Jf\ 135. 4L" Jaargang. Dinsdag 14 November 1905. BUITENLAND^ FEUILLETON. MIJNHEER CONNEHAYE. AMERSFOO DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maasden root Amersfoort f 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Couiant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIE: Van 1—5 regels••••••f 0.70* Elke regel meer- u.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voojrdeelige bepalingen tok het horhaald ad verteeren in dit Blad bjj abonnement. Eenw circulaire, bevattende de voorwaarden,'* worut op aanvraag toegezonden. Politiek OverzichL De beweging in Rusland. Hel gebeurde te Kroonstad in de vo week heeft zijn invloed niet gemist op de stemmirg, waarin men den loop van zaken in Rusland beziet. Men kijkt nu weer door eene bijzonder donikere bril, en is eigenlijk er verwonderd over, dat de geruchten, die nieuwe onlusten en JodenmOorden in 't groot in Petersburg en Moskou voorspelden, niet zijn uitgekomen. Het kan zijn, dat men nu wel wat zwart ziet. Maar het blijft niettemin waar, vat Arthur Balfour, de eerste minister van Engeland, in zijne Guildhall-rede heeft gezegd over de buitengewone moeielijkheid van do taak, die Keizer Nicolaas II en zijne raadslieden hebben te vervullen. Inderdaad hebben de mannen, die liet nieuwe Rusland moeten in 't leven roepen, bezwaren te over winnen, die men haast niet kan overschatten, bezwaren die zoowel van rechts komen, waar men van eene verandering der grondslagen van het staatsbestuur niet wil weten, als van liniks. waar men aanstuurt op revolutie, die met het. oude stelsel, dat veroordeeld is, ook het aangekondigde oonstitutioneele stelsel zou wegvagen. Een lichtpunt in den toestand is het ver trouwen, dat de Ozaar stelt in graaf Witte. Eigen initiatief is van Nicolaas II niet te verwachten. Hij verlaat zich op graaf Witte, zijn lastdrager, zijn grootvizier; men zou hem zei£9 zijn vioe-Keizer kunnen noemen. Hem vertrouwde hij de taak toe om het land te bevredigen en den burgeroorlog te bezweren, eene taak duizendmaal zwaarder dan di» van vrede te sluiten met Japan. Graaf Witte vertegenwoordigt, sedert Tre- pow is ontslagen, alleen het hoogste staats gezag naar buiten. Zijne onderhandelingen met- de Zemstwomanmen, waardoor hij dezen trachtte te bewegen met hem de regeering te vormen, zijn misluktgeen van hen was bereid eene minister-portefeuille aan te ne men. Maar het ambtenaarsministerie, dat hij heeft samengesteld, is dat in geheel an deren zin, dan de vroegere minister iën. De nieuwe ministers zijn geene beslist reactio naire tsohinowniks, maar neutrale vakman nen zonder politieke kleur, die hij, als de tijd daartoe gekomen is, naar huis kan zen den, om hen door politieke" leiders te ver vangen. Het paleis te Peterhof blijft een broeinest van intriges. Maar veel schijnen de kuipe rijen Witte niet te deren. De Köln. Ztg. ver neemt uit Petersburg, dat in de kringen, die voeling hebben zoowel met het hof als met graaf Witte, de vrees niet wordt gedeeld, dat het liberale bestuur van Witte gevaar loopt door oen reactionair best.uur te worden afgelost. Graaf Witte heèft zioh in dezen zin uitgelaten., dat de Czaar niet alleen zijne toestemming verleend heeft tot de hervor mingsvoorstellen, maar ook heeft verklaard, dat hij na rijp overleg innerlijk vast over tuigd is van de noodzakelijkheid van het liberale hervormingswerk. In overeenstem ming daarmede heeft de Czaar dan ook steeds zijne toestemming gegeven tot alle hervor mingen, omdat hij er vast aan gelooft, dat hij daarmee zoowel de belangen, van het volik alt» ook zijne eigene het best dient. In denzelfden zin luiden ook de mededee lingen, die de Neue Freie Presse van een te Ween en vertoe venden Russisdhen schrij ver ontvangen heeft over de verhouding van Witte tot den Keizer en tot de partijen. Deze zegsman schrijft, dat. de geruchten, dat Witte wanhopig en zijn ambt moede is, met grooto voorzicht