BINNENLAND. 1 ge re verklaringen over algemeen kiesrecht en voegde er bij, dat de strijd der nationali teiten door do invoering wan algemeen kies recht niet zal worden beëindigd. Men moet rekening houden met de nationale omstan digheden de quaeetie kan niet worden op gelost, wanneer men alleen let. op de belan gen van Oostenrijk en de bewoners van dat land. (Toejuichingen) Later telegram. De dringend verkla ring van alle moties betreffende het algemeen kiesrecht is verworpen. De zitting van den Rijksraad i9 verdaagd. Hongarije. Baron Fejervary is Woensdag naar Buda pest teruggekeerd, zonder dat zijn program is goedgekeurd. De Koning heeft voorloopig nog ernstige bedenking tegen de voorstellen van het ministerie De Kroatische oppositioneele afgevaardig den hebben in hunne jongste bijeenkomst te Fiume stelling gekozen ton gunste van de Hongaarsche oppositie, door te verklaren, dat zij in den strijd voor de nationale rech ten van Hongarije met het Hongaarsche volk gomeene zaak zouden maken. Deze verklaring heeft m de kringen der coalitie levendigen bijval gevonden. De gehocle oppositie-pers juicht daarover en verklaart, dat hetgeen do Kroaton als wederdienst, verlangen, n.l. de vereeniging van Kroatië met Dalmatië tot een zelfstandig geheel, met een vrijheidsge zinde grondwet, door Hongarije toegestaan kan worden als de Kroaten ook tegen Oos tenrijk optreden. Intusschen moet hierbij wel bedacht wor den, dat de oppositioneels Kroatischo afge vaardigden een zeer kleine minderheid vor men. S«rviö. De regeering moet het voornemen hebben de Skoepstjina bijeen te roepen tegen half November en niet zooals de Grondwet eischt tegen 14 October. De motieven voordat uit- t'.el zouden zijn, dat men het einde van het Turksche grensconflict esn een beslissing over de leening en den aankoop van gc;cbut wil afwachten, ten einde over die quacsties in de troonrede definitieve mededeelingen te kun nen doen. Bovendien zou de regeering nog niet geheel gereed zijn met de wetsontwer pen, die bij de Skoepstjina zullen worden in gediend. Rusland. Gisterenavond heeft te Petersburg ten hui zo van graaf Solsky een particuliere bijeen komst plaats gehad, waarin do quaestie be sproken werd van een ministerieel© combina tie. Graaf Witte woonde die bijeenkomst bij. Als erkenning voor zijn groote verdiensten heeft de douma van Petersburg graaf Witte tot cere-burgor van de stad benoemd. Het gerucht loopt, dat de minister van buitenlandscho zaken, graaf Lamsdorf bin nenkort naar Parijs en Berlijn zal gaan om besprekingen te hebben mot Rouvier on Von Bülow. Do minister van binnenlandsche zaken Bouliguino zal zijn post. niet verlaten, alvo rens al heb voorbereidende werd voor de ver kiezingen voor de rijks-doema zal zijn afge- loopen. Do Czaar, die dien 4. dezer zijn residentie weer hoeft verlegd naar Tsarkoje 9elo, heeft Bouliguino aangeschreven, die werkzaamhe den zooveel mogelijk te bespoedigen. PetersburgG Oct De minister van binnen landsche zaken heeft bij circulaire van 5 dezer do gouverneurs opgedragen, er voor te zorgen, dat de openbaarmaking der kiezerslijsten niet later daji 28 October plaat» heeft. Moorden en plunderingen houden in den geheclen Kaukasus aan. Uit Moskou seint men dat de gemeente raad, om de opgewondenheid van de burgerij tot bedaren te brengen, alle eisdhen van do stakende trambeambten heeft ingewilligd. Maar ondanks deze tegemoetkomingen heeft de staking zich uitgebreid. De staking der drukkers