KOLONIËN. "binnenlandT tied. Nu de roem van den vrede aldus ver zekerd ia zijn wij verheugd, de zegening te kronen inroepen van de goede geesten onzer voorouders en in staat om de vruchten van deze groote daden aan one nageslacht na te laten. Het is ons ernstig verlangen om to deelen in den roem van ons volk en lang te genieten van de zegeningen van den vrede met alle volkeren Rusland is weder de vriend van Japan geworden en wij ver langen ernstig dat de betrekkingen van goede nabuurschap, die nu weder hersteld zijn, in- nip en vriendschappelijk worden. In deze eeuw, nu er geen vertraging is in den voor uitgang der wereld, moet men niet ophou den met pogingen om het beheer der lands zaken, inwendig en in betrekking tot het buitenland, te verbeteren, terwijl de weer kracht ook in tijd van vrede op volle sterkte moet worden gehouden. Ernstig moet er naar gestreefd worden om succes te behalen op vredelievende ondernemingen, opdat in gelijke mate de welvaart van ons land moge gehandhaafd worden en zijn voortdurenden vooruitgang verzekerd. Wij waarschuwen onose onderdanen ernstig tegen manifesta tion vaai ijdele overwiiiningstrots en bevelen hen aar zich t© wijdon aan hun wettige werkzaamheden en alles te doen wat in hun macht is om het Rijk te versterken. Ito minister van oorlog heeft oen order uitgevaardigd aan alle legers, waarin hij het uitoefenen van kritiek op de vredesvoorwaar den verbiedt, omdat vredo en oorlog geheel van den souverein afhangen. Het staatsdepartement te Washington Jveeft de vrijlating van de te San Francisco en te Cavite geïnterneerd© Russische oorlogs- scliepeu gelast. Allerlei vVoor de rechtbank t* Gotha is het echtscheidingsproces begonnen, ingesteld door Prins Philip van Coburg t gen zijn gemalin Prinses Louise. Er kan slechts spra ke zijn van een scheiding van tafel en bed, daar beiden roomsch zijn en hun kerk geen burgerlijke scheiding erkent. Uit het huwe- lijk ziju twee kinderen. Uit naam vau prins Filips werd do vol gende rqgelmg voorgesteld Prins Filips zal jaarlijks 72.000 kronen aan Louise blijven uitkeeren, zonder dat oenige beperkende voorwaarde gesteld wordt. Verder zal hij 120.000 kronen op haar huwelijksgoed be talen, hoewel hij de waarde van dat goed reeds langzamerhand terug heeft gegeven door h»t betalen van hare schulden, onder voorwaarde echter, dat de prinses zelve de hooge kosten bestrijdt, op welke hare vlucht haar te staan is gekomen bovendien heeft de prinses van 11 November 1904 tot nu toe een som van 122.537 kronen voor hare be hoeften van haren man ontvangen, terwijl de koning van België zich verbonden heeft, haar oen apanage van 50.000 frs. te beta len. Men kan dus niet zeggen dat prins Fi lips karig is oeweest. De vraag, welken naam zij zal voeren, zal nader geregeld worden. Voorts zal de prins de kosten van het proces dragen en de vraag, wie schuldig staat aan echtbreuk, laten rusten. De ad%*okaten verklaarden aan weerskanten dat zij in het algemeen genoegen namen met deze voorstellen betreffende een minne lijke schikking. Maar men moest eerst prin ses Louise te Parijs seinen om hare toestem ming. Vandaag zal wel blijken, hoe het vor der met de zaak is geloopen. vSir Henry Irving, de groote Engelsche tooneelspeler, zal begraven worden in West- minster-abdij te Londen De deken en het kapittel hebben hunne toestemming gegeven. vHet volgende jaar zal in Berlijn een internationaal luchtschippersoongres worden gehouden- vTwee jonge