"stadsnieuws. Uit den omtrek. tal leveranciers van bouwmaterialen aldaar besloten hebben geen artikelen meer te le veren, totdat de uitsluiting ia opgeheven. Voor u&tkeering hebben zich ruim zeshon derd personen aangemeld, waaronder 112 heiers, 210 metselaars, 273 opperlieden en 7 vervoerders van materialen. In het geheel zijn ongeveer 1500 werklie den bij de staking betrokken. Iets eigenaardigs bij deze staking en uit- sluitiny is, dat de Ainsterdamsohe Bestuur- dersbona de stakers niet steunt, wat hem natuurlijk van de zijde der werkstakers en ook van meer revolutionaire elementen in de hoofdstad geducht kwalijk wordt geno men. De Bestuuirdersbond verantwoordt zijn houding ongeveer als volgt Hoewel liet oorspronkelijk in de bedoe ling van den Amsterdamschen Bestuurders- boijd heeft gelegen cm eerst na afloop van den strijd in de bouwvakken de motieven mee te deelen, die er zijne algemeene ver gadering toe leidden allen steun aan de staken eu de uitgestotenen uit het bouw vak te ontzeggen, is hij thans op die mee ning teruggekomen, nu men van alle kanten naar de beweegredenen is gaan vragen. 't Ware misschien niet onmogelijk geweest dat d» Bestuuirdersbond de heiers alleen zou gesteund hebben, doch schrijft het be stuur we staan hier voor geen heiers-sta- king, maar voor een stuk practijk van het in de vakbeweging verderf brengend anar chisme dat hier door de bouwvakfederatie op die arme bouwvakproletariërs wordt toe gepast. Dat anarchisme predikt de alge meene werkstaking ook bij ontslag van een havenarbeider, een timmerman, een pakhuis knecht- zander na te gaan of de orgainisatiën sterk genoeg rijn, en deze methode brengt verderf voor de arbeiders waarop ze wordt toegepast. Het moreel en financieel steunen dier methode beteekent steun aan de pogingen tot bederf in het organisatiekamp. Op 23 Senten- ber werd er besloten binnen 3 maal 24 uren een commissie van patroons en arbeiders te benoemen om een regeling van den arbeid in het- grond- en heiersbedrijf te ontwerpen. Opperlieden en metselaars moes ten dar aan den arbeid gaan. De heiers konden doorstaken. Hier was d>us nog volle gelegenheid om de besraettings- en solidari teitsst8king ongedaan te maken. Maar de metselaars en opperlieden verkozen dat niet eu volle recht heeft dau ook, volgens het bestuur, J. van deu Tempel, om te spreken van ,,een anarchistisch avontuur." Dat het dit is eu niets anders, wordt dan nader dooi- het bestuur uiteengezet. Ook het bestuur van den grooten Dia- mantbe werkersbond veigert steun te verlee- nen, en in het Weekblad van den A. N. D. B herhaalt de heer Henri Polak, de bonds voorzitter, nadrukkelijk tegenover de leden, dat de stakers en uitgeslotenen door de diamantbewerkers niet moeten worden ge steund „In do eerste plaats, omdat wij reeds lang geleden besloten hebben, geen steun te ver leenen aan vakvereenigingen, die niet zelf hebben gezorgd een kas te bezitten, voldoen de om althans gedurende eenigen tijd haar strijdenden leden eenige uitkeerlng te ver strekken „In de tweede plaats, omdat ons bonds- beet-uu'- en onze bondsraad besloten hebben in geeL geval steun te verleenen aan bij bet N. A. S. aangesloten organisaties. „In de derde plaats, omdat het, in het belang van de toekomst der Nederlandsche vakbeweging noodig is, niet alleen in woor den, doch ook (en vooral) in daden front te maken tegen de krankzinnige en heil- looze tactiek der „directe actie", der onbe kookte solidariteits-staking, der „besmet ting®' -manie, der werkstaking om de werk staking, zooals die door de anarchistische aanstekers in een deel der vaikbeweging wordt doorgedreven. Ook Het Volk keurde aanvankelijk de staking der heiers