BINNENLAND. zelfs ging zij, vooruitkomend, gearmd met een barer bewakers. En dan volgde Merelly, een klein mooi vrouwtje, een echte pop, zooala men zegt. Zij was in reiskostuum on volgde half on willig bare bewakers. Op don Quai St. Michel wachtten drio rij- tui vn en meer dan 5000 nieuwsgierigen. Galley werd begroet met spottende betoo gingen. Mario Audot, die men voor Morally nam. kreeg eene ovatie en men wierp haar kushandjes toe. Maar toen nu do echte Me relly verscheen kende de geestdrift der me nigte geen palen meer en trots de agenten naderden vrouwen, mannen en jongelingen hot rijtuig en brachten haar een gloeiende ovatie. Sommigen zelfs wierpen haar bloe men toe! Eenige minuten later waren allen in do Veiligheid. Zij werden in afzonderlijke loka len geplaatst en kregen wat te eten. Daarna werden zij naar den meetkundigon dienst ge bracht om gefotografeerd to worden. Na do formaliteiten keerden zij naar hunne cellen terug om te middagmalen. Merellv verklaarde hoegenaamd niet on gerust to zijn over haar lot. Het eenige wat ïiaar bekommert is, dat de Braziliaansche overheden al haar linnen hebben aangesla gen en zij dus hierdoor zeer in 't nauw zit. Marie Audot is even bezorgd. Galley ia uiterst voorzichtig. Volgens do hem verge zellende agenten zal hij zich wetou te ver dedigen. Des middags werden allen ondervraagd door den heer Bourdau. Galley heeft defini tief mr. H. Robert als zijn verdediger aange steld. Na de ondervraging werd hij naar de Santé gebracht, terwijl de vrouwen in St. Lazaro worden opgesloten. Voor den onderzoeksrechter heeft Galley krachtdadig de onschuld der twee vrouwen verdedigd, die niets wisten van de herkomst van zijn fortuin. Daarna heeft hij erkend valache brioven te hebben geschreven, om do gestolen sommen te bekomen, maar dat hoeft hij alloen gedaan zonder medeplichti gen. Hij beging die misdaden om met Me- lelly te kunnen leven. Merelly eischte bij hare ondervraging eene som gelds, dio men haar had afgenomen en die zij had gekregen van de bewoners van Babia, welke haar voor do tralies harer ge vangenis kwamen groeten en die verliefd waren geworden op baar. Verder zoido zij, het lief van Galley te zijn geweest, welke zij werkelijk voor den rijken baron Granval had gehouden. Zij wist niets van de herkomst van het geld. Marie Audot verklaarde niets van heel de geschiedenis te hebben geweten. Alle drie worden vervolgd wegens schrift/verval aching, gebruik van sckriftvervalsching en mede plichtigheid. vZondagnacht heeft op do Donau bij Boedapest een sleepboot een schuit aangeva ren, waarin zich 20 mensohen bevonden, mee- reudeels fruitverkoopsters. De schuit werd stukgestooten. Acht mensohen worden ver mist en zijn waarschijnlijk verdronken. Men heeft drie lijken opgehaald, en negen men- schen gered, maar van dezen zijn de meesten zwaar gekwetst. De kapitein en twee stuurlieden van de sleepboot zijn in hechtenis genomenmen zegt dat zij niet gelet hebben op de licht seinen, op do schuit gegeven. vHet Engclscho stoomschip Cito, da, te Hamburg binnen is gekomen, meldt, dat Zaterdagmiddag, bij den orkaan in do Noord zee, do Noorsche bark Candeur uit iCragerö ter hoogte van Borkum vergaan is. Een door do Cito uitgezonden boot vond nog maar eer» man aan boord van het zinkende wrak, die met oen kat in de boot werd opgenomen. Do kat sprong echter van de boot op het wrak terug, en de geredde man sprong haar ma. waarna het schip met den m. a spoedig zonk vIn een leigroeve nabij Whitehall in