ft*. II3. Tweede Blad. 4de Jaargang. Zaterdag 21 October 1005 KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS per 8 maanden root Amersfoortf 1.25. Idem franco per post. - 1./5. Afzonderlijke nummers 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 'g morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: f 0.75. 0.15. Van 1—5 regels Elke regel meer Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeolige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abozmement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST- IN Dl jf De correspondent van het Hbld. te Bata via seint De Vorst van Gowa heeft na zij(u aanvan- (kelijke weigering om zich te verantwoorden over zijn houding, zich goedschiks onderwor pen bi) de komst der troepen. Alsnog wordt tegenstand verwacht van den Rijksbestierder en ziijn aanhang. Nader wordt geseind, dat bij een conferen tie tu&chen den heer Kroesen en den Vorst van Gowa een nieuw contract werd getee- kend. De heer Kroesen e: c-hte de inlevering van alle vuurwapens binnen het etmaal. Gis terenavond is een spoedbericht uit het hoofd- kwartier te Makassar ontvangen, meldende dat de Vorst was gevlucht. Een aanval op het bivak van Makassar werd verwacht. De mach t verliep echter rustig, j Uit 'sGravenhage seint men Hoewel blijlkens het telegram van den gouvei neur-generaal van 28 September het binnenrukken in Goa zonder verzet heeft plaats gehad, is blijkens een nader telegram wel verzet ondervonden bij eene verkenning in den omtrek van Djongaja op de noord- grens van Gowa, zuidelijk van Makassar, waarbij gesneuveld is een fuselier en gewond 3 fuseliers en een cavalerist. De vlucht van den radja van Boni. In eene Boni-correspondentie van het Soer. Hbld. leest menMijn zegsman heeft van af Wattam Ponré liet voetspoor der vluchtelingen gevolgd, en weet alle bijzon derheden van de bevolking onderweg en van afgedankte dragers. De vorst toch werd op zijn vlucht gedragen, daar hij te oud is om te voet te gaan. Ziehier het verhaal. Van uit Wattam Ponré zijn de vorst en zijn zoon in noordelijke richting gevlucht, waarbij de Patta Poenggawa steeds met de ge wapenden eenigszins achterbleef Dit ging goed tot voorbij de kampong Galienkang, waar gemerkt werd, dat de soldaten de vluch telingen op het spoor waren. De Patta Poeng gawa hield toen stand en heeft na een kort gevecht zich teruggetrokken in Noordooste lijke richting, waarbij verloren is geraakt één kist met goederen van waarde. De vorst ech ter is naar het Wecten afgeslagen en zette do vlucht door tot de kampong Takka, waar hij 's avonds laat aankwam. Onderweg had <le Patta Poenggawa zich reeds weer bij zijn vader gevoegd, zonder door de soldaten te zijn gevolgd. Hieruit maak ik op, dat het den Poeng gawa gelukt is, de vervolgende troepen op een dwaalspoor te brengen. In kampong Takka werd de vorst kort na middernacht opgeschrikt door het bericht d t de soldaten in aantocht waren. Hij stond dadelijk op en vluchtte uoor in Noordelijke richting, met achterlating van verscheidene kisten met goederen van waarde. Later bleek dat de vorst gevlucht was voor een loos alarm. Van Takka noordwaarts ging he voorbij de kampong Alekale en werd 's middags laat pas halt gehoudetn op een grasvlakte op een der uitl >jpers van den berg Alekale, waar gebivakeerd werd. Den volgenden dag werd de reis vervolgd tot a en ander© groote kampong, waarvan ik den naam niet juist kan opgeven en van hier werd, na er den nacht te hebben doorgebracht, doorgereisd' in