ai, maar pleit niettemin thans om steun aan de stalkers en uitgeslo tenen te verleenen. Enkele af deelingen van de S. D. A. P. te Amsterdam zijn tegen dat advies in verzet gekomen. De heer Troelstra verklaart in een inge- zonden stuik in Het Volk niets van de hou ding der partij te Amsterdam te begrijpen en zog', o.a. ..De redactie had ra. i. dit oonflict met onze eigen organisatie niet mogen aanvaar den, zonder te trachten het besluit dier or ganisatie door onze partijgenooten in de fe- dteratic- en door het P B. nader te doen toetsen aan het belang der partij en der arbeiders. Nu ware het oogenblik daar ge veest. om het P.B. in de kwestie te betrek ken. Het P.B. had nu de partijgenooten in Amsterdam moeten doen oproepen, liet rij door het federatiebestuur, hetzij bij weige ring van dat bestuur, door het P.B. zelf, om he* besluit van den A. B. B. door de partij te doen beoordeelen. Bleek de partij er tegen, dan had rij daarmede een opdracht gegevei aan onze mannen in den A. B. B., om de kwestie daarin nogmaals ter sprake te brengen en een andier besluit te nemen. „Dat het P.B. nota bene gedurende het conflio'. bijeengekomen, deze belangrijke, dringende kwestie, blijkens het verslag dei- laatste P.B.-vergadering, niet heeft behan deld. ia m. i. een grove naJatigheid geweest.'' Het conflict in de bouw vakken te Amsterdam. De heiwer- kers-organiaatie besloot in een gisteren ge houden vergadering aan de patroons te be richten, dat rij op het jongste schrijven der werkgevers (inhoudende de mededeeling van ontbinding der commissie) alleen dit hebben te antwoorden, dat zij de onderhandelingen slechts willen voortzetten met de motie van 23 September jl. als grondslag, waarin de zesde man als punt van onderhandeling wordt genoemd. Het bedrijf voortgezet? Naar het Handelsblad van verschillende zijden ter oore kwam, zal de „Amstel-suikerraffinade- rij, die dezer dagen door Hellingman's Bouw maatschappij gekocht werd, niet aan haar bestemming worden onttrokken. De bedoe ling zou zijn de fabriek geheel met nieuwe machinerieën uaar de eisehen des tijds in to richten. De nieuwe combinatie die de ex ploitatie in handen zal nemen, zal, zoo werd ons verder verteld, het beheer opdragen aan de directie, die vroeger de zaken geleid heeft. Hoewel gisterenavond een definitief besluit in den boven gegeven zin nog niet was ge vallen, schijnt er alle kans te bestaan dat dezè plannen eerstdaags werkelijkheid wor den. Het is, met name voor de tallooze werk lieden der fabriek, die werkloos werden, te hopen dat deze zegslieden juist .ngelicbt zijn geweest. Rustige lotingsdagen. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct. Gedurende de lotingsdagen zijn de café's in een grooten kring om het lctingalokaal gesloten. In het lokaal ontvangt een dames comité de aanstaande landsverdedigers. Voor 2 cent is een kop goede koffie, voor 3 cent een gesmeerd en belegd broodje te krijgen. De dames geven voordrachten en liederen ten beste, muziek wordt op orgel en viool voorgedragen en zelfs de goochelaar piofes- sor Baseo geeft séances. Van de gelegenheid wordt enorm druk gebruik gemaakt en de politie heeft tot nu toe niets te dioen gehad. Ook op straat wordt geen getier vernomen. Het rekensommetje. De keer Leysen heeft appèl aangefeekend tegen het vonnis der Arnhemsche rechtbank, waarbij hij wegens smaadschrift veroordeeld werd. Misbruik van vertrouwen. Voor de- Groningsche rechtbank stond giste ren de magazijnmeester van het academisch ziekenhuis, G. J. St. aldaar, terecht, wegens verduistering van geld ten nadeel© van een patiënt Op een dag in Juni heeft beklaagde udt een gesloten kast, die hij opende met eon sleutel