]m°. 101. 44e Jaargang. Woensdag 11 October 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MIJNHEER CONNEHAYE. FOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per S maanden roor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post. 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiên, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 'e morgens hij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1—5 regels0.75. Elke regel moer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voojrdeelige bepalingen tot hot herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eeuw circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicbt De onthullingen van den Matin. De Matin, ©en Parijsch blad, dat gaarne l doet in sensatiewekkende mededeehugen, heeft over de geschiedenis van de Maruk- kaausche kwestie mededeelingen gedaan, iic f mot den weidscken uaam van „onthullingen worden gekenschetst. Op grond van deze &nt- I hullingen, waarvan de vroegere minister va i buitenlandsche zaken der Fransche republiek, de heer Delcassé, als de zegsman wordt aan geduid, wordt den minister-president Rouvier, die nu de leiding van de buitenlandsche za ken in handen heeft, verweten, dat hij en zijne ambtgenooten niet hebben verstaan de ter en de belangen van hun vaderland in de overleggingen met Duitschland over de Ma- rokko-kwestie te handhaven. Tegenover dat verwijt zullen die bewindslieden weldra ge legenheid hebben zich te rechtvaardigen, wan neer in het laatst van deze maand het Fran sche parlement zijne zittingen hervat. Do Matin heeft echter tegelijk een diplo matiek nieuwtje gebracht, dat, als het waar is, zeker alleszins geschikt is sensatie te .ver wekken. Er wordt verhaald, dat Engeland zich bereid heeft verklaard Frankrijk's zijde t0 kiezen en het bij te staan, wanneer het liet doelwit, van ©en onvoorzien en aanval mocht zijn- Tot toelichting wordt daarbij ge voegd: „Engeland liet werkelijk aan de re geering van do republiek mondeling mede- deelen, dat het bereid was in het geval van een aanval op Frankrijk zijne vloot te mobi- lisooren, zich meester te maken van het Noord-Oostzeekanaal en 100.000 man in Sleeswijk-Holstein aan land te zetten. Aan de Fransche regeering werd verder kennis ge geven, dat als zij dit wenschte, dit aanbod haar schriftelijk zou worden gedaan." De heer Delcassé, die door den Matin in zijn verhaal sprekend wordt ingevoerd, heeft naar aanleiding hiervan in den ministerraad verklaardGij hebt nu het lot van de po litiek te bepalen." Hoe de ministerraad heeft beslist, is bekendDelcassé werd op zijde ge zet en Rouvier, die nu zelf do portefeuille van buitenlandsche zaken op zich nam, heeft zijn best gedaan zich met vorst Biilow te verstaan, waarin hij ook is geslaagd. In een klaarblijkelijk geïnspireerd arti kel van de Köln. Ztg. wordt van deze „ont hullingen" gezegd, dat zij, als zij waar zijn, de politiek van Delcassé verschrikkelijk aan de kaak zouden stollen. Die politiek zou dan toch op niets minder hebben gedoeld, dan op een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk. Hgt blad schrijft „Dat men van Engelsche zijde zonder aan leiding van buiten bij den heer Delcassé ge komen is met eene aanbieding van militaire hulp, kunnen vij niet gelooven. Neemt men de waarheid van het verhaal aan, dan vloeit daaruit veeleer voort de waarschijnlijkheid, dat de heer Delcassé, toen hij zag dat hij met zijne Marokkaansche politiek in