BINNENLAND. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. voorstelde, Ï9 gebaseerd op een uitbreiding van het mandaat van de Ottomaansche bank, ten aanzien der financiën en de open bare schuld in Maoedouië. Dc ministerraad kwam gisteren bijeen, doch nam geen enkele beslissing. Konstantinopel28 Nov. De internatio nale vloot zal gedurende het Bairam-feest geen verdere daden verrichten. Het feest eindigt Donderdagavond. Dan zal de vloot Fónedos bezetten. De Porto blijft intusschen op wijzigingen aandringen. De correspondent van de Frankf. Ztg. te Koustantinopel bericht, dat thans do eerste ernstige teeltenen aanwezig zijn voor de nei ging tot toegeven van den sultan. Men mag daarom hopen, dat de sultan bepaald na het Bair&mfcest van den 28., de eische» van de mogendheden zal aannemen. Deze zullen hem misschien tegemoet komen in de kwestie van den titel van do financieel© gedelegeerden de sultan staat er namel-k op hen ..Conseil- lers financiers" te noemen in plaats van „Agents financiers". Allerlei vVolgens een bericht uit Budapest zal Prinses Louise van Coburg in haar proces tot echtscheiding tegen Prins Philip een drom vorstelijke getuigen laten dagvaarden, onder welke hare zuster. Gravin Lonyay (Prinses Stephanie van België), Vorst Fer dinand van Bulgarije (haar schoonbroeder), Prinses Dora van Saksen-Coburg-Gotha (hare dochter). Keizer Wilhelm II, Keizer Frans Jozef, Hertog Gunther van. Sleeswijk- Holstein (haar schoonzoon en broeder der Duitschc Keizerin), Hertog August van Sak sen-Coburg-Gotha (liaar schoonbroeder), de Kcmingin-Mocder van Spanje, enz. vPol do Mont, voorzitter van het hulp comité voor Transvaal en Oranje Vrijstaat, te Antwerpen, heeft eenigen tijd geleden gen. Botha twee grafsteene» toegezonden met verzoek die te plaatsen op dc graven van dr. Jozef de Landsheere te Bothaville en van mevrouw L. Laridon. te Lindley. Dr. do Landsheere kwam einde 1899 als dokter met de BelgLsch-Duitscho ambulance uit en bleef bij do Vrijstaters tot hij den 5. November 1900 te Bothaville. bij de nachtelijke verras sing van gen. do Wet's en pres. Steyn's com mando, sneuvelde. Mevr. Laridon was ver- ploegst<r bij dezelfde ambulance. Dc graf steen van dr. de Landsheere is geplaatstdie van mevr. Laridon wachtte tot het graf te Lindley gereed zou zijn. vDe burgemeester van Marseille heeft eene hypnotische séanoe verboden. Dat verbod is gegrond op het advies van don geneeskundigen raad van het departe ment Monden van de Rliöne, welke, omtrent deze quacstie geraadpleegd, heeft verklaard, dat hypnotische voorstellingen een nadeel i- gen invloed hebben en vaak zenuwziekten tot ontwikkeling deden komen of verergerden. De Academie van Wetenschappen en an dere geloerde genootschappen hebben ook reeds tegen het gemeen goed maken van het hypnoti smo gowaarsohuwd. vI)e storm heeft nog al kwaad aan gericht in Belgiëvooral in de haven van Antwerpen. Zeilschepen zijn daar tegen el kaar geslagen en zwaar gehavend, een aak met koren geladen is driftig geworden, te gen een groote stoomboot aangeloopen en gezonken, een kolenschip is gezonken in het kanaal bij Turnhout. De scheepvaart onder vond vertraging- door den storm. Bovendien is de Dyle buiten haar oevers getreden. De straten van Mechf len staan ge deeltelijk onder water; de weiden zijn in moren herschapen. Het water van de Maas en de Sambre en bijstroomen loopt vrij door de provincie Nar men en in de stad Namen zelf staat het wa ter op enkele plaatsen een meter hoog. Te Turnhout is een kerktoren in aanbouw omgewaaid en op het dak van de kerk terecht gekomen. Menschen zijn daar niet bij omge komen, maar het is een geduchte schade. vIn Canada i6 een sneltrein, naar Mon treal bestemd, bij Lincoln (Mass.) op een an doren trein eoloopen. Br werden 15 menschen gedood en 30 gekwetst, het vuur uit de twee locomotieven van den sneltrein deelde zich aan het wrakhout mede en veel menschen vonden den dood in de vlammen. Kameroverzicht Tweede Kamer. Do