot gehoele fabrikaat. Bijzonderheden op do polis, die zich in elke carton bevindt; bovendien wordt bij olke koek vorpakt een foto en eon strook, waarvan 30 met bjj voeging van 10 Cent voor porto recht geven op een prachtig photographie-album, dio gratis wordt toegezonden. C. L. VERHAGEN Van Oorschot. Eerste Bossche Stoomkoekfabriek „DE NIJVERHEID", 'a-Bosch. 15 maal bekroond met de hoogste onderackehllugen. In Goud, Doublé, Zilver, Nikkel en Staal. Reparatie- en Slijpinrichting voor brillen InstrumentmakerLangstraat é2. 55 WILHELMiNE. Naaeaner Allee. Zeer ruatlg lierfat- en winterverblijf. Sflioiuvbiu'jt I'tree lit. Koninklijke Vcrscniginc; Beschermheer Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Donderdag 28 September 1905, No. 1 van het Abonnement; Toonoelspel in 5 bedrijven van ALEXANDRE DUMAS fils. Rogie: W. P. DE LEUR. Orkest onder leiding van den Heer H. Knijpers. Aanvang ball Acht ure. Wereld- en Internationale Tentoonstellin,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3