dames, Marthe en Cécile Robert, 17 en 19 jaar oud. zijn, bij vrij ster ken wind, over het meer van Nerufchatel gezwommen Zij deden over den afstand van ongoveer 7 kilometer 2 uur 50 minuten. vParijs begint- voel van een moordkuil te krijgen. Zoo zijn er eergisteren nacht te Parijs een hecle reeks moorden en aanslagen gepleegd Op den boulevard de Belleville wer den t wee jongelingen getrakteerd op messte ken. In de rue de la Roquette kreeg een voerman een dolksteek en werd zoo erg ge kwetst, dat hi'. er niet meer zal van opko men. Aan de Gare de l'Est werd een werkman, met revolverschoten gedood. vUit Londen wordt bericht, dat de coroner te Mersthara Maandagmiddag gereed kwam met de lijkschouwing van de vermoor de juffrouw Money. De uitspraak van de jtirv laat het raadsel onopgelost; nadat toch do lioogere politieoverheid verklaard had dat alle pogingen om het raadsel op te lossen hadden gefaald, deed de jury de volgende uitspraakDe oorzaak van overlijden van mejuffrouw Money is niet overtuigend vast gesteld kunnen worden. vTe Sa var, in het district Eisenburg van Oostenrijk, ontstond een ontplfofing in eene zijdefabriek waardoor het gebouw in brand geraakte Een deel stortte in en begroef talrijke personen. Reeds zim zes dooden en talrijke gewonden opgehaald. VeJo worden nog vermist. WEST-INDIË Gouverneur Lely'a vertrek. Wij lezen in „De Surinamer" van 14 Sep tember over het vertrek van gouverneur* Lely Gisterenmiddag één uur kondigden vijf kort op elkauder volgende kanonschoten aan, dat de afgetreden gouverneur één uur daar na por „Prins Willem IV" naar Nederland zou vertrekken. Ben half uur daarna stelden zich eene eerewachl der schutterij en eene van het garnizoen, elk onder bevel van een kapitein, op bij tie Marinetrap. Van alle kanten stroomde het van autori teiten, ambtenaren, officieren, besturen en particulieren, naar het gouverneurs hotel om Z Exc. een laatst vaarwel toe te roepen. Daarna verliet hij, vergezeld van den on dervoorzitter van den Raad van Bestuur, den voorzitter der Kol. Staten, de comman danten der schutterij en het garnizoen, als mede de beide adjudanten en vele ambtenaren en particulieren het gouvernementshotel en toog naar de Marinetrap, alwaar een barkas van Hr. Ms. ..Kortenaer," waarin de com mandant van dien bodem had plaats geno men. Over den gchoelen weg, van het gou- vernementshotel af tot de Marinetrap, spreid den de marktvrouwen de hoofddoeken op den grond uit, teneinde ook van hunnen kant hulde te brengen aan den afgetreden gou verneur. Daar aangekomen werd door Z.Exc. nog aan eenigen hartelijk de hand gedrukt en stapte hij in de aldaar gereed liggende sloep. Op dat. oogeublik kondigde een saluut van 13 schoten van het fort „Zeelandia" aan, dat de afgetreden gouverneur vau wal stak. Do „Prins Willem IV,die iutusscheu tot vlak nabij Hr. Ms. „Kortenaer" was opge- stoomd, nam Z Exc. op en de reis naar Pa- t-ria werd aanvaard. Dto gouvernernentsvlag werd geheschen en onderwijl de „Willem IV" voorbij de „Korte naer" stoomde, wisselden <le beide zooeven genoemde bodems en het fort „Zeelandia" saluutschoten. De heer Lely stond nog steeds de groetende menigte, die aan den waterkant stond, toe te wuiven. Een half uur daarna loste het fort „Nw. Amsterdam" bij het voorbijstoomen der „Willem IV" eveneens 13 saluutschoten. Zoodra de boot bij Braamspunt was ge komen, werd den waarnemenden gouverneur per teiephoon daarvan kennis gegeven. Hr. Ms. „Kortenaer" verliet