Heeren-, Dames-en Kinder-Schoeisel. Catfeaux. Globe Ruime keuze in Institutrice Frangaise, G. H. de Jong, Glansstijfsel C. H. DE JONG. Nieuw Parijs. ADVERTENTIÊN. ütrechtsche Hypotheekbank. Uitloting van 25 November 1905 Heilgymnastiek en Massage, Naar Maat Extra ingericht voor gevoelige of gebrekkige voeten. Den Hof, Amersfoort' Wat zegt o van dit Pakket voor f I.-. schoonste strijkgoed FORTMANN HEKENKAMP. Specialiteit in Tafelkleeden. Luxe Artikelen en Speelgoed. Speciaal geëtaleerd voor St. NICOLAAS. Gewerkte Heeren- of Dames-pantoffels worden in den kortst mogelgken tijd afgeleverd, zeer geschikt voor plaats va.u den heer Proper, ambtenaar ter secretarie, benoemd is de heer M. NI Loh- jnan, thans in gelijke betrekking te Dode- waard. Idem, dat de heer G. Dekker is benoemd tot controleur der belastingen. Beide mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van de oudheidkundige ver- eeniging Flehite, waarin zij dank "betuigt voor de verhoogde subsidie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. een mededeeling, waarin zij zeggen overeengekomen te zijn met het be stuur van het museum Flehite, dat genoemd museum gratis zal zijn te bezichtigen, op iederen Dinsdag van 912 en vaai 1^ tot 3 uur Deze overeenkomst wordt door den raad goedgekeurd. Van verschillende gemeente-ambtenaren dankbetuigingen, voor verhoogde jaarwedden. Van den heer L. A. Slot, een dankbetui ging voor het verlengen van zijn verlof. Deze worden allo voor kennisgeving aan genomen. Een adres van den heer J. van Vollenho ven, met vc-rzoek om huizen, bij hem in ge bruik en liggende buiten do grens der ge meente, van gas te blijven voorzien. Een verzoete van 62 ingezetenen, om vol ledig gyninastiek-onderwijis op de jongen soliool Beide verzoeken worden gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Aan de orde is de agenda. Punt 1. Benoeming van een tijdelijk bui tengewoon leeraar in de geschiedenis aan bet gymnasium (met adviezen). Aanbevolen wordenno. 1 A. K. Hovens, Gróve, no. 2. M. Zeldenrust. De heer A. K. Hovens Gróve wordt met algemeene stemmen benoemd. Punt 2. Voorstel van burgemeester en wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den heer J. A. Bruins, als leeraar in do Ne- dcrlandsohe taal, geschiedenis en aardrijks kunde en tijdelijk buitengewoon leeraar in heb Engelsch aan de H. B. S. met ingang van 15 Januari 1906 (met adviezen.) Dit oritslag wordt zonder hoofdelijke stem ming eervol verleend. Punt 3. Voorstel van burgemeester en wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer E. Kruithof, met in gang van 1 Januari 1906 (met adviezen). Alsvoren. Punt 4. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort in do Koningstraat (met adviezen.) Voorgedragen wordenno. 1 G. J. A. Drechsler, no. 2 T. Boer, njo. 3 W. H. C. Heek. Benoemd wordt de heer G. J. A. Drechsler met 13 stemmen. De heeren T. Boer en W. H. C. Heek bekwamen ieder een stem. Punt 5. Voorstel van burgemeester en wet houders, tot vaststelling van de jaarwedden en pensioengrondslagen van personeel aan do Bu rgeravo ndschcol Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. of d. besloten. Punt 6. Voorstel van burgemeester en wet houders tot vaststelling van de jaarwedden van personeel bij het lager onderwijs. Overeenkomstig, het voorstel van B. en W besloten. Punt 7. Voorstel van burgemeester u wethouders betreffende een adres tot ver lichting van de B1 an kanheimotraat (met ad viezen.) Alsvoren. Pun,t 8. Voorstel van