strekt zich uit tot al do drukkerijen en geen enkel groot blad kon gisteren uitkomen. Daar de arbeiders der waterleiding met staking dreigen, worden de watertorens door de oolitic bewaakt. De advocaten hebben voer het paleis van justitie geprotesteerd tegen de politiemaat regelen waardoor verscheidene hunner om politiek redenen verbannen werden. De helft van do studenten der hoogeschool van KiS? volgt de ooileges; de andere houdt politieke betoogingen. Do hoogeschool van Moskou is gesloten om de volgende redenen Talrijke vreemde ele menten, als werkstakende drukkers, arbei ders en- kwamen de gehoorzaal binnen, zoo dat daar 3000 man bijeenstroomden. De rector, vroezende dat de politie tus- schenbeido zou komen, riep den universitai- ren raad bijeen en deze besloot tijdelijk de hoogeschool te sluiten. 's Anderen daags vergaderden alleen de studenten en do rector legde hun uit, dat zij geen vreemde elementen meer moesten toelaten op hunne bijeenkomsten, onder welke voorwaarde men nu de heropening van de colleges overweegt. TurldJ* Uit Constant!uopel wordt gemeld, dat een militair cordon het Armenische kerkhof heeft afgezet, omdat men meent daar oen onderaardschen gang ontdekt te hebben, die naar de naburige groote kazerne leidt. Do Turksche bladen bevatten zulke hef tige artikelen tcgeu de Armenische en bui tenlandscho koloniën, dat de ambassades deswege vertoogen tot de Porto hebben ge richt." Japan. De agitatie tegen de vredesvoorwaarden is thans zoo goed als opgehouden, doch de tegen- stamlers van het verdrag rbhten nu hun aan vallen op het kabinet. Met ongeduld wordt de opening van de Kamer tegemoet gezien. Graaf Okoema heeft j 1. Donderdag op een congres van Kamers van Koophande' gespro ken over de financiën. Hij verklaarde, dat als de terugkeer der troepen is afgeloopen, Japan zal staan voor een staatsschuld van 2500 millioen yen. De rente van die schuld zal aleen reeds 150 millioen eischen, dat is bijna twee maal het bedrag van de staats inkomsten van Japan, zooals die twee jaar geleden waren. De belasting per hoofd bedroeg vóór den oorlog 4 ven, thans bedraagt, zij 12 yen. Voor den oorlog bedroeg de staatsschuld per hoofd 12 yen, welk bedrag thans is gestegen tot 50 yeai. Graaf Okoema laat zich hierdoor echter niet ontmoedigen en wekt zijn landgenooten op om de krachten te verdubbelen tot ophef fing en verbetering der industrie, opdat Japan in tijd van vrede, zoowel als tijdens den oor log, overwinnend zal zijn. Vereenigdê Staten. De Russische gezant te Washington baron Rosen en de staatssecretaris Root hebben ;1. Donderdag een bespreking gehouden over de tweede Haagscho conferentie. Men zegt dat de officieele uitnoodigingen voor die conferentie nog niet zijn verzonden, maar dat Rusland de mogendheden, die aan, de eerste conferentie hebben deelgenomen, heeft laten polsen, of zij de uitnoodiging zouden aannemen. Verder zijn die mogend heden op de hoogte gesteld van den krach- tigen steun door president Roosevelt aan het voorstel gegeven en van de maatregelen dio door hem genomen zijn om de Staten van Midden-Amerika te doen toetreden tot de conferentie. Roosevelt zelf zal het antwoord opstellen op do officieuse uitnoodiging van Rusland en men hoopt, dat het antwoord van de Ver een igd'; Staten weldra gevolgd zal worden door de antwoorden der andere staten en dat men een voldoend aantal gunstige ant woorden heeft, om de conferentie te doen doorgaat;. Zuidwest-Afrika. Het vertrek