4Lde Jaargang. Woensdag 25 October 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MIJNHEER CONNEHAYE. r. us. =OORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS P«r 8 maande» voor Amersfoortf 1.8S. Idem franco per po>t1.75. Afzonderlijke nummert0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijkt, met uitzondering van Zon- en Feeatdagen. Adrertentiën, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 nar 'a morgens bij de Uitgevers in te senden. Uitgevers: VALKHOFF C<>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.75. Eike regel meer Groote letten naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen to{ het herhaald advorteeren in dit Blad bjj abonnement Een» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht O* landdagen in Oostenrijk. Wanneer het gordijn valt op het parle mentaire tooneel te Weenen, dan gaat het op in actiën andere, kleinere too neetgebouwen, waar de landdagen gezeteld zijn van de iu den rijksraad vertegenwoordigde kroonlan den. Het tooneel verandert; het verplaatst rich van Weenen naar Praag, naar Innsbruck of naar Graz, maar het stuk, dat wordt op gevoerd, is altijd hetzelfde. Het is de eeuwige rassenstrijd, die er de stof toe levert. Het droevige schouwspel, dat de rrjksraad oplevert, wordt in het klein berhaala in het grootste gedeelte van deze landdagen. Te Praag en te Brünn ziin de Czeohen en de Duitschers met elkaar in strijd, te Lemberg de Polen en de Ruthe nen. in Istrië de Italianen en de Croaten, te Graz de Slovenen en de Duitschers, te Inns bruck de Duitschers en de Italianen, enz. Men zou geneigd zijn die twisten te laten voor wat zij zijn, ware 't niet, dat men daar van noodwendig den terugslag zal ondervin den te Weenen, het middelpunt van het centrale gezag, waar baron Gautsch zich vruchteloos afslooft in hopelooze pogingen om het den een naar den zin te maken en den ander niet in 't harnas te jagen. Welk een ondankbaar werk dit is, heeft men nv. nog in de laatste weken in Moravië ondervonden. Daar was de rassenstrijd min der hevig dan elders; door den landdag was eene verzoeningscommissie ingesteld, aan welke was opgedragen voor de verschillende verschilpunten eene regeling te treffen. Maar op dit oogenblik staan de rassen nergens scherper tegenover elkaar dan in Moravië. Daaraan is het plan schuld der oprichting van eene tweede Ozechisohe universiteit. Aan de universiteit te Praag hebben de Czechen niet meer genoeg; zij willen eene tweede daar naast. Daarover is nu een hevige strijd ontbrand, die voor 't oogenblik minder loopt over de universiteit zelve, dan over de plaats, waar zij zou moeten gevestigd worden De Czechen hebben daarvoor het oog geslagen op Brünn, de hoofdstad van Moravië. Miaar dat is eene Duitsche stad, en de Duitschers willen er volstrekt niet van weten, dat daar eene inrichting zal gevestigd worden, die bestemd is tot een brandpunt van Slavischen invloed. De Duitschers ver denker. de regeering heimelijk op de hand van de Czechen te zijn, en de verheffing van Königsfeld, eene voorstad van Brünn, tot eene afzonderlijke stad, is door hen opgevat als eei eerste stap om de nieuwe Czechische universiteit te vestigen, wel is waar niet in Brünn zelf, maar dan toch onder den rook van Brünn. Zij besloten daartegen eene in drukwekkende manifestatie op touw te zet ten. en riepen een Duitschen volksdag te Brünn bijeen. Maar aanstonds waren de Czechen bij de hand met eene contra-mani festatie die eveneens te Brünn gehouden werd. en wel terzelfder tijd waarop de Duit schers elkaar daar rendez-vous hadden gege ven. Het gevolg waren natuurlijk kloppar- ti en tusschen de heefhoofden onder de aan hangers van beide partijen, en het eind van het lied is, dat men in Moravië van verzoe ning nu heelemaal niet meer wil weten, en dat de commissie, die door den landdag was benoemd om den verzoeningsarbeid ter hand te nemen, zich heeft ontbonden, omdat de Czechische leden hun mandaat hebben neder- gelegd en er voor de andere leden nu geen reden meer bestond om voort te werken. Ook in den landdag van