burgemeester en wethouders tot overname van een strook grond aan de Puntenburgerlaan (met advij zen.) Alsvoren, Punt 9. Voorstel van burgemeester en wet houders tot afbreken van" den muur naast den Onze Lieve Vrouwe toren en tot af schieten van het terrein aldaar. Alsvoren. Punt 10. Voorstel van burgemeester en wethouders betreffende het geven van gym- nast-iek-onderwijs op de meisjessohool, en be handelen van de adressen van mej. J. C van der Schroeff en den heer J. C. Snouclr (met adviezen.) De heer Oosterveen brengt in herin nering, dat in een vorige vergadering, naai aanleiding van dit punt, door den hee>' Plomp de voorwaarden zijn, gevraagd waarop aan den heer J. C. Snouck en mej. J. O van der Schroeff eventueel een lokaal u gebruik zou zijn af te staan. In die zitting is het punt daarvoor geren- voyeerd naar B. en W. Spr. heeft de 'essbe- treffende stukken hierover nagelezen, doch ook thans geen voorwaarden gevonden Hij stelt zich niet op 't.standpunt van hen, di de gemeente-lokalen niet beschikbaar willen st» Ilea voor gymnastieklessen. Integendeel acht hij het een zeer groot gemeentebelang dab aan de kinderen, en liefst zoo vroeg rao gelijk, deze lessen gegeven worden; het ont wikkelt biji hen zoo wel lichaam als geest. Spr. vraagt of het mogelijk is om deze voor waarden alsnog te verkrijgen. De heer Plomp merkt op, dat hetgeen B. en W. een vorige maal wilden doen, thans door hen weer beproefd wordt. Hij wenscht het voorstel nogmaals ferug te wijzen, om dan te verkrijgen voorwaar den, zoowel voor den heer Snouxik als voor mej. Van der Schroeff, om nu ook een lo kaal te verkrijgen. Voorts acht hij het vol komen op den weg van den raad, om ge'e- genheid te geven voor gymnastiek-onderwijs. Ook de heer Veis Hein sluit zich b'j de vorige sprekers aan. Weldra zal de lijd komen, oordeelt hij, dat gymnastieklessen op alle scholen gegeven zullen moeten worden. De heer Ce losse meent dat de voo- waarden in de vorige vergadering genoeg zaam Besproken zijin:; ook acht hiji de aan gevoerde motieven niet van dien aard, dat terugzending naar B. en W. noodig zal "iju. De heer v. Es veld meent dat de vorige discussies van dien aard waren, dat do wen- schelijkheid er uit bleek, dat een ieder tegen een billijke vergoeding in staat zou zijn, eijni kinderen de gymnastieklessen te do°.u volgen Met deze wenschelijkheid is, aldus spr., in 't geheel geen gevolg gegeven. Do heer Veis Hein deelt mede, dat h.j met. den heer Snouck een onderhoud heeft gehad, en deze hem mededeelde, dat hij voor meer gegoeden, voor f 10 'sjaars, twee uren per week gymnastieklessen wil geven, terwij hij gratis een volksklasse wenschto op to richten voor minder gegoeden. De heer Plomp wijst nog op de zijns inziens scheeve verhouding, die B. en VV zullen maken, injcLten hun voorstel wo. o' aangenomen, in zake het geven van gymnav tieklessen aan meisjes van de 6e klas meis jesschool en 7e klas jongensschool, terwijl van de openbare lagere sciiool geen sprakc is. Het wil spreker voorkomen, dat oen der gelijke regeling niet zal kunnen worden vol gehouden. Nogmaals dringt hij er op aau, het punt aan te houden, otrn het dan larer ui, eens af te handelen. De heer C e 1 o s s e apprecieert zeer Ue voorstellen van de" heer Snouck, doch zegt met te begrijpen, hoe genoemde heer aan de 800 kindereu gratis gymnastiekonderwijs zal kunnen versciiaffen, daar de meeste hinde ren van de desbetreffende scholen needs met hun 12e a 13e jaar de school verlaten. Spr