Maandag 20 November 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MIJNHEER CONNEHAYE. U°. 14 O. 4de Jaargang* AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C«. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 1—5 regelif 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Éen« cireulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicbt Da beweging in Rusland. Le strijd tus&oben bandeloosheid ec in RusLatod houdt aan. Waarop die strijd aal uitloopen, is onmogelijk te zeggen. Maar het is aan geen twijfel onderhevig, dat de laatst aangewende revolutionaire manoeuvre is mislukt. De nieuwe algemeen© werksta king, die door de arbeidsraad te Petersburg afgekondigd werd, iheeft geen algemeene in stemming gevonden onder de Russische werklieden. Dat is zieer begrijpelijk, wanneer men nagaat om welke reden ditmaal het werk werd gestaakt. Bij de vroegere alge meen© staking was het te doen om aan de vrijheidsbeweging in 't algemeen nadruk bijl te zettenwat men oip het oog had was afkondiging van eene grondwet, algemeen en gelijk kiesrecht, persvrijheid, Techt van ver gadering, vrijheid van spreken. Dat begrepen allen, en allen hadden er belang bij, dat aan deze eischen werd voldaan. Thans echter werd tot de staking besloten, omdat het ge rucht liep, dat muitende matrozen in Kroon stad ziullen worden terecht gesteld en omdat de regeering den staat van beleg had afge kondigd over geheel Polen. De So jus sojusow (bond der bonden) schijnt to hebben ingezien, dat daardoor de staking niet voldoende werd gemotiveerd; iu de motie waarmee zij hare instemming betuigde met hei besluit om de algemeene staking opnieuw te beginnen, heeft zij aan deze mo tiveering nog toegevoegd, dat de staking noodig was, omdat de regeering „door het organiseer en van bloedige vervolgingen tegen de intelligentie en tegen, de Joden en door het invoeren van de dictatuur tegen de boeren 'n Samara, Tsohiernigow en andere gouvernementen, openlijk gebroken heeft met de beloften van het manifest van 17 (30) October". Ook deze motiveering is zeer gezocht, want het is buiten twijfel, dat de vervolgingen tegen de intelligentie en tegen de Joden niet het werk zijn van dat deel der regeering, dat den Czaar heeft bewogen tot het doen der beloften, die in het mani fest van 30 October zijn vervat. De Sojus sojusow is met slechts geringe meerderheid tot het besluit gekomen om de staking te ondersteunen. Buiten Petersburg vond deze nieuwe staking sieéhts weinig bijr val. Moskou beeft het voorbeeld gegeven om zich niet aan te sluiten. Bijna kan men zeg gen, dat de staking zich in Petersburg loca- liseerde. Een kenner van den toestand koes terde reedis dadelijk twijfel, of de stakers 't lang zouden uithouden. Al schijnt er niet veel notitie genomen te zijn van de aanspo ring, die graaf Witte tot de werklieden ge richt heeft om den arbeid te hervatten, er waren andere factoren, die van invloed moes ten zijr op hunne stemming. Zoo is door eene vergadering van fabrikanten, werkzaam in de metaal-industrie, een besluit genomen, waarbij de eisch der werklieden tot invoe ring van den aebturigen werkdag met de meeste beslistheid wordt afgewezen en ver klaard wordt, dat de werkplaatsen zullen worden gesloten, wanneer de werklieden dien eisch niet laten varen. Dat schijnt niet enkel een dreigement te zijn, want de correspon dent van de Frankf. Ztg. bericht, dat de fabrikanten van dezen tak van nijverheid zich van hunne grondstoffen beginnen te ontdoen en boven voortzetting vian het eigen bedrijf verkiezen als vertegenwoordigers van buitenlandische ondernemingen op te treden. Wanneer dergelijke neigingen bij, de patroons bestaan, dan mogen d© werklieden wel op hunne tellen passen, dat zij door hunne herding niet bijdragen om hen daarin te sterken. Het bericht, dat besloten is deze staking te beëindigen, kan dus geen verwondering