Bohemen staat de barometer op storm. Twee groote hervor mingsmaatregelen wachten daar op afdoe ning: de regeling van het kiesrecht en de herziening der regeling van het landsbestuur. De Czechen willen de kiesrechthervorming laten voorgaanzij hopen hun invloed te versterken, door aan den landdag eene nieu we categorie van leden toe te voegen, geko zen door algemeen stemrecht, en door het aantal leden, af te vaardigen door de steden en dooi het platteland, uit te breiden. De Duitschers daarentegen verlangen, dat voor af het landsbestuur nieuw geregeld zal wor den. Zi] verlangen waarborgen, dat zij als mindefbeid niet zullen worden dood gedrukt door de Czechische meerderheid; in den ..Landesausschuss", het met het dagelijksch bestuur belaste college, en de daaraan onder geschikte bestuurscollegiën verlangen zij, dat bun eer. bepaald aantal vertegenwoordigers verzekerd zal zijn, en in den landdag maken zij aanspraak op het recht van veto in alle zaken, die de Duitsche belangen raken. Wanneer over de orde van behandeling geen overeenstemming verkregen kan wor den. dan zullen de beide zaken onafgedaan bliiven De obstructie van de Duitschers zal de regeer'ng noodzaken den landdag van Bohemen naar huis te zenden. En dat zal weer ten gevolge hebben, dat de Czechen in den rijksraad zullen obstrueeren, wanneer die in de volgende maand weder samenkomt. Zoo bliift men rondgaan in den vicieusen cirkel, dien men zoo lang reeds vruchteloos tracht los te maken. België. Brussel, 24 Oct. De Petit Bleu bevat een onderhoud met het hoofd van het Nederland- sche kabinet de Meester over het denkbeeld van een economisch en defensief verbond tusschen Nederland en België. Minister de Meester is in beg>nsel een voorstander van dit denkbeeld, onder voorbehoud dat er eene goede formule voor gevonden kan worden. De lieer Tydeman, de leider van de groep der oud-liberalen, die ook door de Petit Bleu geïnterviewd is. verklaarde, dat hij een voor stander was van eene interparlementarre Ne- derlaudseh-Belgische conferentie tot rege ling van deze kwestie Dultschland. De Berliner Morgenpost bericht, dat de Pruisische regeering nieuwe maatregelen be raamt. om met behulp van de wet den ver koop van Duitsche landgoederen in de oost mark tegen te gaan. De maatregelen, die tot dusver genomen zijn om met staatshulp de vestiging van Duitschers in het Poolsche ge bied te bevorderen, hebben het tegendeel uitgewerkt van wat er mee beoogd werd. De arbeid van de commissie, die belast is met hot aankoopen van Poolsche goederen en ju et hunne herschepping tot Duitsche hofsteden, geschikt voor de uitoefening van het mid delbare of het. kleine landbouwbedrijf, heeft in hoofdzaak slechts dit resultaat gehad, dat de prijzen van den grond in de hoogte wer den gedreven. Daar de commissie bij hare besluiten tot het aankoopen van goederen aan zekere grenzen is gebonden, zijn de Poolsche landbouwbanken, die zijn opgericht met het speciale doel het grondbezit in Pool sche handen te doen overgaan, haar in de concurrentie ver de baas. Die banken koopen Duitsche goederen haast tot eiken prijs Dat voor een morgen gronds, van middel matige hoedanigheid, 600 a 800 mark be taald wordt, is volstrekt niet zeldzaam. Door een over do gehcele oostmark zich uitstrek kenden informatiedienst, worden do Poolsche banken, tijdig op de hoogte gebracht van elk plan tot verkoop aan de koninklijke commis sie, en zij weten dikwijls een spaak in het wiel te steken bij de onderhandelingen over den verkoop. De laatste stoot tot overweging va.i nieuwe maatregelen door de regeering is gegeven door den onlangs tot stand gekomen ver koop van het Opper-Silezische riddergoed Ossen aan den Pool Biedermann in Posen. De regeering heeft de drie Oberpraesidenten van de bij het werk der germaniseering van Polen betrokken gewesten. Silezië, Posen en West-Pruisen, uitgenoodigd met bekwamen spoed voorstellen in te dieuen, die eene bena deeling van de Duitsche zaak in de toekomst moeten voorkomen. Waarschijnlijk zal ue landdag zich in zijne volgende zitting weder met die