BINNENLAND. ons allen 200 smartelijke oorlog is ten einde gebracht. Het oosten van ons land ral ach in vrede e» goede nabuurschap met den thana onze vriend geworden Japanschen staat op nieuw ontwikkelen. Terwijl wij onzen onder danen niededeeling doen van het herstel van den vrede, houden wij ons verzekerd dat rij hunne gebeden met do onze zullen vereenigen, dat God Zijn zegen moge doen nederdalen op het ons wachtende werk met de door bet- volk gekozen mannen, tot bevordering van den binneivlandschen voorspoed van Rusland. Allerlei vDe openbare verknoping van do meu bels en het huisraad van Koning Milan en Koningin Alexandra heeft ruim 187.000 kronen opgebracht. Do correspondent te Weenen van de N. R. Ct schrijft d.d. 18 dezer: Prinses Louise van Koburg is van mee ning veranderd en heeft nu aan haar advo caat getelegrafeerd, dat zij het voorstel tot- een minnelijke schikking op don grondslag van een jaargeld van 72,000 kr., de uitbeta ling van 120,000 kr. in eens en het afleggen van den titel vau prinses van Koburg voor dien van België, niet- aanneemt, maar een nrooes voor een Hongaarsche rechtbank ver langt. Verder verzoekt zij aan haar advo- kaat. om namens haar zoo spoedig mogelijk een etsch tot echtscheiding in Hongarije in te dienen. De schikking nu mislukt zijnde, zal de rechtbank in Koburg moeten beslissen of zij in die zaak competent is. Aangenomen wordt dat zij zich incompetent zal verkla ren. omdat, al behooron de beide partijen volgens het familicstatuut tot de Koburgs, zii naar nationaliteit on aanhuwelijking Hongaren zijn. vEen veulen uit de stallen van Werter- Hornun in Sleeswijk, is verkocht voor 30000 mark. hoewel het maar 6 maanden oud is. 't Is d< hoogste prijs die ooit betaald is. v_ Een wissel van 1,292,000 fr., behooren- de aai Kretszschmur, ex-Duitsch marine officier. is verloren of gestolen. Kretszschmur had den wissel te Berlijn gekregen en ging er mee naar Pari^ 0111 hem te doen uitbetalen Tijdens die reis is liet kostbaar stuk verdwenen. vDe Harnb. Naohr. melden, dat inge volge de laatste stormen in de Noordzee, alle hoop verloren is voor het terug zien van twee groote visschersbcote» van Finkcnwer- ker en Cranz, die ongetwijfeld met man en muis verloren zijn. Uit Cuxliaven wordt geseind dat de storm, die sedert veertien dagen bijna onafgebroken heersoht. den ondergang heeft veroorzaakt van twee booten, een Noor en een Duitscber. In T geheel zijn 50 personen omgekomen. Een bootjescigcnaar. Holz genaamd, is erg beproefd Hij heeft weer twee zonen verlo ren. n« onlangs zijn schoonzoon verloren te hebben, den zoon van dezen laatste en zijn eigen oudsten zoon. Te Cuxhaven zijn twee Zweedsche. drie Noorsche, twee Deensche. vijf Russische, een Italiaansoh en een Duitsch schip binnen- geloopen. allen met zware averij. De Staatscourant van Zaterdag 2l October 1905 bevat Je volgen de Koninklijke 1 besluiten gedetachteerd voor 3 jaren bij de West- Indische landmacht de tweede luitenant O. Dames van het le regiment infanterie op verzoek eervol ontslagen W. Hellema. uotaris te Dantumadeel benoemd tot regent over de gevangenissen te Amsterdam mr. E. van den Bogaert, advo caat aldaar, ter vervanging van mr. Th. Hopje die op verzoek eervol is ontslagen benoemd tot militair paardenarts 2e klasse de gediplomeerde veearts R. Gallandat Huet benoemd tot sluiswachter aan de Rijks schutsluis te Katerveor W. Soer, sluiswach ter aan de Veersluis te Zwolle, ter vervan ging van A Mulder, die eervol is ontslagen; bevorderd bij den Rijkswaterstaat tot op zichter 2e klasse A. Kerkkamp te Lobith, thans idem 3c klasse tot