uit een der lessenaars, een bedrag van f 80 weggenomen, naar Ikij beweerde met. het doel om daarvan zijn schulden te betalen. Beklaagde, die f 700 'sjaare verdiende, bekende den diefstal te hébben gepleegd. Veel uitgaan en misbruik maken van ster ken drank schijnen oorzaak van rijn misdrijf te zijn Het O M. vorderde een jaar gevangenis straf tegen beklaagde. Uitspraak Donderdag aanstaande. Misdaad? Te Velp is Donderdag onder verdachte omstandigheden een vrouw dood in een kelder gevonden. De officier van justitie te Arnhem begaf rich gisteren met een paar doktoren naar Velp, cm een onderzoek in te stellen. Een moordaanslag! Gisteren avond even, over tienen heeft zich in de Fran cois, Valentijnstraat te 's Gra venrage een too- neeltie afgespeeld, dat naar den opzet deed denken aan een groot liefdesdrama, doch naar de uitkomst- eer thuishoorde in eeu „opéra bouffe". Een verstooten minnaar wachtte nl. zijn geliefde op, die dienst boete was en bood schappen deed, op de stoep barer woning. Onder voorwendsel dat hij haar nog even spreken wilde, sloop hij mee naar binnen en, loste daar vier 9choten met een revolver oj haar, echter zonder haar te raken. Vervolgen^ richtte hij het vuurwapen op zichzelf, doch verschrikt door het sckrammel 'o aan de on derlip. dat liet eerste schot hem toebracht, bedacht hij zich, zette het- op eeuu loopen en eindigde met zichzelf te gaan aan«cvvu aan het politiebureau Nieuwe Haven. Wit liet geurtje der „opéra bouffe" aan het he?le geval geeft, is intusschen het feit, dat net- wapen, waarmee de aanslag gepleegd werd een zóó kledn, onschuldig revol-vert ie was, dat het wel leek uit de 30-cents baza*. en dat het geladen wtas met zes flaubertpa- ti rontjes als hagelkorrels De dader, zekere M„ is eeu kantoorbedien de daar ter stede, die eenigen tijld geleden verkeering had met het slachtoffer, meêuf.'r. R., thans doenstbodle bij de dames V. Daar zij echter niet van rijn liefde wilde weten, verbrak rij de verkeering. Hij vertrok daarop naar Parijs en Lyon, vanwaar hij schijnt te zijn teruggekeerd om den aanslag- te plegen. Gelijk gemeld bevindt, het slachtoffer zich in blakenden welstand. De dader is natuur lijk in hechtenis. (Nieuwe Ct.) De arrestaties te Amster dam. Donderdagmiddag is die Twentsche Bank door deu heer Vas Dias sohadeloos ge steld voor het door haar geleden nadeel, waartoe laatstgenoemde door de Bank werd uitgenoodigd. Het totaal bedrag, waarvoor de heer Vas Dias werd opgelicht, lied raagt ruim f 108. Wel werd door een der arrestan ten na de aanhouding horlogeketting en ring, beide van goud, gedeponeerd ter be schikking van den heer Dias, doch de daar van geschatte waarde beloopt circa f 70. Nog vernamen wij, dat door de vreemdelingen per soonlijk bij een bekende bankinstelling te dezer stede een ohèque van groot bedrag werd aangeboden ter verzilvering doch toen werd meegedeeld, dat geen onmiddellijke be taling kon geschieden, gingen zij heen, zon der op den afgesproken dag terug te komen om het antwoord op hun verzoek te verne men. De vreemdeLingen gingen blijkbaar vol gens een te voren beraamd plan te werk, want vóórdat zij hun inkoopen bij den heer Dias betaalden met- de bewuste cheques, koch ten zij herhaaldelijk de duurste merken siga ren tegen contant geld. Niet zelden werden bijv. „afterdinners" gekocht van 75 cents, waardoor de indruk gevestigd werd, dat zij buitengewoon goed bij kas waren. Tusschen het aanbieden van de eerste cheque en de laatste op Maandag j.l., werden de inkoopen a contant wel voortgezet, maar kwam dit toch lang zoo vaak niet meer voor. Ten 6lotte zij nog medegedeeld, dat, hoewel bui- tenshuie goede sier werd «©maakt, zij