KOLONIËN. BINNENLAND." niet willen liooreu en aan de andere zijde stoi. ten de ambtenaren al even vijandig te genover hem, die breken wilde met oude reac- tionnaire opvattingen der vroegere l^w'nd- voerders. Turkije» Turksche bladen bevestigen officieel de ontdekking van ontplofbare stoffen en hel- sche machines in het Ocstenrijksche hospi taal gedaan in tegenwoordigheid van den drogman der Oostenrijksche ambassade. De concierge van het hospitaal, die een Arme niër is. is in hechtenis genomen. Marokko. Parijs, 2 Oct. De ..Temps" ontving een telegram uit Madrid bevattende den tekst, van het. program der Marokko-conferentie, dat Frankrijk zal toezonden aan de mogend heden, die de conventie van Madrid hebben onderteekend. Deae tekst luidt de beide regeeringen ziji overeengekomen aan den Sultan het volgende ontworp-program voor te stellen: Do politiedienst, met uitzondering van die in de grensdistricten, zal bij internationale overeen komst worden geregeld. Regelen zullen worden vastgesteld, ten einde het toezicht op en de onderdrukking van smokkelarij van wapenen in do grens districten te organiseeren. De uitvoering van dit reglement zal opgedragen blijven aan Frankrijk. Aan het Maghzen zal geldelijke hulp wor den verleend, ten einde die oprichting van een Staatsbank mogelijk te maken, welke bank een gezonde regeling der geldmiddelen in het leven zal roepen De bedragen, ter beschikking van hef Maghzen gesteld, zul len besteed worden aan de uitrusting en de betaling van het politiecorps en aan do ver betering der havens. Japan. Professor Makamoera, die aan de regee ring een memorie had gezonden, waarin ge- prolestejwd werd tegen het vredesverdrag, is genoodzaakt geworden zijn ontslag te vra gen. Hij was verbondon aan do „school der edellieden", welke onder toezicht staat van den minister van het Kcizerlijko Huis. Hij heeft, zich tegen den dwang, op hem uitge oefend, niet verzet. Ten aanzien van vijf an dere professoren, die het protest mede onder teekend hadden en die ondergeschikt zijn aan den minister van openbaar onderwijs, is nog geen beslissing genomen. China. De Ohineescho regeering maakt bekend dat do ontploffing, die te Peking bij het vertrek der commissie tot bestudeering van buitenlandsche bestuursinstelling i heeft plaats gehad, geen verandering zal brengen iu hot program van deze commissie, die haar reis zal voortzetten. Overigens hebben van de leden der commissie slechts enkelen on- beteekenende schrammen gekregen. Vereenigde Staten. Washington2 Oct. De Fransche gezant had een onderhoud met staatssecretaris Root. dat liep over den kritieken toestand van de betrekkingen tusschen Frankrijk en Vene zuela. Allerlei vVolgens de officieede meting van prof. Rosenmund is de Simplontunnel 19,755 meter 52 centimeter lang. Trigonometrisch was de lengte berekend op 19,756 meter 31 centimeter, op nagenoeg 20 kilometer dus slechts een verschil van 79 oen timeter. vJa panache bladen melden., dat de Jar panache regeoring den uitvoer van vogelvel- len uit Japan wil verbieden. De douane ambtenaren zullen bevel krijgen zulke zen dingen niet meer door te laten Door het roekeloos dooden van nuttige vogels is de me nigte insecten van dien aard geworden, dat men vreest voor den akkerbouw; in het 1 hjzonder wemelen do rijstvelden van onge dierte. De winst, door den verkoop der vogel- vellen verkregen, weegt bij lange niet op tegen do schade. vDe politie tast bij