idem 3c klasse A. van Wevnsbergen te Heusden, thans 4e klasse; benoemd tot. opzichter 4e klasse T. den Hartogh te 's G rave nhage met ingang van 1 October 1905 is aan de assistent-stempelsnijders bij de directie van 's Rijks munt J. Th. Küppers en J. Ph. R Menger, de titel toegekend, respectievelijk van „1ste" en „2e" assistent-stempelsnijder eervol ontslag, op zijn verzoek, met ingang van 11 Januari 1906, uit 'sl*ijks dienst ver leend aan den directeur der directe belastin gen. invoerrechten en accijnzen G. R. J. de Quaij to Maastricht, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem aan den lande bewezen. - De gewone audiëntie van deu minister van justitie zal de volgende week niet plaats hebben Nader wordt medegedeeld, dat de Oos- tcnrijkscho gezant graaf Brandis zich bin nenkort met verlof naar Oostenrijk en met naar Stockholm zal begeven. De afgetreden gouverneur van Surina me, de heer Lely is, na zijn vertrek uit Paramaribo, naar Curacao vertrokken, van waar hij over Now-York, alwaar hij eenigen tijd hoopt te verblijven, naar Nederland zou terugkeeren. x Do nieuw benoemde gouverneur van Suriname de heer Idenburg, was gister aan het Departement, van Koloniën te spreken, waarvan door velen, zoo in als buiten de residentie, gebruik word gemaakt. Zijn vertrek naar do nieuwe bestemming blijft bepaald op 1 November a.s. Aan 'net gister door den minister van Kolmiëil mr. D. Fock den nieuw benoem den gouverneur van Suriname, den heer Idenburg en zijne echtgenoot© geboden afscheidsdiner voor hun vertrekt naar de kolonie, namen behalve mevr. Fock, echtge- noote, en mej. Fock, dochter van den mi* matei de volgende gasten dieeldo vooizitter van de Tweede Kamer jhr. Röell, de vice-president, van den Raad van State, de ministers De Meester, Van Raalte, Rink, generaal-majoor Staal. Kraus en Veegen s. de heer Oemer, oud-minister van Koloniën, do Staatsraden jhr. Van der Wijck en Van Gennep, de hoeren graaf Van Bylandt, kolo nel Verhey, Do Waal Maiefijt, IJzerman en Van Deventer, leden van de Tweede Ka mer; J. M. Pijnacker Hordijk en Kiel- sfcra, oud-leden dier Kamer; de hecren Elias. secretaris-generaalSix. raad-advi seur I)o Vries en Viehoff, administrateurs de referendarissen Perk, W ine kei, 9tokvis, Ha us, Bakhuis, Hagen van dor Houven van Ocuxlt eu Cromer, allen van het departe- ment van Koloniënvoorts prof. L. \V. C. v. d. Bergh, hoogleer aar aan de voormalige Indische instelling te Delft; de bij het de partement gedetacheerde officieren Sobuylen- burg en Barkhout en de bij het ministerie gedetacheerde secretaris der Indische secre tarie de heer Staal. Vice-admiraal Kouwenberg is -rvcl ontheven als commandant der Indische zee macht, en deze betrekkin» is tijdelijk opge dragen aan den kapitein ter zee A. II. Hoek water en is schout-lij-nacht J. G. Snethlage benoemd tot commandant dor zeemacht in Ned.-Indië. De navolgende officieren worden met 30 dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. pant- serdeks: hip ..Koningin Wilheltnina der Ne- cierlanden de kapitein-lu't. ter zee jhr. H L. Wichers, als 1ste officier; de luits. tor zee der le kir.' -o P. Sodenkamp en J. B. M. ten Bosrhde luits. ter zee der 2de klasse M. W. Schalij C. L. Schep. H M Manikus cn F A. Buddinghde adelborsten der 1ste klasse A. J. W. van Anrooy, J. M. de Booy, J. van Re: :-). H. T.Issel de Schepper, L. J. R. de Chateleux. C. baron de Vos va.11 Stoen- wijk, A. C. Cantor (Vomers; de off. van ge zondheid dor l.»te klasse F. Bennik de off. van gewondheid dor 2de klasse A. G. Theu- nisse; do cff. van administratie der 1ste klasse J. F. do Hart de adjunct-administra teurs A. J. Toljer en II. G Gerdes; de off - machinist. der l9tc klasse B. H. Harinck de off.