Uit den omtrek. van de Nederlandsche marine, ia benoem J toi ridder in de orde van Michael George. f*r. en ander in verband met het bezoek van liet Britsche kanaal-eskader aan IJmuiden. Den 1. November overleed te Lakeland (F'orida) de heer L J. J. Nieuwen kam p. ge- vzen Nederlandsche consul t© Chicago. In eeu Dinsdagnamiddag gehouden ver gadering van het Genootschap ter bevorde ring der natuur-, genees- en heelkunde heeft prof. Einthoven zijn aangekondigde voor- ('iuht gehouden over het „tele-cardiogi aju". Hiermede bedoelt spreker eet* nieuwe onder- zoekiigsm©thode, waarvan hij de gronddenk beelden reeds bij een vroegere gelegenheid in een vergadering van de Hollaradsche Maat schappij «Ier Wetenschappen heeft uiteenge zet, terwijl hij tlians naast eenige bijzonder heden vooral een aantal nieuwe resultaten ter sprake bracht. Uit den vorm van het- electro-cardiogram leert men de wijao kennen, waarop het hart' zijn taak volbrengt, en het- is vooral duide lijk. hoe de vorm der kromme lijn door zieke lijke aandoeningen van het hart wordt ge wijzigd. Het. talrijke gehoor volgde de verhandeling met grooto aandacht. De voorzitter der ver- cenigïng, prof. Rotgans, bracht na het applaus den geleerden onderzoeker hartelijk dank. In dezelfde vergadering had daarna de uit reiking plaats van de Til anus medaille >an prot. dr. L. Bolk. Daarbij bracht o. ra. prof. Winkler een uitvoerig rapport uit, be staande uit een wetenschappelijke beoordee- kng van de werken, die prof. Bolk de me daille deden behalen, en welke booordeeling getuigde van groote waardeering voor wat prof Bolk voor de wetenschap in 't. algemeen, voor de medische inzonderheid, deed. Na eenige hrashoudelijke verrichtingen werd do vergadering, die door prof Tilanus werd bijgewoond, gesloten. Het volgende wordt gemeld Dit jaar doet zich een zeldzaam, ja waar schijnlijk eenig feit voor in de geschiedenis van de plaatselijke regeeringen in ons land, nl. oen tweehonderdjarig familiebewind. In 1705 "werd een lid van het geslacht van Slijke aan het hoofd van het bestuur van do heerlijkheid Goudriaan gesteld, en nu nog is een recht&treeksche afstammeling burge meester van die gemeente. Lucas Willem van Slijpe. die in genoemd jaar baljuw, schout en secretaris van Gou driaan werd, was gebaren te Maastricht. Zijn oom Isaak van Slijpe was ontvanger va n het Land van Valkenburg en overgroot vader van jhr. Jan Govert Cornel is van Slijpe. burgemeester van Maastricht, die we gens zijne houding in den tijd van den Bel gische omwenteling geadeld werd. Lucas Wil lem trad in 1730 af als baljuw, schout en «cretaris, en werd opgevolgd door zijn zoon Rogier van Slijpe. Deze stierf in 1741 met achterlating van minderjarige kinderen. Dit was echter goen bezwaar om zijn oudsten zoon Lucas Abraham, geboren in 1733, voor de door zijn vader vekleede ambten aan te wijzen en inmiddels den notaris en prokureur Anthony van Zuydem met dc waarneming pro inferim te belasten. In 1755 aanvaardde Lucas Abraham van Slijpe zelf de regeering en hij bleef in functie tot het eind van 1767 of 1768. toen een korte tusschenregeering volgde. Anthony Venge werd baljuw, schout on sekretaris. maar bekleedde die ambten slechts zeer kort. Al in 1771 werd hij vervan gen door Nioolaas van Slijpe Rogierszoon, die reeds notaris en prokureur te Goudriaan was, een broer van den voorlaateten baljuw ©na. Nioolaas stierf in 1797 en werd opgo- vnlgd door zijn zoon Rogier Didcrik van Slijpe. die later ook maire. weer schout en vervolgens burgemeester werd. Een zoon van zijn broer Nioolaas Froderik Lucretius van Slijpe, ontvanger van de directe belastingen te Goudriaan c. a., volgde hem in 1852 op. Deze burgemeester en secretaris, Johannes Diderik van Slijpo, word in 1884 vervangen d< zijn zoon, den tegenwoordigen functio naris. Wijnandus Johannes van Slijpe. