J12©. 4"e Jaargang. Maandag 30 October 1905. BUITENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden roor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers Deze Coniant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF ft C«. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTl&f Van 1—5 regels Elke regel moer Groote letters naar plaatsruimte. 0.75. - 0.15. Yoor handel en bedrijf bestaan voordi het herhaald adverteeren in dit Blad bjj al circulaire, bevattende Je voorwaarden,'*'vr( toegezonden. _to| jpémenf. wordt op aanvraag Politiek Overzicht De toekomstige rijksdoema in Rusland. Het manifest, waarin de Keizer van Rusland aan zijn volk kennis heeft gegeven van het herstel van den vrede, eindigt met eene opwekking, dat zijne onderdanen hunne gebeden zuillen voe gen bij de zijine, „opdat God de groo te taak moge zegenen, die wij met de doe het volk gekozen vertegenwoordigers van het volk zullen ondernemen om den binnen landschen voorspoed van Rusland te ontwikkelen." Was de uka.se, waarbij eene volksvertegen woordiging wordt ingesteld en de regelen voor de verkiezing van de Gossoedarstwen- naja Doema zijn vastgesteld, een half jaar vroeger verschenen, de dankbaarheid van het volk jegens den Czaar zou groot geweest zijn. Nu is eene beweging in gang, die geheel Rus land in lichte laaie zet., waarvan de be doeling is deze nog ongeboren vrucht van hei autocratische regeeringsbeledd te doen avorteeren en in de plaats van de Gossoe- darstwennaja Doema de bijeenroeping te verkrijgen van een constitueerende vergade ring, door algemeen stemrecht samengesteld. Met het. oog daarop geven wij hier eene be schouwing weer, die dr. Theodor Schiemann in de Duitsche Monatsechrift levert tot toe lichting van de be teekenis van de constitu tioneel e wet, die door Keizer Nico laas II is uitgevaardigd. Daarin wordt gezegd „Het kenschetsende van de constitutio nele wet van 1$ Augustus is, dat zij eene poging is om, onder handhaving van het. beginsel van het onbeperkte gezag van dien Czaar, den rijksraad, waarin tot dusver alle wetsvoorstellen van de ministers onderzocht worden, eene volksvertegenwoordiging ter zijde te stellen, voortkomende uit algeaneene, geheime, indirecte verkiezingen, en het tot stana komen van eene wet of de wijziging van eene nog geldende wet, zoo niet rech tens, dan toch feitelijk afhankelijk te ma ken van de toestemming van deze beide lichamen. De Gossoedarstwennaja Doema, 200 heet dit Russische lagerhuis den rijks raad af Gossoedarstwenny SSowet stelt men zich als hoogerhuis voor heeft echter nog veel verder gaande bevoegdheid onderzoek vau de begrooting en van het rapport van den rijksoontroleur, toezicht op elke ver vreemding van staatseigendom en staatsin komsten, die de keizerlijke bekrachtiging behoeft, op liet geheele staatsspoorwegwezen en op de vorming van geprivilegieerde maat schappijen, en eindelijk wat verder nog de Czaar aan de Doema laat voorleggen, behoort tot hare bevoegdheid. Zij heeft het recht van wetgevend initiatief, volledige vrijheid van hot woord en de mogelijkheid, rekenschap te vragen over elke wetsovertreding. Zij kiest haren voorzitter, de ondervoorzitters en de secretarissen, stelt zelve haar reglement van orde vast en mag in hare beraadslagingen slechts aan ééne zaak niet raken: het be ginsel der almacht van den Czaar. Nu ligt het. echter voor de hand, dat, al wordt er slechte raadgevende kracht toegekend aan de besluiten van de Gossoedarstwennaja, deze raadgevingen als uitdrukking van