-maelr'ni i der 2de klasse H. J. W. Grimberg. - Do lint. tor zoe dor 2de klasse H. B. L. liraam wordt geplaatst aan boord Hr. Ms. schoener „Zsehond". De 1ste luitenant bij het korps ma riniers L. Spiegelberg wordt met 1 Novem ber geplaatst aan boord van Hr. Ms. in structieschip „Van Galen". Te Groningen is aangekomen cn in onderhoud bij het 3e bataljon opgenomen, eene afdeeling van de telegrafie der genie, ter sterkte van 1 sergeant en 4 soldaten. Dit Dersoneel dient 0111 proeven te nemen met draadloozc telegrafie, waartoe op het exercitieveld achter de cellulaire gevan genis een verplaatsbare toren (ontvanger- seingeAer) wordt opgericht. De eerste proeven worden genomen met Mep-po om bij slagen dit uit te 9trekken tot Maastricht. (N. G. Ct.) Gelukkige gemeenten. Blij kens het verslag van den toestand der provin cie Zeeland over 1904, is er in die provincie nog één gemeente war. geen hoofdelijke om slag wordt gelieven, nJ. de gemeente Aarden- burg. Te Hillegom is de begrooting voor 1906 met f 5000 verminderd. Tentoonstelling te Luik. Tot commandeur in de Leopoldsorde zijn be noemd de heeren J E. Scholten, lid van de Eerste Kamer, voorzitter van de commissie voor de Nederlandsche af deeling, en J. T. Cremer oud-minister, lid van den jury su périeur tot ridder is benoemd jhr. W. C. de Geer te Luik. gedelegeerde der Nederland sche commissie. Voor het manne-etablissement 'e Soera- baja wordt gevraagd iemand aan wien het beheer en toezicht over de gereeuscliapsma- kerij kan worden opgedragen, die bekend is met de behandeling van moderne werktuig machines en genoegzaam ervaring bezit ten aanzien va» de vervaardiging van gereed schappen welke voor bedoelde werktuigen, zooals o. 111. in het marine-etablissement aan wezige draai-, schaaf en fraisbanken. van ver schillende constructie en capaciteit, moeten dienen en welke ervaring tevens insluit die van het gebruik van den gloeioven, als mede die van het harden der gereedschappen. Aan de betrekking is verbonden een trak tement van f 250 's maands, met- drie drie- jaar'ijksche verhoogiu j 11 van f 25 's maands. De titularis is burgerlijk ambtenaar, zoo- aat op hem van toepassing zijn de bepalingen omtrent de burgerlijke pensioenen, en verlo ven, het weduven- cn weezenfondls van bur gerlijke ambtenaren in Nederlandsch-Indië, enz. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscou- int no. 246. De ohef van liet station te Haarlem, de heei W. C. J. de Bruijln, herdenkt op 31 Januari 1906 den dag. waarop hij voor veertig jaar bij de Hollandsche Spoor in dienst trad. Mr, L. G. A. Vos de Wael, f Men meldt aan liet Centrum: Mr L. G. A. Vos do Wael. srubstituut- officier van justitie te 's Hertogenbosch, is, op zi;i: 1 terugreis uit het Heilige Laud, te Marseille overleden. Te Lochem is op 70-;arigcn leeftijd overleden jhr. II. C. van Panhuys, oud- ontvanger de*- directe belastingen Donderdagmorgen is te Parijs overle den. mr. H. A. Ameahoff, "broeder van den secretaris der Oentraa 1 -spoorweg-maatschap pij. vroeger geuturende lange jaren „jud ge" te Pretoria, laatstelijk directeur voor Frankrijk der Levensverzekeruigmaatschap- pij Kosmos. Een korte ziekte hoeft hem weggesleept op 't oogenblik, dat nog veel van zijn ijver en werkkracht verwacht kon worden. In do Zuid-Afrikaansche Repub 'ek had hij zich reeds dadelijk nazijn vestiging in 1888. de algemeene sympathie verworven en behoorde hij tot een der meest geacH'e hooge staatsambtenaren. Men her innert