BINNENLAND. Natuurlijik vertrekken er geen treinen meer, behalve naar Moskou, waar de dienst morgen zal stilgezet worden. Evenmin komen zij meer aan. De Noorder expres moest stil houden bij een kruispunt op twee kilometers van Petersburg, daar er twee wagens over het spoor waren geworpen. De reizigers, die wilden vertrekken, zijn wanhopig. Aan het Warschauscho station stond om 1 uur een trein vol reizigers klaar om te vertrekken, toen een afgevaardigde den machinist be duidde dat hij den stoom moest aflaten en zijn locomotief naar de remise terugbrengen. De helft van de stad is van electriciteit verstoken. De post heeft natuurlijk den dienst' gestaakt, omdat er geen treinen loo- pen. Ook de telegrafisten dreigen met sta king. De toestand schijnt in het geheele gebied van het rijk allertreurigst. Nauwelijks is Kroonstad gedaan, of Wladiwostok is begon nen. Tot op dit oogenbli'k heeft de regeering geen enkel geruststellend) telegram ontvan gen over de muiterij van de matrozen en ar tilleristen in die stad. Van alle punten langs den Transsiberisclien spoorweg komen derge lijke berichten over gebeurtenissen bij het leger in Mantsjoerije. Maar moeielijk kan men zich een juist denkbeeld vormen van den treurigen toestand, waarin zich die horde van 800,000 man zonder brood en zonder kleeren bevindt, een toestand, die honderd maal erger zal worden bij de stoornis in het verkeer en het invallen van den winter. Lodz, 17 Nov. In den loop van den dag) is de dienst op den Lodzer fabrieksspoorweg en. den Kalisch-spoorweg hervat. In enkele fabrieken begon een deel der werklieden weder te arbeiden. De Russische Korrespondenz verneemt uit Petersburg van 16 November: De afkondi ging van den staat van beleg in Polen wordt hier toegeschreven aam den invloed van de reactionaire hofcamarilla en als eerste stap tot eene nieuwe reactie. Zij heeft groote op gewondenheid teweeggebrachtde constitu tioneel-democratische partij houdt eene da delijke krachtige afwijzing voor noodig en ondersteunt de werklieden in de toepassing van het middel, dat een zoo schitterend re sultaat heeft gehad, de politieke staking, om dat vergaderingen en betoogingen streng ver boden zijn. Dinsdagavond verscheen in eene buitengewone zitting van vertegenwoordi gers der arbeidersvereenigingen eene Pool- sche deputatie en verklaarde ronduit, dat niemand in Polen dacht aan eene afschei ding van Rusland. Daarna bracht een ver tegenwoordiger van de Rroonstadsche matro zen verslag uit over de beweging al daar, die enkel het streven naar vrij heid wilde bevorderen, maar door de regeering opzettelijk in haren aard ver keerd wer d voorgesteld. Daarop werd bijna eenstemmig besloten tot eene protest staking. In de vergadering vau den bond der bonden werd het volgende besluit geno men „In aanmerking nemende; dab de re geering door haar optreden tegenover de Po len en in Kroonstad, door organisatie van bloedige vervolgingen tegen de intelligentie en tegen de Joden, door instelling van de dictatuur tegenover Russische boerenkracht in Samara, Tschernigow en andere gouver nementen openlijk met de beloften van het manifest van 17 October gebroken heeft, is de protest-staking tegen de regeering te be schouwen als eene noodzakelijkheid." Dit is eene aanwijzing, dat de revolutio naire elementen thans geheel den toon aan geven en de meer gematigde richtingen over vleugelen. Aan do rcgccring wordt met do nieuwe staking openlijk de oorlog verklaard, en de liberalen zijn niet meer in staat de geesten, die zijn opgeroepen, te leiden. Over de Poolsche deputatiën in Peters- burg wordt bericht, dat