KOLONIËN. H i N N ÉN LAN D. reu terwijl tegelijk de haveroogst met 275 millioen pocd verminderd is. De regeering koestert blijkbaar den ernstige» wensch oju de hongerige bevolking te hulp te komen, maar de onmacht van het bureaucratische stelsel komt in doze zaak bijzonder duide lijk aan den dag „De plaatselijke "besturen zegt de rapporteur maken geem bijzon dere haast met- de berichten over den mis oogst. De gouverneur van Samara heeft zelfs ziin beet gedaan den misoogst, dio in het gouvernement inderdaad een verschrikkelij ker* omvang heeft aangenomen, te ontkennen. Do regeering heeft voor de bestrijding van den honger 40 millioen roebels bestemd, ter wijl volgens de be>9cheidenste berekeningen 90 millioen roebels noodig zijn. Als vreeselijk vooruitzicht staat de honger met de onver mijdelijke toeneming van het sterftecijfer onder de bevolking vo - de deur". Volgens particuliere berichten wordt reeds hier en daar hongerfcyphus geconstateerd, de kindersterfte ia toegenomen, in vele dorpen staan reeds de huizen met planken dicht ge spijkerd. omdat de bevolking bij 't zoeken naar werk is weggetrokkenMet het oog op het feit. dat op de regeeringsorganen geen staat is te maken, heeft het economische ge nootschap een besluit aangenomen, waarbij het allen, die kunnen heloen, openbare instel lingen, genootschappen vereenigingen enz., uitnoodigt het ondersteuningswerk te orga- niseeren. TarkïJ* Het Weenor correspondentie bureau be richt uit Konstantinopel, dat alle gezanten l»ii hume regeeringen instructiën hebben ge vraagd voor verdere stappen betreffende de financieel© controle in Macedonië. De nadere stappen, die hierin zullen worden gedaan, ziuUm eerstdaags ingeleid worden. Kringen, die met- de Turksche regeering in betrekking staan, verzekeren, dat de sultan in deze ge wichtige zaak niet anders heeft kunnen han delen dan hij heeft gedaan, en om de open bare meening onder de Mohammedanen te ontzieu. eerst aan een sterkeren druk kau toegeven. Het laatste antwoord van de Port©, dat aanvoert wat tot dusver 13 geschied en verwijtend aanvoert, dat dit niet wordt ge waardeerd, kan reeds beschouwd worden als eene voorbereiding om toe te geven aan een sterkeren druk. V«r«enl£de Staten. In eene rede to Jacksonville (Florida) be toogde president Roosevelt, dat de werk- zaamlieden aan het Panamakanaal nu zóó ver gevorderd waren, dat hij met stelligheid kon verklaren, dat het zou worden voltooid, en wel waarschijnlijk met minder korten tijd dan men tot dusver had aangenomen. Het is de plicht van de Vereenigde Staten te zor gen voor tie veiligheid van het kanaal. Hier voor zij-u eene sterke vloot en strategische toegangen onvermijdelijk noodig. De vloot nadert hare voltooiing en strategische toe gangen bezitten do Vereenigde Staten reeds. De Unie heeft niet het- voornemen een der Zuid-Amerikaansehe republieken aan te vallen en verlangt geen vierkanten voet lantta te verkrijgen. Wanneer de Vereenigde Staten zich ooit in de zaken van eenigen buurman mengden, dan gebeurde dit alleen met de oprechte bedoeling, aan de betrokken volken een goeden dienst te bewijsen. De unie zou slecht© als laatste middel tob een dergelijk middel hare toevlucht nemen om te beletten, dat een Europeeeche staat tot ingrijpen zou worden gedwongen. Chili. Partj», 24 Oct. Volgens een telegram uit Prensa, gepubliceerd door de Patrie, wordt er voortdurend in de straten van Chili ge vochten. Verscheidene handels-inrichtingen zijm ten grond© gegaan tengevolge van het bestelen van een Duitsche bank. Het verkeer staat