KOLONIËN. BINNENLAND. vau de Polen, on trekt daaruit do con.-liU'O, dat Witte de handen vrij heeft, zoodra let te doen is om eene weerloozo bevolking, maar dat hem de handen gebonden zijn wat de feitelijke machthebbenden betreft. De Nash a Shim betwist, dat tot dusver de Poolscho jxartij do afealieiding van Polen van Rusland heeft gevorderd. De Nowojo W rem ja doet een beroep op do bezonnenheid van <lo Polen, opdat aan den vooravond van de bijeenroeping van de rijks- doema de kwestie van do Russisch-Poolseho bet rek 1 ïngeu niet verbitterd worden. Petersburg, 15 Nov. Het Petersburgsche telegraafagentschap is gemachtigd het be richt., dat do Nasha Shisn gisteren bracht over de ontvangst van de Poolscho deputatie bij graaf Witte, onjuist te verklaren. Do ontvangst heeft in t geheel niet plaats gehad. Graaf Witte heeft de uitdrukkingen, die hem in dat bericht werden toegeschre ven, in 't geheel niet- gedaan. Petersburg, 15 Nov. Volgens particuliere berichten is de Chineesche wij.k in Wladi- woetok gelvcel verwoest ten gevolge van on lusten, dio thans bedwongen zijn. Londen, 15 Nov. De Standard verneemt uit Sjanghai over de muiterij iu Wladiwo- stok, dat de kooplieden en de geheelo bur gerlijke bevolking eene toevlucht zoekt op de schepen in de baai. Meer dan 50 stoom- booten zijn daar nu in de haven. De sche pen, dio in Sjanghai liggen te wachten met levensmiddelen voor do stad, zullen worden opgehouden. Men vreest, dat er zware ver liezen geleden zijn. De kruiser Askold, die gedurende don oor- Jog te Sjanghai geïnterneerd geweest is, is thans vertrokkende bestemming is, naar men meent, Wladiwostok. De Mandjoer, de Gromoboi en de Bobr hebben ook bevel ont vangen zich daarheen te begeven, om de uitbarsting tegen te gaan. TnrlcU* Volgens de Pol. Korr. heeft Engeland op eene aanvrage van de Porte tot verhooging van het invoerrecht van 8 bot 11 pet., ge antwoord, dat Engeland s toestemming ge bonden zou zijn aan de zekerstelling, dat het meerdere bedrag zou worden bestemd voor de Rumenischo vilajete, voorts dat de heffing van de tollen wettelijk zou worden geregeld en het bestuur daarover eeriijk ge voerd, en eindelijk, dat het verzet tegen de Macedonische financieele controle zou wor den prijsgegeven. Gisteren zijn de zes gezanten vau degroote mogendheden te Konstantinopel bijeen ge weest tot eene vergadering. De correspon dent van de Farnkf. Ztg. bericht daarover, dat daarna aan de Porte een ultimatum zal worden overhandigd met een korten termijn, waarschijnlijk 24 uren. Wanneer de Porto dan niet aan alle punten, betreffende de financieele controle in Macedonië, waartoe ook het inmiddels uitgewerkte reglement be hoort, tegemoet komt, dan zullen de groote mogendheden met eene vlootdemonstratie antwoorden. Deze zal zich, om te beginnen, uitstrekken tot de eilanden Mytilene en Lemnos en tot het voor de Dardanollen ge legen eiland Tenedos. Of de mogendheden zullen overgaan tot het aan land brengen van troepen, hangt af van de houding van iden sultan, wiens omgeving luem verder tracht te bewerken om niet toe te geven. Konstantinopel, H Nov. In de wijk Pora had een bomaanslag plaats. Bijzonderheden kunnen nog niet worden geseind. Op den Griekschen metropoliet Joachim van Monastir, die als de drijvende kracht van do Griekscho benden wordt beschouwd, is een aanslag gepleegd door een Bulgaar De koetsier en een kawas, alsmede een paard, werden gedoodde metropoliet werd Jicht gewond. Marokko. Hoewel het Maghzen zich verbonden had do roovers te straffen die bij Tetooan de twee Engelsche officieren oplichtte, heeft do Marokkaansclio regeering tot dusver nop geen enkelen stap in die richting gedaan. Wol heeft do Engelsche buitengewone ge zant Lowther te Fez gedaan weten te krij gen dat de moordenaars van Madden, con sul to Mazagan, gestraft zijn, en aa» Mad- den'a weduwe een schadeloosstelling