zaak moeten bezig houden. Berlijn, 2Jf Oct. Het Berl Tageblatt had gisteren bericht, dat in de boeken van de Berlijnsche firma voor tropen-uitrustingen Tippelskirch en Co. eene rekening P. voor kwam. die betrekking had op minister Pod- bielski, en eene rekening fct>. voor den direc teur van het departement van koloniën Stu- bel. De minister van buitenlandsche zaken diende eene klacht in wegens laster. Frankrijkt De oudi-mdnister van buitenlandse he za ken Delcassc heeft te Ax eene vergadering gepresideerd!, waar beraadslaagd werd over de spoedige uitvoering van de nieuwe spoor wegverbinding met Spanje. Delcassé drukte zijne vreugde uit over het tot stand komen der overeenkomsten van Frankrijk met En geland en Spanje en beloofdie ook als afge vaardigde te zullen opkomen voor den spoe- digen aanleg van den nieuwen Pyreneeën- spoorweg. Op de incidenten van de laatste maanden is Delcassé niet ingegaan. De ver gadering bracht Delcassé eene warme ovatie en zond een telegram van sympathie aan den Koning van Spanje. Engeland. Londen, 24 Oct. De Koning heeft het plan den Mikado de orde van den Kouseband te schenken. Prins Arthur van Connaught zal de versierselen naar Japan overbrengen. Lord Rosebery heeft in eene rede te Edin- burg Sir Henry Campbell Bannerman aan gewezen al3 hoofd van de liberale partij. Hij heeft gezinspeeld op de spoedige terugkomst van Sir Henry om heb bevel over de liberale strijdkrachten op zich te nemen. Zweden. Het Zweedsohe marine bestuur verlangt, dat er op de begrooting van 1905 gebracht zal wordende aanbouw van 22 oorlogsbo dems, nl. een gepantserde kruiser van het type Fylgia (4060 ton. 21.5 knoop), 4 torpe dojagers, 8 torpedobooten le en 7 2e klas, een onderzeesche boot en een oefenscbip; verder de verandering van 4 linieschepen 2e blaj, voortzetting van de kust vest i 11 gwer ken en van de versterkingen aan den ingang van de haven van Gothenburg. Voor de ver schillende posten wordt ongeveer 5,200.000 krone.i verlangd, verdeeld over twee jaar. Spanje. Madrid. 24 Otc. Aan hel diner, dat door den president der Fransohe republiek den Koning werd aangeboden, zeide de heer Loubet Sire, i'k dank u. dat gij wel hebt willen gevolg geven aan de uitnoodiging, die gij wel tot mij hebt willen richten in naam van mijn land. Ik dank u, dat gij mdj de gelegenlieid hebt verschaft uw schoon leger te bewonde ren. De wapenschouwing van heden morgen toont, dat Uwe Majesteit recht heeft trotsoh te zijn op uwe troepen. Het Spaan-sch© volk kan in zijne liefde voor den vrede steunen op hunne indrukwekkende kracht. Van gan- scher harte drink ik dan ook op uwe eer, de eer van het Spaanseh© leger. De Koning antwoorddeMijnheer de pre sident. ik verneem met het grootste genoegen uwe woorden, die eene bevestiging te meer zijn van de gevoelens van groote achting 011 warme vriendschap, onder welker indruk net hart van onze beide volken slaat. Gij zegt terecht, dat de vrede tusschen de volken, die 't hoogste streven is waarnaar de menschelijjke vooruitgang streeft, heden als zijn stevigsten grondslag op de kracht berust. Hoe krachti ger het leger van ieder volk is. de9 te veili ger zal de wereldvrede ziin'. Het Spaanse he leger, dat op de wapenschouwing van heden het bewijs geleverd heeft van wat het is en waard is, ziet zich door u gewaardeerd' in zijne gaii9che groote waarde. Het eervolle oordeel, dat gij u over het leger gevormd hebt. hebt gij uitgesprokenik dank u daar voor in zijn naam. Uw oordeel heeft voor mij des te meer waarde, omdat ik den onuitwisch- 1>aren indruk bewaar van de schitterende wij ze, waarop het. Fransohe leger zich aan mij heeft vertoond in het kamp van Chalona en op de revue van Vinoennes lk neem mijn glas op, om te drinken op uwe eer. Mijnheer de president, neem gij uw glas op, om met mij te drinken op de waoenen van eene andere natie, opdat onder de aandrift van hun beide vaderlandsliefde iedor der natiën zich doordring© van hun roemrijk verleden dat op 200 schitterende bladzijden in de ge schiedenis der wereld is gegrift. Dc avond eindigde met eene