jr. ïsi. 4de Jaargang. Dinsdag 31 October 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MIJNHEER GONNEHAYE. DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 5 maanden Yoor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen. Advertentien, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C». UtrechtscHestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÜW Yan 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer0.15. Oroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Een» circulaire, bevattende' de voorwaarden,' wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter algemeen*? Kennis, dat bij hun besluit van (heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan A. Bast en Zonen, wonende alhier, vergunning is verleend tot de plaatsing van eeni zuiggasmotor van 20 p.k. in het per ceel Oroote Spui, wijlk D., no. 5, kadastraal be- kcndi gemeente Amersfoort, Sec .ie E, no. 4636. Amersfoort, den 30. October 1905. Burgemeeester en Wethouders voornoemd, I>e Secretaris, De Burgemeester, J. O. tfTENFBRT KROESE. WTIJTIEBS. .Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter algemeone kennis, dat brj hun besluit van heden, ingevolge art. 8 dor Hinderwet, aan D. iH. Eijsink, wonende a'l'hier, vergunning i9 verleend! tot de oprichting van eene weitkplaats voor het stellen en monteeren van automobielen, in het perceel aan deni Am- hemschenweg, wij'lc G,, no. 33, kadastraal 'be kend1 gemeente Amersfoort, Sectie B, no. 2176. Amersfoort, den 30. October 1905. Burgemeeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester. J. G. STENFBRT KROESE. WUIJTEBRS. Do Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. Sehaap ingediend verzoek, met bijla gen, om vergunning tot het p'aat^en van eene gasmotor van 3 p.k., in het perceel alhier ge legen aan do Muur-huizen no. 89, bij het kadas ter bekend onder sectie E. no. 764, op do Secre tarie dor gemeente ter visie ligt, en d!at op Donderdag, den 16. November aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheids ten Raadlhuize wordt gegeven om, ten, overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren togen het oprichten van de in richting in te brengen. Amersfoort, den 30. October 1905. B urge me oester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WULTTTERS. Politiek Overzicht De weerspannige Sultan. De zaak dier financieele controle in Mace donië is door de weigering van de Porto om aan do gezanten der mogendheden gezamen lijk eene audiëntie te verleenen, in een ern stig stadium gekomen. Er is geen twijfel aan, dat de weigerende houding hiertoe te rug te brengen is, dat de Porte meent in staat te zijn. door te volharden in haar verzet, die eensgezindheid van de mogendheden te ver storen en hierdoor dwangmaatregelen onmo gelijk te maken. Men gelooft in Konstantino- pel, dat de mogendheden zullen ophouden eensgezind te zijn van het oogenblik af, waarop het om hot nemen van zulke ernstige maatregelen te doen is, en daarom zijn tot dusver alle pogingen om den Sultan in deze zaak tot toegevendheid te bewegen, vruchte loos gebleven. De vraag komt dus thans te berde: Wat zuller. de mogendheden nu doen, om de Porte aan 't verstand te brengen, dat voor hare verwachting geen grond bestaat? De eerste stap, die nu zal volgen, ligt voor de hand de mogendheden zullen aan de Porte schrif telijk mededeelen wat de gezanten monde ling liadden willen doen. Men zal aan de Porte een ultimatum zenden, zooals trouwens reeds het voornemen was. De sultan krijgt dus toch te hooren wat men hem had willen zeggenalleen geschiedt dat nu op eene voor hem minder aangename manier. Vol gens do verzekering in diplomatieke kringen, is men nu niet meer gezind de zaak op do lange baan te schuiven. Er zal slechts een korte termijn aan de Porto gesteld worden. Eu wanneer die termijn ongebruikt voorbij gaat, dan zal het moeten komen tot eene v lootdeinon stratie. Cher zulk eene demonstratie hebben nog geene gedetailleerde beraadslagingen