Noordwestelijke richting en de kampong Tjitta bereikt. In deoe kampong nam de vorst zijn intrek in de misigit, vlak aan den kalikant. Hij verklaarde tevens erg moe te zijn en in deze kampong te zullen blijven, tot de sultan van Turkije (Radja Roem) hem te hulp zou komen. Ook vertelde de oude vorst, dat deze bulp binnen 10 dagen zou komen opdagen. Verder vertelt mijn zegsman, dat de vorst bij zich heeft 500 volgelingen, groctendeels vrouwen uit zijn hofhouding en naa te fami lieleden Dé mannelijke volgelingen staan onder den Patta Poenggawa, die beschikken kan over 48 geweren. Omstreeks den 22en Augustus bevond zich dé radja te Tjitta. Aan de Java-Bode word' dato 16 Sep tember uit Badjoë geseind: Van de colonne ter opsporing van den go wezen vorst-van Boni in de Pitoempanoewa landen ié. bericht ontvangen, dat die co'on no er in geslaagd is zijn spoor te vinden en den vluchteling cp de hielen zit De vorst wijkt echter nog steeds uit. De troepen hadden eer ontanoefing met- een bende van 30 man, J,:« 15 Beauniontgeweren "bij zich hadden en ste. ling genomen hadden aan een riviertje bij Solo-Benawoe. De vijand werd verdreven en liet zes doo den in onze handen, een Boaumontgeweer en eenige blan'ke wapens. Wij hadden geen ver liezen. Do hoofden van Pitoenpanoewa werden den 9©n September door - colonnecomman- dant opgeroepen. Denzelfden dag verscheen reeds de Aroe van kampong Tanette. (Later). Ingekomen berichten bevestigen de aanwezigheid va» T apawawooi in of nabij Kera, waarheen de marechaussees en de in- fanteriecolonne sedert den 6en aijin vertrok ken. Aroe Matjege heeft zijn meester veriaten en is op weg naar Watampone om zich te onderwerpen. Aan Lapatol ahet weerspannige lid van het bestuur van Wadjo, is een boete opge- van f 352. wegens het niet verschijnen voor de» bevelhebber, tödens den tocht in Wactjo. De inlevering van geweren in Wadjo gaat nu vlot. In Boni gaat het- minder goéd. Tot den 9den September werden in Wadjo 113 Beaumonts en 24 achterlaadgeweren vam een ander stelsel ingeleverd en 1354 trompladers. Boni leverde 50 Beaumont-geweren 4 andere achterladers en 448 1rompladers in. De Locomotief schrijft „Uit de telegrammen van onzen Boni-cor respondent blijkt dat eene af deeling mare chaussee der colonne van kapt-. Stipriaan Luiscius voeling heeft gehad met de achter hoede der getrouwen die den vorst van Bon' op zijne vlucht naar het Noorden vergezel len. Maar men ontvangt tevens den indruk dat de vorst hoogstwaarschijnlijk niet in onzs handen zal vallen. Dat wij het volk van Boni niet zienderoogen kunnen overtuigen, dat het van den radja niets meer te vreezen heeft, blïift jammer, al is het waar dat alle berichten tr op wiizen dat Zuid-Celebes als geheel bedwongen en in onze handen kan worden beschouwd. De mededeeling dat gou verneur Kroesen vam. Pampanoea uit zich naar Singkang zal begeven om eene vergade ring te houden met den Wadljo'schen rijks raad en vervolgens uit het hart vami het bin nenland naar ,.ii« West-kust zal trekken, is een dér bewijzen daarvan. Heel Zuidt-Oelebes is nu in onze macht ««»-♦■. een nieuwe toe komst tegemoet. Alleen blijft nog de vraag wat men met Gowa zal doen." "Wij lezen in de Java-Bode „De correspondent van het Nieuws van den Dag van N.-I. in het Bonische heeft verzet aangeteekend tegen mededeelingen van den correspondent van alle andere bla den op Java, die volgens hem het gebeurd*- te Patiro gepleegde wreedheden door ie maréchaussees met den mantel der 'iefl> zouden hebben bedekt. Hij alleen gif de naakte waarheid. ,.In verband met dit schrijven eischt het Nieuws van den Dag van N.