is toe gekend. Japan. De Japanscho regeering hoeft twee stoom- booten van <lo Dominionlajn gehuurd, can de door de Russen gevangen genomen Ja* panners huiswaarts te brengen. De stoom - booten zul'on waarschijnlijk over drie a vier weken naar eene Duitéche liaven varen, om daar 100 ofioieaen eu 2000 mam aan boord te nemen. De vrede. De officieus© Kokoemin meldt, dat de Tsaar om betere betrekkingen tusschen Rus land en Japan voor te bereiden, weldra grootvorst Alexander Michailovitsj naar Japan zal zenden en dat met hetzelfde doel een Japansche keizerlijke prius naar Rus land zal gaan. Allerlei vHet oude huis van Franoux te Aken, waarin den I8en October 1748 do vrede van Aken vrerd geteekend welke een eind maaikte aan den Oostenrijkschen Successieoorlog, zal eerstdaags worden afgebroken. v— De Amerikaanaclie bankier Speyer heeft 50,000 dollars beschikbaar gesteld voor de oprichting van een leerstoel voor Ameri- kaansche geschiedenis en staatsinstellingen aan de Borlijnsche hoogeschool. De nieuwe hoogleeraar zal ooi lego moeten geven in het Duitsch en. op voordracht van de Columbia universiteit, telkens voor een jaar door den Pruisiachen minister van onderwijs benoemd worden. Do Pruisische regeering zou daartegenover aan do Columbia hoogeschool een professo raat voor Duitse he geschiedenis instellen. vDe hoofdkerk van het beroemde Rus sische klooster op den Athopberg is door een aardbeving vernield. De schade wordt op 300.000 gulden geraamd. vEen nader bericht over het onder do telegrammen vermeldde mijnongeluk to Jo hannesburg zegt, dat de Driefoutein oen. der vcchtigsto mijnen van den Rand is. Toen de schacht, doordat de rotswand op 20 M. van den bodem gescheurd was. instortte, werden de pompen meegesleurd. Er was geen hoop op het behoud van de 68 slachtoffers, want, zoo zij niet verpletterd waren, zouden zij stel lig verdriuken. Eenige blanken zijn nog net gered. vIn 1904 was de sterfte, veroorzaakt door wilde dieren, in Engelsoh-Indië 2157 tegen 2749 in 1903. Tengevolge van slangen beten stierven 21,880 menschen, tegen 21,827 het vorige jaar. Door wilde dieren werden 88,216 stuks vee gedood en door slangenbee- ten 10,376. Aan de uitroeiing van wilde die ren werd 1 lakh roepei uitgegevener wer den 16,122 wilde dieren en 65,378 slangen gedood. OOST-INDIÊ. Tjoet Nja Oin. Aan het Hbld. wordt uit Batavia gedeind „Tjoet Nja Din is niet gesneuveld, doch gevangen genomen." Het blad teekent hierbij aan Tjoet Nja Din was de weduwe vau den uit de Atjeh-peschiedsnis bckouden Toskoe Oemar. Beweerd wordt dat deze vrouw, aan wie Oemar zeor veel to danken had, haai man steeds flink onder de pantoffel had. Haar invloed was steeds zeer groot en na den dood van haar man behield zij aan d Westkust steeds een grooten aanhang. Jaren lang wist deze energieke vrouw het verzet gaande te houden. Luitenant Christoffel heeft haar en haar aanhang in 1900 reeds vervolgd en later >'n 1902 met do marechaussees onder bevel van kapite-'n Heidens, werd haar schoonzoon achterna gezeten. De vroegere b?richten dat Tjoet Nja D-n gesneuveld zou zijn. worden dqor boven staand telegram le niet gedaan. De zeker heid haai- thans in handen te hebben, is voor de rust in Atjeh van groote beteeke- Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 14 November. Geopend lij ure. Medcdeeling wodt gedaan vau de ingeko men missives en van de vroeger reeds ver melde wetsontwerpen, welke liedeu nog in de afdeelingen zullen worden onderzocht. Besloten wordt Donderdag a.s 11 uur m openbare vergadering te behandelen, het Vestigingsverdrag met Duitschland, en na afloop daarvan aau te vangen met de In dische begrooting voor 1906 en na afloop daarvan liet tractaat mot Portugal, betref fende de grensregeling op Timor. Do vergadering wordt gesloten. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs: ]r over de vest ingbegrooting voor 1906; wijziging van de oorlogsbegrooting voor 1905; aanvulling en verhooging van de oor- logsbégrooting voor 1906; nadere wijziging van de Oorlogsbegroeting voor 1904 en aan vulling van de Landweerwet, de heeren Mar ch an t, Verhey, Duymaer van Twist, Eland en Troel st-ra 2. over de regeling der visscherijen; Wette lijke voorziening naar aanleiding van het kon. besluit van 7 Sept. 1905 (instelling van het 9e departement) en wijziging van de waterstaatsbegrooting voor 1904, de heeren Van Doorn, Tydeman, De Waal Malefijt, Lieftinck en De Bo-r. Berichten. De Staatsooui amt van Woensdag 15 November 1905 bevat do volgende Konink lijke besluiten benoemd tot sluismeester aan de nieuwe Merwedesluis te Gorinohem T. de Graaff, süuismeoster aan de slutis bij d© begraafplaats aldaar tot brugwachter aan de sluis biji d© begraafplaats aldaar J. Otten, brugwachter aan. de Biezen.wegbrug te Vianen; benoemd tot leden van. de Kamer van Toezicht te Utrecht (wijziging wet notaris- amlbt) voor den tijd van 3 jaar: mr. J. J. Kuipers, kantonrechter te Utrecht, en E. Nierstrasz, ontvanger der registratie en do meinen te Utrecht, en tot plaatsvervangende leden .dier Kamer jhr. mr. R. de Beaufort, kantonrechter ie Wijk bij Duurstede, en mr. C. II Achterberg, bewaarder vau de hypo theken, het kadaster cn de scheepsbcwijpen te Utrecht. H. M. de Koningin heeft aan H.H. K.K. H.H. den Groothertog en de Groot hertogin van Baden het Grootkruis verleend in de Hu-sorde van Oranje. Door H. M. de Koningin is aangekocht van de tentoonstelling van „Arbeid Adelt" do Friesche specs met Friesche poppen van de ringrijderij Het gevolg van H. M. de Koningin, dat na terugkomst van H. M. op Het Loc aldaar zal dienst doen, bestaat uit: Baron Ta et 9 van Amerongen, kamerheer-ceremonie meester; luit-, ter zee le klasse jhr. Von Mühlen, adjudant, cn le luit. baron Van Heemstra, ordonnance-officier. Van het Kabinet der Koningin zal werk zaam zijn de referendaris baron De Vee. van Steen wijk. In het „Hotel de Bellevue" te 's Gra- venhago is aangekomen baron Von Ziedse witz, militair attaché bij de Duitsebo legatie aldaar. Uitvoering der zegelwet. Het is den Minister van Financiën gebleken, dat niet eenvormig wordt gehandeld ten aanzien van geboorte-extracten, over te leg gen bij menioriëu van aangifte. Sommige entvangers eischen, dat die stukken gezegeld zijn, anderen meenen, dat zij gerangschikt kunnen worden onder de stukken, die door de ambtenaren van den Burgerlijken Stand aan belastingschuldigen worden uitgereikt voor de regeling van do door hen aan den lande verschuldigde bolastingm, welke stuk keu bij art-. 27 der Zegelwet van zegelrecht rijn vrijgesteld. Daar de bedoelde stukken worden overgelegd in liet belang van den fiscus als controle op den leeftijd van vrucht gebruikers en periodieke uitkering-genie ters en de woorden van de wet zich niet ver zetten tegen de laatst bedoelde meeuing. heeft de minister naar heb Nieuwsblad van. bet Noorden verneemt, den directeuren der registratie eu domeinen te kennen gegeven, dat bedoelde extracten voortaan ongezegeld kunnen worden overgelegd. Haagscheraad. In de Maandag gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad, werd o a. na ampele discus sie met 31 tegen 8 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W., om van het be sluit van Godep. Staten van Zuid-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit tot aankoop van grond aan de Heulstraat, voorziening te vragen bij H. M. dc Koningin. Zonder stemming werd aangenomen een voorstel tot aankoop van eenige perceelen ter verbreeding van de Breedstraat. Een zeer uitvoerige discussie werd gehou den over hot vooi-stel tot vaststelling van een verordening, houdende wijziging van de verordening op den lioofdelijken omslag. Ten slotte werd een voorstel van den heer Ter Laan aangenomen met 25 tegen 12 stem