meent voorts, dat de belanghebbende ouders van wie het verzoek destijds is uitgegaan, thans niet langer kunnen wachten, en dat- de zaak thans wel in behandeling genomen kan worden. De heer Jorissen wenscht de vraag te stellen of men, na aanneming van het voor stel, van B. en W. kan. verwachten, dat z weldra met voorstellen! kamen, om ook op de andere scholen) de gelegenheid voor gym nastiekonderwijs te openen. De heer Col os se moet opmerken, dat 't leerplan voor die scholen eenmaal door den district3Schoolopz:ener is vastgesteld, tl. moeilijk direct gewijzigd kan worden. De heer Veis Hein wenscht den H-ir Celosse er nog even op te wijzen, dat. hij niet heeft gesproken van 800 schoo'kindeiei.. doch van een door den heer Snouck te ope nen volksklasse. Het voorstel-Oosterveeu, om het voorstel van B. en W. nogmaals te renvoyeeren wordt daarop aangenomen et 10 tegen 5 stem men. Punt 11. Voorstel van burgemeester tn wethouders betreffende een adres van oeniga leeraren aan de H. B. S. in zake vaststel ling van eeni minimum-salaris (met adviezen.) •B. en. W. brengen het volgende in herin nering; In 1903 besloot die raad de z.g. Rijks- regel mg van de salarissen van. leeraren aan gymnasium en hoogere burgerschool in te voeren. Volgens deze regeling heeft ,i Ier vast-aangesteld leeraar een minimum-sa'ai is van f 800. Het beweren van adressanten, <i il voor beu in 't geheel geen minimum-salaris zou bestaan, moet dus op een vergissing be rusten. Voor hen geldt, evenals voor alio anderen, deze bepaling. Hoeveel een leeraar boven f 800 zal verdienen, hangt geheel af van liet aantal lesuren, dat hij geeft. Uit voerig is dit geregeld in de betrekkelijke verordening, in verband met aantal dienst jaren, le tiental lesuren, 2de tiental lesureu enz. Deze regeling geldt voor a'le leeraren Bij het vaststelen dezer vororduing werd be sloten op billijke gronden, dat geen; bestaan de (totaal) jaarwedden van vaste leeraren in functie op 31 Augustus 1903, tengevolge van de nieuwe regeling verminderd zouden worden. Ook is het oordeel van den inspecteur en van de commissie van toezicht op het m. o. gevraagd, die beide tot niet-inwilliging van het verzoek advseeren. Z. h. st. of discussie wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Punt- 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de afd. Amersfoort van den Algemeenen Nederland- scheu Typografenbond (met adviezen). In handen van B. en W. was gesteld een adres, met bijlage, van de afdeel ing Amers foort van den Algeaneeaien Nederlandschen Typografenbond, daarbij; verzoekende 1. bijl aanbesteding van het drukwerk met name genoemde bepalingen te willen vaststellen, ten. opzichte van ar beidsloon, arbeidsduur, over- en Zondags- werk, en 2. de aanbesteding van het benoodigde drukwerk in het. openbaar te houden. In, hun advies zeggen B. en W. o. m. Afgescheiden van de theoretische bezwar ren, gelooven wij; dat inwilliging van het verzoek wel eens zoude kunnen, leiden tot gevolgen, die door adressanten niet voorzien en niet gewenscht zijn. Wij hebben van de patroons vertrouwelijk mededeeling gevraagd van de door hun 'betaald wordende loonen en van de inrichting van hun bedrijf, onder mededeeling dat de gegeven inlichtingen niet gepubliceerd zoudien worden1. Uit deze in- ichtiugen bleek ons, dat geen dier patroons aan de gestelde eischen geheel voldeed! en dat slechts een enkele deze nabij kwam. Ge steld nu, dat de gemeente de gevraagde ar beidsvoorwaarden. vaststelde, dan