Jf°. 104. Eerste Blad. 4" Jaargang. Zaterdag 14 October 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MIJNHEER CONNEHAYE. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden tooi Amersfoort f 1.515. Idem franco per poet.1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Conrant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. AdrertentiSn, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bjj de Uitgevers ié te senden. Uitgevers: VALKHOFF ft C<>. Utrechtschestraat 1. intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Yan 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eenu circulaire, bevattende Je voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van; heden, ingevolge art- 8 der Hinderwet, aan J. F. Grau. wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eeno rund- en varkensslachterij, in het perceel aan den Utrechtsclienwe-g, wijk G, no. 51', ka dastraal békend gemeente Amersfoort, Sectie C, No. 1373. Amersfoort, den 12. October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd., De Secretaris. De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WLTJTIERS. Politiek Overzicht O* orisis in Hongarijs. De Hongaarsche rijksdag ia verleden Dins dag slechts bijeengekomen om kennis te ne men van het besluit, waarbij hij| nogmaals naar huis gezondere werd. Het was ditmaal de derde keen* in alit jaar, waarop dit ge schiedde. De ministers waren de beide vorige malen verschenen, om het' besduit tot -verda ging persoonlijk over te brengen. Thans na men zij die moeite niet; een ambtenaar werd gezonden om het besluit aan den voor zitter te overhandigen. Dit wordt hiermee goed gepraat, dat de ministers hun ontslag hebben aangebodenals demissionaire mi ll isors rekenden ziji aicli niet verplicht in den rijksdag te verschijnen. Een beleefd heidsplicht jegens de volksvertegenwoordi ging schijnen deze bewindslieden niet te ken nen. De oiganen van de coalitie noemen dezen zittingsdag eene moreele overwinning voor dte oppositie. Zij hebben daarin in zóó verre gelijk, dat de oppositie ditmaal eene over winning op zich zelve heeft behaald. De woeste tooneelen, die vroeger in liet Hon gaarsche parlement zijn voorgekomen, heb ben zich ditmaal niet herhaaldmen bleef in de parlementaire vormen. Dat belette natuurlijk niet, dat men met nadruk op kwam tegen de handelwijze van de Kroon. In een door graaf Julius Andrassy opgesteld besluit verklaart het huis van afgevaardig den, dat het protesteert tegen de tegenwoor dige regeering. die inbreuk maakt op den in het jaar 1848 vastgeeteldlen en sedert voort durend gehandhaafden parlementairen re- geeringsvorm. En terwijl het met leed in het hart van heb koninklijke verdagingsbe- sluit kennis neemt, spreekt het een plechtig protest uit tegen, de vóór de vaststelling van de begrooting verordende verdaging van den rijksdag, omdat daardoor geheel wordt uit gesloten, dat het parlement invloed uitoefent op de regcering van het land) en omdat daar door de behandeling en de aanneming van het reeds ingediende voorstel om de regee ring in staat van beschuldiging te stellen, verijdeld wordt. Verder verklaart het huis, dat- het zijne op 21 Juni en 15 September 1905 genomen besluiten handhaaft en dab het de houding goedkeurt van de gemeente besturen, die hunne op de wet gegronde be sluiten hebben gehandhaafd ook na het be richt van vernietiging door de met de con stitutie strijdige regeering. Te midden van zijne ernstige bezorgdheid stelt het huis zijn vertrouwen eenerzijds hierop, dat de Koning zijine slechte raadslieden aal ontslaan en de al leen juiste wijze van constitutioneel© ontwar ring zal vinden en de letten der regeering zal benoemen nit de heb vertrouwen der natie bezittende meerderheid. Aan den anderen kant koestert het huis ook het onwrikbare vertrouwen, dat, als dit niet mocht gebeu ren en de tegen de natie gelichte strijd mocht worden voortgezet, de natie, op den stevi- gen grondslag van de wet blijvende, hare