"BINNfeNLAND. Zij zijn nu bijna tot de stad genaderd, dc vluchtende landhecren vervolgende. De stad wordt zoowel van buiten door do moordlus tige boeren als in het inwendige door de zwarte benden bedreigd, die de menscheu openlijk opruien om do ontwikkelden te ver moorden. De boeren branden en plunderen in vijf districten van het gouvernement Tambow waar de landhoereu gevluoht. zijn, vieren de boeren hun woede op het stomme vee bot- Zij houwen de koeien een poot af, snijden do paarden de tong uit, jagen schapen op eei hoop. begieten zo met petroleum en steken zo in brand. Welk een beest moet de boer zijn geworden, dat hij geen meedoogen meer heeft met het onschuldige veeWie maar kan, vlucht naar het buitenland. Iu do Kreuz-Zeitung besluit prof. Th. Sohiemann een artikel over den toestand in Rusland aldu9: In Petersburg werkt men met koortsachtige haast aan liet. samenstel len van de wetten, waardoor men de gemoe deren tot rust hoopt te brengen. Tegelijk worstelen echter aan het hof do partijen met elkander. Een schrikkelijk moeielijke toe stand voor Witte, een nog moeielijker toe stand voor oen Ozaar zelf. En tooh kan iets met stelligheid gezegd worden dat het toe staan van de eischen van het zemstwo-con- grea slechts een nieuw, waarschijnlijk nog bloediger stadium van de revolutie zou be- teekenen. Daartegenover schijnen ons twee dingen mogelijk of do herovering van Rus- kiind met behulp van de garde en de overige trouw gebleven regimenten, of de verhuizing van den Czaar naar Rusland, want dat Rus land zich niet meer van Petersburg uit laat regeer en, kan na alles wat wij boloefd heb ben, nauwelijks twijfelachtig zijn. Het- erg ste is do toestand vwa onzekerheid, die nu alles op losse schroeven stelt, en die aan de elementen, diie den Czaar willen trouw blij ven, ofschoon zii ongetwijfeld de groote meer derheid vormen, den moed ontrooft om voor hunne overtuigin» op te komen. Wat nu in Rusland heerscht, is de anonieme revolutie. Zij kan niet onderdrukt worden, wanneer men haar niet manhaftig tegentreedt. zon der reactionaire W bedachte cn met het v?»' - besluit om h«*t manifest van 30 October tot waarheid te maken. Anders kom het verderf. Stockholm, I Dcc. Het Svenska Teleg-am- byrau verneemt uit Haparanda, dat het, beelo telegraaf-personeel van Finland her, werk heeft gestaakt. Sjanghai, 1 Dcc. De berichten uit Wladi- wostok rijn hoogst ernstig De soldaten heb ben de officieren verwittigd, dat, als hun niet binnen 5 dagen stellig werd mede gedeeld, wanneer en waarheen zij zullen ver trekken, zij dc geheele stad zullen verwoes ten. De scheepvaart-beweging in de haven is geheel gestremd. De officieren zijn mach teloos. Do soldaten houden de forten bezet. Dj tclegraphische gemeenschap met Charbin is onmogelijk. Petersburg1 Dec. Volgens dte raming van het centrale comité voor statistiek bedroeg do opbrengst van don oogst itr 1905 in 1000 puds in 72 gouvernementen: zomerrogge '25,720. zomertarwe 691.136, gerst 461,174, ra.ua 52,066, haver 029,984, aardappelen 1,747,418. Tnrklj» Athene, 1 Dec. In antwoord op eenc mede deeling van do Portc, verklaarde de bevel hebber van de demonstratievloot, admiraal von Ripper, dat het internationale eskader Lenrnos en Imbros zal bezetten, wanneer dc Porto de eischcn der mogendheden vóór Zondag 12 uur niet inwilligt. Een correspondent van de Frankf. Ztg. bericht, dat Italië pogingen doet, om tus- schen