s ik, da+ hier dat woord neutraliteit een ge wone dooddoener is. Wat wij vragen is ditWij gaan bouwen ons ziekenhuis zal komen. Nu kaïn ik mij voorstellen, dat er personen zijn, die niet- van onze inrichting gediend zijn. Welnu, laten die personen dan ook een© vereeniging stichten, evenals wij dat doen, maar dan ook zonder geld van de gemeente te vragen, zonder haar op kosten te jagen, zonder d© belastingen te v^rhoogen. Wij. rijn bereid met zul' eene vereeniging te ooncurreeren. Maar laat men niet bij den raad komen met de vraag: ,,Koop voor ons 'het gasthuis Al- degonde, dan zullen wij het exploiteerea, en betaal dam tevens wat wij nog jaar lijks te kort komen." Wil de liter Gerritsen een ziekenhuis stichten, het is ons best.. Concurrentie veredelt, geeft grooter energie. Maar hij moet later niet bij den raad komen met de vraag: ,,Wij komen geld te kort. Geef gij ons dat!" De heer Eolandus Hagedoorn. Majruheer de Voorzitter, als ik het nieuwe adres, dat heden is ingekomen, onderteekend door den heer van Beek en eenige andere heeren, goed begrijp, dan is het eigenlijk een adres van eenige personen, die, zooals wij allen weten, eene bepaalde richting verte genwoordigen en die aan de gemeente een geschenk aanbieden, waardoor, zooals zij het uitdrukken,, de gemeente niet verplicht zal zijn tor, groot© uitgaven ten behoeve van de ziekenverpleging, waarvan belastingverhoo- ging het gevolg zou kunnen zdjm. In hoever d© gemeenteraad zulk een geschenk mag aannemen, weet ik niet; ik wil dat in het midden laten. De heer van Kalken. Mijnheer de Voorzitter, in de vorige zitting bleek het voor de leden zeer moeielijk te zijn, eene beslis sing te nemen omtrent de kwestie van. de ziekenverpleging. De beslissing werd uitge steld, omdat niet allen konden meegaan met de oplossing, die werd voorgesteld. Wij heb ben allen gevoeld, dat de conclusie van B. en W. gegrond was op de overweging, dat bij aankoop van het gasthuis Aldegonde de bel astingbetalenden meer zouden moeten be talen. De druk van de belastingen, zou moe ten worden verzwaard. Wij, leden van den raad, hebben al bet mogelijk© gedaan om te trachten, <le belastingen niet te verhoogen. Wij voelen den belastingdruk in, Amersfoort. Wij denken ook aan de uitbreiding van de gemeente in de toekomst, door zorg te dra gen, dat die druk niet wordt verhoogd en dat de aantrekkelijkheid van onze gemeente voor vreemdelingen niet wordt verminderd. Nu vind ik, dat de juiste oplossing van de kwestie wordt gegeven door de vereeniging, die een nieuw ziekenhuis wil oprichten. Het ia aan de gemeente, te beoordeelen of zij ai of niet met die vereeniging over de verple ging van zieken wil contracteerenHet is zeer juist wat de heer Jorissen heeft gezegd: Ook anderen kunnen een diergelijk gasthuis stichten. Ieder is daarin vrij. Maar de hoofd zaak is, dat de gemeente Amersfoort daar door wordt ontlast. Dat zegt zeer veel. Ik geloof, dat wij dankbaar mogen zijn aan de commissie van voorbereiding der daarstelling van een dergelijk ziekenhuis. En is heb denk beeld belichaamd, dan zal geheel Amersfoort dankbaar zijn. voor de zegenrijke inrichting, die is tot stand gebracht. Er is gezegd, dat de inrichting eenzijdig zal zijm Dan kan ik echter mij op de ondervinding van geheel Nederland beroepen. Het eerlijke Neder- landsohe volk getuigt eenparig, dat die in richtingen uitstekend zij n. Overal, waar men er kennis van heeft, verklaren menschen van allerlei stand en richting, dat de verpleging van do zieken er uitmuntend is; doktoren eu professoren bevestigen dat. Als wij nu zulk eene