eeuwenoude grondwet zal weten te bescher men en de roemrijke scheppingen van het verleden voor de komende geslachten onge schonden zal bewaren. Ook de andere tak van de vertegenwoordi ging, het magnatenhuis, heeft zijne stem laten hooren. Het heefb eveneens zijne af keuring uitgesproken, maar het heeft dat- gedaan in minder krassen vorm. Na verwer ping van een voorstel, dat in felheid van taal heb besluit van het huis van afgevaaidigdèn naar de kroon stak, heeft het magnatenhuis de volgende motie aangenomen: „Het huis neemt met- verschuldigden eerbied kennis van het besluit van onzen verheven, souverein en Koning, waarbij de rijksdag ver daagd' wordt. Door vaderlandslievende en constitutioneele gevoelens bezield, drukt het- zijne bezorgdheid, ja zijn diep leedwezen er over uit, dab de bij herhaling voorgeko men verdaging van dten rijksdag den consti- tutioneelen gang van de wetgeving belem mert cn de afdoening van de gewichtigste zaken des lands langs wetgevenden weg, als mede het toezicht op de werkzaamheden der regeering onmogelijk maakt. In verband daarmede spreekt het. magnatenhuis den wensoh en de hoop uit, dat die verdagingen in het vervolg niet meer zullen voorkomen en dat het zal gelukken den dlroevigen toe stand van crisis uit den weg te ruimen, die ons vaderland zoo ernstig bezwaren en zijne diep in het leven grijpende belangen in ge vaar brengen." Hier wordt dus de hoop uitgedrukt-, dat het gelukken zal den strijd te beëindigen en tot den vredle te komen. Het nieuwe ver dagingsbesluit van de regeering snijdt daar toe den weg niet af. De verdlaging van den rijksdag tot. 19 December opent het vooruit zicht op een tijdperk van tien weken, dat kan worden besteed voor onderhandelingen tusschen de Kroon en de coalitie. Ook ver schaft de bijeenroeping van den rijksdag vóór het einde van het jaar de mogelijkheid om de delegatiën nog op wettige wijze ver kozen te krijgen. Maar de kans, dat men zich met- elkaar zal verstaan, wordt zeer ge ring geacht. Dan zal de 19. December de diatum zijn, waarop eene nieuwe phase in den strijd tusschen de Kroon en het Hon gaarsche parlement zal beginnen. En wat de rijksaangelegenheden betreft, zal de Kroon dan voor de noodzakelijkheid staan om in de uitgaven voor den rijksdienst te voorzien zonder de hulp van de delegatiën en zonder de sanctie van het Hongaarsche par lement. Duitschland. De financieel© commissie van den bonds raad is thans ijverig bezig met de samen stelling van het plan tot reorganisatie van de rijks financiën en met liet bestudeeren van de nieuwe belastingen, die daarin zullen worden opgenomen. Over den inhoud van dit plan lefct nog niets bepaalds uit, maar men algemeen van meening, dat het plan van do rijksregeering, waarbij rekening ge houden is met de wenschen van de verschil lende staten, zal worden aangenomen. Niet vóór hel einde van deze maand zal de bonds raad bijeenkomen tot behandeling van dit plan. De rijkskanse'ier zal die vergadering leidenhij moet den 26en terug rijn, den voor de onthulling van het standbeeld van Moltke bepaalden datum. België. Brussel13 Oct. In den vorm van artike len en interviews met Nederlandse!ie en Bel gische staatslieden is in de Petit Bleu een veldtocht geopend ten gunste van een econo misch en- defensief verbond tusschen België e/i Nederland. De Petit Bleu verzekert, dat- ver scheidene hooggeplaatste personen in Neder land en België reeds in beginsel voor dit j Jan gewonnen zij» en voor het denkbeeld van eene interparlementair© Nederlandsoh-Belgi sche conferentie om de middelen tot verwe zenlijking te bestudeeren. De beide staten, gescheiden door de omwenteling van 1830, zullen uitgenoodigd worden tot verdediging van hunime gemeenschappelijke belangen op de wijze van Zweden en Noorwegen na hun ne -heiding. Frankrijk. Parijs13 Oct. Het agentschap Havas zegt in eene nota gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat de verhalen, die in de bladen versahenen zijn over de incidenten, die