eenige minu ten na het vertrek van de „Willem IV", ook onze reede en zette koers naar Curayao. De nieuwe gouverneur. De Surinaamsche bladen juichen de benoeming vau/ den heer Idenburg tob gouverneur toe en verwachten van hem voortzetting van net beleid, door den afgetreden gouverneur ge volgd. Koloniale spoorwegen. Naar wij vernemen zullen bLwnenikort alle arbeiders der Cura^aosclie eilanden, die hier nog bij de spoorwegen werkzaam zijn, naar hun land teruggezonden worden. Hoewel er vele flinke arbeiders onder waren, bleken deze menschen over 't geheel niet bestand1 tegen den over gang van het droge Curasao naar het natte Suriname De arbeiders werden hevig aange tast door de malaria. (O. W.) Nickerie. Men schrijft aan Onze West: De Engelsolunan Meuzies is deaer dagen teruggekeerd van een tweede verkenning^- expeditie naar de Boven Corantijn, meer in 't bijzonder in het stroomgebied van de New River. Zijn streven was voornamelijk te zoe ken naar diamanten, goud en balata. Hij moet zich hebben uitgelaten, dat de Holland- sche oever van de Corantijn rijker is dan Engelsahe oever. .,an die wetenschap kan hij il ik niet anders gekomen zijn, dan door prospectie op Hollandsch gebied. Zonder eenige vergunning! Er moet op ergerlijke troont worden. Aan een zekeren C. B.. uie zonder voorafgaande prospectie eea ualata-concessie had genomen tussohen Wanetobbo en New River, moest verleden jaar het oonceesiegeld worden teruggegeven, om dat het terrein door Engelsclie stroopere uit geplunderd bleek te zijn. Yam welk nadeel dit voor ons is, kani ieder nagaan die weet dat Nickerie nog altijd bijina geheel drijft op de balata-industrie. i het seen goed werk zijn, om van gou- vernementswege een kleine prospectie-expedi tie naar het Coramtijn-district te zenden, tot onderzoek naar de aanwezigheid van edelge stee-;Jen en -"dere delfstoffen? Een expeditie van eenvoudige menschende nioniers die gewoonlijk het wetenschappelijk onderzoek voorafgaan. Onze Engelsche naburen zijn een stoom- lioutzaagmolen rifker geworden, opgesteld aan den Ei.gelschen oever der Corantijn, even voorbij de drie Gezusters-eilanden- Opzichter een Fnmsrhe déportó. die 8 jaren geleden v?n ons fort Nieuw-Amsterdam ontvluchtte Werkkapitaalonbekend. Vermoedelijk doel zooveel mogelijk Hollandsch hout te verzagen. De Staatscourant van Woensdag 18 October 1905, bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot Nederlandsche gedelegeerden in de Internationale Zeerecht Conferentie te Brussel jhr. mr. O. van der taal van Piershil, Hr. Ms. gezant te Brussel; A. Plate, presi dent van de Kamer van Koophandel en lid der Tweede Kamer te Rotterdam; mr. W. L. P. A. Molengraaff, hoogleeraar te Utreaht, mr. B. Loder, advocaat te Rotterdam en mr. C. Asser Jr., advocaat te Amsterdam. H. M. de Koningin heeft benoemd tot kamerheer in buitengowonen dienst mr. M. P. D. baron van Harinxma thoe Slooten. griffier van het. kantongerecht te Beester- zwaag, en tot kamerjonker de heer A. I. Looxma van Weldereu baron Rengers, bur gemeester van Menaldumadeel. De gewone audiëntie van den minister vn binnenlandsche zaken zal Zaterdag en die van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaker zetelt thans weder in het van ouds bekende „torentje" op liet Binnenhof. Door de regeering is ingetrokken het wetsontwerp tot doorziening tegen hinder lijke of schadelijke waterverontreiniging In het Hotel des Indes te 's Graven- hagie i9 aangekomen de heer Labi, consul van België en Duitsohland in Tripolie In het Hotel den Oud on Doelen te 's Gravenhage is aangekomen de heer H. Spa'kler, consul-generaal der Nederlanden te Singapore. 