NT0. 153. Eerste Blad. 4" Jaargang. Zaterdag 2 December 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MET VOLLE ZEILEN. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoort f 1.35. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 unr *8 morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTIÉN: Yan 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De kieerechthervorming in Oostenrijk. In den Oostenrijkschen rijksraad staat voor 't oogenblik de rassenstrijd op? den achtergrond. Het vraagstuk der kiesrecht- hervorming vraagt nu in de eerste plaats de aandacht en de regeering zelve heeft zich aan het hoofd gesteld van de beweging, die wil trachten eene oplossing voor dit vraag stuk te vinden. Op den dag, waarop de rijksraad was bijeengeroepen om zijne zittingen te hervat ten, bewoog zich langs het parlementsgebouw aan de Ringstrasse te Weenen een stoet, waarvan de deelnemers, niet bij duizenden, maar bij tien- ja bij honderdduizenden zijn te tellen. De arbeiders demonstreerden hier mede ten gunste van het algemeen stemrecht. Eene deputatie van dezen stoet werd achter eenvolgens ontvangen door de voorzitters van het heerenhuis en het huis van afge vaardigden, en ook door het hoofd der re geering, den minister-president baron Gautsch. Deze drukte als zijne overtuiging uit, dat rust en orde de beste middelen zijn om de kiesrechthervorming te bevorderen. Over de zaak zelve verwees hij naar de ver klaringen, die hij voornemens was ter be- voegder plaatse, in bet hui9 van afgevaar- digden, af te leggen. Die verklaringen heeft hij nog denzelfden dag afgelegd. Hij kon zich daarbij er op beroepen, dat het huis den 6en October jl. wel niet de urgentverklaring had uitgespro ken voor de behandeling van een aantal voorstellen tot invoering van het algemeene, gelijke, directe en geheime kiesrecht, maar toch met niet onaanzienlijke meerderheid, slechts 25 stemmen ontbraken aan de meerderheid van twee derden zich ten gunste hiervan had uitgesproken. Een zeer aanzienlijk deel van het huis had dus de onvermijdelijkheid van eene hervorming van het kiesrecht erkend. Daarin lag voor de regeering eene dringende aanmaning om dit vraagstuk ter hand te nemen, ,,want eene regeering, die in eene vraag van zoo ingrij pend gewicht niet voorging, zou op den naam van eeno regeering geen aanspraak hebben." Baron Gautsch kondigde daarop aan, dat het wetsontwerp betreffende de kiesrecht hervorming waarschijnlijk in Februari zal worden ingediend. De regeering is overtuigd, dat het haar plicht is het initiatief te ne men tot eene hervorming van die beteeke- nismaar juist die beteekenis vordert, dat do beginselen dezer hervorming grondig worden bestudeerd en dat de bijzondere moeielijkheden worden overwogen, die de invoering van het algemeen stemrecht in Oostenrijk meebrengt. Het parlement moet zijn de „photografie van den staat". Het moet dus zijn het juiste beeld van de economische, verstandelijke en nationale omstandigheden van den staat. De kiesrechthervorming moet aan alle groepen der bevolking eene deugdelijke vertegenwoor diging verzekeren. Zij moet geen verkregen rechten aantasten; daarom kunnen de an- alphabeten niet van het stemrecht uitge sloten worden. Maar de grootste moeielijkheid is de be scherming van de nationale minderheden. Om dat doel te bereiken, zal de regeering den rijksraad het plan eener indeeling van kiesdistricten voorleggen, beantwoordende aan de omstandigheden, waarin de natie verkeert. Het beginsel van de deugdelijke vertegenwoordiging der middelpunten van nijverheid en de verdeeling van de manda ten over de verschillende kroonlanden moe ten grondig bestudeerd worden, en evenzeer de maatregelen tot verzekering van de vrij heid en de wettigheid der verkiezingen. De regeering is oprecht van voornemen dt- oplossing van dit vraagstuk ter hand te