IV. ISO. 4tde Jaargnng. Donderdag 9 November 1905. BUITENLAND. BINNENLAND. AKERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nnr 'a morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTIEN: f 0.75. - o. 15; Van 1—5 regels Elke regel moer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bjj abonnement Een» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Duitschland en Spanje. Koning Alfonso XIII van Sp-aiuije is de gast. van Keizer Wilhelm. Zijn aankomst to Ber lijn was een blijde inkocmste. Met luid geju bel heeft de bevolking der Duitsdhe hoofd stad tien jongen Koning begroet, waarvoor hij in 'zijn toast aan het gala-maal op den dag van zijn aankomst, openlijk zijn erken telijkheid uitsprak. En ook de Duitsche pers heeft in. sympathieke bewoordingen den Ko ning welkom geheeten. Die hartelijke ont vangst heeft weerklank gevonden in het land der Hidalgo's en ook de Spaaneahe pers laat zich zeer vleiend nat over Keizer Wilhelm en over de rol, die Duitachland gespeeld heeft en nog speelt in de geschiedenis der besalia- vinig en van den vooruitgang. Dergelijke Vorstenbezoeken hebben door de plechtigheden en feesten, waarmee zij gepaard gaan, voor het groote publiek steeds uiter lijke bekoring. Zij gelden echter ook als een 'bewijp van goede verstandhouding tussehen de volken. Zij brengen daarbij de leidende personen nader tot elkander en maken sa- me nsprekingen mogelijk die va,n gr<5bt poli tiek belang' kunnen zijn. De betrekkingen tussehen Duitsohland en Spanje zijn op dit oogenblik zeer vriendschap pelijk. Beide landen onderhouden een leven dig handelsverkeer. Spanje, dat na het verlies zijner koloniën op de ontwikkeling zijner in dustrie is aangewezen, kan daarvoor in het Duitrsohe kapitaal een machtigen steun vin- vinden.. Hoe was de verhouding tussehen Duitsoh land en Spanje in de laatste dertig jaren? Men herinnert zich, dat in 1869 toen de Bourbons van den Spaansche» troon verjaagd waren, een prins uit het Huis Hohenizoi'ein weid aangezocht om de Kroon van Spanje te aanvaarden en hoe dat de aanleiding werd tot den Fransefh-Duitschen oorlog. In 1874 kwam met Alfonso XII het Huis Bourbon weder in Spanje aan de regeering. In. Frankrijk, dat de Spaansche Bourbons al tijd als hun steaksten steun hadden beschouwd, was intusschen de republiek bevestigd en van dat oogenblik af werd Frankrijk een toe verlaat voor de democratische en de re- puiblikeittSeihe partijen in Spanje. Tussc-hen Spanje en Portugal boterde het niet best, evenmin als tussehen Spanje en Italië. Tegen een aansluiting bij Engeland waarschuwde de Cataloniërs en de Basikeu. Met het- oog op deze toestanden, die Spanje vrijwel gcïs-v'eerd deden staan, wendde het hof en de conserva tieve partij zich in de eerste plaats tot Oos tenrijk. wat te meer voor de li and lag, daar Koning Alfonso XII na den dood van rij:» eerste gemalin., met een Oostenrij|ksehe prin ses hertrouwd was. De vriendschappelijke betrekkingen met het katholieke Oostenrijk waren den ólerica- len en jezuïeten in Spanje heel aangenaam, doch den lüberalen en den republikeinen wa ren zij. een doorn, in het oog. De buitengewone hartelijkheid welke ook het Pruisische hof den Koning van Spanje bewees, gaven den leidenden conservatieven staatsman Canovas aanleiding ook met cte Duitsche regeering vriendschapsbetrekkingen aan te knoopen, daar deze in haar den krach tigste» steun voor het monarchistische principe meende te zien. Daarin bedroog hij zich niet en dat hij het bij het rechte eind had, be wees de bittere oppositie der democraten en republikeinen in de Cortes en daarbuiten tegen elke gedachte over een nauwere ver bintenis met Duitsohland. Deze hadden, steeds op Frankrijk de oogeu gericht, dat zij, ook onder Napoleon III niet alleen als den voornaamsten Latijnsehen staat, maar ook als den eerste politieke macht, den bakermat der j wereldbeschaving beschouwden. De