er drie naar de Russische hoofdstad warer. gezonden een be staande uit liberalen en clerica lem, de tweede uit sociaal-democraten, de derde nit progres sisten. De liberale afgevaardigden, waaron der prins Radziwill, prins Lubomirski, graaf Ostrowski en anderen, hadden eene audiëntie bij Witte betreffende de invoering van de autonomie in Polen, waarbij Witte zich vol strekt niet hoopvol uitdrukte. Daarna zagen de beide andere deputatiën er van af, door Witte ontvangen te worden, omdat hun doel minder was met Witte over de invoering van autonomie in Polen te spreken, dan de stemming van de Russische bevolking over eene eventueel© autonomie van Polen te pol sen. Wanneer de Russische samenleving niet gunstig daarvoor gestemd is, dan zal de vraag voorloopig nog uitgesteld worden. In- tusschen wordt er door de Russische sociaal- democratie eene groote propaganda voor de Poolsche autonomie gemaakt. Eene extra- zitting van de Sojus sojusow (bond der bon den) zal daarvoor eerstdaags worden gehou den. Sienkiewicz, de bekende Poolsche roman schrijver, Libicki en Joheon zijn als leiders van de Poolsche nationalistische partiji te Warschau in hechtenis genomen en naar Ar- changea verbannen. Turklja. Konstantinopel, 17 Nov. De nota der mo gendheden is gisteren overhandigder wordt dadelijk antwoord geëischt. De eskaders zul len op 22 dezer zich in de haven van Piraeus verzamelen. Zij moeten de Europeesche ku?,t mijden en liever op de eilanden van in archipel aansturen. De mogendheden verlangen van de Porte de goedkeuring van do instelling van de financieelo commissie voor Macedonië, de verlenging van de volmachten van den in specteur-generaal Hilmi Pacha en de ver nieuwing van de contracten met de vreemde gendarmerie-officieren beide voor twee jaren Van hunne zijde zullen de mogend heden het mandaat voor de civiele agenten met denzelfden termijn verlengen. Het Freandenblatt- deelt in eene officieuse nota over de vlootbetooging mede, dat de schepen dor mogendheden op een punt bui ten do Turksche wateren zich zullen vereeni gen ea van daar naar hun doel gaan, waar zoo noodig troepen zullen worden geland ter bezetting der douanekantoren en andere staatsgebouwen. De nadere bijzonderheden zijm nog niet vastgesteld. Ook is nog niet bepaa'd. welke mogendheid den oudsten commandant in rang, dus den opperbevel- hebber, zal aanwijzen. Men heeft intusschen, zoo wordt verder in de nota gezegd, de hoop nog niet opgegeven, dat de sultan op het laatste oogenblik de wensahen der mogend heden zal inwilligen. Kreta. De leider van de opstandelingen op Kreta, Weli9elos, had Woensdag een onderhoud met de consuls der mogendheden. Hierbij kwam men ©\ereen, dat de opstandelingen Zondag de wapens zullen neerleggen. Japan. Over de verliezen van de Japanners in den oorlog heeft de minister van oorlog op een feestmaal van vertegenwoordigers van "den sanitairen dienst verklaard, dat Japan gedurende ©enigen tijd 1,200,000 soldaten onder de wapenen heeft gehad. Van dezen zijn 70.000 gestorven en 310,000 zijn ver wond of ziek gewordenmaar slechts 15,000 zijn aan ziekten gestorven en 19800 stierven aan hunne wonden, nadat zij in geneeskun dige behandeling gekomen waren. Afferlei vD© gravin van Montignose, de vroegere kroonprinses van Saksen, heeft hare levens herinneringen" te boek gesteld, die onder den titelBekentenissen van een prinses, dezer dagen te Weenen zullen verschijnen. In dat boek bescfhrijift de gravin onder ver dichte nomen hare ervaringen in het ouder lijke huis en aani het Sakisische hof tot aan haar heengaan. Zij noemt «zichzelf Anasta&ia, haren