het onderzoek van dea moord op Miss Money, het meisje dat dood in oen spoorwegt unnel gevonden is, nog in het duister. Zooals gewoonlijk bij een ge heimzin nigon moord hebben verscheiden per sonen Sir A. Co mui Doyle, den schrijver van Sherlock Holmes' avonturen, naar zijn oordeel gevraagd. Aan een verslaggever heeft hij gezegd, dat hij de zaak. maar aan de En gelse he politie zou overlaten. In zijn boeken neeft hij wol eens op die politie afgegeven, maar hij is van mooning natuurlijk dat de Engelscho politie de beste van de we reld is. Wel had hij oen aanmerking to maken op de spoorwegmaatschappijen, omdat zij niet zorgen dat er in eiken trein afzonderlijke coupés voor vrouwen zijn. Laatst had hij zelf nog ondervonden, dat op hert. laatste oogenbhk de conducteur een stomdronken man bij hem in den ooupé schoof. Had oen dame in zijn plaats alleen in den coupé ge zeten, dan was tij een half uur lang aan zoo'n wezen overgeleverd geweest. Hert. is niet in Engeland alleen dat men in treinen met dronken menschen opge- schecp wordt-. vDe internationale oplichter Jozef Cok- uer, uit Budapest. die vijf jaren tevergeefs door do politic werd gezocht, is eindelijk to Leipzig in hechtenis genomen- Na verscheidene diefstallen gepleegd te hebben tc Hamburg on Bremen, stal hij, te zamen niet twee vrienden, f 125.000 van e©n firma te Braïla (Rumanië), welko bijkanto ren hoeft te Rotterdam, Parijs en Londen. De politie to Leipzig gelooft, dat Cohner reeds in 1898 te Leipz'g heeft terechtgestaan en dat hij ook diefstallen heeft gepleegd on der de namen Fowler. (Londen) Baron Ver ding, dr. Romur, Rusch en Rempler. v»Uit Cambridge. Illinois, wordt ge joeld, dat in een aanval van waanzin, mevr. Markham hare zeven kinderen heeft ver moord, waarvan het oudste 9 jaar was. Daar na legde zij do lijken op een Ixxl, bi-goot. ze mot petroleum en slak ze in brand. Toen sneed zij zich do keel af en sprong in de vlam men- De kuren konden in tijds den brand dooven. Toen haar man het nieuws vernam, zelf- moordd0 hij zich met een revolverschot. vZaterdagnacht i9 in Denemarken te Hüjslew, bij Skive, Jutland, een huis afge brand. De eigenaar, zijn twee kinderen en de meid kwamen in de vlammen om. De \rouw van den eigenaar kon zich redden door eeneu sprong uit het venster. vUit Trapaui (westkust van Sicilië) wordt gemeld, dat te Mazzara een aardschok is gevoeld, die grooten schrik teweegbracht bij de bevolking. Er schijnt geen schade aan gericht te zijn. vMalmesbury, in de Kaapkolonie, is door eene cycloon verwoest. Er zijn verschei dene dooden. Bij Germiston. op den Rand, hebben Chi- neezen eergisterenavond een huis overvallen en geplunderd, en den bewoner ernstig ge wond. OOST-INDIÈ. De correspondent te Batavia van de X. R. Ct. seinde gisteren: Admiraal Kouwen berg, gisteren door be roerte getroffen, is lieden beterende. Kolo nel De Lannoy in zorgwekkenden toestand geëvacueerd. Het blad teekent hierbij aan Do vice-adrairaal H. F. Kouwenberg is commandant der zeemacht en chef van het departement van marine in Nederl.