De heer J orissen. Mijnbeer de voo raat- ter, ik kan hierop dit antwoordenMen vraagt of ieder, dde ridh aanmeldt, kan wor den opgenomen. Ja, dat ia wei wat boud: ge zegd. Ik geloof niet, dat die eisob zoo abso luut aam eeniigo inrichting kan worden ge steld. Krankzinnigen bijvoorbeeld zullen niet worden opgenomen. Wel kan ik zegge», dat iedere zieke, die het ziekenhuis noodig heeft en voor wien de opneming wordt gevraagd, niet zal geweigerd) worden.. Wat wi' men nog meer? Weten lioo alles in 't werk is gegaan ja dat behoeven wij hier niet to zeggeuu Maar wij verklaren dat over een jaar, be houdens buitengewone omstandigheden, bet nieuwe ziekenhuis er zal staan. Als de ge meente het wensoht, zal het bcstuiur bereid zijn een contract te sluiten) over de opne ming van de armlastige patiënten. Zullen de verpleegkosten bedragen f 1,25 of f 1? Ja, als men over zulke détails alles wenscht te weten, dan zijn wij morgen nog niet klaar. W'i verlangen eenvoudig, dat men ons als fatsoenlijke nienschen beschouwt, die zich zullen houden aan datgene, waarvoor zijhun naam bobben gezet. Ito heer Oosterveen. Mijnheer de voorzitter, het contract, dat de gemeente zal sluiten met de stichting, die zal worden op gericht, is nu niet ;u*ui <ie orde. Maar ik mee»n dat de gemeente blijde kan zijn, dat zij weet, dat. er in Amersfoort eene dergelijke stich ting komen zal. Ik geloof ook, dat als het nieuwe ziekenhuis wordt ingericht naar de laatste eischen des tijde, het zal staan boven het gasthuis Aldegoude, als dat door de ge meente wordt aangekocht. Nu is wel door de beide doktoren, die dat gasthuis in opdracht var. B. en W. hebben onderzocht, bevonden, en zij hebben dat in hun rapport te kennen gegeven, dat „het Aldegonde gasthuis in zijn tegenwoordigen toestand voldoet aan alle redelijke eischen, welko aan eeno dergelijke kleine inrichting voor eene gemeente als Amersfoort gesteld kunnen worden". Maai er is niet verklaard, da.t het cene inrichting is, die in alle opzichten voldoet aan de eischen. van een ziekenhuis. Dharom meen ik, dat het verstandig zal zijm niet in te gaan op het denkbeeld oin het gasthuis Alde gonde te koopen, maar liever het voorstel van B. en W. aan te nemen, om dat gasthuis niei aan te koopen. De heer V isaer, Mijnheer de voorzitter, het was niet mijn voornemen, deel to nemen aan de discussie, die gevoerd is naar aan leiding van het adres van de lieeren va.ni Beek c. s. Maar rnen heeft zekerheid willen hébben, of in het nieuwe ziekenhuis, dat di* heer en voornemens zijn te bouwen, zie ken van alle gezindten zullen warden toege laten. Ik kan de lieeren hieromtrent gerust stellen. Als voorzitter van, het burgerlijk armbestuur is het mij dikwijls voorgekomen, dat ik aan den heer van Beek als regent van het Sint-Elisabefihsgasthuis opneming van. een armen zieke heb gevraagd. Dat is altijd toegestaan. Niet al leem katholieken, ook protestanten en Israëlieten zijn altijld bereidwillig toegelaten, Daaromtrent kan de raad dus gerust zijn. Ik ben overtuigd, dat het in het nieuwe ziekenhuis eveneens zal zijn. Nu iets anders. Ik wil mededeolen. waar om ik na al wat in deze zaak geschied is, blijf persisteeren bij het voorstel van B. en W. Toen ik vernam, dat de heer van Boet- eelaer voornemens was het gasthuis Alde gonde te sluiten, héb ik dat met weemoed vernomen. Ik betreur het nog. Ik was düj toen de heer van Boetzelacr tot oos kwam met het aanbod om het gasthuis Aldegonde te koopen. B. en W. hébben het gasthuis bezocht em zijn door den heer en mevrouw van Boettzeiaer ontvangen op eene wijze, waarvoor ik hen dankbaar bon. Wii hebben dert toestand opgenomen, era ik moet beken nen, dat ik daarmee zeer ingenomen was. Ik vond alles prachtig lk len in gasthui#- zaken, eni in de eischen, die aan een zieken huis gesteki moeten worden, een leek; ik vond het Aldegonde gasthuis heel mooi: Ik was er zoo mee ingenomen, dat toen een van de dokters bij mij kwam en aanimer- kinigeu maakte en zeado, dat dit en dat er moest zijn, ik zoo onvoorzichtig was Lot hem te zeggen„Drijf de eischen niet te hoog cp, wamt dan neemt de raad liet i.