nemen, die naar hare meening geen langer uitstel gedoogt. Maar do minister-president wees er op, dat de verwachtingen, die daar aan worden vastgeknoopt, niet zijn te ver wezenlijken, wanneer men niet tevens maat regelen neemt om den geregelden gang van den parlementairen arbeid te verzekeren. Gelijktijdig met de hervorming van het huis, za1 daarom ook eene herziening van de wet betreffende het reglement van orde van den rijksraad worden voorgesteld, die den waar borg verschaft, dat het parlement in staat zal zijn zijne functiën te vervullen. Van deze kiesrechthervorming is ook de Keizer een voorstander. In eene audiëntie, die een afgevaardigde bij hem had, heeft Keizer Frans Jozef verklaard, dat hij de invoering van het gelijke en rechtstreeksche algemeen stemrecht beschouwt als eene nood-' zakelijkheid, die niet is te ontgaanhij drukte de hoop uit, dat die hervorming zou bijdragen tot verbetering van den parlemen tairen toestand. ,,Een sprong in het duister" (a leap in the dark) noemde in 1867 viscount Cran- bourne, de latere lord Salisbury, de reform- bill, die zijn geestverwant Disraeli aan het lagerhuis voorlegde. Dat is sedert een ge vleugeld woord gebleven, en het drukt ook het gevoel van onwillekeurige vrees uit, waarmee uitgebreide kringen in Oostenrijk dezen ingrijpenden hervormingsmaatregel tegemoet zien. Baron Gautsch zinspeelde daarop, toen hij aan het slot van zijne rede i-' de vergadering van 28 November zeide ,,Men heeft hervormingen van zoodanigen aard als wij voor hebben, meermalen een sprong in het duister genoemd. Ik echter geloof, dat in het mogelijk maken van over gangen te rechter tijd het geheim van de regeerkunst ligt. Laat mij daarom hopen, dat wij met het nieuwe kiesrecht na eene lange en sombere periode van afwisselende obstructie althans een stap in eene lichtere toekomst van ons parlementarisme zullen doen. Dultschland. Duitschland heeft het Duit9ch-Ameri- kaansch handelsverdrag tegen 1 Maart 1906 opgeaegd. Bij do verkiezing van de secretarissen van den rijksdag is de Pool graaf Mielzynski niet herkozen. De Polen deelen nu met de sociaal-democraten het lot, niet in het bureau van den rijksdag vertegenwoordigd te zijn. Volgens de voorloopig gemaakte schikkin gen, zullen Woensdag de algemeene beraad slagingen beginnen over de drie groote za ken vlootontwerp, financieele hervorming er. begrooting. De vergadering moet echter nog beslissen, of die zaken alle drie in bet algemeen debat zullen worden samengevat. Engeland. Londen, 1 Dec. Heden is op nieuw een ministerraad gehouden ter bespreking van den binnenlandschen politieken toestainid. Men vernoemt, dat de regeering heeft besloe ten. af te treden en dat minister Balfour in het begin van de volgende week bij den Kouing op audiëntie zal gaan. M" i verwacht d,.n ook de officio-'r- modedeeling van de be slissing van het Kabinet. Noorwegen. Koning Haakon heeft Woensdagavond aan een door minister Michelsen den leden van den Storthing aangeboden maaltijdi bijge woond. Michelsen bracht een „God behoed den Koning! uit en dronk vervolgens op den Storthing. De voorzitter van den Storthing, de heer Berner, dronk op de goede samenwe"- king tusschen regeering en volksvertegen woordiging. De Koning onderhield zich den ganschen avond met tal van leden van de verschillen de partijen. Hij liet ook een aantal Noorsche en Deensche dagbladschrijvers aan zich voor stellen, wien hij zijn dank betuigde voor de houding van de pers tijdens de jongste ge beurtenissen. Frederikshald, 1 Dec. Heden is men be gonnen met de slechting van de Noorweeg- sche grensvestingen. Spanje. Madrid, 1 Dec. De voorzitter van den ministerraad, die zich naar het paleis had begeven, verklaarde, toen hij het verliet, dat hij vruchteloos bij den Koning had aange drongen op de aanneming van zijn verzoek om ontslag. Ook de