gemaal geeft zij| den naam van Johann v. Menzelburg en haar broeder Wölfling heet er Karei Jozef in. Ook andere personen ten hove zijn in het verhaal geteekend, maar onder zulke doorzichtige schuilnamen dat men. gemakkelijk kan raden wie er mee be doeld worden. Het boek begint met een blad uit haar dagboek van 17 Juli 1895, dadelijk na de geboorte van haren eersten zoon, den tegeu- woordigen kroonprins van Saksen. Het komt busschen haar en haren man tot een ernstige botsing over de voeding; later als hij haar verbiedt om Heine en Nietzsche le lezen, wordt de verhouding nog slechter. In c n an der hoofdstuk beschrijft de e-ravin de verhou ding tot haren neef, bisschop Maurits van Saksen, dien zij niet tot biechtvader wenscht te hebben, omdat baar geloof ten ©enenmale van het zijne verschilt. Plan handelt de schrijver over haar ouderlijke huis. Zij wijst de goedheid van hart van haren vader, maar beklaagt zich bitter over mishandelingen die zij van hare moeder te verduren heeft ge had. Zij stelt den vertrouweling' van hare moeder pater Schnaibel, aan de kaak, die haar, als half volwassen meisje, wil verleiden, en later door hareen broer met zweepslagen uit het kasteel wordt gejaagd. Ook de bot singen met wijlen koning Albert van Saksen worden in het- boek uitvoerig beschreven. Hamburg17 Nov. Naar aanleiding van de plannen tot oprichting in den laatstern tijd van verschillende nieuwe stoomvaart lijnen te Bremen, hebben de voornaamste reederijen. hier zich tot een verbond tot be scherming van bare belangen vereenigd. Ver der is een nieuwe rèederij opgericht, die waar schijnlijk, in verhand met de wijpe van haar ontstaan, den naam van „Syndikatsrhederei" zal ontvangen'. De vloot van deze nieuwe onderneming zal voorloopig bestaan uit 10 stoomibooten van 4000 tot 8000 tonnen in houd. De leiding van. de nieuwe reederij aal voorloopig, totdat rij definitief is samenge steld, eershalve opgedragen worden aan den directeur-generaal Ballin. Kopenhagen, 17 Nov. In de heden gehou den vergadering van de bij de scheepvaart in de Oostzee en de Witte zee betrokken reederijen is besloten de bestaande schaal van minimum-vrachten met eene verhooging van 5 pet. te handhaven. Verder is overeen gekomen, dat de in ontwerp ingediende oharteipartijen voor het vervoer va.n rails in de Ocstzee met 1 Maart 1906 van kracht zullen worden. vTe Duisburg heeft een ziekenverpleger uit het Roomsche .ziekenhuis te Mülheim, aan de Roer, terecht gestaan. Met twee an dere verplegers had hij een zieke in een ijs koud bad gestopt, hem met de vuisten in het gezicht geslagen en zijn naakte lichaam langs den grond gesleept, zoodat holderdebolder over den vloer ging en de mishandelde uit neur en ooren begon t* bloeden. De zieke is kort daarna overleden. Voor de rechtbank bleek dat de zieken verpleger een woesteling was die vroeger voor diefstal in het tuchthuis had gezeten'. Hij kwam er ditmaal genadig af met 5 maanden gevangenisstraf. v-Do Duitsche wijnkooper Eduxad Biebl te Siebeldingen is veroordeeld' tot een half jaar gevangenisstraf of 3000 mark boete, om dat bij wijnsteenzuur aan zijn wijtn had toe gevoegd. Kiel, 18 Nov. De torpedoboot S 128 >s gisterenavond bij Buhl door eene botsing met d*m kruiser Undine gezonken. Een offi cer en 32 man worden vermist; vers'chenno ne personen zijn gewond. vOp de kust van Bretagne moet een hevige orkaan gewoed hebben. In dezen storm is de Engelsche stoom boot Bavaria in den avond van 13 Novem ber vei gaan ter hoogte van Belle Isle. In den mergen van den 14en dezer zijn 6 ma trozen met eene boot aan land gekomen te