stil. Bucnvs-Ayres, 24 Oct. Te Santiago de Chile wordt de toestand weder normaal. De toe gebrachte schade bedraagt 100.000 piasters. De pers is eenstemmig in hare opvatting, dat. do beweging geen politiek karakter heeft. Zij keurt af, dat de regeering de stad zonder verdediging lieeft gelaten door het geheelo garnizoen naar de manoeuvres te zenden. Het publiek beschouwt de onlusten als plunderingen door roovers. die gebruik maak ten van de afwezigheid der troepen. In e©n mededeeling aan de Europecsche ge zantschappen verklaart de regeering, dat de onlusten geen politiek karakter hadden en dat de orde hersteld is. Allerlei vEr worden nieuwe Italiaanschc post zegels gemaakt, naar tee koningen van den schilder Michetti. Men verwaolit, dat die tot tic fraaiste postzege-ls van Europa zullen be hoor© n Zij zullen in plaats van het borst- beolda dee Konrngs landschappen of zinne beeldige voorstellingen vertoonon, een water val, de Italiaanse he vloot op zee, de draad- loozo tolegraphie, enz. Alleen de internationale poetzegels van 25 centimes zullen nog voorzien zijn van het afbeeldsel des Konings. vEr is een begin gemaakt met- den aanlog van de Mcmbblanc-spoor. De lijn zal beginnen bij heb dorpje Le Fayet, iu het dal van Chamouni, en eindigen bij den Aiguille du Gouter, op oen hoogte van 3873 meterVan dit punt uit kan de top van den Montblanc in vier uur bereikt worden. De lijn wordt gebouwd naar het type vam do Jungfrauspoor, hot. stelsel Guycr-Zcller. Zo wordt 19 kilometer lang. Men noopt haar in vijf of zes jaar gereed te krijgen. Do reis naar het eindpunt van de lijn zal ongeveer vier uren duren. vThérèse Humbert ligt zwaar ziek in de gevangenis te Ren nee. Zij zal een gevaar lijke operatie moeten ondergaan, die haar misschien liet- leven zal kosten. Als zij er het leven afbrengt, zoo heeft zij aan haro vrienden geschreven, zal zij binnen enkelo maanden na hare invrijheidstelling oen groot gedeolf© van haro schulden kunnen afdoen. Daar zij reeds drie van de vijf jaren heeft uitgezeten, is liet wel mogelijk dat- men haar binnenkort zal vrijlaten. Dat liane schuldeischers eene petitie zou den hebben geteekend voor hare invrijheid stelling, wordt gelogenstraft. vIn Zwitserland heeft men nog maar zelden zóó vroeg winter gehad als nu. Bij het Meer van Constanz zijn vier men- aclien on oen kind negen dagen lang in hot geliergte door de sneeuw ingesloten geweest. tot men hen met groote moeite kon bevrij den. Te Berlijn is al reeds eene vrouw en te Eschweiler (Lunenburg) een man 's nachts op straat van koude omgekomen. In het Thuringer-woud ligt de sneeuw dertig ceubimeter hoog. De tandrad-spoorweg IlmenauSchleusinger ligt. geheel onder de sneeuw. Bij Salzungon is oen van zijn werk naar huis keerond arbeider onderweg doodgevro ren. Het te veld staand gewas heeft veel ge leden van zware nachtvorsten. vOp de Groote Amerikaansche Meren heeft een zeer zware storm veel schade en ongelukken veroorzaakt. Op het meer Huron verging een graan schip en acht n.enschen kwamen daarbij om het leven. Op het Erie-meer werd het stoomschip „Sheldon" op dc rotsen gedreven. Van de 20 menschen aan boord werden twee door de golven weggespoeld en de orerigen kouden wegens den O litre tienden storm niet van liet schip afkomen. De stoomboot .Wisconsin" werd op de rotsen gedreven bi) Loram, en het is twijfel achtig of men de bemanning nog tijdig heeft kunnen helpen- Voorts wordt nog "bericht van het vergaan van 11 andere schepen, waarbij twaalf men schen omkwamen. Ook te Buffa'o en omstreken is door storm groote schade aangericht. Boomen en tele graafpalen zijn onvei gevaaid ee<u> groot aan tal menschen zün gewond door afgewaaide dakpannen, stukken van gevels, enz. Van een stoomboot, well© op het kanaal lag, is een man te water gewaaid en verdronken. OOST-INDIË. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegrammen is door Goa weer stand geboden bij Pakatto, waarbij de vij and 23 dooden en een aantal wapenen ver loor en aan ouze zijde drie officieren en twee Europecsche mindere militairen gewond wer den. Onze colonne rukte door naar Bonglan- gi. De bevolking op den zuidelijken oever van dc Beerang rivier bleek vreedzaam en keert, in Djongaja terug. De stam der Honi- tetos op Ce ram (waartegen blijkens het be richt in de Staatscourant van 3 dezer moest worden geageerd) kwam in onderwerping. De Staatscourant van Woensdag 25 October 1905, "bevat de volgende Koninklijke eervol ontheven van de betrekking van commandant der zeemacht en chef van het marine-departement in Ned.-Indië, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten de vice-admiraal H. F. Kouwen- berg. Eerstgenoemde betrekking tijdelijk op gedragen aan don kapitein ter zee A. Hoek water en definitief opgedragen aan den schout-bij-naclit J. G. Snethlage, met ingang van den datum waarop hij die zal overnemen van den kapitein ter zee Hoekwater; de luitenant ter zee 1ste klasse J. van Aalst, tijdelijk belast met liet bevel over den schoener Zeehond, wordt daarvan eervol ont heven en op non-activiteit gesteld. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bestuurder der Carnegie-stichtingaan mr. L. P. M. H. baron Michiels van irduynen, secre taris-generaal van het Permanente Hof van Ar bitrage te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de in laatstgenoemde hoedanigheid bewe zen diensten benoemd tot. bestuurder dor genoemde stich ting jhr. mr. Ij. H. Ruyssenaers, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te 's-Graven hage. Kinderfeest op Dobbin. - Men meldt uit Krakow aan Het Vad. „Zondag was het voor de schooljeugd van Dobbin een feestdag. Er werd nl. weer het iaarlijksehe, door Koningin Wilhelmina iu het leven geroepen kinderfeest gegeven, voor de scholieren uit Dobbin en Zietlitz. Na het tweede ontbijt, waaraan ook de predikant, dio de godsdienstoefening op Dob bin '3 morgens had geleid, pastor Techel uit liiet.h. was genoodigd, begaven de Koningi: en de Prins zich met hun gevolg naar bet groote gazon voor het slot, dat voor het kinderfeest was gereed gemaakt. Ook vorst Adolf Georg, regeerend vorst van Schaum- burg-Lippe een familielid van Koningin Wilhelmina, die op Dobbin logeert, en aan de groote herfstjachten in Mecklenburg deel neemt. woonde het feest bij. Het booge gezelschap nam een levendig aandeel in de kinderpret. Do jongens deden voor de oogen van de Koningin hutn uiterste best om zegevierend uit de wedstrijden in het zakloopen, balanoeereu op een zwevenden paal, wedloopen met hindernissen, enz., te voorschijn te komen, en de Vorstin had er het grootste plezier iu, wenken te geven, hoe ze het snelst bij het doel konden komen en om de aebteraankomers door hun toe te roe pen. aan te moedigen. De overwinnaars kregen allen van de Ko ningin fraaie geschenken, boeken, schrijfge rei. speelgoed, enz. Ook de meisjes moesten hardloopen en an dere behendigheidsspelen uitvoeren. Steeds liep dé Koningin maar rond met een arm vol geschenken, bezorgd, dat er ook maar een kleine zou overblijven, dio niets kreeg. Een klein meisje, dat huilde, omdat zij het zoo koud had, nam