Jï .133. Donderdag 2 November 1905. BUITENLAND. 4L" Jaargang. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Pm s maanden tooi Amenfoortf 1.85, Idam franco per poet Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant rersohijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen en*., gelieve men róór 10 unr 'm morgeni hg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 Co. UtrechtBchestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 15 regels0.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf beïftaan voordeelige bepalingen tol het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonpemsnF Ken* circulaire, bevattende de voorwaarden,' wordt op aanrrnaf toegezonden. Politiek Overzicht. Het Manifest van den Czaar. De besluiteloosheid, die de voornaamste karaktertrek van Czaar Nicolaas II als heer- scher is, heeft zich ook in de kritieke crisis- dagen. die Rusland nu aehter den rug heeft, doen geldenbijna tot heb laatste oogenblik is het onzeker geweest naar welke richting zijne keuze zou vallen. Ten slotte echter kreeg de invloed van graaf Witte de over hand op d en van Iginatiew, die tot verdere maatregelen van onderdrukking adviseerde. Nu heeft de Czaar zijn besluit genomen, en het manifest gewaagt, van zijn on verzet te- lijken wil", dat daaraan uitvoering zal war den gegeven. Laat ons hopen, dat dit geen ijdel woord aal blijken. In een officieus telegram van de Köln. Ztg. uit Berlijn wordt er nadruk op gelegd, dat de Duitsche regeering ook in dit geval zich stipt gehouden heeft aan haren stel regel om zich niet te mengen in de binnen landsche aangelegenheden van vreemde lan den; de meening, dat Duitschland door zijn invloed op den Czaar en de Russische staats lieden zijn best zou hebben gedaan het her vormingswerk te beletten, is geheel onge grond. In de moedelijke vraag van eene con- stibutic voor Rusland konden slechts Rus- lands verantwoordelijke mannen de beslis sing nemen. Ten slotte heeft de invloed van graaf Witte de beslissing gebracht, en de berichtgever van de Köln. Ztg. wijst er op, dat niet de groote algemeene werkstaking met hare bijkomende verschijnselen 't ge- gewieest is, die bij Witte de overtuiging deed rijpen, dat slechts door ver strekkendie libe rale concessiën de gemoederen tot rust kon den worden gebracht. „Reedfe bij zijn laatste verblijf in Duitschland heeft hij meermalen de gelegenheid waargenomen, zich uit te spreken over de noodzakelijkheid van groote liberale hervormingen. De denkbeelden, die hij toen ontwikkelde, beantwoorden geheel aan de concessiën van het manifest, en reeds daaruit blijkt, in hoe overwegende mate de invloed van Witte bij de samenstelling zich heeft doen gelden. Daar gelijktijdig met het manifest- de benoeming van Witte tot minis ter-president geschiedde, is de uitvoering in Witte's handen gelegd, en ook de wantrou wige elementen in Rusland zullen daarin een waarborg kunnen zien, dat het ernstige voor nemen bestaat het in Rusland te beproeven met eene constitutioneele regeer ing." Wanneer graaf Witte in het overwinnen van de binnenlandsohe moeielijk,heden het zelfde talent aan den dag legt, waardoor hij de onderhandelingen te Portsmouth tot een goed einde heeft kunnen brengen, dan mag men verwachten, dat de revolutionaire be weging allengs tot bedaren zal komen. Do concessiën, waartoe de Czaar ten langen leste heeft besloten, komen dan nog niet to laat. De liberale burgerij heeft althans geen belang meer bij de ondersteuning van d;e beweging zij heeft in hoofdzaak datgene bereikt, waar voor zij opkwam. Zij zal intusschen de wa penen niet. mogen opsteken, want de reactie zal zich nog niet gewonnen geven, en er zal voor gezorgd moeten worden, dat de conces siën vaji den Czaar niet op het papier blijven staan of op geheel onvoldoende wijze worden uitgevoerd. Hoe is de indruk, dien het manifest heeft gemaakt op de massa van het volk en op die partijen, die bij de beweging bet-rokken zijn? De berichten daarover zijn tegenstrij- dig. Op een aantal plaatsen verwekte de ver schijning van het manifest eene uitbarsting van blijde geestdrift. Elders bleek van voor