de V. S. heeft eene instorting grooto schade aangericht. Do werklieden in do mijn zijn onder duizenden tonnen steen begraven. On- middelliik hebben de werklieden uit de na burige mijn zich aan het werk gezet om do bede ivenen uit te graven. Tot hiertoe zijn zeventien lij kou gevonden, maar men vreest dat nog vele anderen eveneons zijn omge komen. De eigenaar van de mijn bevindt zich onder de dooden, die voor 't rneeren- deel van Hongaarse he nationaliteit zijn. Do Staatsoourant van Woensdag 11 October 1905. bevat de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen A. Steeniack notaris to Zutphen; eervol ontslagen met toekenning van pen sioen de officier-machinist lsto klasse bij den marine-stoomvaartdienst J. Waleeon, en be- noomd tot officier-machinist le klasse dio der 2o kl. A. Hardenberg en B. Harinck; tot idem 2e klasse de hoofdmach inisten C. Kommer en L. Doraickx aH M. do Koningin-Moeder zal op 12 Octooer aa bij hare reis naar Méran, ge bruik maken van het salonrijtuig van de Nedcrl. Centraal spoorweg-maatecliappdj. boren worden naar recht van eerstgeboorte. Vervolgens wanneer die rechte lijn mocht ophouden, de Prinses Sophia, Groothertogin van Saxen Eisenacht, en de drie uit haar begaande lijnen, dio van haren zoon en die van hare beide dochters, mede naar recht van .eerstgeboorte. „Daarna de drie lijnen uit wijlen Prin9e9 Marianne: 1. Prins Albert van Pruisen en zijne lijn, 2. de lijnen uit de vooroverleden Prinses Charlotte, en 3. de Prinses Alexan drine en hare lijn. „Vervolgens de lijnen van do bedde doch ters van wijlen Prins Frederik, de eene lijn u:t wijlen Prinses Louise, Koningin van Zweden, de tweede de lijn uit Prinses Marie van Wied". Het bekende achtkantige torentje aan den Hofvijver zal door den minister van bin- nenlandsche zaken als zijn werkkabinet be trokken worden. In het Hotel de Bellevue te 'sGra venhage is afgestapt de heer Louis Roeseels, consul-generaal van België to Athene. Benoemingen voor de Kin derwetten. Naar aanleiding van een uit lating van den heer Schaper, lid der Tweede Kamer, op een vergadering te 's Graveuhage, „dat de kinderwetten nog met werden inge voerd wegens de kwestie d«r benoemingen", is „De Tijd" op kondschap uitgegaan, eu ver nam het blad het volgende Minister Loeff had de lijst van alle be noemingen in betrekking tot de kinderwet ten opgem: .kt. Deze lijst was met mr. Loeff's bekende groote onpartijdigheid opgemaakt. Hij dreef de kie6chheid zoover, dat hij van zijn recht tot benoeming geen verder gebruik maakte, maar het aan zijn opvolger overliet. Minister Borgesius deed indertijd anders met zekere gewichtige benoemingen aan do Rijks verzekeringsbank. Dit tusschen twee haak jes. De opvolger van mr. Loeff, mr. Van Kaal te, vervangt zijn opvolger aan het departe ment op het Plein. En is hij loyaal genoeg om de benoemingen van zijn voorganger uit te voeren? Geen kwestie van. Z. Exc. vraagt de lijst der voorloopig benoemden op. Ver volgens het gansche dossier der stukken van sollicitecrenden. Met zorg wordt alles nage gaan. Inmiddels is 't verbazend druk op audi- entiedagen. En 't gevolg? Een heele razzia onder de eerste gelukkigen. Welke richtingen van do lijst afvielen en welke er opgezet kwamen, valt licht te raden. De uitkomst zal onze inlichtingen waar maken en doen inzien, dat althans mr. Van Raalte van de zoogen. verzoeningspolitiek, ten minste op 't gebied der benoemingen, niet veel moet hebben, schrijft „De Tijd." De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, van een onbekende, uit- Groningen, onder letter M., is ontvangen f 70, ter voldoening van verschuldigde belasting. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot Rapporteurs over Hoofdstuk IV (Justitie) der Staatabegroo- ting voor 1906 de heeren Van Styrum, Smeonge, Van Sasse van LJsselt, Van Wijn bergen en Van der Vlugt. Ka me rverkiezing Breda. Zon der waarborg te kunnen geven, dat onze lijst volledig is, kunnen we toch wel mede deel en, dat er vergadering der R. K. Kiesvereeniging op Zondag a.s. als candidaat zullen worden voorgedragen de heenen: W. Bogaardt, Ba tavia; H. C. P. Dirks, Amsterdam; mr. J. C. L. M. v. Gils, 's Gravenhage, mr. D. H. J. van Mens, te Breda; mr. H. J. W. Pelster, Breda; J. H. Ter Veer, Breda. Het is niet zeker of dezo heeren allen als candidaat van het bestuur zullen worden voorgedragenhet bestuur vergadert a.s. Donderdag tot het namen van een definitief besluit. D. v. N. Spoor- (tram) wegen in de Haarlemmermeer. De Staten vaai Noord-Holland stelden op 6 Juli 1904 een be sluit vast, waarbij werd bepaald, dat voor den aanleg van sporen (tramwegen) in de Haarlemmermeer en de omgeving de pro.-'n- cie zou geven f 500,000 voorschot, als het rijk f 1,158,000 bijdroeg en de gemeentebe sturen, cr bij betrokken, met de andere be langhebbenden f 658,000, onder voorwaard© o. m., dat bij naasting door het rijk van een of meer der lijnen dat voorsohot met de ach terstallige rente dadelijk opedschbaar zou rijm Het rijk had geen bezwaar tegen de bij drage van de f 1,158,000, doch wel tegen de voorwaarde, dat het verplicht zou zijn bij naasting het voorschot terug te betalen, waardoor de provincie van alle opoffering voor de lijnen zou ontheven rijn. Ook had liet bezwaar tegen de wijze, waar op de afschrijvingen waren geregeld, en ein delijk togen het tracé der lijnen, dat het ge wijzigd wilde hebben in dier voege, dat de verbinding tusschen Aalsmeer, Amstelveen en Uithoorn meer rechtstreeks zal worden. Wel zal de wijziging een koatonverhooging meebrengen van f 165,000, doch de expioi- teerende maatschappij, de Holl&ndsclie IJie ren Spoorwegmaatschappij, is geneigd die koeten te dragen. Gedep. Staten hebben alle door de rea ring geopperde bezwaren overwogen en stel len nu voor, daaraan tegemoet te komen, door het besluit van 1904 in dier voege te wijzigen. Do najaarsvegadering der Prov. Staten van Zuid holland werd gister door den com missaris der Koningin, Mr. Parijn, geopend met een toespraak, waarin hij hulde bracht aan het door zijn benoeming tot minister van koloniën afgetreden lid tfle heeT mr. D. Fock, dio in de 5 jaren gedurende welke hij als afgevaardigde voor Rotterdam ritting had ijverig en getrouw aan de werkzaarulleden van de Staten deelnam, evenals gedurende do weinige maanden welke hij laatstelijk l:d was van het college van Gedep Staten. Mr. Patijn uitte ten slotte den weusch dat voor den heer Fock thans in zoo gewichtige werkkring geplaatst zijn ta lenten en zijn arbeiid bevorderlijk mogen zijn aan de belangen van het vaderland en zijne koloniën. (Toejuichingen.) Ter vervanging van mr. Fock werd daar op met 66 van do 73 uitgebrachte stemmen tot lid van het college van Gedep Staten be noemd do heer Versteeg, burgemeester van Schiedam. Do heer Versteeg, die de vergadering dank zegde voor dit bewijs van vertrouwen, werd van alle zijden gelukgewenscht. Verschillende onderwerpen werden vervol gens commissoriaal gemaakt. Op verzoek van het bestuur der