behandeling van de Indische begroo- ing werd gisteren Dinsdag in de Twee- do Kamer voortgezet en wel in de eerste plaats over het inlandscho onderwijs. De heer Van Kol, die de voorstellen tot reorganisatie daarvan met instemming had ontvangen, was van meening, dat er veel te weinig voor het inlandscho onderwijs wordt godaas. De heer Ter Laan was het daarmede eens cn noemde hot tegenwoordige inland scho ouderwijs absoluut onvoldoendo. Do lieer Uzorman verklaarde zeer in genomen to zijn met het plan tot opriohting eener technische school voor de opleiding van watorstaatsambtonaren, waaromtrent hij ©enige wenken gaf. De lieer Van Deventor sloot zich bij de vorige sprekers aan. Bevordering van het onderwijs zal z. i. do industrie en de wel vaart ton goede komen. Een ambachtsschool zou hij gaarne tot stand zien komen, omdat do ervaring geleerd beeft, dat de inlanders uitnemend geschikt zijn voor ambachtson- derwijs. Do heer Do Waal M a 1 ef ijt pleitte voor de instelling van christelijke zonding- scholen, o-rdat het gouvernementsonderwijs niet neutraal kan zijn. Do heer Van By landt verdedigde de overdracht van de gouvornementsscholen aan do zending. De minister van koloniën ver- klaarde do vcrachillendo opmerkingen ter harte te zullon nemen en dat er met spoed gewerkt zal worden Ook naar zijne meening moet school- en huisvlijt •onderwijs samen gaan. Bij de verdere behandeling dor begroe ting klaagde de heer Van Kol over do slechte organisatie van den geneeskundigen dienst en drong hij aan op uitbreiding van het aantal oogheelkundigen en het aantal vroedvrouwen. Do heer B 1 o o k e r vestigde eveneens de aandacht op de slechte inrichting van den burgerlijken geneeskundigen dienst. Het verwonderde hem dat, terwijl er ieder jaar zooveel jongelui arts worden, er weinig naar Indië gaan. waar op vele plaatsen toch wel een goed bestaan te vinden is. Dat kwam z i. omdat de burger-geneeskundigen, die een contract, aangaan met het gouvernement, slecht bezoldigd worden en te veel moeten doen. Verder drong hij aan op uitbreiding van het aantal vaccinatoren en beschikbaar stelling van een voldoende hoeveelheid pok stof Nog verlangde hij een krachtige be strijding dor malaria. De groote fout zit z. i. daarin, dat de burgerlijke geneeskundige dienst ressorteert onder den chef van den militairen geneeskundigen dienst. De heer Van Bylandt bracht' hulde aan den vorige» minister van koloniën voor het regelen der subsidies aan particuliere inlandscho ziekenhuizen. De heer Van Deventer drong mede aan op bestrijding der malaria door het ver delgen der muskieten, terwijl de heer De Waal M a 1 e f ij een opmerking maakte over de revaocinatie. De minister verklaarde, dat als de scheiding van den burgerlijken en den mili tairen geneeskundigen dienst wenscheli'k is, zij geschieden zal. Hij meende verder, dat de heer Blooker wel wat had overdreven. Zóó veelomvattend is de taak der burgergenees kundigen niet. Waarom er niet meer artsen naar Indië gaan, weet bij niet. Omtrent de malaria zal spoedig een rapport verschijnen. De gegeven wenken zal de Indische regee ring zeker overwegen. Bij de afdeeling Handel en Nijverheid besprak de heer Van Kol de aanplant van katoen, terwijl bij de afd. Tin de heeren Van Kol en Van den Bergh (Rotter dam) eenige opmerkingen maakten, waarbij de laatste aandrong op een betere aanvul ling der werkkrachten, ten einde een be hoorlijke exploitatie in de hand te werken, waarbij de Indische financiën gebaat zouden worden. Heden Woensdag voortzetting. Berichten. Do Staatscourant vaai Woensdag Ï9 November 1905 bevat de volgende Konink lijke besluiten: ljouoemd tot rechter in de rechtbank te Utrecht, nu*. C. Schepel, commies-griffier der Tweede Kamer der Staten-Genoraa.1 tot suibsit-u ut-officier vaiiu justitie te 's Ilea- togenlxrech, mr. N. Brant>, auditeur-militair te 's Hertogenbosch benoemd tot burgemeester van Vianen, A. de Vries Broekman; van Geervliet, J. tan der Minne; van Hemehuner Oldephaert, H. Tromp; /an Termuituten, G. Garrelts; van Heer, H. Smeets Ixttemd tot inspecteur vaat financiën in Xed.