plaats g^bad. Intusschen schijnt het thans reeds zeker te zijn, dat met uitzondering van Duitschland en Rusland de overige mogend heden Oosten rij k-H o ngari j e, Italië, Frank rijk en Engeland er aan zullen deelne men Duitschland heeft zich nimmer gezind getoond, met ernstige maatregelen te gen Turkije op te treden, en Rusland zal, nu zijne vloot in den oorlog tegen Japan zoozeer is verzwakt, wel niet in de gelegen heid zijn heb aantal schepen, die voor de demonstratie zullen worden aangewezen, te vergrooten. Intus9chen is liet wel mogelijk, dat een of meer schepen van de Zwarte zee- vloot, voor een Turksche haven van Klein- Azië verschijnen. Ook over de Turksche ha vens, die zullen worden uitgekozen voor het houden van deze demonstratie, is nog geen bespreking gehouden; waarschijnlijk is het echter, dat de demonstratie gelijktijdig zal geschieden in eenige Turksche havenplaat sen. Do Neue Freie Prosse vleit zich nog steeds met de hoop, dat de sultan het tot de aan wending van dit dwangmiddel niet zal laten komen. Zij schrijft: ,,Men heeft in Kon- sta ntinopel altijd getracht met uitstel, dra len en tegenstribbelen elke verandering, waaroe men door den nood gedrongen was, te ontgaan of tegen te houden. Zoo zal het cok nu wel zijn met de financieele controle in Macedonië. Op een gezamenlijken druk van Europa in den ernstigen vorm van eene vlootdemonstratie zal Abdul Hamid 't niet laten aankomen, wanneer werkelijk bezorgd heid voor zijne souvoreiniteit de reden is, die den doorslag geeft tot zijne weigering. Aan zijne souvereiniteit kan de financieele controle in Macedonio geen afbreuk doen; wel echter kan heb respect van zijne volken daarvoor er zeer onder lijden, dat hij ten slotte toch zich moet onderwerpen aan den aandrang dier mogendheden. Hoe vlugger hij toegeeft, des te minder doet hij zijne zwak heid uitkomen. Europa kan een nieuwen brand aan den Balkan thans niet gebruiken het is zijn volle ernst dien met de krachtigste middelen te voorkomen." Wanneer bet tot oen gemeenschappelijk optreden van de zeemacht van verschil lende staten tegen Turkije komt, dan is dat eene gebeurtenis; waarvan de geschiedenis nog slechts één voorbeeld kent. In October 1827 vereenigden de vloten van Engeland, Frank rijk en Rusland zich om de Turksche vloot, die in de baai van Navax*ino lag, te lieletten uit te loopen. Don 20en van die maand kwam het, zonder dat men dit liadi voorzien, tot een zeeslag, waarin de Turksche schepen ver nield werden en 6000 Turken omkwamen. De vlootdemonstratie, die in 1880 voor Dulcigno plaats had, was niet gericht tegen de Parte, maar tegen die Albaneezen, die den op het Berlijnsehe congres overeengeko men afstand van Dulcigno aan Montenegro wilden beletten. Destijds werden de mogend heden door de Porte ondersteund, die harer zijds troepen zond. In 1901 had eene vlootdemonstratie van een enkelen staat, Frankrijk, tegen Turkije plaats. De Porte weigerde toen vorderingen van de onder Fransche bescherming staande firma Lorando en Tubini te voldoen, en de Fransche regcering zond schepen naar het eiland Mytileno, waarna de Porte toegaf. In November 1902 zond Italië wegen9 zee roof, waardoor zijn handel in Eritrea leed, schepen naar de Midibaai in de Roode zee, cn het kwam den 4 en November tot de be schieting van oene plaats, waarna de Porte toegaf. Duitschland. Berlijn, SO Oct. De Reichsanzeiger bevat het besluit tot bijieenroeping van den Rijks dag op 28 November. Kiel, 30 Oct. De torpedobooten D 7 en S 131 ontvingen bevel om in zee te gaan, allereerst van Memel, teneinde do marine-attaché bij het gezantschap te Petersburg, korvet-kapi tein HLntze, die verlof gehad heeft naar Duitschland, naar iziju post terug te brengen. Gotha, 30 Oct. In het edktscheidingsproees vani prins Philips van Saksen-Koburg-Gotha tegen prinses Louise verklaarde heden het Landgericht zich bevoogd en bepaalde den volgenden termijn op 4 December. Frankrijk. De commissie uit den Franschen Senaat voor het