-Indië. Eerst in het midden van dit jaar trad liiji in deze functie op ter vervanging van zijn rang genoot A. P. Tadeina. Pe kolonel der cavalerie jhr. L. D. C. de Lannoy, die, blijkens bovenstaand telegram, zorgwekkend ziek is, zoodat evacuatie noo- dig was, is tweede bevelhebber van de ex peditie tegen Zuid-Celebes. Als zoodanig is in de laatste maanden veel van zijne krach ten gevergd. Hij was o. m. belast met de lei ding der vervolging van La Pawawooi Kraëng Segeri, Boni's voortvluclitigen vorst. De kolonel De Lannoy, die al menig Indisch campagnejaar achter den rug heeft, heefteen krachtig gestel, zoodat de hoop mag gekoes terd worden, dat deze hoofdofficier, die in vele opzichten thans moeilijk gemist kan worden, spoedig zal herstellen. Het zal echter noodig zijn den kolonel als tweeden bevelhebber te vervangen; de ope ra tiën omvatten thans zulk een groot gebied, dat een tweede bevelhebber moeilijk te mis sen is. Mocht de koJonel der infanterie P. H. van der Wedden weder voor den dienst te velde beschikbaar zijn, dan lijkt het ons voor de hand te liggen, dat deze hoofdoffi cier aanvankelijk bestemd voor commandant dier expeditie, thans als tweede bevelhebber zal optreden. H. M. en de Prins in Duitseh- 1 a n d. De correspondent te Hamburg vam het Hbld meldt: I)e koninklijke trein arriveerde Zaterdag middag aan liet Hannoversche station te Hamburg. Op het perron waren aanwezig de overste Von Ziezewitz uit Wamdsbeck met echtgenoote, en zijn adjudant in groot tenue, de consuls Gleickmann, Engelbreckt en Som- mer (van Altona), het bestuur en leden van de Hollandsche Club met dames. Bloemen werden H. M. aangeboden door mevr. v. Zie zewitz; vervolgens liet de Koningin zich de consuls voorstellen, waarna de heer Willing, president van de Hollandsche Club, een toe- Spraak hield. De negen jarige Jeanne Wil ling bood namens de Club een prachtigcn ruiker aan, versierd met Oranjelinten. De Koningin zag er uitstekend uit en was gekleed in grijs reistoilet ;H. M. informeer de belangstellend naar bijzonderheden der Holl. Club. Bij het vertrek van den trein, 25 minuten later, zongen de aanwezigen het Wilhelmus, wat op de Koningin blijkbaar diepen indruk maakte. Daarna vertrok de treki onder luide hoera's voor Koningin en Prins. Uit Hamburg wordt nog gemeld, dat H M. de Koningin Zaterdag aan het Han noversche station aldaar aan de beide star tionchefs het ridderkruis van de orde van Oranje-Nassau liet overhandigen. Men meldt ons uit Scbwerin: De Koningin en Prins Hendrik rijn Za terdagavond met een bijzonderen trein te Krakow aangekomen en naar Dobbin gere den. In de feestelijk verliohte Stationsstraat bracht het publiek hun ovaties. N. R. Ct. Gisterenmiddag ruim 5 uur passeerde te Kampen incognito, met gevolg, de ko ningin-weduwe van Italië per automobiel. Een oogenblik werd gestopt op den hoek van het stadhuis bij liet postkantoor. De reis werd over Zwolle voortgezet naar Friesland. Waarschijnlijk heeft 'tin de bedoeling gele gen de Oude Schepenenzaal in het stadhuis te bezichtigen. De tijd schijnt echter daar voor te kort te zijn geweest. Naar wij vernemen is een voor den hoer F. M- Knobel aannemelijke regeling ge troffen voor het consulaatschap in Z.-Afrika. Aan den heer Knobel, die thans minister resident in Teheran is, zal de titel gegeven worden van consul generaal voor Z.