eene impasse was gekomen, geen anderen uitweg meer zag dan den oorlog, en dat hij zich in dezen toestand tot Engeland wendde om zijne militaire ondersteuning te krijgen. Daar uit zou met zekerheid dit ééne volgen, dat de heer Delcassé Frankrijk dicht aan den rand van een oorlog heeft gebracht, en dat de voortzetting van zijne politiek zeer goed den oorlog tot gevolg had kunnen hebben, een oorlog waarvan wij overtuigd zijn, dat de overwegende meerderheid van het Fransche volk cr evenmin van wilde weten als Duitsch land. Het wordt begrijpelijk, dat het Rou vier en zijnen ambtgenooten benauwd om het hart werd, toen zij uit de mededeelin gen van Delcassé zagen, hoe ver hij reeds op do oorlogsbaan was voortgegleden, en dat zij zich haastten, zich los te maken van een ambtgenoot, die op het punt stond Frank rijk, zonder dat het dit wist of wilde, in een oorlog te betrekken." Bevatten de onthullingen van den Matin waarheid, dan kan nien aannemen, dat de heer Delcassé daarmee het graf gedolven heeft van zijne reputatie als nauwgezet en voor zichtig staatsman. In ieder geval blijft de in druk, die er door teweeg gebracht wordt, ze ker beneden de verwachtingen van hen, die ze hebben verspreid. De Engelsche pers ver wijst Zq naar het gebied der fabelen en de ernstige organen van de Fransche pers doen eveneens. Zoo kenschetst het Journal des Débats ze als ..diplomatieke bakerpraatjes." Men mag dus verwachten, dat deze onthul lingen uit een verleden, dat is afgesloten, geen afbreuk zullen doen aan den wensch, dien de Duitsche rijkskanselier in de vorige weck tegenover een Franschen dagbladschrij ver heeft uitgesproken, dat de nu voorbijge gane crisis in de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk er toe moge bij dragen, dat die betrekkingen in de toekomst vriendschappelijkcr van aard worden. Dultschlan<L Glüclisburg10 Oct. Prins Eitel Friedrich vain Pruisen heeft zich heden met hertogin Sophie Charlotte van Oldenburg verloofd. /Prins Eitel Friedrich, de tweede zoon van Keizer Wilhelm, is geboren in 1883 en tbans dus 22 jaren oud. Prinses Sophie Charlotte is de oudste, 26-jarige dochter vau den groot hertog van Oldenburg.) Berlijn, 10 Oct. Sedert de laatste opgave zijn tvee gevallen van vermoedelijke cholera aangegeven. Ëngeiana. Over den indruk, dien de onthullingen van den Matin in verband met de Marokko- kwestie in Londen hebben gemaakt, wordt aan de Köln. Ztg. uit Londen geschreven, dat deze onthullingen wel opzien hebben verwekt, maar om verschillende redenen met wan trouwen. en reserve worden opgevat. Men is gewoon zulke mededeelingen van wraakzuch tige ex-ministers met groote voorzichtigheid te bekijken, en daarbij ontdekt men in het onderhavige geval, dat juist de meest pikante punten op bijzonder zwakke voeten steunen, tot hooren zeggen teruggebracht worden of als noot bij den tekst gevoegd worden, zooals met de mededeeling over de aanbieding van Engelsche hulp het geval is. De Morning Post., Daily Telegraph en Standard en van de oppositie de D'aily News, verspillen geen woord aan de beweringen van den Matinzij wachten waarschijnlijk af wat de vri-nden van het Fransche kabinet zul len zeggen, alvorens in te gaan op eene be spreking van de zaak. Alleen de Times en de Daily Mail, de groote hakkers op Duitsch land onder do morgenbladen, haasten zich uit de mededeelingen van den Matin kapitaal te slaan. De Times neemt den schijn aan te gelooven, dat de Duitsche kanselier