Nöinncutier. Zij waren uitgeput, na den heelen nacht tegen de golven gekampt te hebbe.t Deze schipbreukelingen, na liefderijk te zijn verpleegd geworden, vertelden, dat hun schip was vergaan en dat de kapitein en de stuurman, die het vaartuig niet hadden wil len verlaten, met het schip in de diepte wa ren gc zonoken. Eeno groote boot, door 19 koppen bemand, had met hunne boot het schip verlaten; doch zij hebben haar uit het oog verloren en, daar men er geen nieuws van heeft-, ver moedt. men dat zij verloren is gegaan met al de opvarenden, in de branding op de kust. oorlog. Oldenburg, 17 Nov. De hier thuis behoo- ren de stoomboot Vianne heeft op de reis van Rotterdam na^r Oporto in de golf van Bi sc ai je 18 man van het vermoedelijk ge zonken Nederlandsche stoomschip Ariadne gered. De schipbreukelingen zijn gisteren te Oporto aan land gebracht. vDoor een gasontploffing zijn in een apotheek te Lorient zes menschen gewond De apotheker, eeni dokter die bij hem was, een leerling en een gasbeambte, die, door on voorzichtig zoeken naar een lek (met en brandende lucifer), ontploffing veroor zaakte, zijm ernstig gewond, en twee bedien den bekwamen lichte kwetsuren. De apotheek, hetlaboratorium en een woonkamer daarboven zijtn geheel vernield. vIn de gebergten van Midde-n^Euiropa heerscht felle koude. De thermometer staat er op 13 graden Celsius. In den Harz zijn in een schuil hut in de bergen vijf personen van koude omgekomen. De Staatscourant van Zaterdag 18 No vember 1905 bevat de' volgende Konink'ijke besluiten Benoemd tot broeder in de orde van don Neder la ndschen Leeuw de looösscliipper le klasse M. Pronk, gezagvoerder tij hel 'oods- wezen in het 4e en 5e district; op verzoek eervol ontslagen mr G. ^an Rossum, als rechter-plaatsvervanger te 's Gra- venhag© in de Militaire Willemsorde ingeschreven als ridder 4e klasse de gesneuvelde sergeant der infanterie van het Ind. leger J. Punt, benoemd tot ridders 4e kl. M W. O. de adjudant-onderofficier J. Buskens, de korpo raal F. dè Jong. beiden van de infanterie van het Indrich© leger; begiftigd) met de eere&albe? de ka oite in der infanterie G. Verstege eervol vermeld de kapitein van den staf A. Piera, de 2e luitenant N. Buno Hf slinga, de onderluitenant S. Yroman. de sergeant H. Willems van de infanterie de sergeant instructeur der gewapende politiedienaren J. Petelle en de fuselier M. Fïotzell, allen van het Indische leger. goedgekeurd dat jhr. F. L. M. van Nispen van Pannerden, burgemeester der gemeente Pannerden, benoemd is tot secretaris dier ge meente; pensioen verleend J. Tak, wed. J. Kooyman, rijksveldwach ter 3de klasse, f 159; J. van Heusden, wed. J. P. Weiter, com mies 1ste kalsse bij 's Rijks belastingen, f 320; M. E. van Zaale, wed. M. Blanken, brie vengaarder, f 489 C. M. L. Hoef er, wed. W. M. Visser, ont vanger der directe belastingen, enz., f 492 J. B. Weiter, dochter uit bet huwelijk van wijlen den commies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen J. P. Weiter, laatstelijk echtge noot van wijlen J. van Heusden, met wijlen J. B. Grevink, f 107 R. P. F. Klaassens, wed. L. J. Gevers, deurwaarder bij het gerechtshof te 's Herto genbosch, f 17Ó A. C. B. ten Siethoff of Ten Siethoff, wed. dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk, hoog leeraar aan de Polytechnische School te Delft, f 966; H. Franken, kamerbewaarder bij het de partement van Financiën, f 792 L. Koster, commies-ontvanger, 2e cate gorie, van 's Rijks belastingen, f 550 L. C. L. Bekkers, commies lste klasse bij 's Rijks belastingen, f 457. vergunning verleend tot het aannemen van