minister van oorlog heeft zich dezen namiddag naar het paleis be geven men zegt, dat ook hij zijn ontslag heeft gevraagd. Tweede telegram. In de Kamer werd van regeeringswege medegedeeld, dat het geheele ministerie ontslag heeft ge vraagd de zittingen zij|n voorloopig ge schorst. Derde telegram. Moret y Prender- gast is belast met de vorming van een kabi net. Vierde telegram. Het nieuwe ka binet is gevormd. Voorzitter is Moretmi nister van financiën is Salvador, minister van buitenlandsche zaken Almodovar. Oosten rij ic. Weenen, 1 Dec. In het Heerenhuis deed minister-president Gautsch mededeeling van de plannen der regeering in zake de kies rechthervorming. Hij riep de medewerking van het Huis voor de verwezenlijking van deze plannen in. Het Huis bepaalde de beraadslaging over de mededeelingen der regeering op morgen. Rusland. Generaal Trepow is benoemd tot lid van den Russischen rijksraad. Petersburg1 Dec. (Over Warschau). De C'zaar heeft heden het manifest geteekend, waarbij de krijgswet in Russisch Polan wordt ingetrokken. Warschau, 1 Dec. De staat van beleg in het koninkrijk Polen is heden opgeheven. Petersburg1 Dec. Het bericht van een, aanslag op het leven van den Czaar wordt van wel ingelichte zijde geheel verzonnen, verklaard. (Dit slaat op een gerucht, dat een aantal garde-officieren te Zarskoje Selo gevangen waren genomen, onder verdenking van deel neming aan eene samenzwering tegen den Czaar.) Londen, 2 Dec. Uit Petersburg wordt be richt, dat gisteren voorzichtigheidshalve een aantal officieren van de garde-regimenten te Zarskoje Selo in hechtenis genomen zijn. Er zijn aanwijzingen ontdekt van eene samen zwering van officieren tegen den Czaar. De vrees voor een militairen coup d'état tegen de omwentelingsgezinden wint veld. De Temps bericht uit Petersburg van den 30en November: Volgens de berichten uit Moskou, waar door soldaten en door ge pensioneerde telegrafisten in den dienst wordt voorzien, strekt de staking zich nu uit over alle postkantoren van Rusland. Sommige fabrieken zijn gesloten, maar in andere is het werk hervat. De fabriek Abri- kosow, op welker gebouwen onlangs een aan val werd gedaan door de werklieden, heeft den werktijd met anderhalf uur verminderd en eene verhooging van het loon toegestaan, lederen dag komen er stakingen voor in het eene of het andere bedrijf. Dfe welgestelde bewoners hebben de stad verlaten. Het Berliner Tageblatt heeft uit Peters burg vernomen, dat de toestand van graaf Witte onzeker geworden is. Al zijne voor stellen stuiten af op het lijdelijke verzet van den Keizer. Wanneer de staking van de telegraaf amb tenaren niet tot eene alge heel e stremming van den berichtendienst heeft geleid, dan komt dat hier vandaan, dat het vrouwelijke personeel in dienst gebleven is. Daardoor weten wij nu, hoewel met aanmerkelijke ver traging, dat de gebeurtenissen iu Sevastopol toch niet een zóó ernstigen loop hebben ge had als werd gevreesd -. den 29en is men de muiterij meester geworden. De officieele be richten spreken tegen, dat de stad zoo ziwaar geleden heeft als de eerste mededeelingen deden ondei stellen. Het meest gehavend is de vloot uit den strijd gekomendat was trouwens niet anders te verwachten. Het ge deelte van de Rusisohe vloot, dat niet tegen de Japaimners in het vuur geweest is, is uit Russische kanonnen beschoten en ten deelo buiten gevecht gesteld. Inderdaad, een vree- selijke toestand! De correspondent van de Voösische Ztg. te Petersburg gaat voort den toestand uiterst somber in te zien. Hij bericht in een tele gram, dat in den avond van 29 November is aangeboden en via Stockholm verzonden1: ,,Het vertrouwen in het kabinet-Witte verdwijnt in de politieke en de hanlelskric- gen, omdat steeds meer duidelijk wordt, dat Witte niet de noodigo volmachten baast. Deee kringen vermoeden met recht, dlat de macht