-I van en2cn correspondent, dat hij zijn bewering, dat de mededeelingen van den correspondent van het Nieuws geheel onwaar waren, goed zou maken door de resultaten van het onderzT-k mede te deelen, welke door hem den 19en on den 21en Augustus beloofd werden, of dit hij, wanneer die resultaten hem in het onge lijk stelden, die zoo lichtvaardige, zonder kannis van zaken geuite ontkenning, terug zal nemen. „Het zwijgen van onzen correspondent, in deze heeft een zeer deugdelijken grond. Hij kan den uitslag van het gehouden onderzoek niet mededeelen, zonder het ambtsgeheim te schenden. Hij berichtte ons slechts, dat het- onderzoek uiterst streng is gehouden, zoowel bij het 9e bataljon, de marechaussees als bij de overige troepen, voor zoover die van de zaak konden afweten en dat de mededcelin- g n, welke hij ons deed, door hem werden verstrekt, vóórdat hij wist dat de opdracht tot een onderzoek uit Batavia was ontvan gen en dat de uitslag daarvan voorloopig ge- leim moest blijven. „Naar aanleiding van dezen brief hebben wij te Batavia onze voelhorens verder uitge stoken en zijn te weten gekomen, dat het onderzoek der commissie geleid heeft tot uit komsten, geheel overeenstemmende met het geen ons door onzen correspondent werd ge seind, welke uitkomsten te zijner tijd uit voerig zullen worden openbaar gemaakt. De Java-Bode schrijft „De correspondent bij de expeditie in Zuid-Celebes van het Soer. Hbld. vertrouwt het niet dat in Wadjo zoo bitter weinig goede geweren worden ingeleverd; diat de gidsen de patrouilles misleiden en dat groote rook vuren worden ontstoken, zoodra de Kompenie zich vertoont. Ook de hadjis, die zoo lief doen, vertrouwt hij niet. En hij acht het gevaar van een onverwaohten overval in tjakranegaraschm trant niet uitgesloten reeds moet een brief gevonden zijn met het onheilspellende woordmain Lombok. „Ook onze correspondent heeft do aan dacht gevestigd op het fedt, dat zoo weinig geweren worden ingeleverd van goede kwa liteit, die er toch moeten zijn .Wil men het succes voor de toekomst verzekeren, dan behoort de ondernomen schoonmaak afdoende te zijn. En daarvoor is noodig de inlevering dier geweren te ei sc hen en wordt daaraan geen ge vol gge- geven, haar met krachtige maatregelen af te dwingen. Doet de opperbevelhebber dit niet, dan staan hem wellicht- pijnlijke verrassin gen te wachten en dier regeering de noodza kelijkheid om, binnenkort, nogmaals een expeditie uit te rusten." Het Soer. Hbld. schrijft Naar aanleiding van het in ons blad van 19 Augustus j.l. voorkomend telegram uit. Malang, meldende, dat de resident Brugman bij qen interview aldaar verklaarde, niet heelemaal gerust te zijn over den toestand in Boni, en liet geenszins onaannemelijk te achten, dat de vorst de „tanri doeni", (een tot de ornamenten behoorende kris) bij zich gehouden liad, welk wapen Lapawawooi steeds droeg, heeft de gouverneur-generaal den gouverneu- van Celebes en Onderhoo righedeu telegrafisch opgedragen een nauw gezet onderzoek in t stellen naar dat orna ment. In eene vergadering op 31 Augustus te Watampone gehouden, werd door den To- marlalang en de zes overige kiesheeren, zoo mede door Daeng Maliutaug; den bewaker der rijksornamenten, met de meeste beslist beid verklaarddat er geen „tanri-doeni" bestaat, wel een „latéyaridoeni" hetwelk het hoofdornament van Boni is; dat