het ordet-eeken van ridder van de 3de klasse der Orde van Sint-Anna, hem door Zijne Majesteit den Keizer aller Russen ge schonken, aan jlir. A. A. A. Ploos van Am- stel, assuradeur te Batavia en consul van Rusland aldaar. Hare Majesteit d'e Koningin heeft het Grootkruis der Huisorde van Oranje ver leend aan H.H. M.M. den Koning en de Ko ningin van Würtemberg. Men meldt uit Apeldoorn: H. M. de Koningin-Moeder komt heden avond 8.03 per extra-trein op Hét Loo. H. M. de Koningin heeft tegen a.s. Maandag op het Loo te dineeren genoodigd den schout-baj-nacht Snethlage, benoemd commandant der zeemacht in Ned.-Indië, en baron Van Wel deren Rengers, minister- resident te Buicarest, thans met verlof hier te lande aanwezig. Na ontvangst van het bericht van overlijden van den graaf van Vlaande-sr. broeder van Z. M. den Koning der Belgen, is de woning van -den Belgischen gezant, 1 si ren Guillaume op de Heereugracht te 's Gra venhage, ten teeken van rouw gesloten en is de vlag van liet Rijk halfstoks uit het gebouw der legatie ontplooid. Wet op het Notarisambt. Kamers van toezicht. De minis ter van Justitie heeft, gelet op artikel 50a der wet van 9 Juli 1842 op het notarisambt, gelijk deze gewijzigd is laatstelijk hij de wet van 30 December 1904, tot nadere wijziging van de wet op het notarisambtalsmede op artikel 1 van het koninklijk besluit van 16 September 1905, tot vaststelling van, den al- gemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in de artt. 50 en 50 b der wet op het nota risambt, besloten, met ingang van den dag, waarop de wet van 30 December 1904 tot nadere wijziging van de wet op het notaris ambt in werking treedt, voor den tijd van drie jaren te benoemen, de volgende leden en plaatsvervangende leden der Kamers van Toezicht Te 's Hertogenboschtot leden mr. A. J. F Verheijen van Elstvelt, te Boxmeer, en H. M. G. Linssen, te 's Hertogenbosch, en tot plaatsvervangende leden mr. J. W. J. van Mierlo, te Breda, en P. H. Velsen, te 's Hertogenbosch te Maastricht: tot leden jbr. mr. L. H. L J. van der Maesen de Sombreff, te Heer len, en J. R. C. H. Berger, te Maastricht, en tot plaatsvervangend© leden mr. Oh. G. E M. Geradts, en J. van Blarkom, beiden ts Roermond; te Arnhemtot leden mr. E. G. C. Schei- dius, te Arnhem, en R. P. van de Kasteele, te Arnhem, en tot plaatsvervangende leden mr. A. H. M. van Berokel, te Nijmegen en N. Koomans te Tiel te Zwolle: tot leden mr. F. J. G. van Tricht, te Enschedé, en D. van den Hurk, te Zwolle, en tot plaatsvervangende leden mT. F. O. van der Dussen, te Kampen, en F. O. Gorter, te Almelo; te 's Gravenhagetot leden mr. H. A. van Raai te, te 's Gravenhage, en G. F. F. C van der Schroeffte 's Gravenhage, en tot plaatsvervangende leden mr. C. Stom- berg, te Delft, en L. Beijerinck, te Js Gra venhage te Rotterdamtot leden mr. W. M. Reep maker, te Rotterdam, en A. van Drooge, te Rotterdam, en tob plaatsvervangende leden mr. D. J. van Heusde, te Gouda, en J. Terp stra, te Dordrecht; te Middelburgtot leden jhr. mr, J. P. F. van der Mieden van Opmeer, te Middel burg, en C. Wiersona te Middelburg en tot plaatsvervangende leden mr. J. Plet J.zn., te Tholen, en J. G. Meinesz, te Middelburg te Amsterdamtot leden mr. A. J. Car- eten, te Amsterdam, en G. van Iterson, te Amsterdam, en tot plaatsvervangende leden mr. Th. I. B. Hiltermann, te Amsterdam en J. Wol tersom, te Amsterdam; te Utrechttot leden mr. J. J. Kuipers, te Utrecht, en E. Niorstrasz, te Utrecht, en tot plaatsvervangende leden jhr. mr. R. de Beaufort, te Wijk bij Duurstede, en mr. C. E. Achterberg te Utrecht; te Haarlemtot