BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ HET VAN Zitting van den gemeenteraad van Dins dag 31 October 1905, des namiddags ten half twee ure. Voorzitter de heer burgemeester jhr. J. W. A. Barohman Wuytiers. Tegenwoordig 16 leden en de secretaris mr. J. G. Stenfert Kroeze; afwezig de lieer Heyligers. De notulen van de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn: a. Mededeeling, dat de minister van bin- nenlandsclie zaken de benoeming van Z. J. de Lange tot tijdelijk leeraar in de natuur kunde aan het gymnasium heeft goedge keurd; voor informatie. b. Adres van den onderwijzer E. Kruit hof om eervol ontslag uit ziine betrek king; in banden van B. en W. om ad vice. c. Adres van J. P. F. de Meijere en ande reu, uitmakende bet comité voor bet Alde- gonde-gasthuis, mededeeling doende van de volgende motie: Een groot aantal burgea's van Amersfoort, vergaderd in Amicitia ter bespreking van de aanhangige gastkuiskwestóe gehoord de debatten; spreekt als hunne meening uit, dat het voor onze gemeente van het hoogste belang is, dat eene neutrale inrichting van zieken verpleging blijft bestaan; dat daarin op de beste wijze kan worden voorzien, wanneer de raad onzer gemeente het Aldegonde-gasthuis aankoopt; spreekt de wenschelijkkeid uit, dat de raad daartoe overga; besluit deze motie ter kennis van den ge meenteraad te brengen. "Wordt besloten dit adres te behandelen bij punt 1 van de agenda. d. Adres van C. T. van Beek en zes an deren, uitmakende de commissie van voorbe reiding tot het stichten van een nieuw ziekenhuis te dezer stede, luidende aldus: Amersfoort, 31 October 1905. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. De ondergeteekenden, uitmakende de com missie tot het stichten van een nieuw zieken huis te dezer stede, hebben de eer het vol gende schrijven met bescheidenheid onder uwe aandacht te brengen. Met de meeste belangstelling hebben zij kennis genomen van het voornemen des hee- ren mr. H. J. H. 'baren van Boetaelaer van Oosterhout, om met 1 Nov. a. s. het Alde gonde-gasthuis te sluiten, wijl daardoor eene leemte in de ziekenverpleging alhier ontstaat, welke noodwendig eenige aanvulling behoeft. Dat het dagelijksch bestuur op loffelijke wijze zich deze zaak heeft aangetrokken, bewijst bet rapport, dat den raadsleden is aangeboden, welk rapport een inlichting geeft, die zeer te waardeer en is. Ook de conclusie, waartoe heb dagelijksch bestuur komt, geeft een bewijs dat de belangen der ingezetenen hierbij niet uit het oog verloren worden. Het zegt, na rijpe overweging, dat eene overname van het Aldegonda-gasthuis of het bouwen van oen nieuw ziekenhuis een zoo zware financieele last voor onze gemeente wezen zou, dat het opleggen van deze zwaar dere plichten niet geoorloofd is. Deze inlich tingen hebben ondergeteekenden er mede toe geleid het initiatief te nemen tot de stich ting van een nieuw ziekenhuis hier ter stede, dat geheel aan de eischen des tijds zal vol doen en waarin personen van alle gezindten en standen ter verpleging kunnen warden op genomen. Dit ziekenhuis zal bestuurd wor den door verpleegsters, die over een diploma als zoodanig beschikken. De noodige maat regelen tot spoedig begin van den bouw van het ziekenhuis zijn reeds getroffen en over het terrein, waarop het zal gebouwd worden en dat zeer gunstig gelegen is, kunnen wij reeds beschikken. Van de gemeente wordt geen subsidie verlangd, terwijl een contract tot opname van zieken, wanneer dit bij vol tooiing van het- gebouw door de gemeente gewenacht wordt, kan worden gesloten. Het mag ongetwijfeld overbodig boeten er op te wijzen, dat een zoodanige oplossing der ziekenhuiskwestie in plaats van aankoopeu en exploitatie van het Aldegonde-gasthuis, of het bouwen van een nieuw ziekenhuis, een jaar lij ksoh voordeel van eenige duizen den aan de gemeente verschaft en dat der halve daardoor een belastingverhooging kan vermeden worden. Redenen waarom de on dergetcckenden beleefd verzoeken bij de be handeling van bedoelde kwestie in uwe ver gadering van heden aan dit schrijven de meest ernstige aandacht te schenken, 't Welk doende, C. T. v. Beek. J. A. G. de Jong. C. M. M. Vexmolen. M. H. Pel. A. T. R. Vermolen. H. Kroes J. W. Jorissen. Wordt besloten dit adres te behandelen bij punt 1 van de agenda. e. Schrijven van den burgemeester, mach tiging vragende de som van f 42, vrijgeval len tengevolge van eene vacature, te verdoe len onder de agenten van politie, die tijdens de vacature dienst hebben gedaan. Wordt na voorlezing spoedeisohend ver klaard, waarna z. h. o. conform wordt be sloten. De Voorzitter betuigt dank voor de gun