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw is voornemens in 1907 te 'sGra venhage een nationale en internationale ten toonstelling te houden van zuivelbereiding, vee. paarden, akkerbouwgewassen, enz. Beu subsidie daarvoor uit de gemeentekas tot een bodrag van f 3000 wordt aangevraagd. B en W. hebben den gemeenteraad voorgesteld dat verzoek in te willigen, echter onder voorbe houd dat de subsidie, geheel of gedeeltelijk, slechts zal worden uitgekeerd indien de ex ploitatie van de tentoonstelling een tekort mocht aanwijzen, en wijders onder voorwaar de. dat op een der tentoonstellingudagen de entreeprijs wordt gesteld op ten hoogste ka cents per persoon. Hollandsche ingenieurs in den vreemde. De Rotterdammer ontving de mcdedooling. dat aan den Nederlandsohen ingenieur J. de Rijke, te Hilversum, door de Ohinecscho regeering opdracht is gegeven tot let iVoteren van de rivier bij Sjanghai. Ir. verband met do opening van de kabel verbinding Shanghai-Jap, in aansluiting op den kabel naar Guam en San Francisco, kunnen voortaan tusechen Nederland en China telegrammen worden gewisseld tegen den prij* van f 3,70 per woord. Voor telegrammen van dc Nederlandsche en Duiteche regeeringen wordt do halve ta- riefprijs berekend. De telegrammen moeten, om langs den nieuwen weg tc warden verzonden, voorzien zijn van do aanwijzing: ,,EmdonAaoren Commercial Pacifio-Jap" als aanduiding van den verzendingsweg l>e directeur-goueraal der posterijen en telegraphic brengt ter kennis, dat. wegens het herstellen van de spoorwegverbinding in Rusland, aangeteekende brieven niet aange geven geldswaarde, alsmede poetpakketten in net vorkeer met genoemd land weder ter verzending worden aangenomen. &.-CI. De stoomschepen der „Neder land" Te beginnen met het stoomschip Oranje, dat 18 November vertrekt, zullen do f inschepen van de maatschappij „Neder land" niet meer des voormiddags om 10 uur, maar dos namiddags te 12 uur 30 van dc Handelskade te Amsterdam vertrekken. Een nieuwe stoomvaartlijn Uit Vlissingcn meldt men aan Het N. v. d Uit goede bron kan worden medegedeeld, tiai bij e?ne groote Engelse he maatschappij' Let voornemen bestaat om met den volgen den zomer een geregelde i passagieredienst to openen van een der noordelijke Engelsche havensteden naar onze haven. De plannen zijn thans nog in voorberei- d.ng. dooh zijn reeds zoodanig gevorderd, dai bet tot stand komen dezer lijn zoo goed als zeker beschouwd wordt. Houdt het gesukkel nooit op? Do Velserpont heeft Dinsdagavond weer den dienst gestaakt, klaarblijkelijk door een gebrek aan den ketting. Men wa«> gistermor gen lieeig met behulp van een duiker een en ander te herstellen. Van bevoegde zijde wordt het volgende bericht: Do aandaaht van de Nederlandsche uit gevers wordt gevestigd op de onlaugs door eene buitenlaradsche firma in omloop gebrach te zeer doelmatige ingerichte prentbriefkaar ten niet ruimte voor correspondentie op de voorzijde. Deze onderscheiden zidh daardoor van de bestaande, dat de (linker) helft, welke door Hen afzender mag •..orden- gebezigd voor mede deel ingen, is voorzien vara stippellijnen even wijdig loopend aan de staande lijn. welke de voorzijde van de briefkaart in twee helften verdeelt. Als de mcdcdeelingen op die stippellijnen worden gesteld dan valt het eigenlijke adres beter in het oog dan indien de mcdcdeelin gen zijn geschreven evenwijdig aan de