de groote mogendheden en Turkije eene bemiddelende rol te spelen. Koning Victor Emanuel heeft persoonlijk het initia tief genomen, om te komen tot eene schik king, die van dc zijde der groote mogend heden niet minder verlangd wordt dan van die van den sultan. Aan de Vossische Ztg. wordt uit Konstan- tinopel bericht, dat men zich daar in ern stige kringen vleit met de hoop, dat de Porto de financicclc controle in Macedonië zal aan nemen. Het Turksche straatpubliek toont zich zeer opgewonden. Men verwacht het aftreden van den grootvizier wegens de vlootdemonstratieDe sultan moet hem er een grief van gemaakt hebben, dat hij, of schoon oen vriend van Duitschland, de be middeling van Duitschland om dc vlrjt- demonstratie te verhinderen, niet verkre gen heeft. Kreta. Nu de opstand op Kreta geëindigd is, doen de beschermende mogendheden hun best maatregelen t© nemen tot verzekering van dc rust. Met dit doel zijn zij, zooals uit Lon den wordt medegedeeld, overeengekomen binnenkort eene internationale enquête-com missie te benoemen, waartoe ook technische leden zullen behooren. De taak van de com missie zal zijn, den toestand op het eiland in alle opzichten na te gaan en voorstellen t3 doen betreffende de politieke en eoono- mische maatregelen, die moeten worden ge nomen tot verbetering van don toestand en tot verkrijging van een vruchtdragend be stuur. Uit Kanca wordt aan de Köln. Ztg. ge schreven, dat nu de wapenen zijn ingeleverd on de amnestie verleend is; alleen de deser teurs van de gendarmerie zijn daarvan uit gesloten, maar die zullen heimelijk Kreta verlaten. Over eenigc maanden zullen ver kiezingen gehouden worden voor eene con- atitueerende vergadering, en daarmede zal de drang tot werken weer in vreedzame ba nen geleid zijn. Marokko. In strijd met vroegere Lorichten wordt van 24 Novcmer uit Fez gemeld, dat de Marokkaanschc gedelegeerden voor de con- fcrontie van Algeciras nog niet op reis ge gaan waren. Zij zouden Fez verlaten op den derden dag van de mobammcdaansche feesten, d. w. z. den len December, en men goloofde niet, dat zij vóór 9 December te Tanger zouden zijn Japan. De Japansche regeering besloot de Japan- sohe gezantschappen tc Londen, Washing ton, Berlijn, Parijs en Petersburg tot den rang van ambassades te verheffen Volgens een bericht in de Frankf. Zeit." hebben de onderhandelingen tusschen de ge- vol machtigden van Japan en China over Mandsjoerijo tot een voor beide landen be vredigend resultaat geleid. Midden-Amerika Georgetown (Britsch Guyana), 1 Dee. Ge durende de beide laatste dagen zijn de dok werkers in staking; zij zijn in oproer ge weest en hebben openlijk de winkels geplun derd. Dc plaatselijke rustbewaarders zijn op geroepen en hebben op de menigte gevuurd velen zijn gewond. De gouverneur, de kolo nel-commandant van dc plaatselijke troepen ec andere officieren, worden belegerd in de openbare gebouwen. Dc aankomst van ka nonneerboot en wordt met angst verwacht. St. Thomns (Decnscli West-Indië), 1 Dec. De Britsche kruisers Sappho en Diamond zijn naar Georgetown vertrokken. Allerlei vProfessor A. Sogliano, de leider der opgravingen te Pompei, publiceerde onlangs een interessante mededeeling, dat bij de op gravingen een bewijs van het voorkomen van het Christendom in Pompei aan den dag zou zijn gekomen. Op een diepte van drie en een halven meter en tusschen de aschlagen, die de stad in het jaar 79 