iglieid moeten worden opge vat. -Witte is cr de man niet naar om spoe dig te wanhopen, en zijn aftreden zou slechts dan kunnen gesdhicdeu, wanneer hij het vertrouwen van den Czaar mocht verliezen, hetgeen echter, althans tot dusver, niet het geval was. De benoeming van grootvorst Nikolai Nikolajewitsch, dio Witte's meenin gen deelt, de verwijdering van Pobjedonos- zew, Trepow en andere reactionaire kopstuk ken uit hunne ambten en de verhuizing van Witte naar het. winterpaleis eene zeer gewichtige omstandigheid, waaraan men in menigen kring zelfs de beteekenis geeft, dat Witte in het uiterste geval tot dictator be stemd is bewijzen, dat de Czaar in Witte volledig vertrouwen stelt. Men zegt, dat de gruwelen in Zuid-Rus land den Keizer diep hebben geschokt en hem aanleiding gegeven hebben tot de op merking, dat deze bloedige gebeurtenissen bewijzen, dat Rusland dringend behoefte heeft aan leerplicht, eene hervorming, die is opgenomen in Witte s programma,, dat tot- heden nog niet bekend gemaakt, is. Maar ook de gematigd liberalen zullen waarschijnlijk zich meer tegemoetkomend too nor. tegenover Witte, met het oog op de genoemde beschikkingen en onder den in druk van de ontzettende misdaden, die door Witte's vijanden gepleegd worden. De Mos- kouscho doema heeft in vereeniging met het zemstwo-bestuur aldaar een plan uitgewerkt tot oprichting van eene stedeLijike militie. De voornaamste taak van deze militie zou bestaan in de handhaving van de orde, in de waarborging van de vrijheid van verga deren cn in de bestrijding van de zoogenaam de „zwarte sotnja's", die van oudsher in Moskou hun hoofdzetel liebben. Hoe sterk de verbittering van een groot- deel van de Moskousche bevolking tegen deze „zwarte bende' is, bewijst het feit, dat. vele han delaars. die tot deze bende belhooren, dioor het publiek nu geboycot worden, zoodat ver- scheidenen Moskouers openlijk verklaren, dat de verdenking ongegrond is, d'at zij tot de „zwarten" behooren. Nu was Trepow een groot tegenstander van de stedelijke mili- tiën. Indien Witte aan den wensdh van de Moskousohe doema, die ook door vele andere Russische groote siteden gekoesterd wordt, mocht voldoen, dan zou hij daardoor het vertrouwen winnen van vele steden. De opridhting van stedelijke militiën zou bij die nu hecrockende anarchie een groot voordeel zijn. 1)0 leden van het regeringsbureau van de Russische zemstwo's liebben onlangs graaf Witte verklaard, dat de cenige uitweg uit den tegenwoordigeu toestand is de bijeen roeping van eene oonstitueerende vergade ring, te kiezen op grond van liet algemeene, directe en gelieime stemrecht, dat nu zou moeten geschieden, om te voltooien wat het manifesr van 30 October begonnen is. Witte antwoordde hierop, dat hij bij de nu heer- schcnde algemeene opgewondenheid de ver antwoordelijkheid niet op zioh kon nemen voor de uitvoering van eene zoo radicale hervorming als 't algemeen kiesrecht; dezen stap moest de doema zelf doen, die op zijne volle medewerking kon rekenen. Dit verschil vaai meening was do reden, waarom de zemstwo-ledders niet wilden treden in het kabinet-Witte, zoodat Witte genoodzaakt, was een cabinet d'affaires te vormen, dat overigens uit deskundige mannen bestaat, die vertrouwen verdienen. De buitengewone gebeurtenissen kunnen er echter toe leiden, dat zoowel Witte als de zemstwo-mannen hunne meeningeai wij zigen zoodat eene toenadering van bedde zijden zou kunnen geschieden, hetgeen in het belang van de Russische vrijheid zeer te wensolien zou zijn. Aan den anderen kant. kunnen de buitengewone gebeurtenissen ook de contra-revol ut ion airetndie men nu de partij der terroristen noemt, versterken. Eene duurzame overwinning van de duister- limgen is echter uitgesloten. Dit beweerde zelf3 Trepow in een onderhoud met een medewerker van de Nowosti. Noorwegen. Norsk Telegram bureau verneemt, dat het plan van de regeering nopens do regeling