lijmen, aa ngebracht voor de vermelding van het adres. Zeer zeker «al do vlugge behandeling aan do postkantoren door de boven aangegeven inrichting vara briefkaarten worden bevorderd. Val netten. Naar wordt mede gedeeld, zijn Maandagmiddag op een terrein aan de Stateralaan te 's Gravenhage welge slaagde proeven genomen mot val net ten, naar 3&raleidirag van de dikwijfls voorkomende on gelukken. aan schilders overkomen. De proef nemingen gingen uit van den Bond vara Ne- derlamdsdh© Sclrilderspatroons, die. nu deze proeven zoo uitstekend geslaagd zijn, voort aan een aantal net-ten ter besdhikking van de bij den Bond aangesloten patroons zal houden om bij alle gevaarlijke werken op steigers enz. dienst- te kunnen doen. Naar men verneemt zullen deze netten al lereerst hun diensten bewijzen bij het- schil derwerk aan de Elect rise lie Centrale te 'a Gravenhage. L. en V. Duro afgevaardigden. Uit Amsterdam meldt men ons: De leden van den bondsraad van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond uie deze week zijn jaarvergadering houdt, moeten dat spreekt van zelf gedurende den tijd dat de vergadering duurt hunne looneu derven. Zij krijgen daarvoor vergoeding uit den bondskas. Hoeveel dat kan kosten is slechts aan ingewijden bekend. Echter kan men daar een klein denkbeeld van krijgen, als men weet dat een brillantsteller door zijne aanwezigheid ter jaarvergadering tevens vijf slijpers tot werkeloosheid doemt. Deze slij- - moeten daarvoor schadeloos gesteld worden, en de versteller verhaalt dit be drag weer op den Bond, die hem gedu rende de jaavergadering f 310 per week moet uitkeeren. Die klovers hebben volgens deze berekening recht op f 300 per week. De jaar vergadering kost den Bond -as heel wat. (N. R. C.) - De heiersstaki n g te Amster- d a in. In de heiersstaking is thans in zoo verre een kentering gekomen, dat op meer dere plaatsen door ploegen niet stakers wordt geheid. Dinsdagmiddag sloeg men bijv. weer den eersten paal in den put Achtergracht- V.cesperstraat De heiersstaking heeft, voor al in haar gevolg hierdoor veel van haar om ving en macht verloren, wijl d© afgeheide putten natuurlijk weer een bron van arbeid vermen voor de metselaars, opperlui enz. En mei zelfs enkele ploegen beiers, kan ook me- n'ge fundeeriug worden geslagen. N. Ct. De strijd tegen de graanele vators. Aara het Hbl. schrijft men Hoe meer men nadenkt over de drenzage staking die thans te Rotterdam wordt door gemaakt, des te meer komt men tot de s'ct- som. dat de metera en wegers, die den arbeid hebben neergelegd, onder de leuzeweg met de elevators", met die strike een taktiek heb ben gevolgd, die het tegengestelde most uit werken van hetgeen zij wenschen te liereiken. Op den duur kan tocih niet uitblijtve.il dat de törane ondervonden nioeiel ijk heden moeten leiden niet tot afschaffing van de elevators, maar tot geleidelijke uitbreiding van liet aan tal werktuigen van dezen aard. Want men moge beweren, dat zij voor stoomschepen die met- oen groot aantal par- i ,en beladen binnenkomenonbruikbaar zijn. liet een niet te loochenen feit. dat beide langszijde vau het- stoomschip ..Clarissa Rade- liffe" liggende, Maandag 1500 tons hebben verzet en Dinsdag voormiddag alleen 800 tons hebben gelost. Dit sohip, hetwelk van de Zwarte Zee ge komen is en mitsdien behoort, tot de catego rie welke een zoo rijke verscheidenheid aan ontvangers tellen, zal dus gisteren leeg geko men. zoodat de elevators onmiddellijk aan een anderen stoomr konden beginnen. Maar hoe bevredigend deze praestatie op zichzelf ook moge zijn. bij een- aantal van een 50 stoomers dat op lossing