gala-vooretelling in den Spaanschen schouwburg, die prachtig versierd was met de Fransche en Spaansohe wapens, vlaggen en kleureiK De Koning, de president en de geheel© koninklijke familie woonden deze voorstelling bijteen zij plaats ••.men stonden alle toeschouwers op en juich ten hen toe. Het pas verloofde paar de prins van Beieren en de infante Maria Theresia, waren het voorwerp van eene levendige en sympathieke nieuwsgierigheid. Zij straalden beiden van geluk en praatten ongedwongen met elkaar. De voorstelhn^ eindigde met do uitvoering van de Marseillaise en van het Spaansche volkslied. Alle toeschouwers rie pen: Leve de Koning! Leve Loubet! Te middernacht kwamen de Koning en de president weder in het- oaleis onder harte lijke begroetingen en toejuichingen. Rusland. Admiraal Birilow, minister van marine in Rusland, heeft een bekendmaking gericht aan de werklieden op de werven aan de Newa, waarin hij mededeelt, dat de regeering al leen uit tnenschlievendheid de werven niet sluit, want er is geen voldoende werk voor de arbeiders. Hij voegt, varaan toe dat, zoo er do ge ringste ongeregeldheid mocht voorkomen, hij de werven voor zes maanden 21a 1 sluiten. Petersburg, 24 Oct. (Petersburgsch toele- graafagentschap). Het hier gehouden con gres van afgevaardigden van spoorwegbe ambten besloot aa.n den minister van het verkeer en aan den presidént van het mi nister-comité deputatiën te zenden, die on der verklaring dat zij het geheele spoorweg personeel vertegenwoordigen, zullen eischea het onmiddellijk toestaan van politieke waarborgen en vrijheden en het bijeenroe pen van cone door middel van algemeen en roehtstreaksoh kiesrecht gekozen constituee rende vergadering. Verder moeten zij ver klaren, dat het volk niet gedreven mag wor den op den weg van eene gewapende revo lutie, want er is reeds bloed genoeg vergo ten. Eone door 800 spoorwegbeambten bezochte vergadering besloot tot eene algemeen© werk staking op alle in Petersburg uitkomende lijnen van 25 October af. Kursk24 Oct. (Petersburgsch telegraaf- agentschap). Er :s besloten het post- en telegraafverkeer te staken. Een groot aantal stakers houdt de poet- ©n telegraafkantoren bezet. Het verzenden van telegrammen gaat met groote moeilijkheden gepaard. Charkow, 24 Oct. De arbeiders plunderden gisteren de wapen-magazijnen en wapenden zich op die manier. Do couranten verschij nen niet; een deel der bakkerijen is ver nield, in andere is het werk neergelegd. Reeds1 eden doet zich een gebrek aan brood en levensmiddelen gevoelen. Heden morgen om 10 uur was een verga dering in de locomot ievenfabriek belegd. Men verwacht, dat het daarbij tot bloedige botsingen zal komen- Het aantal personen dat gisteren gewond werd, is gToot. Moskou, 24 Oct. De staking van de spoor wegarbeiders breidt zich steeds meer uit. Tot dusver zijn de steden Simbirsk, Jekate- rinoslaw Kiew, Smolensk, Woroneoch, Sara- tow. Charkow. Simferopol, Jaroslaw, Nisjni- Nowgorod er door getroffen Op de lijn Moskou-Windau-Rybinsk kon de avondsnel- troin niet verder komen dan tob het station Podmoskawnaia, van waar de reizigers te voet naar Moskou moesten gaan. Op de lijn Moskov-Kazan wachten 2000 personen op het vertrek der treinen; rij krijgen van da spoorwegdirectie eene schadevergoeding per dag. Een aantal stakers, die trachtten de werk zaamheden aan het hoofdpostkantoor te ver hinderen, werden door troepen uit elkander gejaagd De apothekers besloten de apotheken te sluiten, het klaarmaken van geneesmiddelen te weigeren en zich aan te sluiten bij do apothekersbedienden, teneinde politieke her vormingen te verlangen. Warschau, 24 Oct. Te Lodz en Pabjanice zijn de arbeiders van een aantal groote fa brieken in staking gegaantot dusverre heb ben ongeveer 40,000 heb werk nodergelegdi en men verwacht nog nieuwe stakingen. Op de spoorweglijnen Warschau-MIaw*, Warschau-Kowel, Warschau Litowsk '0 de dienst gestaakt. Het economische genootschap te Petersburg, waartoe de aanzienlijkste staathuishoudkundi gen van Ruslanid als leden behooren heeft eene buitengewone