men, waarbij aan een commissi© opgedragen za! worden een onderzoek in te stellen naai de wenscholijkheid van een reorganisatie van het belastingstelsel. Dit onderzoek zal door de Commissie van financiën wonden ingesteld. Do behandeling der zaak zelve werd aan gehouden. De klacht over de hulpweigering door den gemeente-arts dr. Moscorister, die aan het slot der vergadering aan de orde kwam, werd af gedaan met de aanneming van het voorstel om d© overgelegde stukken, waaruit bleek, dat aan den geneesheer een berisping was gegeven, voor kennisgeving aan te nemen. De middenstand te Groningen wordt door het besluit der Provinciale Staten om 20 opcenten te heffen op de bedrijfsbelas ting ten zeerste getroffen. De gemeenteraad heeft daarom Zaterdagnamiddag besloten een breed' gemotiveerd adres aan H. M'. de Ko ningin op te zenden, met verzoek de goed keuring op dit besluit te weigeren. Dinsdag besloot de raad der gemeente Wageningen tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, groot f 45.00J, rentende hoogs tens 4l pet. en af te lossen in 1906. Schout bij naciht Snethlage, comman dant der zeemacht in O.-Indië, is voorne mens 2 December te Amsterdam naar Ba tavia scheep te gaan. Op non-activiteit is gesteld de officier van gezondheid le klasse bij de zeemacht te Amsterdam, dr. R. Tange. Heb pantsersdhip Kortenaer is 14 dezer t© Paramaribo aangekomen. Aan het Amsterdamsch Conservato rium van Toonkunst is in de plaats van den lieer prof. mr. G. A. van Hamel die zich wegens drukke bezigheden genoodzaakt zag zijn ontslag als leeraar in declamatie aan; bovengemeld Conservatorium te nemen benoemd mevrouw B. HoltropVan Gelder. Mevrouw PauwelsVan Biene trad Zondagavond, na eene ongesteldheid van on geveer een half jaar, voor het eerst weder op t© Rotterdam in „Een Moeder", van mev. SimonsMees. Zij werd met handgeklap begroet, wat van belangstelling in hare beterschap getuigde. Frits Bouwmeester. De heer Frits Bouwmeester blijkt nog iu Amsterdam te zijn en protesteert in de Teleg.aaf tegen liet in dat blad opgenomen lasterlijke stuk, waarvan hij den steller van bevoegde zijde tot de orde zal laten roepen. De zaak is, volgens den lieer Bouwmees ter, dat de heer S. Frank contractbreuk heeft gepleegd, waarom de heer B. meent (gerechtigd te zijn op te houden aan het G-rand-Théatre mede te werken eu een actie tot schadevergoeding van f 3000 heeft inge steld. Te 's Graven hag© is in den ouderdom va» 67 jaren overleden de gepens. majoor van het leger in Nederl.-Indië, de heer P. van Dnmmelen. Do ontslapen oud-hoofdofficier, die in 1882 den dienst verliet was o. a. versierd niet het eereteeken voor belangrijike krijgsvc rich tin gelt met de gespen voor de expedities ter Z.-O.-kust van Borneo, en tegen At'edi 1873/76 en met de Atje..-medaille 1873/74 Op 25 jarigen leeftijd is te 's Graven- hage overleden de luitenant ter zee 2e kl. H. Krayenhoff van de Leur. laatstelijk die nende aan boord van het opleidingsschip Marnix, te Den Helder. De minister van buitenlandsohe zaken brengt ter algemeene kennis, dat de erfge namen van A C. Dikstra, oud 41 jaar, plaats eu dagteekening der geboorte onbekend, laatstelijk gediend hebbende, en op 29 Juli 1905 overleden aan boord van het Britse he sdhip „Abeokuta", zich ter zake der nalaten schap van voornoemden! zeeman rechtstreeks behooren te wenden tot het consulaat-gene raal der Nederlanden te Londen. Heyermans' Ghetto te Ber lijn. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. meld: In het Kleine Theater heeft de première van Heyermans' Ghetto een heftig bestreden succes gehad. Terwijl een deel van het pu bliek krachtig applaudisseerde en den schrij ver vooi het voetlicht riep, gaf een eveneens groot deel van de toeschouwers door het roepen van foeien door fluiten en sissen uiting aan de stemming "tegen Heyermans. Aanvankelijk, na het slot van het eerste bedrijf klonk een wol vrij zwak, maar niet verder afgekeurd applaus. Na het tweede bedrijf begonnen de hoofden warm ti worden, maar kon de régisseur toch nctg ui naam van den niet verschijnenden schrijver, vrij wel ongestoord, zijn korte dankzegging in opdracht van Heyermans, uitspreken. Na het derde bedrijf ontbrandde een uiterst rumoerige strijd tusschen waardee ring en ergernis. Te vergeefs verscheen de régisseur om nogmaals te sprekenbij, moest weder verdwijnen, zonder aan 'het woord te zijn geweest. Aehte. in de zaal brulden opgewonden toehoorders in de maatFoei Heyermans Weg met Heyermais! Schande over deze be Leed igi lig van liet Joodsohe volketc. Eiir kele der strijdenden wierpen ondertueschen elkaar persoonlijke beleedigingen naar het hoofd, die het wisselen van naamkaartjes tengevolge hadden, alsof men van plan was te duelleeren. Middelerwij] hadden gedurende enkele oogenblikken eenige dergenen, die Heyer mans op het tooneel riepen, de overhand behouden. Daarop versdlieen nogmaals de régisseu" en bracht diplomatiek den dank des schrijvers over aan diegenen, die rijn werk toegejuicht hadden. Nu begon opnieuw liet woeste kabaal van de fluiters, sissers en foeiroe-pers In de bewerking van liet stuk, zooals het is opgeveerd, eindigt het er mede, dat Rafaël en Rosa in liet laatste tooneel voor het huis van Sachel elkaar nog ontmoeten. Rafaël, ontsteld dat Rosa zich tegenover den ouden Sachel bereid verklaard lieoft, Jodin te wor den, breekt met baan*, daar hij zich geen Jood meer yoelt en rij hiem dus geheel vreemd is geworden naar de ziel. Onder toornige verwensdhmgein verlaat Rosa daarop liet Jodenhuis, terwijl Rafaël op de bank voor liet vaderlijk huis achter blijft en rijn weder buiten komenden vader met bitteren spot ontvangt. Het gordijn valt, zonder dat Rosa in liet water springt en Rafaël de wijde wereld intrekt, althans niet vooi de oogen van het publiek. Een legaat van drie ton. Men schrijft ons uit Gouda Naar wij vernemen is door de dames Van Itereon, te Brussel overleden, bij testamen taire beschikking aan de gemeente vermaakt een legaat groot f 300,000, om te dienen voor openbare weldadigheid. Hedenavond houdt de gemeente: nad eene spoedeischende vergadering, om de aanvaarding van dat legaat te bespreken. (Tel.) Het- kasteel de Cannen- burgh te Vaassen is door den eigeuair, baron van Lynden te Arnhem verkocht aan een Berlijnsoh kunstschild sr. Vernietiging van natuur schoon. De Holland-American Cy. is voor nemens een electrische tramlijn door Zaan dijk langs de hoofdstraat aan te leggen. Daar deze te nauw is, moet er ruimte wor den gemaakt. Tweehonderd-en-twintig oude olmen zullen moeten vallen, de dorpsvaart zal worden gedempt, heel de karakteristiek© oud-Hollandsche schoonheid van een onzer mooiste Zaandorpen zal worden vernietigd, als dit plan doorga t. In t)e Kampioen komt een stuk voor van den heer Henri Meyer, die dit plan een „heiligschennis'' acht en krachtig protest er tegen aanteekent. De Joden slachtingen in Rusland. Vanwege de afdeeling Amster dam van den Nederlandschen Zionistenbond is gisterenavond een tweede protestmeeting gehouden tegen de Jodenslachtingen in Rus land. De groote zaal van Handwerkersvrien denkring was geheel gevuld. Sprekers wa ren rabbijn de Vries, van Haarlem, en de heeren A. B. Kleerkoper en Parser, wier redevoeringen door de aanwcz:gen geestdrif tig werden toegejuicht. De aandacht van belanghebbenden wordt gevetigd op do in fcijVoegsels der Staats courant no. 268 opgenomen prijscourant voor de aangifte gedurende het 4de kwartaal 1905, va» de waarde der daarin vermeld© goede ren, ter berekening van het in- en uitvoer recht in het tolg'eitaied van Nedcrlaudsch- Indië te heffeu. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat prentbrief kaarten met briefwisseling aan de voorzijde mede zijn toegelaten in het verkeer met Canada. De Velserpont. Het verkeer te Velsen gaat weer over de brug. De pont ver keert n.l. weer in den normalen toestand, d. i. in den defecten! Tot het oude toruggekeerd. Ongeveer 40 jaren lang heeft men te Som- melsdijk voor de straatverlichting gas gebe zigd. Thans heeft men het gaslicht weer ver vangen door de oude petroleumlampen. D« «taking t« Rotterdam. Van. het corps beëedigde metera en wegers der directie Lameer, aan wie een ulti matum was gesteld dat zij zich hadden aan te melden voor gisteren 12 uur, lieeft geen der stakers zich aangemeld. Het bestuur der z.g. oude corporatie van U.cedigde meters en wegers, dat per cit-u- laue bekend maakte, dat indien hunne werk lieden zich niet op 9 Nov. 11. aanmeldden, maatregelen zouden beraamd worden om tot- liquidatie over te gaan, heeft daaromtrent neg geen definitief besluit genomen. Mocht daartoe worden overgegaan, dan zouden daarvan niet alleen de tegenwoordige werklieden de dupe worden, maar ook een groot aantal weduwen en weezeu, die door de corporatie gesteund worden. Bij de verschillende ondernemingen biedt zich reeds veel nieuw personeel aan, doch men durft niet goed tot aanneming over te gaan, omdat men dan meerdere moeielijkbe den vreest. Een geval va>n dien aard heeft zich trou wens reeds voorgedaan op het Spaanscre stoomschip „Ontaneda". Op dit stoomschip, dat tot dusver ongewogen over boord had gelost, verschenen Maandag ©enige nieuw aangestelde wegers, doch met dezen verkozen de bootwerkers niet te arbeiden. Men is daarom gisten doorgegaan met het ongewo gen lossen over boord. Op deze wijze werkten gisteren 14 graan schepen, waaruit men mag opmaken, dat de onderhandelingen, die gevoerd werden over het- ongewogen accepteeren der ladingen, met een zekere garantie voor manco, met eenig meerder resultaat bekroond zijn. De elevators werken op liet. stoomschip „Lord Dufferin". Verduistering van obliga- t es. Het Openbaar Ministerie bij den Hoo- g n Raad concludeerde heden tot verwerping van het cassatieberoep van P. J. van EJyk, zaakwaarnemer te Leiden, door het gerechts hof te 's Gravenh.age veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf wegens verduistering van Russische en andere obligaties, welke hem door eene dame waren verstrekt als onder pand voor den aankoop van aandeelen Ja- para-petroleum-maatschappij. Uitspraak 11 Dec. Men meldt uit 's Gravenhage De officier van justitie bij de rechtbank alhier heeft, naar men verneemt, afstand ge daan van het door hem ingesteld hooger be roep tegen het vonnis der rechtbank, waarbij de kastelein Westerhof alhier werd ontsla gen van rechtsvervolging ter zake van dood slag, gepleegd op Van Leeuwen. Aan lager wal. Een 65-jarig man, een gewezen aannemer, die vroeger in goe den doen was, maar die door het faillisse ment van den heer De Lannoy te Haarlem zijn heele opgespaarde kapitaaltje van 12,000 gulden kwijt geraakt was en tot den bedelstaf wag gekomen, stond dezer dagen terecht wegens diefstal bij herhaling. IX1? arme man Jmd een zwervend leven geleid!, was al eens wegens diefstal vnn ©en paar schoenen veroordeeld en moest nu terecht staan, omdat hij uit een spoorwagen op het terrein van de nollandsche Spoor, waarin hij geslapen had, drie raamgordijntjes had weggenomen. Het O. M. had dri0 maanden tegen den. man geëischt; de Rechtbank veroordeelde hem tot één maand gevangenisstraf. Brandstichting op Veen- hu i z e n. In den avond van 22 Augustus brandde bij hoeve No. 2 van de Rijkswerk inrichting Veenhuizen I een hooiberg af. Het bleek, dat deze in brand was gestoken door den ontvluchten verpleegde L. JET. v. d. M., die gearresteerd en naar de gevangenis te Assen overgebracht werd. Voor dit feit heeft hij voor de rechtbank te Assen terechtgestaan. Het O. M. eischto zijn veroordeeling tot 10 jaar gevangenis straf. Uitspraak 20 November. Weer