werkin richting voor hulpbehoevende blinden te Rot terdam werd het verzoek om subsidie voor die instelling van de agenda afgevoerd. De eerstvolgende vergadering is bepaald op Dinsdag 24 October, v.nr. 11 uur. Het Leidsohe rioolstelsel. De door den gemeenteraad van Leiden vastgestel de bouwverordening is, nadat de raad z- *h tweemalen over de door den inspecteur der volksgezondheid noodig geoordeelde wijpngiii- gen uitgesproken had. door Ged. Staten als nog om advies gesteld in handen va© den hoofdingenieur van den provincialen water staat, dio daarna ook eenige bedemikin ge kenbaar heeft gemaakt. De commissie voor de strafverordening geeft nu in overweging c a. volledig in te gaan op de aanbevolen ver be terde wijze van rioleering. Dit systeem, n I. inschakeling van beerputten met overstort, aireode in beginsel aanvaard, binnen den Sin- gelrand als uitzondering en buiten den Sin- golrand als regel, wil de hoofdingenieur nu zoowel voor de bimmen- als in de buitenstad aangenomen zien. Ook de directeur der ge meentewerken guat hierin geheel mede eene, vooral om zijtne minikostbaarheid toe te juichen poging, om gaandeweg te geraken tot een zuivering van het grachtwater. De oom- missie voor de strafverordening geeft dan in overweging in dezen rin de verordening aaiu te vullen. Admiraal F.ouweuberg. De correspondent van het Hbld., te Batavia seint, dat admiraal Kouweuberg spoedig zal repatrieenen. Het pantserdekschip „Koningin Wil- helmina der Nederlanden" zal, in stede van 26 October, eerst den 30. October a.s. te Nieuwediep in dienst worden gesteld. Het logementschip voor zeemiliciens ..Neptunus" werd gisteren te Willemsoord buiten dienst gesteld. Bij beschikking van dén minister van marine rijn: ontheven van hunne plaatsing aan boord van de Piet Hein en Je monitors Heiligerlee en Rei nier Claeszen de luitenants ter zee 2e klasse baj de marine-reserve W. Ulenbroek, W. Krol en O. van der Boom geplaatst op de Gier en Claeszen, de lui tenants der 2e klasse van de marinereserve E Braat en G. Boon; op non-activiteit gesteld de luitenant ter zee le kl H. baron van Asbeck, van den torpedodienst. - De generaa 1 -majoor J. M. Campbell, commandant der 3e div. infanterie le Breda, is bestemd tot inspecteur van het wapen der infanterie, ter vervanging van den bat.-geie- laal W. G. F. Snijders die binnenkort- het leger met pensioen zal verlaten. De kolonel H. A. H. Smeding, com mandant van het 3e regiment huzaren, is bestemd tot inspecteur der cavalerie. - De luit.-kolonel van den generalen staf jhr. L. G. van den Brandeler, hoofd der 2e afd. van het departement- van oorlog, is be stemd tot gouverneur der Kon. Mil. Acade mie te Breda. De minister van Binnenlandsohe Za ken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan het Rijkskrankzinnigengesticht. te Medemblik te vervullen is eene betrekking van hoofdverpleger, waaraan aanvankelijk eene jaarwedde van f 600 is verbonden, met genot van vrije huisvesting, voeding, verplet ging, vuur en lioht. Ongehuwde personen in het bezit van een diploma als krankzinnigen verpleger, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, behooren rich daartoe vóór 24 Octo ber 1905 te vervoegen bij den geneesheer directeur dier inrichting, op werkdagen, des namiddags tusschen 2 en 4 uren. Te Zutphen zijn brieven ontvangen, waaruit blijkt, dat de toestand van den len luitenant J. H. W. Sikman, die bij de over valling van onze troepen in de Garoe Loeös, zwaar werdjjewond, bevredigend en