wekken. En men heeft- het aan zich zelf te wijten, wanneer door die mislukking de diepe indruk, die door de eerste staking op de regeerenden is teweeg gebracht, weer wordt verzwakt. Daarmede zal koren zijn aangebracht op den molen van de reactio naire elementen. En men zou zeker verkeerd doen, wanneer men den invloed van diezen gering schatte. De correspondent van de Temps zegt i,:t 'goede bron te hebben vernomen, dat de Kei zer er nu aan denkt de regeering toe te ver trouwen aan een driemanschap, samengesteld uit grootvorst Nicolaas NiooLajewitsch, graaf J Ignat-iew en generaal Trepow. Als de in lichtingen, uit die bron geput, juist zijn, dan zon wellicht het oogenblik niet ver af zijin, waarop graaf Witte de wisselvalligheid van vorstengunst za-1 ondervinden. Persoon lijke genegenheid bindt den Czaar niet aan hem. De Czaar heeft hem tot het nieuw ge creëerde ambt van minister-president geroe p-u, omdat de omstandigheden hem aanwe zen als den staatsman, die het best geschikt zou zijn om den overgang naar eene andere st aatsinriohting zoodanig te volbrengen, dat de autocratische macht er het minst door wordt geschaad. Maar als de bezwaren zich voor hem opstapelen en aan zijne vijanden wapenen in de hand geven om zijne positie te verzwakken, dan heeft hij niet te verwach ten, dat de Czaar hem de hand boven liet hoofd zal houden. Dultschtand. Leipzig, 18 Nov. Het Reichsgericht ver oordeelde in een zitting met geslo+en deuren de zich schrijfster noemende Zinaida Smol- jaminof wegens poging tot verraad van mili taire geheimen tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf. Zij had zich in het be zit gesteld van stukken, die in zekere om standigheden de veiligheid van het Duitsche Rijk in gevaar konden brengen, en deze stukken in opdracht van eene vreemde regee ring aan een buitenlandsch militair geleverd. Kiel, 18 Nov. De botsing van torpedoboot S 126, de leidende boot van de 4e divisie torpedobooten, met den kruiser Undine, ge schiedde gisteravond kwart voor negen in de Kielsche baai. De divisie voerde volgens de instructie eene nachtelijke oefening uit tegen de Undine, die zonder lichten voer. De leidende boot is blijkbaar door het zoeklicht van de Undine van streek geraakt en voor den boeg van den kruiser gekomen. De boot zonk tengevolge van ontploffing van den ke tel. Daardoor zal wel hoofdzakelijk het groote getal vermisten te verklaren zijn. Tweede telegram. De chef van de divisie, den commandant van de boot en twee officieren van de wacht zijn licht ge wond. De Undine ligt op de plaats van het wrak. Een werfsleeper met duikerspersoneel is heden morgen om kwart voor zes in zee gegaan De kruisers München en Nymphe va1 gen met het geheel© duikerspersoneel. Frankrijk. Parijs, 18 Nov. In den Senaat werd de beraadslaging over het ontwerp tot schei ding van Kerk en Staat voortgezet. De heer Vallé verklaarde namens de commissie met de regeering eensgezind te zijn en verzocht dat de verdere behandeling dringend zou worden verklaard'. Daartoe werd, besloten met 171 tegen 108 stemmen. Met 185 tegen 97 stemmen besloot de Senaat tot de behandeling der artikelen over te gaan. De beraadslaging is tot Maandag verdaagd'. Om de algemeene hervatting v»a "bet werk aan de rijkswerven! en oorlogshavens in de ha,nd te werken, heeft de Fransche r-indster van marine goedgevonden, dat- de termijn voor de stakers om zich verder aan te mel- dJen, tot -" ..nidaag verlengd is. Men verwacht elk oogeriblik, dat het te Martinique samengetrokken Fransche smal- dieel bevel zal krijgen, om naar Venezuela te stoomen. Denemarken. Kopenhagen, 18 Nov. Koning Christiaan verleende in verband met de keuze va» Prins Karei tot Koning van Noorwegen -gratie aan 36 veroordeelden. Noorwegen. Christiania, 18 Nov. Het Storthing nam de doe- het besluit van 7 Juni betreffend© de ontbinding der Unie noodzakelijk gewor den wijzigingen