van Ignatiew stijgt. Uit het kamp der par tijgangers van den reactionairen minister van binnenlandsche zaken Doernowo ontving ik eene bevestiging van mijn bericht uit Mos kou, dat prins Sjtsjerbatow aan het werk is om eene den Keizer getrouwe militie te orga- niseeren. Dit bericht werd tevens in dien zin aangevuld, dat Ignatiew en Doer- nowo er op uit zijn den topstandl zooveel mogelijk in de war te sturen, om als het oogenblik gurstig is met de door de reactio nairen met belangrijke geldelijke opofferin gen georganiseerde macht de liberale bewe ging te lijf te giaian, Doernowo zoo meent men daar is de eenige staatsman in het kabinet, die voor Ruslands belangen opkomt. Zoodra Witte uit den weg geruimd is, zal er ook eene stevige regeering aanwezig zijn. Binnen weinige dagen moet de beslissing val len, die met de wederoprichting van de auto cratie op ééne lijn zal staan. Niet minder optimistisch zien de socialis ten toekomst tegemoet. Zij hopemi tegen 17, uiterlijk 22 December een nieuwe alge meene werkstaking over geheel Rusland, met uitzondering van Polen, te kunnen afkondi gen. Zij houden zich verzekerd van alle tech nische troepen. Van de andere troepen-afdee- lingen vertrouwen zij de eerste garde-ddvisie niet, ofschoon daarvan reeds twee kapiteins wegens politieke intriges gevangen genomen werden. P© arbc-id van de reactionairen komt burn, volgens hunne verklaring, zeer gelogen, omdat- deae hun de liberalen in do armen drijven en dus den strijd tegen d» kapita listen gemakkelijker maken. Er is geen twijfel aan, zeggen ri* dat binnen zeer korten tijd! het proletariaat in Petersburg zal heerschen." Oo-k volgens cle te Londen uit Petersburg ontvainven berichten is de positae van Witte geschokt en wen&eht hij af te treden. Petersburg, 1 Dec (Petersburgsoh tele- g r aa f -agentschap)Admiraal Tschockmin meldt nog in zijn bericht over den strijd in Sobastopol, dat terwijl het geschutvuur tegen de Otschakow aan den gang was, door de veldbatterijen ook op de marinekazernes ge schoten werd en het vuur van deze kazernes uit beantwoord werd Volgens een telegram aan den chef van den admiraalstaf gaven zich gedurende den nacht 1500 man met tien machinegeweren van het regiment Brest over. De kazernes zijn nu door troepen bezet. Generaal Kaulbara bericht, dat volgens een later telegram van admiraal Tschockmin de kazernes, waarin de muiters zich bevon den, den 29en November door ae troepen bezet zijin. Het geheele aantal muitende manschappen., die zich overgaven of aan boord van de Otschakow gevangen genomen werden, bedraagt 2000. De mec&ten van hen waren in de kazernes bijleengetrokken', omdat zij naai- de reserve zouden overgaan en dan ontslagen worden. Do torpedoboot, waarvan men meende, dat zij gedurende den strijd gezonken was, is ge strand aan den oever gevonden. De Otscha kow is boven water gebleven alleen het in wendige van het schip is uitgebrand. In Sebastapol heerscht nu rust. De fregat-kapitein Slarwotschinsky, die in den fetrijid gewond werd, is aan zijno wonden gestorven, Petersburg2 Dec. (Petersburgsdi tele- graafagentscbap). Over de gebeurtenissen tc Sebastopol zijn hier twee telegrammen ont vangen. Het eerste is van admiraal Tschoeknin van 30 November middernacht. Het houdt in, dab de revolutionaire partijen op succes rekenden. Zij verzekerden de ma trozen en soldaten, dat zij hunne eischen konden stellen en daarbij den Keizer trouw konden blijven. De havenarbeiders kregen van het revolutionaire comité, onder bedrei ging met den dood, bevel 1 et werk te sta ken. Alle havenarbeiders legden daarop het werk neer. De militaire bewoging ruimt de revolutionaire echter niet uit den weg Het tweede telegram is den len December ontvangen van luitenant-generaal Meiier Sakomelsky en luidt: De militaire muiterij is voorbij. De troepen hielden zich uitmun