vooruit gaande is. Hij wordt verpleegt, te "enaanpa- kan, in de Garoe Loeös, en blijft daar tot aan rijn herstel. Hij ontving twee zware klewanghouwen in de linkerzijde en den rug, die hoewel diep, geen edele deelen of beenderen geraakt heb ben, en nog drie lichte wonden aan hot hoofd, den rechter pols eu den rechter schouder. Men schrijft Menigeen die den heer H. C. Bredell, tij dens rijn aanwezigheid hier te lande als par ticulier secretaris van nu wijlen President Kruger, heeft leeren kennen, zal met be langstelling vernemen, dat de beer Bredell Donderdag 12 dezer te Pretoria in het hu welijk treedt met mej. Nellie Eloff, klein dochter van den ontslapen ex-preeident. Met eerbiediging van den daartoe te kennen gegeven wensch wedd gisteren voor middag het stoffelijk overschot van jhr. L. Wichers, in leven schoolopziener van het district 's Gravenhage, oud-lid van den Raad van beheer der Koninklijke Vereeniging het Nederlandsoh Tooneel te Amsterdam en als zoodanig gedelegeerd to 'sGravenhage en oud-officier van het regiment grenadiers en jagers, met den meesten eenvoud in den familiekelder op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen bijgezet. Aan de groeve werd niet gesproken en de gezonden kransen, waaronder een van den Raad van Beheer der hierboven genoemde Tooneel-vereeniging, wanen in hét sterfhuis achtergelaten. Groot was de belangstelling op den doo- denakker. Daaronder bevonden rioli tal van mannen u;t de onderwijskringen met. den inspecteur van het Lager Onderwijs, den hoer Fabius en den wethouder van Onderwijs te 'sGraven hage dr. Mouton. Voorts de heer G. de Wijs, president van don Raad van Beheer der Kon. Vereen. Hot NodorlandsCh Tooneeltal van opper- on hoofdofficieren, tijdgenoot©©. van den heer Wichers bij het regiment grenadiers en jagers, en een groot aantal vrienden en belangstel lenden uit kringen en vereeuigingen, waarin de ontslapene verkeerde, of waaraan hij steun verleende. Een deputatie der Kon. Vereen. Het Eere- teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen ging den stoet vooraf. A. s. Vrijdag zal te 'sGravenhage op (oud) Eik-en-Duinon worden ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den te Baarn overleden oud-postdirecteur te Utrecht don heer Snollen. Ten lli ure zal de lijkstoet van het station der Holl. Spoor naar de begraafplaats vertrekken. Kon. Academie van Weten schappen. In de Maandag onder'voorzit terschap van prof. dr- H. Kern gehouden ver gadering van do Academie, bestemd voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerigo wetenschappen, hield prof. dr. K. Kuiper van Amsterdam eene verhandeling over „Epic- tetus en do Christelijke moraal." Vrijdagavond heeft de „M aatschap- dij der Neder 1. Letterkunde" te Leiden hare eerste maandenjkscho vergade ring gehouden. Tot voorzitter voor het jaar 19051906 werd besloten .j*. .gg ije%c A,w v ks werd benoemd Prof. mr. J. E. Heeres. Tot leden der commissie voor taal- en letterkun de werden gekozen de heeren pref. dr. H. Kern en dr. G. J. Boëkenooren en tot die voor geschiedenis en oudheidkunde prof. mr. J. E. Heeres en prof. dr. L. Knappert. Tot waarnemend secretaris werd gedu rende de afwezigheid van den secretaris dr. S. G. do Vries, die tot herstel van gezond heid in het buitenland verblijf houdt aan gewezen dr. G. J. Boekenoogen. Na afloop van de huishoudelijke werkzaam heden hield prof. dr. G. Kal ff e©n voor dracht „Iets over Hoofts Nederl. Historiën." Spreker gaf eerst een overzicht van