vau de diplomatieke en consulaire vertegen woordiging, binnen enkele dagen aan den storthing zal worden voorgelegd en dat de ge- zantschapsposten zullen worden bezet, wan neer de storthing liet organisatieplan en de begrooting van buiten landsche zaken zal hebben goedgekeurd. Als gezant in Londen wordt. Fridtjof Nan- sen genoemd. Christian ia, 13 Nov. Te vijf uur des na middags was do uitslag vau de volksstem ming (over de vraag Koningschap of repu bliek?) in 124 kiesdistricten bekend. In deze districten zijn 52880 stemmen uitgebracht voor en 11323 tegen het. Koningschap. Oostenrijk. IFffnew, 13 Nov. De Koning van Spanje is hier heden morgein te 10 uur aangekomen eu met geestdrift begroet. Hongarije J>e universiteit te Boedapest is tot nader order gesloten wegens demonstratie» van de studenten- tegen den rector. Aanhangers van de coalitie demonstreerden tegen den rector, omdat deze de door hen verlangde uitslui- Vng van socialistisch gezinde studenten wei gerde met een beroep op de leervrijheid. De leden, die onlangs de liberale partij hebben verlaten, 22 in getal, hebben zich aangesloten bij de groep der dissidenten onder leading van Andrassy. Rusland. Petersburg13 Nov. (Petersburg9Qh tele graaf agentschap) De gewezen vice-president van de academie van kunsten-, graaf Tolstoi, is benoemd tot minister va-n ondierwijs. De Ozaar zal op 16 Nov. zijne residentie overbrengen naar Zarskoje Selo. Petersburg13 Nov. (Petersburgsch tele- graafagentschap). De tot bestuurder van net ministerie van binnenlandsche zaken be noemden senator Doernowo is tegelijk be noemd tot lid van den rijksraad. Petersburg, 13 Nov. Op voorstel van mi nister Witte zijn de gouverneurs der provin ciën Esthland, Perm, Tomsk, Kazan en de gouverneur van Odessa van hun ambt ont heven, omdat zij geene maatregelen hebben genomen tot voorkoming van de jongste on geregeldheden. Odessa, 13 Nov. In de plaats van dea van zijn ambt ontheven sbads-commandant Neid- ha.rdt is benoemd generaal Grigorjew. Groote verbazing wekt hier het in Rus land nog nooit voorgekomen feit, dat een Jood, de heer Abrahamson. benoemd is tot hoofdadministrateur van don Zuid-Wcster- spoorweg in de plaats van Nomescbajew, die tot minister van openbare werken ca verkeer benoemd. Petersburg, lJt Nov. (Petersbursch tele- graafagentschap). Heden wordt do door den Keizer bekrachtigde dienstorder openbaar gemaakt voor de generale adjudanten, die tot herstel van de orde naar de gouverne menten Tschernigow, Saratow en Tambow zijn gezonden. Deze dienstorder verleent hun de meeat uitgebreide vobnaohten. Petersburg13 Nov. (Petersburgsch Tele- graafagentschap). In overeenstemming met liet in het manifest van 30 October door den Keizer uitgedrukte voornemen om het kies recht ook uit te breiden tot de volksklas&en, die dat nu nog missen, is de ministerraad thans bezig de daartoe strekkende bepalin gen uit te werken. Dio bepalingen zullen binnen zeer korten tijd afgekondigd worden, waarna de verkiezingen voor de rijksdoema onverwijld zullen plaats hebben. Petersburg, 13 Nov. De staat van beleg is te Noworossisk opgeheven. Londen, lJj Nov. Do Standard verneemt uit Lissabon. dat de kruiser Minneapolis, die nu in Lissabon is, dringend bevel heeft ont vangen om zich naar Kroonstad te begeven tot bescherming van de Amerikaansche bur gers. Als het noodig is, mogen de marine-sol daten aan land worden gezet In eene groote meeting van Londensche Joden, belegd om te protesteeren tegen de gruwelen in Rusland, is het volgende tele gram voorgelezen van minister Balfour: H. M.'s regeering heeft met medelijden en afschuw vernomen van de moorden op de Joden en hooft reeds eiken sta,p gedaan, die mogelijk schijnt 0111 dt» ramp te beperken. De heilige synode spoort in een nieuwte® herderlijken brief het RiKsische volk aan t-ot- rust te komen, opdat er geen burgeroorlog moge ontstaan. De rust keert meer en meer terug in