van den nieuwen gouverneur Von Lindequist- is uitgesteld en in verband daarmede zijn allerlei onderstellingen ge maakt. De Köln. Ztg. kan echter mecdetv ien, dat dit. uitstel enkel verband houdt met de afwikkeling van enkele zaken te Berlijn, waarover die onderhandelingen nog gaande zijn. Dood- dit uitstel zal bovendien de aan komst in de kolonie geen vertraging onder vinden, daar het oponthoud te Kaapstad zooveel verkort zal worden. Het bevel over de troepen in Duitsch- Zuid-WestiAfrika zal na hot aftreden van generaal Von Trotha voorloopig worden op gedragen aan den oudsten officier in rang ter plaatse. Groot opzien heeft een bericht uil Wind hoek gemaakt, als zoude de Boeren uit het Duitsche gebied en uit andere deelen van Zuid-Afrika zl.h met de Kaffers verbonden hebben om de Duitschers uit Zuid-Afrika te verdrijven. Iets officieels is daaromtrent echter tq Berlijn nog niet vernomen en de Kölun. Ztg meent dan ook, dat men dit avontuur lijke bericht met groote voorzichtigheid moet beschouwen omdat het weinig in overeen stemming ia met de houdiing, die de Boeren tegenover de kaffers, de „schepsels" gewoon zijn &an te nemen, terwijl ook in het bericht dat. Andries do Wet. die de hoofdman van dat plannetje zou :n, niet overeen te bren gen is met het feit, dat deze met ©en vrouw uit een gezeten Duitsche familie getrouwd is. Allerlei Sue:, G Oct. De stoombcoten varen thans het kanaal in. Er zijn er meer dan 50 hier. Sues, G Oct. Aan de stoorobooten wordt vergund om bot Ismailia op te stooraen. Men verwacht, dat het- kanaal morgen weer ge heel voor het verkeer opengesteld wordt vDe van April tot October 1906 te Mi laan Ce houden tentoonstelling, zal omvat ten de ook voor buitenlandsche inzenders ge opende groepenTransportmiddelen voor het vervoer te land en te water, luchtscheep vaart, voorzorgsinstellingen, decoratieve kunst en kunstnijverheid met daarbij behoo- rendc machinegalerij. Slechts Schoone Kunsten is nationaal, vDe N. R. Ct. verneemt uit Londen Met het Boerenkrijgsspel van de tentoon stelling te St.-Louis is het eindelijk gedaan te New-York zijn de tenten waarin de deel nemers ten slotte huisden, openlijk voor schuld verkocht. Dsn Viljoen is naar Snij- raau's kolonie, in Mexico, gegaan, andere zijn naar Guatemala vertrokken, terwijl Cronjé alleen te New-York gebleven is, in afwachting van den uitslag van zijn proces; hij eischt een heele som aan achterstallige bezoldiging. vTc Chicago wordt een nieuw hoofd bureau van politie gebouwd, tien verdie pingen hoog hetwelk, behalve van alle mogelijke andere gemakken, ook van toe stel lea voor draadlooze telegraphie zal zijn voorzien. Bij-stations voor die telegraphie worden gevestigd in verschillende wijken der stad. vIn het museum van Hamburg hebben onbekenden met hoedenspelden de oogen doorstoken van de personnagies op verschil lende schilderijen. Men heeft vermoedens op monschen uit de hoogo wereld. vWij hebben dezer dagen mededeeling gedaan van den grootcn diefstal, gepleegd to New-York bij middel van een valschen wissel, alsook over de aanhouding van den schuldige, zekere Henry Leonard, bood schapper bij de firma Ilalle and Stieglitz. Tot hiertoo is er in dat alles niets buitenge woons, maar do geschiedenis wordt Ameri- kaansch, wanneer Leonard verzekert den diefstal voor eene weddenschap to hebben begaan. Tot het vervalschen van den wissel had hij zich een stempel laten maken. De reden zijner daad was de volgende Bij zijn