V. 105. Tweede JBlad. 4"c Jaargang. Zaterdag 14 October 1905. KOLONIËN. BINNENLAND. FOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per poit- 1./5. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentien, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald ad verteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDlE. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren „De stafkapitein Bense werd belast mot het civiel en militair bestuur over Kwautan; hij vertrok daarheen met vier brigades ma rechaussee onder kapitein Berenschot.' Het blad teekent hierbij het volgende aan „Bij de herhaalde bezoeken van den as sistent-resident van Loeboe Sc kaping aan de N.O. grens zijner afdeeling aan de Xwan- tan-districten, was dezen bestuursambtenaar reeds herhaaldelijk gebleken, dat het groot ste deel der bevolking in die streken zich gaarne aan het N. I. gouvernement zou on derwerpen, dat echter een vrij krachtige par tij van verzet, voornamelijk uit hoofden be staande, die onderwerping tegenhield. In het begin van Juli van dit jaar wer- dlen door een patrouille een paar der woe ligste hoofden in Moeara Soengei Lola VI Kota opgevat. Dit maakte zulk een indruk, dat kort daarop de federatie IV en V Kota hunne zaak afschudden van die der andere landschappen in het Kwantangebied en of ficieel in onderwerping kwamen bij den con troleur van Sidjoendjoeng (P. A. Hondius van Herwerden) onder aanbieding der rijks- sieraden. Aanvankelijk werd de controleur O'Brien door den resident van Sumatra's Oostkust naar de Kwantan-districten gezonden om de oplossing van quaesties voor te bereiden met het oog op een vreedzame annexatie van dat gebied. Later kreeg laatstgenoemde ambtenaar de opdracht naar Bassarah te gaan, waardoor hij niet beschikbaar \.as toen de resident van Sumatra's Westkust het noodig vond andermaal een ambtenaar naar het betrok ken gebied te zenden, weshalve die hoofd ambtenaar b:' zijn tweede telegram van 10 Juli j.l. aan den gouverneur-generaal mach tiging verzocht „den bekenden controleur van Sidjoendjoeng" derwaarts te zenden met een detachement van 50 man. om meer in druk t© maken. De gevraagde machtiging werd verleend, en de controleur Hondius van Herwerden vertrok naar de IV en V Kota in het Kwantangebied „tot machtsver toon en het gemakkelijk maken der vreed zame annexatie.'' Het overige deel van het boven bedoeld gebied bleef blijkbaar in het verzet volhar den immers zeide de gouverneur-generaal in de Indische Troonrede op 31 Augustus j.l.„En dezelfde hoop (n.l. dat de hoofden van de door den g.g. genoemde landschap pen tijdig van houding zouden veranderen. Red. N. R. Ct.) spreek ik uit ten opzichte van enkele andere streken in onze Archipel, zooals Ceram in de Molukken, Timor en Flores in de residentie Timor, de Kwantan- distrieten op Sumatra, waar de wanordelijk en onrustige toestand ons anders het met den sterken arm krachtig ingrijpen tot plicht zou stellen." Het oogenblik van krachtig ingrijpen is blijkbaar thans aangebroken. De Kwantan- districten wenden gebracht onder civiel-mili- tair bestuur, dat in de uitoefening van zijne taak gesteund 1 worden door vier brigades marechaussee. Ter verduidelijking voegen wij hierbij, dat, om voor dergelijke opdrachten steeds marechaussees beschikbaar te hebben, bij ver schillende veldbataljons één compagnie als de marechaussee yerd gewapend en geoefend Een brigade marechaussee telt 20 karabijnen. Di kapitein van den generalen staf H. L. Bense was tot heden chef van den ge- westelijken staf te Padang, nam in, deze functie als chef van den expeditionairen staf deel aan de jongste expeditie naar Korintji, en werd wegens zijn houding bij die expedi tie benoemd tot ridder der Militaire Wil lemsorde 4e klasse. De kapitein J. W. Berenschot is eveneens versierd met het eeremetaal. Het behoeft wel geen nadere verklaring, dat ook met het oog op den goeden gang van r aken in het Djambisohe, alwaar Mat Tahir binnen kort