ligt te wachten, waarvan cr. als gesneld, enkele ongewogen overboord lossen beteek ent dat toch niet- voel. Tmmcrs deze losoing staat gelijk met nog geen 3 stoomschepen per week. Aangenomen dus dat de elevators perma nent gebruikt zouden worden de werkgevers er dus voordeel in zouden zien dan nog zoti cr zooveel voor de arbeiders ovetblijven. dat het cijfer der machinaal geloste schepen er in het niet bij verzonk. Andera wordt dit uit den aard tier zaak indien het getal elevators, thfe&s slechts twee bedragende, mooht worden uitgebreid, era de nu in het loven geroepen staking" is de beste manier «m dit denkbeeld nader tot verwezen lijking te brengen. Wegens den dikken mist. die gisterenmor gen over de rivier en de havens lag gespreid, waa moeilijk na te gaan in hoever er op de gaanbooten meer of minder werd" gewerkt dan Dtisdog. Nadat om elf uur ongeveer het. dikke mistgordijn begon op te trekken, kwam ten groot aantal stoomschepen binnen, waar- onaer eeu 12-tal geheel of gedeeltelijk met graan beladen. Nader wordt gemeld Blijkens gedane opname werd er gisteren op de graanlbooten- meer gewerkt dan Dins dag. Behalve de „Clarissa üadcliffe" die per e.c ator werd gelost, werd ongewogen over boord gewerkt op de stoomschepen „Reira" ..L'andudno", „Haulwen". ..Armanistau". „Trewatoa", „Patria" en ..Glinton", te za- in«n dus acht stoomers Dx>r het Vr.esse- vum en de firma Van Vollenhoven, die we- ger? in hun dienst hebben, is bepaald dat dei.cn alleen terug worden genomen indien zij een arbeidscontract onderteekenen, waar in evenals in de jongst gemaakte overecn- homsten, ook in het deponeeren van een angeld wordt voorzien, hetwelk bij sta king wordt verbeurd. De gecombineerde besturen uit de haven- aribeidersvereeniging hebben van af gisteren morgen tot. s avonds vergaderd, doch van het resultaat kon niets worden openbaar ge- maait. De staking te Rotterdam. In eene eergisteren gehouden vergadering' vara i t comité uit de graanhandelaren werd een ommis&ie benoemd, bestaande uit de heeren F. P. de Mcnchy Jr.. F. C. Hoyack en P. D. Schilthuis, om bemiddelend op te treden tus- schen de beëcdi«de nieters en weger- en de graan faetoraf werkgevers). Door het- hoofdbestuur van den ..Nod. Scheeps- en bootwerkerdbondis gisteren een fA rooi bil jet verspreid waarin aangespoord wordt tot aansluiting bij do organisation in do verschillende categorieën van het haven bedrijf. Voorts wordt in dat strooibiljet ge zegd. dat de Amsterdamsche havenarbeiders indien bet noodig is hun solidariteit te be* toonen, op een teekera van de organisatie hiervoor wachten. Hedenochtend om 11 uur had in het Ver kooplokaal een openbare vergadering plaats van havenarbeiders. De Havenarbeiderserganisatie besloot haren leden te verbieden ongewogen te lossen en den leden, werkende in andere categorieën van bet havenbedrijf, de verplichting op te leggen, 5 van het verdiende loon af te dragen aam het bestuur. Jongensstaking. Men schrijft- uit Haarlean aara „Het Volk": Maandag hebben 12 jonge werklieden, werkzaam aan de „Werf Conrad" als klinkers (i.agelpiepers), het werk gestaakt. Oorzaak is dat een hunner werd ontslagen, omreden hij niet een stukje steen(smeed)kool op een plaat gooide en door het terugkaatsen een der an dere werklieden in< het gezicht trof. Deze ging naar het kantoor en ontslag volgde. Do andere jongens, 11 in getal, gingen met hei i mede, nadat zij eerst ira een onderhoud vroegen hun kameraad terug te nemen. De zaak is in handen der afdeeling Haar lem van den -«letaal be werkers bond, er is eera schrijven aan de directie verzonden Moordaanslag uit minne