«t Ik ben. uaoaals ik zeide, een leek ini gast- buiszakem. Ik was niet op de hi-ogte van, de exploitatie van een gasthuis. Maar toen :k het cijfer van f 20,000 boorde noemen voer de k ostein van exploitatie, toen schrok ik. Ik hoorde dat cijfer later door deskundigen bevestigen. Het js door geen enkele tegen gesproken. Dat maakte mij huiverig; als het gasthuis op die manier geëxploiteerd moest worden, dan zou dat voor de gemeente een groot bezwaar opleveren. Ik was i\ de ge legenheid een geneesheer, die goh--el be'an- geloos, om niet. te zeggen onverschillig was omtrent Amersfoort, te raadplegen. Ik heb van hem zóó veel gehoord, dat ik to' de slotsom ben gekomen, dat de eischen, die de Amersfoortsclie dokter, van wien ik sprak, mij, noemde voor de verbetering der inrich ting van het gasthuis, zeer bescheiden waren. Hij heeft, mij op veel gewezen, op bepaalde gebreken, die moeeten worden hersteld, op leemten die moesten worden aangevuld. Z. zou het van de gemeente zeer onverstandig zijn het gasthuis over te nemen. Dat. advies heeft grooten indruk op mij gemaakt. Ik heb de zaak bij B. en W. ter sprake go- bracht en heb voorgesteld, dat wij om geen vergissing te maken voor de gemeente, nog een deskundig advies zouden inwinnen van ©en geneeskundige, <be als directeur of assis tent aan een ziekenhuis werkzaam is Dat is intusschen gepasseerd, en ik heb er niet ver der op aangedrongen, omdat B. en W. tot de conclusie kwamen den Raad voor te stellen het gasthuis Aldegonde niet te koopen Wat nu de raming van de kosten der exploitatie betreft, die in hot advies van B. en W. voorkomt, ik geloof dat die zeer bescheiden is opgemaakt. Zij is veel te laag-. Bij enkele posten valt liet. dadelijk in. het oog. Zoo is voor verband- en. geneesmidde len f 50 geraamd); ik begrijp werkelijk niet hoe men daaraan komt. Maar het staat er. Toch komt men bij die lage raming tot een bedrag van exploitatiekosten van f 12,060 per jaar. Daarbij zullen nog koonen de uit gaven voor rente en aflossing. Daarvoor zul len wij. krijgen een ziekenhuis, dat niet aan de eischen des tijids voldoet. Ik geloof, dat als de gemeente zelf een ziekenhuis bouwde, dat minder geld zou kosten en veel gced- koaper te exploiteereai zou iriiin, dam wan neer het gasthuis Aldegonde in handen van de gemeente overgaat. Er bestaat dus geen bezwaar het voorstel van B. en W. aan te nemen. Mocht de heer van Boetaeiaer het gasthuis Aldegonde voor een ander deel over doen en met het St. Elisabethsgasthuis geen regeling over de opneming van armlastige zieken gesloten worden, dan kan Je gemevu- te altijd nog een klein zieken huns b"> cweu met een inventaris, aan hare eischen beant woordende. en voor veel minder geld d'an hetgeen wij den heer van Boetzelaer moeten betalen. Mem heeft dé belasting vr hoo ging. dde uit den aankoop en de exploi tatie van het gasthuis Aldegonde door de gémeente zal voortvloeien. berekend op pet. van de inkomstenbelasting. Ik geloof, dat als wij het gasthuis eenmaal hebben, het wel 1 pet., zal worden. Dat zal niet meeval len. En het gasthuis alvast te koopen in af wachting, dat eene vereenigirag zal worden opgericht om het te exploitoeren, dat is zeker ook niet aan te bevelen. De héb hermede mijne bezwaren medege deeld tegen den aankoop van het gasthuis Aldegonde. Ik blijf persisteeren. biji het voor stel. dat door B. er» W. is