door eene compagnie ma rechaussee onder den kapitein A. Franssen Herderschee zal worden opgespoord, het wenschelijk is de K wan tan dist rieten daad werkelijk te bezetten. Atjeh heeft duidelijk aangetoond, dat vervolging van voortvluch tige hoofden alleen dan sucoes kan hebben, als zij nergens eene rustige en veilige schuil plaats vinden. Ten slotte dn mededeeling dat Kwantan ligt op Sumata'8 Oostkust ten Zuiden van Siak, ten Westen van Indragiri. ten Noor dien van Diambi en ten Oosten van de Pa- dang-sche Bovenlanden. De hoofdstad is Loe boe Djambi. waarnaar het geheele rijk ook wel eens Locboe Djambi genoemd wordt." Drie en twintig versterkin gen genomen. Dato 29 Augustus is uit het bivak Onakaé aan het Bat. Nbld. schreven Den 26. werd door den colonne-comman dant een bespreking gehouden met de offi cieren omtrent een oprukken naar Téte>-adji. Den 27. zou dit plaats hebben door de drie compagnieën, ieder ter sterkte van on geveer 120 man, terwijl honderd man het bivak te Paré-Paré blijven bezetten onder twee officieren. Verder zou bij de colonne worden ingedeeld een marine-officier, luite nant-ter-zee der tweede klasse de Beaufort, met de bediening en een 6tukje geschut vau 3.7 oen timeter. De derde compagnie, officierenkapitein jhr. Goldman, eerste-luitenant Wempe en tweede-luitenant van Helsdingen, aangevuld door een sectie der tweede compagnie onder onder-luitenant Wieland, kreeg de opdracht zich den 27. 's morgens om twee uur op marsch te begeven, ten einde tegen het aan breken van den dag de versterkingen op den rechteroever der Ka radja-rivier bij verrassing te nemen, door een omtrekking in noorde lijke richting. Deze omtrekking gelukte volkomen, doch het was reeds half zes en reeds licht, toen de voorhoede plotseling op ongeveer pl.in. 200 meter voor de flank der stelling was aangekomen. Na een kort b?-el van den kapitein Gold man was in een oogenbilk de gevechtsfor matie aangenomen en werd tot den aanval overgegaan. Bij het deboucheeren uit het bedekt terrein werd al dadelijk het vuur door den vijand geopend en werd toen door den troep onmiddellijk gestormd; om kwart voor zes uur was de geheele stelling, bestaan de uit zes bentengs, ons. Onze verliezen warende tweede-luitenant van Helsdingen en zes Amboneesche minde ren, waaronder een zwaar gewond. De vijand liet zeventien dooden en zeven tien achterlaadgeweren, benevens munitie en blanke wapens in onze handen. De eerste en tweede compagnie met het ma rinestukje marcheerden 's morgens om vijf uur uit Lot bivak ai langs het voetpad Paré ParéTéteadji en sloten zich om ze- m uur bij de compagnig Goldman aan. De trein marcheerde om half zeven onder dekking van een detachement van de lan dingsdivisie uit het bivak. De eerste compagnie, kapitein Hamakers, eerste-luitenant Voute, tweede-luitenant de Groot en onder-luitenant Renesse van Dui- venbode, kreeg in opdracht om van uit de veroverde versterkingen een omtrekking te maken in noordelijke richting en te trachten op de flank of achter de tweede rij stellingen van den vijand te komen. Deze omtrekking slaagde; de tweede-lui tenant van Riemsdijk, die met een sectie een verkenning maakte in Z. richting, zette die verkenning zoover door, totdat hij op de Z. fiank der stellingen was; de vijand, zich nu zoowel op de rechter- als op de linker flank bedreigd ziende, wachtte niet langer en verliet alle stellingen, zoodat de tweede linie der versterkingen bezet kon worden ten koste van sleclit3 een gewonden Ambonee- schen fuselier uit de sectie van Riemsdijk. Het stukje geschut had zich ook goed ge weerd, de granaten kwamen mooi in. De vijand was teruggetrokken in ee^ ver bazend groote en sterke stelling bij den twee den overgang van het voetpad Paré-Paré Téte-adji over de Karadja-rivier. De eerste compagnie nam deze benteng onder vuur. Onderwijl marcheerde de tweede compagnie, onder kapitein Blok, met het stukje geschut naar do verlaten stelling des vijands om van daar ook de nog