in de Grondwet aan. Om één uur werd de zitting opgeheven; daarna volgde een geheime zitting. Tegen half 6 was de zitting weer bijeenge roepen om over te gaan tot de Konings keuze. Christiania, 18 Nov. In de vergadering, die de Storthing beden namiddag van half zes tot 6 uur hield, waren de leden in gala- kleeding verschenen. Op voorstel van den president werd prins Karei biji hoofdelijke stemming met algemeene stemmen tot Ko ning van Noorwegen gekozen. Van de 117 leden van den Storthing was slechts één lid afwezig Toen de Storthing het besluit had genomen, werd van het fort Akersbus het koninklijk saluut afgegeven. Den voorzitter werd opgedragen het besluit van den Stor thing aan Koning Christiaan van Denemar ken en aan prins Karei mede tet deeleu. Tweede telegram. Des avonds werd de zitting van den Storthing hervat. De voor zitter las het volgende antwoord van prins Karei van Denemarken voor„Met toestem ming van den Koning, mijn doorluchtigen grootvader, neem ik de verkiezing als Ko ning van Noorwegen aan. Ik neem daarbij den naam Haken. VII aan. Mijn zoon ont vangt den naam Olaf. Mijne gemalin en ik smeeken Gods rijksten zegen over het Noor- sche volk af. Wij zullen ons verder leven wijden aan zijne eer en zijne grootheid." De president hief daarop den kreet aan „Leve de Koning van Noorwegenwaarmee alle leden van den Storthing staande in stemden De zitting werd hierna gesloten. Derde telegram. De deputatie van den St-orthing is heden avond 11 uur 15 naar Kopenhagen vertrokken. Aan liet station be vond zich een groote menschenmenigte, die vaderlandscbe liederen zong en bij bet ver trek van den trein de deputatie toejuichte. De deputatie van den Storthing, die het officieel© bericht brengt der benoeming van prins Karei tot Koning van Noorwegen, wordt heden morgen door Koning Christiaan te Kopenhagen ontvangen. Donderdag vertrekken de Koning en de Koningin van Noorwegen aan boord van het Deensche koninklijke jacht Dannebrog, onder geleide van twee oorlogsschepen, naar Noorwegen. Bij Moss zal het koninklijke paar aan boord van een Noorsch oorlogsschip overgaan, dat het naar Christiania voert, ondier geleide van Deensche, Noorsch© en misschien ook Engelsche en Duitsche oor- Zaterdag 25 November houdt het ko ninklijke paar zijn intocht in Christiania. Blijkens de thans bekende eindcijfers over de volksstemming, zijn er in het geheel 259,563 stemmen met „ja" en 62,264 stem men met „neen" uitgebracht. Kautoklino, in Finmarken, was het dis- trict-, vanwaar de laatste cijfers inkwamen. Daar is enkel met „ja" gestemd. Rusland. Petersburg, 18 Nov. Korps-commandant baron Salza is benoemd tot waarnemend gouverneur-generaal van Finland. Do minister van verkeer heeft den arbei ders medegedeeld, dat de ministerraad den eisch van den achturigen werkdag voor het spoorwegpersoneel niet voor inwilliging vat baar heeft verklaard, verder dat den arbei ders aan de stations en in de werkplaatsen gedurende de staking geen loon zal worden betaald. De ministerraad besloot eveneens de ar beiders in de regeeringsdrukkeirijien gedu rende de staking niet te betalen. Petersburg, 19 Nov. (Petersburgsch tele graaf agentschap). De minister van het kei zerlijke hof, baron Freederickz, is met hand having in zijn tegenwoordig ambt tot lid van den rijksraad benoemd. Petersburg, 18 Nov. (Petersburgsch tele- graaf-agentxhap). De ministerraad heeft het door den b stuurder van het ministerie van hdnnenlandsche zaken uitgevaardigde verbod bekrachtigd, waarbij is bepaald, dat c? post en telegraafambtenaren niet mogen behooren t t den bond van post- en te le gTaa f a rob te na ren met de motiveering, dat het door i.et ma nifest van 30 October gewaarborgde recht van vereeniging niet van toepassing is op st aatsamibteniaren Peteisburg, 18 Nov. (Petersburgsch tele graaf agentschap). Do stadsoommandant ver maant d% bevolking