de Koningin op een draf je mee naar de tafel, waarop de versnape ringen stonden, en schonk haar gauw een warm kopje koffie in, haar vertroostend met vriendelijke woorden. Ook de Prins nam zeer ongedwongen aan al de vermaken deel en hielp de kleinste jongens oen beetje bij de soelen. Een blindo uit Glave, die op een harmonika speelde, kreeg van de Koningin koffie met koek. Ook was er eon draaimolen op het terrein, waarvci. een druk gebruik werd gemaakt. Bii hei naar huis gaan, kreeg elk kind een groote taart mee voor vader en moeder. Wat waren de kinderen verrukt! En de eenvou dige dorpsbewoners waren er over uit, zoo lief en minzaam als toch die Koningin Wil helmina waa." Per rijtuig rijn Maandag H. M de Ko ningin en Z. K. H. de Prins der Nederlan den van Dobbin naar Rabensteinfeld ver trokken dat op 8 K.M. afstand gelegen is. Uit Eisenach wordt bericht, dat giste renavond prins Hendrik der Nederlanden op het slot "Wilhelmsthal is aangekomen om een bezoek te brengen aan den groothertog van Saksen-Weimar. De gewone audiënties van de minis ters van justitie, oorlog en koloniën zullen deze week niet plaats hebbeu. De Drankwet. „Het Centrum" be richt, dat met spoedbehandeliug bij den Raad van State aanhangig is gemaakt een regee- ringsvoorstel tot wijziging van artikel G5 der Drankwet. Naar men verneemt zullen de be noem i ogen van de voorzitters en leden der voogdijraden, bedoelt bij de weldra in te voeren ki mier wet ten, to wachten zijn vóór de benoeming van het personeel bij de tuchtscholen en kau de samenstelling dier voogdijraden zeer binnenkort worden tege moet gezien. In de gisteren gehouden vergadering der Staten van Zuid-Holland werd o. a. be sloten tot wijziging van het besluit der Star ten betreffende de aan te leggen tramlijnen UithoornAlphen en Haarlemmermeer Leiden door toekenning van het voorschot van f 484,000 tegen 4 rente en dus niet renteloos Voorts werd de begrooting goedgekeurd, waarna de vergadering gesloten werd. De Staten van Limburg hebben giste ren besloten zich tot H. M. de Koningin te wenden met het verzoek wettelijk te wil len regelen den officieelen naam van de pro vincie Limburg. De mariu e-c irculaire. Men meldt aan de „N. R. Ct.": De minister van marine heeft door lus- sc hen komst van den Commissaris dei- Ko ningin aan de gemeentebesturen dezer pro vincie een circulaire gericht, waarin hij er op wijst, dat het zijn bedoeling is geweest met zijn inlichtingecirculaire omtrent dienst neming bij de zeemacht, dat deze bestemd was om personen (casu quo hoofden van scholen) die in hun betrekking in aanraking kwamen met jongelieden, die lust hebben in den zeedienst en willen weten langs welker weg zij in dienst kunnen treden, iu staa' te stellen de noodige inlichtingen te kunnen verschaffen, of aan ouders van zulke jonge lui circulaires ter hand te stellen. Vorder schrijft hij„Het doel is in geen geval verspreiding als middel van aanwer ving." - De luitenant ter zee der 1ste klasse J. W. van Aalst, tijdelijk belast met het bevel over Hr. Ms. schoener ..Zeehond", wordt met 0 November a. s eervol van dit bevel ont heven en op non-activiteit gesteld. Den len November a.s. zullen bij de Hoogere Krijgsschool te 'sGravenhage aan komen tot hot volgen van den driejarigen cursus in krijgskundige studiën, de le luite nants F. M. Bakker, J. W. A. Cassa, M. G. Labree, jhr. W. Laman Trip van het regi ment grenadiers en jagers, J. Kooiman van het 5e. C. Koning van het 10e regiment in fanterie en de le luitenants der artillerie H. A. Seijffardt, W. J. C. Schuurman, J. O. Lens