bezoeken aan do verschillende bankiershuizen van New-York werd hij ge troffen door de verregaande onachtzaamheid waarmede de grootste transacties worden behandeld. Zoo kon hij al pratend met een der beambten van bovengenoemde bank, heel gerustelijk ecu wissel meenemen, die op een der lessenaars slingerde Zoo ook wist hij door de onachtzaamheid en onbescheidenheid op do Beurs en de Ban ken gewaar te worden, dat de firma Pearl «fc Cie op de Hanover National een bedrag had gedeponeerd van 380,000 dollars. Hij maakte een wissel gereed en bootste de hand- teckéuing van Pearl Cie. na, die hij ook al weer door zijn baantje kende. Voor alle zekerheid ging hij niet iu per soon den wissel aanbieden, inaar belastte daarmee dt-n eersten den besten straatslij per, dien hij ontmoette .En die bank maakte niet het minste bezwaar om het millioentje aan zulk een individu tegen een wissel af te geven. De handige kerel legt- nu zijne daad uit als zou er geen kwestie zijn van diefstal. Hij zou d0 maatschappij een grooten dienst hebben willen bewijzen „door aan do ban kiers te toonen. hoe gemakkelijk men hen kan bestelen, zoolang de onachtzame onver schilligheid op hun bureelen blijft heerschen. Zoodra hij overigens de waarden m han den had, deed hij ze tot een bedrag van 300.000 dollars ui een enveloppe en zond ze over de post naar het huis van M. J earl. Dit Lm wel een bewijs, zegt hij, dat het enkel eeiu, weddenschap gold. De rest van Je waarden i« nu ook terug gevonden en Leonard wordt n" nog enkel m hechtenis gehouden, tot hij 50,000 dollars borgtocht kan vinden- De patroons van Leonard zijn verbaasd over het. feit en hadden hem nooit voor ver standig genoeg gehouden om zulk plan uit je denken. v— De winter beeft in Zwitserland zijn intrede gedaan. Tengevolge van den voort- dureader. neerslag zitn de meeste hooggele gen passen over de Alpen totaal ingesneeuwd zoodat het met het oog op den tijd van het iaar zeei de vraag is of zij dit jaar nog ge bruikt- kunnen worden. Zelfs de hoogste top pen van de Voor-Alpen liggen een meter hooonder de sneeuw. Wanneer het weer niet"omslaat en nog eens extra warm wordt, zal men moeten rekenen op een vroeg inval lenden en langen winter. Natuurlijk staan bijna alle berghotels reeds sedert eenigo we ken leeg. zoodat het ongunstige weer voor veel hotelhouders, die in minder goede finan cieel© conditie verkeeren, hoogst onaangena me gevo'gen kan hebben. v— De gevolgen van het ruwe weer doen zich ook in België voelen. Vooral op kust heeft men er veel van te lijden. Te Steene, bij Oostende, is een huis ingestort. De Al berta en de Bclgica, die beide al drie dagen g leden in zee hadden moeten gaan, blijven nog steeds binnen. De Topaze, die op Til burg vaart, heeft hare laatste reis letterlijk onder water gedaan. Er sloegen onophoude lijk groote golven over het dek. Te Houdeng Goeguies is ook een huis omgewaaid. vTe Antwerpen had bij de havenwer ken een droevig ongeluk plaats. Op 15 me ters diepte was om 1 uur eeu duiker onder water gegaaai voor het doen van herstellin gen. Reeds twintig minuten was luj onder wa ter zonder een enkel teeken te geven. Dit verontrustte allen, ingenieurs, signaalman en helpers, die boven stonden bij de pomp. Er werd met de signaalkoord getrokken, doch geen het minste' antwoord kwam van bene den. Geen twijfel meer, er moest iets ge beurd zijn. De vier helpers wilden den dui ker naar boven trekken, doch dit werk, dat anders gemakkelijk werd gedaan, ging