geen gevolg te geven aan de aansporing van de gedelegeerden der werklieden, om zich bij de werkstaking aan to sluiten Men hoopt, dat de raad van ge delegeerden der werklieden niet zal warden opgevolgd. De gisteren door de ing-enieurs- vereeniging beproefde poging om de bank- ambieraren te bewegen zich bij de staking aan te sluiten, bleef zonder resultaat. Alle banken zijn heden geopend. Petersburg, 18 Nov. Het stakingscomité heeft heden het volgende besluit genomen: „De staking van de Petersburgsche spoorwe gen en van de Petersburgsche arbeiders heeft der Regeering bewezen, dat de uitvoering vau wreed© maatregelen, zooals de toepas sing van de doodstraf en de af kondig axgj van den staat van beleg, steeds in de arbei dersklasse krachtioi0,n weerstand zal vinden. Do staking toonde, dat onze macht toene mende is, zoodat, wanneer te eeniger tijd hét comité het noodig ar' een beslis9enden strijd met de Regeering aan te binden, aan ons de overwinnig zal zijn." Het comité stelt verder voor de staking) Maandag (20 Nov.1 des middags te eindigen en gaat dan voort: ..Kameraden, wij zullen, van nu af onze krachten verzamelen. Indie» het noodig geacht wordt weder te staken, zullen alle spoorwegen te gelijk en zoo lang staken tot dat alle ooltiieke en economische eisclien door de Regeering zijn vervuld." Morgen zullen de arbeiders-afgevaardig den eene vergadering houden om over da vraag der beëindiging van de staking te be raadslagen. 19 Nov. Het voorstel van het staking-co mité om de werkstaking den 20. des namid dags te doen eindigen, is in eene in den af- geloopen nacht gehouden vergadering van; de raad der gedelegeerde arbeiders aange nomen. Petersburg, 20 Nov. De werklieden heb ben den eisch van den achturigen werkdag laten varen Als toelichting van het onder de telegram men op ge nomen bericht over het einde van de staking, kan de volgende mededeeling van den correspondent van de Vossische Ztg. te Petersburg dienen: De staking in de fabrieken loopt op niets uit, omdat de tot werken gezinden onder deni invloed van krachtige bestuurders van fabrie ken begonnen zijn, zich te organiseeren. In breede kringen van neringdoenden wordt eene eergisteren (Zaterdag) bekend gemaakte opwekking van den stadsoommandant om moed te toonen en zich niet te laten terro riseren, met vreugde begroet. In een© audiëntie, die de directeuren van de voornaamste fabrieken verleden Don derdag hadden bij gTaaf Witte, om em op de hoogte te stellen hunner weerstandsplan- nem, zei de hij tot hen: „Mijne heeren, gijl hebt volkomen gelijk. Ik keur uwe flinke houding goed." De toestand op de spoorwegen blijft in- tusschen kritiekal nemen de protesten uit de gelederen van het spoorwegpersoneel tegen de staking toe. Bedenkeliik schijnt ook de stemman-s' onder het telegraafpersoneel. Voor het Zondag in Moskou "beginnende ernst wo- comigres heeft sixiorweg Ibestuur te Peters burg voor personen van rang een extra-trein in "gereedheid gebracht, o doqr jpoorweg- troepen naar zijne bestemming zal worden gebracht. - aandacht verdient verder nog' eene op merking van den correspondent van de Vos sische Ztg. dat men algemeen den zemisfcwo's en den leden van de doem a's er een verwijt van maakt, dat zijl Witte in den steek gelaten en hem hunne ondersteuning onthouden heb ben, waardoor het wantrouwen tegen hem opgewekt en versterkt en hem de uitvoering van zijne vrijzinnige hervormingen bemoei lijkt- is. Petersburg, 18 Nov. Het Petersburgsche telegraafage.mtschao is gemachtigd de navol gende verklaring bekend te maken De bij de onlusten in Kroonstad betrokken personen zullen, nadat het onderzoek is ge sloten, tengevolge van de in Kroonstad af- gekondligden staat van "beleg, voor een krijgs raad gebracht worden. Zij werden echter niet op grond van de krijgswet veroordeeld en zullen dat ook niet worden. De berichten over reeds gevelde doodvonnissen