-Afrika. In verband hiermede is het waarschijn lijk, dat de consul-generaal in Kaapstad zal overgeplaatst worden cn te Kaapstad een consulaat zal worden gevestigd. Vad. Naar verzekerd wordt, bereidt de heer De Meester een samensmelting van de ver mogens- en bedrijfsbelasting voor. Centrum. In d<e Marine-begrooting voor 1906 vindt men o. a. de volgende berichten Ter aanvulling van vacatures in het korps ingenieurs der marine, bestaat het plan aan een of meer studenten aan de Tech nische Hoogeschool, wier 9tudiën reeds ver genoeg gevorderd zijn. gedurende een of tweo jaren eene toelage tot voltooiing hunner stu diën toe te kennen. Het ligt in 't voornemen eene uniforme regeling voor alle departementen te treffen, voor de ter zake van het bij het doen van dienstreizen gebruik maken van een eigen rijtuig of rijwiel, toe te kennen vergoedin gen. De kapitein-luitenant ter zee A. Flaes en de luitenant ter zee le klas9e E. L. Stef- felaar, teruggekeerd uit Indie, worden op non-activiteit- gesteld. De kapitein ter zee H. Backer wordt 30 October op non-activiteit gesteld. Do kapiteins ter zee H. Backer en F. Swaan respectievelijk commandanten van de „Piet Hein" en de „Evertsen", worden e rvol van dit bevel ontheven. Het bevel van de „Piet Hein" wordt opgedragen aan den kapitein ter zee P. Swaan en van de „Evertsen" van 13 tot 19 October aan den luitenant ter zee le klasse C. Kastel ij n. De le officier aan boord van de „Evertsen" wordt met 19 October te Willemsoord uit den dienst gesteld. Blijkens bij het Departement van ma rine van den commandant der zeemacht in Oost-Indië ontvangen bericht is de luitenant ter 7n& der lste klasse J. A. van Zadelhoff, aan de bij de landing te Paloppo (Celebes) bekomen verwonding overleden. De standplaats van den inspecteur van hot loodswezen enz. in het 2e district zal worden verplaatst van Terschelling naar Harlingen. Volgens de N. R. Ct. zal generaal-ma- joor J. Binnendijk, inspecteur van den ge neeskundigen dienst, binnenkort het leger met. pens oen verlaten en als zoodaig wor den vervangen door den dirig. off. van gez. le kl. H. F. A. Gresbers, thans hoofd in het le geneesk. district te Amsterdam. Naar men verneemt is in overweging het voornemen om de directie en de Compta biliteit van de Nederlandsclie Staatscourant, benevens het bestuur over 's Lands drukke rij, saam to brengen onder het beheer van één chef, n wel den tegenwoordigen direc teur van Landsdrukkerij, den heer Van Woerden. Deze nieuwe regeling, waarvan eene wijzi ging van de begrooting der Landsdrukkerij het gevolg zal moeten zijn, zou dan 1 Januari 1906 in werking komen. De Staatscommissie voor het Interna tionaal Privaatrecht vergaderde Zaterdag jl. onder presidium vau den minister van Staat mr. T. M. C. Asser en ging over tot eene bespreking der voorbereidende maatregelen voor do vijfde conferentie, die te 's Graven- hage zal worden gehouden, ter behandeling van tweo zaken met het op 17 Juli jl. onder- teekende tratcaat over erfrecht en testamen ten in verband staande. Nog werden behandeld eenige punten de uitvoering dei- tractaten van 1902 betreffen de. waaromtrent de Regeering het gevoelen der Staatscommissie wensohte te vernemen. De volgende vergadering is voorloopdg op 5 November e.k. bepaald. De Staatscourant no. 231 van heden geeft twee beriohten nog met den naam van mr. Harte van Tecklenburg ondertee kend in diens qualiteit van minister van financiën Zou men op den Fluweelen Burgwal nog niets weten, vraagt het Vad. De mislukte candidatuur- Kuvper voor de Eerste Kamer. Wn hebben medegedeeld hetgeen de Zutph. Ct. berichtte omtrent eene mislukte candi- datuur van dr. Kuyper voor de Eerste Ka mer. Dit bericht is door de Standaard tegen gesproken en door de Zutph. Ct. volgehou den. Van twee zijden ontvangt nu de N. R. Ct. bevestiging van liet bericht der Zutph. Ct. van de eene zijde onder niededeeling van den naam van een r.