nu in 't g°heei niet. Eerst na krachtige pogingen van achi man haalde men den duiker boven Geen enkele beweging echter werd in het duikerspak waargenomen. Oogecblikkelijk werd het glas van den lelm geschroefd en +oen kregen de aanwe zigen iete verschrikkelijks te aanschouwen. Het aangezicht van den duiker was zwart door verstikking. vHet Handelsblad van Antwerpen meldt Woensdag te 5 uren reed di trein, <"ïe van Bergen kwam, met ongew. ne snel heid de statie van 'sGravenbrakel binnen, snelde onder het glazen dak door zonder stil houden en botste eindelijk tegen een loco motief, die een manoeuver uitvoerde. De schok was hevig. Do manoeuvreerende ma chine werd zwaar beschadigd, ma:r gelukkig kwam de machinist er van af met eenige Echte kwetsuren. Voor den reizigerstrein zijn de gevolgen erger Een twintigtal personen werden min of meer ernstig gekwetst, en onder anderen een brouwer van 'sGravenbrakel en de zoon van een nij veraar te Ju met. De tremoverste, die iu den vóórfoergon zat, moest naar het gasthuis worden gedra gen. De machinist is zinneloos geworden van schrik. Het schijnt dat het ongeluk te wij ten is aan het feit, dat lie remtoestellen, on danks al de pogingen van den machinist, niet werken wildeu. Het ongeluk heeft natuurlijk eenige ver warring in den dienst veroorzaakt. PetersburgG Oct. Van morgen stortte een in aanbouw zijud gebouw van vijf verdiepin gen in Metsjaukaja in. Onder de puinhoopen zijn 100 arbeiders bedolven. Tot nu toe zijn slechts 7 van hen zwaar gewond te voorschijn gebracht. Do Staatscourant van Zaterdag 7 Oct. 1905 bevat de volgende Kon. besluiten benoemd tot apotheker 2de klasse bij de zeemacht W. Ittmaun, apotheker te Am sterdam bestemd tot adspirant-ingenieur bij den Waterstaat in Ned.-Indië J. van Buuren, J. Gaade. M. Rotteveel en J. van Sant wijk bepaald dat bij de Rijkswaterstaat zullen dienst doende hoofdingenieur-directeur C. Schuurman, thans te Zwolle, ter standplaats 's Grave nh ageidem jhr. C. de Jong van Beek en Donk te Zwolle; de ingenieur 3ekl. A. Schilngemann uit Zwolle, thans tijdelijk, dienstdoende te Utrecht, wordt belast met den dienst te Nijmegen; benotmd tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister to Berlijn W. baron Gevers, thans te Rome. Het Kon. Bngelsch Jacht „Victoria and Albert'" wordt op het laatst der volgende week te Vliswngen verwacht. Zaterdag 14 Oc tober zullen do Koningin van Engeland mot prinses Victoria per extra-trein daar arrivoe ren en mrt liet jacht de reis naar Port Victo ria voortzetten. De afdeolingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over hoofd stuk III (Buitenlandsche Zaken, Staatsbe- grooting 1906) en het wetsontwerp tot goed keuring van het op 1 October 1904 met Por- tugal gesloten verdrag tot, liet onderwerpen van zekere geschillen aan het Permanente Hof van Arbitrage, de he&ren Van Alphen, Van Nispen tot Sevenaer, Van Idsinga, Heemskerk en Van Bylandt. Volgens den Haagschen redacteur van het Hbld is bij het afdeelingsonderzoek van de Staatsbegrooting gebleken, dat eerre meer derheid voor do tijdelijke belastingvoorstel len van minister De Meester (de tien opoen- ton oj> bedrijfs- en vermogensbelasting) ver moedelijk wel is verzekerd, doch dat de meer derheid zeer klein zal wezen. Waarschijnlijk zal de linkerzijde met inbegrip van de soc.