wetsontwerp op de scheiding van Kerk en Staat heeft met 12 togen 2 stemmen de door den rapporteur opgestelde rapport goedgekeurd. Parijs, 30 Oct. In de Kamer las de presi dent Doumer het besluit tot bijeenroeping voor. Vervolgens beraadslaagde de Kamer over de vaststelling der agenda. Parijs, 30 Oct. De Kamer besloot alle interpellation over de buitenlandsche poli tiek te verdagen tot de behandeling van de begrooting voor buitenlandsche zaken. Bij do beraadslaging over het amnestie- ontwerp verzocht de rapporteur de Kamer het ontwerp van den Senaat aan te nemen. Sembat stelt voor de amnestie ook uit te strekken tot do misdrijven in zake vereeni- ging, verkiezingen of stakingen en anti- militaire oproepingen; verder vraagt hij amnestie voor den anarchist Malato. Het eerste gedeelte van art. 1 werd aan genomen met invoeging van het woord „mis drijf". Het amendement-Sembat om amnestie toe te staan voor anarchistische misdrijven wordt verworpen met 491 tegen 70 stemmen. Het amendement om de amnestie ook uit te strekken tot aanslagen op het hoofd van den staat, werd verworpen. Het gelieelo ontwerp, dat kwijtschelding van straf toekent aan de veroordeelden door het hooggerechtshof en aan de veroordeelden in velband met de verkliklringisfeiten, werd aangenomen met 541 tegen 5 stemmen. Spanje. Madrid, 30 Oct. Montcro Rios heeft op nieuw de opdracht gekregen, om tob eiken prijs een ministerie te vormen. Tweede telegram. Het kabinet is aldus samengesteldpresident Motitero Rioe, binnenlandsche zaken Garcia Pietro, finan ciën Ecbegaray, buitenlandsche zaken Gul- Ion, koophandel Romamoiies, onderwijs Egui- lier, oorlog en marine generaal Weylcr, justi tie Puygcerver, l>e Spaansche oorlogsvloot beeft verleden Zaterdag een kruiser verloren, do Cardenal Cisneros. Het schip, dat van Muros naar Ferrol voer, is ten wasten van het Meixiderif geslootcn op een op zeekaarten niet aange wezen rotspunt, waardoor de kiel werd open gereten. zoodat het schip in 40 minuten zonk. De bemanning bewaarde de orde en redde zich in de booten. Kapitein Diaz ver liet cp het laatste oogenblik het schip, dat als geheel verloren beschouwd wordt, omdat het wel niet mogelijk zal zijn het vlot te maken. PortugaL Bij het feestmaal in het Ajuda-paleis to Lissabon zijn hartelijke toespraken gewisseld door Koning Carlos en president Loubet. Na dat de Koning den President bedankt had voor zijn komst, herinnerende aan de vrien delijke wijze waarop de Koningin en hij zelf in Frankrijk ontvangen waren, antwoordde Louibet, met groote vreugde gehoor te hebben gegeven aan de uitnoodiging van Iloning Carlos. Frankrijk, zoo zeide de President, heeft voor Portugal steeds levendige en op rechte sympathie gevoeld en oie zal neg ver meerderen. Ik hoop dat mijn bezoek, volgende op het bezoek dat Uwe Majesteit de goed heid had aan Parijs te brengen, moge bijdra gen tot versterking van den hechten vriend schapsband die de beide volkeren vereenigt. Hongarije. Boedapest, 30 Oct. In de lieden gehouden conferentie der liberale partij is op voorstel van graaf Titeza eene moti(e aangenomen, waarin wordt verklaard, dat het program der regeering niet zal leiden tot oplossing der crisis, dat de vergadering zich verzet tegen, het al gome en kiesrecht, maar uitbreiding; van het censuskiesrecht wenscht. Rusland. Petersburg, 30 Oct. In do West nik van heden i vond zal een manifest gepubliceerd worden, inhoudende de benoeming van W.tte toi minister-president, met volmacht de regeringsfuncties op zich te neme 1 Verder zal burgerlijke vrijheid worden toegestaan, de Doema zal wetgevende macht krijgen en het kiesrecht zal uitgebreid wor den. Petersburg, 30 Oct. Hedenavond zal het manifest verschijnen, waarin kennis gegeven wordt van de benoeming van graaf Witte tot mi mister-president, met de opdracht om een heid te biengen in de regeeringsfunctiën. Tevens zullen de burgerlijke vrijlieden wor den verleend. Do Doema zal wetgevende macht krijgen eau het kiesrecht zal werden