25 jaar coosulair-ambte- naar. Men schrijft uit München: Den 23. October a- s. aal de Neder land- sohe consul generaal te München, de heer F. C. Meyer, zijn 25-jarig jubileum als consu- lair-ambtenaar herdenken. De heer Meyer werd onder de rcgcering van Koning Willem III den 30. April 1878 voor het eerst benoemd tot waarnemend con sul, en wel als opvolger van zijn vader, die door Willem Hl den 31. December 1845 be noemd werd tot eersten consul van Neder land te Neurenberg. In het jaar 1880, den 23. October, werd de jubilaris na het overlijden van zijn vader definitief tot consul aldaar benoemd. Bij de insteLling van een consulaat der Nederlanden te München op 1 October 1888 werd de heer Meyer tot. consul aldaar be noemd. In het jaar 1893 schonk H. M. de Koningin-Regentes hem, bij gelegenheid van den verjaardag van Koningin Wilhelmina, het. ridderkruis der Or a n je- Nossau-o rde Bij gelegenheid van de troonsbestijging van Koningin Willielmina in 1898 werd hij door de Koningin-Regentes bevorderd tot consul-generaal met gelijktijdige verheffing van het consulaat- te Müuchen tot een con sulaat generaal. Sedert het jaar 1845, dus gedurende 60 jaar zijn de ambten van consul te Neuren berg en te München alzoo door vader en zoon vervuld. Tot consul van Oostenrijk-Hongarije te Willemstad (Curasao) is benoemd de heer J. Janse, directeur van de Handel- en In dustriemaatschappij „Cura9ao". Verkiezing Tweede Kamer. Te Breda zijn officieel tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heerenW H. Boogaardt, redacteur van de Java-post" te Batavia (kath.), mr. W. Ingenhousz (kath.) en dr. Jan van den Brink (s.-d.) te Breda. De Staten van Gelderland zullen in hunne vergadering van heden middag ten half vier ure overgaan tot de verkiezing van. een lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Burgemeester en wethouders van 's Grave nil age hebben den Raad medegedeeld dat de voorbereidende maatregelen voor de uitvoerinor van het werklieden-reglement, thans genoegzaam gevorderd zijn om den dag van inwerkingtreding te kunnen bepalen. O. a. wordt voorgesteld de jaarlijksche ver loven overeenkomstig het werklieden-regle ment eerst toe te kennen met ingang van 1 Januari 1906. B. en W. hebbem voor alle werklieden in dienst der gemeente loongrenzen vastgesteld, voor gemeentewerken, reiniging, gasfabriek, electrisoh bedrijf, duinwaterleiding en te'r- phoon na overleg en in overeenstemming, met d'- b-trokken commissies van bijstand. Teneinde gelijiklieid te verkrijgen bij de verschillende takken van dienst in de beloo ning vau» gelijksoortigen arbeid, moest het minimum van vele loonen verhoogd, van en kele andere verlaagd worden met dien ver stande intusschem, dat niemand tengevolge van de nieuwe regeling minder zal ontvangen dan het loon dat hij thans geniet. Volgens een voorloopige berekening van de directeuren van gemeentewerken, reiniging, gasfabriek, duinwaterleiding en teiephoon, zal die vermeerdering voor lnin diensttakken over een g~heel jaar gerekend, bedragen geveer f 86.000. De uitgaven zullen, volgens eene voorloo pige raming, in 1905 stiigeu. bij in werking treding van het werklieden-reglemmt, met f 23.490. De bedoeling ia aan de nieuwe loonrege ling terugwerkende kracht te geven tot- i October jl. - W