n. Chr. verwoestten, werd namelijk een lamp van gebakken leem gevonden, versierd met een voorstelling van een kruis, omgeven door een klimopkrans, betgeen op een christelijk symbool scheen te wijzen. Gegeven nu de diepte waarop de lamp gevonden was, dateerde zij blijkbaar niet uit de 4e of 5e oeuw n. Chr., gelijk zoovele andere voorwerpen, die te Pompei meermalen geheel aan de oppervlakte te voorschijn kwamen. De ontdekking van prof. Sogliani is nu door prof. Labanca van de universiteit te Rome bestreden. Deze betwijfelt of de voor stelling van het kruis hier als christelijk symbool mag worden opgevat, aangezien de eerste christenen andere symbolen bezigden. vDe opstand op Kreta heefeenige postzegelzeldzaamheden in de wereld ge bracht. Er zijn namelijk, terwijl de opstand in vollen gang was, door het „voorloopig landsbestuur" 10.000 postzegels uitgegeven welke nagenoeg alle verbruikt werden en waarvan thans de modellen zijn vernietigd. Het zijn zes verschillende soortenvan 5, 10, 20 en 50 lepta en van 1 en 2 drachmen. Op de vier eerstgenoemde ziet men het beeld van een vrouw, op een stem zittend met de hand onder 't hoofdop de twee laatstgenoemde staat het borstbeeld van Koning George van Griekenland. vTo Toulon is een nieuw onderzeesck vaartuig, „Omega," te water gelaten, bet grootste, hetwelk tot dusverre werd ge bouwd Het heeft een inhoud van 301 tonnen, een lengte van 48.9 meter, een breedte van 4.20 m., 2.76 m. diepgang, machines van 330 paardekrachten en een snelheid van 11 knoopen. vDe Coluinbia-universiteit, zoo wordt uil New-York bericht, heeft het voetbalspel geschrapt van de lijst der universitaire sports. r zijn in dit seizoen in de Vereenigde Staten reeds 15 sterfgevallen door ongeluk ken bij het voetbalspel voorgekomen. vDe behandeling van de zaak betref fende den aanslag op den Koning van Spanje te Parijs is gisteren afgeloopen Het was 2 ure 's nachts, toen de jury de Kamer van beraadslaging binnentrad, om de 51 viógen te onderzoeken, die zich hadden op gedaan. Anderhalf uur later keerde de jury terug met een ontkennend antwoord op al de vragen. Dientengevolge werden al do be schuldigden vrijgesproken. Zij werden aan stonds in vrijheid gesteld. vVoor het politiehof te Greenwich doet zich een eigenaardig geval voor. Een pre dikant van de Anglikaansche kerk moest daar getuigen tegen een meisje, dat bij hem gediend had en beschuldigd werd een paai* reistasschen te hebben gestolen. Hij wei gerde echter, omdat hij niet mocht zeggen wat hem als priester was meegedeeld. De predikant werd toen voor zeven dagen in de gevangenis gezet. Men weet, dat er in de Engelsche kerk een groep is, die voor den predikant het priesterlijk karakter opeischt en ook de biecht heeft ingevoerd. Het is echter niet noodzakelijk, dat de predikant, van wien hier sprake is, tot die groep hoort. Het gevoelen, dat de Protcstantsche gees telijke hetzelfde recht heeft als de Roomsche priester, om voor den rechter geheim te hou den, wat hem in zijn bediening is toever trouwd, vindt uitgebreider aanhang. De Staatscourant van Zaterdag 2 JL"e- cember 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten wegens langdurigen dienst eervol uit deu zeedienst ontslagen met pensioen de diri- geerende officier van gezondheid 1ste klasse dr. A van Deventer en de officier van ge zondheid 1ste klasse dr. J. Bijl, de laatste met den titulairen rang van dirigeerend of ficier