nijd. Dinsdagavond heeft op den Aauster- domschen weg te Arnhem een man twee re volverschoten gelost op een meisje, met wie hij vroeger omgang had. Ernstig aan de borst gewond, werd zij in het Diaconesserahuia op genomen De dader is voortvluchtig. Do nasporingen der politie hebben er too geleid, dat gisterenmiddag de dader van den moordaanslag te Arnhem, zekere Brunbeek, were gearresteerd. Hij is te Velp bij de wild baan te Rozendaal aangehouden eu naar Arn hem overgebracht ter beschikking van den commissaris van politie. Omtrent den moordaanslag deelt) de N. A. C. nog het volgende mede De vermoedelijke dader C. Brunbeek, 24 jaar, timmerman, wonende op Plattenburg te Arnhem, had reeds 2£ jaar verkeermg met het thans zoo zwaar gewonde meisje, de 21-jarige Helena M. De ouders waren echter niets op de verkeering gesteld, zelden kwam B. dan ook bij de ouders van zijn meisje aan huis. Vrijdagavond jl. nu heeft- er tusscben B. en zijn meisje een woordenwisseling plaats gehad, die tengevolge had, dab Maandag avond Helena M. den jongen man afschreef. Hierover schijnt B. zoozeer gebelgd te zijp, dat hij, althans volgens zijn zeggen, naar Amerika wilde vertrekken. Het- meisje, dat dienstbode is aan de kweekschool van onderwijzeressen aan de Weverstraat, had Dinsdag juist een vrijen avond en werd door een barer zusters afge haald. Beiden waren op weg naar de ouderlijke waning aan den Klarendal- schen weg, toen op den Kleinen Oord B achter haar aankwam. Hij wendde zich tot ziin meisje en deelde haar mede, dat- li ij voornemens was nog den zelfden avond met- den trein te vertrekken, ten einde naar Amerika te gaan. De zusters bleven B. vergezel led en zouden hem naar den trein brengen, die half tien vertrek. Daar het nog te vroeg was werd een omweg gemaakt en over de ijzeren brug langs het Diaconessen-huis naar den Amsterdamschen weg gewandeld. Onderweg heeft geen twist plaats gehad- Even voorbij café Wieier rust (het was toen kwart over negen) bij de Burgemeester Weertstraat vroeg B. even zijn meisje alleen tet mogen spreken. Zij stond dit toe, op voorwaarde dat het niet te lang zou duren. Beiden gingen ter zijde van den straatweg, terwijl de zuster op korten «afstand wachtte. Het schijnt dat B. zijn meisje heeft willen omhelzen, wat deze weigerde. Plotse ling heeft hij daarop een revolver te voor schijn gehaald en daarmede op zeer korten afstand een schot gelast, dat het meisje in de borst trof. Dadelijk liep Helena M. weg, roepende dat men haar had geschoten. Daarop volgde een tweede 9chot van den verdachte, dat haar in den rug verwondde. Brunbeek maakte zich toen haastig uit de voeten, de richting van den Zijpschen weg inslaande. Vergezeld door haar zuster, die dadelijk was toegeschoten, kon de gewonde nog loo- pen tot het- huis van den heer Veen, aan den Amsterdamschen weg, waar zij werd opgeno men om vervolgens in zorgwekkeuden toe stand naar het Diaeoneseenhuis te worden overgebracht Inmiddels waren de ouders van het meisje van het- gobcurde in kennis gesteld. In den tijd dat deze zich naar liet Diaco- Hessenhuis begaven, heeft de verdachte de brutaliteit gehad om naar de woning van zijn meisje te gaan en daar te vragen „of Lena ai thuis was en teen daarop door een barer zusters ontkennend was geantwoord, ,,of haar vader en moeder en andere zuster ook thuis waren" Weder werd door het meisje, dat niets van het- gebeurde wist, ont kennend geantwoord. De verdachte is na nog eenigen tijd in de nabijheid der woning te zijn gebleven, weggegaan. Om kwart, voor elf is hij naar de kweekschool gegaan en heeft daar gevraagd of Lena al thuis was. In de