hebben mitsdien den Raad voor <r leid te beduiten dat. het werklieden-regle ment in wier king zal treden Maandag 30 Oc tober 1905. met uitzondering van art. 22, dat in werking zal treden 1 Januari 1906. De état-major van het op 19 dezer te Willemsoord uit dienst te stellen pantserschip Evertscn bestaat uit: Luit. ter zee le klasse C. Kasteliju, tijde lijk commandant; idem G. Hoogenraad; idem 2e klasse M. K. Medenbach, H. P. Prillevitz en jhtf. R. F. O. Groeniiix van Zoelen; off. van adm. Ie klasse W. F. van Grasstek, off. v. gez. Ie klasse J. De Hoop. Het machinekamer-personeel bestaat uit: off. mach. 2e klasse W. E. Winkler, chef der machinekamer; hoofdmachinist J. C. Poley machinisten G. R. Fopma, M. Ouwehand, K. W. J. Dambrink, E. I. J. Nandorffadjunct machinisten C. A. Verharen, P. Davidse, P. Lockemeijer, K. J. Metz, A. J. De Vries, A. J. M. Blom, C. A. Van der Steen, H. J. Oldemans. De officier van gezondheid 1ste klasse M. van Willigen, aan boord van Hr. Ms. pantserschip Piet Hein, wordt op non-acti- yiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid 2de klasse L. Backer Over boek. De luitenant ter zee 1ste klaase M. Hale wijn wordt geplaatst als eerste officier aan boord van Hr. Ms. schoener Zeehond. Naar men verneemt is Maandag aan- den heer G. A. Bokhorst, begeleider van liet salonrijtuig voor H. M. de Koningin-Moeder van de Ntederl. Centraal S poor weg-Miaat- schappij eeno Duitsclie orde geschonken. De benoemde adj.-ingenieurs bij den Rijkswaterstaat N. Lambrechtsen is gestelu onder bevelen van den hoofd-ingenieur-direc teur in de le directie te 'sGraveuhage en de 'benoemde adjunct-ingenieur van den Rijkswaterstaat C. Willevecn onder bevelen van den hoofdingenieur Mierlem, iu de 7e directie, met toevoeging aan den ingenieur in het Oostelijk en Westelijk arrondissement te Breda. Gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Indië voor onderwijzer 3e klasse bij het Europeesche lagere onderwijs daar te lande Oh. Emeis en D. Lamers; Wijlen mr. H. Fuchter, raadsheer in het Hooggerechtshof van. Ned.-Indië, was in 1899 benoemd tot advocaat-generaal bij dat Hof en eenige maanden daarna tot raads heer De vorige maand werd aan rar. Fuchter verlof naar Europa verleend. Gisteren ochtend werd per Staatsspoor te 's Gravenhage aangebracht, van uit Am sterdam. waarheen het met een boot van ds Duitsclie Lloyd uit Indië was overgebracht, het stoffelijk overschot van den heer F Th. von Kctsch, in leven administrateur le kl. bij de tinmijnen op Banka, en aldaar in Januari jl. overleden. Het ie te 'sGraveuhage in het. familiegraf op de algemeene begraafplaats bijgezet. De verdiensten van den heer von Kotech jegens den lande, indertijd door de regee- ring erkend door zijne benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, werden op het kerkhof in herinnering gebracht door den gepens. gencraal-majoor Scheuer. Henri F. R. Brandts Buys, f Henri Brandts Buys is in den nacht van Maandag op Dinsdag te Ede overleden. Met hem is een zeer verdienstelijk lid van de familie, waarin de muzikale aanleg erfelijk sohijnt te zijn heengegaan. De overledene was ruim jaar. Hij werd geboren te Deventer en ontving ziju oplei ding als musicus voornamelijk van zijn vader Corn. A. Brandts Buys. Ook studeerde hij te Keulen, als pensionnaire van koning Willem m. Hoofdzakelijk maakte B. B. zich bekend als koordirigent. Hij was eerst directeur van de zangvereenigin.g te Zutpben, en kwam in Amsterdam