kamers hadden genomen op de bovenste verdieping van het hotel en daar dus, in tegenstelling met hun levenswijze, veel comfort moesten ontberen. Hbld. Feu gevaarlijke familie. Wij lezen in het Handelsblad „Toen de gebroeders Wagen aar uit de Driekhoekstraat te Amsterdam de vorige week voor de rechtbank aldaar terecht ston den. bleek udt het requisitoir van den offi- ci°<r var. justitie, dat de lie klaagden, onge acht den moord op de weduwe Oerlijn, nog onder ernstige verdenking stonden van een ander misdrijf, destijds te Amsterdam ge pleegd Na«r we vernemen, we<rd hiermede be doeld de belangrijke diefstal bij den beer M. Noaoh in de Amstelstraat, bij wien, naar men zich herinneren zal, een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen werd ont vreemd Bij een der vele huiszoekingen in de wo ning der Wagenaars de politie onderzocht iederen dag één étage, om zoo nauwkeurig mogelijk te werk te ga«%n werden belee- ningsbriefjes gevonden, waarop voorwerpen waren beleend, afkomstig uit den winkel van de<n heer Noach. Zoodoeude kwam men op het goede spoor. Het onderzoek in deze zaak moet reeds zóó ver gevorderd rijn. dat ver moeden ik binnenkort de beide broeders op- nieu zullen worden gedagvaard. Naar we vernemen, is daarmede hun re kening denkelijk nog niet afgeloope». Er staan nog genoteerd een rijwieldiefstal en eeu diefstal van manufacturen, in welke za ken he* onderzoek eveneens nog gaande is. Nader meldt het Handelsblad, dat de ont dekking van de daders, die de inbraak bij den heer Noach in de Amstelstraat pleeg den voor dezen winkelier nog dit voordeel had, dat hierdoor geheel en al werd wegige- nomen de verdenking die aanvankelijk be stond, als zou de inbraak den heer Noach niet verrast hebben. Zoowel politie als justi tie gaven, nadat de diefstal was aangegeven, van zulk een vermoeden blijk. Veel droeg hiertoe zeker bij een rapport van deskundi gen, die het voor onmogelijk verklaarden, dat het nachtslot van deu winkel des heeren Noaca (een z.g. Fraai sck licht-veerslot) door middel van loopers of valsche sleutels was ge opend, od welk rapport de verzekeringsmaat schappij aanvankelijk weigerde de schadever goeding van pl. m. f 9000 uit te kecren. Toen later bleek, dat de diefstal werkelijk door inbrekers was gepleegd, werd dit bedrag uitbetaald. Voorts kwam aan liet licht, dab de winkel deur wel degelijk was ontsloten geworden niet valsche sleutels, die zeer waarschijnlijk werden nagemaakt op sloten, die de gebroe ders Wagenaar ontvreemdden in bet magar riiln var den heer Elsenburg aan het Rokin, voor welke Inbraak de daders onlangs te recht stonden. Bij een dei' huiszoekingen in de Driekhoekstraat vond men nl. sleutels, die volkomen pasten op liet Fransche veer- slot van den heer Noach, en op slotein, buit gemaakt bij den heer Ëlsenburg. Bovendien bevatte de geheime bergplaats onder het Luik in deu vloei' der woning in de Driekhoekstraat voorwerpen, die de heer Noaoh onmiddellijk als rijn eigendom her kende, o. a. eenige ringen met diamanten. Als hoogstwaarschijnlijk mag dan ook worden aangenomen, dat de inbraak hij den heer Eisen burg opzettelijk geschiedde met het doe1 sloten te bemachtigen, die den da ders de ge legen lie id zouden verschaffen om den diefstal in de Amstelstraat te plegen. De aanhouding van deze familie blijkt hoe langer hoe meer eene van zeer groot belang geweest te rijn. Er in gevlogen. Een paar be kende stroopeis uit Amerongen, C. O. en G B., die met lichtbak en geweer gewapend den berg waren overgetrokken en in het iacihtveld van den heer J. B. de Beaufort, te Woudenberg, een konijn geschoten had den, zijn door den rijksveldwachter R, van Woudenberg, den