zich waarsoliijulijlk de omstandig heden waaronder hij hij de inlijving der Republieken zij n ontslag als rechterlijk ambtenaar genomen heeft. Tevens weet men hoe hij op koinmando trok, terwijl zijn eoht- genooto baronesse Van Ittersum, van baar kant ah- hoofd der ambulance-diensten hulp en le?d verzachtende, van niet- minder geest kracht blijk gaf. Ziju bescheidenheid, even groot als zijn ernst en oprechtheid, is oor zaak geweest, dat er na die dagen van strijd weinig openb:iarhoid gegeven is aan beider getrouwe .plichtsvervulling. Des te meer voegt 11a zijn verscheiden een woord van sympathie en waardecring! Hulde aan C. J. Tenuninck. In het Museum van Natuurlijke History in biet oudo gebouw aan liet Rupeuburg werd g.s- tereu een eenvoudige hulde gebracht aan den grondlegger en eersten directeur van uit museum, wijlen deu heer C. J Tem- niiuck. Coenraad Jacob Temmvnek, in 1778 te- Amsterdam geboren, was door relaties met Oostindie-vaarders in het bez.t gekomen van een hoogst belangrijke verzameling op het gebied der natuurlijke h.storie, welke col lectie hij het Rijk aanbood 0111 tot kern van een museum te dienen, Het aanbod werd door de regecring aanvaard, de collec tie met andere collecties aangevuld en van het daardoor gevormde museum de keer Temminck in 1820 tot directeur benoemd, welke betrekk.ng hij tot aan zijn dood 'u 185S bleef waarnemen. Een commissie, bestaaande uit de heeren mr. R. baron Snouckaert van Schauburg jhr. R. C. Six en A. J. Blaauw, wendde z:c'.i in den loop van dit jaar tot anderen om alsnog een hulde aan de nagedachtenis vau den merkwaardigen man te brengen. Waar zou dit beter kunnen geschieden dan in liet- museum, waaraan zijn naam steeds zal verbonden blijven! Zoo werd in den muur van de vestibule van het museum een bronzen gedenkplaat aangebracht, waarop en relief met de kunstenaarshand van den heer G. Bourgonjou de beeltenis ;n buste va-i Temminck is aangebracht. De plaats 's 81 c.M. hoog en 48 c.M. breed. Onderaan staat„C. J. Temminck, geboren 31 Maart 1878. overleden 30 Januari 1858"'. Gisterenvoorniiddag had de onthulling van dit huldebl :k plaats. Een vrij groot aantal genoodigden, onder wie als vertegenwoordigers van het college van curatoren der Rijks-universiteit mrs. N. de Ridder en J. E. B:ddaert, eenige familie leden en de v:.-vaardiger van de plaat, de lice: Bourgonjou, waren aanwezig. De voorzitter der commissie, baron Snouckaert van Schauburg, droeg met een van groote waardeering getuigende rede het gedenkt.eeken aan de Regcering over en be val het in de zorg van den directeur aan. 1 1 herinnerde er aan. hoe vrienden en ver- eeders uit het buitenland, zoowel als uit het binnenland, bijdragen hadden afgestaan en hoe niemand minder dan dr. Finsch uit Brunswijk het eere-voorzltterschap der com missie had aanvaard. Na het gedenkteeken te hebben onthuld, gaf spr. nog een korte levensschets van den merkwaardigen man, wiens verdiensten voor de ornithologie en voor het Museum voor Natuurlijke Historie hij in het bijzonder deed uitkomen. Namens curatoren aanvaardde mr. De Rid der gaarne dit gedenkteeken voor het rijk, z": erkentelijkheid er over u'tsprekend. dat e 1 later geslacht de v?rd enste van dezen man der wetenschap heeft willen eereu. Uit naam van de familie dankte de heer Temminck uit Arnhem voor de hulde aan de nagedachtenis zijn vader bewezen. Van enkele buitenlandsche geleerden, on der wie dr. I Finsch. waren brieven aange komen waarin z i hun leedwezen betuigden Ti "et aanwezig te kunnen zijn. Hbd. Onthulling gedenkteeken Fra us Coenen. Op de begraafplaats bji- ten de