volledige nederaag van Frankrijk m den Fransch-Duit- schen oorlog, dien Frankrijk naar het heette om Spanje begonnen was, deed Frankrijk in de oogiem der liberalen en republikeinen nog stijgen en zij drongen steeds aan. op een ver bond met Frankrijk, dat zij zelfs in een revance-oorlog tegen Duitsohland wilden bijr si on>. Ook de clericalen en de jezuieten waren allesbehalve Duitschgezind. Die toch zagen in Duitschland dein grooteu vijand van het katholicisme, den beschermer dier protestant sche ketterij. Niettegenstaande al dien tegen- si/£.nd wisten echter het Spaansche hof en de conservatieve regeering de goede betrek- 1 langen met Duitschland te onderhouden en fcc bevorderen, voornamelijk met het oog op dr onzekerheid van den Spaansehea troon. Tot. een bepaald verbond met Duitschland konden zij het echter niet brengen, hoewel ook de gematigd liberale regeeringsparbijeai ook langzamerhand het nut van vriendschap- pelijke betrekkingen met Duitschland inzar gen Zelfs een handelsverdrag kon voorloo- pig niet tot stand gebracht worden, d ior den hardnekkigen tegenstand van do leiders der zij het ook nog gering ontwikkelde indus trie. de Kataloniërs, die in de uiterste lin kerpartijen daarin krachtigen steun vonden. Eerst in het jaar 1883 kwam een handels verdrag tussehen Spanje en Duitschland tot itmd. Intusschen bleven do vorstenhuizen de vriendschap'-banden onderhouden en deze wer een nauwer aangehaald door een uitnoodiging aan Alfonso XII om de Duitsche herfstma- noeuvres bij te wonen, die bij Homburg gelliou- aer. werden. Koning Alfonso nam die uit- Loodiging aan, ofschoon het niet ontbrak aan waarschuwende stemmen in Spanje zoowel 3l's in Frankrijk. Zelfs hadden er revolution- n*ire betoogmgen naar aanleiding daarvan paats. Keizer Wilhelm I benoemde zijn Konink lijken gast tot cyre-be vel hebber van een, Ulanen-regiment te Straatsburg. Dit gaf aan- 'eiding tot een ernstig conflict te Parijs, waar de Spaansche Koning op zij.n terug- leis naar Madrid, door het gepeupel op er gerlijke wijze beschimpt werd. Deze belee- aigende onkeusch heden veroorzaakten, in Spanje groote verbittering en, al werden ver wikkelingen voorkomen, de hof- en regee- rmgskringeri werden er door van Frankrijk verwijderd en minder dan ooit waren zij ge neigd met Frankrijk een nauwere verbin tenis aan te gaan. Des te sterker werd teven? de drang naar een verbond met Duitschland, en zulks te meer, omdat door de steeds groei ende macht der republikeinen de troon van Spanjo steeds meer bedreigd werd. Kort na de gebeurtenissen te Parijs bracht de Duitsche kroonprins een bezoek aan Ma drid, en maakte hij een reis door Spanje. In de goede verhouding dreigde in 1885 «en oogenblik verkoeling te zullen ontstaan, toen n.l. Canovas in 1885 van de onbedui dende Karolinen-quaestie een ernstige zaak maakte, waardoor hij zijn positie wilde ver sterken, maar waardoor hij teveng den; Spaanschen troon in gevaar ba-acht. Door den plotselinge» dood van Alfonso XII op 25 November 1885, werd een verandering daarin gebracht. Na die Karolinen-quaestie werd Duitsch land wat terughoudender. Maar toch bleef het de Koningin Regentes en thans ook dien jongen Koning Alfonso XIIT zeer vrie nd- fchappelijk gezind en de ontvangst-, welke thans aan hem ten deel is gevallen te Ber lijn, getuigt daarvan ten duidelijkste. Voor de betrekking tussehen de beide volken moge dat een goed voorteeken zijn. Duitschland. De Keizer van Duitsohland heeft Koning Alfansua de keten van de orde van den Zwarter Adelaar verleend, die hem bij rijpe aankomst overhandigd werd. Gistermorgen legde de Koning bedoeken af bij verschillende vorstelijke personen, bij den rijkskanselier, graaf Ven Biilow, en baj de gezanten der verschillende mogendheden. Gotha, 8 Nov. Prinses Louise van Koburg' heeft verzet aangeteekend bij het „Oberlan- desge richt" tegen de uitspraak van het „Lan- diesgericht" van 