den wil der volksvertegenwoordiging toch van groot gewicht zijn en, als zij de meerderheid van den rijksraad voor zich winnen (wij zouden zeggendoor het hoogerhuis worden aange nomen) en de toestemming van den Keizer verkrijgen, ook wet warden. Zeker kan deze toestemming geweigerd worden, maar dat is in Engeland eveneens mogelijk, al i9 het daar niet meer gebruik. Feitelijk is de Doema eene besluitende vergadering, waarnaast in den rijksraad eene tweede vergadering staat en die, aooals in alle constibutioneele staten geschiedt, die toestemming behoeft van het hoofd van den staat. Op d)e subtiele bepalingen, die er op doe len overeenstemming te verkrijgen tus9chen rijksraad en rijksdag, gaan wij niet nader in. Eerst de praktische ondervinding kan uit wijzen of werkelijk, zooals de tegenstanders beweren, den rijksraad die sterkere positie daarbij ten deel gevallen is. Bene bijzondere eigenaardigheid van de Russische grondwet ligt hierin, dat de rijksdag gesplitst wordt in afdeelingan (zes tot acht), die alle wets ontwerpen onderzoeken, voordat zij in de vergadering komenmaar ook daarbij wordt men aan de cammissiën van onze parlemen ten herinnerd. Het verschil ligt slechts hier in, dat de eenen ad hoe gekozen worden, de anderen permanent zijn. Dat beantwoordt aan de departementen, waarin de rijksraad gesplitst is. Het grootste bezwaar is tegen bet kies stelsel te berde gebracht, dat in de Russi sche constitutioneel© wet wordt vastgesteld. Er werd reeds gezegd, dat het kiesrecht alge meen en geheim, maar indirect is. Maar hierbij moeten eenige beperkingen worden gemaakt. Algemeen is het kiesrecht slechts voor de boeren. In den boeron-mir kiest ieder minstens 25 jaren oud lid van de ge meente eerst vertegenwoordigers in de Wolosto, do vereeniging van verscheidene dor pen die tegelijk bestuurseenheid isde wol os- ten benoemen kiezers voor het gouvernement en dezen benoemen de vertegenwoordigers voor den rijksdag. Tot dit boerem-kiescollego behooren die boeren niet, die eigen grond bezit verkregen hebben, niet belioorende tot de mir, en evenmin de werklieden in steden en fabrieken. De eeneu vallen in het kies college van de landlelijke grondbezitters, de anderen in liet kiescollege van de stedelin gen, wanneer zij een bepaalden census be reiken, die in de steden bepaald wordt naar hel bezit van onroerend goed of het' bedrag van de huur. Het ligt voor do hand, dat de overgioote meerderheid van deze arbeiders bevolking daarmee uit dien kring van do kiesgerechtigden buitengesloten wordt. Prin cipieel van het actieve en passieve kiesrecht uitgesloten is alles wat tot het leger en do marine behoort, van het passieve kiesrecht uitgesloten zijn alle staatsambtenaren. Daar mede is een reusachtig percentage van de in tellectueel ontwikkelden uitgesloten en het schijnt twijfelachtig of Rusland voldoende vrije intelligentie bezit om dieze elementen van deelneming uit te zonderen. Wanneer men zich eene voorstelling wil maken van de waarschijnlijke samenstelling der Doema naar de drie groepen van grond bezitters, stedelingen en boeren, dan moet ir acht genomen worden, dat Polen, Siberië, Turkestan enz. nog niet in de berekening kunner. worden opgenomen, ook Finland niet. Over de wijze waarop deze streken zul len vertegenwoordigd worden, zullen bijzon dere wetten regelingen treffen. In aanmer king komen thans 51 gouvernementen en 5831 kiez rs. Van dezen wijtzen de boeren aan 2396, dus meer dan twee vijfden,, de landelijke grondbezitters 1958, d. i. een der de