-Itvdië F. Liefrinck, registratie-inspecteur te Leeuwarden, en J, Bekaai*, rijksontvanger te Noordwelle. benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-recht bank te Rotterdam, mr. E. L. Jacob&on, advocaat en procureur aldaar benoemd tot kantonrechter-plaatsvcrvanger in het kanton Deventer, mr. J. H. de Vries, secretaris der gemeente Deventer benoemd tot substituut-officier van justitie by de arrondissements-rechtbank te 's-Herto- genbosch. mr. X. J. L. Branbjes, thans audi teurmilitair in het tweede militaire arrondisse ment, standplaats VHertogenbosch verlof verleend tot het aannemen van zyne benoeming, door Z. M. den Koning van Portu gal en der Algarven, tot commandeur van de militaire orde van Onzen Heer Jezus Christus, aan jhr. H. J. M. van Asch van Wijck, direc teur van de Utrechtsche Hypotheekbank, wo nende to Woudenberg verlof verleend tot het aannemen van zijne benoeming, door Z. M. den Koning van Portu gal en der Algarven, tot ridder van de mili taire ordo van de Heilige Maagd of der Ont vangenis van Villa Vifosa. aan A. Groendaal C.Jzn., directeur der Tielsche bank te Tiel. De Koninklijke familie wordt tusschen 15 cn 18 December van Het Loo in de resi dentie voor het winterverblijf terug verwacht. H. M. de Koningin heeft het bescherm vrouwschap aanvaard van de Hollandsche Club te Hamburg. De kamerheer van H. M. de Koningin- Moeder, jhr. A. S. E. van Tets, is Maanaag ten paleize te Het Loo aangekomen, ter ver vanging van den kamerheer mr, M. J. ridder Pauw van Wielofrecht, die toen vertrok. Heden heeft een groote jachtpartij plaats, door hof dignitarissen en genoodigden, on der Uddel. De gewone audiëntie van den minis ter van buitenlandsche zaken zal Vrijdag, en die van den minister van binnenlandsche zakcu Zaterdag niet plaats hebben. Do Staatscourant No. 280 bevat een Kon besluit van 16 dezer, waarbij, over eenkomstig artikel 157 der hooger onderwijs wet, het Gereformeerd gymnasium te Zet ten, der Voreeniging voor gymnasiaal onder wijs op Gereformeerden grondslag, te Zet ten, gemeente Valburg, met ingang van 1 December a s., voor een tijdvak van zes jaren aangewezen wordt als bevoegd om, mot in achtneming der desbetreffende wettelijke voorschriften, aan zijne leerlingen, die het onderwijs tot aan hot einde hebben bijge woond, een getuigschrift van bekwaamheid tot universitair© studiën af te geven, dat met het getuigsohrift in artikel 11 der hoo ger onderwijswet vermeld, wordt gelijk ge steld. Lager Onderwijswet. De St.-Qfc. no. 279 bevat oen kon. besluit van 13 Norv. ter uitvoering van do artt. 48 on 59 der wet tot regeling van het lager onderwijs, waar van do gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij kon. besluit van 26 Juni 1905. Bij enkele candidaatstelling is tot lid der Provinciale Staten van- Gelderland in het kiesdistrict Ruurlo gekozen de heer J. P. Vcmer. notaris te Grocnlo. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee J. B. Snethlagc, 28 dezer van Gent-a vertrokken. Be minister van marine brengt ter al- gemeene kennis, dat, blijkens een van den commandant van Hr. Ms. schoener Zeehond ontvangen bericht, ecne reddingboei van ge noemden bodem is verloren geraakt. Het vinden van dit voorwerp behoeft der halve geene aanleiding te geven tot onge rustheid. In het afzonderlijk bijvoegsel „Versla gen en Rapporten", dat bij noramer 280 dei- Staatscourant wordt verzonden, is opgeno men onder No. 111. Verslag van de directie van het weduwen- en weezpn fonds van officieren der lancbnacht in Nederlandsch-Indië, over 1904. No. 112. Verslag der commissie, in 1905 belast geweest, met het afnemen der, exa mens voor de Hoogduitsche taal (lager en middelbaar onderwijs), naar aanleiding vau het Kon. besluit van 9 Augustus 1879 (Staatsblad no. 149). Bertha von Suttner. Doelden wo voor eenigen tijd mede, dat door