Groenestceg te Leiden had Donderdag middag in teg. "woordigheid van een aantal belangstellenden de plechtige onthulling plaats van een eenvoudig gedenkteeken op de groeve van Frans Coenen. den 19eu Ja nuari 1904 overleden. Het monument is vervaardigd door mej. Th van Hall te Amsterdam. De commissie met de uitvoering belast bestaat uit de hee- mr. N. G fiersomr. J A. Sillem, J. C. G. Pollones, Julius Röntgen en Daniël de Lange, allen te Amsterdam. Het gedenkteeken werd, met een waardee- rende toespraak bij monde van eerstgenocm- den, aan de familie overgedragen en door deze iu dank aanvaard. Te 's Gravenhage is besloten tot de oprichting "an eene Vereeniging van ambte naren ter secretarie en ten kantore van den gemeente-ontvanger afdeelin<r 's Graven hage." De Bond van inspecteurs van gemeen telijke politie im Nederland1 heeft Donderdag te Haarlem een bu; ten gewon© ledenvergade ring gehouden waarin o.a-, werd' besloten een adres aan den minister van- justitie te richten, vragende om uitbreiding van commissarissen van politie. Een voorbereiding tot het instellen van een examen voor inspecteur van gemeen.e- politie werd in oginsel goedgekeurd, niertoe werd eene oommissie van 3 leden benoemd. Tot bestuurslid i& de inspecteur S Pos4 huma te Amersfoort- gekozen, terwijl de be stuursleden J. v. d. Puttelaar en C. 11 As- peren respectievelijk als president en 2e-secre taris zijn herkozen Te Leeuwarden had gisteren onder het voorzitterschap van den heer dr. P. Jager, arts te Temaard. c-en vergadering plaats van voorst-anders der oprichting va.u een Friesch volk5sanatorium voor beginnende borstlijders op let laudgoed Herema-State. van het echt paar dr. J. G. Driessen, arts, en jonkvrouw Vegeling van CLaerbcrgen. tot dat doel af gestaan. Plannen en teekeningen waren tentoonge steld. De voorzitter wees in zijn openingsrede op het groote crewicht der sanatoria in den strr 1 tegerii de tubereu! re. De kosten der inrichting van het landgoed zijn begroot op f 50.000. Door den heer dr. J A. Schepers, arte te Grouw. werd voorgesteld te benoemen een commissi© van négen leden, waarvan twee derden geneeskundigen ten einde te 011 'er- zo ken, of ook op een betere plaats dan op Herema-ótat© een even goedkoop sanatorium zou kunnen worden opgericht. Alvorens tot de bepprelring van het voor stel over te gaan, werd aan dr. Drieasen ge seind. hoe lang aan het aanbod van den af stand van Her>ma-State zal worden gestand gedaan. I11 afwachting van het antwoord werd de vergadering- geschorst. Waarom geen Hollandsch? Onlangs kreeg iemand een kist uit Indië. Op het cognossement- stond vermeld, dat de vracht gind- betaald was. I11 blauwen stem- Dcldruk stond er nl. „freight paid". Denk nu eens aan een Nederlander zendt uit een Nederlandsche kolonie met een Nederland sche recderii (de Rotterdamsche Lloyd) een kist naar een Nederlander in Nederland, en de reederij zet op het cognossement, dat ver der in liet Nederlandsch is gesteld, de me- dedeeling, dat de vracht betaald is, in het Engeisch. Is het niet raar? (Neerlandia). Dezer dagen, is te Amsterdam 'bij onder- hand'vchen vork cop voor 3A ton verkocht een blok van dertien huizen, begrensd door Sin gel en Spuistraat Aan al de bewoners vaoi 1K-7 hu!?. aangezegd haja pcrcoalen .tegen 1 Mei 1906 te itruimen. Naar het- Hbl. vernam, werd deze koop ge sloten met het doel alle huizen af te breken en op i-et daardoor vrijkomende grocte ter rein een gebouw te doen. verrijtzen voor een bankinstelling, te Amsterdam gevestigd. Het conflict in de bouwvak ken De heer Weasels, redacteur van De Havenarbeider, het