tot de onthullingen aanleiding gegeven heeft door zijne gesprekken te Baden-Baden en doordat hij met den Franschen volksaard niet op de hoogte is. Verder wordt de vrees uitgedrukt, dat do gevoelens vau Frankrijk tegen Duitschland door deze onthullingen verder verscherpt zullen worden De bewering van den Matin over de Engelsche hulpaanbieding, komt de Times voor van meer dan twijfel- achtigen aard te zijn. Wel gelooft zij, (Ut het Britsche kabinet bereid geweest zou rijn Frankrijk, als het werd aangevallen, met har telijke instemming van de natie te onder steunen; daarentegen betwijfelt zij zeer sterk, dat bet kabinet Frankrijk heeft laten weten, bereid te zijn in zulk een geval bepaalde stappen te doen. Eerder meent de Times, dat het Fransche kabinet zoo verstandig geweest is ztulke toezeggingen uit te lokken. Ze on gevraagd uit eigen beweging te geven, zou voor Engeland een groote domheid geweest zijn. De Daily Mail schrijft: Er kan geen twij fel over bestaan, dat Engeland bereid zou rijn Frankrijk met zijne troepen en zijne marine krachtig te ondersteunen in het ge val van een niet geprovoceerdcn aanval op het Fransche volk. Geen Britsch ministerie zou kunnen toelaten, dat eene bevriende na tie voor het bloote vergrijp Groot-Brittannië vriendschappelijk gezind te zijn, werd over rompeld; geen Britsch staatsman zou kun nen voorbijzien, dat wanneer Frankrijk ver nietigd was, de volgende aanval op En geland voor den Duitsohen Keizer eene ver hoogde aantrekkingskracht zou hebben be zeten. Do Daily Chronicle noemt de historie van de 100,000 man, die Engeland aan wal zou zetten in Slees wijk-IIoLsteinen van het zen den van eene Engelsche vloot naar het Noord- Oostzeekanaal klaarblijkelijk een leugon. Geen Engelsch minister zou zulk een aanbod kunnen doen, in 't bijzonder lord Lansdowne niet, nog daargelaten de bijzonderheden, die aan heb verhaal werden vastgeknoopt. Do heele geschiedenis is belachelijk, maar daarom niet minder gevaarlijk. De schrijver van het reeds aangehaalde artikel van dé Kölnische Ztg., die overigens voor de beoordeeling van die rol, welke in. den Matin aan Engeland wordt toebedeeld, aan de Engelsche pers den voorrang wil la ten, maakt de opmerking, dat het plan van eene bezetting van Sleeswijk-Hoktein door 100,000 man onmogelijk gerekend kan wor den tot die, welke ook maar een oogenblik ernstig zijn op te vatten. Wie eene Duitsche provincie wil bezetten, moet met andere go- talken rekenen. Noorwegen. Christiania, 10 Oct. De zitting van Jen Storthing is heden gesloten. Op een vraag of de staatsminister Miekelsen zioh kiaid gewend tot bet Deensche Koningshuis antwoordde de voorzitter van den Storthing, dat de minis ter in elk geval niet als hoofd der regeering zulk een stap had gedaan. De nieuwe zitting van. den Storthing be gint morgen. Hongarije. Boedapest, 10 Oct. Do Staatscourant publi ceert een eigenhandig schrijven van den Ko ning, waarbij het Hongaarsche parlement verdaagd wordt tot 19 December, wegeng de onmogelijkheid om eon ministerie te vormen. In do Kamer was geen enkel lid van het kabinet aanwezig. De president las den brief van den Koning onder verontwaardig ge roep van„Schurken, wat maakt gij op die manier van de Grondwet?" Andrassy verkreeg het woord. Boedapest, 10 Oct. In de Kamer brand merkte graaf Andrassy het gedrag van do ministers, die in strijd met do gewoonte niet in do Kamer rijn verschenen. (Geroep: omdat het lafaards