nabijheid van de plaats van den aanslag o. a. door de bewoners van de Van Eok.xtraat zijn schoten gehoord. In den ernstigen toestand' van het gewonde meisje was gisterenmiddag nog geen verande ring gekomen. Strooperij en moordaanslag. Nabij Vierlingsbeek (Noord-Limburg) sur- -illeerden in de laatste dagen een vijftal veldwachters, daar «aanhoudend bleek dat er schrikbarend gestroopt werd Gisterennacht te 12 uur ontdokten zij in de duisternis plot seling een lichtbak en een strooper in j agen do houding. De dienaren der wet naderden echter niet zoo omzichtig of de strooper had hen in de gaten en ging aan de haal. Ach tervolgd loste hij op de veldwachters twee schoten niet graven hagel, waardoor twee der veldwachters aan been en dij getroffen werden De getroffenen h antwoordden deze bejegening door den strooper den lichtbak v de borst weg te schieten. «Spoedig in duisternis gehuld wist de strooper nu te ont- k>men. Een der getroffenen, de onbezoldigde rijksveldwachter Bonten te Vierlingsbeek bl:ek levensgevaarlijk gewond te zijn. Hij moest, terstond naar 't gasthuis te Venlo ge transporteerd worden. Een gewezen rijks- 'dwachter, te ongunstiger naam bercend staande, is aange houd en. verdacht als da der. L. K. Hevige worsteling. Maandag nacht- heeft een strooper tc Kootwijkerbroek (gemeente Barneveld) getracht den rijksveld wachter J. de Jong van Kootwijk, door wien hij wegens jachtavertreding bekeurd werd, te worgen. Na een worsteling van een kwartier slaagde de veldwachter er in den wildldief 1 overmeesteren. Volgens eigen verklaring had de rijksveldwachter stellig gedacht te zullen worden vermoord. Thans nog zijn zijn oogen geheel met bloed beloopen. Dedrankduivel. Het N. v. h. N. meldt het volgende In de Aduardersteeg te Groningen heeft zich gisterennacht een droevig tooneel afge speeld. Daar woonde het echtpaar R., dat, naar beweerd wordt, veel misbruik maakte van sterken drank; vooral de vrouw deed dit in erge mate. Gisterenmorgen reeds vroeg kwam de man naar buiten stormen aan de buren mededeelende, dat zijn vrouw dood op den zolder lag. Men ging kijken en inderdaad bleek dit het geval te zijn; een jeneverflescb werd in haar nabijheid gevon den. Omtrent de doodsoorzaak der vrouw, wier lijk naar het ziekenhuis werd gebracht, doen fantastische verhalen de ronde Enkelen spreken van zelfmoord, anderen schromen niet aan een misdaad te denken. De®e laat- slo verdenking grondt zich op het feit, dat die man, zooals gezegd wordt, zijn vrouw eergisterenavond moet gedreigd hebben. De mishandeling te Koe wacht. De van ernstige mishandeling ver dachte Oil. v. d. V., ran Koewacht (Mocr- beke), die Zondag 15 October jl. aldaar ge arresteerd werd en sinds dien tijd te Gent in. preventieve hechtenis verblijft, heeft Maan dag, toen weder eenige personen als getuigen in die zaak waren opgeroepen; verklaard, dat niet hij. Ad. R. den gevaarlijken steek heeft toegebracht, maar wel zekere V., een negen tienjarig jongltng van Koewacht, die ook in het. gezelschap was. Tot nog toe had v. d. V., naar hij meedeelde, dit niet willen zeggen. In hoeverre het beweren van den verdachte waarheid bevat, zal het verder onderzoek moeten uitmaken. In den toestand van den verwonde R. is nog weinig verandering ten goed egekomen- (k. c.) Vrijheidsberoovingen ver- waarloozing. Uit Deventer wordt ge meld, dat mejufrouw B. Fenema, wonende op het buitengoed „Menop" onder Bathmen, gisterennacht door de maréchaussee is ge arresteerd wegens vrijheidsberooving en zwa.no lichamelijke mishandeling van haar 18-jarige dienstbode. Do correspondent van Het Volk schreef gasteren over dit