jachtopziener G. Kirpe- stein en den buitengewoon gemeente-veld wachter T. Lokhorst, die zich verdekt had den opgesteld, onverhoeds aaaigehouden. Nadat hun de lichtbak, het geweer en het konijn waren ontnomen, is tegen hen proces verbaal opgemaakt. Er van door. Onder de huzaren in de Doelenkaeerne te Leiden heerschte rteds gedurende eenigen tijd ontevredenheid. l(j huzaren besloten in den nacht van Woens dag op Donderdag ervan door te gaan. Op het avondappèl waren allen nog present,, maar toen des morgens nogmaals appèl word1 gehouden, bleken er 16 man te ontbreken. Vier van de bedoelde huzaren hebben zich. gisteren im i loop van den dag wesr aan' de kazerne vervoegd en zijn t-oen in voorloo- pig arrest gesteld, maar daarentegen hebben hedennacht weer vijf andere remonterijders, die gisterenavc 1 nog op het appèl waren, gelegenheid gevonden te ontsnappen, naar men vermoedt aan de achterzijde der ka zerne bij den Witten Singel. Er zijn er thans 17 vandoor. Zooals men weet, bestaat li.-t te Leiden gevestigde 2da remonte-depot alleen uit vrij willigers. L.°D. Gelukkig teruggevonden. Een groothandelaar te Mill, verleden Zater dag van een .reis thuis komende, miste bij zijn thuiskomst een portefeuille. inhoudende f 1400 aan Nederlandsch eu Duitech bank papier. Aanstonds werden nasporingen in alle richtingen gedaan en advertenties ge plaatst in de te 's Bosch en Eindhoven ver schijnende bladen. Zondag werd uit s Bosch telegrafisch bericht, dat de portefeuille was teruggevonden. Een vrek. Te Deurne (N.-Br.) ver miste men sedert eenige dagen een ouden bodelaar. Onraad vermoedende, begaf de veldwach ter zich in het verblijf van den 80-jar:gcu maneen soort van varkenshok Hier vond hij het lijk van den man, waa' van reeds liet ongedierte zich had meeste' gemaakt. Men vond ook bij nader onde zoek een steenen piot, inhoudende ongevcci f 7000 aan specie. Het hok van den armen vrek is verbrand op last- van den burgemeester. Gesmeerd. Beurtschipper Moraal had voor de firma L. I Frank, handelaars in bakkersartikelen te Meppel, een vat met kokos\et medegebrcht uit Amsterdam. De heer F weigerde dit vat te accepteeren en liet hot door zijin knecht op do stoep bij Moraal zetten M. verkoos dit niet en zette het weer buiten de stoep op straat. Toen de sra at jeugd er de lucht van kreeg, duurde liet maar een oogenblikje of het vat rolde over ne steenen heen en terug, vooruit n achteruit dat het een aard had. De duigen b'eken tegen deze rosserij niet bestand en blaken zoodat al heel spoedig de inhoud in één prachtige, ronde klomp op straat lag. Dat was koren op den molen der lieve jeugd. De jongens begonnen den vetten klomp te bewerken, hij zeilde over de steenen, zoo dat in korten tijd de straat een en al kdkes- vet was, en de klomp natuiu'lijk weinig waar de mee bad. Daar kwam de politie, de ben gels aa.n den haaL Nu werd het vet overge bracht. naar de mestbelt, waar het voor 'Lu rechtmatigen eigenaar ter beschikking blijft. Yolgenti zeggen had het, vat met den inhoud eene waarde van wel f 80. Wie zal dat betalen? vraagt het N. v. N Zij lekker! In het Academisch Zie kenhuis te Groningen is de vrouw van den papiermaker Bert us. die bij het eten van een broodje een speld had ingeslikt-, zonder operatie daarvan bevrijd geworden. Door een automobiel over reden. Woensdag heeft er op den weg naar Mcerssen een automobielongeluk plaats ge had. Een fabrieksjongeu, die voor oen rijwiel wilde uitwijken, kwam daardoor onder een aankomende automobiel, met het. ongeluik- kig gevolg, dat de dood onmiddellijk volgde. Drijfzand? Uit Goedereede (Z.-H.) schrijf', men aan het N. v. d. D. Tea-wijl de gemeente-veldwachter P. A. de Moor aan liet havenhoofd op surveillance v.