Rusland. Te Moskou zijn de koffiehuizen, winkels en schouwburgen weer geopend. Een congres van vertegenwoordigers van hot dlr trict zal beraadslagen over het verleen2n vaai hulp aan de noodlijdende bevolking. Te Odessa wordt, naar men zegt, hot on derzoek in zake de onlusten krachtig aange vat. Daar is het echter nog niet- ru9tig; cr is met nieuwe onlusten tegen de Joden ge dreigd. Te Saratow is het goederenvervoer horvat, in de stad is 't- rustig. Te Odessa is het onderwijs in de stads scholen hervat. Overigens zijn in geheo! Rusland de universiteiten en hoogescholen geslotenhet ministerie van onderwijs heelt bekend gemaakt da.t het tijdstip der her opening nog niet bepaald kan worden. Ook de middelbare scholen zullen voor onbo- paalden tijd gesloten blijven Pollawa zoo schrijft een correspon dent is de eenige stad in bet zuiden van Rusland, waar geen Joden-onlusten voorge vallen zijn. Do gouverneur, prins Oeroesow wei geide niet alleen het gepeupel vrij spel te laten, maar richtte een aansporing tot de christelijke bevolking, om zich rustig houden, welk stuk o. a. door den bisschop mede onderteekend word. De Russische Korrespondenz verneemt uit Petersburg van een man, die als vertegen woordiger van Joodsclte gemeenten eene audiëntie bij den minister-president graaf Witte heeft gehad „Ik kom 200 juist van Witte, die over do berichten van de aange richte bloedbaden zichtbaar aangedaan was. Hij ontving mij mot do woorden: Wat zijn die- uitspattingen tegen de Joden afschuwe lijk Hij deelde mij mede. dat eene commissie van- den Senaat naar Odessa zou gaan, om een onderzoek in te stollen. Tegen de afzet ting van den gouverneur van Jaroslaw, die goede relatiën heeft in het reactionaire kamp. wordt een levendig verzet- gevoerd. Witte hoopt echter, de afzetting van dezen ambtenaar, die bijzonder veel op zijn kerf stok heeft, te kunnen, doorzetten." De correspondent van de Frankf. Ztg. bericht van Zaterdagavond, dat de stem ming in de Joodsche kringen to Pe tersburg opgewonden is tot eene pa niek toe. De meeste Joodsche fami- liën trekken van hunne woningen in hotels of vluchten naar Finland. In de straten, waar vele Joodsche winkels zijn, is het doodschvoor de ramen zijn planken gespij kerd, ondanks de geruststellende kennisge ving van het hoofd dor politie. Op straat treft men vee'vuldig Joden aan in vigil an tea, met rcisbenoodigdbeden en boddegood be pakt. De verdachte elementen zijn talrijker en brutaler dan ooit. Do bestaande gewapen de arbeidersorganisat'ën tot zelfverdediging en het studentenlegioen werden uitgenoo- digd zich gereed te houden. Uit Kroonstad wordt bericht, dat de man schappen van de op de reede van Kroonstad liggende schepen gedurende de onlusten in ieder opzicht aan de officieren gehoorzaam bleven en aich niet gezind toonden, zich bij de muiters aan te sluiten. Petersburg, 13 Nov. Een rogeeringscom- muniqué horinnert aan de keizerlijke ukase van 25 December 1904 en wijst er op, dat door de ukasen van 30 April en 30 October 1905 a'le uitzonderingswetten afgeschaft zijn. aan alle eischen betreffende de school, het zemstwo- en het stedelijk bestuur en de rechtspleging voldaan is cn de godsdienstige vrijheden toegestaan zijn. De onderdanen van Poolsche nationaliteit zijn met de Russen gelijk gesteld, cn de mogelijkheid is hun ge boden om aan don grooten scheppendien «ar beid deel te nemen. De vroeger toegediende gevoelige lessen geheel vergetende, leggen de leiders van de Poolsche nationale beweging in het konink rijk Polen neigingen aan den dag tot af scheiding van Rusland. Zij wijzen den ge meenschappelijke» arbeid met liet Russische volk af. De beide Poolsche partijen, de na tionalisten en de socialisten, stemmen over een in het streven om het volk met zich voort te slecpen. Er worden optochten met Poolsche vlaggen georganiseerd, waarbij Poolsche nationale liederen gezongen wer den. Tegelijk begint men to