de stedelingen 1366, dus minder dan een vierde. Daarbij komen dan nog 111 kiezers uit do kozaikken-stanitzen. Deze 51 gouver nementen hebban 412 afgevaardigden te kie zen. Van dezen moeten 28 stedelingen (verte genwoordigers van de groote steden) en 51 boeren riju. De overige 333 afgevaardigden die zijn te kiezen, worden door de kiezers van de boeren, de landelijke grondbezitters en de kleine steden in de gou'vernements- kiezersvergaderingen benoemd, waarbij de keuze niet beperkt is, d. w. z. de afgevaar digden kunnen uit alle groepen benoemd worden. Nu ligt het voor de hand, dat in de verschillende gouvernementen de onder linge verhouding van de sterkte in deze drie kiezersgroepen uiteenloopen zal. In twee gou vernementen (Wladimir en Moskou) hebben de stedelijke kiezers de volstrekte meerder heid. in drie anderen (Jekaterinoslaw, Koer land en Jaroslaw) zijn de stedelingen veel talrijker dan elke van de andere groepen on zich zelf, in Minsk en PolEawa behoort de volstrekte meerderheid aan de landelijke grondbezitters; maar veel grooter is het ge tal der gouvernementen, waarin de boeren- kiezers de meerderheid bezitten. Volgens eene door de Nowoje Wremja ge maakte berekening zal de waarschijnlijke sa menstelling van de Gossoedarstwennaja Doe ma aldus zijn: 1. uit de 51 boeren, die door boeren uit bun midden gekozen moeten wor den (een voor ieder gouvernement), 2. uit 102 afgevaardigden van de 15 gouvernemen ten en gebieden, waarin de boeren de vol strekte meerderheid hebben, 3. 40 a 54 af gevaardigden uit 11 gouvernementen, waar in do bóeren-kiezers zeer sterk vertegenwoor digd zijn. Dat kan dus in 't geheel 193 a 207 bóeren-afgevaardigden opleveren. Wanneer men verder nog aanneemt, dat uit zes gou vernementen, waarin de drie groepen tegen elkaar opwegen, acht boeren gekozen worden, dan komt men tot een totaal van 200 a 215 leden, die de boeren vertegenwoordigen, in eene vergadering van 412 leden. Deze verhouding zal nog eene belangrijke wijziging ondergaan door den aanwas van le den. die te verwachten is uit Polen, Siberië, Midden-Azië en den Kaukasus; zeer waar schijnlijk zullen daardoor meer de andere groepen dan de boeren versterkt worden. I_ ieder geval echter zal het Russische par lement in veel hoogere mate dan eendg an der een boeren-parlement zijn, en al komt dit ook overeen met den feitelijken toestand in Rusland, het is toch onmiskenbaar, dat daarin ook een gevaar kan liggen. De regee- ring beeft het bóeren-element zoo klaarblij kelijk voorgetrokken, omdat zij, zeker met recht, op de monarchale gezindSeid van de boeren rekent. Maar de boer is in Rusland te?elii|k communist en meent dat met zijne vereerins? voor den Czaar zeer goed te kun nen vereenigen. Daarin ligt echter een groot gevaar, waarmee niet alleen de regeerine. maar ook de Rijiksdoeana, wanneer rij in 't leven za' rijn getreden, zal hebben te reke nen. Dit alles zijn mogelijkheden en vermoe dens, di-: geen andere pretentie kunnen ma ken dan dio, dat zij do werkelijkheid nabij komen Het is echter volstrekt niet zeld zaam. dat de waarschijnlijkheid door de wer kelijkheid wordt gelogenstraft, en dat zou ook van het Russische parlement kunnen gelden. Of de Rijksdoema zal bijeenkom m en of dat zal geschieden op de hierboven geschetste grondslagen, is voor 't oogenblik nog eene vraag; zekerheid bestaat daarvoor niet; op grond van de berichten vau de laatste dagen zou men zelfs kunnen zeggen, .dat dit zeer onzeker geworden is Eén zaak is evenwel zeker: het oude Rusland