zich zouden hebben voorgedaan bij het ontdlag van Delcassé, inzonderheid de bijzonderheden over de zitting van don ministerraad, die aan dit ontslag voorafging, onjuist zijn. De onthullingen van den Matin. Over de onthullingen van den Matin is thans eene nota van Havas verschenen, waarin op grond van inlichtingen van regee- ringswege verklaard wordt, dat de verhalen, die iu de dagbladen verschenen zijn over de incidenten, met het ontslag van Delcassé in verband staande, met name de bijzonder heden over de zitting van den ministerraad, die aan het onts'ag voorafging, onjuist zijn. Reuter verkondigt, op gezag van de aan Lon- densche regeeringsbureaux verkregen inlich tingen, dat nooit de vraag te berde gekomen is van een Britech aanbod om Frankrijk te steunen. Frankrijk heeft nooit steun ge vraagd, Groot-Brittannië nimmer steun aan geboden Daarvan is de Duitsche regeering door de Britsche in kennis gesteld. Deze verklaringen ontnemen aan d onthul lingen van den Matin heelwat van hunne be- teekenis. Of er dan heelemaal niets van aan is? Dat is moeielijk aan te nemen. De afgevaardigde Jaurès heeft in eene rede te Limoges verzekerd, dat hetgeen door den Matin is medëgedeeld, slechts van den heer Delcassé aelf afkomstig kan zijn, en tot ver klaring daarvan gezegd „Ik ben namelijk in staat te bevestigen, dat de zaken zich inder daad zoo hebben toegedragen, want ik heb het op het oogenblik van de grootste scherp te der crisis van drie ministers vernomen. Ik heb tot dusver niet met deze beslistl eid ge sproken, doah daar de pers zich met de zaak bezig houdt, kunnen wij wel zeggen, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitsch land op één oogenblik in zoodanige mate gespannen waren, dat het gevaar van een oorlog tusschen de beide landen onmiddellijk dreigde (a été imminent)." In zijn orgaan, de Humanité. heeft Jaurès dit nader bevestigd. De Temps, die den brief van Delcassé en de verklaring van Jaurès achter elkaar afdrukt, laat daarop deze op merking volgen„Naar aanleiding van de begane indiscretiën, die men ïeden heeft te berreuren, past het op te merken, dat van de elf aanwezige ministers het ot.mogelijk is, dat niet ecu of meer zich hebben uitgelaten tegenover hunne politieke vrienden, dagblad schrijvers of parlementsleden. De tij1 van de diplomatieke, ministerieele en parlementaire geheimhouding is sedert lang voorbijal kan men zich niet- daarmee gel uk wenschen, men is wel verplicht het te erkennen." De Berlijnsche corrê6pondent van de Köln. Ztg., wiens vorige mededeelingen over deze zaak door ons zijn vermeld, schrijft nader dat heb aan Engeland toegeschreven plan om Duitschland in gemeenschap ir. Frank rijk in een oorlog te betrekken, hem te avontuurlijk voorkomt om er aan te kunnen gelooven, en dat het ook ongelooflijk schijnt, dat mannen als Balfour en Lansdowne zicb zouden hebben geleend tot eene dergelijke handeling, die in tegenspraak zou zijn met alle overleveringen van Engelse he loyauteit. Er blijft dus alleen de vraag over hoe het mogelijk was, dat Delcassé in het geloof ge bracht. is, dat Engeland bereid was Frank rijk in het geval van een oorlog met Duitsch land met zijne volle militaire macht te on dersteunen. De Schr. weet niet hoe dat is te ontraadselenhij wil afwachten of en op welke wijze dat van Fransche of Engelsche zijde zal gebeuren, en voegt daarbij „Duitschland kan dat des te kalmer afwach ten, omdat het zich bewust, is in deze ge heel© kwestie van het begin tot het einde in volkomen eerlijkheid te hebben gehan deld en niets te hebben gedaan, waardoor men aan zijne handelwijze anders dan vreed zame beweegredenen had kunnen toeschrij ven." Londen, 13 Oct. Renter's agentschap is in staat gesteld, naar aanleiding van de jongste opzienbarende onthullingen in de Fransche pers, van gezaghebbende zijde te verklaren, dat Duitschland door Groot-Brittamiië in kennis is gesteld, dat nooit de vraag te berde is .gekomen van ©en Britsch aanbod om Frankrijk