-k. lid der Prov. Staten van Gelderland, die het bevestigde; van de andere zijde onder bereidverklaring aan de redactie den naam te noemen van een „on verdacht" Statenlid, die mededeelingen had gedaan van dezelfde strekking als de Zutph. Courant. Het Vad. verneemt, dat mr. JE. Mackay er over denkt, zijn benoeming tot lid y»ji de Eerste Kamer niri te aanvaarden, omdat hij wegens den gezondheidstoestand van zijn vrouw eenigen tijd in het buitenland zal doorbrengen. Waarschijnlijk zal in dit ge val dé oud commissaris te Utrecht, de heer SchimmeLpenninck van der Oye, zijn opvol ger worden, tenzij de Roomsche leden beslui ten kunneu de mislukte Candida tuur van dr. A. Kuyper ditmaal te doen doorgaan, wat niet waarschijnlijk is. In den Arnhemschen Raad kwam gis teren de motie>-Helsdingen, waarin naar aan leiding van de bekende circulaire van den vorigeu minister van marine, inzake de in diensttreding bij de marine, de wenschelijk- heid wordt uitgesproken, dat deze circulaire niet aan de hoofden der scholen zal worden uitgereikt, aan de orde. Na uitvoerige discussie werd de motie ver worpen met 25 tegen 3 stemmen (die van drie sociaal-democraten.) In hert- Hotel Central te 's Graven hage logeert sedert eenige dagen de heer Caraille Pellotan, oud-minister van Marine in Frankrijk. De heeren J. C. Brinks, te 's Graven hage, en J. W. F. van der Schuyt, te Slie- drecht-, rijn bestemd voor den Indischen dienst, eerstgenoemde om te worden ge plaatst in administratieve betrekkingen daar te lande, laatstgenoemde om te worden be noemd tot commies der 3e klasse bij den post- en telegraafdienst. Men meldt uit 's Gravenhage Gelijk te verwachten was is de dag, waarop de heer J. Th. E Canneel, hoofdcommies bij het bureau voor den Industrieelen Eigen dom, die gedurende veertig jaren in 's Rijks dienst werkzaam was, voor dezen geachten, ijverigen ambtenaar niet onopgemerkt voor bijgegaan. Zondag, de eigenlijke dag, gewerden hem ten zijnen huize vele gelukwnsc.hen en zond de directeur vam het Bureau, mr. Snijder van Wissenkerke. hem een fraai bloemstuk. Maar toetm de jubilaris gisterochtend rijm bureau betrad, vond hij de kamor, door de attentie van zijn mede-ambtenaren, keurig versierd met groen en bloemen, en waren alle hoeren, bij het bureau werkzaam, met den directeur aan het hoofd, daar vereenigd. Laatstgenoemde sprak den heer Canneel in hoogst waardeerende bewoordingen toe eu bood hem, namens allen, als aandenken aan dezen dag, een prachtig schilderij van Gra- tama aan. Zeer getroffen en dankbaar betoonde de heer Canneel zich met eenige welgekozen woorden voor deze blijken van sympathie. Bij de viering van het 25-jarig jubilé van den heer J. V. Wierdsma, directeur der Ncd.-Amerikaansche Stoomvaart-Maatsok. te Rotterdam, werd Zondagmorgen de jubilaris met zijne familie ontvangen in het groote kantoorgebouw aan de Wilhelminakade, al waar vereenigd waren zijne beide mededi recteuren, de heeren jhr. O. Reucthlin en W. H. van der Toorn Wan., alsmede de hoofd agent der lijn te New-York, de heer J. Ryp- perda Wierdsmavoorts het geheele korps ambtenaren, de gezagvoerders en scheeps officieren voor zoover in.de haven aanwezig. Iu hartelijke bewoordingen werd de jubi laris toegesproken door den hoofdambtenaar van de af deeling vrachten-bureau, den heer A. Th. Wulffraat, namens het personeel, met aanbieding van eene zware zilveren ge