stige beschikking. f. Adres van den onderwijzer L. A. Slot, verzoekende verlenging van verlof tot 1 Mei, buiten bezwaar van de gemeentekas, tot her stel van gezondheid. Wordt na voorlezing spoedeisehend ver klaard, waarna z. h. o. conform wordt beslo ten. Aan de orde is 1. Voorstel van B. en W. betreffende de ziekenverpleging in verband) met de sluiting van het Aldegonde-gasthuis, met de ingeko men stukken op deze zaak betrekking heb bende. B. en W. doelen mede, dat zij bij hun on derzoek op welke wijze de gemeente de zorg voor ziekenverpleging, voor zoover deze op haar rust, zou kunnen vervullen na de slui ting van het Aldegonde-gasthuis door den tegenwoordigetn eigenaar, mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, drie wijzen van oplossing hebben overwogen, t. w. A. Aankoop en explodteeren van het Alde gonde-gasthuis. B. Stichten en exploiteeren van een nieuw ziekenhuis. C. Contraotueele regeling met derden. Op grond van hunne overwegingen komen B. en W. tot de volgende conclusie: „Uit een oogpunt van ziekenverpleging verdient natuurlijk plan A of B den voorkeur heb is niet te ontkennen, dat volgens plan C slechts op gebrekkige wijze in de verple ging voorzien kan worden. Ook beseffen wij ten volle, dat de gemeente slechts om zeer belangrijke redenen de gelegenheid voorbij mag laten gaan om eene bezitting als thans aangeboden wordt, aan te koopen. Wij achten evenwel eene jaarlij ksclie uit gaaf vau f 12,080, vermeerderd nog met de kosten van aflossing en rente, waartegenover slechts eene vermindering der lasten van f 2800 staat, een zóó zwaren last voor onze gemeente, haar financiëele draagkracht in aanmerking nemende, dat zij niet opweegt tegen heb belang Aldegonde te bezitten en te exploiteeren. Een belangrijke belasting verhooging zou niet te vermijden zijn. Nu althans in de noodigste zorg voorzien kan worden, achten wij het opleggen van deze zwaardere plichten aan de ingezetenen niet geoorloofd. Mocht in laatstgenoemden zin door u be sloten worden, dan bieden wij u wel het denkbeeld ter overweging aan, eenige lokali teiten zóó te doen inrichten, dat indien een patiënt niet vervoerd kan worden, althans operatief ingrijpen mogelijk blijft. Wij vragen tevens, voor het geval tot niet- aankoop van het gasthuis wordt besloten, machtiging om de voorloopig meest, noodza kelijke maatregelen te treffen, ten einde te voorzien in do exploitatie van de barak. Zocdra mogelijk zal u een uitgewerkt voor stel aangeboden worden tot definitieve rege ling dezer exploitatie." De heer van Beek. Mijnheer de voo" titter, alvorens wordt overgegaan tot het c*<- bat over deze zaak, acht ik mij verplicht naar aanleiding van het advies, dat is uitge bracht door twee doktoren aan B. en W. daartegen protest aan te teekenen. In da\ advies komt over het bestaande St. Elisa beth gasthuis deze zinsnede voor„Met do meeste beslistheid kunnen wij verklaren, da deze inrichting in geen enkel opzicht vol doet aan de eenvoudigste eischen van een ziekenhuis, zoodat het onverantwoordelijk en zelfs onmogelijk zoude zijn, hierin patiën ten op te nemen." Ik heb met de meeat© ver wondering, om niet te zeggen verontwaardi ging, die zinsnede gelezen. Het St. Elisabeth- tiekenhuds, dat gedurende meer dan drie eeuwen bestaat en waarvan ik nu reeds der tig jaren regent ben, heeft, naar ik meen, steeds beantwoord aan het doel, waarvoor het is gesticht; het heeft hulp verleend aan de zieken, en tevens de gemeente van een last en een drukte ontheven. Nu staat er in dat advies, dat het „onverantwoordelijk en zelfs onmogelijk is" in dat ziekenhuis zieken to verplegen. Toen ik deze zinsnede las, her innierde ik mij, dat dikwijls op verzoek van die twee hoeren doktoren zieken in het ziekenhuis zijn opgenomen. Zelfs nadat zij die verklaring hadden afgelegd, hebben tij aaarvrage bij mij gedaan om zieken op te ne men. Gisterenmorgen nog is eeu patient op genomen op verzoek van een der beide bee ren. Gij zult dus, meen ik, begrijpen, dat ik mij gegriefd voel door de zinsnede, die in het advies voorkomt, en waartegen ik ten sterkste protesteer. De Voorzitter. Ik kan hierop dit ant woorden, dat. ik niet geloof, dat de bedoeling van de beide doktoren is geweest af te bre ken wat door het St. Elisabethsgasthuis ge durende eene lange reeks van jaren ten be hoeve van de verpleging der zieken is ge daan. Allen zijn bet daarover eenszoowel in de gemeente als in dezen raad wordt zeer ge waardeerd wat door dat gasthuis is verricht. Ik meen, dat het advies van de heerea Schreuder en Morren meer de bedoeling beeft 14

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 5