geval Een geval van schandelijke vorwaarloozing werd door mij in het naburige Bathmen waargenomen en onderzocht. Mej. Fenema, een alleenwonende, zonder linge, ongehuwde dame, had nu ongeveer 7 jaar bij zich eeu buurmeisje voor boodschap pen enz. Aanvankelijk had dit toen tien jarig kind het er best Nu, plm. twee jaar geleden, werd het kind ziek en werd toen opgesloten in een donker vertrek, waar ze als ligging eerst wat zakken en dekens op don grond kreeg, later ook een ledikant, en als voeding slechts t.hee met suikergoed.. De oudera, die 't zelf armoedig hebben en finan cieel indirect afhangen van mej. Fenema, dachten niet anders of Naatje had het er nog steeds uitstekend en drongen daarom niet met kracht aan, toen hun in den laat- sten tijd steeds geweigerd werd, het kind te zien en te spreken Dit ging zoo twee jaar door, tot nu, gepasseerdeu Dinsdag, het meisje, doordat toevallig de deuren niet als anders op slot waren, de kans sdhoon zag en bijna geheel naakt naar huis vluchtte, daar bij telkens door zwakte en uitputting van geleden honger neervallend. Het nu zeventienjarig meisje lijkt een kind van een jaar of acht, negen, en is zoo aller- vreeselijkst mager, dat het een wonder mag heeteu, dat de ouders haar nog levend weer te zien hebben gekregen. De ouders deelden ons mee, dat zo er bij haar thuiskomst aller- vuilst had uitgezien, bovendien, als 't kind om ander voedsel vroeg, kreeg het „schup- pens." Nu nog beeft het een dijwonde, haar door trappen veroorzaakt door mej. F. Deze laatste, die ik met zeer voel moeite te spreken kreeg, deelde me vreeselijk opgewon den onder een stortvloed van woorden mee, altijd zoo goed voor Naatje geweest te zijn Op onze vraag waarom 't kind geen an dere voeding dan tihee met suikertjes kreeg, antwoordde mej. Fdat ze bet zieke meisje voor *t maagje niet wat anders dorst geven Ze kreeg echter ook melk, verzekerde wat Naatje evenwel later ons weer te gensprak. Inbraak. Dinsdagnacht is er een in braak gepleegd bij een 'boekhandelaar op de lx-ereiigracht te Amsterdam, vermoedelijk door middel v«m valsche sleutel». Er is een som van f 20 ontvreemd. P a in i e k. Dinsdagmiddag omstreeks kwartier over eenen ontstond een ernstige j paniek in de Utrecht9che>traat te Amsterdam. 1 Twee verhuiswagens van de firma J. W. A Janeen, Banraen-Brouwerstraat, stonden goe deren te laden voor een winkel, toen plotse ling het achterste span paarden, het op eeni loopen zette. Ze kwaanen in botsing met eeni ge meubelen, waarna een groent en wagera in elkaar werd gereden en een paar wielrijders in het gedrang kwamen. De jongste broeder der firma. Jansen trachtte de paarden tot staan te brengen en gieep dc dieren "bij het hoofdstel, dat echter iosgerukt werd. waarna de heer Jansen eerst ouder de paarden era daarna onder den zwa- ren wagen terechtkwam, waarvan de twee wielen over zijin lichaam gingen. De deerlijk gekwetste werd bij den vleeschhonwer J. E. Kruitman, binnengedragen, waarna hij) per I ziekenwagentje naar het politiebureau werdi I vervoerd. De paarden werden voor Het Gou- I den Hoofd op het Rembrandt-pi ei n tot staan, gebracht, (Hbl.) Branden. Gisterenavond ontstond 1 tt Rotterdam brand in het met dopmeel ge- taden achterruim van het Duitsche Neptun- i stoomschip „Adriadne". Het vuur werd met 1 cei spuit gebluschfc. Terwijl men met deze blussahittg bez-g I was, alarmeerde de politie voor een uitslaan- uen brand aan de Persoonshaven W.Z., waar ren graansilo uit beton in. aanbouw is voor at firma Van Waveren. Het vuur was out- staan in de loods van den aannemer, vermoe- 1 (lelijk door het springen van den