heeft uitgeleefd. Er moet een nieuw Rusland ontstaan, on daaraan worden betere dagen tocgewenscht dan die, welke em moeielijk verleden aan het oude Rus- laad heeft gebracht. Dultschland. Berlijn, 2S Oct. (Wolfbureaeu). De Duit sche gezant te Peking is den 24en dezer op audiëntie geweest bij den Keizer en de Kei zerin-Regentes van China en deelde mede, dat Keizer Wilhelm ten aanzien van de vre desovereenkomst te Portsmouth vreemde staatshoofden zal voorstellen de nog te Tschili staande troepen terug te trekken. Verder kopAigde de gezant het bssluit de3 Keizers aan, dat de in de richting van Kaunvr en de Chineesche districts-stad Kiautschool vooruitgeschoven posten ingetrokken zullen worden. Berlijn, 28 Oct. Van den 23en tot den 28en dezer is in Pruisen geen nieuw geval van cholera gemeld. Het hoogste rechterlijke gezag heeft beslist dat geen verbod van lijkverbranding volgens de Saksische wet bestaat. Een kwestie, die sints eenigen tijd hangende was, is hiermede afgedaan. Tot dusver was het in Saksen niet verboden lijk ovens te bouwen, maar er moch ten geen lijken in verbrand worden. Zweden. Stockholm, 28 Oct. Alle leden van het kabinet hebben hun ontslag gevraagd. Noorwegen. Chrüüania, 28 Oct. De minister-president Michelsen was ook heden wegens ziekte niet in de zitting van den Storthing aanwezig. Na» afloop van een geheime zitting begon de openbare oan lij- uur. De afgevaardigd© Konow verklaarde, dat. bij het aanbod aan koning Oscar was voor opgesteld, dat Noorwegen een koninkrijk zou» blijven. Nu dit aanbod door den Koning was geweigerd, was men vrij in de keuze van' den regeenngsvorm. Men moest liever onder handelingen met de mogendheden aanknoo- pen oan zicb onzijdig be verklaren. Gieon, Noorweger mocht uitgesloten blijven vanl het hoogste staatsambt. De minister van buitenlandsche zaken Loevland betoogde, dat liet koningschap aan het volk even goed de gelegenheid biedt zijne bekwaamheden en krachten te ontwik kelen al9 de republiek. Noorwegen moet in zijn? buitenlandsche politiek in de eerste plaats er naar streven, om zijne internatio nale en materieele belangen te bevorderen en zijne onzijdi gheid te handhaven. Indien de Storthing het regeerings-ont- werp mocht verwerpen, dan zou de regee ring hare volmachten wfcder in handen van den Storthing léggen. De minister besloot zijne verdediging van het regeringsvoorstel met eene dringende aansporing, dat de Stqr- th'ng eensgezind zou blijven en de tot dusver aan den dag gelegde zelifbeheersching en loyaliteit zou blijven bewaren. Do vergadering werd daarna verdaagd tot half zes des namiddags. Rusland. Petersburg28 Oct. Graaf Witte overlegde gistcren ©P Peterhof de 1 i i t van het nieuwe minister-kabinet. Ook minister Boelygiti ert generaal Treporw waren aanwezig. Petersburg28 Oct. (Petersburgsoh tele graaf age n tschap)Met liet oog op den bin- nenlandschen toestand, die niet zonder on- gunstigen invloed op do houding van de Europeesche geldmarkten tegenover de Rus sisch© effecten konden L lijven, verklaarde de minister van financiën uit eigen beweging aan de hier aangekomen bankiers, zonder eenige mededeeling van de zijde dezer laatsten, dat hij voorstelt de verdere onder handelingen over de voorgenomen crediet- o1craiie uit te stellen, totdat dio toestand zal zijn veranderd en de indruk van de buitenlandsche markten tegenover de Rus sische geldswaardige papieren gunstiger zaJ zijn geworden. Petersburg28 Oct. Petersburgseh tele graaf-agentechap). Officieel wordt bekend ge maakt, dat over