den weg door Hooft algelegd, alvorens hij zich zette tot het schrijven van zijne Nederl. Historiën. Voor het eerst zien wij het plan tot dat werk opduiken in een brief aan Hugo de Groot van 1618. De langdurige voorbei oi- ding, vereisckt door het bijeenbrengen van de stof, werd door prof. Kalff duidelijk ge maakt. Daarna gaf spr. een overzicht- van de wijze waarop Hooft de door hem saamgebraclite stof geschift en geordend, als kunstenaar ver wekt heeft en eindigt met do aandacht te vestigen op Hoofts taalgevoel, smaak en tech niek als prozaïst. Dierenbescherming in den oorlog. In buitenlandsche bladen leest men, dat de Vereeniging tot bescherming van dieren aan de regeering heb verzoek zou heb ben gedaan om op de aanstaande Vredescon ferentie voor te stellen, dat in de Conventie van Geneve een bepaling zal worden opge nomen ten gunste van de paarden, ezels en oliefanten, die bij de legers voor oorlogsdoel einden worden gebruikt. Volksbond. Door de afdeeling Arnhem van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, wordt een groote ten toonstelling van huisvlijt georganiseerd. Een „Tentoonstellings-Courant" wordt verspreid, oan de ingezetenen tob deelneming op te wek ken. In bijvoegsels tot nommer 238 der St.- Ct. wordt verzonden het verslag aan do Ko ningin betrekkelijk den dienst der Rijkst postspaarbank in Nederland over 1904. Zondagsrust. De redacties der Haarlemscke bladen rijn overeengekomen va<n de bijeenkomsten, voorstellingen, enz. op Zon dag imi den regel geen verslag' meer te geven, om aan de verslaggevers zooveel mogelijk Zon dagsrust te verschaffen. aDe directeur-generaal der Maatschap pij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft bepaald dat aan de leden eener groeps- vertegenwoordiging, wanneer dit ter vervul ling hunner taak als zoodanig noodig blijkt, op hui verzoek verlof met behoud van be zoldiging en vrij vervoer kan worden ver leend boven en behalve dat bij de reglemen ten bepaald. Het vervoer der correspondentie van de leden eener groep met de vertegenwoordiging dier groep, zoomede van die door de leden eener groepsvertegenwoordiging onderling in hunne kwaliteit gevoerd, kan over de lijnen der Maatschappij in dienst geschieden. De Maatschappij heeft zich verder bereid verklaard uitgaven voor bureaubeoeften eoi dergelijke ten behoeve der groepsvertegen woordiging voor zooveel rij die als noodza kelijk erkent, te baren laste te nemen, zoo mede om den groepsvertegenwoordigers baj reizen ic hunne functie gedaan, vergoeding te veneenen wegens kosten van verblijf bui ten u" standplaats, indien en voor zoover de gedane uitgaven haar blijken noodzake lijk to rijn geweest. De electrische spoor Am- ster d a mR henen. Zooals onlangs ge meld is, werd in de te Utrecht gehouden samenkomst, van de directeuren dier Hol land-American-Company met burgemeesters der gemeenten, welke aangesloten rijn bij den toegezogden electr. spoorweg Amster damUtrechtRhenen (De Grebbe), eeno motie aangenomen waarbij de vertegenwoor digers der bedoelde gemeenten op zich na men, de zaak aan hunne gemeenteraden voor to leggen en bij den minister op spoed aan te dringen. In de raadsvergadering van Ame- rongen nu stelde de voorzitter deze zaak aan de orde. Hij meende dat het meer op den weg van de directeuren zelven gelegen zou hebben oin op spoed aan to dringen. Op den weg van de gemeente-besturen ligt dit niet. Daarom stelde hij voor, te besluiten dat do raad in deze eeno afwachende houding zal aannemen. Met