de vorst niet9 is wanneer hij dat zwaard niet bezit; dat er behalve die „latéyaridoeni" nog het bezit van 3 voorwerpen een vereischte is om vorst te kunnen zijn, n.l.de „lamakawa" (eene kris), de „latolégang" (eene lans) en de „teddoem poelawangé" (gouden pajong) Deze 4 ornamenten waren alle ter vergade ring aanwezig en ten overvloede werd nog hun identiteit vastgesteld. Aan de ornamenten in ons bezit ontbre ken nu nog alleen de „Oela menreli" (kris), de „pappa do. wanna" (ponjaard of badè), de „ïasalaga" (lans) en eenige souris (klewangs of mandaus.) Volgens d' Bonische groeten droeg do vorst de ornamenten alleen bij officieele ge legenheden. bijv. a's de gouverneur in Boni kwam en bij zijne installatie als radja; na de plechtigheid wcrden zij onmiddellijk weer opgeborgen Een alleszins bevoegd persoon deelt ons mede dat ,.la tenridooni" Boegineeseh is en juist hetzelfde beteekent als „la téyaridoeni" dat Makassaarsch is. Hoe de Bonische rijks- grooten verklaren dat er gcen ..la teridoeni" bestaat maar wel een „latéyaridoeni" is on zen zegsman o?n raadsel. F lores Van den resident van Timor en onderhoorigheden zijn de volgende tele gram men ontvangen I. Larantoeka 23 Augustus 1905- Op den 18en dezer vertrok ik per Pelikaan met colonne onder luitenant Rijmders en ver gezeld van controleur naar Larantoeka, van waar. na liet nemen vam noodige maatregelen, op den 21 sten 's nachts naar Moelawate ge stoomd wérd, terwijl van hier '9 morgens 7 ure de colonne bestaande uit 44 militairen en 58 pradjo-erits oprukte naar Lekloewo hal verwege wachtte vijand, vele honderden sterk, op een steilte dwars in den weg geleden ie oolonme op met krijgsgeschreeuw onder het afgeven van enkele geweerschoten en het af schieten van pijlen. Omstreeks 11 uur werd heuvel vermeesterd, vijand vluchtte met ach terlating 44 dooden, waarna- ten 12 ure door moeilijk terrein gaande Lekloewo bereikt werd, dat verlaten was en waar colonne bi- bezette. Onzerzijds gcen dooden of ge wonden'. TT. Koepang. 1 September 1905. Ten vervolge telegraan 23 Augustus. Zes der voornaamste hoof daan leggers van het- verzet gevangen genomen en door rijiks- bestuur onmiddellijk gevonnist tot- dwangar beid buiten het gewest. Totaal aantal dooden des vijands bedraagt 84onzerzijds geenerlei verliezen bevolking kwam zich groolendeels ondervormen. Colonne maakte excursies naar burige kampongs, ook in aangrenzende distric ten, werd overal met witte vlaggen ontvan gen. Opgelegde boeten ad f 3000 werden be taald in olifantstanden. Ofschoon plan lo sbond colonne nog eenigen tijd daar zou blij ven tot nadere regeling van zaken, keent' zij op mijn verzoek terug om in te schepen voor Koepang, van waar per spoedprauiw be richt werd dat een dag na ons vertrek ben den kwaadwilligen uit noordelijke aangren zende landschappen aangezet door pretendent- keizer van Sonnebait een inval hadden ge daan op gouvernementegebiedwaar im kam pongs op ruim 20 palen van Koepang tus- schen Baboe en Pariti 32 weerlooze manne i. vrouwen en kinderen werden vermoord en 62 weggevoerd. Den 28en te Koepang aangeko men. onderzocht ik toestand te Pariti op den 29en dat inmiddels evenals Ba-baoe door hulp troepen uit ommelanden van Koepang l>e- schsnnl werd te?en nachtelijke aanvallen van vijand, die zich op omringende bergen ophoudt. Colonne, vergezeld van controleur, 30 's morgens por stoomschio naar Pariti ver trok ken, maakte gisteren een tocht door zwaar bosch naar afgoloopen kampongs; on