van gezondheid 2de klasse; bij de zeemacht bevorderd tot dirigeerend officier van gezondheid 1ste klasse die der 2de klasse M. Jung; tot idem 2de klasse de officier van gezondheid 1ste klasse A. Pulle; tot officier van gezondheid lste kl die der 2de klasse L. Backer Overbeek eervol ontslagen de adelborst lste klasse G. Mulder met den titulairen rang van lui tenant ter zee tweede klasse en met tijde lijk pensioen. benoemd tot burgemeester van Kruininge J. Dominicus, secretaris dier gemeente; van Klundert J. Schuyleman benoemd tot notaris tc Dantumawoude mr. II. Hellema, advocaat te Dantuma woude tot directeur van hot postkantoor te Venlo W. Oudenhoorn, thans in gelijke betrekking te Goes; tot idem te Yerseke G. Bos, thans als zoo danig te IJzendijke. Men meldt uit Apeldoorn H. M. de Koningin-Moedor is gisterenmid dag enkele minuten voor tweeën vertrok- ke in een salonrijtuig. Het Koninklijk echtpaar deed haar uitgeleide in een open rijtuig a la doumont bespannen. Op het perron was de burgemeester aanwezig. Een hartelijk afscheid werd daar genomen. Men meldt uit 's Gravenhage H. M. de Koningin-Moeder is omstreeks 5 uur in de residentie teruggekeerd en ver welkomd door den burgemeester Sweerts, den gouverneur der residentie generaal Van Ermel Sclierer, en den grootmeester jhr. De Ranitz. Veel publiek was aanwezig. Donderdag bracht baron Clifford, op perhofmaarschalk, een bezoek ten Paicne en vertrok heden weder naar Den Haag. Donderdag werd een hofjacht gehouden onder Vaassen en Noord Apeldoorn, waarivj ongeveer 80 stuks klein wild werd geschoten. Heden had een groote jachtpartij, waar bij genoodigden, plaats. De heer F. M. Knobel, benoemd con sul-generaal der Nederlanden te Pretoria, zal ten stadhuize te Enschedé voor belang hebbenden te spreken zijn 6 en 7 December e. k., en wel den eersten dag van 14 uren des namiddags, en den tweeden dag van 10 uren des voormiddags tot 1 uur des namid dags. Blijkens mededeeling van het consu laat-generaal der Nederlanden te Pretoria, worden in Transvaal of de Oranje-Rivier kolonie geen blanken toegelaten, die niet ten minste eene Europeescho taal zoowel schrijven als lezen kunnen. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag 6 Dec. a.s. des avonds ten half negen ure. Provinciale Staten van Groningen. In het kiesdistrict Oude- Pekela had gisteren herstemming plaats tus schen de heeren H. J. Knigge (soj.-dem.) en H. Luriing (antir.) voor de verkiezing van een lid in de Provinciale Staten van Gronin gen. De uitslig was dat gekozen werd de heer Knigge. De vice-admiraal Kouwenberg, oud commandant der zeemacht in Ned-Indië, is te 's Gravenhage aangekomen. Onder bevel van den len luit. der ca valerie H. Heering, en onder medegeleide van den 2en luit. der inf. J. H. Romswinckel en den 2en luit. der art. E. H. Pückel, zal 23 dezer een detachement suppletietroepen, sterk 5 onderofficieren en 40 minderen naar Oost-Indië (Padang) vertrekken. Opheffing der schutterij. De Staatscourant no. 283 bevat een Kon. beel. van 16 November 1905, houdende toepassing van het eerste lid vaini artikel 45 der Laind- weerwet op de dienstdoende schutterijen van eenige gemeenten. Dit K. B. bepaalt dat, te rekenen van 1 Ja., lairi 1906 voor de toepassing der wet op de schutterijen van 11 Ajpril 1827 met de rustende schutterij en hare leden zullen zijn gelijkgesteld de dienstdoende schuitterij|en en hare leden in de