denkpenning. vervaardigd door de firma C. J. Begeer, te Utrecht, aan de oene zijde de beeltenis dragend van den heer Wierdsma, ontworpen door Pier Pander, en aan de an dere zijde het opschrift „Aan onzen President-Directeur, den heer J. V. Wierdsma, van hoofdambtenaren en ambtenarengezagvoerders en officieren 1880—1905". Do jubilaris herinnerde bij zijne dankbe tuiging aan de vele moeaelijkheden, welke de Maatschappij heeft te overwinnen gehad om haar tegenwoordig standpunt in het wereld verkeer te blijven innemen. Het verheugde hem dat zijn jubileum samen valt met een tijdperk van grooten bloei der Maat schappij. In de versierde kantoren werd vervolgens eene receptie gehouden, waarvan een groot aantal belangliebbenden bij handel en scheepvaart-, leden der Kamer van Koophan del en de Staatscommissie van Toezicht op den Doorvoer en Land/verhuizers, enz. ge bruik maakten, om den algemeen geachten jubilaris hunne gelukwenschen aan te bie den. De president-oommissaris, mr. M. Mees, bood ter gelegenheid van dit jubdleoini aan oorrmissarisren en directie een diner aan. In de Nederlandsche commissie voor de internationale tentoonstelling te Milaan 1906, heeft alsnog zitting genomen de heer J. E. Scholten, industrieel, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Groningen. Naar het Hbld. verneemt, is de toer stand van den heer Henri F. R. Brandts Buijs zeer zorgelijk. Hij wordt te Ede ver pleegd. Te 's Gravenhage is overleden de ge- pens. lui tenant-kolonel der artillerie van het Ned.-Ind. leger de heer E. Ma/thijsen, die in 1891 den dienst verliet na een ruim 35- jarige loopbaan als officier. Als le luitenant wer<i de heer Mathijsen in 1863 eervol ver meld ter zake van zijn gedrag tijdens de tweede expeditie tegen Nias. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag a. s„ ten 12 uur, van uit het sterfhuis naar Oud-Eik en Duinen. Het 25-jarig bestaan der vereeniging tegen de Kwakzalverij te Amsterdam zal her dacht worden op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 November a.s. Prof. Hector Treub zal in de avondbijeen komst op Vrijdag een openbare voordracht houden, terwijl Zaterdag de jaarvergadering zal plaats hebben. Ter jaarvergadering zal door den heer J. van Riel, militair apotheker te 's Gravenhage. worden ingeleid de vraagBehoort de ver- eeniging zich voorstandster der Staats-apo- theek te betoonen? Het museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand Sep tember bezocht door 738 belangstellenden, terwijl uit de aan het museum verbonden boekerij 823 boek- en plaatwerken verzon den werden. Gedurende de maand October zal in ge noemd museum, eene zeer belangrijke ten toonstelling van Orientaalsche kunst geopend worden. Hetbadseizoen teZ&ndvoort. Gisteren is het badseizoen te Zandvoort ge slote". De meeste hotels en villa's zijin ge sloten. Over hert, algemeen mag het een goed seizoen genoemd worden. Tegelijk vertoefden er 4600 badgasten in het vorige jaar was dat crijfer 4269. Vol gens de daarvan opgemaakte lijsten bedroeg het aantal badgasten gedurende het geheele aeizr i 7404, zijnde 600 meer dan in 1904. Hbld. Legaten. Door wijlen mej. M. E. van den Brink, gewoond hebbende te Velp, zij n de volgende legaten vermaaktaan het Rijksmuseum te Amsterdam diverse schilde rijen, meubelen en kostbaarheden; aan de Prins Hend-riksticht-ing te Egmond aan Zee f 1000; aan de Vereeniging het Ziekenhuis to Velp f 1000; aan de Vereeniging