orgaan vau den Neder- laudsohen Scheeps- en Boot werkers bond, dringt or in zijn blad op aan dat de haven arbeiders de Amsterdamsche bouwvakarbei ders wèl zullen steunen. De „Club de Bienfaisance". De tweede zitting van dit prooss ving gisteren aan met het hcoren van nog een getuige, den h^er J. van Oostveen, makelaar te Amsterdam, d-e mededeelde, dat hij het hei-renhuis met tuin in de Vondelstraat, toe- beboonende aan den heer van Laar, te 's Gra venhage, voor dezen verhuurd had aan den heer Rousseeuw, om daarin te vestigen de „Club International de BienfaisanceDe huur was ingegaan met November 1904, vcor den tijd van 3$ jaar. De huur wordt gere geld aan getu"ge voldaan door den he:r Rous seeuw. Daarna werd voorlezing gedaan van deu befaamde circulaire, die door de vereeniging op groote schaal in het buitenland wordt ver spreid en waarin de genoegens van Amster dam en omstreken hemelhoog worden opge vijzeld en waarin de hoofdstad van Neder land beschreven wordt als een paradijs voor vreemdelingen, waar zij dezelfde genoegens vinden als aan de cot© d'azur, en waarin de genoegens worden opgesomd, waarmede de leden bij hun verblijf aldaar worden over stelpt. De verschillende theaters dio Am sterdam bezit wt.: 1 .ij.gcii hij, de uitstap jes naar Zandvoort, Marken. Bloemendaal, Haarlem, enz., boottoohteu worden in uit zicht gesteld met een boot „spécialement ré servé aux membres du club", en schaatsen tochten op de Zuiderzee, waar men duizen den schaatsenrijders ontmoet. Vervolgens werden de gedaagden gehoord'. Het O. M. e-i9ch.te in een breedvoerig re quisitoir vervallenverklaring van de rechts persoonlijkheid» der vereeniging met benoe ming van een curator op eon wijzie a,ls de rechtbank zou goedvinden. Het roulettespel, zeide Spr. o. a., geeft gelegeuheid tot zedebodervende handelingen en een vereeniging, die daaiioe gelegenheid geeft, mag niet blijjvon voortbestaan. Do beide rechtskundige' raadsleden der olub betoogden uitvoerig, dat de club niet handelde in strijd met de wot en mr. Hazel- hof Roelfsema gaf er zijn voldoening over te kennen, dat het O. M. toegestemd had, dat de aanwezigheid der roulette geen over treding dier wet was. Uitvoerig trachtte hij aan te toonen, dat wij hier niet- te doen had den met- afwijking der statuten, want dat ge legenheid tot- spel inderdaad het verblijf al hier verhoogt, wat het O. M. dan ook toe geeft. Maar daarenboven is in het huis niet alleen een roulette, inaar ook een lees en recreatiezaal. Spr. vro'-g wordt in sociëtei ten alhier niet gespeeld, 90ms zwaar hazard gespeeld? Maar spelen is toch een onbehoor lijke zaak, zegt het O. M. Doch heeft hij wel bedacht welken weg hij daarbij opgaat? Het begrip onbetamelijkheid is subjectief. De I een zal zeggon, hazardspel is onbetamelijk, de ander niet. i. Cing de theorie van het Openbare Ministerie op, da-n wordt het recht van ver eeniging en van vergaderen bedreigd. Spre ker doet dan vooral uitkomen dat het huis j in de Vondelstraat niet voor het publiek toe- 1 gankelijk is en wat bij de wet niet veroor- loofd is wordt hier niet verricht. Het O. M. gaat dan ook vorder dan de wet, die hazard spel in een gesloten huis niet verbiedt. Spr. mernt, dat de club zich beweegt binnen de lijr. der statuten en zich niet schuldig maakt j aan overtreding der wet-. Als het O. M. eer- bied heeft voor de wet en de rechter zich aan de wet- houdt, dan zal de wet in dit geding niet verzaakt worden en zullen de cliënten van rechtsvervolging worden ontslagen. Mr. B. Polenaar 9loot zich uitvoerig hierbij aan Ook deze betoogde dat, door toe te geven aan den weusch van het O. M., het recht op vereeniging en vergadering zou wor- den bedreigd. Pleiter betwistte verder dat het zedelijk- I hcidsgevocl door de olub is geschokt. Men schuwde er geen politie, gaf aan de verte genwoordigers van den O. v. J., de politie- inspecteurs Ba-telt en Pateer, kaarten, die hun steeds toegang gaven, en verstrekte alle mogelijke inlichtingen. Dan. naar de mora- - liteït der adspirant-leden wordt door die club geinformecid. 