in 1878, waar hij werd benoemd tot directeur van „Amstels Mannenkoor," verder van „Oefening baart kunst." „Musis Sacrum", „Amicitia" enz. Ook dirigeerde nij bij verschillende gelegenheden groote kinder koren (o. a. in 1887 <*n in 1891). Br. B. componeerde verschillende liederen, koorwerken en cantates. Zijn opera „Albreohfc Bevling" werd in 1891 door de Ned. Opera opgevoerd. Donderdag a.s. zal te Ede de teraardebe stelling plaats hebben. Frans Coeaien. In het voorjaar heeft, eene commissie, bestaande uit de hee ren mr. N. G. Pierson te 's Gravenhage, mr. J. A. Sillem. J. C. G. Pollones Julius Röntgen en Dan. de Lange, allen te Amster dam, zich geconstitueerd om medewerking te vragen voor de oprichting van een huldeblijk op het graf van wijlen den oud-directeur der Muziekschool en van het Conservatorium der Amsterdamsche afdeeling van de Maatschap pij tot bevordering vatu Toonkunst, Frans Coenc'i. Dit plan is geheel geslaagd en door mej. Th. van Hall te Amsterdam is een monument ontworpen en uitgevoerd' dat Donderdag 19 October, des middags te circa 2 uur op do Nieuwe Begraafplaats aam de Groenesteeg le Leiden zal worden onthuld en aan de familie van den overledene overgedragen. Het monument van d r. Schaepman te Rome. Men meldt aan „Het Centrum" Met voldoening zullen onze landgenooten, die het grafmonument van mgr. 9cliaepman op het Duitsche Campo1 Santo te Rome za gen, vernemen, dat hierin weldra een gun stige verandering mag worden tegemoet ge zien. Tijdens zijn verblijf in de Eeuwige Stad heeft mgr. de aartsbisschop van Utrecht aan onzen daar woonachtigen landgenoot Pier Pander de opdracht verleend, om een nieuwe buste van dr. Sohaepman te model leer en, die in marmer zal worden uitgevoerd en op het grafmonument de plaats van het nu aangebrachte conterfeitsel zal innemen. Na eene lezing van prof. Simons van Utrecht is te Zwolle een afdeeling van „Pro Juventute" opgericht. De eerevoorstelling ter herdenking van het 25-jarig jubileum van deai heer Clous ab tooneelspeler, zal te Amsterdam plaats hebben in de tweede helft van November. Hij zal optreden als Olivier de Jalin in Le demi-monde. Het Domineeshuis. Men schrijft aan de Rotterdammer: Den 20. October a.s. zal door notaris Stee houwer te Maassluis publiek worden verkocht oen huis staande aan de Zuidvliet N.Z. in de wandeling genoemd „het Domineeshuis". Volgens ouden van dagen moet dit die wo ning zijn, waarin 68 jaar geleden op den 29. dezer, onze oud-minister dr. A. Kuyper het levenslicht aanschouwde. Gisteren heeft, naar Het Centrum meldt, in tegenwoordigheid van het Centraal bestuur te Leiden de plechtige inwijding en opening van het Centraal Bureau der Katho lieke sociale actie door den centralen advi seur prof. J. D. J. Aengenent plaats gehad. Een denkbeeldig legaat. Do heer C. Geel, directeur der Martha-stichting voor onverzorgde kinderen, gevestigd te Alfen a/d. Rijin, ontving voor eenigen tijd bericht, dab er voor de stichting een legaat was van f 3500, dat door hem persoonlijk aan een opgegeven adres moest worden afgehaald. Hij moest per spoor rijden tot daar een rijtuig nemen naar en daar bij boer afstappen, om dan met dezen naar den no taris te gaan, waar hem onder toezicht van twee getuigen de f 3500 zouden overhandigd worden. Hij moest daar aan niemand zeggen, wat het doel was van zijn komst, omdat de familie er zeer tegen was, dat de stichting dat geld ontving en deze familie was een raar volk. Daar de heer