te steunen. Frankrijk heeft nooit steun gevraagd; Groot-Brittannië heeft nim mer steun aangeboden. Bij eene navraag in Britsche regeerings- kritvgen ingesteld, is aan Reuter's agentschap gebleken, dat de Britsche regeering geen ver klaring in deae quaestie zal afleggen. Engeland. Graaf Spencer, de leider van de oppositie in het hoogerhuis, heeft een aanval van be roerte gehad. Den volgenden dag was liet be- wus+riji- nog niet terug gekeerd. Londen, 1)t Oct. Sir Henry Irving is plot soling overleden te Bradford (Sir Henry living was een bekend too- neelspeler, die zich vooral naam heeft ge maakt door het opvoeren van drama's van Shakespeare- In 1895 werd. hij door Koningin Victoria tot ridder verheven). Denemarken. In het algemeen begrootingsdebat in het Folkething heeft de afgevaardigde Anders Nielsen de Duitsche en Engelsche vloot be zoeken in den afgeloopen zomer ter sprake gebracht Hij betoogde, dat daardoor voor Denemarken de noodzakelijkheid gebleken is van eene buitenlandsche politiek, die op on zijdigheid gegrond is. Verder is daaruit ge bleken, dat Duitschland en Engeland groote waarde hechten aan de vriendschappelijke verhouding met Denemarken. Voordat zich echter eene vriendschapsverhouding tusschen Denemarken en Duitschland kan ontwikke len, moet er eene wijziging komen in de poli tiek in Noord-Sleeswijk en moet de optan ten-kwestie opgelost worden Het zou in het Deensche volk met vreugde begroet worden, wanneer bleek, dat de klimmende vriendschap tuuschen Denemarken en Duitschland do kans bood op eeue bevredigende oplossing van deze vragen. De minister van buitenlandsche zaken graai Raben-Levetzau verklaarde, dat zich in de aan Denemarken grenzende staten dit jaar gebeurtenissen van groote politieke be- teekenis hebben afgespeeld, die ook aan do Deensche regeering aanleiding gegeven heb ben tot ernstige overwegingen De regeering heeft er aJtijd naar gestreefd, vast te hou den aan de goede betrekkingen met andere staten. De minister wil hopen, dat dit gelukt is en meent inzonderheid te kunnen uitspro ken, dat de verhouding van Denemarken tot zijn zuidelijken nabuur beter geworden is; hij wil hopen en wenschen, dat deze goede verhouding weldra goede vruchten mogo dra- gesn. Zweden. Stockholm, 13 Oct. De lxüde Kamera heb ben het regeermgsvoorstel tot goedkeuring' van de overeenkomst van Karlstad aange nomen- Heden avond houden de beide Kamers ver gaderingen. Men neemt aan dat de regee ring daarin een voorstel zal indienen om dei rijksakte op te heffen en aan de regecrinj machtiging te verleenen tot erkenning van| Noorwegen. Stockholm, 13 Oct. De beide Kamera vaat den Rijksdag bielden hedenavond zittingen, waarin de regeering twee wetsontwerpen ter '.afel bracht. Het eeue betreft de opheffing van de „Rijkaakte" van de zijde van Zweden, in dier voege, dat de regeering Noorwegen erkent aJa een van Zweden gescheiden staat onder voorwaarde, dat aan cue zoogenaamde overeenkomst van Karlstad de vorm van een regelmatig verdrag wordt gegeven, on- dertet-kcud volgons algemeen internationaal gebruik. Het tweede ontwerp betreft de opheffing van de bestaande bepalingen over het Unie leeken in de Zweedsche vlag. Rusland. Petersburg, 13 Oct. !In Polen ziju van 5 tot 11 October 47 ziektegevallen ©n 24 sterf gevallen aan clmlera vastgesteld. Volgens een te Londen ontvangen tele gram is het resultaat van ae le Petersburg gehouden conferentie tusschen de petroleum- producenten te Bakoe en heb miuisterk van ftnancien zeer bevredigend. O. a. is de belofte verkregen van eene leening van tien miliiocn roebels, dadelijk te verschaffen eoi met lange termijnen van terugbetaling tegen eene rente van G pet. De vracht van petroleum op den Transkitukusischen spoorweg zal van 19 tot 12 kopeken worderu terug gebracht. Om eene herleving van den raesemstrijd ih het district Bakoe tc voorkomen, zullen alle Tartaarsche en Armenische soldaten uit het district verwijderd wordeu. De troepenmacht ad versterkt worden. De politie zal op den- zelfden voet gereorganiseerd worden, alle in boorlingen zullen daarvan worden uitgeslo ten, en al9 verdere voorzorgsmaatregel z ill n alle Tartaarsche bewoners uit de dorpen in het naphta-district verwijderd wc.: don. Moskou. 