- democraten vóór, de rechterzijde tegen stem men. Het bestuur der Club van Vooruitstre vend liberale leden der Tweede Kamer be staat thans uit de hoeren mr. Goeman Bor- gesius, voorzitter, mr. Pierson en Hubrecht, onder-voorzitters, Parijn, secretaris en Dolk, pemni ngmeester De toestand van vice-admiraal Kou wen berg was, volgens de berichten van heden, onveranderd Er hadden zich geen verontrus tende verschijnselen geopenbaard. De luitenant ter zee der 2de klasse K. van der Chijs, uit Indië teruggekeerd, wordt O]» non-activiteit gesteld. De navolgende officieren worden ge plaatst Met den 11 en dezer de luit. ter zee der le klasse C. T. Stcffelaar aan boord Eb*. Ms. pantserschip Piet Hein; met den 16en dezer aan boord Hr. Ms. instructieschip Nautilus de luitenants ter zee der 2e klasse H. J. Pek, W. E. Wolberbeek Muller en W. Dwars; aan boord Hr. Ms. instruetieschip Van Galen, de luitenants ter zee der 2e klasse J. P. Muihar en W. C. A. Vink; aan boord Hr. Ms. riviervaartuig Isala, de luitenant der 2e klasse P. Verschoor van Nisse; met den 24en dezer in de directie der marine te Amsterdam de luitenant ter zee der le kl. A. J. Breda Kleijnenberg; met den 27cn dezer, do luitenants ter zee der 2e klasse C. J. E. Brutel de la Rivière en G. R. J. Haenties Dekker, respectievelijk aan boord Hr. Ms. instructieschepen Van Galen cn Bellona; met 1 Nov. a.s. de luitenant ter zee der le klasse K. F. Sluijfs aan boord Hr. Ms. torpedo-instructieschip Marnix; de lui tenants ter zee der 2e klasse J. H. Hol tap- pel in de directie der marine te Amsterdam bij den dienst der draadlooze telegraphie; W. C. Canters, aan boord Hr. Ms. pantaer- schip Piet Hein; L. M. J. Gregory aan boord Hr. Ms. torpedo-instructiesohip Mar- nix met den 7en Nov. a.s. de luitenant ter zee der 2e klasse P. M. van Riel en E. Broms, respectievelijk aan boord Hr. Ms. instruetieschip Van Galen en Hr. Ms. waoht- sdhip te Amsterdam, de luitenant ter zee le klasso B. Schreuders, aan boord van Hr. Ms. torpedo-instructieschip Marnix. De luitenant ter zee der le klasse M. H. Halewijn, adjunct-chef van den staf der zeemacht, tevens adjudant van den direc teur en commandant der marine te Helle- voetsluis eu officier van politie bij "s Rijks werf aldaar, wordt met den 14. dezer eervol van deze betrekking ontheven en op non activiteit gesteld en m gemelde functiën ver vangen door den luitenant ter zee der 1ste klasse C. Fock. De navolgende officiers t orden op non-ac tiviteit gesteld met den 11. dezer de luitenant ter zee der 2de klasse -H. M. Manikus, dienende aan boord van Hr. Ms. torpedo-instructieschip Marnix met den 12. dezer de luitenant ter zee der lste klasse P. H. Cool, eerste-officier aan boord van Hr. Ms. momtor Heiligeilee di met den 24. d. a. v. geplaahu wordt n'.i t*r- sto officier aan boord van Hr Ms. instrue tieschip Nautilus; met den 16en dezer de luitenant ter zee der le klasse J. B. M. ten Bosch, dienende aan boord van Hr. Ms. torpedo-instructie- sehip Marnix, en de luitenant ter zee der 2e klasse H A. Romswinckel, dienend© aan boord van Hr. Ms. Riviervaartuig Isala; met den 24. dezer de luitenant ter zee der 10 klasse A. J. Gooszen, eerste-officier aan boord van Hr. Ms. instructieschip Naut lus, en met den 1. November a.s. de luitenant ter zee der le klasse jhr. J. H. O. van den Bosch, dienende aan boord van Hr Ms. torpedo-ia- structieschip Marnix. Do voormalige minister mr. Harte van Tecklenburg, die na zijn aftreden naar het buitenland vertrok, is deze week te 's Gra ve nhage teruggekeerd. Vernomen wordt dat de heer D. L. Wolfsow, ambtenaar bij de