ingediend. De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, de geachte wethouder heeft eene berekening gemaakt, die ten, döcl heeft aan te toonen, dat als men niet slaagt lm het sluiten van oen contract over de verpleging van de rieken, waarvoor do gemeente moet betalen, vam gemeentewege een ziekenhuis kan worden gebouwd, dat minder zal kosten en dat goedkooper in exploitatie is, dan men zal moeten besteden voor de overneming van het gasthuis Aldegonde. Maar daarmee spreekt de wethouder geheel tegen wat in het gedrukte voorstel van. B. en W. wordt medegedeeld over plan B. Volgens de bereke ning, die over plan B is gegeven, is 't vrijwel hetzelfde of door de gemeente het Aldegonde- gastihuis wordt overgenomen of een nieuw gebouw wordtgesticht; de kosten compen- se^ren elkaar in beide gevallen. Ik voor mij zal tegen het voorstel van B. ©n W. stemmen. Gisteravond is eene verga dering gehouden, die door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. Die ver gadering was uitgeschreven om do ingezete nen in de gelegenheid te stellen hunne opinio in de kwestie van het gasthuis Aldegonde te verdédigen. Daar is in 't geheel <*oen sprake geweest van het plan van een nieuw ziekenhuis. Wij komen hier en nu komt die modedeeling ter tafel. Dit is voor mij eene overrompelir.g. Ik meen, dat wij daaiop niet kunnen ingaan. Dat zou niet in het. b>lang van de gemeente rijnhet vóór en tegen", dat er aan verbonden is, i9 niet doordacht en overwogen. Ik zou het beter vinden, wanneer aam beidé zijden, do handen in elkaar gesla gen werden om eene neutrale vereeniging in 't leven te roepen. De leer Jorissen. "Wij hebben geen hulp noodig; wij rijn kant en klaar. De heer Visser. Mijnheer de voorzitter, door den heer van Duinen is gewezen op plan B. Dat is opgemaakt naar aanleiding van het in Deventer bestaande ziekenhuis. Er is nooit eene bepaalde opdracht gegeven om voor een klein zdokenliuis een plan te maken. Maar wij hebben er met deskundi gen over gesproken. Ik mag geen namen noe men, maar ik weet, dat een, klein/ ziekenhuis, geschikt voor de verpleging van 12 a 15 po- ticmten, en aan meer heeft de gemeente geen behoefte, de helft zal kosten van dén prijs, die bij, plan A is genoemd, altijd) voor noo^ •iige uitbreiding in te richten. Da,F is een ge heel ander denkbeeld) dom plan B. Niet alleen is ole prijs, bij] aanbouw geringer, maar ook de inventaris kan de helft kleiner zijn. Do heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, waarom is dan niet het plan van een zoodanig klein ziekenhuis in het voor stel van B. en W. ingelaecht 1 Al9 dat plan zooveel minder kost, dan eiou het allicht de voorkeur verdiend hébben. De Voorzitter. In de slot-alinea van het voorstel van Bt en W. is met een enkel woord er op gewezen, dat als het gasthuis Aldegonde niet wordt aangenomen, het denk beeld in overweging wordt gegeven om oeni- ge lokaliteiten in te riohten voor patiënten, die niet vervoerd kunnen worden. Dat zal voor uitbreiding vatbaar rijn naarmate de behoefte dat vordert. Do heer Rola. ndus ^age doorn. Mijnheer de voorzitter, mij aansluitende bij 't geen het laatst in debat is gew est, wil ik even voorleren wat in. het stuk staat, dat B. eu W. ons hebben gezonden. Er staaf ..Bijlrondere voordeelen boven plan A zijn niet aan plan B verbonden; eerder nadoe lenIndien do gelden,, benoodigd voor plan A of B, beeohiflebaar rijn, geven wij, op grond van het bovenstaande, beslist oe voor keur aan plan A". Dat staat in het advies, dat B. en W. ons hebben uitgebracht. Hoe de wethouder or toe komt te zoggen, dat door plan B bijzonder goed in de zaak kan warden voorzien., weet ik niet. De kom nu tot een ander punt. Wanneer

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 8