leden mr. A. A. van der Mersch, te Haarlem, en A. M. de Kruyff, te Haarlem, en tot plaatsvervangende leden mr. M. Bucbner, te Alkmaar, en J. Veenen- bos, te Alkmaar; te Leeuwardenbot leden m-r. J. Sioken- ga, te Leeuwarden, en J. A. Smits, te Leeu warden, en tot plaatsvervangend© leden mr. E. Schaafsma, te Bengum, en C. a. Abbing te Heerenveen; te Groningen: tot leden mr. J. A. Tel- legeu, te Groningen, en J. W. Maassen, te Groningen, en tot plaatsvervangende leden mr. J. Wessels Boer, te Hoogeveen, en J. E. G. C. Offerhaus, te Assen. St.-Ot. Amsterdamsche ra ad. De „zaak-Ploeger" die al tot zooveel beroering aanleiding heeft gegeven hield Woensdag we derom den gemeenteraad eeinigem tijd bezig. In deu aanvang der zitting vroeg mr. De Vries vergunning daarover te interpelleer en. Hij wenschte de volgende vragen te stellen. 1. heeft het toekennen der salaris-verhoo ging aan den onderwijzer Ploeger met terug werkende kracht een punt van afzonderlijke beraadslaging uitgemaakt in dè vergadering van B. en W. van 3 Oct. 1905; 2. is onderteekening der nota van den wethouder Van Hall van 4 Nov. 1905 aan B. en W. gevraagd en geweigerd en voor wiens rekening is die 3. is in April 1903 een nota door den heer Schinkel van Dijk aan den inspecteur Bergmaan over den onderwijzer Ploeger ge richt en zoo ja, waarom is die niet bij de stukken gelegd; 4. is er na het schrijven der nota door den wethouder Van Hall een onderhoud ge voerd met den heer Schinkel vau D'ijk ear wat is in dat onderhoud behandeld? De Voorzitter adviseerde den Raad het verlof tot de interpellatie niet te verleenen. Hij achtte deze wijze van interpelleeren niet constitutioneel en het gaat z. i. niet aan B. en W te vragen in het openbaar mede te deelen wat in hun vergaderingen is bespro ken en evenmin wat eeu lid van het Dage- lijlksch Bestuur binnenskamers niet anderen bespreekt. De heer De Vries zag het inconstitutio neel© van rijn vragen niet in, maar wijzigde na eenrge discussie die vragen toch zóó, dat de eerste en de vierde vraag vervielen i n alleen 2 en 3 overbleven. Toen kreeg hij het gevraagde verlof, om rijn interpellatie aan het einde der zitting te houden. Ook de heer Tak had een interpellatie en wel over het optreden der politie op 3 Nov. jl in de Borge-rstraat, toen politie agenten die iemand wilden arresteeren, zon der verlof van den bewoner een huis bin nendrongen, waarin de man., die rij wilden pakken gevlucht was. De heer Tak werd echter niet veel wijzer uit het antwoord van den voorzitter, die zich thans in het openbaar niet wilde uiten over art. 1 der Wet van 1890 over de vrijheids- berooving, daar in de onderhavige zaak een justitiee onderzoek hangende was. Do interpellatie van den heer De Vries gaf aanleiding tot een vrij scherp de-bat. De heer De Vries meende dat er van een „moreel© straf" niet veel merkbaar is, als men de stukken in de onderwijzersbladen „De Bode" en „De Volksschool" nagaat, en Spr. betwijfelde of één raadslid tot de over tuiging is gekomen, dat de terugwerkend© kracht aan de verhooging gemotiveerd was. Dat in Januari gezegd was dat de verhoo ging nog niet kon worden verleend en dus slechts uitgesteld was, zoo als in de nota. van den wethouder Van H-al'l werd gezegd, kon Spr. in het oorspronkelijke besluit niet lezen. Vocris meende de heer De Vries, dat de wethouder de schuld van de slechte verhou ding tusschen den onderwijjzer Ploeger cn bet hoofd Schinkel van Dijjk afwentelde op het hoofd. Het had Spr. althans onaange naam getroffen, dat in de nota van den wethouder de vraag gesteld werd of bet hoofd wel met de noodige tact