bezette benteng onder vuur te nemen, doch hier bleef de vijand hardnekkig standhouden. Niette genstaande de granaten mooi insloegen en sprongen. De sectie onder luitenants van Snellen van Vollenhoven en Wieland kreeg last om de Karadja-rivier over te gaan en den vijand op de Z. flank aan te tasten, de sectie Riems dijk sloot zich hierbij aan. Op de flank der stelling aangekomen, opende de vijand het vuur ook op deze troe pen, na een paar salvo's terug te hebben ge geven, werd vooruitgegaan ©n getracht in de rivier neder te dalen. De rivieroevers wa ren hier zeven tot acht meter hoog en bijna loodrecht; het gelukte den onder-luitenant Wieland met een vijftal manschappen in de rivier te komen, deze over te steken en in de versterking te komen. De vijand liet 9 dooden en gewonden, ze ven geweren, blanke wapens, twee vaandels en een grooten voorraad vivres in onze han den. benevens ongeveer zes duizend aebter- laatpatronen. Onze verliezen warengewond de tweede-luitenant de Groot en een Euro- peesch fuselier. Om zes uur 's middags waren alle troepen en trein in het bivak, de ver sterking des vijand, verzameld. Deze dag is niet voor de poes geweest, een 23-tal verster kingen moesten genomen worden, in ter rein, bestaande uit heuvels en diepe ravij nen. De troep was da» ook vrijwel bek-af. Den 28. ging de colonne-commandant met drie sectiën op verkenning in O. richting en bereikte de waterscheiding van waaruit het meer van Sidenreng en Téte-adji konden wor den gezien, versterkingen en v ijanden wer den niet meer aangetroffen. Do r de overige troepen werden alle ge nomen bentengs zooveel mogelijk geslecht. Was men van meening. dat de vijand slechts open werken had, nu is het tegendeel ge bleken vrijwel het grootste gedeelte der bentengs waren gesloten werken met basti ons; sternen wallen ter breedte v.an ren tot twee meter en anderhalf tot twee meter hoog vormden hun borstweringen en dezen waren voorzien va^ schietgaten. Uit Watamponé wordt dato 18 Augustus aan het Bat. Nbld. o. a. het volgende ge schreven In de versterking te Balang-Nipa kwam zich den lOen Augustus melden de oude vorstin A roe La boe Adja, de stiefmoeder van het beruchte hoofd van dien naam, welke in al de opstootjes der laatste dagen de hand had, en die in Zuid-Boni het verzet tegen het gouvernement gaande hield. De oude maar nog krasse dame kwam te vens de onderwerping aanbieden van den vorst van Gowa, en een paar andere, minder gewichtige personages. Haar werd echter te kennen gegeven, dat alleen haar onderwer ping kon worden aangenomen, en dat de vorst van Gowa ich persoonlijk moest komen melden bij den assistent-resident. Zooals te voorzien was, bracht ook hier de nacht raad, want den volgenden dag kwam de vorst van Gowa persoonlijk zijne onderwer ping aanbieden. Evenals te Watamponé ge schiedt, had ook hier die onderwerping plaats volgens landgebruik, en ging dit ceremonieel gepaard niet de overgave der vorstelijke sieraden. Den llen Augustus rukte de compagnie van het vijftiende bataillon uit met een vives-voorraad voor drie dagen, in de rich ting der grens van Gowa. Op dezen marsch werd den eersten dag Bikeroe bereikt, waar gebivakkeerd werd. Den volgenden morgen werd de marsch, op eenigen afstand der Go- wasche grens, voortgezet, zonder dkt iets ver melden waardigs voorviel. In den avond van den derden dag werd Balang-Nipa woder be reikt. Na eenige parlementeeren werd hier aan den geheelen troep ©enig voorschot gegeven op de achterstallige soldij. Het is opmerke lijk, hoe lang het bij deze expeditie duurt, alvorens aan den troep soldij wordt uitbe taald, zoodat de moesten bijna een maand soldij te vorderen hadden. Thans is deze quaestie een weinig beter geregeld. De troep zou het niet lang te Balang- Nipa maken, want reeds den volgenden das; 14 Augustus werd de marsch naar Watamponé aanvaard. Op het eerste gedeel te van den weg vergezelde de assistent-res i dent, met de compagnie van het achtste oa- taillon