r-fv-i) vijandelijkbeden en zal morgen V-' uitgebreid vijandelijk terrein oprukken. (Java Ct.) De- St. Ct. no. 247 bevat een Kon. besluit van den 9en October, betreffende vervoevan afgehakt vcrsch vleesch, waar van bet eenig artikel als volgt luidt Geen geleibiljet wordt ver eischt voor het vervoer, door spoorweg-, tramweg- ste-" loot maatschappijen, van meer dan viittig kilogram afgehakt versoh vleesch, wanneet dit bestaat uit verschillende zen dingen die ieder niet meer dan vijftig kilo gram bedragen, mits op ieder ceLlo duidelijk vermeit' zijn de naam en de woonplaats van den afzender en van hem voor wien het vleesch bestemd is. Do „Staatscourant" no. 247 bevat een staat van nalatenschappen, berustende bij de weeskamea's te Batavia, Soerabaja, Sema- rang en Pa-dang, die door de daarop recht hebbenden kunnen worden opgevraagd en ontvangen bij het departement van Kolo- IJkwezen. De minister van water staat heeft goedgevonden lo te bepalen, dat net goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1906 te bezigen, zal zijn bij oen ijk en herijk van maten en gewichten de letter q in den gewonen schrijfvorm; bij den ijik en herijk van gasmeters de Konink lijke kroon 2o ter kennis te brengen, dat, als merk bdj eerste stempeling aan de n age noemde ijik kan toren gebezigd wordt het cijfer achter dén naam van elk kantoor geplaatst 's Herto genbosch 1, Arnhem 3, 's Grayenhage 5, Rot terdam 6, Leiden 7, Dordrecht 8, Amsterdam 9, Alkmaar 10, Middelburg 12. Utrecht 14, Leeuwarden 15, Zwolle 16 Groningen 17, As sen 18, Maastricht 19. (Stct.) De miii'ster van Buitesnlandsche Zaken brengt ter kennis, datf tot Maandag 30 Oc tober, des middags te 12 uur, aanbiedingen worden ingewacht voor de levering van 1000 bons Portland cement aan het havenbestuur van Aberdeen. De voorwaarden dezer aan besteding zijn tegen betaling van 1.1 ver krijgbaar gesteld bij den heer R. Gordon Nicoü, Engineer, Harbour Engineer's Office, Aberdeen, aan wien ook do inschrijvingen moeten worden ingezonden. St.-Ot. School- en Kerknieuws. yVrije Universiteit. Overdracht Rectoraat. In tegenwoordigheid van hoog leeraren, directeuren, studenten en' vele be langstellenden. waaronder tal van dames, had gisterenmiddag in de groote zaal van het Ge bouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand de plechtige overdracht plaats van het rectoraat, der Vrije Universiteit. De gebruikelijke rede werd door den pro rector dr. H. Bavinck uitgesproken, daar de rector prof. P. Biesterveld, wegens ongesteld heid verhinderd was. Aan het slot zijner rede droeg Spr. het rec toraat aan prof. Rutgers over. Heb zilveren jubileum der V r ij e U uii vers.'teit. Woensdagavond om half negen werd eene soiree gegeven door den senaat van het studentenkorps aan do Vrije Universiteit. In de gezellige zalen van maison Couturier hadden zich daartoe een 500-tal dames en heeren vereenigd, onder wie, buiten oorpsleden en reünisten, zich ook ve len der professoren, curatoren en directeuren bevonden en verscheidene predikanten, leer aren, Kamerleden en oud-Kamerleden, met hunne dames. De rector van het corps en mevrouw Rutgers recipieerden. Eene opge wekte stemming heerschte den geheeleu avond, die zich bijzonder aan hét einde der soiree uitte, toon de aanwezigen gezamenlijk, liet eerste vers van den 103en psalm aanhie ven. Om 12 uur ongeveer ging men iteen. De feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan der Vrije Universiteit ving Donder dag te 10.30 in het Concertgebouw