Geel onmogelijk van huis kon op den aangegeven dag, schreef hij den onderteekenaar van den brief, of deze een anderen dag wilde bepalen. Doch zijn schrij ven kwam als onbestelbaar terug. De heer Geel deelt dit een en ander mede in zijn maandblaadje „Onze Blinderen,er o. a. bijvoegende, dat nu hij blijkbaar is beet genomen door een bedrieger, of een krank zinnige of een z.g.n. grappenmaker, er mis schien wel een ander is, die hem de denk beeldige f 3500 vergoeden wil. Het comité voor de tentoon stelling van kookkunst, hotelwezen enz., in December a.s. te Brussel te houdem, heeft ook vertegenwoordigers van Nederland in de jury opgenomen, door te benoemen den heer ri. Leroux. van het huis van Laar te Amsterdam, bot jurylid in de afd. kook kunst, en den heer Ad. Paulez, wonende te Brussel, als voormalig hotelhouder en des kundige in dat vak. tot- jurylid in de groep hotelwezen en hotel inrichting. De minister van oorlog heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het tentoonstel- lings-comité te Leeuwarden, om gedurende de maanden Juli en Augustus 1906 gebruik te mogen maken van de achter den. Arendstuin gelegen r.ianège, welke als hoofd-; bouw voor de aldaar te houden tentoonstelling 2ou dienen. Naar aanleiding vain het voorstel van B. en W van Den Haag tot gedeeltelijke demping van den Hofvijver, kan De Avond post uii. betrouwbare bron mededeelen, dat, wannee- dit voorstel wordt aangenomen, nu reeds een overeenkomst is getroffen met de eigenaren der buizen daar langs den Vijver, om naast de Gevangenpoort langs den nieu wen verkeerswég ©en naar do eischen des tijds ingericht modern hotel te zetten, met uitzioht op den Vijver. In dat hotel zal dan looaJitei'i worden afgezonderd voor de thans op den hoek van de Plaats aan den Vijver gelegen sociëteit Plaoe Royal, beter en rui mer zelfs dan die sociëteit thans bezit. De minister vau Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, diat de laatste twee in dit jaar te Batavia te houden koffie veilingen, in plaats van op 1 November en 8 December (zie de Nederlandsche Staats courant van 3 Augustus 1905, no. 180), zul len gehouden worden op 22 November en 13 December. Ei* worden pogingen aangewend om te komen tot organisatie van het administra tief personeel bij de gemeentebedrijven te 's Gravenhage. Vele ambtenaren hebben reeds met het plan hun instemming betuigd. Naar aanleiding van heit tob minister Veegens gericht verzoek door liet Centraal Bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenver bond om een onderzoek in te stellen naar de keeten en dan maatregelen te nemen tot ver betering daarvan, verneemt men dat die keeten niet ressorteeren onder Landbouw, Nijverheid en Handel, doch onder Water staat. Toch zal van wege Landbouw de noodige aandacht aan de zaak gewijd/ worden. De Am stel Suikerrafinaderij. Het Hbld. verneemt-, dat de onlangs verkoch te Aanstel Suikerraffinaderij niet aan haar oude bestemming aal worden onttrokken. lil welken vorm de exploitatie zal worden voortgezet, is nog onbekend, diaar den perso nen, die de vergadering bijwoonden, waar deze beslissing viel, geheimhouding werd op gelegd. Vleeschnood in Duitscli- land. In de stad Emmerik mogen de be woners 2 K.G. vleesch vrij uit Holland iri- voereai. Met het oog op den lieerschenden vleeschnood, worden thans pogingen aange wend om den vrijen invoer op 4 K.G. te brengen. Gedurende de maand September werden 1000 familiekaarten, voor den vrijen invoer