de vertrekkende colonne. Voor het transport der vivres waren ingehuurd vrije dragers, die te Balang-Nipa zeer gemakke lijk te verkrijgen zijn. Om één uur in den middag te Salomebe aangekomen, betrok men het bivak onder de kamponghuizen. De bevolking was overal met vrouwen en kinderen in de kampongs, en toonde voor den troep weinig of geen vrees. Half acht 's avonds bracht de oude Aroe Laboeadja den bivak-commandant een kort bezoek. Als blijk harer goede gezindheid bracht deze dame een karbouw als geschenk mede, terwijl een partij klappers en wat vruchten dit stileven voltooiden. De karbouw ging den volgenden dag den weg van alle vleesch In den middag van don tweeden dag we» t het bivak betrokken in de buurt van Tonra waar eveneens de bevolking gewoon aan fie a arbeid was. Van deze plaats keerde in deu morgen van den 16en Augustus de compagnie van het achtste bataillon met don assistent- resident, en enkel© zieken, naar Balang Nipa terug, terwijl de overigen hun marsch naar Watamponé vervolgden. Het terrein was langzamerhand beter ge worden, ©en weinig hooger en minder dras sig, meer bebouwd, terwijl kampongs en hui zen elkaar vlugger afwisselden. z.oover het oog rijkte, zag men sawah's, overal was de padi bijna rijp. Het was een prachtige streek, een mooi landschap, dat nog duizenden monden meer voeden kan, als straks een geregeld bestuur den landbouwer zokerheid biedt, dat hem de vruchten van zijn arbeid niet worden ont stolen door rooverbenden, of tem behoeve van het wanbestuur zijner vorsten. Zonder meldenswaardige ontmoetingen marcheert men verder, tot in den middag v:-n den 17en Augustus kampong Kadjoe wordt bereikt. Bij aankomst daar ontvlucht een deel der bevolking in de huizen, waarom majoor de Wijs, die het zaakje niet vertrouwt, eenige huizen doet omsingelen. Het is niet zeker of de bevolking vlucht uit angst dan wel, om oen paar huizen voor den troep vrij te ma ken. In allen gevalle is voorzichtigheid ge boden, waarom, als de troep gehuisvest is, het aantal posten voor den nacht wordt ver dubbeld. Nu het gerucht eenmaal wil, dat 's nachts het bivak zal worden aangevallen, slapen velen niet. Trouwens, men nadert nu de streek, waar het eenige verzet is geboden, en heeft dus reden, op zijn hoede te zijn. Evenwel naderden ook hier al spoedig Boniëre met hun koopwaar het bivak. Ze zijn niet duur, en vragen voor een kip bijv. 10 duiten. Van onze dubbeltjes willen ze echter bij betaling niets weten. Uit hun gesprekken blijkt, dat van het hoofd van kampong Kadjee een tweetal zo nen zou gesneuveld zijn bij de verdediging der strandversterkingen. Een ander verhaalt, zelf bij die affaire tegenwoordig te zijn ge weest, en dat de Boniërs, die de versterkin gen bezet hadden, het meest te lijden had den van het snelvuur uit de revolverkanon nen der marinesloepen. Dat vuur veroorloof de hen niet, het hoofd boven de borstwerin gen te steken, en tijd te nemen om behoor lijk op onze soldaten te kunnen mikken, al tijd volgens den verhaler. Gedurende den nacht blijft te Kadjoe alles rustig, en opgewekt, dat het einde van den vijfdaagschen marsch nadert, wandelt men 's morgens verder, om tegen twaalf uur Wa tamponé te bereiken. Het is een flinke marsch geweest, die toch dwars door Boni, bijna geheel langs den zelfden weg, vroeger door le Bron de Vexela gevolgd. Ook keerde heden te Watamponé terug de colonne, den llen Augustus uitgezonden naar Bakoe ng. Bij een bezoek aan Resempa was nog ge bleken, dat het graf van den vroeger aldaar gesneuvelden majoor Kroesen, in zeer ver waarloosden toestand verkeerde. Daarom vertrok heden morgen de opper bevelhebber met zijn staf naar Pasempu, waar een nieuw houten kruis werd geplaaift op de plek, waar bijna een halve eeuw de ge vallen krijgsmakker rust. Ten behoeve der maréchaussee wordt te Pasempa een vivresv oor raad opgelegd. De bedoeling is, de maréchaussee in kleine af- deelingen overal het land in te zenden tot vervolging van den