is opgetreden. De wethouder V a n H a 11 verklaarde, dat zijn nota met goedvinden van B. en W. bij de stukken was overgelegd, doch dat hij alleen daarvoor verantwoordelijk was. Zijn moering omtrent de moreel© straf wordt ge deeld door het geheele bureau der plaatse lijke sc hoolooanmissie. Vergoelijkt heeft Spr. Ploeger's handel wijze niet, doch hij heeft alleen geschreven, aai die nader ©enigszins verklaarbaar was. Sj.r zal gaarne de hoofden handhaven in hun rechten, doch niet eenvoudig door dik en dun hij heeft dan ook met den heer Schinkel van Dijfk gesproken over de vraag of deze wel altijd genoeg tact had getoond en Spr. heeft hem gezegd, dat hij naar zijn meening niet altijd den noodigen tact had getoond. Bij de verdere discussie verklaard© d© heer Van Gigcib, dat z. i. de opgelegde straf juist is geweest, doch dat het onjuist was aan de verhooging terugwerkende kracht te verleenen. Men moest nu echter liever er kennen, dat dit eene vergissing was geweest. De heer Wormser was van oordeel, dat door het geven van terugwerkende kracht aan de verhooging niet alleen de financieel© straf, maar ook de moreel© was te niet ge daan, terwijl de heer F a b i u s, vragend© naar het motief der terugwerkende kracht, van B. en W. een verklaring wenschte, dat „zoo iets" niet meer gebeuren zou, op welke vraag de Voorzitter antwoordde, dat de heer Fa bi us zoolang hij voorzitter was, zulk een verklaring niet zou krijgen. De heer De Vries verklaarde ten slotte igeen motie to zullen stellen; hij zou alleen zeggen dat bij op rijn eerste vraag geen antwoord kreeg en sprak als zijn meening uit, dat onder dezen wethouder orde en ge zag op de openbare school niet den waarborg hebben voldoende te worden gehandhaafd. De wethouder Van Hall aanvaardde deze blaam niet; het gaat niet aan dat de he°r De Vries een dusdanige conclusie trok uit één geval. Er is nog een ernstige zaak in onderzoek, waaruit den heer De Vries wel hlij|ken zal, dat het gezag bij hem veilig is. De interpellatie was hiermede afgeloopen. De Raad had in den loop der vergadering o. a. nog besloten ora heb bedrag van f 120,000, da,t reeds beschikbaar was gesteld voor de uitbreiding van bet telefoongebouw, te ve-rhoogen met f 60,000 en het Binnen gasthuis van electrisoh lioht te voorzien, waarvan de kosten van aanleg geraamd wer den op f 19,600. Benoemd werden in deze vergadering o.a. tot leeraar in de wis- en natuurkunde en cosmographie aan de le en. de 3e Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jon gens den heer G. van Rij., tijdelijk leeraar; tot leeraar in de Nederlandsche taal en d© aardrijkskunde aan de Openbare Handels school en de daaraan verbonden 3e Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus voor jon gens, den heer J. A. Bruins, te Amersfoort; tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis aan de 2e Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus den heer J. G. Kramer, onderwijzer aan de openbare school no. 89, aldaar; tot tijdelijk leerares in de handwerken aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes mej. J. H. Huisman, onderwijzeres in de handwer ken aan de school no. 57 en de school N. Naar aanleiding van het prae-ad'vies door B. en W. van 's Gravenhage uitgebracht op de adressen in zake het voorstel tot dem ping van een gedeelte van den Hofvijver, hebben de adresseerende vereenigingen en 512 ingezetenen zich opnieuw met een adres tot dea gemeenteraad gewend, waarin zij een krachtig protest uitspreken tegen de hand having door B. en W. van hun voorstel om den Hofvijver te verminken. Dit adres is gistermiddag