zijn openbaar gemaakt als eene manoeuvre van eene zekere partij, die zich heeft voorgenomen bet- pu bliek tot eiken prijs in onrust te brengen, 85 D00E VIRGINIE LOVELING. Was 't mogelijkiemand' die in zulke nauwe betrekking tot hem stolnd, zich aldus te laten vernederen! E'en welopgevoed meis je, een juffrouw, die betere tij|den had ge kend, aldus uit hebzucht met eene dienst bode gelijk' te stellenHij- noemde dat onder houden, rijkelijk onderhouden, dorst hiji 't noemen. En de gedachte aan zijn verhoogd honorarium en den staat van zaken hier in verbinding brengend, zei hij. onverwachts „Hoor kind', ik wil dati niet-ik zal er eens ernstig op nadenken -om eene hulp te geven, een meisje van buiten, bijvoorbeeld, die geen groote huur bedingt," voegdie hij er- bij, de inhalingstendenz in h-eon weer woelziek 't kJoofd' oprichtend. Eui hiji dacht er1 op na, onder de macht van den dankbaren blik en de hem ontroe rende beweging, die dé moeder gemaakt had1 oan de misvormde, knokkelige handen te vouwen als in smeekgebed-; verlustigd door den gekken, jongen geitensprong, waarmede Malvina het voorstel had- begroet; terugge trokken door aijjn angst voor nieuwe uit gaven. De strijd hield een paar dagen aan, toten een op zich zelve onbeduidende beweeggrond' een beslissende impulsiö aan zijn talmerij- gaf. Het had onlangs veel geregend. Malvinai Jiad hem eens niet h'ooren binnenkomen. Hij' vernam vreemde geruchten en klom- pengetrappel op de keldertrap. Hij trad' tot aan de opening. Daar stond ze opgeschort, met eene pan het water, door de slagvlaag Van de vorige daggn er in gestroomd, van den vloer in een emmer scheppend'. Nat en vuil was ze tot aanj de knieën. Zij klaagde niet. Maar zijn geweten sprak en geene week later was er eene meid in het kleine huisje. Connehaye had nog eten© andere bedoeling gehad: hiji was jaloersch van Malvina, er hing volgens zijn vagen indruk een gevaar over haai- hoofd er was iets heime lijks, dat hij: vermoedde eto niet ophelderen kon; maar dat -hem verontrustte. „Malvina gedraagt zich toch wijs zeker?" vroeg hij soms aan hare moeder, „zij gaat iniet uit, zij blijft toch bij, u?" En deze loog, onwillens zich zelve bedrie gend, verhelend, dat haar dochter zoo vaak onder voorwendsel van de eene of andere boodschap lang wegbleef„Ja," zei ze, met een nauwl te bespeuren aarzeling in héb be vestigen. Ccunebayei en Malvina speelden met dë domino's onder den belangstel lenden blik van de er bij zittende mevrouw va» de Kaï- pelle. Dat verschafte hem afleiding voor zijn gedachten en den bestendigen:, figuur lijken terugkeer tot Lucette. Hiji kon nochtans genoeg aandacht aan het spel wijlden -oom geen groote flaters te begaan; maar zijn tegenstreefster was afge trokken, luid' schaterend om dë afwezigheid van haar geest te verheimelijken; haastig die stukken: aan elkander voegend, wanneer ze een wijle, onverklaarbaar, met wegdwalenas blikken onbeweeglijk gezeten had. Ook toen Connehaye de eerste maand huur aan de dienstbode moest betalen en het. hem voorgelegde bedrag der rekening zooveel hdo- ger dan gewoonlijk opliep, kreeg hiji een ou- zinnigen inval „Waarom al die onnoodige uitgaven? waarom dit dubbel huishouden? Kon hiji moeder eu dochter niet bij zich innemen, openlijk de waarheid bekennen? Zijn treurig leven zcu er d'oor veraangenamen. Hij kende Malvina wel, hij had- van baar karakter geen beogen dOjnfc; hiji kende hare gebreken: zij Was lichtzinnig, valscb... misschien! verspil lend, vreugdezoekend. Van de andere zijdie was zij vroolijk; zij wist hem te vleien, te behagen bij gebrek aan die natuurlijke, groote sympathie, die hij haar niet toedragen kon. Maar dë moeder! een halve heilige in zijn oogen, door de omstandigheden tot schande gebracht: eene schande, waaraan zij nooit had schuld gehad Eh dra daarna rezen andiere beweeggron den op. De wereld! Wat zou de wereld