zichtigheid en van wantrouwen. De corres pondent van de Temps te Petersburg bericht over de in de hoofdstad heerschende stem ming, dat het volk, dat zich zou moeten verheugen over het verdwijnen van het bu reaucratische stelsel, eerder onverschillig en skeptisch blijft. Hij schrijdt: ..Alles wat men hopen kan is een tijd perk waarin men kan bekomen. Het is van daag (31 October) piachtig weer voor het het eerst, sedert het begin van de volkssta king. De zon heeft zich vertoond alsof zij het volk wildie opbeuren en het toestaan op betere dagen te hopen. Sommige groepen hebben zich gevormd voor de officieel© aan plakbiljetten en lezen het keizerlijke mani fest- en het programma van Witte. De werk lieden schudden ontmoedigd het hoofd. Zij zeggen„Wij hebben de angst van die on zekerheid gekend, maar wij zijn 't nog niet, die er voordeel van zullen hebben. Alles is voor de burgers en voor de ministers." Do dagbladen verschijnen nog niet, want de sta king van de letterzetters duurt ondanks alles nog voort. De meeningen van de pers kun nen dus nog niet vermeld worden." Het zal wel raadzaam zijn, niet al te zeer af te gaan op de indrukken van den eersten dag en verdere uitingen van de openbare ineening af te wachten. De opvatting zal echter wel vrij algemeen zijn, dab de sta king in Rusland den langsten tijd heeft ge duurd. En overigons zal men dc nieuwe be windslieden aan heb werk moeten zien. Do Temps zegt terecht: „Men beoordeelt den werkman naar zijn werk. Deze voor de hand liggende waarheid is voor het tegenwoordige (Rusland nog meer waar dan voor eenig an der landi Sinds tien maanden gaat dit on gelukkige rijk van beloften tot beloften. En I de kwaal, waaraan het lijdt-, wordt erger door zoovele teleurstellingenWat het heden be hoeft, zijn daden. Moge de gisteren aange kondigde hervorming, hoe onvolledig zij ook zij, de werkelijkheid van morgen zijn. Dat zal de beste wijze zijn om het landl te bevredigen." Duitschland. Berlijn, 1 Nov. Heden namiddag kwam de koning van Griekenland hier aan. Hij. werd aan het station ontvangen door den Keizer, den Kroonprins de ministers Richt- hofea, Tirpitz en Von Einem en den Griek- fchen gezant. De Keizer begroette dien Ko ning allerhartelijkst. Hunne Majesteiten be gaven zich daarop in een extra-trein naar het station Wildpark, waar de Koning in heb Nieuwe Paleis zijn intrek zal nemen. Potsdam1 Nov. Ter eere van den Koning van Griekenland had hedenavond een diner plaats. Aanwezig waren de keizer, de keizer in, do kroonprins, prins en prinses Friedrioh Leopold, eenige andere prinsen, de rijkskan selier, de ministers, de Grieksche gezant en anderen. Da keizer droeg de Grieksche, de koning de Duitsche marine-uniform. Onder het diner dronken do vorsten elkander toe en klonken met elkaar. Berlijn1 Nov. De Nordd. Allgem. Zeitung bericht, dat de rijkskanselier bij de ontvangst van de afgevaardigden van den Stedendag verklaarde, dat hij, volgens de grondwet, niet bevoegd was maatregelen, die door de 1 andsregeeringen waren genomen tot wering van besmettelijke ziekten onder den Duit- schen veestapel, op ie heffen of te beperken. Of er gebrek aan vee was, kon slechts worden uitgemaakt door een grondig onder zoek in het land; dit onderzoek is thans nagenoeg voltooid en zal den grondslag vor men voor do verdere besluiten der staatsre- geering. Hij ried den stedelijken besturen tot zoolang zelf maatregelen te nemen om te voorzien in de behoefte aan vleesoh. In den bondsraad zal de kwestie van de sahaarschte van het vleesch en de hooge vleeschprijzen, die dientengevolge heerschen, waarschijnlijk spoedig aan de orde komen. In den landdag van Saksen-Coburg-Gotha heeft de minister Richter, in antwoord op venc interpellatie, verklaard, dat de regee- riug van het hertogdom het bestaan van de crisis erkende en zijn vertegenwoordiger in den bondsraad den last had gegeven, de rij-ks- regeering uit te noodigen verbetering to b j-ngen in dien toestand. De landdag nam een besluit, waarbij wordt gevraagd d© gren zen voor het vreemde vee open te stellen- Memel1 Nov. De Duitsche marine-attaché voor de uoordsohe rijken, korvet-kapitein HintZj is in den afgeloopen nacht op torpedo boot S 93, vergezeld van de torpedo -divisieboot D 7, naar Petersburg vertrokken. De turbine kruiser Lubeck is omstreeks middernacht hier aangekomen en blijft voorloopig te Memel. Hamburg, 1 Nov. Op de Engelsche stoom boot Arhmer, die den 25. Oct-ober van La Plate hier aangekomen is, zijn doode ratten gevonden, die verdacht worden aan pest te zijn gestorven. Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Menschen zijn niet ziek ge worden. Zweden. De Koning heeft den minieter-pesident een brief geschreven, waarin hij dc ministers uit- noodigt aan het bewind te olijven, totdat alle werkzaamheden, die de ontbinding van de unie betreffen, afgedaan zijn. Stockholm, 1 Nov. Heden voormiddag werd de Zweedsche vlag geheschen op het slot en op het gebouw van den rijksdag. De Koning en de kroonprins werden met levendige hul debetuigingen begroet. De stad is met vlag gen getooid. Uit het geheele land komen be richten over het plechtige hijschen van de 'lag- Rusland. Volgens den correspondent van de Morning Post, zal het eerste kabinet ;.ls volgt zijn samengesteld Graaf Witte, minister-presidentprins Ro- manow, minister van financiën; prins Alexis Obolenski, minister van binnenlandsche za ken senator Koni, minister van onderwijs Ziegler, minister van verkeerswezen Kutler, minister van landbouw. Petersburg, 1 Nov (Petersburgsch telegraaf- agentschap). Het ontslag van de opper-pro- cureur van de heilige svnode Pobjedo noszew is verleend met oen in genadige woorden vervatte keizerlijke brief. Pobjedonozew blijft ill zijne ambten van staatssecretaris, senator on lid van den rijksraad. De minister van onderwijs generaal Glasow is op zijlij verzoek ontheven van zijn ambt en ter beschikking van den minister van oorlog gesteld. Met het bestuur van het de partement van onderwijs is tijdelijk belast zijn adjunct Lukjanow. Do minister van binnenlandsche zaken heeft heden voor zes bladen het verbod van den verkoop op straat opgeheven. Petersburg, 1 Nov. ^Petersburgsch tele graaf agentschap). Volgens me officieele ver klaring 's onder de in het manifest van den Czaar genoemdie „vrijheid van het woord" ook de „vrijheid van de pers" inbegrepen. Petersburg, 1 Nov. li ne li.„en uitgevaar digde keizerlijke ukase stelt voor de inrichting van den ministerraad nieuwe regelen vast. De president zal door den Oza: r worden gekozen uit de ministers of andere hoog- waardigheidsbekleeders. De berichten der hoofden van bestuur aan den Czaar moeten vooraf aan den president van den ministerraad worden medegedeeld, die ook mededeeling ontvangt van alle alge- meene maatregelen, door de hoofden van be stuur genomen. Do hooge ambtenaren van alle takken van bestuur, met uitzondering van die der hofhouding, van leger, vloot en diplomatie, kunnen niet worden benoemd zonder voorafgaande goeuaeuring van den ministerraad Alle wetsontwerpen, dio dooi de ministers bij de Doema of den Rijksraad worden ingediend, moeten eerst in den mi nisterraad worden behandeld. Petersburg, 2 Nov. Heden zal eene kennis geving van de regeering verschijnen, waarin de hoop wordt uitgedrukt, dat het orders- veilde gedeelte van heb Russische volk de re geering zal ondersteunen in de invoering van eene nieuwe staatsregeling. Dan zal do toestand terstond beter worden- Maar an ders neemt de regeering geen verantwoorde lijkheid op zich voor eventueele ernstige ge volgen en zal de uitvoering van de taak, die voor de deur staat, vertraagd worden. Petersburg, 2 Nov. De gouverneur-generaal van Kiew, generaal Kleigels, is van zijn ambt ontheven met behoud van zijne po sitie als adjudaflt-generaal. Zijn opvolger is eeneraal Tuchomlinow, de commandant van het militaire district Kiew, die daarnaast het thans door hem bekleode ambt behoudt. Petersburg, 1 Nov. De afgeloopen nacht is rustig verloopen In de avonduien waren de straten in de buurt van het huis van bewa- rimg gevuld met eene groote menigte, zonder dat het tot rustverstoringen kwam. In andere straten trok de menigte rond. roeponde „Leve de vrijheid!" Van uitspattingen, van welken aard ook. lieeft ment niets