hierna genoemde oomeenteni Provincie Noord-BrabantBergen op Zoom, Roosendaal en Helmond. GelderlandZutphen, Tiel en Harderwijk. Zuid-HollandDelft en Gouda. FrieslandHarlingen. OverijselDeventer en Kampen. GroningenA eendam, Wildervank en Winschoten. LimburgMaastricht en Sittard. De minister van financiën maakt be kend, dat, ten kantore van deu ontvanger der registratie te Breda, ten behoeve van 's Rijles schatkist, van een onbekende, onder letter X., is ontvangen f 60, ter voldoening van nog verschuldigde successie- en over gangsrecht. In een bijvoegsel tot no. 283 der Staatscourant belioorende, wordt een over zicht opgenomen van de statistiek der ge boorten en der sterfte, naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over September 1905, bewerkt door het Cen traal Bureau voor de statistiek. Uit Londen schrijft men ons, dat Z. M. de Diuitsche Keizer onzen landgenoot den heer J. T. Grein, stichter en president van het Deutsalie Theatre te Londen, benoemd heeft tot ridder van de Kroonorde, emi tevens eene subsidie vain wege de Duitsche regeering aan die onderneming heeft verleend. De heer mr. J. W. S. A. Versteeg, secretaris-generaal van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, herdacht heden, onder vele bewijzen van belangstel ling den dag waarop hij 25 jaren gelod sn in staatsdienst trad als adjunct-commies bij bet Dept. van Financiën. Jubileum van dr. De Visser. Dr. J. Th. de Visser, het bekende oud-Ka merlid, zal op 5 December a. s. zijn vijf-en- twintigjarig jubileum als predikant bij de Nedcrduitsche Hervormde kerk gedenken. Dr. Do Visser promoveerde in 1880 te Utrocht, op eene dissertatie over de „Dae- monologie van het Oude Testament." Hij bezat toen ook reeds den graad van candi- daat iD de rechten. Hij was achtereenvolgens werkzaam te Leusden 188084; Almeloo 188488, Rotterdam 188892, Amsterdam 1892 tot heden. Welk een krachtig werkzame geest hij be zit kan blijken uit de lijst der vele neven betrekkingen door hem bekleed, waarvan wij noemen 1. Gedurende acht jaar, van 18971905, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Eerst voor Rotterdam, later voor Am sterdam. 2. Oprichter en nu eere-voorzitter van den Christelijken Werkmansbond. 3. Voorzitter van de Vereeniging voor Christelijk volksonderwijs. 4. Voorzitter van de Christelijk Philantro- pisclien Bond. 5. Hoofdbestuurder Zuid-Afrikaansche Vereeniging. 6. Hoofdbestuurder Nederlandsch Zen ding-genootschap. 7. Hoofdbestuurder Mart ha-Stichting voor verwaarloosde kinderen. 8. Lid van het college van toezicht van het Rijkstucht- cn Opvoedingswezen. 9. Mede-redacteur der Nederlandsche Kerkbode. 10. Commissaris van „De Nederlander". 11. Lid der Staatscommissie tot aaneen schakeling van het onderwijs. 12. Adviseerend lid der Vereeniging Han- deldrijvenden Middenstand. Al de sub 212 genoemde betrekkingen worden nu nog door hem bekleed. Van zijn geschriften noemen wij: 1. Hebreeuwsche Archaeologie. 2. Onze plichten. 3. Hosea, een man des geestes. 