1 Pleiter concludeerde ten slotte, dat öf de rechtbank zich onbevoegd öf het O. M. niet- ontvankelijk zal verklaren. Maar wat zij ook doen moge. de geëisohte vervallenverklaring zal niet Kunnen worden uitgesproken, daar geen afwijking van de statuten is aangetoond. V001 alles en boven allee staat de wet, en pleiter' zag clan ook met vertrouwen de uit spraak der rechtbank tegemoet. Na re- 011 dupliek word de uitspraak be paald op 3 November a. 9 *- De internationale effec ten d i f s t. a 1. Voor het gerechtshof te s Gravenhage werd Donderdag behandeld de zaak van P. J. J. Büscherhof die indertijd door de Haagsche rechtbank werd vrijgespro ken ter zake van oplichting en het opzettelijk voordeel trekken uit dc opbrengst van door misdrijf verkregen effecten. Bekl. door den president aan een scherf verhoor onderworpen, klaarde de effecten uit Parijs van een zekere Levv te hebben ont vangen, na- daarover gecorrespondeerd te heb ben. en evenals in eer te instantie niet- gewe ten te hebben dat deze waren frappès d'oppo- sition. Hij had do effecten noodig gehad om met andere heeren een combinatie te vormen tot het 1 nemen met- paarden aan wed rennen. Na een uitvoerig getuigenverhoor, dat zeer langen tijd vorderde, nam advocaat- generaal Mr. Reitsma requisitoir en 'e's -lit.;- tegen bak!, wegens liet. opzettelijk voordeel trekken uit de opbrengst, van een door mis drijf verkregen voorwerp een gevangenisstraf van 3 jaar. Mr. L. W. van Gigch. advocaat te Amster dam, hield een uitvoerig pleidooi, dat we gens het vergevorderde uur werd afgebroken, Bij de gister - oortg'ezette behandeling con cludeerde de verdediger, mr. L. W. van Gigoh, tot bevestiging van 't vrijsprekend vonnis der Haagsche rechtbank. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald c-p Donderdag 2 November. Mishandeling van bestede lingen. Donderdag is voor het hof te Leeu warden in hooger beroep behandeld de zaak der bestedelingen te Groniugen. 8 getuigen waren gedagvaard, 4 a charge en 4 a décharge. De advocaat-generaal, die van oordeel as dat de mishandeling wettig en overtuigend bewezen was, vroeg veroor deeling tot f 25 boete. Mr. Schutter te Gro ningen trad als verek 'iger op. Door de Haagsche politie is op last van de justitie in beslag genomen i het lijik va-n een kindje van 4i maand, dat in het kinderziekenhuis te 's Gravemhage In liet laatst- der vorige week is overleden. Bedoeld kind dat in die inrichting ver pleegd werd als lijdende aan ingewandsziekte was eerst nerste'h nd« doch korter» tijd daar na werd den te Rp*w;:k wonende ouders ver wittigd dat het kind stervende was. De kleine is den volgenden dag overleden. Later toen het lijkje dat- geheel gekiend wa?, in het bezit der oudera was gekomen bleek dat een der voeties vrij ernstig verwond was. Volgens bewering zou deze verwonding ver oorzaakt zij,n doordien 't voetje 's nachts ten gevolge van het woelen van de kleine, in aanraking was gekomen met een warmwater- kruik, welke omwikkeld in het bedje zou zün gelegd. Een onderzoek wordt ingesteld in hoeverre de verwonding de dood kan hebben veroor zaakt. Het kinderlijk>e is in het- gemeente-zieken