en J. Ottens. De heeren J. van Iterson, te Amsterdam, en H. Hoogendoorn, te Zaandam, zijn be stemd voor den Indischen dienst om te wor den benoemd tot onderwijzer 3e klasse bij het openbaar Europeesoh lager onderwijs. Be directeur van het postkantoor ta Leiden, de heer H. Eekhout, herdacht Maan dag den dag, waarop hij| voor 40 jaar in dienst bij de posterijen kwam. Hij begon zijn loop baan als surnumerair op het postkantoor te Haarlem, doorliep de verschillende rangen als commies te Amsterdam, 's Gravenhage en Breda. Eerst werd hij benoemd tot directeur te Zaandam, Later te Roeormond en in het najaar van 1902 te Leiden. De heer F. H. van Leent, te Gouda, de bekqj^de schrijver en diohter voor de jeugd, vierde gisteren zijn 75en verjaardag. Uit alle oorden ontving de oude heer gelukwenschen en bloemstukken. De heer Van Leent is, ondanks rijn hoogen leeftijd, nog steeds werkzaam, o. a. ah redac teur van het „Weekblad voor de Jeugd". Hij werd indertijd benoemd tot broeder in de exie van den ried. Leeuw, en is reeds gedurende 25 jaren lid van de Maatschappij/ van Letterkunde. Te 'sGravenhage is overleden jhr. mr. J. Beelaerts van Blokland, voorzitter van de commissie van toezicht op het lager onder wijs te 's Gravenhage, hoogheemraad van Delfland. In de laat6t gehouden bestuursverga- dering van den Nedexlandschen Slagers pond, werd o. a. eene erns+ige bespreking gehouden over de mogelijkheid dat Duitschland eerlang rijn grenzen op rat voor den invoer van Hol- landsch vee, om ia aldoor althans gedeelte- Lijk tegemoet te komen aan het gebrek aan vleeech, dat zich reeds sedert geruimen tijld doet gevoelen. Hoewel de mi erderheid van het bestuur in principe, den vrijen uitvoer voorstaat, was men toch algemeen van oordeel dat op dit oogenblik de behoef*© aan vee in Nederland, hetwelk op dit gebied nog altijd geen invoer duldt, zoo groot is dat de openstelling der Duitsche grenzen thans zeer te betreuren zou rijn en ten gevolge za' hebben dat terwjnu reeds het vee in geslachten toestand bij enor me hoeveelheden 'n Duitschland wordt ;r.ge- voerd, waardoor in Nederland wederkeorig vleeschnood is gaan lieerschen, het beschikbare aantal nog kleiner zal worden, zoodal vele slachters hunne zaken wel kunnen sluiten, zolfs bij de stijging der verkoopep;ijzen van het vleesch, die reeds nu dringend i9. Reeds werd let ook door de pers, bekend hoe in Amsterdam een vijftigtal varkens slachters hunne zaken hebben opgeheven, om dat daarin voor hen geen bestaan meer te vinden was, er zij zich genoodzaakt zagen bij de meergegoeden opnieuw het knechtschap te aanvaarden, of langs andere wegen in hun levenosenderhoud te voorzien. Gevreesd werd, dat in de gegeven omstandigheden meerdere slachtoffers in de a'agerswereld zouden val len, terwijl buitendien het algemeen gevoelen ...was. dat bij bet- geel >ten houden dei- Ho-land - sehe grenzen voor den invoer van buiten en het opengaan -au de Duitsche grenzen voor den toevoer uit Holland de vleescbprijzen in Nederland enorm zullen stijgen. Een aangevallen tooneel- stuk. Men herinnert zich de protesten van katholieke zijde, toen verleden jaar door de Nederlandsche Tooneelvereeniging .Allerzie len" van Heyermann werd opgevoerd. Thans speelt ditzelfde gezelschap weer een stuk, dat tot protesten aanleiding gegeven heeft. Het heet„De broeders van St. Ber- nardus" en speelt iu een klooster. Iu De(n) Tijd verscheen reeds een artikel, waarin dat stuk scherp werd gehekeld. Ook jkvr. Anna de Savornin Lobman, die sedert eenige we ken