zijn!) Graaf Andrassy merkte op, dat de ministers niet uit lafheid weg bleven, want zij toonden meer vermetelheid, dan noodig was. De regeering toonde min achting tegenover de Kamer en verliet het terrein der grondwet. Ons rest niets an ders dan te protesteeren. Laat ons geen ge welddaden begaan, want recht en wet zijn aan onze zijde. Maar pretesteeren is noodig, want niemand weet wat de dag van morgen ons kan brengen. Wellicht wonen wij morgen het laatste bedrijf bij van eene tragi-oomedie. Graaf Andrassy vervolgd©: Men zal het volk raadplegen, maar als dit zijn oordeel zal hebben uitgesproken, zal men rich daar aan niet storen, evenmin alg men dat tot dusver heeft gedaan. Spr. las daarop een uit voerig protest voor, waarin o.a. wordt gezegd Men stolt de persoonlijke meening van den Koning tegenover den wil van de natie. De ministerieele crisis is geworden de coustituti- oneele toestand. Graaf Tisza verklaarde aan de discussie geen deel te kunnen nemen, omdat geen de bat plaats kon hebben na het besluit tot ver daging; hij verliet daarop met zijne aanhan gers de zaal. De socialist Mezöfi stelde daar op voor het schrijven van den souverein tor zijdo te loggen. Graaf Apponyi verklaarde, dat men zich medeplichtig zou maken aan de rerdag'ng, wanneer men dat schrijven voor kennisgeving aannam. Het voorstel van graaf Andrassy werd met bijna algemeene stommen goedgekeurd. Rusland. Petersburg, 10 Oct. In regeeringskringen wordt, gezegd, dat er plannen bestaan voor de instelling van een ministerie van politie, waaronder politie en gendarmerie zouden res sorteoren. Candida at voor het ambt van mi- nistor van politie zou zijn generaal Trepow. De correspondent van do Times le Peters- burg deelt mede, dat hem uit goede bron is gebleken, dat die arbeiders in de Russische hoofdstad goed voorzien rijn van wapenen en bommen. Onlangs heeft de'politie groote wapen voor raden ontdekt. Hij voegt aan zijin mededeeling toe, dat de regeering do grootste gematigdheid moet betrachten en over veel koelbloedigheid moet beschikken om verder bloedvergieten te voorkomen. Petersburg, 10 Oct. Volgens telefonische berichten van de hier gevestigd© Maden is de dag van gisteren daar onrustig verloopen. Op den Nikitski-boulevard wierp de volks menigte ©ene afdeeling kozakken, die naar de woning van den gouverneur-generaal reed, met steenende kozakkeu losten daarop een salvo, waardoor tien personen, onder wie twee politieagenten gedood en verscheidenen ge wond werden. Kozakken-paarden, die op den loop waren gegaan, renden den boulevard af en verwondden verscheidene personen. Moshju, 10 Oct. (Petorsburgsch Telegraaf- agentschap). Hedenmiddag had een gevocht plaats tusschen stakers en politiebeambten, waarbij verscheidene personen werden ge wond. Tweede telegram, In de meeste werkplaatsen en fabrieken zijn heden avond de werkloden in staking. Het personeel van de electrische tram volhardt in de staking, die ook de tweede tranimaatschappij schijnt te bedreigen. De arbeiders in de wijk aan de overzijde van de Mosfewa rijn het onderling oneens over de staking; sommigen zijn er toe gezind, anderen niet- Dte stakers komen in menigte opzetten, om hen te dwingen dooi arbeid neder te leggende politie dreef beu uiteen. Do ingenieurs van het stedelijk bestuur hebben een© nieuwe verklaring opgesteld, waarin zij bet verlangen uitspreken, dat de eiachen van de werklieden terstond onderzocht zullen worden en dat daarover- spoedig