inrichting krijgen, zonder dat het ons geld kost, dan meen ik, dat dit prachtig i: en dat dé commissie, die de oprichting van oen dergelijk ziekenhuis voorbereidt, daarvoor aller dank verdient. De hoer Jorissen. Mijnheer de Voor zitter, van enkele zijden is ons gevraagd, of wij plan hadden het gasthuis Aldegonde te koopen Na de mededeelingen, die in heb adres zijin gedaan, is alle onzekerheid daar omtrent weggenomen. Wij denken er niet aan Aldegonde te koopen. Ook al wordt Al degonde door de gemeente o vergenomen, dan zal toch ons ziekenhuis verrijzen. Onvoor ziene omstandigheden buiten rekening gela ten, hopen wij binnen het jaar, tegen dat die volgende begrooting behandeld wordt, te kunnen zeggen: „Daar staat 'het nieuwe ziekenhuis. Alle uitgaven zijn ér voor ge beurd De heer Plomp. Mijnheer de Voorzitter, ik zal stemmen voor het voorstel van B. en W. Ik zal dat doen om financieel© redenen. Wij hebben in de laatste jaren aanhoudend gezien, dat de belastingen zijn gestegen. De straatbelasting was het eene jaar ingevoerd en moest het volgende jaar reeds met 50 pet. worden verhoogd. Wij hebben in vroegere jaren bet saldo van de gasfabriek gebruikt voor buitengewone uitgaven. Twee jaren ge leden zijn wij begonnen dat sail do te gebrui ken om gewone uitgaven te dekken. In het vorige jaar bedroeg dat saldo f 21,000; op deze begrooting wordt het gebracht tot bijna f 32,0CC, en dat geheel© bedrag is noodig om de hoogere uitgaven te dekken. Wan neer wij nu het ziekenhuis Aldegonde over nemen voor de gemeente, dan kunnen wij er zeker van zijn, dat om te beginnen de inkomstenbelasting met pot. zal moeten worden verhoogd. Maar daarmee zijn wij er nog niet voor de toekomst. De laatste jaren hebbea onophoudelijk bewezen, dat de ont vangsten met. stijgen in evenredigheid met de uitgaven. De ontvangsten van de gasfar briek zijn gestegen, maar het is niet goed te rekenen op eene normale stijging. Wanneer men den toestand aan die fabriek goed aa- gaat, dan zal men moeten, erkennen, dat het bedrag van de afschrijvingen kl iner is dan zij volgens koopmansgebruik behoo-dco te zijn. Het voornemen van B. en W.( bet vorige jaar bij de begrooting geuit, om wanneer het boekjaar voordeelig sloot den gas- pri^ te verminderen, is achterwege ge bleven omdat het bedrag niet kan gemis worden. Wanneer men dit al les te zamen neemt, dan gaat 'bet niet aan de belastingen verder uit te breiden. Wanneer men dat doet, dan weerhoudt men niet alleen de gegoeden zich hier te vestigen, maar men zal ook de gegoeden, die hier zijn, bewegen te vertrekken. Daardoor zou men dubbel treffen hen, die verplicht zijn 'hier to blijven. De handelaars zuilen minder kun nen omzetten bij mindere gelegenheid om te verdienen, zuilen zij meer 'belasting moe ten betalen Het voorstal, dat de heer Gerritsen aan kondigde tegenover dat van B. en W., vind ik bijzonder onpraktisch. Yam het oogenblik af, waarop de gemeente besluit het Aldegon- de-gasthuis te koopen, zal zij ook moeten be sluiten bet in eigen exploitatie te nemen. Van onderhandelingen om de exploitatie aan anderen over te dragen, kan dan geen sprake meer zijn; de gemeente zal zelve de verpleging van hare zieken moeten ter hand nemen. Wanneer het ziekenhuis door de ge meente is gekocht, dan ontbreekt bij derden de prikkel om tot handelen over te gaan. Ik zal p deze gronden voor het voorstel van B en W. stemmen. De heer Hamers. Mijnheer de Voor zitter, ik wil den heer Hagedoorn antwoor den naar aanleiding van zijme opmer king, dat als de gemeente mettertijd overging te profiteeren van de vereeni