van vleesch noodig, uitgereikt. Wilde g a. m z e n. In Friesland strij ken in de laatste dagen groote koppels wilde ganzen neder. Z'i zijn echter zóó schuw, dat het onnoodig werk is er jacht op te maken. Na een verblijf van enkele uren trekken zij weder naar elders, vermoedelijk wegen» den lagen waterstand. Onder borgstelling der gemeente voor de huur, zijn de vijif gezinnen te Wageniu- gen_ die in April uit de woning werden gezet en sedert eem half jaar in hutten aan den wf? kampeerden, van huisjes voorzien. Het onlangs door den Raad genomen be sluit tot het bouwen van nieuwe woningen voor die gezinnen, zal vermoedelijk niet voor het volgende jaar kunnen uitgevoerd worden, aangezein de r::lkssub3idi© daarvoor, althans niet officieel, nog niet is verleend. Naamlooze vennootschap pen. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raadi mr. Rethaam Macaré nam oen voor ge- interesseerdlen/ in naaimiooze vennootschappen belangrijke conclusie iu de navolgende zaak Een bankiershuis verzond een prospectus, waarbij het publiek tot inschrijving op aan- deelen eener nieuw op te richten naamlooze vennootschap werd uitgen-oodigd. Die ven nootschap kwam tot stand, alle aandeelen werden door het publiek genomen, doch al spoedig bleek, dat de vennootschap niet be antwoordde aan de gunstige verwachtingen, die men er van !had, en de financieel© resul taten, die in het prospectus waren voorge- cijferd. De vennootschap werd geliquideerd. Aandeelhouders spraken het emissiehuis aan tot schadevergoeding, eener vordering door het Hof te Arnhem toegewezen op grond dat, al ware niet gebleken van opzettelijke mis leiding, het emissiehuis zich geen voldoende rekenschap had gegeven van de juistheid der in het prospectus vermelde feiten. Het Hof overwoog, dat de bankier, die aldus had na gelaten, een zorgvuldig onderzoek in te stel len en die, niettegenstaande dat, het pro- pectus onderteekende en met uitnoodiging tot inschrijtving verspreidde, op grond van onrechtmatige daad de schade te vergoeden aan hen, die door die mooie voorstellingen tot inschrijving waren overgehaald. Met het door mr. Vliel ander Hein in deze voorgestelde cassatiemiddel, vereenigde zich de advocaat-generaa 1Deze was van oordeel diat onrechtmatige daad in den zin der wet alleen dan aanwezig kan zijn al-j een ver bod is overtreden of een gebod niet is na geleefd. Onze wet- kent geen bepaling, die zou zijn overtreden. De waarheid die men in het prospectus zou verwachten, wordt ge boden door de regelen van het fatsoen; nie mand heeft echter recht van zijn medemensch te eischen, dat deze waarheid spreekt, zoodat in casu geen inbreuk is gemaakt op eens andei's of in strijd is gehandeld met een rechtsplicht. Ten slotte betreurde de advocaat-generaal het, dat de hoog noodige regeling onzer naamlooze vennootschappen nog steeds ach terwege blijft, zoodat, waar onze wet eene bepaling, al6 in het Duitsche handelswetboek voorkomt, mist, hij moest concludeeren, ge lijk hij deed tot cassatie van het arrest en afwijzing van den eisch der aandeelhouders. 8nel recht. Sedert 1901 was een proces aanhangig tusschem den aannemer B. Tuin, te Ekarnp, en den steenfabiikaut Ter Windt, te Utrecht over een partijtje steen, le Winschoten gelost, maar dat T. niet wilde ontvangen, daar 't niet aan het monster voldeed. Dit proces is nu eindelijk voor goed uit. Dó fabrikant, die verloor en in alle koeten

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2