30 October, waarbij de laat ste zich bevoegd verklaarde in hare ecbtscftiei- oiings-quaestie een beslissing te nemen. De behandeling van dit beroep zal op 4 December plaats hebben. Engeland. Aan een Maandag naar aanleiding van het tot stiand komen van het nieuwe En- gelsch-Japansche verdrag tea- eere van lord Lanedowne gehouden feestmaaltijd, waaraan lord Ashbourne voorzat, hield lord Lans- downe een rede, waarin hij op de noodzake lijkheid wees de buitenlandsche politiek ge scheiden te houden van de partij-politiek. De buitenlandsche politiek behoort in deze dagen, nu de volkeren zich groepeeren en tot de tanden wapeneu en waarin geen en kele natie, die hare plaats in de wereldpoli tiek behouden wil, het mag wagen alleen te staan, eene logische te zijn. In Japan heeft Engeland een bondgenoot gevonden, waarop het trotsch kan zijn, en in dit verbond heeft nietis het kenmerk, dat het een aanval op een ander zou zijn. Er schuilen geen geheime oorzaken, geen geheime bepa lingen achter de openbaar gemaakte stuk ken, maar het voornaamste doel is het be houd van deu vrede. Indien Engeland en Ja pan den vrede in het verre Oosten wen- schen, dan zal die niet worden verbroken. Het tweede doel van het verdrag is de handhaving van de integriteit van China en van het principe van de open deur. Heb derde doel is de wederkeerige hulpverlee ning tegen aanvallen, die men niet heeft uitgelokt. De minister geloofde wel, dat het in geen enkel opzicht* agressieve karakter van het verdrag in het buitenland ten volle wordt erkend. Lord Lansdowne wees verder op de waar de van de Engelsch-Fransche entente en op de redenen waarom die entente in de toe komst de positie der beide landen zou ver sterken. Hij verklaarde, dat noch in het verdrag met Japan, noch in de overeenkomst met Frankrijk ook maar het minste verlangen was besloten de rechten van andere landen te krenken. De bewering, dat die overeen komsten noodzakelijk een vervreemding van de andere mogendheden ton gevolge zouden hebben, noemde hij ongegrond en betreurens waardig. Indien een andere mogendheid, welke ook, het wenscht met Engeland een dergelijke overeenkomst te sluiten, dan zon Engeland daartoe bereid zijn, waarbij echter op den voorgrond gezet moet worden, dat niets gebeur© dat de goede betrekkingen van Engeland tob Japan en Frankrijk benadeo len zou. Noorwegen. Volgens de Aftenposteu verwacht men prins Karei van Denemarken en prinses Maud den 25. of 26. dezer te Christiania. Hij rijdt dan dadelijk naar het Storthing, legt deu eed af, en gaat dan naar zijn paleis. Oostenrijk. Wee.nen, 8 Nov. De „passieve weerstand" van do spoorwegbeambten breidt zich steeds uit en heeft zich over Bohemen uitgestrekt, waar de dienst er door in de war gebracht werd. Servië. De quaestie van de beruchte samenzwering is plotseling weer aan de orde gekomen, door dat de meerderheid der samenzweerders uit alle garnizoenen in de provincie tot een bijl een komst ondier voorzitterschap van kolonel Mischifcs te Belgrado is opgeroepen. Naar gezegd wordt, moet een memorie zijn ver schenen, waarin betoogd wordt, dat de sa menzweerders hun ontslag behooren te no men van die vruchtbare ontwikkeling van den Servischen staat in de toekomst niet langer te hinderen. De samenzweerders hebben dan ook beslo ten hun ontslag te vragen. Rusland. Petersburg, 8 Nov. (Betersburgsch Tele graaf agentschap). De verzoeken om ontslag van grootvorst Wladiimir als commandant van de gardetroepen en van het militaire district Petersburg, en van den tot lid van den Rijksraad benoemden sipoorwegminister prins Chilkof zijn aangenomen. Petersburg, 9 Nov. (Petersburgsoh Tele- graafagentschap). De opperste leidei* van de afdeeling Landbouw Sok wane bach is, onder inwilliging vau rijn verzoek om ontslag, tot lid van den rijksraad benoemd. De vroegere minister van financiën Kow- koftsef is tob werkelijken-geheimraad