-as en hij langs het Noorderstrandi rijn weg vervolgde, zakte hij plotseling tot aan de knieën in het oeverzand. Hij trachtte met geweld zijne voeten uit het zanci te rukiken. doch zonder gevolg; integendeel, zakte hij nog dieper. Eindelijk, wist hi* door voorover op den grond te gaan liggen en met groote krachtsinspanning rijno beeuen langzaam uit het zand te trekken, richae'f uit zijn gevaarlijken toestand te be vrijden. Reddingsboot omgeslagen. Bij de inspectietocht- der Zuidhollandsche Maatschappij tot redding van Schipbreuke lingen is de reddingboot- van Monster giste ren bij het terugkomen uit zee iif de bran ding omgeslagen. Alle opvarenden, twaalf in getal, hebben zich weten te redden, met uitzondering van éénWillem Voois, die vermoedelijk in een der lijnen verward »a geraakt en nagenoeg levenloos aan wal werd gebracht, waar alle pogingen om hem in het leven terug te roepen vruchteloos bleken. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. W e g g e s 1 a g e li. Achter Ulrum (Gr.) is 125 meter steenen beschoeiing door het zeewater weggeslagen. Een dood paard aange spoeld. Aan den Schenkel dijk te Stellen dam (Z.-H.) is een dood paard uit zee aange spoeld. Ter voorkoming van de mogelijkheid van besmetting, is het- paard niet begraven in een wei- of bouwland, maar bij eb aan den voet van den dijk in het zeezand. Driebergen. De „Harmonie" alhier zal ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan in Augustus van het volgend jaar een na-tionalen wedstrijd! uitschrijven voor har monie- eu fanfarcgezelschappen. Het tijdelijk bijpost- en telegraafkan toor te Soest dijk wordt op 17 dezer, na af loop van den dienst, gesloten. De burgemeester van Hilversum heeft de tappers in de gemeente Hilversum uitge noodigd om op 26 October on 27 October a.s., de beide lotingsdagen voor de nationale militie hunne tapperijlen gesloten te hou den van 's morgens 10 uur tot 's namiddags 4 uur, ter voorkoming van drankmisbruik. Huizen. In de zaak van deai Huizer visscher G. Schaap, die geen aangifte deed voor de ongevallenwet, besliste de vijfde ka mer der rechtbank te Amsterdam, dat het onderzoek zal worden hervat ter terechtzit ting van 27 October en dat alsdan nog een getuige zal worden gehoord. Barneveld. De heer J. Duisdeiker, al hier, is niet benoemd- tob onderwijzer aan de school van de Vereen, tot oprichting en in standhouding van scholen met den Bijbel, Reguliersdwarsstraat 66 Amsterdam, doch aan het Instituut-Van Oeveren. Amerongcn. Ds. J. C. Sohuller is be roepen bij de Ned. herv. gemeente te Goes. De le luitenant-kwartiermeester L. J. H. Heijman, die de lessen aan den Inten dance-cursus heeft, gevolgd en die thans werkzaam gesteld wordt op heb bureel van den majoor-intendant der 4e divisie infan terie, is in het garnizoen aangekomen. Het. plaatselijk comité voor de Rem- braaidt-hulde heeft zich thans geconstitueerd en besbaat udt de heeren: Jhr. J. W. A. Baachman Wuijjtiers, eere-voorrittermajoor A. L. Klerk de Reus, voorzitter; J. G. Fon tein, secr.-pemiingmeesterJ. Bolk, A. H. van Kalken, prof. F. Kcnninck, J. W. Mid delburg, M. S. de Pool, A. P. van Weezei Errens. Met het oog op de voordracht vau den heer Van Manen, te houden op Donder dag 19 October a. s. (zie ons nummer van 12 October), verzoekt men ons het volgende te willen opnemen: Theosotie. Tegenwoordig is de theosofie voor velen niet zoo onbekend en vreemd moer als eenige jaren geleden. Toch is het misschien ge- wenscht nog eens zeer korti uiteen te zetten wat zij voornamelijk inhoudt. De theosofie is geen nieuwe godsdienst, wel bevat zij een godsdienstige levensbeschouwing. Zij