zal worden beslistook verlangen zij, dat er geen, geweld zal worden gepleegd,, en dat gee no werklieden wegens de staking zullen worden ontslagen. Het verzoek van den Finschen Senaat om in 1905 eene buitengewone vergadering vau den Landdag bijeen te roepen, is door den Keizer-grootvorst van de band gewezon. De grootvorst heeft daarentegen den wc-nsch van den Senaat ingewilligd, dat de in 1906 eui 1907 noodig zijnde middelen voor het zegel bureau, de alcoholcontrole, liet lager onder wijs, delging van de staatsschuld on heb vesr- keersfonds ten bedrage van 3,366,670 Fin- scho marken voor bedde jaren, bij wijze van voorsohot uit de staatskas worden genomen en dat d© Senaat het volgende jaar een wets ontwerp nopens de terugbetaling van het voorschot in zal dienen. Helsingfors, 10 Oct. Iiohentlial, de moo de- naar vian den. procureur Johnson, 'S in den afgeloopen nacht uit de gevangenis gevlucht. Marokko. De Köln. Ztg. verneemt uit Berlijn, dat heb tusschen Duitschland eai Frankrijk over eengekomen programma voor de Marokko kwestie eerst- door de beide staten aan hunne gezanten te Tanger zal worden gezonden, die hot aan het maghzen zullen voorleggen, om zijne toestemming te verkrijgen, Zoodra deze verkregen is, zullen rij het. programma ter aanneming voorleggen aan do bij de Madrid- scho conferentie betrokken staten. Deze wijze van handelen is reeds sinds geruiineai tijd bepaald. Wat de keuze van Algeciiras als plaat6 voor de conferentie betreft, had do Spaansche regeering reeds in Augustus eene Spaansche stad voorgesteld en de keuze g©ge ven tusschen Malaga, Cadix en Algeciras; men koos daarop Algeciras. De Epoca wil weten, dat de minister-presi dent Montero Rios Spanje in de Marokko conferentie zal vertegenwoordigen. Het voor zitterschap van den ministerraad zal dlan tijdelijk gevoerd worden door Echegaray. Vereenigde Staten. Uit New-York wordt eene verklaring ge meld, door den secretaris van het oorlogsdo- partement afgelegd na eene inspectie van do plaatselijke werken tot havenverdediging, dat geen vreemde staat met succes de Amen- kaansche zeesteden zou kunnen aanva'len. Iedere vloot, die binnen Jiet bereik van de batterijen komt, zal vernietigd worden. Allerlei vD© avontuurlijke oplichter Galley ia Maandagmorgen te Parijs aangekomen en iedereen heeft de mond daarvan vol. Bewaakt door twee inspecteurs stapt© Gal ley uit oen rijtuig tweede klasse, waarmede hij uit Bordeaux was gekomen. Hij ver- schoot van kleur toen hij zooveel volk zag, maar spoedig hernam hij rijn kalmte en volgde zijn bewakers, die hem overigens met boeien in bedwang hadden. Kort daarna ver scheen Mario Audot, gekleed in een langen stofmantel. Volkomen kalm, glimlachend 10 DOOR VIRGINIE LOVELING. IX. Een 'heimelijke schermutseling. Het sprak van zelf, dat de bruid eens den dorpel van bet lïaar bestemd huis moest- o\er- schrijden aleer ziij er voor altijd haar intrek nam. Mevrouw Slock bad er meer dam eens op gezinspeeld in tegenwoordigheid van baar aanstaanden schoonzoon, wat hij eehter ritt I scheen te willen begrijpen, Luoette was f nieuwsgierig hoe alles er ingericht mocht we zen. Wanneer dc echtelingen Slook zich al lee a bevonden, konden rij met genoeg de goe te I kans roemen, die hun als oudiers te beurt vielgeen meubels te koopen, geen kosten van uitzetDit was nnisckden eene der oor zaken waarom Lucette's bruidskorf en haai trouwkleederen ®oo rijkelijk en met. zulke I milde hand gekozen en