ging, die zal worden opgericht, rij daarmede van die vereeniging een cadeau zou krijgen. Ik behoor niet tot de heeren, die de vereeniging oprichten, maar ik ben overtuigd, dat er bij hen eene heel andere beweegreden bestaat, waardoor zij worden ge leid tot de oprichting der vereeniging. Die reden is bet beoefenen van liefdadigheid. Die maakt hen geneigd te doen, wat zij. zich hebben voorgenomen. Ik begrijp niet hoe men, als de gemeente zal profiteeren van het bestaan van deze inrichting, direct of indirect, daarin tegenzin kan hebben, terwijl men weet, dat de inkomstenbelasting alsdan niet behoeft te worden verhoogd. Ik kan dus niet begrijpen, dat er nu nog bezwaren ge opperd worden. Ik zal zeer gaarne stemmen voor het voorstel van B. en W. De heer V els Heyn. Mijnheer de Voor zitter, ik zou gaarne eene vraag willen stellen aan een der aanwezige oenderteekenaars van het adres, die voor mij van gewicht is om mijtne stem te bepalen. Ik zou willen vragen af als het nieuwe ziekenhuis er zijn zal, de toegamg open staat voor geestelijken van alle gezindten. Hebben die ten allen tijde toegang tot die zieken? Die vraag zou ik gaarne beantwoord zien. Do heer van Beek. Mijnheer de Voor zitter, ik wil gaarne den heer Veis Heyn van antwoord dienen. Het Sint-Elisabeths- gasthim is altijd toegankelijk geweest voor de geestelijken van alle gezindten. Wijl vra gen niet, als zich zieken bij ons aanmelden: Van welk geloof zijt gij Alleen als de zieken zijn opgenomen, moet de moeder vra gen van welk geloof zij zijndat moet zij voor de boekhouding weten. En als de zieken er niet om vragen, dan zegt de moeder uit eigen beweging: Hebt gij geestelijke hulp noodig Ten allen tijde worden de bediena ren van den godsdienst toegelaten. Zeker zal in de nieuwe inrichting ieder godsdienst- leeraar tot de zieken worden toegelaten. De> heer Veis Heyn. Dan wil ik verkla ren, dat ik zal stemmen voor het voorstel van B. en W. Als wij eene inrichting krijgen, waarin de neutraliteit op die wijze zal rijn verzekerd, dan is de aangewezen weg voor de gemeente om niet tot eene eigen ziekenin- richting over te gaan. De heer van Es veld. Mijnheer de Voorzitter, voordat wij beslissen of wij bet Aldegondógasthuis zullen koopen of niet, zou ik gaarne van een der heeren, die het adres hebben ingediend, nadere inlichting willen hebben. Indien wij eenmaal besloten hebben het gasthuis niet te nemen, dan zal de gemeente van eene slechte markt thuis gekomen rijn, als rij geen zekerheid heeft over de toekomstige stichting. Ik weet niet of de nieuwe stichting zal werken op de zelfde wijze als het bestaande St.-Elisaibeths- gasthuis of dot rij zaïl rijn ingericht c*p ge heel nieuwen voet. Zal heb afhangen van het bestuur of Iemand wordt opgenomen, ja of neen? Wat is er noodig, om te maken, dat iemanic'. onverwijld wordt opgenomen als er plaats is? Kan ieder worden opgenomen, be houdens het geval, dat het daardoor niet te vol wordt? Die zekerheid moeten wij in de eerste plaats hebben. In de tweede plaats deze opmerkingDe nieuwe vereeniging moet nog worden opgericht. Er rijn geen statu ten; alles zal nog ingericht moeten worden. Kunnen de eischen, die bij het te sluiten contract, worden gesteld, ook te bezwarend voor dj> gemeente worden? Kan men ons daarover inlichten? Wanneer wij zekerheid hebben over de opneming en over het tarief van de verpkgingskooten, dan zouden wij kunnen zeggen, af de zaak al af niet voor deelig ia voor de gemeente. Maar als alles in de lucht hangt, dan is dat moeielijk.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 7