leert dat er een algemeen goddelijk leven is, dat in ieder meusch als de ziel leeft. Deze ziel maakt eene ontwikkeling door, waardoor zij gaandeweg bot hooger volkomenheid stijgt. Maar wij gaan meestal zoo weinig vooruit in zieleontwikkeling niet waar? nu, de theo sofie leert dan ook dat de ziel herhaalde keeren. in menschenliobamen leeft, m. a. w. dat er een wedergeboorte (in andere beteeke- nis dan de Christelijke) of herbelichaniing (reïncarnatie) bestaat. Dus, elk menschelijk leven op aarde is eeni doel van liet geheel© leven eener ziel, in ieder daarvan doet dlo ziel ervaring op van wtab smartelijk is of ge not- geeft en, hierdoor verrijkt, groent do ziel in kennis en ontwikkeling. Door herhaalde lijk te vallen eni zich te stooten leert de mensch teil1 slotte wat hij mijden moot. eu wendt zich naar het goede, hij leert er dóór inzien dat hij niet- zijn tijdelijke en wisse lende lichamen Ï9, maar: dat- de nicnsoh eeu ziel i9, die een lichaam heeft. De theosofie leert in bijzonderheden hoe dit alles in zijn werk gaat, maar wtij, kunnen hierin niet tre den. Alleen kunnen wij hier zeggen dat de theosofie ons leert, dat het bewustzijn niet aan het stoffelijk lichaam verbondon be hoeft. te wezen, doch dat het hiorvan onaf hankelijk kan werken. Dat is te zeggen, het bc-wustzijn. heeft wel stof, heeft wel eert lichaam noodig, maar dit kan wel ieta an ders dan ons zichtbaar en tastbaar lichaam rijn. Er bestaat dan namelijk ook stof in anderen toestand dan dio welke men gewoon lijk waarneemt. De theosofie leert ons an dere werelden kennen dan onze zichtbare en 't is uit stof vau die fijnere, ijlere werelden, dat- 's mensahen, o-verigo lichamen gevormd zijn; deze doordringen liet gewone lichaam! en zijn do zetel van minder bekende zielkun dige verschijnselen. Na den dood verlaat de ziel- in die lichamen het stoffelijk lichaam, dat als lijk achter blijft, en gaat in andere werelden over (het is geen verandering van plaats, doch van toestand en van lxrwust- zijn). Als de ondervindingen van het afge- loopen leven, uitgeput zijn: als de verkre gen denkgewoonten, karaktereigenschappen enz. in de ziel ingeweven zijn, keert zij tot) een nieuwe geboorte terug, en er begint ecu nieuw levetn. Gaat dat. willekeurig? Noen, uit het voorafgaande ml gebleken zijn, d.atl de ziel door elk loven groeit in hoedanighe den. en nu wordt- bij een nieuwe geboorte de ziel tot zulk een ouderpaar aangetrokken dat zij, door do erfelijkheid), zoodanige eigen schappen verkrijgt., welke passen bij de ont wikkeling, dio zij reeds bereikt heeft. Hier uit volgt dus niet dat een mensch in elk vol gend leven een aangenamer lot krijgt clan in een vorig, maar diat hij dat lot krijgt watl hij verdient, en tevens dat hij een nieuw© gelegenheid tot ontwikkeling verkrijgt. De wet., die dit tot stand brengt, heet dé Wet vaai Oorzaak en Gevolg of Karma. Zod schenkt de theosofie ons een geheel anderen blik op het leven, en leeren wij inzien dat de een niet onrechtvaardig een beter lot heeft dan de ander, doch dab genoemde wet, aan ieder geeft wat hem toekomt. Door de vele levens goed te besteden maken sommi gen meer vooruitgang dan do meerderheid, zij verkrijgen kennis van de andere genoem de werelden, krijgen machti over hun ver schillende lichamen en die krachten en. ver schijnselen, welke daarmede verbonden zijn, en zijn zoo de overige menschheidl vooruit. Evenals de dieren onder de menschen staan, evenals in de m-eaischhedd tallooze trappen van ontwikkeling zijn aan te wijzen, zoo staan dergelijke bedoelde personen op die grens der menschlieid, en de hoogste» van hen staan boven het menschdom. Als zoo danig beschouwen de theosofen