ingerekend. K., die, ver dacht van diefstal van paardetuigen, ten na- deele van te Haarlem wonend© stalhouders, was aangehouden, en Vrijdagmiddag aan do h„nden der politie wist te ontsnappen, is Maandag ten huize vau zijn broer te Haar lem in de stad door de politie weer aange houden en nu naar het huis van bewaring overgebracht. Inbraak. Bij een landbouwer aan den Oudenweg te Haarlem is inbraak ge pleegd. Ontvreemd zijn een kistje met geld, goud en zilver. Ernstige verwonding. Zon dagavond stond de 70-jarige J. C. S. iu do deur zijner woning in de Sophia,traat to Rotterdam, toen plotseling de touwslager N. K. op hem afkwam en hem met een schoen makersmes een ernstige verwonding in do linkerborst ter hoogte van de hartstreek toe gebracht. De touwslager verkeerde in een door den drank opgewonden toestand, on had reeds eerder in den avond met den ouden man woorden gehad en hem t© lijf wild omdat S. den wensch had t© kennen gegeven, dat zijne dochter door een huwe lijk mot den touwslager in eere hersteld werd. Do ernstig verwonde man is naar het ziekenhuis vervoerd en de dader voorloopig op hét politiebureau in de Meermansstraat opgesloten. Ernstige vechtpartij. Bij een vechtpartij op den Echteldschen dijk te Tiel is de steenoven-arbeider v. W. tot onherken baar toe gestoken en gesneden. Hij werd per voertuig naar een geneesheer vervoerd, waar hij uitgeput door bloedverlies aankwam. N verbonden te zijn onderging hij een verhoor en werd daarna naar zijne woning vervoerd. De dader is bekend. Het is een ingezeten© van Oehten. Het bootwerkers-ongeluk te Rotterdam. Door de justitie te Rotter dam is Maandagavond iu beslag genomen op de begraafplaats het lijk van den bootwerker die gisterenmorgen tengevolge van het bre- ketn va.n een rehalm van een ijoeren ketting door een baal goed doodelijk getroffen werd. Het- lijk is ter gerechtelijke schouwing naar het Ziekenhuis gebracht.. Gasontploffing. Te Zderikzeo had Zaterdagavond in het huis aan het eind der Nobelstraat, dat betrokken zou worden door den pas benoemden gemeente-architect, den heer Swartbol, een hevige gasontplof fing plaats. De meubelen van den nieuwen! bewoner waren alle in dit huis reeds ge bracht en hij zelf was met den gasfitter be zig een lamp aan te brengen, toen de cata strophe plaats greep. Het plafond der benedenvoorkamer werd geheel afgerukt en viel op de meubels. Do vensters in deze kamer en op de bovenka mei s werden meest alle verbrijzeld. Niemand bekwam gelukkig lichamelij"k letsel. M. Ct. Te Loosduinen is Maandagavond met de stoomtram een man overreden, die van zijn wag ntje viel, doordat dit met den trein in botsing kwam. De weg is daar zeer smal. Door het trampersoneel werd de gruwelijk verminkte man naar het gesticht Oud-Ro9en- burg gebracht en daar door de doktoren ver bonden. Bij het afzenden vau dit bericht leefde hij nog. Het s poo r w e g o nge 1 u k aan de Hembrug. Dank zij den door de di rectie getroffen maatregelen, heeft Maandag de treinenloop reeds tamelijk geregeld plaats gehad. Wanneer van beide zijden treinen liepen, zoodat, omdat enkel spoor gereden werd. de een op den ander moest wachten, was de vertraging soms een half uur; doch als van slechts een zijde treinen reden, be droeg het oponthoud niet meer dan 10 a 12 minuten. Om aan dit bezwaar te gomoet te komen, zijn thans aan beide zijden van de Hem brug wissels gelegd die aan de zuidzijdo kwam gisterennacht gereed. Daardoor is het mogelijk geworden, dat heden, zoowel van Amsterdam als van Zaandam tot aan do Hembrug dubbel spoor wordt gereden. De treinen die bij den wissel stoppen, worden dan door den loods over de brug gebracht. De eenige vertraging, die nu tot een mi nimum wordt teruggebracht, bestaat dan nog alleen in den tijd, die noodig is' voor het loodsen over de brug, wat langzaam moet

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2