zeg gen? Hij een man, die een ambt van vertrou wen bekleedde, kon hij' opspraak verwekken, verborgenheden aan 't Écht brengen, in- 'tl openbaar dingen bekennen, die hij tot d!us- verre met het diepste schaamtegevoelverho len had gehouden? Malvinas bestaan nnau hiji meende met goeden, uitslag verloo chend tot gruwzaamheid' toe ten opzichte van zulk een nog jong schepsel, dat hij' als een vogel in de kooi sloot. Neen, neen, dlaib" kon niet, en: mijnheer Connehaye gaf zijn voornemen op. Meermalen had! hiji Lucette ontmoet en telkens wias ziju leed, zijn spijt als een niet te dooden phenix, uit de asch van zijn ver stoorde hoop, met verdubbeld levensvermo gen; opgestaan. „Ik zal haar nooit vergeten, nooit, nooit kreet hij, de handen in een aanval van wan hoop wringend, wanneer hiji 's avonds bij een klein licht gansch alleen in zijn bureelkanier zat. xxvm. Een groote gebeurtenis. Malvina bedroog de waakzaamheid van haar strengen tuchtmeester, arglistig, slui pend en toch roekeloos op gevaar -af, dat haar door Connehaye ongewettigd verkeer met den discipel-apotheker aan 'tl licht komen mocht. Zoodra hij het poortje achter zijn rug had toegetrokken, deed zij haar mantel aan., zette haar ronden, breedirandigen hoed op en gaf aan ha-re moeder voor, dat ze boodschap pen bad te doen. Zij trad dan den apotheek voorbij, keek in, groette den \leerling, wan delde wat verder weg onder de nog schrale» boompj-es, die op de breed© botóht van een gedemptlen rivierarm waren geplant, en hoe het kwam, of hij immer tijd vond of zonder ver-lof vrijaf nam, of de andere helper hein begunstigde, of -dat er in dien winkel geen voldoende toezicht over de ondergeschikten werd uitgeoefend, wist niemanddoch altijd zeker is liet, dat- de jonge man zich weldral bij- haar kwam voegen en de twee, gearmd, in het schemerlicht of den maneschijn air tortels of perrucbes hun lied der minne kir den. Malvina was dol verliefd o-p hem <n hijj op haar. Dat -gezamenlijk wandelingetje' was haar leven, het dole! van haren dag, de droom1 harer nachtrust. En mama, die, overigens uit elk gezelschap gesloten, geen duidelijke noties van fatsoen lijkheid of onfatsoenlijkheid' meer 'bezat, maar integendeel onder een zeer helder be grip van het treurig, verlaagd lot va-n haar kind bestendig leed, stond haar gerecdelijkj de kleine verstrooiing va-n een eenzaam,- wandelingetje naar zij: meende toe. Wanneer het regende en Malvina niet uit kon gaan, wanneer Connehaye te lang te ha rent vertoefde en haar uitstapje gevaar liep te onderblijven, werd zij zenuwachtig en prikkelbaar. Niet zeldeu gaf zij zich aan een beschuldiging van ondankbaarheid, aan een verwijt van 9lecht karakter prijs. Toen ver viel zij in een pruiling, bedorven kind zooals zij was. Niets ter wereldl vreesde hare mod der zoozeer als dat. Zij! verdroeg Malvina's vinnige antwoorden, dezer schimpende klach ten over 't leven dat haar beschoren waszij verdroeg een bitse weigering of ongewillige hulp; maar tegen dat moppen was zij niet bestand. Wanneer Malvina was uitgegaan, boorde men haar neuriënd langs het ganksko terug- keeren; het was te duister om te zien, hoe rood haar wang gloeide, hoe schitterend haar oog blonk. Zij vond hare moeder zon der 'licht aan 't vensterraam, eene onduide lijke, ineengekrompen gestalte, een levende doodde reeds, in dat kamertje als in een graf kelder begravenmaar met de spookgestal ten van een akelig verleden in het altijd dén uitgestanem hoon en ondergang herkauwend brein, diep doorgedrongen van dë kroon der schande, die het hoofd harer dochter omsloot en waarvan deze de bloedige doornen, geluk kig slechts oppervlakkig, in hare bovenhuidl steken voelde; met opwellingen van liefdë en erkentelijkheid voor Connehaye en dö eenig beschikbare reddingsplank, welke hij tlwee rampzaligen toegestoken had Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1