huis geschouwd geworden. Nader meldt men: De schouwing van het te 's Graven hage in beslag genomen kinderlijkje, in het gemeenteziekenhuis aldaar, heeft het resul taat gehad dat de oorzaak van den dood van het kind is eene aandoening in de ingewan den. Tusschen het overlijden en het brand- wondje bestond niet het minste velband. Overtreding der Caissonweb. Naar het Volk verneemt- is proces-verbaal opgemaakt tegen den directeur van het bouw werk aan de westelijke viaduct wegens over treding van de Caisson wet. n.l. te vlug uit schuttoni van een arbeider uit een schutsluis. Ben weigerachtig getuige. Op last van den rechter van instructie te Utrecht, is in eene woning aan de Wester straat te Rotterdam, aangehouden de naai machine-fabrikant I., die bij- herhaling vruch teloos was gedagvaard, om als getuige te Utrecht te verschijnen, doch telkens voorgaf, niet te Rotterdam te wonen», maar te Brussel. Ouder geleide van rijksveldwachters is hij naar Utrecht getransporteerd. Mislukte aanslag. Gisterenmid dag ontkwam de heer Rcessing van Iterson, chef van den tractieddenst der Holl. IJzeren Spoorweg-Mij., te Amsterdiam, door toeval lige om stand ighediem aan een aanslag op zijn leven Een sedert eenigeai tijd ontslagen be ambte vervoegde zich in het administratie gebouw en vroeg den Heer R. v. I. te spre ken Toen hiertegen bezwaar werd gemaakt, driegde hij dien portier met een revolver en snelde naar de kamer van den heer Roets- sing. Deze was toevallig even afwezig en eer de man aan zijn voornemen gevolg kon geven, werd hij door de te hulp geroepen politie gearresteerd. Nader vernemen wij nog dat de aange houdene, zekere W., een wegens dienstweige ring ontslagen jong beambte is, die reeds hei-haalde malen doch vruchteloos, den heer R. v I. over zijn ontslag trachtte te spre ken Tel. Twist om een meisje. Woensdag nacht om twaalf uur ontstond er in de gelag kamer vao Jeruèl in de Jan van Loonslaan te Rotterdam onder eemge aldaar verblijven de personen twist over een meisje. De zeeman J. J. H. R., die eerst woorden had met- den brood bakkersknecht H. va.n B., kreeg het daarna om dezelfde reden te kwaad met- deu los werkman A. E. S. Terwijl nu R. met dezen aan het twisten wara, naderde de bak- '•er.ht d e een soort dolkmes getrokken had, hem van achteren en gaf hem met dat mes een diepen steek in den linkerbovenarm, die zóó aankwam, dat er een slagader werd door- i >:'der hevig bloedverlies snelde de verwonde zeeman over het Alkemadeplein naar het politiebureau in de Meermansstraat, zijn weg derwaarts met een bloedig spoor tee kenend. Op dat hulpbureau werd hem dade lijk de eerste hulp verleend, waarna men hem naar het ziekenhuis "bracht. De bakkersknecht H. vaan R. is dadelijk V nis genomen en naar hetzelfde poli tiebureau gebracht, waar men hem opsloot. Het mes nam de politie in beelag. (N.R.Ct.) De gestolen Frans Hals. De in Juli te Middelburg gearresteerde Belg P. J. Nijs, verdacht van den schilderijendiefstal in liet Mauritshuis te 's Gravenhage die naar Den Haag werd overgebracht- en daar sedert in voorloopigo hechtenis werd gehouden, is, naar de Midd. Ct. verneemt, dezer dagen aam de Belgische justitie uitgeleverd, omdat hij» in België terecht moest staan wegens oplich- timg- Er schijnen dus geen termen te zijn gewon den om hem wegens den diefstal in het Mau- ritshuis te vervolgen. Verduistering Verdacht van verduistering w te Finsterwolde (Gr.) in hech tenis genomen de woegero bode van het wa terschap Reiderland, J. T., aldaar. Hij is naar Winschoten overgebracht-.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2