tooneel-critieken schrijft in De Telegraaf, heeft het werk sterk veroordeeld. Door liet plaatselijke comité dor Katho lieke Sociale Actie te Amsterdam, is tot B. en W. een verzoek gericht, om de verdere opvoering van het tooneelstuk te willen ver bieden. Volgens artikel 188 der Gemeentewet zijn echter niet B en Wmaar is uitsluitend de burgemeester belast met de politie over de schouwburgen, enz. Dat dergelijke protesten steeds een groote reclame voor het bestreden stuk zijn, is ver leden jaar met „Allerzielen" gebleken. En het blijkt ook thans het geval te zijn. Gist© ren avond was de zaal stampvol. De orde werd geen oogenblik verstoord, zoomin dit het ge val is geweest bij de vroegere opvoeringen. De hoofdcommissaris van politie woonde de opvoering bij. lil de (a.-r.) Rotterdammer wordt door eenige inzenders in allen ernst 't voor- en te gen va» een „Christelij ken" wielrijdersbond bepleit. Een der tegenstanders van 't denk beeld is echter zoo verstandig op de conse quenties van een dergelijken bond te wijzen en vestigt er de aandacht op, dat men dan bijv. over eenigen tijd op bordjes in de stra ten kan lezen„Christelijke Bondsrijwiel- hersteller." De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter kennis van belangheb benden, dat, in verband met het verblijf van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer" te Para- ma ri lx> de brieven en andere stukken voor dat schip, bestemd van heden af tot en met 1 November e. k. met de bestaande mail gelegenheden naar genoemde plaats zullen worden gezonden. Men schrijft uit Rotterdam aan d© N. C.: ZooaJs wij gisteren meldden, gaat de ont eigening der panden aan den Coolsingel al- bier, ten behoeve van een nieuw postkan toor niet door. Gisteren hielden de tegen woordige eigenaren dier panden naar aanlei ding van die mededeeling een bespreking. Er was n.I. sprake van het erschen van schade vergoeding voor renteverlies enz., gedurende den tijd dat de oiiteige/ningsquaestie han gende was, doch op grond van vroegere rech terlijke uitspraken op dit punt werd beslo ten in de zaak te berusten. Toch zal de stad aldaar spoedig een geheel ander aanzien krijgen. Zoo zullen de twee huizen grenzende aan hef Ziekenhuis wor de,, afgebroken en in de olaats daarvan een café-restaurant verrijzen, dat een oppervlakte zal verkrijgen van 1500 M2. Een fortuin tie. Ongeveer zes ja ren geleden kocht de landbouwer F. Steen- wijk, te Slagharen (noordelijk Overijsel), op een verkooping een canapé. Dézer dagen wilde hij die opnieuw doen bekleeden, en bij die gelegenheid werd daarin f 3760 aan bankpa pier en f 180Ö aan effecten gevonden! (N. v. d. D.) L ij's tervangst. In de vorige week werden van het eiland Texel niet minder dan 10.000 lijsters uitgevoerd. Meer dan schandelijk De artsPool en het gebeurde te Sloten. De heer F. A. Willenborg, pastoor te Halfweg, schrijft aan De Tijd Mag ik u nog een bescheiden plaatsje vra gen, om mijn laatste woord over de zooge naamde „harde behandeling" of o de woor den van don arts Pool te gebruiken, over het „Onrecht of (den) misdaad" te zeggen. Waarom, vraagt ge wellicht? Omdat ik in een uwer bladen van de vorige week (en door zeer vele bladen is dit overgenomen) een bericht las, dat arts Pool aan den minis ter van Binnenlandsche zaken en aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem een open brief had gezonden, waarin hij rijn beschuldiging tegenover den burgemeester van Sloten en mij staande houdt. Ik en iedereen met mij, moclit dus veronderstellen, dat een nieuwen brief, waarin mijn verdediging, den 