vernomen. Heden valt sedert het vroege morgenuur, bij zwakken wind, sneeuw. De vlaggen wot- den van de huizen verwijderd. De apotlieken zijn nog gesloten. De dagbladen zijn niet ver schenen. De voorvallen van gisteren gaven Trepow aanleiding nogmaals met strenge maatregelen te dreigen. Petersburg, 1 Nov. Op het Newski proepect verdeelde gisteren arbeiders een op rotatie- machine© gedrukt© mededeeling van den raad van de arbeidersafgevaardigden en eene op roeping van de sociaal-democratische arbei derspartij aan het volk. Beide drukten wan trouwen uit betreffende de uitvoering van de toegestane rechten en verlangen waarborgen. De oproeping dringt aan op voortzetting van den strijd, totdat de eischen vervuld zijn. Berlijn, 1 Nov. Alhier is van een parti culieren correspondent te Odessa een bericht ontvangen, inhoudende, dat de onlusten daar gisteren tot in den laten avond voortduur den, in het bijzonder in de Dalnitzkajastraat, waar 4 personen gedood! en 92 zwaar gewond werden. Tusschen studenten eenerzajds en kozakxen en politie anderzijds, kwam bet tob forraeele gevechten. Men vreest, dat de onlusten daar nog steeds grootere afmetingen zullen aannemen. Petersburg, 1 Nov. De „Bond der bonden", welks vergadering van gisteren de politie wilde sluiten, omdat de vergadering niet bij de politie aangegeven was, zond tegen mid dernacht eene deputatie naar graaf Witte, om hem rondweg te vragen, hoe het met de amnestie stond. Graaf Witte antwoordde, dat de wensche- livkbeid der amnestie was erkend, maar dat de beslissing daarover niet in zijne handen lag. Heden voormiddag werd de universiteit op bevel der politie door de aanwezige studen ten ontruimd en gesloten. Men zegt dat daar- bii twee studenten door kozakken met den bl-.nken sabel gewond werden. Moskou, 1 Nov. In talrijke vergaderingen werd het manifest van den Czaar gecrlti- seerd. Men i9 zonder uitzondering van mee ning, dat het manifest geen voldoende waar borgen verschaft en dat het noodig is deze door eene politieke amnestie en door de op richting van eene nationale vergadering op democratiachen grondslag te verkrijgen De sprekers zijn van oordeel, dat de volledige overwinning eerst zal bestaan in volkomen bevrediging van alle politieke eischen. De liberalen en de conservatieven organi- seeren optochten met vlaggen onder het zin gen van liederen, waarbij het meermalen kwam tot botsingen met elkaar en met de politie. Ka'-an, 1 Nov. Maandag heeft hier een vreesolijke plundering plaats geh; Er is veel bloed vergoten. De soldaten en de poli tie schoten in het wildvele personen wor den gewond, onder wie ook gymnasiasten, 's Avonds werden de winkels door soldaten geplunderd, de politie bleef toekijken. De commissaris van politie naim zijn ontslag; er wordt een gerechtelijk onderzoek tegen hem ingesteld. Do kozakken en de troepen zijn uit de stad verwijderd, het gemeentebestuur organiseert een stedelijke i. litie, de menigte haalde de wapens weg uit "liet politiebureau en bracht die op het raadhuis. Kazan, 31 Oct. (Petersburgsch telegraaf- ag^ntschap). Er heerschen vei schrikkelijke toestanden in de stad. Op de politie-ambte naren wordt geschoten. Ook tegen de ramen van de huriaen worden schoten gericht, vooral des avonds, zoodra de lampen zijn aangesto ken. Twee studenten zijn gewond door een bom. die voor een hotel ontplofte. Warschau1 Nov. (Petersburgsch tele- graafagentschap). Heden voormiddag werden bier volksvergaderingen gehouden, die in het begin door de politie werden onderdrukt, waarbij 7 personen gedood en een groot aan tal gekwetst werden, 's Namiddags rukten de patrouilles in; toen ontstond groot ge juich onder het volk, dat zich met de solda ten verbroederde. Des avonds was die stad ge il lumineerdhet volk verzocht de vrijlating der politieke gevangenen, 400 werden be vrijd, maar de menigte verlangde de vrijla ting van allen. Daarop deden do Kozakken een aanval op de menigte met den blanken sabel, waarbij 16 personen gedood, 23 zwaar en een groot aantal licht gewond werden. Er heerscht groote verbittering. Warschau, 1 Nov. In de straten werden bier heden groote betoogingen