vredes- vrienden pogingen werden godaan om de apostelin van den vrode, Bertha von Suttner, in Nederland in eenige plaatsen te doen op treden, wij zijn nu tot ons leedwezen ver plicht te berichteu, dat dit voorrecht ons zal worden onthouden. De begaafde spreekster treedt thans in Duitschland op en zij meent dat in dit land haar propaganda veel nood zakelijker is dan in Nederland, waar het vredeeideal zijn verwezenlijking veel nader bij is dan in het groote Duitsche rijk. Hbld. Voor de Russische Joden. Te Culcmborg heeft het bestuur der afd. van de „Alliance Israeliete Universelle'' zich belast met het inzamelen van gelden, terwijl mede giften in ontvangst worden genomen door een aantal ingezetenen van verschillende richting. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend, dat prentbrief kaarten met briefwisseling aan de voorzijde voortaan mede zijn toegelaten in het verkeer met Cuba en Transvaal. De Zuiderzee. De Zuiderzee^ ver- eeniging heeft een onderzoek ingesteld naar den toestand der Zuiderzee-visscherij en aan verwante bedrijven. Ze benoemde een speci ale commissie, bestaande uit de heerenmr. J. F. Neeb, te Harderwijk, H. J. Calkoen te. Edam, Jules Van Hasselt te Kamperveen, A. Draisma de Vries te Franekeradeel, mr. C. J. Pekelharing, en mr. G. Vissering, Leiden te Amsterdam. Deze heeren zijn thans met hun belangrijken arbeid gereed gekomen. Een gedetailleerd onderzoek werd inge steld naar de beteekenis der tegenwoordige Zuiderzee-vissoherii. haar toekomst, naar het nadeel hetwelk dezer visscherij zou worden toegebracht door eventueele afsluiting en „ge- recdelijke drooglegging", en (in verband daar mede) naar de wijze waarop, en de mate waarin een schadevergoeding billijkerwijze zou te verleenen zijn aan de personen, die thans hun bestaan in de Zuiderzee-visscherij vinden.. Hbd. De elevators-kwestie. In een gisterenavond te Rotterdam gehouden huis houdelijke vergadering van beëedigde meters en wegers is wederom breedvoerig het wer ken met de elevators besproken en besloten zich lot zes patroons, die in de vorige week en in deze week met de elevators gewerkt hebben, te wenden, met verzoek dit werken niet meer te laten plaats hebben. Zondag zuillen de meters en wegers weer huishoude lijk vergaderen. N. R. Ct. De Amsterdamsche vergif tigingszaak. Voor den Hoogen Raad werd gister door mr. L. W. van Gigcb, ad vocaat te Amsterdam, gepleit in de zaak van Hendrik van der Kaay, requirant van cassatie, tegen een arrest van het gerechts hof te Amsterdam, de bekende vergiftigings zaak. Pleiter ontwikkelde een vijftal cassatie- middelen, o. a. dat van schending van arti kel 407 j. artikel 391 wetboek van strafvor dering, door het bewijs van de aan den bekl. ten laste gelegde feiten mede te putten uit aanwijzigingen, welke zelf weder door an dere aan wijzigingen zijn bewezen en ook van artt. 391, 392, 393e en 40G door het feit, da* bekl. in de twee eerste potjes, die het meest links stonden aan den kant van heb gangetje, opzettelijk heeft gestort arsenig- zuur, met het beweerde oogmerk bewezen te verklaren mede door de opgaven van bekl., welke opgaven dus .ierbij als direct bewijs middel zijn gebruikt, terwijl bekl. aie han deling en het bedoelde oogmerk niet heeft erkend, integendeel ten stelligste heeft ont kend. Een postzegelliefhebber. Voor de Haagsche rechtbank stond gisteren terecht een gewezen boekhouder uit Delft, een oud-militair, ridder van de Mil. Willems orde welk kruis hij ter terechtzitting droeg die als boekhouder een salaris genoot van f 1200 en f 1100 pensioen had, zoodat hij kon beschikken over een inkomen van f 2300. Van dat inkomen zou hij goed kun- uen leven met zijn gezin, als hij geen alles domineerende manie had gehad voor vreemde postzegels. Om zich dio te verschaffen, had hij achter eenvolgens door tusscihenkomst van eene financieel© instelling te Delft 928 Mark en ruim f 4710 op cheques ontvangen door hem, zonder daartoe gemachtigd te zijn, op naam van