zou ieder patroon moeten overwegen, wat voor hem •oordeeliger zou zijn, óf de voorgeschreven voorwaarden vervullen of de bestellingen van; de gemeente missen. Eln nu lijdt bet geen twijfel, dat, wegens het betrekkelijk ge ring bedrag van het dloor de gemeente te be stellen drukwerk, het voldoen aan de voor waarden veel hooger uitgaven van den pa troon zou vorderen, dan het geheele bedrag, dat de gemeente hem zou betalen, zelfs al werd meer voor het drukwerk betaald. Ver moedelijk zou dus het gomeentodrukwerk niet meer aan stadgenooten gegund kauinen wlor- den, hetgeeni wij: vermoeden dat niet door adressanten, gewenscht wordt. In het algemeen is de hoeveelheid druk werk, dat de gemeente jaarlijks noodig heeft, veel te gering, dan dat zij invloed zou kun nen uitoefenen op de verbetering der ar beidsvoorwaarden in het. typografen-vak, ge steld1 al, dat zij meende dat dit op baar weg ligt. Op: grond van een en ander meenen B. en W. te moeten voorstellen afwijzend op het adios te beschikken. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. st-. of discussie aangenomen. Punt 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van J. M. Boshuizen (mot adviezen). B. en W. zeggen, o. in. in hun adivies, dat al ware de vordering gegrond, de gemeente thans het geld niet meer zou mogen betalen. Volgens art.. 228 der Gemeentewet is de vor dering reeds lang verjaard (het eerste ver zoek om uitbetaling heeft plaats gehad Jar nuari 1904), van welke verjaring de ge meente, volgens de constante jurisprudentie. geen afstand mag doen. Ook om deze reden zal geen uitbetaling kunnen plaats hebben. Op grond van het bovenstaande adviseeren B. en W. te besluiten., dat er geen teranen zijn, het. verzoek in te willigen.. Overeenkomstig dit adivies wordt z. h. st. besloten. Punt 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de subsidie-aanvrar gen van de muziekvereenigingen Harmo nie'', „Eendracht" en het Amersfoortsche Harmonie-orkest „Ceecilia" (met adviezen). Alsvoren. Punt 15. Voorstel van Burgemeester en: Wethouders betreffende een adres van C. J. Kuntz tot kwijtschelding van. oeme opgelegde boete. B. en W. zeggen in hun advies Aan adressant is oen boete opgelegd van f 240, wegens het niet op tijd gereed hebben van het aangenomen werk. Uit het overgelegd rapport van den go- meente-arohiteot blijkt, dat. adressant aan een erkend bekwamen vakman het boren van een pijlpwol heeft toevertrouwd', doch dat deze hem teleurgesteld heeft in het tijdig op leveren van het bestelde werk, waarvan het gevolg is geweest, dat het werk tijdens de vacantia geen geregelden voortgang kon heb ben en adressant later af en. toe het werk heeft moeten staken, wegens de lessen in het Werkhuis. Onder verwijding naar ons voorstel, dd. 10 October 1905, no. 8606 (bijlage 1725), ge ven wlij u als onze. meening te kennen, dat deze omstandigheden, waardoor de vertra ging heeft plaats gehad, wel als buitenge woon beschouwd mogen worden, en stellen u voor de aan adressant opgelegde boete tot op de helft te verminderen. De lieer Rolandus Hagedoorn heeft met veel belangstelling van het rapport van dien gemeente-architect kennis genomen. Naar aanleiding van dit rapport bepleit Hij de boete niet tot op dë helft te verminderen, doch geheele kwijtschelding toe te staan. De wethouder van openbare werken, de heer E. L. Visser, zegt, dat geheele kwijt schelding verkeerd zal werken op mogelijke latere weiken. Zijns inziens handelen B. en W. al zeer