gehoudende troepen werden uit de straten teruggetrok ken. De politie kreeg bevel de menigte niet to hinderen. De algemeene staking zal voort gezet worden. Tweede telegram. De weigering van het hoofd van politie om sommige poli tieke gevangenen in vrijheid te stellen, gaf aanleiding tot een hevig gevecht voor het raadhuis. De huzaren deden een charge op de menigte, waarbij 16 personen gedood en "3 personen gewond werden. Bij eene tweede botsing op het plein voor dc Bank, vuurden de troepen op het volk; zij doodden vier personen en wonddlen er 30. Liibeei1 Nov. De Finlandsche reederij „Klingström" alhier ontving uit Kotha eern telegram, mededeelende, dat hedenmiddag te 12 uur de algemeene politieke staking voor Finland is afgekondigd. Het post-, telephoon- en binnenlandsche telegraaf verkeer is ge stremd, couranten worden niet meer verzon den. Het telegrafeeren met het buitenland over Helsingfors wordt door de st akers voor loopig toegestaan. Hehingforg, 1 Nov. De Senaat heeft bij den Czaar een request ingediend, waarin her stel van dem wettelijfken toestand,, ophef fing der dictatuur, wegneming van misstan den, ontstaan door do aanstelling van onbe kwame ambtenaren, opheffing der censuur totdat de wet op de vrijheid van drukpers tot stand is gekomen en eene verandering va.n de wet op den militieplicht in overeenstem ming met de grondwet worden geëisoht, omdat anders de rust in het land niet gehandhaafd rel kunnen worden. De Senatoren deelen verder mede. dat zij niet langer het vertrouwen van «.et Friroh- volk genieten en derhalve hun ontsla" vra- gen. Het verzoekschrift, is getoekend door allo sonat-oren met uitzondering van één. die zich op het oogenblik te Petersburg' bevindt. Tomen (Finland), 1 Nov. Heden vervoegde eene deputatie van 40 man "biv den chef d '.rmeric Kamenski en eischte van hem de uitlevering van. de wapens der gen darmen. Na een kort onderhoud stemde de c' f ti>e, waarop alio wapens der gendarmen aan de deputatie werd ter hand gesteld. De gendarmen ontvürgen bovendien het bevel voor 3 dagen de stad te verlaten Op dezelfde wijjze werd gehandeld met de gendarmen te Kemi. Het. aantal gendarmen in Tornea bedraagt 7, in Kemi 6. To 6 uur 's avonds hadden te Torr.ea vergaderingen plaats Over den indruk van het manifest van ellen Czaar wordt uit Petersburg aan de Va. schc Ztg. bericht: In het vrije economische genootschap lie- gint zoo juist de zitting van de So- ius Soiusow (bond der bonden) onder den indruk van hot voor waar gehouden bericht dat eene constitutie zal worden ge geven. Voor zooveel uit de gesprokken in de couloirs kan worden afgeleid, zal iedere grondwet, die niet gelijktijdig bewapening van het volk en oprichting van eene militie waarboigt. als niet te vertrouwen afgewezen worden Ondanks dat wantrouwen is de ste- ing zeer opgewekt. Al de ernstige man nen zijn verheugd als kinderen. Een nader telegram van denzelfden be richtgever meldt: Zoo juist komt de tekst van het manifest bij de Sojus. Het brengt vo'gens de algemeene opvatting meer dan verwacht werd, maar in een slechten vorm inzonderheid verwekt de passage „alle echte zon n van Rusland" wantrouwen. Reeds he- de i kan gezegd worden, dat het manifest alle klassen zal bevredigen, behalve de reac tionaire monarchalen en de sociaal-revolutio nairen. Of het ook gelukken zal de sociaal democraten gerust te stellen, is twijfel acht i; ciao zaï waarschijnlijk afliaugen van do on verwijlde opheffing der Jodenwetten, ook in do praktijk. Hoeveel bloed zou er bespaard zijn, als dit manifest zes weken eerder ge komen was! Onder veel bijval verklaart een spreke-, dat de strijd niet geëindigd is; nu kemt het er eerst reeht op aan, op ziin post te zijn. Noodig is eene militie; het volk al'een is in staat zijne eigen rechten te ver dedigen. Daarom moet het wapenen hebben. Het voorstel werd eenstemmig aangenomen e n manifest aan het volk wordt voorbereid. Het in de So jus Sojusow op deze vergar dering genomen bes'uit wordt in de Russi sche Comes po ndenz aldus vermeld!: „Als oplossing voor den politieken strijd, dien heit geheele land voert, moet de eisch gelden van eene