Hulp betoon voor minvermogende rieken te Velp f 1000 aan de Vereeniging Hulp in Nood te Velp f 1000; aan het Leger des Heils, afdeelingen Arnhem en Velp, ieder f 500, en aan het algemeen armbestuur te Velp f 200. Een geautoriseerde speel bank? De Weser Ztg. meldtMet toestem ming van de Nederlandsche regeering is in Valkenberg eai ook in Vaals aan de Duitsch- Nederlandsche grens een speelbank onder den naam „Casino-Vaals" geopend. Voor het lid maatschap moert, een entree van 30 gulden worden, betaald. De hoogste inzet bedraagt 10 mark. De uitsliting in de bouwvak ken te Amsterdam. Het antwoord op de door de werklieden voorgestelde arbeids regeling, Zaterdagmiddag door de vereeni ging van grondwerkerspatroons ingeleverd, behelst dat de heibazen „onmogelijk acooord kunnen gaan" met de door de heiers voorge stelde arbeidsregeling, met uitzondering van de voor den waterdrager gevraagde loonsver- hooging, die ook reeds door de "patroons in hun arbeidsregeling was voorgesteld. Het antwoord komt dus eenvoudig hierop neder, dat de patroons de wenschea der heiers niet voor inwilliging vatbaar verkla ren Door de Grondwerkersvereeniging is thans LI besloten aan de patroons voor te steil nogmaals de gemengde commissie bijeen roepen en aan deze op te dragen te tracht alsnog een overeenkomst tot stand te bi> gen. Slaagt de commissie daarin niet of wei ren de patroons opnieuw de bemiddeling v deze commissie in te roepen, dan zullen heiers aan de heiwerkpabroons vragen n hen een gecombineerde vergadering te ht den tér bos picking van het eigenlijke j. scbilpunt, den zesden map in den put. Hbld Stakende ke r m isrei zi ge Te Joure is eene werkstaking onder de... k misreizigers uitgebroken. Op aanwijzing y, den marktmeester werd een ander kermist rein. aangewezen .e» moesten de staangeld vooruit betaald worden. De eigenaars weig den dit laatste beslist en verkozen voor kj men en tenten hunne vroegere standplaats Van bedde zijden, werd niet toegegeven en i is Zondag de eerste kermisdag te Joure zo der. tent of kraam of draaimolen gehouden. (Leeuw. Ot.) Valsche bankbiljetten. I Hooge Raad verwierp liet cassatieberoep vi een Duisburger koopman, tot 2 jaar geva genisstraf veroordeeld wegens het in omlot brengen van 6 valsclie bankbiljetten. De Hoo'ge Raad' besliste gisten dat de tweede Paaschdag niet behoort t de duigen waarop de griffier bevoegd is griffie te sluiten, daar deze bevoegdheid b perkt is tot den Zondag. Op dien grond wei eau cosaatieberoiep van een landbouwer t Noordwei le, veroordeeld wegens jaohtove treding, op Dinsdag 25 April ingesteld, te wijl het vonnis was uitgesproken 20 Apr. (Maandag 24 April was tweede Paasohdaj niet-ontvankelijk verklaard, daar de wi slechts drie vrije dagen geeft om in cassati te komen. Gistere™ vorderdle het O. M. bij; <1 Haagsche rechtba/nk tegen een heer uit Rol ter dam. die als abonnements-reiriger le k naar zijn abonnementskaart gevraagd, daa over ontstemd, een conducteur der H. IJ. S M. zou hebben beleedigd en mishandelt f 100 boete of 20 dagen hechtenis. Een tooneelspeler voor d balie. Voor de Rotterdamsche reohtbah heeft terecht gestaan de tooneelspeler W. J v. Z.. beschuldigd dat hij uit eeu vest vai rijn collega Poolman had weggenomen eei gouden horloge en dito ketting. Den volgen den dag was hij met rijn zoontje gegaan naai een huis vaii verkoop met recht van weder inkooo, en had het horloge aan zijn