zijn patroon afgegeven. De meeste cheques werden telephonisch besteld, andere afgegeven op een briefje geparafeerd door beklaagde, die, als het bedrog niet was uit gekomen, van plan was geweest tegen het einde van dit jaar naar Indië terug te keeren. Uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat het toezicht op het aanvragen van che ques langzamerhand was verflauwd, waarvan de bekl misbruik had gemaakt. De fraude was ten slotte ontdekt door de vreemde na men op de cheques, namen van personen met wie de patroon geen handelsrelatiën had. De totale schade door den patroon geleden bedroeg f 8563, daar bekl. zich behalve door middel van cheques ook ander geld had toegeëigend, dat hij voor de zaak had ont vangen Het O. M., dat van een ridder der Mili taire Willemsorde meer vastheid van karak ter had verwacht, vorderde tegeu den bekl. wegens 12 feiten van oplichting en 3 feiten van verduistering 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Emden Jr., schet ste de eervolle loopbaan van zijn cliënt, die als onder-luitenant bij. het leger in Neder 1.- Indië op het slagveld de Militaire Willems orde verwierf. Do manie om vreemde en zeldzame postzegels te koopen, bracht hem ten val. De postzogelverzameliug, door bekl. bijeengebracht, vertegenwoordigt een waarde van f 10,000. De president„Geeft u er f 10,000 voor?" Pleiter: „Pardon, mijnheer de president, ik ben geen postzegelhandelaar." Verder zette pleiter uiteen, dat nog f 2000 bij zijn cliënt in beslag genomen zijn, zoodai- niemand schade lijdt. Pleiter ver zocht ten slotte zijn cliënt een geldboete op te leggen, waarop de subst. off. van justitie, mr. Maclaine Pont, hem opmerkte, dat de wet dit niet toelaat. Pleiter vroeg dan toegevende dat de off. van justitie gelijk had zijn cliënt een lichte gevangenisstraf op te leggen. Valsch geld. Een persoon, ver dacht van het vervaardigen van valsch geld, is te Amsterdam gearresteerd. Tachtig valscke guldens en eenig materiaal zijn op gespoord en in beslag genomen. Volgens nader bericht is de valsche mun ter zekere R., schoenlapper van beroep, die reeds éénmaal wegens het vervaardigen van valsch geld tot twee jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Thans is het feu uitgekomen, doordat twee rechercheurs R. aan den Haar lemmerweg wat onder den grond zagen stop pen, later blijkende 84 valsche guldens te zijn. Het materiaal, dat voor de vervaardi ging gediend had, werd in de woning van R gevonden. Een beruchte dief. Te Koe wacht is door de politie gearresteerd eu van daar naar Middelburg gebracht een beruchte dief en smokkelaar, bijgenaamd Roode Vos, verdacht van diefstallen, te Terneuzen en el ders gepleegd. Door de Belgische politito werd reeds langen tijd jacht op hem ge maakt, want hij had in België tuchthuis straf te goed en was in de grensplaatsen zeer gevreesd Stationsverzakking. Aan het station te Vlissingen, dat nog slechts tien jaren oud is, moeten verzakkingen geconsta teerd zijn. Men is reeds beizig de noodzake lijke veranderingen aan te brengen. Onder den trein. Gister is de beambte S. bij het rangeeren op het emplac ment Feijenoord onder een wagen geraakt, met het gevolg dat hem het linkerbeen onder de knie werd afgereden. Ongeluk. Op de Gedempte Boter - sloot te Rotterdam viel Maandagavond een 11-jarig meisje van een sleeperswagen, waar op zij gezeten was. Zij kwam onder de w'elen en werd zwaar gewond een apotheek binnen gedragen, waar zij kort daarna overleed. Verdronken. Maandagavond is aan de Haringkade bijl den. Parkweg te 'sGravenhage een 24-jarig manspersoon te water gesprongen en verdronken. De man, die blijkbaar onder den invloed van sterken drank verkeerde, en in zeer op gewonden toestand was, kon door een politie agent niet weerhouden worden in zijn ramp zalig voornemen, welke moeite deze zich ook gaf. De eerste maal gelukte 't den agent hem van den wal te rukken, maar ten tweede male werd hij daarin verhinderd, doordien de man een mes trok