royaal, wanneer zij de boete tot op de helft willen verminderen. Nai eenige discussie trekt die heer Hage doorn zijn voorstel in. D'aarop wordt liet voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. In verband daarmede verzoeken B. en W. machtiging om te mogen beschikken over een som van f 120 uit den post onvoorziene uit gaven, strekkende tot restitutie. B. en W. worden hiertoe door den raad gemachtigd. Punt. 16. Voorstel van B. en W. betref fende de ziekenverpleging te dezer stede. Bi en W. stellen voor, het perceel aan dè Muurhuizen, vroeger bewoond door den lieer Jorissen, voor hoogstens anderhalf jaar te huren, voor f 350 'sjaars, met recht de huur op nader te bepalen voorwaarden binnen- tijds te doen eindigen. Dit huis zal zóó worden ingericht, dat indien een. patiënt niet vervoerd kan worden, althans operatief ingrijpen mogelijk blijft. Alhdewel het bestuur van het Sint Elisa- beths-gasthuis zich bereid heeft verklaard, alle gemeente-patiënten, voorzoover de be schikbare ruimte dit toelaat, geheel kosteloos ter verpleging op te nemen, met uitzonde van personen die aan een besmettelijke ziek te of aan scabies lijden, zal toch wen&chelijk zijn,, tevens eenige becldëoi in te richten, voor het geval, om de een otf andere reden, opne ming in het St. Elisabeths gasthuis niet mo gelijk of wenschelijk blijkt. Volgens een opgave van een der Gemeen- te-geneesheeren zal ongeveer f 600 noodig zijn voor het aanschaffen van die voorwer pen, welke onmisbaar zijn voor een zeer een voudige exploitatie; bovendien zullen onge veer f 1000 besteed moeten worden voor schoonhouden en het aankoopemi van de meest noodzakelijke meubelen en gebruiks voorwerpen. Ook zullen een gediplomeerde verpleegster een huisbewaarder tijdelijk worden aange steld De heer Rolandus Hagedoorn brengt hul de aan t Dagelijksdh bestuur voor de snelle wijze waarop het dit voorstel aan den raad voorlegt. Na eenige inlichtingen, wordt het voorstel van B. en W. z. h. st. of s. goedgekeurd. Niemand meer het Woord verlangende, sluit do voorzitter te drie uur de vergadering. De officier van gezondheid le kl. A. P. G. F. Giese, van het militair hospitaal alhier, wordt als chef van het militair hospi taal naar Maastricht overgeplaatst. In het blijspel „Onze Vrouwen", dat op 7 Deo. iu Amicitia wordt gegeven dóór de Nederl. Tooneelvereeniging, directeur- voorzitter de heer A. v. d'. Horst, zullen me despelen de dames: De Boei'Van Rijk, PostBraakensiek, Ternooy ApelHaspels, Marie Post, S. de Boer, KLehl eu Van Rijk, en dë heeren: Holkers, Alex. Post, Van aer Does, v. d. Lugt-Melsórt, Okr. dë la Mar, Mnsch, Hermans en ixissink. Men verzoekt ons te willen mededee- len, dat de twist tusschen J. R. en A. v. E... waarvan het gevolg een ernstige mishande ling was en door ons werd vermeld in het nummer van! Maandag, niet is aangekomen in een bierhuis hier ter stede, doch in de Muurhuiizen toen genoemde personen boven staande inrichting reeds eenigen tijd had den verlaten. 41/, pGts. Pandbrieven, losbaar 1 Januari 1906. Serie A., elk groot f 1000. Nrs. 1587 3015 3455 3755 2829 3183 3552 3757 2878 3186 3616 3767 2895 3193 3625 3786 2917 3216 3651 3827 2927 3226 3658 3833 2950 3229 3694 2957 3266 3737 3002 3347 3745 Serie B.y elk groot f 1 O O 10 Nrs. 196 309a 370a 282a 3091 i 3706 2826 365a 332a 3656 3826 Eataafsche Hypotheekbank te Amsterdam. Opgericht A°. 1889. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 1,000,000. (Reserves ruim f 118.0OO.) De Bank verstrekt gelden op Eerste Hypo theek uitsluitend op pandon in Nederland ge legen en geeft SV» en 4 pCJl. Pnudbrie ven uit. Inrichting: voor onder medisch toezicht. Uitsluitend voor Dames en Kinderen. VAN WIJGK8KADE 21, UTRECHT. Dames VAN LESSEN en VAN RADERS. Van vorige uitlotingen zijn nog niet ingekomen de Pand brieven s Uitgeloot 28 November 1903, losbaar I Januari 1904. 4Va Pets. Serie C., groot f 100. Nr. 21a. Uitgeloot 26 November 1904, losbaar 1 Januari 1905. 31/s Pets. Serie G., groot f 100. Nrs. 556 en 55g. Uitgeloot 27 Mei 1905. losbaar I Juli 1905. Serie A., elk groot f 1000. Nrs. 2876 3085 3311 3592 3798 2914 3154 3375 3595 3799 2915 3173 3464 3620 3810 2994 3252 3530 3644 3857 3080 3278 3547 3795 Serie B., elk groot f 500.— Nrs. 274a 3456 3676 376a 3796 4026 281a 3566 368a 378a 3896 De uitgelote stukken zijn nk 1 Januari 1906 inwisselbaar tegen 4 Pets. Pandbrieven pari mits uiterlijk 11 December a s. daarvan opgaaf is gedaan. Opgaven na dien datum zullen in goen geval voor inwisseling in aanmerking komen. Niet ingewisselde stukken zijn vanaf 1 Januari 1906 betaalbaar te Utrecht ten kantore der Bauk d de Heeren ADR. bij bi en te Rotterdambij OFFERS ZOON. Directie Ütrechtsche Hyp.-lank, Mr. L. VAN LIER. Jhr. M. H. J. VAN ASCH VAN WIJCK. cherche place auprès jeunes filles, provence préféré. Religion Pr. s adresser Comtesse DE LIMBURG STIRUM, Lange Houtstraat, La Haye elk soort SCHOEISEL met Wol of Lamsvel ge voerd. Zeer geschikt voor den Winter. Aanbevelend, Wat Vrijzinnigs Christenen gelnnven. Wie daarover boeken verlangt te lezen kan ze gratis en franco ter leen bekomen bij do Heeren: J. F. KNIPSCHEER te Knollendam, A. H. YAN DER HOEVE, tc Pietersbierum en bij do Damos Mej. Th. A. VAN ECK, Pomona, Oegstgeost, Mej. L. MARONIER te Arnhem, Mej. Alb. MEIJER, Keizersgracht 749 Arastordam, Mej. J. SIBMACHER Z1JEN te Bus8um. Voor slechts één gulden franco. 1. WErHEBELh I>e wijde, wilde wereld, mooie volledige uitgave. Eon on weerstaanbaar booiend geschreven werk vol treffende schoonhedeneon wereldvermaard boek, 400 bladzijden, met veel platen. 2. PREXTIKN. Eduard eu zijne drie tooverroeden alom beroemd work van PREXTISS, auteur van „Bergop* waarin", mooi geïllustreerd werk. 3. STRETTOX. De VisKCherN vau Derby-Haven keurig mooi boek door de Schrijfster van „Jessica's eerste gebed", 225 bladzijden, aangename lectuur. Deze 3 beroemde werken der beste schrij vers, met mooie platen worden nu opgeruimd voor slechts één galden alles te zaraen. Dit is een buitengewonen uitverkoop. Op den te zondon postwissel a f I.zette men „Groot IVetlierelI Pakket". Franco door Nederland. Bij Oebr. E. A M. €OIIEX, te Amsterdam, Keizersgracht 333. Ameri k. Bril lant- B A. SIDDRÉ. WIJNHANDELAAR, Lanyestraat 74. BESTELLINGEN WORDEN OOK TELEFO NISCH Nn. 70 AANGENOMEN. mei het merk in de roode streep STARK's Tandpasta. 12 i/s cents. Ü'M qeeft het ïfJUUj111 ■A* Telefoon 88. Langestraat 63 over de Krommestr. Teletoon 88. Voor St. Xicolaas-Cadeanx zijn bijzonder grscliikt en in ruime keuze voorhanden: Vachten, Voetzakken, Waterstoven, Reisdekens, Canapékussens, Thee- warmers, Luxe-Meubeltjes en Tafelkleeden, Bijzonder prachtvolle sor teering Vouwstoeltjes, Fauteuils en Canapé s. LANGESTRAAT 37. Grootste sorteering Vroegtjjdig koopen wordt beleefd aanbevolen. De artikelen worden direct verpakt en op verlangen op St. Nicolaas bezorgd. HOF N 38. Aanbevelend, als boven.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3