voortvluchtigen vorst, terwijl terugkeerende brigades bun vivres- voorraad dan te Pasempa kunnen aanvullen Met het, door maréchaussee kortelings op Borneo behaalde succes voor oogen, mag men ook hier van dit optreden der maréchaussée heil verwachten. In de g'steren gehouden zitting van dd Prov. Staten van Gelderland werd mededee ling gedaan van een kennisgeving van vE„ baron Mackay. dat hij zijn benoeming to4| lid der Eerste Kamer niet aanneemt. Naar aanleiding hiervan deelde de Commissaris der Koningin mede, dat in deze zitting ecni nieuwe verkiezing voor eeu lid dier Kamer zal moeten plaats hebben. Haagse he raad. In de gisterm houden vergadering van den Haagse tien pemeenteraad werd o. m. de beraadslaging hervat over de ontwerp-verordening rege lende de instelling van schoolartsen. De heer Van der Kemp trachtte de voor- deelen in 't licht te stellen van het voorstel- Jansen-v d. Hoorn, om te beginnen met de benoeming van een schoolarts, die zich zou vergewissen van de wijze waarop 't best deze zaak zal zijn te organiseeren. Hij stelde echter een in den vorm gewijzigde motie voor. in dier voege, dat voorshands een medici s-school-üygiënist zal worden aange steld op nader te bepalen jaarwedde, en met d© opdracht om de organisatie van het instituut der schoolartsen voor te bereiden en 1*. regelen. De hoeren Jansen v. d. Hoorn konden zich met dit voorstel, dat hun hoofdgedachte voldoende teruggaf, vereenigen en namen het bun no terug. Det wethouder van onderwijs (waarn. voorzitter), dr. Mouten, trad daarop in een nadere uiteenzetting van de hier tegenover elkander staande stelselsdat van B. en W. om terstond vijf, of zoo 't noodig is, meer schoolartsen aan te stellen uit prakti- seerende geneesiieerendat van den heer Ter Laan, in een vorige vergadering ontwik keld, om beroepsaxt3en aan te stellen, dio zich geheel kunnen .sijden aan de school- hygiëne; cn dat van den heer v. d. Kemp e zooeven in een nieuwe motie geformu leerd. Des wethouders conclusie was, dat het sUisel van B. en W. aanbeveling ver diende als het meest practische, voora.1 ook het meest elastische, ook wat de toepassing betreft, waarbij de schoolartsen van liever lede zxl de zoo noodige practische ervariug eigen zullen maken, steunende op hun spe ciale, dagelijks zich vernieuwende, medische ervaring;. Elastisch oOk wat de mogelijkheid van uitbreiding van het aantal schoolartsen betreft, die niet bestaan zal bij de door den heer Ter Laan gewilde aanstelling van twee 1 beroepsartecn. 1 Het voorstel-Van der Kemp werd ten slotte aangenomen. I Demping Hofvijver. B. en W. van 'sGravenhage handhaven, tegenover de verschillende adressen to dezer zake inge diend, hun voorstel van 23 Juli 11. en mer ken nog op, dab het in dat voorstel be doelde ontwerp voor den nieuwen weg Bui tenhofLangen Vijverberg het best zal vol doen aan den eisoh tot verruiming van het verkeer, daar dan ontstaat oen geheel onbe lemmerde verkeersweg, terwijl welk ander plan men ook volge, de Gevangenpoort met haar conterforten en mogelijke aanboaiwin- gen even zooveel „sta in den weg's" zullen zijn. Door enkele Haarlemsche raadsleden ia aanmerking gemaakt op het, hun inziens, partijdig optreden der politie in de verkie zingsdagen. Tpen zou zij hulp on voorlichting hebben verstrekt om ren openbare vergadering totf bevordering van de candidatuur van rar. Van Sty rum, om te zetten in een z.g. huis- houdelijke, ter voldoening aan de bekende politicvoonchriften omtrent beveiliging te- J gen brandgevaar, terwijl een. met het oog op diezelfde voorschriften gehouden huishou delijke vergadering, uitgaande van de afdee ling der S D. A. P., door onnoodig politie- vertoon en onrechtmatige politie-inmenging zou zijn belemmerd geworden. Met hindernissen. In de giste ren gehouden vergadering van den gemeen teraad van Leiden kwam o. m. aan de orde het voorstel van B. en W., om te besluiten tot de invoering eener belasting op de open bare vermakelijkheden. Over het