de stad van het district Char- kow de staat van beleg is afgekondigd. De hier en in Moskou vertegenwoordigde politieke partijen hebben besloten zich te vercenigen, eene eigen regeering te kiezen en zelfstandig te handelen. Petersburg, 28 Oct. Het telegrafisch ver keer met Moskou is verbroken. Petersburg, %S Oct. Volgens particuliere berichten is liet einde van de onlusten to Charkow teweeg gebracht door de weigering van den gouverneur om met geweld van wape nen tegen d§ menigte op te troelen. Petersburg, 29 Oct. (Petersburgseh tele- graafagentscluip). De telegraafambtenaren rijn hier heden in staking gegaan. Petersburg, 29 Oct. Een particuliere cor respondent van Reuter bericht: Toen de ambtenaren van het hoofd-telegraafkantoor heden besloten het werk t© staken, begaf de directeur zich naar den staatssecretaris Doer- nowo, den chef van heb Russische post- en telegraaf wezen, oan met deze te beraadsla gen over den toestand en over de eischen van de ambtenaren. Bodem namiddag had eene vergadering plaats van de stedelijke doema. De zaal was dicht bezet met publiekde toegangen war ren door oen sterke politiemacht bewaakt. Voor do doema verschenen dertig gedele geerden van de werklieden, die de volgende voorstellen deden1. De stad moet, zoolang de staking duurt, voor de voeding van de werklieden zorgen. 2. De werklieden verlan gen de algemeen als hun eisoh bekende vrij heidsrechten. 3. De weak lieden verla ngen, ofschoon zij de vernieling van de waterlei ding niet wenschen, de verwijdering van de troepen, die de waterleiding bescheannen geschiedt dit nieti, dan zal d© leiding ver nield worden. 4. De stad zal voortaan niet meer de kosten dragen van de rijkspolitie en van d© tegen de burgers gebruikte kozak ken 5. De stad zal instaan voor de persoon lijke veiligheid van de gedelegeerden, omdat de gouverneur-generaal mogelijk hunne ge vangenneming zal gelasten. 6. De stad zal aan de werklieden wapenen leveren en eene burger-militie oprichtendan zullen de werklieden voor do veiligheid, de rust en de orde instaan. De doema besloot op de eischen Dinsdag antwoord te geven. In de 14e matrozenbarak te Petersburg braken heden namiddag vrij ernstige rust verstoringen uit, die echter tegen don avond onderdrukt werden. Bij het bestuur van de advocatenvereeni- ging verschenen heden vier officieren, die hel- verzoek deden, dat men hun behulpzaam zou rijn bij het organiseeren van de vrijheids beweging in het leger. Petersburg, 80 OctDe gedelegeerden van de stakende ambtenaren van het hoofd-tele- graafkantoor rijn versohenen bij de Peters- burgscbe telegraafagenten, om hen aan te sooren den dienst te staken, hetgeen ook geschied is. Moskou, 28 Oct. Het Petersburgseh tele graaf agentschap deelt mede, dat alle ban ken, zaken, restaurants en theaters gesloten rijn. Het beursverkeer staat stil. De sluiting van de universiteit staat to wachten. De doema besloot permanent bijeen te blijven. Ook op de gasfabrieken is het werk gestaakt. Moskou28 Oct. Alle winkels, behalve do kleine kruidenierswinkels, zijn gesloten. Op verschillende plaats.u, vooral aan de Twers- kajapoort, ontstonden, botsingen met d© poli tie; vele personen zijn gewond. De univer siteit is door studenten gebarrikadeerd en in staat van verdediging gebracht tegen een mogelijken aanval van eenje reactionnaire volksmenigte uit het vlek Ochotny, die in den voormiddag de studenten mishandelde. Het telepboonverkeer is gestaakt. De tele grafische verbinding met Petersburg werkt slechts langs één draad uit