tend. Meer dan 2000 opstandelingen zijn gevangen gezet. De houding van de inwo ners, vooral van de Joden, is dreigend. Zij 6chelden de officieren uit en bedreigen hen. De Frankf. Ztg. deelt het volgende mede uit een particulieren brief uit Tambow De oproerige boeren begaan vroeselijke daden. Naar het Ztceedsch 6 door Ph. WIJSMAN. Nina was er verbaasd over dlat iemand al die kleinigheden onthouden, kon; zij; be gréép n;et recht wat dit vroolijke lachen hierbij te pas kwam. „Dat ik het zoo goed onthouden heb heeft zijn gegronde reden," vervolgde hij. „U stond door een zestal heerem omringd die allen' behulpzaam wilden zijn bij het omdoen van uwt mantel. Een van hen de lange Lagerström, die altijdi lichte vesten droeg cn de beste danser was, deed' de meeste moeite waarschijnlijk hoopte hij. u thuis te mogen 'brengen. In zijn ijver kwam hij; aan loepen met een paar overschoenen, de eerste de beste, em paar ware monsters. Ik zal nooit vergeten welke oogen u tegen hem opzette! Zij waren kostelijk. „U bent zeer beleefd," zeide u, „mij uw eigen overschoenen te wil len leenen. Maar heusch, ik heb er zelf een paar." Daarmee trok de lange Lagerström verlegen af." Nina, lachte. Verbeeld je, dat hij dit nu nog wist! „Ja, men kan soms ondeugend zijn" her nam zij. „Dat is noodig. Het heeft zijn goede kant, to zorgen voor 't ontzag. Wij bogen allen nog dieper dan anders voor u toen u weg ging. Zij lachten nu hartelijk. Allengs werden er ook nog andère gemeenschappelijke herinne ringen opgehaald. Onder het keuvelen kon Nina niet nalaten er zich over te verheugen dat rij er tehuis reeds aan, gedacht had! hem respect in te boezemen en dat hij' nu juist in dien zin aan haar terugdacht. Dit deed haai veal genoegen. Van 'teerste oogenblik af had hij haar bejegend als de gevierde baldame van voor heen hij scheen bijna liet doel waarvoor zij hier gekomen was, te hebben vergeten. Zij wilde niet afwachten dat hij uit zich zelf daaraan zou denkenliever begon zij er over: „U waart zoo vriendelijk aan mijne moe der te schrijven." „O ja. U wenscht bezigheid te hebben. U zijt heilgymnaste hebt u verstand van massage? Ik heb juist met eene patiënt over u gesproken." Nu vertelde hij, dat het eene dame van gemiddelden leeftijd was, die dagelijks bij hem kwam om haar eene hand, die door al te veel schrijfwerk verslapt was, te laten masseeren. Deze behandeling vereischte veel tijd en daar hij, verscheidene andere patiën ten had, die zijn persoonlijke hulp drin gender noodig hadden., zon het hem hoogst aangenaam zijn als hij de dame aan. de zorg van eene andere kon overdragen. Zij was met die ruiling slechts half tevreden; maai toen hiji haar beloofd had, haar eene welge oefende heilgymnaste te zullen sturen, werd dit goed gevonden. Zij bad gezegd de juf frouw den volgenden dag even voor tienen, to zullen ontvangen. De voorstelling, dat die aanvang harer werkzaamheden zoo spoedig zou «laats nel Iben, veTontrusttte Nina Zulk een kundig masseur als do'citr Gar- vell te vervangen, scheen haar geen kleinig heid toe. „Als ik het nu eens niet zóó ka-a doen a's zij: gewoon is?"' Hij glimlachte en verzocht om een proef van hare kunst op zijn welgevormde blanke hand. Zij moest zich verbeelden dat die vol jichtknobbels zat, die weggemasseerd moes ten worden, volgens de regelen der kunst. Flink nam zij die hand in bewirkin^, zij wilde zoo gaarne tooneu wat j;j kon vellich ten. Terwijl hare vingers ijverig werkten zag zij vani tijd tot tijd vragend naar haar pa tiënt op en ontdekt© dat rijm gelaat meer-en- meer goedkeuring toondte. „U hebt veel aanleg voor het vak" zeide hij, toen. hij zijne hand terug trok. „Die fer me en toch zachte hand is bij dames bepaald zeldzaam." Natuurlijk had hij enkele kleine op- en aanmerkingen en die gingen gepaard aan raadgevingen, die zij dadelijk begreep en die zij meende