weigeren zich van het Russische staatstaal te bedienen, zelfs daar, waar het gebruiken er van wette lijk is voorgeschreven. Troepen werklieden on boeren plunderen scholen, staate-brande- wijnpakhuizen cn gemeentelijke inrichtin gen zij vernielen alle brieven in do Russi sche taal. Het communiqué herinnert verder aan de in den laatsten tijd begane politiek© mis drijven. Het zegt, dat- do regeering niet zal dulden, dat de integriteit van. het rijk wordt aangetast. Het verklaart ton stelligste, dat, zoolang in het Weichsel-gebied dezo onlus- 30 DOOR VIRGINIE LOVE LING. Van onder het poortgewelf, waar ze om zichtig doorschreed, had men uitzicht op een grooten tuin, waarin April reeds kiemde en enkele bloesems had1 gestrooid. „Sterven wanneer de Mei ini aantocht is!" Sterven, wanneer men alles heeft, wat de aarde verleenen kam! Sterven< zoo jong, zoo rijk, zoo uitsluitend als eeniiig dochtertje be mind en vertroeteld!... Do dienaar stapte omzichtig op de teenen als in een doodenhaiis en openïde de deur der achterkamer, waar de duisternis Lucette alfl een afwerende schildwacht terugdrong, dè luiKon soms gesloten blijvend, sinds er niet <üxwerf bezoekers meer werde» aanvaard. En op hetzelfde oogental i)k kwam de huis dame, mevrouw Caittoir, met een door zorg en vroegen ouderdom veitrokkem aangezicht waarop het ontwaren van Lucette geen glim lach wekken kon, uit een zijvertrek. Zij drukten elkander sprakeloos de hand, terwijl de keel verkropte. „Wilt gij haar zien?" vroeg de moedier ein delijk en Lucette knikte van ja. Er ontstond een aarzeling bij de gast vrouw het vergezellend kind leverde eene moeilijkheid op. „Ze zal hier beneden blijven, niet waar?" vroeg Lucette, invloedrijk, zach naar de Jdeine buigend. „Neen, neen, kom bij de naaister." en Loulou werd' gedwee in het nevenkamertje geleid, waaruit mevrouw' zoo even getreden was. „Gij zult Eimma zeer veranderd vinden," fluisterde de bedrukte moedier. Lucette nam dit. op als eon verwijt behel zend, daarom antwoordde zij, even halfluid: „Ik zou wel vroeger gekomen zijnmaar die vele beslommeringen, al heti voorgeval lene in den laatsten tijd, gij begrijpt „Ja, ja, ik weet het," zei ze en op de bo venste traptrede, vooraleer de kamerdeur te openen 'bedong zij „Vertel haar geen nieuws, als 't u blieft." Wat er in de buitenwereld voorviel, drong hier dus van nu af aan als in een ver vroegd graf niet door Emma zatl of liever lag aan 't vensterraam in kussens, aan een tafeltje vol medicijn- flesehjes en poederdoosjes, in de onmiddel lijke nabijheid van haar met mousseline ovcrwolkt, met een kanten spred overdlekt ledikant, dat thans evenals haar zetel een der uiterste grenzen liarer levensbeweging vormde. Een pijnlijke aanblik, die Lucette te die per aandeed, omdat ze haar ongunstige» in druk verbergen moest. Een klamme, gele, vermagerde hand werd haar weifelend gereikttwee blauw grijze oogen, waarin geene andere expressie meer lag dan degene van weerstandloos lijden, wer den traag en onvereclnllig naar de bezoekster opgeslageneen vergroote mond met gave jonge meisjestauden poogde te glimlachen. Lucette drukte do hand in hare tien ge- handschoonde vingeren en zat bij de zieke neer. Zij mocht geen nieuws vertellen, had de moeder gezegd. Van wat kon ze spreken Vragen stellen dorst, ze niet. Het was Emma, die het eerst, de Stilt© brak, op schorren toon en juist alsof er geeno inleiding tot het onderhoud behoorde, en al het vreomdle cn akelige hier iets natuurlijks was .Zij zei„Luoetto, gij moet mij out- schuldigeu, ik beu nog niet. kunnen uitgaan om u een huwelijksgesclienk te koopen," en zij hijgde een. paar malen, de volzin te lang zijnde voor hare krachten, „maar zoodra het wéder wat- zomorachtiger wordt, en die koude windi wat achterblijft, zal ik verlof aan den dokter vragenik zal met mama gaan, niet waar, maana?' vroeg ze met eene nauw merk bare beweging naar deze toe. „Dank