het huis van den gouverneur-generaal De toonoelspelers van een aantal schouw burgen doen mede aan de politieke staking. De arbeiders willen de waterleiding weder laten werken, als zij geheel en al aan hen wordt overgegeven. Heden namiddag werd eene groote verga dering gehouden, waaraan o.a. de gemeente raad, vertegenwoordigers van het Zemstwo, van| den. adel, van wetenschappelijk# ge nootschappen, vereenigingen van alle par tijen en ook revolutionnairen deelnamen. De sprekers spoorden in hartstochtelijke toespra ken aan tot den strijd met de wapenen en: tot het benoemen van een comité voor alge meen welzijn. Charkow, 28 Oct. (Petersburgseh telegraaf- agentsohap). Heden weid hier op het kerkhof eene vergadering gehouden, waarin het be sluit genomen word heden aan de staking een einde te maken. Alleen op de spoorwe gen wordt de slaking voortgezet. Het leven neemt allengs weer een normalen vorm aan. De telefoon, de banken, de tram zijn weer aan het werk. De winkels worden weer ge opend. Door d© straten gaan nog patrouilles. Beval. 27 Oct. (Petersburgsoh telegraaf- agentschap). Do stedelijke schouwburg staat in brand. In den vorigen nacht hebben herhaalde botsingen met de politie en de troepen plaats gehad. Het aantal dooden wordt opgegeven als acht. dat der gewonden als veertig. Troe pen, die met geweren en revolver? gewapend waren beletten de brandweer den in brand gestoken schouwburg te bluisschen. Beval, 29 Qtl. Nadat de gouverneur do verzekering had gegeven, dat de troepen uit ue straten zouden worden verwijderd en de gevangen genomen personen vrijgelaten, her stelden de arbeiders de rust. Kieic, 29 Oct. Eenige kozakken woigerden bij de betoogingen van de menigte op haar to vuren en werden daarom gevangen ge nomen. Do apothekers en de dokters hebben hun werk hervat, omdat men hooft ingezien, dat het onmogelijk is de zieken zonder hulp te laten. Er zijn vliegende colonnes georga niseerd om de gewonden te helpen. Sebastopol, 29 Oct. Eergisteren hadden hier op straat onlusten plaats. De volksmenigte werd terug gedrongen. Eenige personen wer den in hechtenis genomen, maar later weer vrijgelaten. Heden is het rustig in do stad Odessa, 20 Oct. Epne kennisgeving van den gouverneur houdt in, dat de troepen bij de eersie door de bctoogers geworpen steenea zullen schieten, zonder vooraf te waarschu wen De universiteit wordt door troepen be waakt niemand wordt binnengelaten. De winkels en restaurants worden door de ar beidersmassa's gedwongen te sluiten. De tram doet geen dienst. De apotheken rijn in reddingsstations veranderdook overigens ia door geneesheeren het hulpbetoon georgani seerd. omdat het ten allen tijde tot bloed vergieten kan komen. Alle pleinen rijn door kozakken, gendarmerie en politie bezet. Het stedelijk bestuur heeft rioh geconsti tueerd ails eene commissie voor zelfverdedi ging, bestaande uit 15 leden. Odessa, 29 Oct. Duizenden werklieden, bouw don heden, onder leiding van studenten, aan vele hoeken van straten barrikaden, door tramwagens, banken en uithangborden op elkaar te stapelen. Kozakken gaven daarop vuur; zij doodden een student, drie arbei ders en een meisje; achttien personen wer den gewond on naar apotheken gebracht. De gouverneur verlangde in Petersburg nog maals de afkondiging van den staat van beleg. In de in den afgeloopen nacht hier ge houden volksvergaderingen verschenen twee officieren en vier soldaten, die in naam van hunne regimenten de studenten en werklie den verzochten niet op de troepen te schie