14. Octo ber in uw blad geplaatst, weerlegd zou zijn, aan die beide autoriteiten was opgezonden. Doch wat blijkt nu? Dat hij volstrekt geen nieuwen brief heeft gezonden, doch dien, welken hij dato acht October aan den Minis ter en aan den Bisschop heeft gestuurd, den veertienden October, dus twee dagen, nadat mijn verdediging in uw blad was geplaatst, zonder de minste weerlegging van hetgeen ik had geschreven^ heeft laten plaatsen, niet in uw blad, want dau zou de toeleg te spoe dig gemerkt wordén, maar ini de Sloter Courant, een blaadje dat tweemaal per week verschijnt. Op die beide brieven zal ik niet anders antwoorden dan, dat zij van a tot z grove on waarheden rijn, evenals het stuk door arts Pool in uw blad ingezonden. Maar een vraag zij mij nog geoorloofd. Wat te denken van ee verstandig en ontwikkeld man, die, na dat hem met slaande feiten bewezen was, hoe lichtzinnig hij zijn besohuldigiügen heeft neergeschreven, nog den treurigen moed heeft die brieven, zonder verder onderzoek, op die wijze onder het publiek te brengen? Ik schreef in mijn stuk van 12 Oct. 1.1., eenige kantteekeningen te willen maken op het stuk van arts Pool, aan den onpartijdigen lezer ter booordeeling overlatend in welk daglicht hij daardoor zou verschijnen. Ik vermeen, dat arts Pool door deze handelwijze se'f dit oordeel al heeft geveld. Boleedigjing De rechtbank te Arnhem veroordeelde gaster ds. J. van Dijk wegens beleedigïng van da Rijnenberg te Doetincliem (in verband met de Dcetinchemsche schoolquaestie) tot f 75 boeW of 20 dagen hechtenis. Gevaar voor stoom verraogei, Gisteren stonden voor.de rechtbank te Al. mei o terechtD. L„ vroeger stationschef te Holten en P. W„ machinist te Apeldoorn, ter zake, dat zij op 9 Maart 1905 te Holten beiden door hunne schuld gevaar hébben doen ontstaan voor het verkeer door stoom vermogen over den spoorweg. De eerste beklaagde door hoewel hij wist. dat trein 238 van Deventer en trein 73D van Rheine elkander te Holten zouden krui. Sen, welke kruising gewoonlijk te Apeldoorn; plaats had, geheel onvoldoende veiligheids, maatregelen te nemen, door alleen het uit rijdsein op onveilig te zetten en geen knal signalen te gebruiken, en de tweede, ddt hij, niettegenstaande hij wist, dat rijn'trein, trein 23£ tussehen Almelo en Deventer 'moes! kruisen, niet oplettend genoeg is geweest en het uitrijdsein, dat op onveilig stond, voorbij is gereden, tengevolge van welke beide: schuld trein 73 D met groote vaart het sta tion Holten is voorbijgereden, waardoor een schromelijk ongeLuk had kunnen plaats heb ben. indien niet de machinist van trein 238, die liét oveilig uitrijdsein (aan de rijde van Deventer) juist genaderd was, het gevaar niet tijdig had bemerkt en door achteruit rijden het groote gewaar had afgewend, waar door slechts een kleine botsing plaats had, tengevolge waarvan een der buffers van de locomotief van trein 73D werd beschadigd. Het O. M. eischte tegen beiden een geld boete van f 25, subsidiair 5 dagen hechtenis Uitspraak over 8 dagen. Bedriegelijke bankbreuk. De rechtbank te Assen heeft den gefailleer- den houthandelaar L. O., te Gasselternijveen, wegens bedriegelijke bankbreuk veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve lieohtenis. De moordaanslag te Rasen- daal. De Antw-erpsche recherche heeft te Mersem aangehouden den Hollandschen grondwerker P. v. S„ verdacht dien 5en Oc tober te Rosen daal een moordaanslag te heb ben gepleegd op J. v. P. - - De vechtp. rij te Koewacht Naar uit Koewacht aan de Middelb. Crt. wordt bericht, is