bevor derd de rijks-controleur, het- lid van den rijksraad Lobko, is met toekenning van ont slag als rijks-controleur, benoemd tot adju dant-generaal. Vorst Chilkow kreeg de Alexander-News- ky-orde met briljanten. Aan grootvorst Wladirair, aan Kokoftsef, Chilkow en Lobko zond de Ozaar eigenhan dige brieven. Petersburg, 9 Nov. Petersburgsoh Tele graaf agentschap). Bij besluit van den Czaar is een zelfstandig ministerie van handel en industrie in bet leven geroepen. Petersburg, 8 Nov. Petersburgsch Tele- graafagentschap). Het in het buitenland ver spreide gerucht van een moordaanslag op graaf Witte is een verzinsel. Ten aanzien der betrouwbaarheid van be richten uit Rusland, kan dienen dat graaf Witte het noodig gevonden heeft te verkla ren, dat hij de verantwoordelijkheid voor be richten', die in verschillende bladen versche nen zijn en handelen over de ontvangst van particuliere personen, slechts kan aanvaar den, als zij te voren persoonlijk door hem zijn nagezien. Zooals reeds in een telegram gemeld is, heeft de ministerraad aanvullende bepalingen voor het kiesrecht voor de rijksdoema ge maakt, waardoor het kiesrecht aan breedere volksklassen is toegekend. Volgens deze be palingen zullen ook het kiesrecht hebben de huurders, die een huurzelasting betalen van minst^*s de derde klasse; kooplieden, die be drijfsbelasting naar de tweede klaree betalen en al degenen, d:ie een einddiploma van een hoog ere onderwijsinrichting bezitten; de ambtenaren, die een inkomen hebben van minstens 1200 roebel in de hoofdsteden, en van minstens 900 roebel in do overige plaat sen bezittere van onroerend goed, dat een waarde heeft van minstens 300 roebel in j.laatsen met minder, en van minstens 1000 roebel in plaatsen van meer dan 250.000 in woners. Het aantal arbeidersvertegenwoordigere is op 21 gebracht, dat is 1 op ongeveer 250.000. De verkiezing van dezen zal districtsgewijze plaats hebben. Petersburg, 8 Nov. (Petersburgsch Tele- graafagentschap). De uit het land ontvan gen telegrammen deelcn mede, dat de kalmte in het Rijk weder terugkeert. Pogingen tot plundering en onlusten, die op verschillen de plaatsen voorkwamen, werden terstond door krachtige maatregelen onderdrukt. De stedelijke vertegenwoordigingen van Mosk Odessa en Noworossisk richtten een manifest tot de bevolking, ten e*"nde de ge- weldadigheden te doen beëindigen. De procureur-generaal van het hof van armèl te Moskou, heeft een verzoek gericht a n allen, die getuigen zijn geweest van on wettige handelingen der polit'e en van op hitsing van het volk om hunne klachten bij het gerechtshof of bij een afzonderlijk tot dit doel ingesteld bureau in te dienen. Een zelfde verzoek is door den procureur van heb gerechtshof te Odessa gepubliceerd. In eenige steden van Zuid-Rusland orga- niseeren zich bijzondere „Comités tot ver spreiding van een vredelievende gezindheid," die zich ten doel stellen Christenen en Joden met elkander te verzoenen. Tn de steden SinferopoL, Mosir Jekateri- nenburg, Iwanowo, Woznessensk, Dorpat, Odessa, Riga, Irkoetsk, Wladimir, Pensa en ekateriuoslaw hoeft heb leven zijn norma.]en loop hernomen Ook te Reval hebben de arbeiders besloten den arbeid te hervatten. Moskou, 8 Nor. De gemeenteraad heeft het voorstel betreffende de vorming vaai een ste delijke burgerwacht verworpen. De Standard verneemt uit Odessa, dat vol gens betrouwbare schattingen het aantal jo den dab alleen in zuidelijk Rusland vermoord is, 15,000 bedraagt.; verder zijn er 100.000 gewond, van wie velen wel voor altijd ver minkt zullen blijven. De kapiteins van stoombooten op den Dnjestr te Akkerman en elders hebben vele joden gered, die in den Dnjestr wan n ge sprongen, om aan hun vervolgers te ont komen. Velen verdronken. Andere achtervolgers hadden bet gemunt op de derde-klas-rijtuigen van der. Zuidwes ter-spoorweg, nadat zij vernomen badden, dat die chefs daar alle