algemeen© stemmen werd dit goedgekeurd. Re n a rd-tr ei n en. De dienst der Ren ard-trei nen te Wassenaar zal vermoede lijk 20 dezer aanvangen. Voorloopig zullen 7 treinen naar Den Haag en 2 naar Leiden loopen. Aan Burgemeester en Wethouders van Leiden is concessie aangevraagd om over Noordeinde, Breestraat en Hoogewoerd naar den Hoogen Rijndijk door te rijden. Een kwaad geval. De firma Arntzenius Jannink eu Co.. te Goor, heeftI voor eenigen tijd in hare bontweverij te! Wierden doen aanplakken, dat de fabriek! tegen 1 April 1906 zal gesloten worden. De weefgetouwen worden reeds voor en na naar Goor overgebracht, waar zij geplaatst wor den in eene fabriok, welke dezelfde firma daar heeft. Het werkvolk, dat vroeger uit ongeveer 300 personen bestond, telt nu nog slechts ongeveer tachtig. Vele werklieden hebben reeds werk gevonden in omliggende plaatsen enkelen vertrokken naar Goor, om bij do firma in dienst tc blijven. Niet alleen voor het werkvolk, maar ook voor de neringdoenden te Wierden is de sluiting van dezo fabriek een slag. Suikerbieten. Aan de fabriek „Statendam" bij Geertruidlenberg, was, ten- gevolge van liet onstuimige en slechte we- der. de aanvoer van bieten zóó gering, dak Zaterdag de fabriek moest worden step ge zet. De Belgisclie suikerfabriek „La Deuse", welke ongeveer 800 gemeten beetwortelen in Zecwwwh-Vlaanderen had gecontracteerd, hoeft surséance van betaling aangevraagd. Do fabriek wil echter de gecontracteerde bicten aanvaarden, mits de contractanbeta. 6 francs oer duizend kilogram laten vallen. Oost-Indische kers. Op liet eiland Schouwen is de oogst van Oost-Indi sche kers thans geëindigd. Over heb alge meen is de opbrengst zeer overvloedig ge weest. Eene opbrengst van f 190 a f 200 per geanet ma.g zeer bevredigend heeten voor lichte gronden. Er is ongeveer 60 gemeten voor de teelt I van dit gewas bezaaid geweest. Het natte weder gedurende het bijeenzamelen belem merde zeer den arbeid. Per K.G. wordt nu 38 cents betaald; en een opbrengst van gemiddeld 500 K.G. per gemet wat niet te lioog gerekend is. be loont ruimschoots de moeite voor het telen van dit gewas. Ook op het eiland Goedereede is dit jaar eene pioef genomen met de teelt van Indi sche kers. Hoewel men aan het oogsten en inzamelen zeer veel zorg te besteden had', wordt de uitkomst, zeer bevredigend genoemd e-tf zal waarschijnlijk de teelt van dit tot dusverre aldaar onbekende gewas nog aan merkelijk worden uitgebreid. (N. v. d. D.) Te groot. Het te Lemmer nieuw ge bouwde aakschip „Ouderzorg Avereest" had de helling verlaten en zou gisteren naar zee worden gesleept, doch bij een bocht vlak voor do haven bleek dat het schip te groot was en j de verschillend© maten door de knechts met het meten belast, te ruim waren berekend. Een zeer groot gedeelte straat werd openge broken. doch alles bleek te vergeefs. Het schip zit thans muurvast. Do A m ste 1-S u i ker raf f i n a- derij. In het Verkooplokaal Frascati te Amsterdam had gisterenmiddag de gecombi neerde afslag plaats van het terrein met de amotie der opstallen, zoomede van de machi- neriën, te zamen uitmakende de Amstel- Suikerraffinadorij. Bij opbod gold het ter rein f 399,000, werden voor de amotie met de machineriën geboden f 205,753.60. Te za men f 604,753.60. Bij den afslag kwam diaar heden f 8000 op, zoodat voor de som van f 612,753.60 de makelaar Hellingman eige naar werd. Wat de bestemming der terreinen is kon voorloopig niet meegedeeld worden. Een gelukkige jager. De