13 Oct. Onder de ambtenaren van. het stedelijk bestuur is een stuk iu omloop, waarin zij worden aangespoord, met het oog, op de dubbelzinnige houding van het stede lijk bestuur en den burgemeester, zich ge zamenlijk aan te sluiten bij de staking der arbeiders. De zetters van de drukkerijen van dd 12 door VIRGINIE LOVELING. Lucette maakte haar een. toeken tc zwijgen en Oonnehaye zweeg ook. de wenkbrau ven fronsend, als om haar te beduiden, dat hij geen inmenging van schoonmoeders wenscHe. Felie was in de keuken bezig me', potien- gerucht. Zij keek niet eenmaal door de glazen verbindingsdeur naar de bezoeksters, hare nieuwsgierigheid door haar wrrok beteugelend. Doch Lucette opende zelve en huppelde b'n nen. „De keuken en Felie. dit is Felie, van wie ge mij zoo dikwijjls hebt gesproken!" zei ze met kinderlijke minzaamheid. Felie, ouderwetsch gekleed, mager, met luaarljea op de kin en een verflenst gela.->' keek de indringster met bleeke, stalen oogen aan. „Ja, 't is Felie. die mij heeft opgevoed,' sprak mijnheer Onnebaye met een tevreden-, bewogen glimilaoh. „En die hier nu wordt aam de deur gezet, voegde de oude meid er sbriijdilustig bij. Allen schrikten. Dat klonk zoo onverwacht. „Wie spreekt van aan' de deur zetten?" zei mevrouw Slonk „en waarom dan? Ik hoon integendeel dat ge met- uwe meesteres jU overeenkomen. Maar Felie schudde het hoofd „Wanneer men zoolang alles zelve bertuur 1 heeft f" richtte rik „Allons, allons. zwijg daarvan*, alles zal zich ten beste schikken," verbeterde mijnheer Oon nehaye, droevig aangedaan door d.en wan klank in de harmonie van zijn- geluk, en hij klopte zijne trouwe, mistroostige dienst to ae op den schouder. Naar zijn overtuiging was het beheer vau Felie over zijn huishouding' onontbeerlijk. Lucette bad dë tranenl in de oogen en* dorst geen woord van vriendelijkheid of verzoening tot hare toekomstige ondergeschikte meer opreken. En weder gingen de drie naar boven, Feüe hui dien bedreigden tempel van haar mees/er- scliap achterlatend-. De blauwe gasvlammetjes werden nogmaals door mijnheer Oonnehaye bij) miiddëtl van een lucifer opg'eëisoht om speelsch te dansen rond de hóuitblokjes en de schavelingen), die ze niet vernielen konden, en dé gbstheer vr->eg aan zijn huiverende bezoeksters wat hij haar aan biedeni mocht. „Niets, de eer van uw gezelschap," ant woordde mevrouw Slock, misschien wel vat ironisch dat verouderd compliment te voor schijn hailend. „De wijn staat geiend." sprak mijnheer Oonnehaye en ten bewijze duidde hij de bor delaise aan, die op het schoorsteeublad onont- kurkt en, ongetwijfeld door vroegere onder vinding van dien aard geleerj, berustend in de zuinigheid' Vatti den eigenaar 'naar beslaan slechts in geringe mate bedreigd voelde, vor- Imuwvol het oogenblik afwachtend, waarop hij haar terug bij hare in 't donker sluimerde zusters omzichtig en geruchtloos wedcr in den kelder neerleggen! zou. De wijzer op de uurplaat wees kwart voor vier uren. „O een lekkere kop koffie geurig en verwarmend!" daar haakte L'icette naar, tiaar dorst, rij niet. van gewagen in het hu;s waar zij weldra aJs gebiedster optreden zou. Hare opgeruimdheid was meer en meer ge weken. De duisternis viel van buiten in zeer vroeg d:en dag, met de grauwe winteriucht eu den onophoudelijk neerdruppen lenden re gen daarbuiten, al de voorwerpen m som lx? re onduidelijkheid hullend, terwijl een niet meer af te weren rouwfloers over Lucette's hart viel. Haar gemoed verkropte en nog deed zij een uiterste poging van weerstand tegen de overmacht barer teleurstelling. „Mama," begon rij. „ge zult hier dikwijls komen, niet waar, met papa en de zusteis? komen dineeren soms den Zondag dat zal de eentonigheid breken." Maar