vergadering gehouden om te beraadslagen over den hongersnood, die in Rusland voor dc deur staat, en over do gevolgen, die nu reeds voor den dag komen. De rapporteur Fa 11 hork constateerde op grond van do beschikbare gegevens, dat dit laar in vergelijking met 1904 een defiat aam koren van 788 mifiioeu poed is te constatee- 20 DOOR VIRGINIE LOVELING. „Och, Prudence, Prudence, Prudence!" snakte zij. En hare tranen stroomden thans, de lang weerbarstige, die haar den troost hunner hulp geweigerd hadden... Prudence kuste en suste haar. „Mijnheer Connehaye?" vroeg ze halfluid aan Euphemie. „Rompu verbroken," antwoordde déze. ,,Ha, ha! hoe spijtig!" betuigden de vrien dinnen] met een verlengd, condéleerend aan gezicht. Papa Slöck was voor den middag tehuis- gekomen met zijn jobstijding, gedwongen ziin arm kind dien doodsteek toe te brengen. Luoette had er gereedelijk in toegestemd een brief van opzeg aan haar toekomatigen ge maal te latên schrijven, en in de smart, en dén wrok oven- het haar berokkend leed had zij een zondenbok gezocht-. Wie had hun dien verklikkingebrief geschreven? Wantj ofschoon hij niets dan de waarheid behelsde, kwam haar de steller er van als de Ware schuldige voor. ..Het moest Prudence Pion zijn," had ze gedacht, het vermoeden eerst verwerpend!; maar 't was halsstarrig teruggekeerd, dat hachelijk vermoeden, ear weldra scliiter tot zekerheid aangegroeid1. O, wat wias de wereld! boos, wat was de vriendschap bedriegelijk, wat- was de liefde valsch Luoette had dien dag nog niets gegeten Haar zenuwstel was ten uiterst© geschokt en de aanblik van liet geschenk, door Pru dence zelve met hartelijkheid uitgezocht, ter wijl zij haar inwendig van eene hatel ke dé ad beschuldigde, dit geschenk, dat ae niet aan kon nemen, dat zoo ongepast kwam, al de versoh geslagen wonden van haar hart, die zij, zoo jong en onervaren, voor onheel baar hileild, smartelijk openrijtend, brachten eene crisis te weeg. „Prudence, Prudence!" herhaalde Luoette vea wilderdl haar wroeging en al het. dborge- stane wee den vorm van teederheid en zelf medelijden aannemend, en zij stiet haar ge laat herhaaldelijk tegen den schouder harer vriendüni aan. „Bedaar, kind, bedaar!" bad moeder Slock, evenals de overige huisgenooten ver baasd en innerlijk teleurgesteld over zooveel betuigingen van genegenJveid' aan eene vreemdelinge. Maar hoe meer men haar beteugelen wit die, hoe luddruohtager zich haar lijden uitte. Lucette begon hard te huilen; haar hoofd voortdurend van de eene zijde naar de an dere bewegendhare tandien klapperden; hare schouders schokten van het geweldig beveninet hare handen greep ze in 't ledige om zich heen, elke streelende toenadering thans afwerend; hare oogen stonden open gespalkt. „OcH God, een zenuwaanval ..Haast u, haast u, Euphemie, zend om Ser bruins Het werd Lucette zonderling te moede: de aanval was oprecht; hij lideldl haar ondier zijne macht! en toch had| zij diiem kunnen be- heerscfielfi en stillen maar liaar wil was te zwak, of liever zij w ide ia het geheel niet. Het was afgrijselijk dat klappertanden en zij deed zich geweld aan om liet nog te overdrij ven; dat huiveren was hachelijk en bij de natuurlijke rillingen, die al heviger en hevi ger opkwamen, voegde zij nog overbodige toe. Zij had geeiv dén minsten lust om iemand leed1 te berokkenen en sloeg toch vrij willig met. hare armen woest, in 'trand, op gevaar af iemand te troffen. Het hooren van haar eigen tandengeknars ontzette haar en zaj kraakte met inzicht haai* gebit opeen om het tie biekenzij was dankbaar aan al dc diep ontsteld© en helpende omgevendén, en had niettemin eene behoefte 0111 ben te ver ontrusten en te beangst igjen, in dé overotel- ping van haar onheilsbewustheid. O, haar lijden was zoo diep, zoo groot, zij kon het niet anders luchten dan d<x>r overdrijving en buitensporig© handledi<ngenhaar moedig hartje had zoolang den. stormloop van 't aan- beuken dier omstandigheden getartnu zwichtte het overwonnen, gebroken, die ves tingen alle geslecht door vijandelijke over macht. O laati het haar ten