daar voor het werk aanwezigen benzinemotor. Ook hier kon men den brand met één spuit meester worden. Bran d. Gisterennacht ongeveer 4 uur ontdekte een surveilleerden agent van politie brand in het hotel van deni lieer#Z., aan de Oude Stationsstraat to Arn hem. Door krachtig optreden was men spoedig het- vuur meester, zoodat er geera noemens waardige schade werd veroorzaakt. De brand was ontstaan doordat een part-ijl kistjes sigaren, die bij de brandende kachel te drogen hadden gestaan, in, 'brand wareni geraakt. Gisterenavond omstreeks 7 uur ont- i stond er te Amsterdam brand in een manu- factureumagazijn van J. W A. Vijn aan.de Oostenburgergracht, doordien winkelgoede- r« .i met het gaslicht in aanraking kwamen. De winkel brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Ontspoord. Gisteren morgen is bij het rangeeren op het station Alpheu-Ouds- lioorn een wagen ontspoord, waardoor do sporen gedurende korten tijd versperd waren en enkele treinen vertraging ondervonden. Onder de stoomtram. Gisteren namiddag heeft met de tram Zutj hen-Hen gelo, die te 12.50 uit Hengelo vertrekt, even buiten het dorp een ongeluk plaats gehad, i- p den weg bevond zich A. J. Oortgijsen uit Linde met een kar, waarvoor een bit ge spannen was, terwijl er nog een hit naast liep. Bij het naderen van die tram werden de dieren schichtig, en, een botsing ziende aankomen, trachtte Oortgijsen zich te red den door van de kar te springen. Door een onverklaarbaar misverstand sprong hij er aan den verkeerden kant af, zoodat hij vlak voor de locomotief neer kwam. Hoewel de machiniste onmiddelijk met alle kracht rem de, kon niet voorkomen worden, dat de on gelukkige door de locomotief zwaar gewond werd. Do kar werd gedeeltelijk vernield. De beide hitten bekwamen, wonderlijk genoeg, geen letsel. Z. C. Een slaapwandelaar. Een Haagsdh tramconducteur zag gisterennacht tegen 1 uur, toen liii van de stallen naar zijn woning terugkeerde, plotseling een in 't wit gekleeden man, die bij nader onderzoek bleek op bloote voeten in pantoffels te loo pen, met- uitgestrekte handen en starende oogen over straat gaan. Het bleek oen slaapwandelaar, die aan het toezicht zijner buisgenooten ontsnapt, in nachtgewaad op straat was verzeild geraakt. De conducteur nam den man onder den arm en bracht hem naar het naastbijzijnde politiebureau, waar de lijder door doelmatige behandeling tot vol bewustzijn werd terug gebracht. 'Vergadering van de Provinciale 9taten. De vergadering van de Provinciale Staten werd gisterenmorgen voortgezet. Afwezig waren met kennisgeving de hee ren Gewin, Van der Bijl en Roghair en Pauw van Wield recht. Na voorlezing van het gebed en van de notulen, deelde de Voorzitter mede, dat hij een aantal besluiten in de vorige vergade- nng genomen, ter goedkeuring aan H. M. do Koningin heeft opgezonden. Aan de orde werd hierna gesteld: 1. Ontwerp-besluit tot wijziging van het bijzondei reglement voor het waterschap Willig,- Langerak. De voorgestelde wijzigingen betreffen de artikelen 3, 6, 13 en 14. Een der wijzigingen strekt om de jaarlijksche bezoldiging van de heemraden te brengen van f 12 op f 20. Voorts wordt toevoeging voorgesteld vaneen nieuw artikel, luidende: „Art. 16. Stukken, welke bestemd zijn om ter inzage van be langhebbenden te liggen, worden tot dat einde neder gelegd ter secretarie van het wa terschap, of in het lokaal, alwaar de verga deringen van het waterschap worden gehou den." Dc commissie stelt nog eene nadere verduidelijking voor van art. 3, waardoor dit artikel aldus zal luiden: „De heemraden

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2