en hem een snede over de uniform gaf. Onmiddellijk hierop begaf de agent zich met twee andere personen in een bootje te water om naar den drenkeling te dreggen, maar in den loop van den avondi was hij nog niet opgehaald. Aanvaring. Men. schrijft uit LJmuiden dd. 28 Nov. Maandagavond te ongeveer half elf werd door de bemanning van den Vlaardinger stoombeuger Marie Henriette" H 167, ka pitein P. Verhey, van de reederij Van Gee- der, te Vlaardingen, geschreeuw op zee ge hoord ongeveer 60 Eng. mijlen N.W. vain IJmuiden. Bemoeielijkt door dikke duisternis en vlie gend stormweer werd eindelijk ontdekt een jol, waarin 8 menschen zaten. Eenig hulp middel was een riem. Aan boord van de „Marie Henriette' opgenomen, bleek het de volledige bemanning te zijn van den Lo- westofiter haringvisscher No. 83. Volgens verklaring der bemanning zon hun 9ohip zijn aangevaren door een Vlaar dinger logger, die zonder zich verder om hen te bekommeren wegzeilde. Kort daarop zonk de Lo westofiter 83, nadat zich de bemanning in allerijl in de jol had begeven. Gistermorgen werd de geredde bemanning door den Vlaardinger beuger behouden te IJmuiden aangebracht. Tel. De bliksem ingeslagen. Te Lingel (gemeente Berg) is Maandagnacht tijdens een hevig onweder de bliksem inge slagen in een bierhuis, tevens halte van de stoomtram Zutphen-Em.menk. Daar het vuur door den sterken wind werd aangewakkerd, brandde het groote huis in zeer korten tijd af. Alles was verzekerd, doch laag. School- en Kerknieuws. Geen hoofd! Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat verscheidene onderwijzers verzocht hebben hun naam te schrappen van de voorloopige lijst dergenen, die voor een benoeming tot schoolhoofd in aanmerking kunnen komen. Dit staat natuurlijk in verband met eene uiting, die in het laatst verschenen nummer van De Bode, het orgaan van. den Bond, waarin ten scherpste werd afgekeurd, dat zelfs leiders der beweging san het examen^ om op bedoelde lijst geplaatst te worden, hebben deelgenomen, aldus zich hebben la ten vinden om voor enkele honderden gul dens 'sjaars een plaats te vragen in het kamp der tegenpartij. 's-G ravenhage, 28 November. Examens Wiskunde, L. 0-, art. 65. Opge roepen en opgekomen 2 candid aten. Afgewezen 1 Geslaagd de heer J. van Dongen, uit Oos terhout. Examens Middelbaar Onderwijs. Schoonschrijven (N.). Geëxamineerd 4 candidaten. Toegelaten de dames: A. H. van Oppenraay, van Nijmegen T. Pels ma, van Sneek J. J. M. Peesers, van Tilburg. Wiskunde, KI. Opgeroepen en opgeko men 3, afgewezen 2 candidaten. Geslaagd mej. M. A. S. W. Bentz van den Berg, uit Apel doorn. Frarisch, akte A. Toegelaten mej. M. Genay, van Vught, en de heer A. Neter, van Goes. Afgewezen 1 touw. cand. De gisteren geslaagde candidate heet mej. M. A. Driessen ter Meulen, van Zuidlaren. Door de Waalsche Commissie is ds. F. Jalaguicr, predikant te Melle (Frankrijk), toe gelaten tot de Evangeliebediening bij de Waal sche kerken hier te lande. Ds. Jalaguier heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Waalsche gemeente te Rotterdam. Hilversum. De. Staatscourant bevat de gewijz;gd.e statuten van de cocaïnefaibriek „Ghedron" alhier. Hilversum. De 46-jarige wever Lam- beitus Buurland was werkzaam in de haud- weveriji en tapijtenfabriek van mej. T. Hoo- genderk, weduwe O. van Vlaanderen, gelegen aan dë Naarderstraat alhier. Maar hij werd op 17 October wegens dronkenschap ontsla gen. Zijn kameraden, die ook dronken waren geweest, Waren eveneens ontslagen geworden, doch weder in dienst genomen. Hij echter niet, daar liiji al vroeger herhaaldelijk te ver geefs was gewaarschuwd. Om zich. over dit ontslag te wreken, vatte hij; het plan op om het houten gebouw, waarin die weverij1 was gevestigd', in brand te steken. In den nacht van 18 op 19 Octo ber volvoerde hij- dat voornemen, na den. avond te vozen in een beugel-fleschje petro leum te hebben gekocht. Hiji drukte een glas ruit der fabriek in en goot door de op die wijfce