u. onnoodig, Emma, ik trouw niet," antwoordde Lucette beschaamd, onbevreesd voor een verbodsovertroding, wel 'bevioedlend, dat zulk een soort van nieuws hier niiet bui tengesloten was. „Niet vrceg de zieke met eene intonatie van spijtige verrassing, ofschoon onwillekeu rig innerlijk verkwikt. Geluk dat met onheil in aanraking komt, brengt, storing en. wanklanken in de gevoe lens te weeg tweo rampspoeden tegenover elkander, hoe ongelijkslachtig ook hun oor sprong on hun aard mogen wezen, wekken sympathie, doen harmonie en troostvolle ver smelting van-gemoed ontstaan. Emma hield nogmaals hare hand mede deelzaam uit, Lucette drukte die opnieuw, met' verdubbelde liefderijkheid in de hare. Dat. was alles, wat er over het- onderwerp werd gezegd de tegenwoordigheid van het nonneken een stille, zwarte, bewegende gestalte, als ecu voorzienigheidl geruchtloos helpend, waar hulp noodig was, een kussen aanbrengend, zacht het hcofd der kranke op tillend, een kopje of een bord wegnemend, sloot allo vertrouwelijkheid uit. Men mag niet lang bij zieken blijven, dit' "wist Lucette en zij stond reeds op. De mee gebrachte pralines én fondants waren met dankbaarheid aanvaard zij deden moer ge noegen dan al 'tvoor gold gekochte, mis schien omdat zij iets waren dat Emma's wcnscli voorkwam, alvorens hij ontstond. Sylvie Baetslé, thans mevrouw Duvilers, kwam binnen in oen. wijden mantel gehuld, blozend, groot, zwaar, gezond, vol levenslust; hare verschijning was als een zedelijke plat- treding, a!s een verp'ettering dor kleine in haar zetel ineengedrongen figuur, die zioh moedeloos in 'tkussen zijdelings wegdook en de wimpers sloot. Desniettegenstaande trad de bezoekster op haar toe en stelde vragen, wat altijd kranke» lastig valt. Toen wenddle zij zich tot de overige aan wezigen cn begon, veel te luid voor een rust- behoevond hoofd, van 't huwelijksfeest van gisteren te sprokenwat. de moeder achter Emma's .ruig met een vinger op de lippen ver bood. Lucette en hare getrouwde vriendin na men afscheid. In 'b voorportaal ontmoetten zij den zoo oven binnengeleiden geneesheer, en terwijl een moid Loulou was gaan halen, wisselde mevrouw Duvilers, die liem kende, eenige woorden met hem op een uitgelaten toon, weinig in overeenstemming met. het oord en de omstandigheden ..Eh bien, docteur, que ponsez vous de notre chèro malade, comment va-t-elle? „Ello va... elle va a uno fin prochaine," antwoordde hij stil en bedenkelijk, de oogen opslaande, de schouders ophalend. En met dit door de wetenschap onherroepelijk uitge sproken doodsvonnis, dat zij liefst, niet ver nomen had, in haar oore» ruiscbend, trok Lucette voort, aan die zijde van haar levens lustige vriendin, het koortsig heet handje van Loulou vasthoudend xxm. Gemoedsafwisseling. „Zultl gij dikwijls komon? had Emma aan Lucette bij het afscheid gefluisterd, Sylvie onuitgesproken buitensluitend. „O ja!" cn Lucott© deed het nu: schier eiken dag trok zij naar 't ziekenhuis, waar hare komst, zoo dankbaar werd' begroet, waar zulko pijnlijke aandoeningen haar wachtten. Heb was akelig, dat bijwonen van een na- tuur-drama: die trage, zekere ondermijning van. de weerstandskracht, die bestendige ver zwakking, dat vastklampen dei* hardnekkige hoop aan een onmogelijk herstel, dat taai geduld, de moed, de stoïsche lijdensoverwin ning in het gebruiken van ieder voorgeschre ven geneesmiddel O, wat liadl Lucette Emma. lief gek regen Wat wenschte zij, hoe trachtte zij hier leni ging te brengen en te vergeefs 'helaas! Het bericht, dat de knecht haar van aan deu drempel mededeelde, luidde slechter eiken dlag: hevige koortsen, slapeloosheid, geen eetlust meer. Van uit den zetel had de ziek te haar tot. het bed verwezen. Weldra kwaim ril er niet meer uit. De stem verzwakte en werd zoo heesch, dat enkel nog ingewijden de schier onhoorbare murmelingeu konden verstaan. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1