zoontj< overgegeven, die het daar voor f 15 had bie leend. Beklaagde legde eene volledigê be kentenis af. Het O. M. vond het droevig dezen be klaagde te zien zitten in de bank der be klaagden, die rijn val te wijten heeft aan het veelvuldig misbruik maken van sterken drank. Zeer afkeurenswaardig werd liet voorts gevonden dat beklaagde rijn 14-jarig zoontje had gebruikt om het gestolene te gelde te maken. Veroordeeling werd gevraagd tot 6 maanden gevangenisstraf met in ver mindering brenging der preventieve hechte nis. De verdediger mr. W. van Gelder, waa van gevoelen dat men met dezen beklaagde medelijden moest hebben in plaats van met gestrengheid tegen hem op te treden, Vroe ger toch was hij in tamelijk goeden doen; hij verdiende f 19 per week en toen rijn va der leefde kreeg hij van dezen ondersteuning. Na diens dood heeft hij den naam dien hij draagt niet hoog gehouden. Hij ia achter uitgegaan, daardoor aan den drank geraakt en ten slotte gekomen tot het feit waarvoor hij nu terecht staat. Beklaagde heef veel berouw over het be- drevene en heeft het beste voornemen op gevat om zich nooit meer te buiten te gaan aan het misbruik maken van sterkeu drank. Daarbij komt nog dat hij verbonden zal kun nen worden aan een Vlaamsch Tooneel, waardoor hij in de behoeften van zich en zijn gezin zal kunnen voorzien. Zal hij ech ter de langdurige gevangenisstraf moeten on dergaan, voor hem geëischt, dau zal deze ge legenheid voor dezen winter voor hem ver keken rijn. Met aandrang werd verzocht hem aanmerkelijke vermindering van straf te geven. Een brutaal str i op e r s- stukje. Zes weken geleden bood de oud minister Qreraer zijn werkliedenpersoneel en hun gasten een feest aan op zijn buitenver blijf ,Duin- en Kruidbeig" te Santpoort, eu van die gelegenheid oordeelden drie bekende stroopers: P. Zwartlaan, C. Kazenbrood en A. Andringa prachtig partij te kunnen trek ken, om aan hun strooplust op dit buiten te voldoen. Alle «koddebeiers en veldwachters waren toch bij het feest. Maar zij hadden gerekend buiten den veldwachter Van der Lei, die het drietal betrapte en wilde verbaliseeren, wat echter niet naar den zin was van het drietal, dat, denkendedrie tegen één gaat best, begon Van der Lei af te ranselen. De man der wet had het leelijk te verant woorden en zou zeker het onderspit hebben gedolven als niet een paar dames waren voor bij gekomen, die hulp haalden, waardoor het mogelijk werd proces-verbaal op te maken. Maandagnamiddag stonden zij nu terecht, wegens verzet tegen de openbare macht, wat Andringa lang niet in den haak oordeelde, daar het toch eigenlijk een zuiver jachtdelict was geweest, dat de kantonrechter had be- hooren af te doen. De officier was van een andere meening en requireerde tegen ieder één maand gevange nisstraf. Moord. Naar uit Baarle-Naseau aan het Djgbl. v. Noordbrab. geseind wordt, ia aan de grens nabij die gemeente een moord gepleegd Bijzonderheden rijn nog niet be kend. Ernstige verwonding. Aan boord van het Engelsok e stoomschip „Sa wa rd", liggende aan paal 4 m de Maashaven to Rotterdam, is gisterennacht een ernstige misdaad gepleegd. Twee Grieksche matrozen van dit schip hadden in de Zandstraat ruzie gekregen over een geldkwestie.: De matroos G. T. kwam het eerst aan boord. Toen de tweede G. H. aan boord! kwam, daagde hij G. T. uit dm aan dek te komen, waarna hij hem aanviel- en een era-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2