ontstane opening ter plaatse waar een weefgetouw! en andere brandbare stoffen stonden, een hoeveelheid petroleum, waarop hij vervolgens een brandend stuk papier en brandende lucifei*s wierp. Töen een werkman 's ochtends 6 uur in de fabriek kwam, zag hij. dat er brand was. Met emmers water werd het vuur spoedig gebluscht. Het had zich bepaald tot een weefstoel, voorts waren schotten en zoldering zwart gebrand'. Al dadelijk maakte het den indruk, dat de brand aangestoken moest zijn en uit de indrukken der voetstappen wias waar te ne men, dat ze afkomstig moesten wezen van een persoon, die zich. hardlöopende verwij derd had. Van die voetsporen werden gipsaf drukken gemaakt.. Weldira visebte die politie uit dat door DUurlandi petroleum was ge kocht en hij| Werd gearresteerd. Gisteren stond Duurland voor dë 4e ka mer der rechtbank te Amsterdam terecht, ter aake van opzettelijke brandstichting, waarvan gemeen gevaar voor goederen en levensgevaar voor anderen te duchten was. Vlak naast de fabriek stond1 de woning dfer familie Van Vlaanderen. Beklaagde bekende. Het openbaar ministerie eischte een ge vangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. De sigarenmaker M. v. K., te Hilver sum, die te Utrecht werkt op eeno fabriek, waar thans gestaakt wordt, werd herhaalde lijk lastig gevallen door sigarenmakers van dn firana Van Oenen en Mansen, die poogden ook hem tot staken over te halen. Hij wilde daarvan echter niet hooren. Woensdagavond werd hij door eenige werklieden van ge noemde firma aangevallen en mishandeld. Daarom wordt hij sedert geregeld door de politie des morgens naar den. trein gebracht en des avonds weder afgehaald. xN. v. d. D. Apeldoorn. Er heeft zich. hier een comité gevormd', met hét doel afschaffing te bewerken van de kermis, welke in de laatste jaren allerlei tooneelen van dronken schap enz. te aanschouwen gaf. N ij kerk. De heer O. Apeldoorn; onder wijzer aan dë 2e openbare school alhier, is benoemd tot intern secondant aan het insti tuut Jansen te Utrecht met ingang vin 1 Februari a. s. Putte n. In de openbare scholen in het dorp, te Huinen en te Schovenborst, is men weder begonnen met het uitreiken van klompen aan behoeftige schoolkinderen, even zoo als dat al eenige jaren heeft plaats ge- liadi. Bij, den slechten toestandl van de bui tenwegen, vooral bij regenachtig weer, zijn droge klompen dan ook geen overbodige weelde. Het getrouw schoolbezoek wordt er zeer door bevorderd. Vergadering; van den Raad der ge meente Amersfoort, op Dinsdag don 28. Nov. 1905, des namiddags ten half 2 ure. Voorzitter Jhr. J. W. A. Barohman Wuy- tiers. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren D. Gerritsen en mr. J. Heijligers, bet den met kennisgeving. De voorzitter opent te kwart vóór tweo de vergad-riug, *a.>rna de secretaris de no tulen de- vfrtraderirg van 31 October 'eest, die ongewijzigd worden vastgesteld. Ingekomen zijn Een schrijven van den minister van bin nenlandsche zaken, waarin deze berust <n de benoemingeu van de leeraren aan de burger avondschool een besluit van Gedep. Staten, houdende goedkeuring tot ruiling van een strook grond met de Ned. Herv. gemeente; een idem, houdende goedkeuring van drie, besluiten tot wijziging der begrooting 1905 een idem, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 24 October, betreffende de ruiling van gronden met den Staat der Ne derlanden een idem, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 31 October, regelende do jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de burgeravondschool een idem, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhu ring vau tuinmanswoning enz. aan den tuin man J. Ruitenbeek. Genoemde stukken worden allen voor ken nisgeving aangenomen. Een schrijven van B. en W. met voorstel len tot wijziging van de bouwverordening. Dit schrijven zal aan de leden worden ver strekt. Een mededeel ing van B. en W., dat in de

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2