de toestand van den op 15 dezer verwonden Ad. R. onder Moerbeke, nabij deze gemeente, nog steeds zeer zorg wekkend. De forsche, met groote kracht toegebrachte en buik was zoo zeer aangekomen 'at liii <-ok de ingewanden verwondde. De opening in den buik, ter breedte van c:i. 4 cM. is in den loop der vorige week dichtgenaaid, doch moeet Zatredag weer ge mdat een operatie aan een lijk werd geacht. De genees- i:. '\>!c al slaagt deze, weinig hcop op herstel. Die gearresteerde, Ob. v. d. V., blijft alle schuld ontkennen. Door den drank. To Terapelka- naal kregen Zondag twee broeders, die in be schonken toestand verkeerden, ruzie. Beiden geraakten daarbij te water en verdronken. Een van hen laat een vroutw en vier kinde ren achter. Verd on,ken. Gisterenavond had op de rivier de Waal nabij Tiel een ernstig ongeluk plaats. Een schuitje met vier vis- schers uit Woudrichem, dat rich liet opslee- pen, sloeg bij het losgooien van een kabel om. met het gevolg dat twee van die inzit tenden verdronken. Doodgeval len. Uit heb zolder raam van een perceel aan de Hemsterhuis- straat te 'a Gravenbage vie' Maandag een 5- jarig knaapje, met- het gevolg dat het kind spoedig daarna overleed. Aanvaring. Door den hevigen mist had gisterenmorgen omstreeks elf uur op de >rd na/bij Alblasserdam een aanvaring plaats tussehen de stoom boaten ,Q uakernaat' van de reederij Fop Smit en Co., die naai* Gorcum ging, en de „Thor 7" van dé stoom- bootreederij Arie Smit te Slikkerveer, die van Geertruidenberg voer naar Rotterdam. De „Quakemaat" bekwam aan den kop van bak boordzijde belangrijke averij. Er ontstond een groot gat, terwijl de zitbankea van de kajuit der tweede klasse aan splinters vlogen. Vele passagiers liepen kleine verwondingen op, doch kwamen overigens met den schrik vrij.' De passagiers stapten voor het gToohat© gedeelte op de „Thor" over, terwijl anderen per roeibootje naar Alblasserdam werden ge bracht. Toen de „Cornelia de Wit" van Fop Smit en Co., kort na de aanvaring passeerde, werd geënterd en konden de goederen, overgeladen worden, terwijl de nog overgebleven passa- »*ers,.v,an >.Quakernaat" op de „Cornelia de Wit" overstapten om mede naar Dordrecht te retoumeeren. Gevolgen van den miat. De nachtboot van Zwoll^ naar Amsterdam, die 's nachts 12 uur van Kampen vertrekt-, is door den mist eerst gistermorgen te 7 uur te Kampen aangekomen; na een kort op onthoud werde reis naar Amsterdam ver volgd. De nachtboot, Maandagavond! 9 ufur van Amsterdam/ vertrokken!, was 's nachts/ te 3 uur te Kampen. To Rotterdam rijm gisterochtend die meeste passagiersbooten niet aangekomen, en is geen enkele boot vertrokken. Enkele benedenbooten brachten Fel' tot Vlaardingc-n. van waar de passagiers de reis naar Rotterdam per spoor vervolgden. School- en Kerknieuwa, In den ouderdom van 69 jaar ia te Oost- hem onverwacht overleden d-s. B. B. Gunning, predikant bjj de Ned. Herv. gemeente aldaar. Ds. Gunning deed in 1860 voor het provin ciale kerkbestuur van Overijssel zijn candudaats- examen tot toelating tot de Evangeliebediening. 9 Juni 1861 werd I.ij bevestigd als predikant te Overlangbroek. Achtereenvolgens wa» hij werk zaam te Nigtevecht (1864- 66), Leiderdorp 186669), Nunspeet (186974), Alkmaar 1874—77), Waspik (1877—79). Klundert (1979— 83). Zetten (188388) en sedert. 30 Sept. 1888 op zijn tegenwoordige standplaats. Ds. Gunning was ook vele jaren werkzaam als lid.van de Algemeen© Synode, in Juli 1.1. viel hem d« eer te eurt tot haren president

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2