joden in stopten, on verschillig voor welke klas zij betaald had'- d:n. Het grauw sleepte de joden uit de rij tuigen en vermoordde ze. Gisteren zijn 412 joodsehe slachtoffers «Ier onlusten begraven. Het werk zui nog drie dagen duren. Bij 245 lijken was gei n her kenning mogelijk, omdat het gelaat met ha mers sbukgeslagon was. De aartsbisschop heeft een beroep gedaan op de menschelijkheid der bevolking, en van alle zijden wordt geld bijeengebracht voor de overlevenden. In. den Kaukasus komt ook nog geen rust. Le troepen moeten overal te voet heen trek- keu wegeais de vernieling op de spoorwegen. Er zijn niet minder dan zeventien spoorweg bruggen. vernield. De rails zijn op 40 plaatsen opgebrokende telegraaflijnen alom afge sneden. Londen, 8 Nov. D© „Jewish Chronicle" deelt mede dat heden 20,000 telegraphisch van Londen naar Petersburg gezonden is, tot leniging van den nood der Joden, die lijden onder de in Rusland gepleegde wreedheden. De helft hiervan is verstrekt door baron Rothschild, de anidere helft, door Jacob Scihiff. Turkije. De Neue F rei? Presse meldt, dat in diplo matieke kringen geruchten loopen, dat in de laatste dagen tussehen de kabinetten onder handelingen hebben plaats gehad over de bijzonderheden der vloot-demonstratie tegen Turkije eu het aantal schepen, waarmee iedere mogendheid aan de demonstratie zal d. J nemen. Vereenigde Staten. Een particulier telegram van den Matin uit New-York meldt, dat in de Vereenigde Staten groote deelneming bestaat met- het lot der Russische Joden, en dat in de syna gogen groote protest-vergaderingen worden gehouden. De New-Yorksche Israëlieten hebben zelfs een telegram gericht aan president Roose velt om hem te verzoeken zijn goede dien sten bij de Russische regeering te willen aan wenden om maatregelen te nemen, ten einde een einde te maken aan de moordtooncelen, die de zaak der beschaving onteeren Volgens een ander bericht heeft de heer Oskar Strauss, een der voornaamste leden der Israëlietische gemeente in New-York, een onderhoud gehad mot president Roose- vit c deze zelfde quaestie. De heer Strauss toonde den president een telegram van graaf Witte, waarin deze verklaarde, dat. de Russd- rriie regeering niet sympathiseerde met lie den, die deelnamen aan woeste aanvallen op de Joden. Graaf Witte voegde er bij, dat hij al het mogelijke had gedaan om een eind te maken aan de onlusten. Ton gevolge van dit bezoek heeft de pre sident een kennisgeving gepublioeerd, waar in hij zegt., dat hij de grootst mogelijke sym pathie gevoelt met de ongelukkige slachtof fers van de antisomietische onlusten in Rus land, dooh dat de regeering der Vereenigdë Staten niets kan doen oun hun te hulp te komen. Allerlei vTe Louden is overleden iin den leef tijd var. 84 jaar, Sir George William3, de st iohtei van de Christelijke Jongclingsver- eenijging. Hiji was kantoorbediende te Londen toen hij in 1854 met eenige makkers rijn vereeniging oprichtte. Spoedig kwamen er afdeelingen bij, eerst te Londen zelf, vervol gens in de provincie, en alras werden erover d© geheel© wereld dergelijke veeree nagingen opgericht. Op het oogenblik zijai or in Lon den alleen 78 zulke vereenigingetn met ruim 40,000 leden, in het Vereenigde Koninkrijk 1859 mei 126,825 leden, in de Engelscho ko loniën 2132 met 164,432, en buiiten het Rrit- sche Rijk 7661 met oen 710,000 leden. De waarde van de gebouwen der verschillend© vereonigingen wordt nu op 6,870,600 ge schat vTe Holbrooke, in Arizona (Vereenigde Staten), wordt oen maatschappij gevormd tot ontginning van ee<n uit de lucht gevallen schat. In don omtrek van. Holbrooke ligt name lijk in oen diepe holte een. meteoorsteen, welke ongeveer 1200 meter lang en 300 meter breed is. Die meeoorsteen in een vóór historisch tijdperk neergevallen moet o.a. goud, zilver en lood bevatten en men wil nu de metalen en mineralen, gaan ontginnen, welke daar aawezig zijln