4. Moliammed-Christus, terwijl van zijn hand verder verschenen een groot aantal ar tikelen in dagbladen en tijdschriften. Hij wijdde zich sterk aan de belangen van den werkenden stand, van het christelijk on derwijs en de zending en is als redenaar zeer gezien. Afscheid van m r. M. W. F. Treub. Reeds eenigen tijd geleden had zich te Amsterdam in stilte ceu commissie ge vormd om den heer Treulb hulde te brengen als een man van beteekenis. Deze commissie was samengesteld, uit de volgende heeren en damesmr. J, N. van Hall, wethouder, eere- vooraitter; Ohs. Miseroy, voorzitter; Hen drik Wertheim, secretaris; H. P. Berlage Nzn., mr. J. C. Boas, C. W. Gombault, Jules Goudeket Azn., mr. J. Hingst, mr. D. Hu- dig Jr., mej. Meta Hugenholtz, mevr. dr. Aletta Jacobs, dr. C. W. Janssen, mr. J. Kappeyne v. d. Coppello, C. T. Knottenbelt, Ch. Koster, voorzitter van den Central en Raad van Gemeentewerklieden; Ch. R. Kou- veld, D. de Leeuw, voorzitter van de juridi sche faculteit vaui het A. S. C.mr. M. A. H. L. van Lier, mej. Hel. Mercier, mej. Joh. ter Meulen, J. Mussert, secretaris vaai het hoofdbestuur van het Algem. Ned. Werklie denverbond en redacteur van de Werkmans bode; mej. dr. Leonie van Nierop, P. Nol- ting, Jan Ort, rector van het A. S. C.J. C. G. Pollones, mr. J. C. Post, K. Schönitzer, L. Simons, mr. D. J. van Stockum, J. W. C. Teilegen, J. A. Tours, mr. H. L. A. Vis ser, G. vam de Wall, directeur van De Böu- werslxmd, voorat ter der Coöp. verbruiksver- eeniging Vooruitmevr. L. van der Pek Went, J. D. IJzerman. Bet huldeblijk bestaat uit een fraaie aquarel, een voorstelling gevende van de Leidsohegracht, gezien van de Heerengracht biji de Beulingstraat, en geschilderd door Wil lem Witsen. Hetzelfde onderwerp is ook door eeni groote ets van Witsen bekend. Het geschenk ging vergezeld van een ge- denk-album, ontworpen en uitgevoerd door den sierkunstenaar Th. Nieuwenhuis en door den binder Mensing in elkaar gezet. De eerste pagina bevat de opdracht i® een fraaie omlijsting, waarvan de benedenrand wordt geflankeerd door twee wapenster linker dat van Voorschoten met het jaartal 1858, de geboorteplaats en het geboortejaar van den heer Treub; ter rechter zijde het Amsterdamsclie wapen met nat tegenwoordi ge jaartal. De tekst vau dc opdracht luidt: ,,Mr. Marie Willem Frederik Treuib, lid van de Tweede Kernei" der St ateut- Generaal oud hoogleeraar en oud-privaat docent aan de Universiteit te Amsterdam, oud-wethon- der dezer gemeente, wordt als blijk van waar- deering zijner buitengewone verdiensten en bekwaamheden, ter gelegenheid van zijn ver trek raar 's Gravenhage, de aquarel van Wit sen, „Een stadsgezicht in Amsterdam" aan geboden,, door zijp Amsterdamsclie vrienden en vereerders". Hierna volgen de vele bladen, waari®- te midden van eenvoudige, maar stijlvolle ver sieringen op Japansah perkament, de hand- teekeningen der vele deelnemers zijn ge plaatst. Gisteienavond bad de aam-bieding' van dit huldeblijk plaats. Die heer Van Hall gaf daar bij uiting van het leedAvezen over het heeu- faan van mr. Treulb uit dc plaats voor welke ij zooveel gedaan heeft, met name in de jaren van 1889 tot 1896, als raadslid en wethouder. Notaris Miseroy prees mr. Treub voor zijn vele verdiensten voor het weten schappelijk notariaat. e heer Treub dankte zeer onder den in druk van de hem gebrachte hulde en ver- rde Amsterdam, waar hij zijn beste jaren gesleten had, en waarvoor hij veel had mo gen doen (waarbij hij dankbaar zijn vroege- reni medewerker wijlen de heer Gerritsen her dacht) nooit zon vergeten. vVolgens het Decembernummer van het orgaan der Nederlandsche Zendingsver- eenigimg, hebben de ontvangsten van ge noemde vereeniging van 16 October tot 15 November 1905 bedragen de som van f 5635.35, waaronder begrepen is f 1300 van de opbrengst van den te 's