aan B. en W. aangeboden in een particuliere audiëntie, waarbij tevens gelegenheid bestond de be zwaren;, bij adressanten tegen het voorstel van B en W. gerezen, nader mondeling toe te lichten.. De gemeenteraad van Steen wijk heeft in zijn Dinsdagavond gehouden vergadering, eeii belangrijk besluit genomen. De Raad be sloot n.l. eene drinkwaterleiding aan te leg gen en daarvoor eene geldleening van f 125,000 aan te gaan. B. en W. hebben bij hun advies, om tot de oprichting en eigien exploitatie t© beslui ten een verslag vo-n den heer Schotel, inge nieur te Rotterdam, die het plan tot aanleg heeft opgemaakt- en die de exploitatie eener waterleiding voor Steenwijk rendabel acht. B. en W. waren het daarmee eens, of schoon de heer Schotel voor de eerste 3 ex ploitatiejaren een nadeelig saldo raamt, wat echter geen bezwaar meer behoeft op te le veren, waa rde heer J. H. Tromp Meesters zich bereid heeft verklaard die geraamde saldo's voor zijne rekening te nemen. De Raad besloot bovendien den heeren Jan Tromp Meesters en Jan Henrik Tromp Meesters den dank van den Raad te bren gen voor hunne toezeggingen, o.a. ook schen king van het terrein groot 60 H.A. voor de prise d'eau, en voor alles wat zij gedaan heb ben in 't belang van de aan te leggen drink waterleiding. Een erfenis van 3 ton. De Woensdagavond gehouden spoedeischende vergadering van den gemeenteraad van Gouda, had meer dan gewone belangstelling gewekt. De publieke tribune toch was na genoeg bezet. Er zou dan ook niets meer of minder dan worden beschikt over een groote erfenis, der gemeente te beurt geval len, van minstens 3 ton, zeide men. Wat het eigenlijke bedrag der erfenis betreft, zijn we op het raadhuis niet veel wijzer gewor den. Er was dan ingekomen een brief van B. en W., met kennisgeving, dat de gemeente Gouda tot universeel erfgenaam was be noemd van de nalatenschappen der dames J. A. en E. J. L. van Iterson, resp. den len en 8en November j.l. te Brussel overleden. In het testament wordt o. a. bepaald, dat minstens f 125.000 moet worden besteed voor den bouw en de inrichting van een zieken huis, ingericht geheel naar de eischen des tijds, met fraaien, grooten tuin, te bouwen binnen de gemeente Gouda. Het overblijvende der erfenis, moet, na ^aftrek van f 1200 per jaar, die zijn gelega teerd aan twee dames te Den Haag, geheel worden gebruikt tot instandhouding van het ziekenhuis, in dien gevel waarvan o. a. een buste met onderschrift moet worden ge plaatst van. den vader der beide overleden dames, den heer A. A. G. van Iterson, den oprichter van de stearinekaarsenfabriek „Gouda." Eenige aandeelen in deze fabriek, mede tot de erfenis behoorende, mogen niet worden vervreemd, de rente daarvan komt echter ook ten goede aan het te stichten ziekenhuis. D'aar de gemeente Gouda de éénige erfge naam is, meenen B. en W., dat de erfenis zonder eenig bezwaar is te aanvaarden, waar toe dan ook door den raad werd besloten. De burgemeester werd gemachtigd zoowel in als buiten rechten de gemeente te ver tegenwoordigen. De wegens deelneming aan den krijgs tocht naar Djambi te verleenen militaire rid derorden en onderscheidingen zullen, naar men verneemt, zeer spoedig bekend worden. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Geineraal doen toekomen een afschrift van het, door hem aan de Koningin aangeboden „Algemeen Verslag nopens de werken, welke voor vol tooiing van het vestingsteilsel tot stand ge komen of in uitvoering rijjn." De minister van oorlog heeft o.a. dq volgende belangrijke wijziging in het Voor-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2