aan met een bidstond, waarbij ds. Sillcvis Smit van Rotterdam voorging- Te 1 uur opende de voorzitter en directeur, de lieer H. B'ijleveld de talrijke bijeenkomst met een welkomstrede. waarin hij voorstelde een telegraan te zend 1 aan H. M. de Ko ningin en te zeggen, dit 2000 Calvinisten hier bijeen zijn ter herdenking van het 25-jarig bestaan der Vrije Universiteit en met dank aan God herdenken wat de Oranjes voor het aan Gods woord zich vastklemmende deel van het Nederl. volk deden, en H. M. eerbiedig hulde te brengen en. Haar toe te bidden, dat de Heer Zijne engelen bevole Haar te tewa- ken op al Haar wegen, alsmede aan dr. Kuv- per als den stichter, den verdediger der uni versiteit. die haar de haar toekomende rechten ?af in de rij der zusteren hem dankend voor dit alles en hem toebiddend. dat hij voor haar blijve waken. Prof. Fa bi us sorak vervolgens de reeds in druk verschenen feestreue getiteldDe Vrije Universiteit en haar beteekenis voor ons volk. Hierna bood de heer Biileveld den directeur de feestgave van het Christenvolk aan. Boekbeoordeeling De Kenneraer Vrijbuiter, door C. Joh. Kieviet, met illustration, van Joh. Braakensiek, uitgave van Valkhof f en Co., tet Amersfoort (prijp f 1.50, geb. f 1.90). Het verhaal speelt in dien jare 1572, toen Boe.su van Amsterdam uit Saardam bestook te, daartoe in staat gestold door liet eigen machtig handelen van Wybe Sjoerds. Het was in dien tijd dab 't Oudle Hoen zich krachtig aangordde voor de zaak der vrij heid, zóó dat liii de schrik dier Spanjaarden werd en zelfs De Liques hem wilde zien, den held, die 2500 menig stout stuk bedreef. Maar ook de jongeren Aolbeit en Marten dwingen onze bewondering af, d'e gevangenneming van dien overste, de ontvoering van Anna en zoo meer laten ons zien wat rij vermochten. In zooverre is het boek blijeinidfig, dat wij ge tuige rijn van behouden terugkeer van Anna, zoolang door haar broer gezocht en ook ge tuige zijn er van, hoe Dé Liques op zoo rid derlijke wijze meer dan van een Spaur jaard verwacht werd zij|n eerewoord in loste. Kieviet heeft het aantal goede jongensboe ken wederom met een vermeerderd, boeiend is het vei'haal van begin tot einde. Hij heeft er goed aan gedaan, met dit boek een monu ment te stachiton voor Govert 't Heien, den Kenoiemor Vrijbuiter. Het Oude Testament, naar de Leidscho vertaling met verkorte inleidingen en toelichtingen, bewerkt door I. Hooij kaas, onder toezicht vam prof. H. Oort. uitgave van E. J. Brill, te Le:d)en, (verschijnt in 25 a 30 afl. van 4 vel, elk ad 20 ets. Twintig jaar geleden Werd door een viertal marman can nieuwe Bijbel vertaling onderno men. Dat was geen overbodig werk, want hei laatst was het. geschied in 1618, esn in de tusschenliegende drieen-een-halve eeuw had de studie der Hebreeuwsche taal ©11 dier Hebreeuwse lie antiquiteiten zoo veel geleerd en aan het licht gebracht, dat het wel tijd werd de oude vertaling te herzien. Maar d|o prijs van zoo'm nieuwen Bijbel was liefst f 25, zoodiatj slechts enkelen rich 't boek konden aanschaffen. Toejuiching verdient daarom liet plan, in aanvang verwezenlijkt, want de eerste afl. is er, om te bezorgen een goedkoops uitgave, die ondier veler bereik is en die door velen gekocht zal worden. Im mers in deze nieuwe vertaling komt eerst het oude boek tot zijjn recht. Goad gezien is hot de inleidingen en toellichtingen niet ach terwege te lateui, maar in beknopten vorm ta geven, voldoende om te verstaan wfot men leest-. Het boek op