gemakkelijk >n toepassing te kun nen hrengen. Zij' had nu meer zelfvertrou wen gewonnen en toen zij op stond om te ver trekken had zij goeden moed. Zij zou wel ko-men waar zij wezen wilde dacht zij;; en met vriendelijken dank voor zijne hulp, nam zij afscheid) van haar onderwijzer. Maar hij wilde van geen dank weten; in tegendeel verzekerde hij haar, dat rij h<m een grooten dienst bewees door hém van een gedeelte van zijn arbeid) te ontlasten; hiji had het zoo verbazend druk; alleen verzocht hij spoedig van haar te mogen vernemen hoe die werkzaamheid haar beviel. Als zij er naar mocht verlangen meer te doen te krijgen, zou hij haar misschien iets anders kunnen aan bieden. Eene veel opgewekter Nina wandelde naar huis. De 9trateu, de menschen, de atmosfeer zelfs, was veranderd sedert het laatste\uur. Alles rondom haar wae licht en zonnig. De ademhaling was gemakkelijk; de zware, don kere nevelen die over de toekomst hadden gehangen, waren weggedreven en, met een helderen blik zag zij die wereld tegemoet. Met volle zeilen zou zij de levensreis aanvaarden. Door haar arbeid zoude zij zelfstandig wor den, bevrijd van dat. drukkende gevoel van afhankelijkheid. Zij zou weder onder andere menschen komen. Haar gezichtskring zou ruimer worden. Welk een genot beloofde niet die groote, wiijde wereld met haai" schat en kennis en geluk! Van dit verwijderd© ge zichtspunt keerden hare gedachten toch ook terug tot hem, die het voor haar had1 ont rold. Zeker het werk dat hij haar had opgedra gen, wekte in hoofdzaak hare veranderde stemming, maar toch niet alleen. De wijze waarop hij; dit had gedaan, zijn toon tegen over haar, droeg hier veel toe bij. Er wus ecin zeker iets in rijne manieien dat, zij nog maar half begreep: vriendelijke belangstelling gepaard gaande met bezorgde, beschermende teederheid. Het was alsof lij gedurende haar tegenwoordigheid zichzelf en zijne omgeving vergeten had, om alleen oorem en oogen open te honden voor haar. Zoo iets te ondervinden is vleiend en! zij kon niet anders dan hierover verheugd rijn. Maar een oogenblik kwam de wantrouwende gedachte bij haar op, of hij misschien tegen over anderen juist zoo wezen zouaf zijne bijzondere manier die mooi gekapte dam© zoo had doen giechelen? Zou die hem soms zoovele vrouwelijke patiënten bezorgd heb ben 1 Maar aanstonds kwam zij hiervan terug. Hij was volstrekt niet „gemaakt" en hare natuurlijke eigenliefde kwam tegen dat wan trouwen ifn verzet. Zij veroorloofde zich de aangenaamste zij de van 't geval voor waar te houdenen zijl kwam zoo bijzonder prettig gestemd' thuis, dat hare vroolijkheid zich aan 't geheele ge zin mededeelde. m. Nieuwsgierig hoe haar eerst© patiënte we zen zou, stond Nina op het bepaalde uur te wachten in de gang tot men haar zon ver zoeken binnen te komen. Zij nam1 zich stellig voor vriendtelijk te zijn, ook al viel de bewuste dame niet bij zonder in haar smaak. Zij zou met haar bab belen en trachten haar voor zich in te ne men-, ook zelfs indien rij onder gewone-om standigheden, geen woord met haar zou heb ben willen wisselen. Immers, rij wist reeds dat het bij de kuur behoort een aangenamen indruk op do patiënt te makenen dan ook was er haar veel aan gelegen dat dokter Gar- vell eer zonde inleggen met zijne aanbeveling van haar. Bijzonder rustig scheen het huis niet te zijn. Uit de keuken hoorde rij luidruchtige stemmen; zij' zon wel eens willen weten of die van mevrouw daarbij was; het dienst meisje was daarheen gegaan om haar aan te meldenuit de voorkamer hoorde zij ver schillende kinderstemmen schreeuwen; „Ik wil geen havermout! Ik wil koffie hebben „Shuif wat op; ik wil ook aan de tafel ritten' En daartusschen door klonk de vermanende Stem der kindermeid en het omgooien van voorwerpen met het daaibij behoorendc rumoer. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1