heer K. Thomaes, te Hoofdplaat (Zoeuwsch-Vlaan- deren), heeft nu drie jaren achtereen een arend geschoten. De eerste had eene vlucht van 2.50 M.de tweede van 2.25 M„ en de derde van 1.80 M., Te Dongen zaïl door uit Frankrijk ver dreven kloosterlingen een asyl voor idioten gesticht worden. Een groot perceel grond is daarvoor reeds aangekocht en met den bouw zal spoedig begonuen worden Op initiatief van den heer ds. J. Cra mer, te Hoenderloo, wordt aldaar een Volks huis gebouwd, waarin aan de voorrijde zichl twee vertrekken zullen bevinden, waarvan het eene tot leeszaal en het andere tot bil- lardkamer zullen worden ingericht. Daar deze beide vertrekken door vleugel deuren zijn gescheiden, kunnen ze in één, flinke zaal worden herschapen, bestemd voor vergaderingen enz. Het doel van den heer Cramer is vooral om een geschikte ont- spanningsplaats van jongelieden te bekomen. V a k-o n d e r w ij s. Te Amsterdam had in tegenwoordigheid van belangstellen den, waaronder ook vertegenwoordigers dor B eh a-ngerspatroo n avereenigi ng „Sa menwer- king" uit Den Haag, Utrecht- en Haarlem, Maandagavond op een der bovenzalen van „Patrimonium" die officieel© opening plaats van de vakschool voor behangers, door ge noemde patroonsvereeniging opgericht. Er zijn reeds 38 leerlingen van 14 tot 18 jaar, waarbij als vereischte geldt, dat zij reeds 1 jaar bij het vak zijn geweest. De cursussen worden gehouden van (1 Sept. tot half Maart, A dagen 's weeks van half acht tot halfttien 's avonds, tegen een leergeld van f 5. Onder wijs wordt gegeven in teekeneu, behangen, stoffeeaen, draperie-snijden, vrijjhandsdecora- tie, stijlleer, warenkennis. De onderwijzers zijn vakmannen, die hun taak gratis vervullen. De school is opgericht uit vrijwillige bij dragen. De staking te Ainsterdiam. De heiwerkersvereeniging Broederschap ont ving gisteren van de grondwerkerspat-roons- organisati© een schrijven, waarin wordt mee gedeeld, dat verdere onderhandeling als tijd verspilling kan worden beschouwd, zoolang niet de werklieden hun eisch van den zes den man laten vallen. Hierop is door de li ei worker svereem igi ng geantwoord, dat zij hierin een nieuwe uit vlucht zien, daar immers deze eisch ook was begrepen onder de voorwaarden, waarover de onderhandelingen rijn geopend. Naar een gerucht wil, zullen de koetsiers ingevolge een besluit van hunne organisatie, binnenkort weigeren do z.g. onderkruipers van en naar het werk te brengen. N, R, Ct. Vrijdag 13 dezer komt koningin Alex andra van Engeland por extratroin van Ko penhagen te Vlissingcn aan om Zaterdag voormiddag met het Kon. Eug- jacht „Vio- toria and Albert naar Port-Victoria over te steken. Dat jacht wordt Woensdagavond op de reodc van Vlissingcn verwacht en komt Don derdag in het haven aldaar. De Troonsopvolging. Nu *>m nrge bladen in de laatste dagen de troon opvolging hier te land© hebben ter sprake gebracht en de autoriteit van mr. Farncombe Sanders daarbij is ingeroepen, mogo, zegt do N. R. Ct.. hier herinnerd worden aan wat <1« heer Sanders bij do behandeling der Grondwetsherziening van 1887 in de Tweede Kamer, met instemming van den minister Heemskerk, constateerde omtrent de orde, waartoe volgens de Grondwet de verschil lende geroepenen tot den troon geroepen zullen worden „In de eerste plaats Prinses Wilhelmina, dochter des Koning», tenzij haar oen broe der mocht geboren worden. In do tweede plaats de zusters, d;o haar nog mochten ge

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2