zichzelf behoeft geen aanbe veling, maar gaarne bevelen wij deze uitgave er van aan Gedenkboek ter herinnering aan het 25-jarig bestlaan der Kon. Vereeniging vaü Gepensionnteerde Onderofficieren en Minde* ren van het Nederl. leger. Opgedragen aan den Prins der Nederlan den staat tegenover dien titel het portret ten voeten uit van den Prins, die de feesver gadering in Conoordia met zijn tegenwoor digheid vereerde. En ook dit boek, dat een twee-honderd pagina's beslaat en tal van por tretten bevat van mannen, die de vereeni ging een warm hart toedroegen of aan haar hoofd stonden, en ondier wie wiji tal van be kenden aantreffen als Bergansrus, Pel. Del- prat, Brouwers, De Ranitz, Kooi, De Casern- broot. enz. enz., vertegenwoordigt, oen stukje historie, belangrijk genoeg voor die mannen van het kader. Maai' ook die dlaar buiten staan zullen gaarne in dit lx>ek eens blade ren en dlan misschien aanleiding vinden hun steun te geven aan een vereeniging, die in dé 25 jaren van haar bestaan, blij|kens dït ge denkboek, zooveel goeds deed. zooveel zegen verspreidde. Zoo worde vervuld dé wensch, dien luik-generaal A. Kool in rijn woord ter inleiding uitsprak, dat' voor deze vereeniging vele .nieuwe vrienden gewonnen, mogeai. wor den Wandlali 11 gen door Gooi en Eemland, door prof. J. A. dJe Rijk e. uitgave van Gebrs. Kiene, te Hilversum. Een kloek boekdeel vam 250 bladz. met tal van goed uitgevoerde illustraties in dien tekst en een uitvoerig alphabetisch register aan het einde, waardoor het naslaan van een of ander vergemakkelijkt wordt. Veel zorg is aan de samenstelling van dit werk besteed', het is rijk aan historische bijzoaiderheden, het verhaalt in woord en beeldi niet slechts van het tegenwoordig Good- en Eemland, maar laat zien. hoe het. eenmaal was. Een ver- dienst almede van <üt book is dat het zoo onderhoudend ward gesteld, volstrekt niet langdradig is, zoodat. die er eenmaal in be gint te lezen, onwillekeurig blijft lezen. Deze „Wandelingen" vea-tegei 1 woordiigen een stuk historie, 't is dus volstrekt niet, wat de titel zou doen vermoeden, een wandelgids in den gewonen zin, al staat er meer dan één platte»- grond in. Voor iedjea-, die iets meer van 't Gooi we ten wil dan wat zoo menigeen bijt een zo- mersch uitstapje ea' van riet. maar die een overzicht wonscht. van rijn. bolangtrijjko his torie, is dit book can kostbare schat. Baccaccio's Decamerone, in1 hei Nader 1. overgezet onder toezicht van dr. Burgersdijk, uitgave van J. C. Dalme-ijer, te Amsterdam, prijs f 1.50, geb. f 1.90. Giovanmi Boccaocdo was do zoon van een Florentijnseh koopman en werd in 1313 ge boren. Zijn meest bekende werk „Decame ron" de tien dagen is, trots het ver bod van meer dan één Paus. ontelbare malen gedrukt en overgezet in allerlei talen. Dé schrijver hekelt de misbruiken der kerk en dé' zonden van priesters en monniken, waar toe de micSdeloeuwsche toestanden ruim schoots stof boden. I11 onzen tijd zou iemand, die zioh tot zoo danig werk zette, dat zeker op andere en ernstiger wijze doenevenwel waar men heden aanstoot aan neemt, Werd toen met gelach aangehoord of gelezen. De „Decame ron" is zeer zeker geen lectuur voor ieder een, allerminst voor de jeugd, nog mindier, waar men niet- schoen te kunnen besluiten de illustraties, aooals zij nu in dit boek staan, er uit te 'latiem Ik geloof niet dat een nieuwe uitgave noodig wtas, onze tijidl heeft aan iets anders behoefte. F. W. D.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1