en welker waarde op 150 millioen gulden wordt geschat. vEen Duitsch student van de polytech nische school te Zurich is bdj het sji-loopen in do Glarner-Alpen verongelukt. De Staatscourant van Donderdag 91 November 1905 bevat de volgende Kou. be sluiten benoemd tot officier-machinist) 2e klasse bij den Marine-Stoomvaartdienst de boofd- machinisten A. van Boven en L. van Boven; benoemd tot schoolopziener in h§t district Utrecht W. Middel veld Vierssen, districts schoolopziener te Goudate Gouda D. Bos wijk, arrondissements-schoolopziener to Ara- hem Heden, verjaardag van ZM. Koning Eduaad va;n Engeland, gieeft de Britsche ge zant te dezer gelegeaiheid ecu feestmaal waar aan als gasten genoodigd zijn de minister van huiitenland&ch© zaken jhr. Van. Tets en de hoofden der vreemde gezantschappen hier te lamdo. De hoer J. D. C. Darrell, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice- consul dor Nederlanden te Hamilton (Ber muda), is in die hoedanigheid door de be voegde autoriteit erkend. Na de openbare vergadering van Dins dagochtend a.s. gaat de Tweed© Kamer in de secties, tot onderzoek van verscliillende wetsontwerpen, waaronder het Visscherij- ontwerp en de wijziging van de Drankwet. In de vergadering van Woeonsdag d. a. v. des middags te IJ ure, behandelt de Kamer iu openbare vergadering het Vestigingsver drag met Duitschland. Verschenen zijn de jaarcijfers voor het Koninkrijk der Nedeadaudon, Rijk in Europa 1904, bewerkt door het- Centraal Bureau voor de Statistiek. Br raive enkele kleine wijzigingen en böji- voegingen van enkele noten ter toelichting, sluit do inhoud vau dezen jaargang der jaar cijfers zich geheel aau dieai van rijnen voor ganger aan. *- - Eerlang zal een crediet worden aange vraagd om het voormalige Rijksarchiefge bouw aan het Plein te 's Gravenhage in te richten voor de vestiging dor bureaux van 't Dept van Buitenlandsche Zaken. Naar de Tel. uit goede bron verneemt, heeft dr. D. Boj, lid van de Tweede Kamer, bedankt als lid van de Staatscommissie voor den Handoldrijivenden en Imdustrieelen Mid denstand. De commissie voor de internationale tentoonstelling te Milaan in 1906 deelt mede, dat do Regeer ing aan <1© Stat en-Generaal zal voorst et llen een subsidie van f 15,000 te verleenen en een regeeringsoommissaris zaïl benoemen. Voor de verkiezing van een lid van, den gemeenteraad in liet. district Amsterdam IX (vacature-Post) zijln Dinsdag officieel can did aat gesteld de heeren Th. F. A Delprab Clib.) M. H. G. T. Fiede dy Dop (vrijts.-dem.), Jan Janze (christen-dem.), W. II. Vliegen (soc.-dem.). Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht ia Hr. Ms. pantser- schip Kortenaer, onder bevel van den kapi tein ter zee J. Cordinaal, 7 dezer van Cu- rayao naar Paramaribo vertrokken. Biijkens bij hot departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructie schip Nautilus, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee J. F. B. van Dijk, 7 dezer Dumgenees gepasseerd en is Hr. Ms. panteer- deksehi] Friesland, onder bevel van den ka pitein ter zee J B. Snethlage, dienzelfden dag to Port Mahon aangekomen. De volgende aanbevelingslijst is opge maakt voor raadsheer in hot gerechtshof te 's Gravenhage mrs. J. van der Lek do Clercq, jhr. R. van Holthen tot Echten, beiden rechter te 's Gravenhage, en mr, B. Kronen berg, rechter te Middelburg. Reuter seint uit Londen dat bij gele genheid van den verjaardag van Koiting Eduard VII de volgende onderscheidingen am Nederlanders zijn toegekend; vice-admi- r-.a! Tadema, en schout-bij-nacht baren Sweerts de Landas Wyborgh z'jn benoemd! tot Knvght Commander in de orde van Mi chael George, terwijl de m'nister van j*arin3 e:i de vice-admiraa! Ellis, oud-minister van marine, het grootkruis van de orde van Mi chael George ontvingen. De lutenant ter zoo 2de klasse C. L. Schopp

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1