minsite uithuilen dat niet te dragen wee... op aJlc mogelijke wijzen verkondigen „Waiter, water," zei Prudence, „koud wa ter iu het aangezichtdit! is het beste," door scherpzinnigheid en intuïtie affectatie af veinzerij, gissend, hopend door liet aanjagen! van schrik een einde aan dit voor allen zoo smartelijk schouwtooneel te stellen. Maar in hare vlaag van bewuste zinsver bijstering en het gestoorde evenwicht van haa 1 zenuwgestel, met zooveel geweld ver openbaard, had Lucette nog helderheid van oordeel genoeg behouden om bovenal te vree zen, dat liet erbarmelijk bedrog de uit overgroot© ellende voortspruitende tooneel vertoon in gi van haar oprechte eai téoh ge kunstelde. hysterische vlaag schamelijk uit hare houding mocht aan 't licht kamen. Zij vermande zich en voortdurend bevend en klap©rHandend scheen zij 't geduchte redmiddel met gretigheid' te willen aanne men „Ja, ja, water," stotterde zij. haar loozo helpster onversaagd uit het. veld slaande. É11 Prudence ging om water, en keerde weldra terug, een vollen emmer, met die on behendigheid eener dame, die aan de vracht niet gewend is, in. de twee handen, voor zich houdend „Voorzichtig, voorzichtig," bad de moedter, „sproe: ©enige droppeltjes op haar gelaat," terwij! Euphemie radeloos de met armen en beer.en siaando on stampende lijderes tracht te in te houden. „Neon, neen, oen goed stortbad," volhard de Prudence, bijgestaan door de twee jong gehuwden, die „ja, ja," knakten, terwijl dé zustertjes begonnen te schreden, en Lcxulou door 't voorbeeld aangestoken een luid, vol komen nutteloos noodgoschreeuw aanhief. Prudence had het terrein onderzocht als een voorzichtig veldheer heeft te doen er lag geen tapijt, niet dan een reeds door da vel© voeten zeer gehavend linaleumdook, bui- ton staat om veel schade te ondergaan. Met groote krachtsinspanning hief Prudtence den emmer zoo hoog zij kou en goot heel d©n in houd eensklaps als ©en stbrtvioed over hét hoofd van Luoette Deze hurkte gainsch' ne der ondier dén bedwelmenden slag. Het wa ter stroomde uit haar lokken, langs haar aangericht, over hare schouders en haar rug en stond een oogenblik als in eene kom in liaar schoot. Zij moest hijgen naar haar ademmaar die woeste bewegingen stilden onverwijld; huiveringen, die niets uitbun digs meer hadden, doorliepen liar© ledteni. ,,Ik heb kou," klaagde, rij enkel nog, gansch tot bedaren gebracht, wieemoedig met liaar druipende wenkbrauwen en pinkers en liaar nat aangericht als een hulpeloos, half verdronken hondje naar haai* ontsteldé moe der opziende. XVL Een harde slag. Het aankondigen van zijn huwelijk aan Mal vina en hare moedter was beter afgeloo- pen dan mijnlieer Connehaye gedacht had, zonder tooneelen van wanhoop to verwekken, en rustig begaf hij rich dien avond t© bod), in dén nacht bijwijlen wakker schrikkend: ..Zou mevrouw Slcck ontevreden vertrokken rijn? Wat zou Lucette over het onthaal dén- keu Ja, het was vreemd, niet waar? liet was gek, het was onmenscholijk hatelijk, hij be kende liet soms aan zich zelf. maar er waren 00ge inblikken,, dat hij bepaald nietl kon hij kon ndet gjeveai in het kleinin het. grooti wel 011 ten bewijze en tea- ontechuldiginjg of als verzachtende omstandigheid, gepleit! voor dc vierschaar van rijn binnenst©, ten bewijze Mal vina en haar moeder, die hij alle bei onderhield, die geen kool op het vuur Kooiden, geen bet© broods in haar moaid sta ken, welke n'et door hem worden betaald. Een andermaal ja een andermaal wilde hij 't verbctore.nlhij was een gierigaard, dat leelijk woord wierp hem. zijn geweten brutaal en geesolend vooreen gierigaard! hoe kon hij 't verhelpen, indien die ondeugd met hem geboren was? Hij; wilde 't. beproeven, hij zou zich geweld aandoen, en hij maakte het voornemen in de vage mogelijkheid reeds het enkel bij het voornemen te laten van morgen of overmorgen af, of een paar dagen later, papa en mama Slock tot straf zijner ongastvrije handelwi Be, met hun zeven doch ters op een diner of een sou por uit te noodi- gen. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1