betaald werden, en I niet recht do fierheid van mevrouw Slock be- I vredigden tegenover andere moeders, verlegen 1 met huwbare dochters ouder dan Lucette was „Het is niet moedelijk aldus, als men niets I anders geven moet; zij krijgt geen rooden I duit mede, zij zijn er goedkoop Vami af," schimpt© Prudence Pion achterrug. Wat dit betrof, wist- niemand of wist er minstens met zekerheid niemand iets van. i Lucette was veel te onpraotisck en te onbe kend met de eischcn van 'tleven&onderhouo, am rich over het krijgen of niet krijgen van een bruidschat te bekommerenrij berustte op de wijsheid harer ouders; het kwam1 haar niet in den rin te vragen, hoe dat zou gere geld worden. Heb was raelfs. vreemd d!at allies geregeld werd zonder een zoo gewichtig punt te be spreken, als vreesden de twee partijen het evenzeer. Eindeliijik was het Connehaye, die wenschte te weten wat papa Slock hierover dacht-. Lucette werd zenuwachtig wanneer de dag gesteld' tot het besprekenl van 't-contract, aan brak.. onder den vagen indruk vlam mogelijks op te zien werpen hinderpalen, die hare nu zoo zeer, hoewel stil gewen&chte lotsverande ring stremmen konden. Connehaye verscheen met een bekommerd aangericht, als iemand die op zijn hoede is tegen uitbuiting:, minder hartelijk opzicht ons d© huisgenooteni reeds, als moest, hij zijn wil stalen uit vrees voor te veel inschikkelijkheid En mijnheer Slook die hem nadenkend zat t© verwachten, en niet luisterde of althans mee antwoordde op hetgeen er rondom hem gezegd of aan hem gevraagd werd te zeer afgetrok ken in rijne berekeningen, slagvaardig opmer kingen bereidend in bet vooruitricht van hoo- ger eisohen dan hij bevredigen kon of wou. leidde den postulant schier onmiddellijk in rijn werkkatónet, zonder gerucht eu al slui pend door zijm vrouw gevolgd terwijl aan de meisjes en zelfs aan de bijzonderste beltin g- hebbende. Lucette zelve, reeds bij: voorbaat bevel was gegeven in de woonkamer te blijven ooi den uitslag af te wachten. Het was niet zonder beduchtheid, dat deze door den muur eerst het- nauw verneembaar stemgeluid van Oonnehave hoorde, die be scheid scheen te geren. Dan trage, schijnbare weerleggingen! van mijnheer Slook, allengs luider beantwoord of betwist, waartusscbe i zich uu de misnoegd© toon va til moeder mengde. En Lucette's hart popelde, terwijl zijl en Euphemie hiet oor leenden naar wat zoo be nauwend onduidelijk klonk achter dien nijdi- gen muur, daen, ze wel hadden willen, weg- stainpen. „O, 't zal 'nu nog mislukken, se geraken niet 'taccoord, dat hoort ge toch vei!" flui sterde Luoette als een gedempteu angstkreet, met gloeiende wangen en koude vingertop pen. kort ademend. „Chut, chub!" beval Euphemie, vergeefse!.© pogingen aanwendend om iets daan-achter te vatten, „chut! ze zijn daar, ze komen, liet is •beslist!" D© deur kraakte. Zwijgend traden de drie door d© gang en Connehaye Stond we'dra voer Lucette d"ie een handwerkje opgenomen had, waaraan het haar echter onmogelijk zou zijn geweest te arbeiden, zoozeer beefde zij. Connehaye kuiste haar op de waugen Geen andere verklaring werd' 'noodzakelijk geacht. Blijkbaar was alles in het goede afge loopen. Maai' de omgang tusschen den toe komst igen schoonzoon en de ouders scheer. Wat gedwongen dien avondiets vau do har telijkheid van vroeger was in de sohe-'mutse- ling gebleveni Luoette bekreunde er rich niet over, in den gelukkigen uitslag der nieuwe vuurproef, die haar huwelijksplan