constitutioneele vergadering on den grondslag van het directe, gelijke, gemeene en geheime kiesrecht zonder onder scheid van natie, geslacht en geloof. Tege lijk verlangt het land de onverwijlde verwe zen ijking van de burgerlijke vrijheid, dade- lirke amnestie voor alle in den strijd om de vrijheid getroffenen, dadelijke afschaffing van dei» kleinen en den grooten staat van beleg en van de doodstraf, van allo uitzon deringswetten en van de wetten, die de rech ten van de verschillende natiën, talen en ge'oofsbelijdenissen beperken. Het manifest doet in menig opzicht concessiën aan de volksbeweging, maar bevredigt niet de hier genoemde eischen. Het kondigt niet het al gemeen kiesrecht aan voor de verkiezingen van de bijeen te roepen rijfesdoema en legt de samenstelling van de staatsregeling uit sluitend in handen van de bezittende klassen. Do Soius Sojusow verklaart met het oog daarop, dat het werk der samenstelling van de staatsregeling zaak van het volk moet ziin en dat de tegenwoordig© oonoessiën door het volk veroverd zijn, dat dit op zijn poet in den strijd voor het democratische program ma blijft en zijne taak slechts als volbracht zal beschouwen op het oogenblik, waarop een rechtmatig gekozen oonstitueerende vergade ring haaa werk begint." Turkyii Over do Macedonische financieele kwestie s hrijft het Fremdenblatt, een officieus or gaan van de Oosten rijksche regeering, dat eene uit Konstantinopel ontvangen dépêche het uitzicht opent, dat de Forte haar verzet tegen den eisch der mogendheden tot invoe ring van de financieele hervorming in Mace donië, misschien toch nog zal laten varen, voordat er krachtige middelen worden aan gewend. De mogendheden zijn thans bezig met te overleggen welko maatregelen moe ten worden genomen om de Turksche regee- ring, als zij aan haar standpunt vasthoudt, ti toegeven te bewegen De bijzonderheden, die worden medegedeeld over d'o uitvoering van eene eventueele vloot demonstratie, mis sen een feitelijken grondslag. Zuidwest-Afrika. Berlijn, 1 Nov. Uit Duitsch Zuid-West- Afrika wordt gemeld, dat de luitenant-kolo nel Ven Semmern met de afdeeling Koppy aan de Oranje-rvier ten Oosten van Harte- beestii ond, 20 K.M. ten Zuid-oosten van den Honddrift, een uiterst zwaar gevecht heeft gehad met een zeer sterken vijand, die min stens 400 man telde. Daaronder bevonden aich de hoofden Morenga, Morritz, Johannes en Christiaan. Nadat het gevecht tot het invallen van de duisternis geduurd had, ontruimde de vijand den volgenden morgen de verschanste stelling en trok in Westelijke richting af. Een vervolging was met de uitgeputte troe- oen en wegens gebrek aan proviand en mu nitie onmogelijk. De vijand leed ernstige verliezen. Aan de ziido dor Duitsohers werden gedood 3 offi- cier< n en 13 manschappenzwaar gewond drie officieren en 18 manschappon; licht gewond 13 manschappen; vermist 5 man schappen. - 'e troep dacht 31 October te Warm bad aan te komen en gedroeg zich buitengewoon in het overwinnen van buitengewone moeie- lijkhedun en toonde onwankelbare dapper heid in het gevecht. Verder wordt gemeld, dat Hendrik Witboi, na veigeefscho pogingen om door aanvallen op de bezette waterplaatsen bij Aminius en Kiriif-oost water te verkrijgen, 350 vrouwen en kinderen, daaronder zajji naaste bloed verwanten. half omgekomen van dorst, ach terliet. Witboi vluchtte van Kiriis in noord westelijke richting. China* D© Standard deelt mede, dat- het voorstel van Duitschland om do internationale troe pen uit Tsjili terug te treinen, verleden Dinsdlag aan het departement van buiten- landsche zaken te Londen is medegedeeld; hot hoeft alleen betrekking op de bewakings troepen van den spoorweg en niet op do go- zautschapswachten. Het is nog twijfelachtig of het Duitsche voorstel in Londen of in Japan zal worden aangenomen. Wolff's bureau deelt mede, dat de Japan- sche minister van buiten landsche zaken reeds den 28. October den Duitschen gezant schrif telijk heeft medegedeeld, dat ie Keizer van Japan gaarne toestemt in do verwijdering van de troepen der veroenigdo mogend lieden

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1