administratie der generale thesaurie bij het departement van financiën, zeer in aanmerking komt voor de betrekking van chef der afdeeling Compta biliteit van het nieuwe departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Burgemeestersvacature. Men schrijft uit Grijpskerk aan de(n) Standaard Het verzoeningsgezinde ministerie zal ook hier zijn onpartijdigheid kunnen toonen. Tientallen jaren was hier een burgemeester van vrijzinnige beginselen. Do bevolking heeft zich langzamerhand meer gewijzigd, zoodot een vrijzinnig burgemeester niet meer is in overeenstemming met het meerendeel der gemeentenaren. Dit is bij de verkiezing van de Tweede Kamer duidelijk gebleken. Do candidaat der rechtsche groepen had nog een 33-tal stemmen meer dan de candidaat, gesteund door alle vrijzinnigen. Van de be volking, tellende 3200 a 3300 zielen, behoo- ren er alleen 1600 a 1800 tot de Geref. kerk cn nog 200 tot do Christel. Hist, richting. Verreweg liet meerendeel is dus van chris telijke beginselen. Voor ruim 3 weken overleed burgemeester Hom au Bindervoet. Er moet dus binnen kort een benoeming plaats vinden. Zal nu ook eens een man benoemd worden van chris telijke beginselen? Wil dit ministerie onpar tijdig te werk gaan, dan zal het niet anders kunnen doen. Met belangstelling wordt dan ook naa deze onpartijdige burgemeesters!»©, noeming uitgezien. Het «Diocesaan-Comité voor de Katb. Sociale Actie in het Aartsbisdom Utrecht heeft goedgekeurd het reglement voor de plaatselijke comité's. Als bestuurslid werd, wegens het bedanken van den voorzitter, mr. A. J. M. Vos de Wael, verkozen de heer mr. A. baron van Wijnber gen te Arnhem. Het Diooesaan-comité is thans bezig de voorbereidende maatregelen te treffen voor de oprichting van nog een 20-tal plaatselijk©: comité's in genoemd diocees. (Cemifcr.) Aan dr. C. Kerbert, directeur van het Koninklijke Zoölogische Genootschap „Natu- ra Art is Magistra' te Amsterdam, is door de Zweedsche Akademio der Wetenschappen ue gouden Linmaeus-medaiile toegekend'. Aan do internationale tentoonstelling t Milaan, iu 1906 te houden, ter gelegen heid van do feestelijke opening van den Sim- plontuunel, zullen o. a. verbonden worden internationale exposities vanlandbouw, voe dingsmiddelen, chemische en pliarmaoeutische producten; parfumeriën, wapens, fotogra-1 fische artikelen, muziekinstrumenten en speelgoed. Deze exposities vangen aan 15 Juni, 1906 om te eindigen bij de sluiting der ten-j toonstelling in November d. a. v. De Nederlandsche commissie wekt thans haar landgenooten tot deelneming op. Voorj iederen groep zal een inschrijvingsTecht ver-[ schuldigd zijn van 10 Lire, terwijl per vier-j kanten Meter plaatsruimte eveneens 10 Lire; zal geheven worden. Mochten deze prijzen bezwaren opleveren, dan zal de Ned. Com missie gaarne middelen beramen om die kos ten geheel of gedeeltelijk voor haar rekening te nemen. aChrysanthemu m-p r ij s v r a ag. Voor de bijeenkomst der Bloemen- en Pla.n- tenoommissie op 15 November a.s. worden gevraagd 50 afgesneden Chrysanthemum-; bloemen in 10 verscheidenheden, het meesq voor oo binderij geschikt. le prijs verguld zilv. medaille of f 15 2© prijs zilveren medaille of f 10; 3e prijs, bronzen medaille of f 5. Een mooie prijsvraag voor onze Chrysan-j t hem urn-kweekers. H«t choleragevaar. Dr. W P. Ruys~h schrijft in de 10e af levering van het Tijdschrift van Soc. Hy giëne eeu opstel onder bovenstaand opschrift. Hij brengt de gevallen van