Oonnehaye nam het woord, verliefd haar tegenlachend, hoffelijk en toch terecht wijzend„Chère enfant, ik denk dat eene jonggehuwde echtelijke deugden genoeg bezit om vich niet te vervelen in het gezeW-hap van haar m'an. Wat dunkt u er van?" vroeg hij tot mevrouw Slock zich wendend. „Ongetwijfeld," moest, deze, niet vrij om hare meaning uit. te spreken, en hare viees van groote ergernis bij hare dochter te ver wekken, zijne meening beamen. En thans, misschien een terugkeer in zich zelf doende, of inderdaad door een aanval van tijdelijk© gulheid overmeesterd, wilde Cenne haye de flesch toch ontstoppen, iot« waarin de beide dames hem tegenhielden. Een koekje mochten ze volstrekt, niet. wei geren, en hij bood haar beurtelings het ook gereedstaand bord aain'. Het wa6 een navol ging van Engclsch snoepgoed, droog en sma keloos. in den vorm van hartjes, alle gelijk. Lucette nam er een aan. beleefdhoidshak" Hare moeder hield er ook een tueschen naar nog immer gehandachoende vingeren en tha-s glimlachte Connehaye weder. „Het is een »ur- prise, rie eens, wat er op staat." Daarvoor was het nauwelijks nog hel dei ge noeg: „Ooeur volage" las mevrouw Slock „Uhi! oh! oh!" schaterde Oonnehaye, het weinig toepasselijke op 't geval er de pret van uitmakend. „Ooeur brfilant' stond op het. zijne „Ja, ja brulant, incandescent même," vcr- zekeide hij met vuur rijne hand] naar Lucet te uitstrekkend, die er schuchter of als met weerzin de hair© in legde, onbekwaam om cp dit oogenblik die liefdesbetuiging van zijnent wege naar waarde te schatten. „Cceur généreux" stond er op het. bare „Goed. goed!" juichte ConineItaye Maar het werd haar als een schampschot ^p rijn eigen hatelijke onhartelijkheid. Hij cfrong haar nog een koekje op„Ooeur meur- tri" was het ditmaal. Joi aldus mocht het heeten Het was weldra geheel duister geworden De blanuwe haardvlammetjes alleen, te veel door indraaidnig van het toestel gehinderd om te kunnen opflikkeren, lieten heel het ver trek in half schaduw met spookachtige» schijtn. Lucette keek in dat vuur. Het kwam haar voor als zag ze or een weerglans van haar boekomscbig, eentonig leven in, een symbool van het. machteloos omvademen van, 't- geluk, zonder dat het haar mogelijk was in dit ge luk door te dringen en het genotvol te ver- si inden, daar altijd aooals deze vlammetjes, dë anverbrandbare houtblokjes likkend, schijnbaar ontgloeid en onverteerbaar echter verstaald, aan allo vertering weerstand bie dend. Aldus was 't hart van haar aanstaanden gemaal. En weer dacht ®e aan Maurice mot eene knelling' vani pijp en nawee Oonnehaye ontstak den luchter, oen scha delijke luchter, die hooge eischen steld: cn niet gedoogen wilde, in 't huis van e. n zui nigen eigenaar op stitaf van verstikking, dat enkole zijner pitten verwaarloosd Moven. „Recht voor allen!" was zijni leus. Maar ook, hoe dankbaar was hij Jan hoe groot was 't loon, d'at hij) kwistig verleende Wat een helderheid, wat een geflonker in de honderden kristallen prisdma's, die zijn licht weerkaatsten* Heel die kamer was als omgetooveid. Een onduidelijke geur van' eten kwam ondank; de gesloten deur naar boven. Och ja het zou er toch goed wezen, als Lu cette eens getrouwd en meesteres des huizes was; een vrouw kami zooveel hervormen en veranderen. Zij zou volliarden in haar goeden wil. in haar vast- voornomen oim gelukkig te rijn en gelukkig te maken... Een jonkman weet niet zoo goed als oen gehuwd man, hoe hij zijn bezoekers aanvaarden moet Modest rit noemde ham aldus reeds in haar eigen was toch te ontechuldigcn. het was geen gierigheid maar on behendigheid, misschien! Mevrouw SLook gaf het. sein tot den af tocht. Conneluaye greep dadelijk rij» hoed en trclc rijn pelsjas aan. verzocht de dame* voorop in de gang te willen gaan en bad oim versohr.o- niii'g dat hij niet. onmiddellijk volgde; hij moest zelf de» luchter en het vuur uitaooven, In de gang branddte geen licht T'ordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1