uitgebreid. Tweede tele g'ram. (Petersburgsch telegraaf-agentschap). De Czaar droeg graaf Witte op, vóór de bekrachtiging van het. wets ontwerp betreffende de instelling van een ministerraad, de nnodige maatregelen te ne men om eenheid te brengen in de werkzaam heid der verschillende ministers. Petersburg, 31 Oct. Het volgende keizer lijke manifest is verschenen Wij Nicolaas II, door de gratie Gods Keizer en alleenbeerscher van alle Russische landen. Keizer van Polen, groothertog van Finland enz., verklaren aan al onze trouwe onderdanen, dat de oulusten en beroeringen in onze hoofdsteden en in talrijke andere plaatsen van ons rijk ons hart vervullen met een groote en pijnlijke smarts Het geluk van den souverein van Rusland is onoplosbaar verbonden met het geluk van het volk en de smart van bet volk is de smart van den souverein. Uit de tegenwoordige beweging kan eene diepe nationale wanorde voortvloeien en dat Ï3 eene bedreiging voor de eenheid en on schendbaarheid van ons rijk. De hooge plicht, ons door onze taak als souverein opgelegd, gebiedt ons, met ons geheele verstand en al onze kracht ons in te spannen om het op houden van de voor den staat zoo gevaar lijke onlusten te verhaasten. Terwijl wij aan de respectieve overheden hebben bevolen maatregelen te nemen om de daden van wanorde, uitspattingen en geweldpleging te koeren, tot bescherming van de vreedzame lieden, die neigen tot eene rustige vervulling van de op ieder van ons rustende plichten, hebben wij het als onver mijdelijk erkend oari met suooes te verwe zenlijken de algemeeno maatregelen, strek kende tot bevrediging van liet openbare leven en tot het brengen van eenheid in do hande'mgen van do hooge regeering. Wij leggen de regeering den plicht op, als volgt onzen onwrikbaren wil te vervullen: 1. Aan do bevolking te verleenen de on wankelbare grondslagen van do burgerlijke vrijheid, steunende op de werkelijke on sschendbaarheid van de personen, de vrijheid van geweten, van het woord, van vereeni- ging en vergadering. 2. Zonder de vroeger bevolen verkiezingen voor de Rijksdoema te schorsen, tot deelne ming aan de doema te roepen, voor zoover de korte termijn, die nog verloopen zal tot de bijeenroeping van de doema, dit mogelijk maakt de klassen der bevolking, die nu ge heel beroofd zijn van bet kiesrecht. De ver dere ontwikkeling van het algemeen kies recht sbeginsel zal daarna overgelaten worden aar. de nieuw gevestigde orde van zaken op wetgevend gebied. 3. Als onwankelbare regel te bepalen," dat geen enkele wet van kracht kan worden zon der do goedkeuring van de Rijksdoema en dat aan de door het volk gekozenen zal worden gewaarborgd de werkelijke deelne ming aan bet toezicht op de wettigheid der handelingen van de door ons benoemdo over heden. Wij roepen alle trouw© zonen van Rusland op zich hun plicht jegens het vaderland te herinneren en mede te werken tot bet op houden van deze ongehoorde troebelen en gemeenschappelijk met ons al hunne krach ten aan te wenden tot het herstel van de rust en den vrede in hun geboorteland. Gegeven te Peterhof den 17/30 October in heb elfde jaar van onze regeering. Nicolaas. Petersburg, 31 Oct. Het keizerlijk mani fest is omstreeks middernacht door extra bladen van den Regeeringsbode en van het Peters burgsche telegraafagentschap bekend gemaakt en in de straten rondgedeeld. Het verwekte overal den besten indruk. Op het Newsky Prospect was eene groote mensohen- menigte op de been. Allen lazen do extra bladen. De kreet „Leve de vrijheid!" weer klinkt. De menigte spoort de patrouilles aan in de kazernes terug te keeren. Petersburg, 31 Oct. (Petersburgsch tele graafagentschap). De stedelijke doema be sloot, nadat heb manifest was voorgeleaen, den Keizer aldus te seinen: De Petersburg- scho stedelijke doema heet met verrukking de verkondiging van de vurig verlangde vrijh keid welkom in 't vaste vertrouwen op de blijde, groote toekomst van ons dierbaar vaderland. Leve de Keizer van heb vrije volk