cholera, in Rus- laad, Duitschland en Oostenrijk voorgeko-i men in herinnering, en stelt dan de vraag,! of het gevaar groot is, dat de cholera zioq over West-Europa, in 't bijzonder over ons land zal verspreiden. „Het antwoord zoo schrijft dr. Ruysch wordt voor een groot deel beheerscht» door het meer of minder goed' vertrouwen in de werkzaamheid der Duitsch© eni Oosten- rij ksche sanitaire autoriteiten en in de maat regelen door hen en door de autoriteiten hi«r tc lande genomen en nog te nemen. „Wanneer die maatregelen zoo stipt toe gepast worden als de internationale sani taire conventies van Dresden en Parijs diti voorschrijven en als onze sanitaire wetgeving dit bedoelt, dan is dit gevaar m. i. niet zeer groot al kan ook de mogelijkheid niet ontken-v worden, dat ook zelf biji stipte uit voering der voorgeschreven; maatregelen, en kele gevallen hier te kunde kunneni worden geïmporteerd, hetzij langs de zeezijde uit de havens der Oostzee, hetzij laugs de oos telijke grenzen des lands. ■«Bij de laatste cholera-epidemie in 1892 geschiedde de insluiping langs beide zijden. Hoofdzakelijk had toen echter de besmetting plaats langs de waterwegen. De uit Hamburg aangekomen schepen met choleralijdiers be smetten toen door de uitwerpselen dezer lij ders aliereerst de Maas, waaruit schippers en oeverbewoners hun drinkwater putten. Dientengevolge werden achtereenvolgens ver schillende gemeenten langs de Maas, de Dordtsche Kil, de Waal, de Lek,, de Vaart, de Rijn en de Vecht en andere waterwegen besmet. Maar ook langs de landzijde werd, mee- re'udeels over Hamburg Nederland door land verhuizers en andere personen per spoor aan gevoerd besmet, zoo 's Gravenkage, Gronin gen en Harlingen." Thans is echter de toestand gunstiger, vooral ook tengevolge van de zeer krachtige maatregelen van tegenweer, door de over- heidi in Duitschlandi genomen. Toohl moet ook West-Europa, op zijn beurt bedreigd, op tegenweer bedacht zijn. „Verschillende staten, o. a. Noorwegen en Zweden. België en Frankrijk, hebben dan ook reeds geneeskundig onderzoek voorge schreven voor schepen, komende uit Dant- zig en andere Oost zee-havens, die besmet zijn of van besmetting worden verdacht. „Langs de landzijde worden echter voor alsnog bijzondere maatregelen van voorzorg minder urgent geacht. In dien zin sprak zich o.a. de Fransche oonseil consultatif d'hygiene publique uit, op grond van den grooten afstand van de brandpunten der riekte en van' de waakzaamheid door de Duitsche (autoriteiten betracht., terwijl' do raad intusschen adviseerde dat dè Fransche autoriteiten toch ook aan de landgrenzen op tegenweer bedacht moeten zijn bij eventueel© uitbreiding der ziekte of wanneer de stroom van Russische landverhuizers zich' eventueel op de Fransche havens mocht richten. „Dit standpunt-, door die Fransche sani taire autoriteiten ingenomen, wordt ook to onzent aanvaard. Ook onzerzijds is dezelfde waakzaamheid aangewezen, en dienen wij, bij eventueel© uitbreiding der ziekte, zoowel be dacht tc zijn op bet afweren der ziekte langs de zeezijde, als langs de landsgrenzen, en zijn dienovereenkomstig dan ook reeds maat regelen vooi bereid." De schrijver besluit rijjn artikel met een aansporing aan de autoriteiten om gebruik te maker Wn do haar verleende bevoegdheid en om voldoende inrichtingen bij de hand te hebben. Bestrijding der coöpeiatie. Uit Kampen schrijft men d.d. 4 Oct. aaa de

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2