Gravenhage gehouden Bazardoor den heer J. M. A. Bicker Caarten van N. N. te Rotterdam, f 1000; door ds. C. B. Oorthuijs van N. N. te Rotterdam, f 500; de opbrengst der Stui verscollecte f 465,97$; van de afdeeling Bolsward f 116.14 aan contributie en col lecten van den heer Jac. van 't Linden- hout te Nijmegen, een deel van de opbrengst der gehouden collecte bij gelegenheid van het Chr. Nat. Zendimgsfeest to Velsen, f 110; door mevr. de wed. G. J. Vos Flzn., geb. Hondius, van N. N. te Rotterdam f 100 <_H door ds. C. J. Lammerink van I. R. te Amsterdam, 100. Tot dekking van het nadeel ig saldo over 1904 is deze maand niets ontvangen. Er blijft nog f 677.82 aan te zuiveren. Voor Bantam werd slechts f 47.33 ont vangen. Te Leeuwarden werd in een vergade ring van de Commissie ter bevordering van de belangen der Zuiderzeevisscherij on dar meer besloten, dat de vergadering ter be spreking van het wetsontwerp op de vissohe- rij tot oprichting van een groote visscaers- vcretniging, gehouden zal worden op Wocit=5- dag 27 Dec. a.s. te Amsterdam. Inlichtiigen worden verstrekt dooi* den secretaris, den heer B J. Gelder te Groningen. aNeder 1. Heidemaatschap- p ij. Dinsdag, 28 November, werd te Rotter dam, ter bespreking van de belangen der visschorij op de beneden-riv ier neene ver gadering gehouden van beroeps viss diers en verdere belanghebbenden. Deze vergadering werd geleed door den heer dr. Leo de Leeuw van Bergen op Zoom. Ni. uitvoerige discussies werd besloten ter bereiking van het gestelde doel samen te werken met de hoofdafdeoling Zoet water- visscherij," der Nederlandsche Heidemaat schappij!, en te dien einde te trachten in de J verschillende oen tra van vissoherij, langs de benedenrivieren afdeelingen op te richten van genoeande maatschappij. Daarna werd reeds opgericht de afdeeling „Het Kralingsche Veer," gevestigd te Rot terdam, waarvan als voorloopige vooratter en secretaris optreden de heeren dr. Leo de Leeuw te Bergen op Zoom eoi B. W. de Jong te Sliedrecht. Voorts werd nog eene propaganda-corn- miissie aangewezen, welke in andero plaateen d* oprichting van ...fdeelingen zal voorberei den. Te 's Gravenhage wordt 24 en 25 dezer gehouden de jaarvergadering van den Ned. Schildersgezellcnbond. Op de agenda komt voor een voorstel van de afd. Groningen, „dat de Bond zich au.i- sluite bij het Ned. Verbond van vakvereei.i- gingen" en een van het hoofdbestuur, om een bezoldigd bestuurder aan te stellen. Studiebeurzen. Door mr. J. P. C. van Overstraten is in het weekblad „Ons Belang" het orgaan van de vereeniging „Eigen Hulp", het denkbeeld geopperd en later, op verzoek van het hoofdbestuur, nader ontwikkeld om vanwege die veree niging een studiefonds te stichten, waaruit jaarlijks beurzen of zoogenaamde pensies zou den kunnen worden verstrekt aan jongelieden van uitstekenden aanleg, wier ouders of ver wanten voldoendemiddelen ontbreken, om die studiën te bekostigen. Dat fonds zou bijeengebracht moeten wor den uit vrijwillige bijdragen van al diegenen, in den lande, die zich met het denkbeeld kunnen vereenigen, en later misschien uit de gewone contributiën der leden in -vi.nd worden gehouden en gevoed. Schrijver meent op vrij groote deelname te mogen rekenen, gegeven het beduidend ledental, dab „Eigen Hulp" reefds bezit (14.000), voornamelijk uit den ambtenaars stand. Prijsvraa g-V redespaleis. Het bestuur der Oarnegie-Stichting deelt