o. a. Jezus. Dezen zijn het die ons leeren wat boven aangaande don inhoud der theosofie gezegd werd. Hoe hebben zij zulk een hoogte be reikt en hoe weten zij zulke diugen aan gaande het zieleleven, dio hier medegedeeld! zijn en neg vele andere, dat. zij er met be slistheid. over spreken kunnen? Door eesi be paalde oefenmethode, welke het bewustzijn afvoert van de stoffelijke wereldi en op de hoogere werelden richt. Door een rein leven te leiden, door zijn gedachten in bedwang te krijgen (waardoor ook de begeerten onder drukt. worden en de gezindheid van den mensch veranderd) en gelouterdi wolrdt) kan iemand!, die zich gedurende vele levens1 daar op toelegt., rijn eigen zielontwïkkeling ver snellen. en geestelijke, hoogere vermogens aankweek oiv en oefenen, zooals een sport man zijn lichamelijke vermogens oefent. Het- spreekt, van. zelf dat er nog veel bijzon derheden in het spel komen, welke onbe sproken moeten blijvenmaar het gevolg is dat een hoogte bereikt wordt waarop do mensch de gemiddelde meerderheid verre vooruit is en zeggen kanik ken uit eigen aanschouwing de bovenstoffelijke werelden, ik lieb bewuste kennis van het zieleleven. en weet dat die wedlergeboorto werkelijk be staat. Zoo iemand kan zich zijn vorige levens herinneren, hetgeen wij niet kunnen, daar ons bewustzijn door de hersenen werkt, welke immers bij elke geboorte vernieuwd wordeu. met het nieuwe lichaam, zoodat Ons liersen- bewustzijn zich niet herinneren kan wat het niet. doorleefd! heeft, want de ziel is eeuwig maar de lichamen zijn. tijdelijk on sterven eiken maal af. Duidelijk zal wel nu geworden zijn, dat do theosofie de onsterfelkheid der ziel leert en zelfs nog verder gaat, daar rij niet alleen een voortleven na den dood maar ook een voorbestaan voor de geboorte leert. Slechts zeer in het bokopt en onvolledig hebben wij enkele punten der theosofie kun nen aanstippen eu vermelden. Het was hier toch ook niet te doen om- haar inhoud te leeren, maar meer hoofdzakelijk om te zog gen, aan wie het nog ïr'et wisten, dat zij bestaat. en om de aandacht op haar te vesti gen. Wie belang in deze leer stelt en zich er in weii9cht- te verdiepen- of haar meer of minder uitvoerig wil gaan beetudèeren, kan inlichtingen verkrijgen over de rijke theoso fische letterkunde l>ij de Theosofische Ver- eeniging. gevestigd te Amsterdam, Amstel- dijk 76, welke verceniging sinds een 15 ja ren de theosofische beweging in Nederland- behartigt eu bevordert». Gisterenavond vergaderde in het. ho tel „die Zwaan" do plaatselijke af deeling van het Utrcohtsoh Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, met do sub-coramissiën, welke gevormd zijn voor de in liet volgend© jaar te houden Laiid bouw ten toonstelling. Deze ton toonstolling zal plaats hebben ter gelegenheid van bet. te dca?r plaatse t© hou den Landbouwkundig congres eu tevens bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan, der af deeding. De vooratter, de heer J. B. de Beaufort van Woudenberg, tkankte de heeren, die uit- genèodigd zijn om de tentoonstelling voor te bereiden, voor hun welwillendheid, om aan dezo uitnoodiging gevolg te gewen. 't. Bestuur van de afdieeling heeft gemeend, bereids een programma en voorwaarden te moeten opstellen, welke thans aan de ver gadering worden voorgelegd. De voorwaarden worden door den secreta ris voorgelezen Voorts hoeft het. bestuur gemeend de sub- commissiën in afdeeL'ugen tic moeten verdoe len, die ieder hun vasten werkkring hebben. Zoo zijn voor de regeling van het terrein aangewezen de heeren A Ml Tromp van Holst., G. J. A. A. baron van Heemstra, J, K Knottenbelt en Hasselman.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3