ten. D© troepen beloofden daartegenover in de lucht te schieten. Inderdaad schieten do troepen, met uitzondering van de kozakken, niet op de menigte Odessa, 28 Oct. De politieke staking breidt zich snel uit over allo beroepsklassen- Do stad is geheel van het postverkeer afgesne den. Er heerscht gebrek aan levensmiddelen; de prijzen stijgen buitengewoon. Een verga dering van acht duizend personen in het raadhuis, waaraan alle leden van het ge meentebestuur en de professoren der univer siteit deelnamen, besloot do uitkeering van bet stedelijke subsidie aan de politie te sta ken en een corps te vormen tot bescherming der burgerij. Warschau, 2S Oct. De dag van heden is betrekkei iijk rustig verloopen. In de stad is weinig verkeer, slechts enkele winkels rijn ïopend. De dagbladen zijn niet verschenen!, [et uitblijven van berichten, vooral uit Pe tersburg, maakt de bevolking ongerust. Er zijn sterke militaire posten uitgezet; do groo te staal van beleg is boden nog niet afge kondigd. Warschau, 28 Oct. De telegrafische ge meenschap met Moskou is ver broken. In Lodz dreigt een hongersnood uit te breken. Warschau, 30 Oct. Het personeel van de Weichselspoorwegen heeft op de uitnoodiging van de directie om het werk te hervatten, geantwoord, dat hierover niet kon worden onderhandeld, zoolang hunne gedelegeerden, die in Petersburg gevangen ritten, niet zijn vrijgelaten. De bladen zijn nog niet verschenen. Alleen worden er afzonderlijke bladen uitgegeven met de telegrammen van het Potersburgscbe telegraafagentschap, die rijn onderworpen aan eene bijzondere oensuur. De huiseigenaars zijn officieel verwittigd, c" „t zij verantwoordelijk gesteld worden voor 6e zaken, di© er in hun huis gebeuren. Lodz, 30 Oct. Bij eene huiszoeking werden heden drie bommen ontdekt. De eigenaar, die op de politie vuurde, werd gevangen ge nomen. Seising fors 30 Oct. Heden is de staking afgekondigd op den Finlandsohen spoorweg van Petersburg tot Yolkcasari op de Rus- sisch-Finsche grens. Samsocn, 29 Oct. (Petersburgseh telegraaf agentschap). De Zwartezee-vloot is hier eer gisteren aangekomen, onder bevel van ad miraal Birilew. Zij is verder gevaren naar Trapezunt. Irkcctsk, 27_ Oct. Het personeel van den TransbaikaA spoorweg ia in staking getreden. Aschabad28 Oct. (Petemburgsch telegraaf agentschap). Het personeel van den Midden- Aziatischen spoorweg beeft het work gestaakt. Daar, op grond van de kennisgeving van den gouverneur, volksvergaderingen niet meer mogen worden gehouden in de univer siteit en andere voor het openbaar onderwijs bestemde gebouwen, heeft generaal Trepow. bepaald, om d© mogelijkheid te verschaffen tot het houden van vergaderingen, dat dio voortaan gehouden mogen worden iu eouiga schouwburgen en in hot volkshuis van Nobel op do Wiborgschte zijde. Do lokalen zijn allen) in fabriekswijkon gelegeu. De Times verneemt uit Petersburg, dat de overheid, door hare eigen dreigementen ver schrikt, vergaderingen heeft toegestaan in het gouverneanontsgebouw. Alle machineka- nonnen zijn van Zarskojo Selo naar Peters- burg gebracht. De ministers reisden op een jacht naar Peterhof dn overreedden den Czaar, bloedvergieten te verbieden. Van een hooggeplaatst persoon vernam de correspondent, dat men vreest, dat d© me nigte eerder de troepen aal aanvallen dan omgekeerd. De revolution! uren zijin goecfr gewapend en met bommen uitgerust. Do ro- geering heeft liet gezag over do provinciën verloren. Commissiën van openbaar welzijn?

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1