mede, dat de termijn van zeven maanden, gesteld voor de inzending van de antwoor den op de prijsvraag voor het Vredespaleis (art 2 van het programma) is verlengd tot acht maanden, zoodat de antwoorden vóór 15 April 1906 bij het bestuur moeten zijn ingekomen. De „Deutsche Wochenzeitung für dia Niederlanden und Bslgien" (redacteur-uitge ver A. Prell-, Amsterdam) verschijnt van af heden in dubbel zoo groot formaat als vroeger. Een kinderhuis te Middel burg. Van Hervormde zijde in Zeeland worden pogingen in het werk gesteld om, met het oog op de in December in werking tredende kinderwetten, voor deze provincie te Middelburg een kinderhuis op te richten, en alzoo een gelegenheid te openen voor de diaconiën om verwaarloosde kinderen te- kunnen verzorgen. Voor dit doel isaan de Herv. diaconiën financieele steun verzocht tot het vormen van een stichtingskapitaal, waardoor dezen winter nog een huis zou worden aangekocht. Een twijfelachtig adres. Diezer dagen werd gemeld dat aan het Geu- zengesticht te Brielle een legaat was ver maakt van f 8000. Het blijkt ten slotte dat de stichting geen erfgename was. Dioor, mevr. Van Dijk, in Aug. te Velp overleden, was eigenhandig een testament geschreven waarin o. a. stond „Aan de Geuzenstichting Asyl voor Oude Zeelieden te Brielle, opgericht in 1873, f 8000. Nu is te Brielle, nevens 1 et Geuzenge- flticht, een Asyl voor Oude Zeelieden; beide stichtingen zijn geopend in 1873, tengevolge der herdenking in 1872, van de 300-jarige verlossing van Den Briel. Aan den kantonrechter te Zwolle, uitvoer der van het testament, werd om advies ge vraagd, eveneens aan zijn collega te Middel burg; beiden adviseerden dat in dit geval zijn van toepassing artt. 933 en 934 Burg. Wetb., waarin staat dat indien de bewoor dingen van een erflater onduidelijk zijn men zooveel mogelijk de bedoeling moet opsporen en deze zoude vain mevr. v. Dijk geweest zijn „Oude Zeelieden". De familie besloot dus op grond daarvan de f 8000 toe te kennen aan het „Asyl" in Den Briel en niet aan het Geuzengesticht. Verdwijnende landgoederen. Het V-ad. meldt: Werden sedert een paar jaren oe schoone landgoederen Rijksdorp en Couwenhoven, ge legen laiogs den Wassen-aarsahen grintweg, gesloopt en al het schoone hooit als het ware geroyeerd, thaus schijnt ook aan de beurt te •Zullen komen de rest van een ander deel. Een gelijke vernieling staat te wachtemi voor hot oude buiten „de Pan", gelegen aan dien- zelfden weg onder Katwijk. Als men weet met hoeveel moeite en geduld, met- hoeveel geld het schoone hout, een siera i dier om geving, aan den groei gekregen is, dan ka.n men "beseffen hoe ouderen van dagen, die dit mede beleefd hebben, deze vernieling ter harte zal gaan De Haven van Valparaiso. Men meldt uit Rotterdam aan het- Hbld. Naar wij vernemen, is door B. en W. een verlof van drie maanden verleend aan den heer H. A. van Ysselsteyn, adjunct-direc teur van gemeentewerken, teneinde hem gelegenheid te geven, om voor een Neder landsche combinatie, welke voornemens is om mee te dingen naar de uitvoering der werken van de haven van Valparaiso, een onderzoek naar de plaatselijke gesteldheid in te stellen. Mocht die combinatie te zijner tijd het werk krijgen, dan zal de Neder landsche ingenieurskunst weer een belang rijke overwinning hebben te boeken, aange zien, naar bekend is, de ontwerpen voor dio

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2