beginsel zelf hadden in de vorige zitting de stemmen gestaakt (13 tegen 13). Thans werd het aan genomen met' 16 tegen 12 stemmen. In behandeling kwam nu artikel 1 der ver ordening, waarin vermeld staat wat onder openbare vermakelijkheden moet worden ver staan. Prof. Fockema Andreae, die zich in de vorige vergadering reeds als een krachtig be strijder van de belasting had doen kennen, voerde thans ook weder een reeks bezwaren tegen dit artikel aan. Hij toonde aan, dat concerten der Maatschappij van Toonkunst en dergelijke daaronder ook wel degelijk val len, al deden B. en W. het in hun praead- vies voorkomen van niet. Mr. van der Lip kantte zich tegen het woord voordrachten, en vroeg of een politieke, wetenschappelijke of godsdienstige voordracht ook onder de openbare vermakelijkheden, moet worden gerangschikt. De letter der vor- ordening doet het vermoedien. Hij meende zelfs dat met de verordening in de hand de belasting zou kunnen worden geheven van menige godsdienstige bijeenkomst in de kerk. De voorzitter meende, dat men dergelijike zaken gerust aan de uitvoerende ambtena ren en B. en W. kan overlaten Het artikel is overgenomen uit de Amsterdamscho ver ordening en daar hebben deze bezwaren ook niet gegolden. De heer Vergouwen stelde een amende ment voor om alleen die vermakelijkheden te treffen, welke iu verband staan met het beroep of bedrijf, dat om zijn inconsequentie, door prof. Van der Vlugt werd bestieden en door den voorzitter onaannemelijk geacht, waarna het werd ingetrokken Een amende ment van mr. Van der Lip om het woordi „voordracht"' uit het artikel te lichten, werd verworpen on daarna eindelijk over artikel 1 zelf gestemd. Ook nu staakten de stemmen weer, daar er zich 14 voor en 14 tegen verklaarden, waar na de behandeling opnieuw uitgesteld werd. De speelbank voor minver mogenden. In de jongste zitting van dtiCb gemeenteraad van Vaals maakte de burge meester de leden opmerkzaam op de opening en inrichting van een speelbank aan do Duitsche grens op Nederlandsch grondge bied. Deze speelbank noemde spreker een ha zardspel. ofschoon ze ook in hoogste instan tie en door den Hoogen Raad als ren kunst- spel aangezien werd. Als zoodanig achtte hij dit spel „Jen de Poule" wettig geoorloofd en was hij nieb bij machte hier als hoofd der politie in te grijpen. Zilveren jubileum De Haag- sche afdeeling van het Nederlandsche Werk liedenverbond „Patrimonium" heeft giste ren haar zilveren feest gevierd. Ter herdenking van dezen dag werd door 'haar des avonds in het gebouw .Pi'igentia" een buitengewone algemeen© vergadering ge houden, die een feestelijk karakter droeg en waarbij de christelijke zangvereenigingdie ook haar zilveren feest vierde, ha. mede werking verleende. School- en Kerknieuws. Den 12. Nov. a. b. hoopt ds. S. G. Gcert- sema Beckcringh den ag te herdenken, dat hij voor 40 jaren bij de Ned. Berv. gemeente to Cats de evangeliebediening aanvaardde. Achter eenvolgens was ds. Geertsema Beckeringh nog werkzaam te Kleverskerke, Hippolyrushoef, Hoorn op Terschelling, Urclcrp, Oosterzce, Sohoondijke en sedert April 1905 te Eijsden (Iiimburg). Het provinciale kerkbestuur van Noord- Brabant met Limburg heeft aan den heer F. W. G. Kemmann, pred. bij de Ned. Herv. ge meente te Oirschot, op diens verzoek, na meer dan 40-jarige evangeliebediening, eervol eme ritaat verleend, in te gaan 1 December a. s. Onderzoek Concept -Algemeen Reglement. De commissie, in wier handen is gesteld ter fine van consideratie en advies het concept-algemeen reglement der hoeren Slo- tomaker <le Bruine en Blanson Henkemans, is thans samengesteld en bestaat uit de heeren H. A. Leenman*, pred. te Harlingen dr. G. L Weijland, pred. te Veere W. Ellens, pred. to Usquert dr. G. J. Vos Azn., pred. te Amster dam I. G. Busch Keiser, em.-pred. to Amers foort D. Eilerts de Haan A.Fzn., pred. te Hei- loo. on A. A. Cremcr Rzn., pred. tc Broek in Waterland.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1