zoo zegenrijk hal onder gaan- Zij zat op de sopha met Connehaye ra het avondmaal, wel in den gezelligon kring der huisgfenooten .maar toch in die vrijpostige afzondering, welke twee liefhebbende jierso- nen, wier lot weldra vereend! zal wezen cn wier omgang gebillijkt, is. gretig, onbeleefd, uitsluitend cn zelfzuchtig in gezelschap toe- keu durven. Mevrouw Slock, met toegeknepen lippen eu een roode kleur .strak met de oogen onafge wend op één punt voor rich gericht, verdiept ia gedachten, die «iets met hetgeen rondom haar omging gemeens hadden, deed die naal den van haar breiwerk op elkander kletsen mijnheer Sloek had een dagblad genomen, waarin hij, eeret een geruimen tijd keek, voov- aleer hij bemerkte, dat hij het omgekeerd hield. Euphemie zag wel, dat die beiden onte vreden waren'. Toen het uur van slapen gaan voor de las tig' geruchtmakende kleinen was aangebro ken, leidde rij hen naar boven. Bij haar te rugkomst stond Connehaye op om afscheid te nomen met rijn hoed in 'de hand. en zij hoor de. dat de quaestie ren een bezoek ton zijne ut eindelijk op het tapijt gebracht was. Mevrouw Slook 'had lainig gedreigd liet te zullen doen Zij bad dus in haren wrevel dat waagstuk uit gevoerd Laat rien," antwoordde Connehaye met den wijsvinger aan het voorhoofd op iet©, dat een voorstel moet wezen „olm1 dJrito uren ben ik vriji Och. de dagen rijn zoo kort hot is ver..." wierp mevrouw Slock op. v.Inderdaad... ik vertrek niet- gaarne, voor- d'at d© bureelen gesloten rijn doch1... voor dit maalgaf hij toe. „Waar zullen wij elkander vinden en waa neer?" „Morgein am twee uren, aan den ingang der Bank," stelde bi» voor. ..Morgen ben ik niet vrijj." gaf schuchter mijnheer Slock als hinderpaal voor. Maar zijne vrouw, die slechts een voorwen i- nel zocht, om haar misnoegen een uitweg te banen!, zei vrij scherp: ..Gij kunt- een ander maal gaan. Hoor er moet een einde aan ko men 't is lang genoeg, reeds veel te lang uit gesteld. Morgen dus om twee uren, os 'tz o goed? Ik zal aan den uitgang der Bank zijn niet Luoefcto." „Ja en stipt," zei mijnheer Connehaye. Luoette leidde hem tot aan dJe voordeur. „Papa, as 't wel afgeloopen?" vroeg Euphe mie, van. de afwezigheid harer zuster gebruik makend om iets te weten to krijgen,. „Het is een trekker,," bekende hij met ge- froneten wenkbrauwboog. „En een gierigaard, zooals hij er die reputa tie van heeft-," vocgdo mevrouw Slock er bij, „hij had ons heel wol mogen uitnkxxhgon om te rij neut te dineeren, bij die h'er nu zoo dik wijls een maaltijd! neemt." ,,Hiji acht rich reeds als van de familie," wilde Slock verbeteren. „Indiemi gij zooveel kwaad van bean denkt waarom geeft gij hem dan uw dochter?" merkte Euphemie snedig op „Kon ik nu achteruitwijken, nu 't huwelijk overal aangekondigd os, zeg?" vroeg haar va- dér uitdagend. „Zeven dochters! nog zes te plaatsen," sprak de moeder bedenkelijk, ©ni dan, „hij heoffc toch ren rijn eischen afgezienvoegde ze er vergoelijkend bij; „maar hij is van Oudenaard©*)," liet ■ze riah als ©one vrouw uit het volk in haar wrok ontglippen, als vele Vlamingen bestendig Fransen eu Ne ler- laudsch mengend „Stil, dat- Luoette hot niet hoore; zc zou bekwaam zijn om 't hem over te dragon," zei mijnheer Slock, juist voor dat zijm verlojfd dochtertje met een gelaat waar de vreugd op straalde de deur opende en vlug, neuriën 1, binnenkwam. Zinspeling: behoudend van aard. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1