Warschau, 31 Oei. (Petersburgsch tele graafagentschap). Het bericht van het uit- 22 DOOR VIRGINIE LOVELING. De zoo misplaatste orgernis wekkende troost van enkelen bleef onbeantwoordalleen wlanneer een vermetele het waagde de gele genheid te baat tie nemen om een uitval op rechter Slock in 't. algemeen te doen of een persoonlijke grief tegen dien magistraat! deed gelden, zei Conneliaye„Halt!" Hij duldde niet, dat men hein tot vertrouwde maakte of de aalmoes eenor moreele ondersteuning gunde. Hem kwelde nochtans de vraag van. wat de wei?ekl dachti, welke ooi-zaken zij: aangaf voor die scheuring; hij' wilde er niemand naar uitvorsclien. mot geen schepsel op aarde was hij daartoe innig vertrouwd genoog; hij verloor zich in gissingen, en kwam tot liet voor hem gansok nieuw on pijnlijk besluit, dat waarheden, dio hij te verbergen zocht, aan 't licht gekomen waren. Zijn vertrou wen verzwond en slechts half de dleur, die toegang tot zelfonderzoek verleende, ope nend, doch genoeg om er smartelijke ontdek kingen te doen, kreeg hij die overtuiging, dat men belachelijke of beter gezegd belachen zijden aan hem vond; onduidelijk en gewild onopgehelderd, druisohteu ook nagalmende geruchten van. do vele anecdotes, die over zijn vrekzuebt in omloop waren aan zijn oor. En van de grootste zelfachiing en edgendun kende bewustheid van geëerbiedigd' en eer biedwaardig burger, daalde hij in zijn mee ning af tot- den. rang van een lectlijk, oud wordend. bespottelijk vrijgezeleen soort van maniak, overdreef hij nu. Over dat. alles droeg hij den rouw, den onzichtbaren en toch zoo veel gedragen rouw, die hot tegen woordig en het nog te verloopen leven in zijn allen moed en lust versmachtend krip als iru oen doodsluier hult. Hij ging schier niet- meer uit en vluchtte alle wcroldisch .gezelschap, hij die vroeger geen bestaan zonder gestadig verkeer begrij pen kon Maar de avonden schenen toch lang te hu;s, alleen opgesloten mefb de blijvende obsessie van zijn in rook verzwonden droom, mot zijn nog klimmend verlangen naar Lu- cetite en de steeds dieper knagende li art. vre ting van haar verlies. Op lezen was hij niet gestold, voor kunst had' hij geen zin, 'n we tenschap stelde hij! geen belang. Voor hij haar kende hadi hij. oen tevreden leven; ge leid, zomdier veel emoties, een leven in het welk gematigde, doch menigvuldige pleiriers- afwisseHogen de behoefte aan teederheid! en huiselijk geluk vervingen. Zijn woning was een wijkplaats voor den nachteen soort, van zelfbezitend pension, waar hij zijn maaltij den wel nam. dooh geono van. die geliefkoos de gewoonten verkroeg, aan welke de mensch op zekeren leeftijd eerst verkleefd' is en wel dra verslaafd wordt. En nu zat hij daar steeds in de ledige vcrltateaiheidl van een to lande staand© woning, niets van levensgo- ruchhen vonemend dan degene, dio Folie in de keuken maakte of dJie onduidelijk door den muur kwamen van buren, die hij nauw van aanzien kende. Daar zat hij bij een licht, dat, laag ingedraaid, niet. veel klaarte ver spreidde, met. oen sigaar, of beter con halve sigaar want hij snood ze altijd! door waarvan hij zich uit zelfmedelijden dagelijks de weelde toestond. En hoe stiller het om hem heen was. hoe stormender de elementen' in zijn gemoed wer den opgeruid. Smoorlijke liefde, zelfbeschuldiging, kope- loozo spijt. O indieu hij na de bittere be proeving Luoettie weder aan zich hechten kon! en bij de ged'achten aan zulk een onmogelijkheid sahoot een schacht van pijn door zijn reeds zoo geteisterd) hart. wat zou hij doen voor haar? Alles. Nietls ware te L'oed. te kostbaar. Wat zou hij. haar nog kunnen weigerenMet. welke tcedero omar ming zou hij haar 's morgens verlaten, hoe zou hij zich 's middags terugspoeden, om haar opnieuw aan zijn harti, zijn groot, bo ni innend, trouw hart te sluiten Hij was haar kwijt,, voor eeuwig, hij' had haar verloren En bij diergelijke overwegin gen, welke thans zijn bestendige, vergiftigen dc zielespijs vormden, vertrok zijn aange zicht op een oomische manier, wat in zijn eenzaamheid gelukkiglijk geen spottend oog bemerken kon: zijn mond klom op, rijn neus zeeg lager en hing er over; half strar lonvomiiige rimpeltjes de vroege klauw des oudcrdiOms verschonen in zijne oog hoeken en oen snik kwam verraderlijk in zijne koel op, hom tot de noodzakelijkheid van rcactde oproepend En dbn bemoedigde hij zioh zelf tijdelijk, om spoedig weer in zijn eironde te verzinkou Op een vroegen avond kon hij het niet meer uithouden, het was alsof de spijt hem letterlijk met een tang in het, binnenste neep, zoo hevig was zijn lijdeusbesef, en hij sprong op. trok zijn jas aan, nam hoed en stok en ging in <le richting der stad'. Het was reeds op liet einde van April en een buitengewoon milde» dag: vochtig en warm, wat de landlieden groeizaam, weer" noemen. Alles begon groen te staan; dë 1 ra gen langs de tiunlbouwhoven zoowel als de boomen langs de heirbaande hyacinten vel den daarachter vormden als een tapijt van bonte kleuren, alles in 't verduisterend dag licht fluweclen tinten aannemend lentewal men en levensgistingen zweefden in de lucht, die hij inhaalde. Kinderen stoeiden in de volkriike achterbuurten meisjes keerden van haar werk terug; vrouwen breiden op hare drempelsde tram flootwagens reden zweepem kletsten; honden blaften plaveiers bonsden met hun i'zer oo de stee non aan nieuwe huizen waren in aanbouw, leven en voorbereiding' tot nog andier leven overal Waar zou hij gaan in die groote, bedrijvige, voor hem zoo ledige stad? De schouwburgen waren gesloten, in oafé's zette hij nooit een voet. Werktuigelijk richtte hij zim schreden naai* de -Ctvjbergerstraat. Hij was er in de laatste tijtden niet dikwijls geweest en had! zijn vrees voor zegel verspilling met geweld overwinnend het tri mester geld met de post gezonden. Het had hem namelijk diep ge griefd, dat- bij de aankondiging van 't-verbre ken ziüier huwelijksplannen spoedig' op het bericht van 't huwelijk zelf gevolgd Mal- vina als een zottin was begonnen te dansen, terwijl hare moeder, in aJltS vergetende zelf zucht, achteloos voor liet smartvolle zijner moeilijke bekentenis, in dank do oogen ten hemel heffend', de bandon gevouwen had. Helaas, hij had: dien bewusten morgen reeds met wrangheid' ondervonden aan do onver- looien blijdlschap en het ..Godilof, Godlof!" van Felie, dat niet alleen in stoffelijkcai maar ook in figuurlijken zin het! spreek woord „iemands dcöd 'is iemands brood" ont moedigende waarheid bevat, dat bet vermor zelen van liet eene hart het andere, dat ver wond is, opbeurt. En lieden dat. hij na langer nitblajiven die twee weder opzocht en heel onverwacht hun huis binnentrad, vond hij ook in dc bedruk te, voor alle teederheid ontvankelijke ge moedsstemming, waarin hij. verkeerde, onver wachts troost. De oude vrouw en het jonge meisje zaten samen in de roods verlichte kamer, met de gordijnen neergelaten en de lamp brandend. Het kraken van rijn sleutel deed Malvina opspringen. Zij liep hem tegen in de gang en sloeg haar armen om zijn hals. Hij weer de haar wel af, zooals hij altijd deed, maar zou toch teleurgesteld geweest zijn. had' ze hem anders begroet. En mevrouw van de Kapelle herhaalde Wol driemaal „O gijwat. ben ik tevreden u te zien En dan, tot loon gewis van zijne blijde intrede, begon zij dadelijk' wat- krankeu en gebrekelijken, uit alle verkeer geslo ten. niets dan hun kwalen kennend, geree- delijk doen van haar verhoogd rhumatis- me, van ai haar lijdien te vertellen, tussohen- iii hem dankend voor 'tgezondlen geld, hem haar engel bewaarder noemend'. Ja, het. deed Cannehayo goed, al was het op zich zelf niet verkwikkend, dat. gesprek. En met welgevallen dacht hij in 't midden van de strengheid, waarmede hij nu gewoon was zijn eigen vonnis te strijker», dat hij ten opzichte dezer twee tenminste geen te kortkomingen aan zijlui plicht te verwijten liad Het verzoende hein mot zich zelf on rijn hoofdgebrek. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1